PDA

View Full Version : Declaratii de dragoste



Mahi EID
03-20-2007, 02:07 PM
Intr-o zi, cand eram cu sotul meu in lift, nu stiu ce mi-a trecut mie prin cap, ma uitam la el si simteam cum inima mi se umple de dragoste si pace. Nu am cunoscut niciodata o asemenea fericire. Numele nostru de familie este EID, alhamdulillah, si tin minte ca prima oara cand am vorbit cu el si mi-a spus ca il cheama EID i-am spus ca Allah subhanahu wa ta'ala te-a trimis in viata mea ca o zi de EID.
Anyway, si ma uitam la el fix si normal ca omu' ma intreaba de ce ma uit asa la el, ce s-a intamplat si i-am spus: Daca nu exista Islamul, daca nu exista nici o credinta si nici un Dumnezeu la care sa ma inchin, iti jur ca m-as fi inchinat tie. Nu stiu de ce am spus asta, asta a fost ceeea ce mintea si inima mi-a dictat in secunda aceea. Imediat dupa, am inceput sa ma intreb daca a fost haram ce am spus, singura intentie a mea a fost sa ii spun sotului meu cat de mult il iubesc. El pe moment nu a spus nimic. Apoi cand am ajuns in casa, mi-a adus laptopul conectat la internet cu o pagina web in care erau spusele profetului: Daca nu ar fi existat Dumnezeu la care sa te inchini, atunci femeia ar fi trebuie sa se inchine barbatului si sa-l asculte.
Masha allah, am ramas fara cuvinte. Habar nu aveam de asa ceva, pur si simplu asta mi-a venit in cap. Mashaa allah, Islamul e religia adevarata. mashaa allah, nu am cuvinte de lauda.

voi ce parere aveti?

HAYAH
03-20-2007, 02:22 PM
Draga sora, alhamdulillah ca am descoperit Islamul si am intrat in randurile musulmanilor.
Masha'Allah pt. cuvintele tale venite din inima.. acelasi lucru simteam si eu mereu pt. sotul meu, insa nu puteam sa transpun in cuvinte. Insa, imi aduc aminte o data, fiind cu el acasa, in Egipt, i-am spus ca simt ca as face orice pentru el, bineinteles, in limitele impuse de Islam, la care el mi-a spus ca vorbele mele ii amintesc despre exact acelasi hadith pe care sotul tau ti l-a aratat. Eu inca nu realizez uneori cat de mare e fericirea ca l-am gasit pe el, asa cum este, uneori nu pot crede ca tot ce se intampla este real... aveam momente cand il fixam cu privirea, tocmai ca sa simt mai puternic realitatea pe care o traiam tot ca intr-un vis minunat, pe care inainte sa il cunosc, sa fiu cu el, imi era si teama sa il visez, de teama sa nu raman dezamagita. Dar, alhamdulillah, Allahu Akbar.

Mahi EID
03-20-2007, 02:42 PM
surioara alhamdulillah, cateodata sunt atat de fericita incat plang, plang pentru ca un lucru minunat si frumos precum Islamul mi-a adus cel mai minunat om, un om la care nici nu visam.
nu stiu care este politica acestui forum, dar as indrazni sa iti cer o adresa de mail la care sa comunicam mai mult pe messenger, in special ca avem aceeasi destinatie: islam, cairo :D

HAYAH
03-20-2007, 02:57 PM
surioara alhamdulillah, cateodata sunt atat de fericita incat plang, plang pentru ca un lucru minunat si frumos precum Islamul mi-a adus cel mai minunat om, un om la care nici nu visam.
nu stiu care este politica acestui forum, dar as indrazni sa iti cer o adresa de mail la care sa comunicam mai mult pe messenger, in special ca avem aceeasi destinatie: islam, cairo :D

eu ti-am trimis pm, trimite-mi si tu mie, sau adauga-ma pe mess, astept :D

Mahi EID
03-20-2007, 04:34 PM
gata, surioara. :999:
nimeni nu vrea sa mai impartaseasca dragostea? eu sunt moarta dupa povestile de dragoste, as da la fiecare cate una, dupa suflet bineinteles. :D

Saira
03-20-2007, 06:40 PM
Intr-o zi, cand eram cu sotul meu in lift, nu stiu ce mi-a trecut mie prin cap, ma uitam la el si simteam cum inima mi se umple de dragoste si pace. Nu am cunoscut niciodata o asemenea fericire. Numele nostru de familie este EID, alhamdulillah, si tin minte ca prima oara cand am vorbit cu el si mi-a spus ca il cheama EID i-am spus ca Allah subhanahu wa ta'ala te-a trimis in viata mea ca o zi de EID.
Anyway, si ma uitam la el fix si normal ca omu' ma intreaba de ce ma uit asa la el, ce s-a intamplat si i-am spus: Daca nu exista Islamul, daca nu exista nici o credinta si nici un Dumnezeu la care sa ma inchin, iti jur ca m-as fi inchinat tie. Nu stiu de ce am spus asta, asta a fost ceeea ce mintea si inima mi-a dictat in secunda aceea. Imediat dupa, am inceput sa ma intreb daca a fost haram ce am spus, singura intentie a mea a fost sa ii spun sotului meu cat de mult il iubesc. El pe moment nu a spus nimic. Apoi cand am ajuns in casa, mi-a adus laptopul conectat la internet cu o pagina web in care erau spusele profetului: Daca nu ar fi existat Dumnezeu la care sa te inchini, atunci femeia ar fi trebuie sa se inchine barbatului si sa-l asculte.
Masha allah, am ramas fara cuvinte. Habar nu aveam de asa ceva, pur si simplu asta mi-a venit in cap. Mashaa allah, Islamul e religia adevarata. mashaa allah, nu am cuvinte de lauda.

voi ce parere aveti?



Al salamou alaykoum wa rahmatullahi wa barkatouhu


masha'Allah masha'Allah! mi-a placut atat de mult postarea ta,felul simplu dar intelesul special din cuvintele tale :give_rose: Allah sa va tina mereu la fel de uniti,poate chiar mai mult insha'Allah! multa fericire atat aici,cat si in Akhira!

Saira
03-20-2007, 09:50 PM
Da, si ce e si mai frumos e ca si ei, sotii, pot fi coplesiti de astfel de sentimente fata de noi:scenic: ; Allah subhana utaala e drept si intre barbat si femeie domneste echitatea...De aceea postez aici un hadis pe care il tradusesem pt un alt thread...am dat copy -paste aici

Salam Aleikum,

cunoastem cu totii hadisul prin care ni se spune...traducere din memorie...daca Allah ar fi sa comande unei persoane sa se plece/incline in fata alteia, aceea ar fi femeia in fata sotului ei....Aici se subliniaza importanta faptului de a fi o sotie obedienta..cu mentiunea ca supunerea sotiei fata de sot e valabila atit timp cit aceasta nu contravine supunerii fata de Dumnezeu...Discutie lunga referitor la acest subiect...

DAR
am descoperit si contrapartea acestui hadis, tot un hadis sahi/adevarat, dar nu la fel de popular ca si primul...oare de ce?
Aici e hadisul, in traducere libera din engleza...ca altfel nu l-am gasit:

"In paradis, cind sotia se infatiseaza sotului, el este atit de uluit de frumusetea a ceea ce ii apare in fata ochilor incit crede ca L-a vazut pe Dumnezeu si face sajud/plecaciune in fata femeii. Iar sotia il intreaba: ce faci? El raspunde: fac sajud pt ca esti atit de frumoasa incit ma gindesc ca esti Dumnezeu..Iar ea raspunde:nu, sunt sotia ta din dunia!". Imi place tare mult si ma simt fericita de fiecare data cind il recitesc!! M-am gindit sa va bucur si pe voi...



Wa alaykoum al salam wa rahmatullahi wa barakatouhu


Intr-adevar...frumos hadith,si eu l-am citit acum ceva vreme si mi-a placut.Insha'Allah sa fim noi demni sa ajungem in jannah si atunci totul,chiar totul va fi deasupra puterii noastre de imaginatie,atat de frumos! Insha'Allah ya Rabb!

Mahi EID
03-20-2007, 10:04 PM
masha allah surioarelor, ce poate fi mai frumos decat Islamul, decat casatoria curata intre doi oameni cu suflete pure, toate acestea sub criteriile islamice. masha allah, nimic nu poate fi mai frumos decat dragostea in islam.

Latifah
03-21-2007, 06:22 PM
Foarte frumos. Dupa ce am citit mi-am facut rugaciunea si mi s-au umezit ochii cand ma rugam pentru ca nu am si eu parte de ceva asemanator macar. Inshallah lucrurile vor fi bine...numai Allah subahana wa ta'ala ne stie destinul si noi nu ne putem impotrivi.

Ma bucur tare mult pentru tine surioara, sa fii fericita si aici si in viata de dupa.

Allahu Akbar

Mahi EID
03-21-2007, 06:37 PM
mashaah allah surioara Saaliha, iti doresc tot binele din lume si Allah subhanahu wa ta'ala sa te indrume spre viata curata si fericita. Surioara, nu fi trista, Allah subhanahu wa ta'ala da pentru fiecare ce e mai bine, asa ca rabdarea, sunt sigura, ca iti va fi rasplatita negresit.
Sa ai credinta puternica in Allah subhanahu wa ta'ala, iar viata ta va fi plina de surprize frumoase.
Care sunt lucrurile romantice care le-a facut sotul pentru voi?

Saira
03-21-2007, 06:50 PM
Al salamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu


Gandindu-ma la randurile scrise de surioara Saaliha,m-am adus aminte ca am cunoscut cupluri de musulmani care aveau si copilasi si cel mai frumos lucru mi s-a parut uniunea dintre ei,dragostea si respectul pe care si le poarta reciproc si ibtelegerea ce domneste.Nu stiu,sunt cupluri in ai caror ochi citesti fericirea si implinirea.Caci ce poate fi atat de frumos ca unirea a doua vieti in fata lui Allah subhana wa ta'ala si cautarea fericirii multumindu-L pe acesta?


Indiferent de religie,sunt de parere ca acolo unde oamenii se iubesc si mai presus de asta il iubesc pe Allah si isi cauta fericirea tocmai respectand ceea ce Allah cere de la ei...toata dragostea lor devine si mai profunda si casnicia merge mult mai bine.Sunt ferm convinsa ca chiar si cea mai puternica iubire dintre doi oameni nu poate fi completa si poate chiar sa apuna acolo unde nu exista un anume sentiment religios.De asemenea,cred cu tarie ca vor fi mult mai fericiti cei care dincolo de iubirea pentru sot/sotie,il asculta pe Allah.Caci respectandu-I poruncile vom avea si mai multa incerdere in cel de langa noi si il vom iubi si ca frate/sora in islam,dincolo de iubirea sot-sotie.


Profetul (sallaAllahou alayhi wa salam) a spus ca mariajul face parte din traditia (sunna) lui si ca cel care nu doreste sa se casatoreasca desi ar avea mijloacele,nu face parte din comunitatea lui.Si tot el (sallaAllahou alayhi wa salam) a mai spus ca mariajul reprezinta jumatate din cerdinta,deci insha'Allah fiecare sa ajungem intr-o buna zi sa gasim persoana potrivita pentru a pune bazele unui camin si insha'Allah in fiecare din familiile noastre sa domneasca iubirea,linistea si supunearea in fata lui Allah subhana wa ta'ala!


Pentru toti cei care sunt casatoriti,insha'Allah sa fiti alaturi de sotul/sotia voastra si in Jannah iar pentru ceilalti sa va dea Allah sotul/sotia potrivita si copii credinciosi insha'Allah!


Al salamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu

aisha nabil
03-23-2007, 07:04 PM
Salem aleikum
Eu vreau sa spun ca dragostea este cea mai minunata de pe acest pamant.
Eu sant casatorita cu un om minunat.
Dar vreau sa va spun voua surorilor
Sotul meu a plecat sa lucreze in USA si nu lam vazut de 5ani dar il iubesc din tot sufletul sil astept sa vina sa se intoarca in Egypt.
Sa ne putem vedea.
Sil voi astepta toata viata daca asa vrea cel bun si drept.Allah*salat*

Latifah
03-24-2007, 03:17 AM
Aisha...Allah subhana wa ta'ala este cu tine si noi suntem aici dc ai nevoie de sprijin. Orice s-ar intampla, prin rugaciune Allah swt iti va reda linistea.

Sotul tau se va intoarce sanatos si fericit acasa...e doar o incercare. Inshallah veti fi fericiti impreuna in Jannah si asta e tot ce conteaza.

HAYAH
03-29-2007, 02:06 PM
Salem aleikum
Eu vreau sa spun ca dragostea este cea mai minunata de pe acest pamant.
Eu sant casatorita cu un om minunat.
Dar vreau sa va spun voua surorilor
Sotul meu a plecat sa lucreze in USA si nu lam vazut de 5ani dar il iubesc din tot sufletul sil astept sa vina sa se intoarca in Egypt.
Sa ne putem vedea.
Sil voi astepta toata viata daca asa vrea cel bun si drept.Allah*salat*

Masha'Allah, surioara, cat de puternica esti, cata dragoste ai pt sotul tau. Allah subhana wa taala sa va binecuvanteze in continuare si sa iti aduca sotul curand acasa. *salat*

dana
06-27-2007, 10:09 PM
exact acelasi sentiment il am si eu....islamul si allah mi-a daruit un om deosebit la care nici nu visam... sunt f. fericita ...incet incet incep sa cunosc islamul mai bine ,ajuta-ta de viitorul meu sot.. e minunat..........

dana
06-27-2007, 10:29 PM
draha mahi eid , ai dreptate , islamul e religia adevarata... pana sa il cunosc pe viitorul meu sot nu stiam ce este fericirea , pacea in suflet. am stat 12 zile in cairo .. si deja simt ca acel loc este casa mea ...oamenii musulmani sunt extraordinari , am simti ata de multa pace in suflet...iar iubitul meu..... ohh un om deosebit....amintesc una din declaratiile lui , citez: allah te-a creeat atat de frumoasa si cu suflet bun, ca sa arate lumii cat este de maret si allah ma iubeste atat de mult incat aceasta creeatie a Lui mi-a daruit-o mie..........

maryam
06-29-2007, 07:20 PM
Nu as vrea sa va suparati pe mine, ca eu is asa, mai cenzurata in privinta exprimarii sentimentelor prin cuvinte...
ALHAMDULILLAH LI NEAMATIL ISLAM!!!
Aceste cuvinte nu ar trebui niciodata puse pe aceeasi treapta cu alhamdulillah li neamatil zaujy".
Sigur ca niciuna dintre noi nu O facem, Inshaa ALLAH.
Am vrut doar sa va/imi aduc aminte ca iubirea fata de ALLAH si profet *salat* ar trebui sa fie peste iubirea fata de sot.
El este darul pe care ALLAH ni l-a dat, parte din razzaq-ul oferit de catre Bunul ALLAH.
Nu intamplator ALLAH a lasat scris in Coran si profetul *salat* a atentionat de multe ori asupra acestei mari fitna, a nu-I asocia nimic lui ALLAH inseamna ca ceea ce faci sa faci doar de dragul Lui si nu ptr a-l multumi pe sot!

Ptr ca este logic, atat timp cat o familie este compusa dintr-o ea si un el ambii iubindu-l pe ALLAH, ei nu vor face nimic ca sa-l supere pe celalalt.