PDA

View Full Version : Apel



Iman3
04-06-2007, 01:49 PM
http://s116.photobucket.com/player.swf?refURL=/&file=http://vid116.photobucket.com/albums/o37/Mihaela3m/BanculluiLiviuMihaiu.flv&t=1175852614&os=1&ap=1

salamu alaikum!

Urmare a bancului de la sfarsitul emisiunii "Intre bine si rau" ce parere aveti in a depune macar o fraza, o semnatura, o opinie despre cum ati perceput aceasta intr-un mesaj comun pe care sa il adresam realizatorului acestei emisiuni?
Linkul de mai sus, contine inregistrarea cuvintelor de incheiere din emisunea respectiva.
Intreaga emisunea o puteti accesa de aici

http://www.tvr.ro/webcast/inregistrari.php

.... cautati ziua de marti si alegeti emisiunea "Intre bine si rau.'
Daca doriti sa va exprimati parerea, urmand ca apoi sa fie puse la un loc si cei in masura sa hotarasca in ce mod vor fi transmise realizatorului emisunii.
Fi amanillah!
sa aveti o zi de vineri binecuvantata!

goldensystar
04-06-2007, 03:49 PM
lol!, am ascultat numai bancu! shi fara nici o suparare, da mi s-a facut o scarba , nu cred ca aceasta emisiune mrita vreo atentzie, poate ca vorbesc prostii pentru ca inka nu l-am vazut. tre sa fie vreo adunatura de ignorantzi!

ummraschid
04-06-2007, 04:28 PM
:006:



assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

...am ramas fara cuvinte!...subhana-llah...mie mi se pare un caz mai grav decat desenele acelea calomniatoare...pentru ca este luat in deradere numele lui Allah subhanahu wa ta'ala si nu mi se pare deloc ca ar trebui trecut cu vederea!...chiar ma mir , daca intr-adevar, marti a avut loc aceasta emisiune, ca pana acum, nu s-au adunat la portile Televiziunii, fratii musulmani, macar cei din Bucuresti!...subhana-llah!...oare ce asteptam?!?....

...CEL PUTIN, ar trebui ca acest om de nimic...sa-si ceara OFICIAL, scuze!!!...si sa fie acuzat de lezare a sentimentelor religioase ...ale unei minoritati!....

...nu stiu in ce fel se poate actiona in prezent in Romania impotriva lui, dar cred ca asta ar fi minimul necesar!!!....

...ya Allah, intareste credinta si inimile noastre si daruieste-ne curajul si statornicia salafilor, inaintasii nostri cei drept calauziti!...

:002:

Mariyah
04-06-2007, 04:37 PM
Acelasi lucru vroiam sa il subliniez si eu , cazul de fata nu difera de cel al caricaturilor prea mult, o ofensa pe fatza si in direct adusa Divinitatii.
Pacat, prezentatorul a dat cu bata in balta pe final."Cheama-l pa Allah!"
Trebuie...facut ceva ! Trebuie!

amoodia
04-06-2007, 04:37 PM
salam aleykum

Miha scrie tu scrisoarea, ca mashaAllah te pricepi, si noi semnam.asta da exemplu de toleranta religioasa, si mai ales in saptamana mare, cand chiar dansul indeamna la bunatate.....

Mariyah
04-06-2007, 04:40 PM
normal in atentia CNA-ului trebuie trimisa scrisoarea

ummraschid
04-06-2007, 04:46 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

chiar am vizionat acum, in fuga...emisiunea cu pricina!...
spre sfarsitul acesteia, chiar inainte sa se aduca acea jignire la adresa religiei noastre,
in minutul 79:44,
un telespectator trimite un mesaj :
"...musulmanii nu accepta jigniri la adresa lui Dumnezeu!"...

...inshaallah, sa fim intr-adevar asa cum ne cere Allah subhanahu wa ta'ala sa fim!!!....
AMIN!...


:002:

Faizah
04-06-2007, 04:58 PM
Salam alekom

Am vazut si eu sfarsitul emisiunii si bancul cel idiot; pe langa ca prezentatorul nu prea stia sa spuna cuvintele cu claritate a mai avut si intonatie proasta, de unde si neintelegerea sensului. Eu am retinut din tot bancul doar fraza ultima care a fost nuantata mai clar si anume cu accent pe cuvintele : ''Allah ,2 cafele, te rog'' -----------de unde am dedus ca Allah ar fi la cheremul(supus) lui Dzeu, un fel de slujitor/ ospatar sau cum vreti sa-i ziceti, ca si cum ALLAH nu ar fi unu si acelasi cu DZEU

ASTAGFIRULLAH, este o mare ofensa, nu numai la adresa musulmanilor, cum sa spui asa o bazaconie intr-o emisiune de religie, este o blasfemie pe fata. Pai ce, ne permitem sa facem glume pe seama Divinitatii?

Nu pot sa spun mai mult decat: ALLAH sa aiba mila de sufletul lui si sa-i dea intelepciunea de a indrepta ce a facut, macar sa-si ceara scuze oficial pt prostia facuta.

Daca faceti o petitie/scrisoare as fi bucuroasa sa semnez, nu trebuie sa inghitim asa ceva, chiar e scandalos, pana cand vom fi luati peste picior?

InchALLAH ya rabb da-ne rabdare sa induram atata ignoranta si rautate:mad:

hannen
04-06-2007, 06:54 PM
Am ascultat doar bancul ,emisiunea poate maine reusesc sa o vad,acum abia vad pc-ul!
Ce sa zic,e o gluma dezinteresata ,in stil pur crestin.No offence pt. crestinii de pe forum,dar stim toti ca numai ei fac astfel de "poante bune".Sau poate si "crestinii" trebuia pus tot asa in ghilimele,asa-i corect ca nu le vad pe Myriam de ex. sau alte fete care le stiu sa spuna astfel de bancuri.
Sunt sigura ca nu si-a dat seama ce tampenie i-a iesit din gura,zic eu asa dupa felul relaxat in care a vorbit.Poate ma insel!
Daca hotariti sa faceti ceva contati pe mine.
M-a luat o lehamiteee si-o silaaaa!Bleaaaaaaaaaah!

Latifah
04-06-2007, 06:55 PM
Salam aleykum

Voi urmari emisiunea inregistrata..am prins doar ultimele 15 minute.
Nu mai am alte cuvinte de spus deocamdata.
Astept scrisoarea, daca o va face cineva, si subscriu protestului fratilor si surorilor mele.

Allah subhana wa ta'ala este cel care merita adorarea.

Iman3
04-06-2007, 07:31 PM
Salamu alaikum!
Noi am avut deja o conferinta pe mess in avest sens, a fost si azi una dar...Gaby cer scuze nu am fost pe faza ... eu personal am pus deja pe hartie cateva cuvinte, din cate am inteles si Batool in calitate de purtator de cuvant al Fundatiei Taiba...de aceea am deschis acest subiect aici sa ne sfatuim si sa perfectam actiunea noastra ca mai multe minti sunt mai clare decat una singura. Citind scrisoarea sorei noaste am sesizat ca e mai bine sa scriem fiecare pentru ca eu am surprins un aspect iar ea cu totul altul...deci cum am intoarce-o realizatorul va realiza poate si el ce gafa a facut ...de aceea zic ca sunt mai bune mai multe punte de vedere mai multe scrisori care poarta amprenta fiecaruia dintre noi...nu stiu cum e mai bine. ideea este sa ne concertam eforturile sau daca facem o scrisoare unica fiecare dintre noi sa fie de acord cu ce scrie acolo.
Si mai ales sa fie o actiune clara si concisa fara involburari spumoase care sa il faca pe citititor sa renunte la a citi.
Eu cred ca trebuie sa ne fixam un termen la care sa finalizam conceperea, sa stabilim in ce forma trimitem, dand astfel dovada de seriozitate.
Bun...eu am sa pun mai jos schita a ce am conceput eu si inshaAllah sa imbunatatim sa fim gata in cateva zile...2-3 caci daca lasam sa treaca timpul apoi nu va mai fi justificat nici un protest.

batool391
04-06-2007, 07:31 PM
Domnului moderator Liviu Mihaiu,




Am urmărit cu interes emisiunea d-voastră ,,Între bine şi rău” din această săptămână. În primul rând ţinem să vă mulţumim pentru că printre invitaţi a fost şi un imam care a putut să-şi exprime punctul de vedere vizavi de subiectul emisiunii – Profetul Isus. Nu voi începe să fac o mini analiză a emisiunii pentru că nu cred că este necesar acum acest lucru. Vreau doar să îmi exprim nedumirirea în legătură cu finalul emisiunii , mai precis despre gluma cu care aţi încheiat emisiunea d-voastră.

În primul rând vreau să vă atrag atenţia că o astfel de glumă nu avea ce căuta într-o emisiune despre religie.

În al doilea rând, conţinutul ei este ofensator pentru minoritatea musulmană din România. Din glumă deducem că arab-musulman e sinonim cu terorist şi că saracul arab era aşa de naiv încât nu a înţeles că se află în faţa Creatorului său. Allah nu e tot una cu Dumnezeu conform glumei pe care aţi povestit-o. O emisiune cu o astfel de temă- Profetul Isus nu merita şi nu trebuia să se termine în acest fel. Majoritatea celor care au ascultat „glumiţa”, musulmani şi nemusulmani au rămas cu un gust amar.
Cred că ar fi corect din partea domniei voastre să prezentaţi scuze publice Comunităţii Musulmane din România sau măcar să vă explicaţi pentru ca astfel să înţelegem care a fost intenţia dumneavoastră la acel final de emisiune.

Aceasta e scrisoarea pe care i/o voi trimite moderatorului in calitate de simplu musulman ofensat de asa o ,,gluma,,.

Am o intrebare pentru voi, credeti ca ar fi necesara o luare de pozitie oficiala? Cine ar trebui sa o faca?

Iman3
04-06-2007, 07:40 PM
Domnule Liviu Mihaiu

Adresez aceasta scrisoare care initial s-a vrut deschisa insa din lipsa unui forum destinat opiniei telespectatorului, ramane un simplu mesaj.
Adresez aceasta scrisoare nu redactorului si nici fondatorului Academiei Catavencu unde inca de pe vremea studentiei mele v-ati bucurat de un profund respect pentru umorul acid care v-a ajutat de-a lungul vremii sa radografiati societatea asta nelinistita din punct de vedere social, politic…si nu numai, ci realizatorului de emisiuni TV, in speta emisunea "Intre bine si rau"
In fine, acum nu o sa transform jumatate din aceasta scrisoare in elogii la adresa domniei voastre mai ales ca scopul acestui measj este altul; am vrut doar sa va asigur de respect si consideratie castigate pe buna dreptate.
Am mentionat acestea deoarece aspectul la care ma voi referi, e poate mult spus ca nu va face cinste insa cel putin ar trebui sa aiba un fir logic, iese cumva din tiparul cu care ne-ati obisnuit…
Ca sa intru in subiect voi preciza ca ma refer la emisunea domniei voastre “Intre bine si rau “ de pe TVR 1, emisune in care ati supus dezbaterii in stilul dumneavoastra caracteristic personajul Isus.

In deschiderea emisunii un prelat musulman a vorbit cu deosebit respect la adresa Profetului Isus, asha cum sta bine oricarui musulman de buna credinta, dupa care referirea la Islam si musulmani a fost absenta sau doar fugitiva si asta doar in context; era si normal caci subiectul emisiunii era profetul – omul – divinitatea Isus – depinde de punctul de vedere, de dogma la care se raporteaza fiecare invitat.

Si atunci care a fost rostul bancului cu care ati ales sa incheiati emisunea?

Vorbiti de un sens ecumenic … care este acela domnule Liviu Mihaiu?

Toti crestinii pe care ii cunosc, unii dintre ei cu studii in domeniu nu au reusit sa dea un sens logic... ecumenic? nici atat bancului dumneavostra.
Va marturisesc ca de 3 zile incerc sa inteleg si sa ingurgitez bancul dumneavoastra, dar se intoarce cu revolta si poate ca nu e bine ales cuvantul … sau , stiu eu... un amestec de revolta si uimire, perplexitate daca vreti… de ce?
In primul rand ca nu isi avea sensul intr-o emisune despre Isus si speculatiile vremii pe tema celibatului sau divinitatii sale, in al doilea rand pentru ca probabil larghetea mintii mele nu imi permite sa descopar un sens ecumenic ( mai ales ca in DEX, ecumenic se refera strict la religia crestina…), in al treilea rand pentru ca acolo era si un invitat mususlman, asta namaireferindu-ma la sutele sau miile de telespectatori musulmani din tara si din afara ei caci emisunea s-a reluat pe TVR i … si era clar si evident ca oricata ingaduinta si toleranta ar avea omul nu avea cum sa se limiteze la a cauta sensul ecumenic sau logica bancului din incheierea emisunii, zambind amuzat fara sa se simta lezat – desigur nu vorbesc in numele domniei sale doar ca indiferent cine ar fi fost cel care ar fi adus cele 2 cafele … daca treci de Sf. Petru… deja un pas mai incolo…vorbim de cele sfinte cu care in general nu se prea glumeste, mai ales intr-o perioada ca aceasta caci in final chiar domnia chiar lansati indemnul : sa fiti cuminti!

Ar mai fi de comentat si de spus si de trecut dintr-un aspect in altul insa nu doresc sa va inoportunez mai mult decat am facut-o deja, as vrea insa atata vreme cat opinia telespectatorilor domniei voastre conteaza sa luati in consideratie provocarea de a explica intr-un fel sau altul acest banc si rostul sau, macar atat daca nu chiar sa va prezentati scuze pentru inadecvatul final de emisiune caci domnia vostra in particular sunteti liber sa faceti orice fel de glume dar in momentul in care apareti pe sticla din respect pentru cei datorita carora o emisune poate avea sau nu succes ar trebui asa cum va aranjati hainele si pieptanatura sa va primeniti si intentia ... maniera in care purtati un dialog... sau in care transmiteti un mesaj.

Saira
04-06-2007, 08:18 PM
Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu


Intr-adevar,este o situatie care cere sa fie luate masuri,caci nu mi se pare normal ca intr-o emisiune ce atinge un subiect atat de important pentru noi toti,atat musulmani,cat si crestini,sa se faca o asemenea gluma idioata.Sincer,nu pot intelege scopul aceleia si chiar mai mult,nu-i pot intelege pe oamenii care isi permit sa faca glume la adresa divinitatii.


Gestul domnului Liviu Mihaiu mi se pare cu atat mai nejustificat datorita faptului ca reprezentantul musulman si-a explicat clar si foarte succint viziunea asupra profetului Isus (alayhi salam),vorbind frumos,asa cum ne cere islamul.Ori,in aceste conditii,domnia sa necomentand nimic atunci cand ceilalti invitati si-au expus punctul de vedere,a dat dovada de un lucru foarte important si valoros in timpurile acestea,si anume toleranta.


Spun ca datorita acestui fapt mi se pare cu atat mai nejustificata gluma domnului moderator,caci daca reprezentantul musulman ar fi obiectat ceva atunci cand ceilalti invitati discutau asupra divinitatii lui isus,as fi inteles ca moderatorul (desi un adevarat moderator nu ar face asta,fiind obiectiov) ar fi dorit,poate, sa se "razbune" intr-un anume fel razand de credintele altcuiva.Dar nici asa nu as fi considerat in regula acea gluma,caci,la urma urmei,dincolo de jignirile aduse unor oameni,glume cu sau despre Dumnezeu (acelasi cu Allah!!!) nu se fac.


Poate ar mai fi de mentionat pentru domnul Mihaiu ca inclusiv crestinii arabi il numesc pe Dumnezeu Allah!!! Si asa poate va vedea,dincolo de gluma fara niciun sens ecumenic,si nonsensul ce sta in ea.


Insha'Allah sa putem lua ceva masuri in aceasta directie,eu sunt dispusa sa ajut atat cat pot.


Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu

amoodia
04-06-2007, 09:09 PM
foarte bune scrisorile Iman si Batool. si exact asa cum spune Saira, inainte de a face gluma respectiva , ar fi trebuit sa caute moderatorul cum il numesc crestinii arabi pe D-zeu.

Mariyah
04-06-2007, 09:43 PM
pey nu ar fi mai bine sa boicotam sediul tvr?
.................................................. .........

gabriela guettat
04-06-2007, 10:41 PM
Este foarte clar ca suntem cu totzi foarte indignatzi de ceea ce a vrut sa fie o emisune "trasnet",si ar fii trebuit sa ne mandrim ca am facut si noi parte dintre invitatzi!

Dar ce a iesit?:mad:

O fii acel moderator unul cu renume,DAR nu pentru astfel de emisiuni,pentru astfel de emisiuni ori esti pregatit cu un bagaj de cunoshtintze,ori nu te bagi!
Bref,pentru ce sa va mai amarasc shi eu mai mult decat deja suntem,
ceea ce putem face asa "micutzi" cum suntem, o vom face!

ALLAH sabhabhu wa ta'ala sa va biecuvanteze,pentru dragostea purata CREATORULUI SI PROFETULUI NOSTRU MUHAMMED sallah ALLAH alihi wa sallam,pentru inimile voastre curate si pline de imen!

ummraschid
04-08-2007, 08:59 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,


...s-a asternut linistea asupra acestui subiect...insa sper, inshaallah, ca nu s-a asternut si asupra chestiunii, in sine!....

...eu cel putin, as fii recunoscatoare si dornica sa stiu, concret ce s-a facut sau ce se va face ...si cand!?....

:give_rose:

assalamu alaikum wa rahmatu-llah

daniela_muslimah
04-09-2007, 12:15 AM
foarte urata aceasta "gluma"...

prefer sa ma abtin de la alte comentarii
~~~

ma alatur si eu.. daca pot ajuta cu ceva... cu orice, Insha'a Allah

:give_rose:

imanikka
04-09-2007, 07:52 PM
Am vazut si eu sfr emisiunii si am ramas surprinsa de gluma proasta care nu-si avea locul in emisiune si nu i-am inteles sensul , i-am tradus-o si sotului...si plus ca era un invitat al comunitatii musulmane si nu a vb rau de crestinism. Si ce legatura are arabul cu Allah? Sa se duca sa se mai informeze inainte de a face o emisiune :scenic: :scenic:

iana
04-10-2007, 03:10 PM
Nu am posibilitatea sa ascult/vad acum respectiva emisiune. Dar am inteles din postarile voastre despre ce este vorba si va recomand ca inafara de semnalarea situatiei la CNA sa faceti una si la CNCD.
Mult succes si daca pot ajuta cu ceva, orice, nu ezitati sa imi spuneti.:give_rose:

HAYAH
04-10-2007, 03:33 PM
Dumnezeu sa il ierte pentru ignoranta lui. Si pt. rautatea lui. Insa noi avem obligatia sa le atragem atentia tuturor celor responsabili pt. aceasta injurie la adresa lui Allah subhana wa taala, pentru ca orice banc are limite de bun simt si toleranta, insa ei nu mai fac la ora actuala diferenta intre un banc si o jignire, s-au obisnuit sa rade de orice, doar de dragul de a rade.
Un "banc" pe acelasi calapod s-a facut si la adresa profetului Mohamad, sallalahu alayhi wa salam, si o sleahta de ignoranti ajunsi in pozitia de a vorbi oamenilor, l-au emis pe site-uri de internet, insa, a spune asemenea abjectii pe un post TV, este mai mult decat rusinos.
Insa inca o data, daca noi ,musulmanii, ne aparam religia, suntem luati drept "extremisti" si "intoleranti". Unde este oare limita dintre toleranta si bun simt?