PDA

View Full Version : Privirea in discutii ( in cazul unei intruniri)

imanikka
03-26-2007, 10:45 PM
Scris de Munir:

As avea o intrebare derivata din cele citite pina acum .
Daca in timpul unei discutii in grup o sora adreseaza o intrebare unui barbat acesta se poate uita la ea in timp ce-i raspunde? Sora trebui sa priveasca in jos in timpul raspunsului sau poate privi pe cel interogat in fata?
Assalam w aleykum
Intr-adevar sunt multe cazuri cand in cadrul unei adunari , intruniri se discuta intre femei , barbati . Cum sa procedam? Unde ne uitam, in jos , sau la pesoana care vorbeste?

Frate Munir din cate stiu eu :

Orice om ( barbat , femeie) cu care mariajul este posibil este considerat strain. Din ccea ce am citit , am inteles ca in cazul unei discutii ( si aici ma refer nu la 2 persoane ci mai multe ) , femeia se uita la barbat si invers ( adica cu cel ce discuta) cu conditia sa nu sa se uita pentru a face o placere din asta , sa nu fie tentat(a). Si cred eu privirea are si ea o limita. Si la urma urmei trebuie sa eviti sa te uiti de sus in jos.

Cat despre contactul fizic , datul mainii etc este interzis , doar in caz de necesitate si atat...

In ceea ce priveste discutia dintre un barbat strain si o femeie este interzisa doar daca este necesar ( cum ar fi tranzactiile comerciale ...etc) .Singura conditie este ca femeia sa vorbeasca serioa, nu pe un ton seducator , melodios care ar putea seduce barbatul. Adica dicutia trebuie sa fie bine motivata , fara ganduri ascunse, discutiile sa fie despre ceva halal .
Adica este posibil sa nu te uiti la cel cu care vorbesti dar tonul vocii sa fie unul seducator , si poti sa te uiti vorbind serios fara nici o intentie rea.

Allah stie mai bine

Poate surorile stiu mai multe

munir
03-26-2007, 11:07 PM
Draga sora Imanikka Allah sa fie multumit de tine si de efortul pe care il faci ca sa imi raspunzi atit de promt la intrebari. Astept si alte raspunsuri la acesta intrebare sau confirmarea celor spuse de tine.
Cit priveste apelativul ,,Domnule Munir" ,-avind in vedere ca am rostit sahahada in fata fratilor si surorilor in cadrul intilnirii pe care am avut-o la fundatia Taiba ,as fi foarte bucuros si ti-as ramine indatorat daca mi-ai spune mai simplu ,,frate munir" chiar daca nu sunt- inca- un musulman conform perceptelor Qur`an-ice
Inca o data multumesc mult de tot:give_rose: :give_rose: :give_rose: .

imanikka
03-26-2007, 11:40 PM
Draga sora Imanikka Allah sa fie multumit de tine si de efortul pe care il faci ca sa imi raspunzi atit de promt la intrebari. Astept si alte raspunsuri la acesta intrebare sau confirmarea celor spuse de tine.
Cit priveste apelativul ,,Domnule Munir" ,-avind in vedere ca am rostit sahahada in fata fratilor si surorilor in cadrul intilnirii pe care am avut-o la fundatia Taiba ,as fi foarte bucuros si ti-as ramine indatorat daca mi-ai spune mai simplu ,,frate munir" chiar daca nu sunt- inca- un musulman conform perceptelor Qur`an-ice
Inca o data multumesc mult de tot:give_rose: :give_rose: :give_rose: .

Gata am editat. Scuze daca v-am suparat frate Munir. :smile06: :smile28:

munir
03-26-2007, 11:47 PM
Multumesc.Nu m-am suparat . Stiu ca nu ai facut-o cu rea-intentie.:give_rose:

shama
03-27-2007, 12:41 AM
As-salaam alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Felicitari! Gasesc ca este un subiect de... discutie :) care intereseaza destul de multa lume, motiv pentru care am incercat sa aflu mai multe informatii pe aceasta tema.
Pentru moment va propun un material bogat in informatii care se refera la regulile de purtare civilizata (pe scurt, la 'adab) comparate de catre cinci scoli de fiqh:
http://www.al-islam.org/encyclopedia/chapter7/2.html
Chiar daca el se refera doar tangential la subiectul din titlu, sper ca cei care au rabdarea sa-l parcurga sa gaseasca multe alte aspecte importante despre 'adab care pot fi si merita retinute.

Si un raspuns ceva mai la subiect aici: http://qa.sunnipath.com/issue_view.asp?HD=1&ID=4771&CATE=143

imanikka
03-27-2007, 05:43 PM
As-salaam alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Felicitari! Gasesc ca este un subiect de... discutie :) care intereseaza destul de multa lume, motiv pentru care am incercat sa aflu mai multe informatii pe aceasta tema.
Pentru moment va propun un material bogat in informatii care se refera la regulile de purtare civilizata (pe scurt, la 'adab) comparate de catre cinci scoli de fiqh:
http://www.al-islam.org/encyclopedia/chapter7/2.html
Chiar daca el se refera doar tangential la subiectul din titlu, sper ca cei care au rabdarea sa-l parcurga sa gaseasca multe alte aspecte importante despre 'adab care pot fi si merita retinute.

Si un raspuns ceva mai la subiect aici: http://qa.sunnipath.com/issue_view.asp?HD=1&ID=4771&CATE=143

Shama multumesc de linkuri
Uite:

If you work in any type of job that requires you to look at people and interact with them, looking is permitted as long as you don't look with desire. If you are a teacher, looking at your female students is permitted as long as you don't look more than necessary or with desire.

Cam asta am incercat sa explic si eu, dar Allah Subhanah w Ta'ala stie cel mai bine

shama
03-27-2007, 06:20 PM
Cu multa placere, imanikka. Allah subhanahu wa ta'ala sa ne indrume spre raspunsurile cele mai potrivite. Eu va multumesc pentru topic.

munir
03-27-2007, 10:40 PM
Draga sora shama iti multumesc si eu la rindul meu ptr.linkuri .Allah subhanahu wa ta`ala sa te rasplatesca pentru stradania ta
As avea o rugaminte .
Deoarece cunostintele mele de limba engleza nu sint la un nivel de avansati (eu cunoscind mai mult franceza si italiana) va rog daca poate cineva sa-mi faca o traducere a articolului din: http://qa.sunnipath.com/issue_view.a...=4771&CATE=143.
Desi in mare am inteles din el despre ce este vorba nu vreau sa-mi scape vre-un element esential.

shama
03-28-2007, 08:29 AM
Draga sora shama iti multumesc si eu la rindul meu ptr.linkuri .Allah subhanahu wa ta`ala sa te rasplatesca pentru stradania ta
As avea o rugaminte .
Deoarece cunostintele mele de limba engleza nu sint la un nivel de avansati (eu cunoscind mai mult franceza si italiana) va rog daca poate cineva sa-mi faca o traducere a articolului din: http://qa.sunnipath.com/issue_view.a...=4771&CATE=143.
Desi in mare am inteles din el despre ce este vorba nu vreau sa-mi scape vre-un element esential.

Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Allah sa fie multumit de noi toti.
Frate Munir, incerc sa fac traducerea la care te referi cat mai curand, insh'allah.

shama
03-28-2007, 11:24 AM
Insh'allah, iata si traducerea.

Care este interactiunea potrivita intre persoanele de gen opus in Islam?
(Raspuns oferit de Ustadha Zaynab Ansari)

“In numele lui Allah, cel Milos si Milostiv.
In Islam, interacţiunile dintre genuri sunt premise in anumite limite, precizate in Quran si Sunna. Pentru unii, aceste limite pot parea foarte severe dar, cu toate acestea, din spatele acestor demarcari transpare intelepciunea divina consfintita prin Shariah. Prin aderarea la hotarele stabilite de Sharia, putem respecta porunca din Quran adresata credinciosilor si credincioaselor, si anume aceea de a fi awliya unii pentru altii, sau prieteni protectori, pastrandu-ne totodata modestia si puritatea inimii care decurg din supunerea, in aceasta privinta, in fata lui Allah si a Trimisului Lui.
Pe scurt, atunci cand interactionati cu o femeie care nu va este sotie si nu face parte din rudele cu care nu este permisa casatoria, trebuie evitata khalwa (sa ramaneti singuri cu ea), sa va paziti privirea si, evident, sa evitati orice atingere fizica.

Mai pe larg:
1. Khalwa are loc atunci cand un barbat sau mai multi raman singuri cu o femeie undeva unde nu-i poate vedea nimeni si unde nu poate intra nimeni. In cazul in care sunt doua femei si un barbat, de exemplu, aceasta nu este khalwa. Totusi, atunci cand este vorba despre o singura femeie, aceasta situatie este considerata drept o stare de izolare (khalwa) si devine ilicita, contravine Shariei. Evident, aceasta masura se ia pentru protejarea atat a femeii, cat si a barbatului (barbatilor), pentru preintampinarea unei situatii in care barbatul sa se simta tentat, iar femeia sa riste sa fie vatamata.
Ca barbat, daca se intampla sa te afli in aceeasi incapere cu doua sau mai multe femei, aceasta nu este khalwa si nu este cazul sa te simti jenat.

2. Pazirea privirii este un bun obicei, care incurajeaza o interactiune plina de modestie intre genuri. In Quran li se porunceste atat credinciosilor, cat si credincioaselor sa-si pazeasca privirea. Din nefericire, multi musulmani si-au pierdut acest obicei. Pazirea privirii inseamna ca este bine sa te abtii de la a privi fix la fata unei femei (daca aceasta nu-ti este sotie sau nu face parte din rudele cu care nu este permisa casatoria). Nu inseamna, insa, sa-ti tii ochii atintiti in pamant. In societatile occidentale, pazirea privirii poate fi uneori interpretata ca lipsa de asertivitate* sau de respect faţă de celalalt. In cazul musulmanilor, totusi, pazirea privirii -----streaza respectul pentru spatiul celeilalte persoane si modestia intentiei. Invatatii nostri au afirmat ca este permis sa privesti o femeie drept in fata in anumite imprejurari: de exemplu, atunci cand ceri o femeie in casatorie. Daca lucrezi intr-un domeniu care ti se cere sa te uiti la oameni si sa interactionezi cu ei, acest lucru este permis atat timp cat nu privesti femeile fiind animat de dorinta. Daca esti profesor, iti este permis sa te uiti la studente atat timp cat nu le privesti mai mult decat este necesar sau fiind animat de dorinta. In concluzie, fii modest si respectuos.

* Asertivitatea reprezinta o atitudine si o modalitate de actiune in acele situatii in care trebuie sa ne exprimam sentimentele, sa ne revedem drepturile si sa spunem “nu” atunci cand nu suntem dispusi sa facem un anumit lucru.

3. Conform Shariah, atunci cand nu este permis sa privesti, atingerea este, si ea, interzisa. Acesta poate fi un subiect delicat pentru musulmanii care traiesc in Occident, unde strangerea mainii este ceva obisnuit, fiind considerata un gest de politete. Strangerea mainii unei persoane de gen opus contravine Shariei. Invatatorii nostri ne spun ca Profetul (pacea fie asupra lui) nu a dat niciodata mana cu o femeie care nu era sotia lui sau nu facea parte din rudele cu care nu-i era permisa casatoria. Prin urmare, ar trebui sa faci tot ce depinde de tine ca sa eviti strangerea mainii, insa incearca sa faci acest lucru astfel incat sa nu-l ofensezi pe celalalt. Multi ne-musulmani, daca le explici pur si simplu ca religia (sau cultura careia ii apartii) nu-ti permite strangerea mainii si ca prin asta nu doresti sa jignesti pe nimeni, accepta in general fara probleme acest lucru.

4. Acoperirea awrah-ei sau a goliciunii unei persoane. O alta cerinta referitoare la interactiunea dintre genuri este aceea ca toata lumea trebuie sa respecte modestia caracteristica Islamului, respectiv acoperirea awrah-ei. La barbati, aceasta inseamna acoperirea intregii portiuni dintre buric si genunchi. La femei, inseamna acoperirea intregului trup cu exceptia fetei si a mainilor. Evident, toate acestea sunt posibile intr-o comunitate musulmana, dar sunt putin numeroase locurile din lumea aceasta in care se vor intalni femei acoperite tot timpul. Daca traiesti si lucrezi in Occident, vei vedea zilnic femei care nu sunt acoperite asa cum se cuvine. Ceea ce ai de facut in acest caz este, pur si simplu, sa fii modest, sa te porti respectuos si sa eviti sa te uiti la femei fara sa fie cazul.

In concluzie, cand te afli in prezenta unei femei, musulmana sau nu, nu trebuie decat sa fii modest si respectuos. Nu este nici o problema sa te adresezi unei persoane de gen opus sau sa intretii relatii profesionale cu aceasta cand situatia o impune. Atat timp cat se tine cont de aceste delimitari, inshallah totul va fi bine. Nu este cazul sa te simti stingherit cand sunt femei de fata. Am intalnit frati musulmani care, la vederea unei femei sau chiar la auzirea vocei ei, se crispau imediat sau se purtau foarte tensionat. Este inutil. Am intalnit si frati musulmani care se simteau foarte in largul lor cand stateau de vorba cu nemusulmane, dar indata ce-si facea aparitia o femeie musulmana o ignorau si nici macar nu voiau sa o salute. Nici asa ceva nu se cuvine si, in plus, pare foarte straniu in ochii nemusulmanilor care asista la ceva de acest gen.
Ceea ce este important de retinut de aici este exemplul Profetului nostru (pacea fie asupra lui). Acesta era modest, respectuos si amabil cu toata lumea, interactionand cu femeile ori de cate ori era cazul. El este cel mai bun exemplu pe care l-am putea avea.
Sper ca toate acestea sa ti se dovedeasca utile.”

batool391
03-28-2007, 12:30 PM
Foarte interesant subiect. Ideal ar fi sa nu se priveasca prea mult.

munir
03-28-2007, 02:59 PM
Multumesc mult sora shama
Allah subhana wa ta`ala sa te rasplatesca pentru efortul tau.
Acesta traducere imi este de mare ajutor facindu-ma sa inteleg corect atit anumite reguli de comportare in societate cit si justetea lor.
:smile06: :smile06: :smile06: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

munir
03-28-2007, 03:10 PM
Cu permisiunea voastra am sa pun acum o alta intrebare.

Daca un barbat intilneste sau se intersecteaza pe strada cu o muslima o poate saluta chiar daca acesta este singura?

Si inca una .Daca un barbat merge la o intinire la care sunt prezenti atit barbati cit si femei musulmi dar acel barbat nu este musulman, poate duce un buchet de flori .Si daca da cui le inmineaza?

shama
03-28-2007, 03:15 PM
Multumesc mult sora shama
Allah subhana wa ta`ala sa te rasplatesca pentru efortul tau.
Acesta traducere imi este de mare ajutor facindu-ma sa inteleg corect atit anumite reguli de comportare in societate cit si justetea lor.
:smile06: :smile06: :smile06: :give_rose: :give_rose: :give_rose: :give_rose:

Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu.

Ii multumesc lui Allah ta'ala pentru ca mi-a oferit ocazia sa fiu de folos, frate Munir. Traducerea mi-a fost utila si mie :), pentru ca informatiile se retin mai usor cand treci inca o data peste ele in acest fel.

O zi binecuvantata.