PDA

View Full Version : Zece lucruri fara de folos...



ummraschid
03-23-2007, 05:25 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu


Zece lucruri fara de folos
(Ibn Qayyim al-Jawziyyah)



1. Cunoasterea
care nu este pusa in aplicare.

2. Faptele
care nu sant infaptuite cu sinceritate si care nu sant bazate pe urmarea exemplului celor drepti.

3. Averea
care este pastrata, astfel ca detinatorul ei nu se bucura de ea in aceasta viata, si nici nu obtine vreo rasplata pentru viata viitoare.

4. Inima
care este lipsita de dragostea pentru Allah, de dorinta de a-L intalni si de cautarea apropierii de El.

5. Trupul
care nu se supune si nu slujeste lui Allah..


6. Dragostea pentru Allah,
fara a respecta poruncile Lui si fara a cauta multumirea Sa.


7. Timpul
care nu este petrecut in caintza pentru pacate si nu este folosit in facerea de fapte bune.

8. Intelectul
care cugeta la lucruri nefolositoare.

9. A servi
pe cei care nu te duc mai aproape de Allah si nu-ti aduc nici un folos in aceasta viata.

10. A ne teme de cineva si a nadajdui in cineva care se afla el insusi sub autoritatea lui Allah subhanahu wa ta'ala si in mana Sa; acesta nu isi poate fi de folos si nu isi poate face rau, siesi, nici in viata, nici in moarte; nici nu se poate inviia pe sine insusi.




Totusi, cel mai important lucru dintre acestea este risipa inimii si risipa timpului. Risipa inimii este a prefera aceasta lume, celei vesnice, si risipa timpului este a spera necontenit. Distrus este cel care urmeaza dorintelor sale si spera necontenit, caci tot binele se afla in urmarea caii celei drepte si in pregatirea fiecaruia in a-L intalni pe Allah ta'ala.

Cat de ciudat este ca un slujitor al lui Allah, cere ajutor de la Allah subhanahu wa ta'ala doar atunci cand are o problema lumeasca, insa nu Il roaga pe Allah ta'ala niciodata sa ii vindece inima sa ,inainte sa moara , de ignorantza, neglijentza, astampararea dorintelor, si de inventiile in religie.

Intr-adevar, cand inima moare, el nu va simti nicicand semnificatia sau efectul pacatelor sale!

sursa:islaam.com



:002:

Latifah
03-24-2007, 04:24 AM
Salam aleikum wr wb

Multumesc pentru cele scrise de tine surioara. Insa am o nelamurire:

"Risipa inimii este a prefera aceasta lume, celei vesnice, si risipa timpului este a spera necontenit. Distrus este cel care urmeaza dorintelor sale si spera necontenit."

La ce sens al cuvantului a 'spera' se refera?

ummraschid
03-24-2007, 08:01 PM
Salam aleikum wr wb

Multumesc pentru cele scrise de tine surioara. Insa am o nelamurire:

"Risipa inimii este a prefera aceasta lume, celei vesnice, si risipa timpului este a spera necontenit. Distrus este cel care urmeaza dorintelor sale si spera necontenit."

La ce sens al cuvantului a 'spera' se refera?


:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,


draga surioara,

...avand in vedere ca doar am tradus acest articol, iata ce sens au aceste cuvinte, pentru mine, deci aceasta este doar parerea mea:

...daca ma las dus de vartejul acestei lumi, amagit de fitna, daca urmez deci dorintelor inimii si "sper" la nesfarsit ca Allah ta'ala ma va ierta, indiferent de pacatele pe care le fac...

...daca risipesc timpul facand, in loc de tawba, pacate si mai multe, si doar ..."sper"...

...daca "sper" si ma bazez doar pe Iertare , lasandu-ma in voia poftelor, atunci.....cu cat mai multe pacate fac, cu atat mai putin reusesc sa disting raul de bine, cu atat mai putin ma va durea ca incalc poruncile lui Allah subhanahu wa ta'ala, si la un moment dat, nu voi mai constientiza nici macar faptul ca ma aflu la marginea prapastiei...

...sau cum am citit de curand, undeva..."Doamne, daca eu te uit, Tu nu ma uita"...?!? :confused:


" Drept credinciosii inaintasi (salaf) erau pe atat de infricosati ca faptele lor bune nu vor fi acceptate, pe cat de sigura este generatia actuala ca neglijentele le vor fi iertate."
(Hasan al Basri)



...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa accepte stradania si cainta noastra, si sa ne faca dintre cei castigatori, inshaallah,amin!


:002:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu

maryam
03-26-2007, 12:42 AM
Mashaa ALLAH yasmine, Mashaa ALLAH!

Cred ca legat de viata lumeasca, acest "a spera" se refera la speranta pe care o are omul in general legat de ea...la speranta in "binele", "abundenta" si "inzestrarea" ei.
Cred ca toate acestea si inca multe sperante legate de dunia sunt de fapt ceea ce ne indeparteaza de ahira; pentru ca omul este atat de prins si de angrenat in treburile lui in aceasta viata efemera incat el uita cu desavarsire de cea de apoi.
Poate ca intr-adevar omul vrea sa i se dea sa traiasca 1000 de ani pentru ca sa se bucure de viata asta...si cand vine la el ingerul mortii, oare ce mai spera el atunci?
Oare nu asta este ceea ce sperie? Moartea!
Poate ca tocmai de aceea sperantele desarte sunt legate de placerile trecatoare ale acestei vieti, pentru ca omului ii e teama de viata care va veni pentru ca n-a pregatit mai nimic pentru ea.

Sa ne fereasca Bunul ALLAH de a ne agata prea mult de aceasta viata si Inshaa ALLAH sa ne ajute prin mare Indurarea Sa sa fim in aceasta viata ca si cum am fi niste calatori de pe drum...daca am apucat seara sa nu mai asteptam dimineata si dc am prins dimineata sa nu mai asteptam seara.....................ALLAH Kariim!!!