PDA

View Full Version : Nu va temeti, fratii mei!...



ummraschid
04-07-2007, 05:07 PM
:006:


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu


...dupa "evenimentul" de marti si discutia de ieri, desi, recunosc, nu am luat, din pacate, parte decat la o singura conferinta, cu fratii si surorile mele...

...deci...dupa ce am simtit in cuvintele noastre ca...
ne aflam intre teama de oameni si teama de Allah ta'ala...
ca ne simtim" mici"...desi ar trebui sa ne simtim MARI...
ca ne multumim cu ceea ce ni se da...si ne sfiim sa cerem mai mult, ca sa nu fie" prea mult"....


...m-am hotarat sa traduc o parte din aceasta minunata khutba, tinuta cu ocazia lui 10 Muharram si inshaallah, sa fie de folos , nu cuvintele mele, ci cuvintele sheikh-ului Muhammad Alsharif, fie ca Allah ta'ala sa-l rasplateasca pentru toata stadania sa, cu Jannatul Firdaws, inshaallah.....


( intreaga khutba o gasiti, inshaallah, in engleza, germana, franceza si spaniola, aici:
http://khutbah.com/index.php?type=5&id=1199&language=8&il=1175 )





Una dintre conditiile tratatului de la Hudaybiyyah fu ca cel care dorea sa se alature taberei Quraish , putea sa o faca, iar cel care dorea sa se alature taberei Trimisului lui Allah sal Allahu alayhi wa sallam, putea sa o faca. Tribul lui Banu Bakr, se alatura Quraishilor, iar rivalii sai , Khuzaa'ah, se alaturara lui Muhammad, sal Allahu alayhi wa sallam.
Banu Bakr insa, in anul al 8-lea de la Hijrah, a hotarat sa urmeze obiceiului ante-islamic si sa se razbune, astfel ca ii pandira pe Khuzaa'ah, in apropierea Locului Sfant - si ii urmarira , intrand in Haram, ucigandu-i pe toti, cu exceptia unuia singur, 'Amr ibn Saalim.
Acesta, reusi sa ajunga in Medina, si ajungand in fata Trimisului lui Allah si a companionilor sai, spuse:
Doamne, cu adevarat, ma adresez lui Muhammad...noi am acceptat Islamul si nu am fost niciodata neloiali. Apara-ne, cu o lupta nemaipomenita...si cheama robii lui Allah, sa se adune in cete. Cu adevarat, triburile Quraish au inselat ce li se poruncise, si ei au incalcat tratatul. Ei cred ca tu nu poti aduna oamenii in jurul tau. Ne-au atacat la caderea noptii in AlWateer si ne-au ucis, in timp ce ne inchinam. Ne-au ucis, chiar daca am imbratisat Islamul.

Trimisul lui Allah, sal Allahu `alayhi wa sallam, se ridica si spuse: "Nusirt! (veti fi ajutati, cauza voastra va fi aparata, si sangele vostru va fi razbunat!)"

.................................................. .................................................. ................................




Am deschis astazi Qur'anul si am inceput sa citesc, odata si inca o data, cum Musa, alayhis salam, a salvat prizonierii, Bani Israel, din mainile lui Faraon. In khutba de astazi, inshaallah, vreau sa va impartasesc gandurile mele.

Insa, inainte sa incep, va veti intreba cu siguranta: "Ce ma priveste pe mine asta? Familia mea nu a avut niciodata astfel de probleme, si ma gandesc ca cel mai bine ar fi sa merg acasa si sa trag draperiile."
Problema, draga frate si sora, este ca aceasta chestiune nu va disparea fara urma, doar prin tragerea draperiilor si prin intreruperea legaturii cu Islamul. Ca si in Bosnia si in Cecenia, ei vor bate la usa noastra si ne vor scoate afara din casa.

NOI trebuie sa ne definim noi insine, altfel, nu vor defini altii pe noi.

NOI trebuie sa ne ridicam pentru drepturile noastre, impreuna si uniti, altfel , cu totii, impreuna, NU vom detine nici un drept!
Chiar daca nu acceptam aceasta provocare, oamenii cu intentii rele, ne vor obliga sa o acceptam.


Dupa 11 septembrie, societatea musulmana s-a distantat de toti aceia care ar fi putut fi adusi in legatura cu acel cuvant care incepe cu T. Am aparat si am ajutat, atat timp cat acele persoane nu au fost puse in legatura cu acel cuvant. Apoi, i-am parasit, de parca ar fi fost ciumati.
Ca urmare, s-a aplicat acea straveche strategie: "Divide et impera".

Prima invatatura: Du-te la Faraon!

Allah ta'ala ne spune in Qur'an:
"Pleaca tu impreuna cu fratele tau, cu minunile Mele, si sa nu incetati sa ma pomeniti pe Mine!
Duceti-va la Faraon, caci el a intrecut orice masura!"
(20:42-43)
Musa, alayhis salam, gasise, dupa multe incercari (salvarea din mainile ucigasilor de prunci, cresterea sa la Faraon, de catre mama sa, uciderea egipteanului) azil in Madyan. Se casatorise cu o femeie credincioasa, si avea drept socru, pe cel mai binecuvantat om pe care si l-ar fi putut dori, iar viata lui se scurgea linistita.
De ce nu a spus Musa, alayhis salam, dupa ce primise misiunea de a-i salva pe Bani Israel, pur si simplu, "De ce m-as duce? Nu este problema mea!"
De ce nu a spus: " Nu ar trebui sa intru in legatura cu ei" De ce nu a spus: "Atat timp cat tin jaluzelele coborate, rautatea Faraonului se va diminua."
Dupa toate lucrurile pe care Allah ta'ala i le daruise, aceasta a fost incercarea! Allah ta'ala l-a pregatit pe Musa, alayhis salam, pentru a apara cauza lui Bani Israel.

Astfel, Allah ta'ala spune:

"Si te-am facut Eu pentru [slujirea] Mea." (20:41)

Aceasta inseamna ca Allah ta'ala, il alesese inca de mult pe Musa, alayhis salam, si ca ii intarise trupul si caracterul , pentru implinirea acestei misiuni.
Ma gandesc eu:
Atatia dintre noi am fost salvati de greutatile pe care alti frati nostri le indura. Este imposibil sa acceptam aceasta si sa spunem: " Asta nu e problema mea." Nu, cu toate mijloacele noastre, cu toate glasurile noastre, si cu toata unitatea noastra, trebuie sa ne ridicam, pentru a apara pe oricare nedreptatit. Sa facem astfel ca nedreptatea sa fie aruncata in temnita, iar nu fratii si surorile noastre!...

A doua invatatura: Increderea in Allah

Allah ne spune, cum a reactionat Musa, alayhis salam, atunci cand i s-a incredintat misiunea.El a reacdtionat, rugandu-se pentru lucruri de care avea nevoie, pentru a-si implini responsabilitatea.:

"A zis: "Doamne, deschide-mi mie pieptul
Si usureaza-mi mie lucrul [ce trebuie sa-l implinesc]
Si dezleaga-mi nodul limbii mele,
Pentru ca ei sa priceapa vorbele mele!
Si da-mi mie un sfetnic din familia mea,
Pe Aaron, fratele meu ,
Sporind prin el forta mea
Si fa-l pe el partas la lucrul meu,"
(20:25-32)


Ma gandesc eu:
De cate ori, in problemele noastre de drept, uitam sa ne indreptam spre Allah prin rugaciuni (Du'a) sustinute. Ne aducem aminte unii altora, este adevarat, insa in realitate, cat de des ne rugam noi pentru Dreptate si pentru lucruri care sa ne-o inelsneasca? Cu cat ne vom concentra mai mult asupra rugamintilor noastre, cu atat mai drepti si mai plini de incredere vom pasi spre succes.

A treia invatatura: Deformarea adevarului de catre massmedia.

Atunci cand Musa, alayhis salam, si-a exprimat rugamintea, in fata Faraonului, de a fi eliberati Bani Israel, acesta, se certa cu el. El il contrazise cu privire la Unicitatea lui Allah si cu privire la inaintasi. Nimic nu-l impresiona pe Faraon si el dadu glas variantei sale proprii, asupra misiunii lui Musa:

"Si a zis el: "Ai venit la noi ca sa ne scoti din pamantul nostru cu vrajile tale, Moise!"
(20:57)

Cum? Ce? Oare de asta era Musa, alayhis salam, acolo?
De observat ca Musa, nu avu posibilitatea de a se apara de invinuirile lui Faraon, cand acesta si spuse:

"Iti vom aduce si noi vraji asemenea lor. Deci hotaraste intre noi si tine o intalnire de la care sa nu lipsim nici noi, nici tu, intr-un loc convenabil." (20: 58)

Ma gandesc eu:
In acest razboi al cuvintelor nu este vorba doar de minciuni - ci, mai ales despre jumatati de adevaruri si despre " distrorsionarea " acestuia! Cei care folosesc mediile ca sursa ultimativa a adevarului, aceia vor eshua in aprecierile lor. Ei s-au condus singuri in greseala , inainte sa-i conduca si pe altii.
Allah cere de la noi, sa cautam adevarul si sa verificam sursele noastre. Sa adunam informatii din multiple surse, astfel ca sa filtram falsele interpretari.


A patra invatatura: Jocul cu teama
.................................................. ...........................
Din povestea lui Musa, alayhis salam, am invatat ca este absolut in ordine sa te temi. Este ceva natural. Allah ta'ala ne spune ca Musa, chiar si el, se temea:

"Si Moise a simtit oarecare teama in sufletul sau.
Atunci i-am zis Noi: " Nu te teme, caci tu vei fi deasupra!"(20:67-68)

Ma gandesc eu:
In acest joc cu teama, nu putem evita acest sentiment. In schimb ar trebui sa o acceptam si sa o canalizam astfel incat sa ne dea un sentiment de siguranta - siguranta ca noi santem cei care nu avem nici o vina . Noi santem cei care sant nedreptatiti. Cei care ar trebui sa se teama sant cei care au incalcat poruncile lui Allah.


Fratii mei , nu va temeti!

ummraschid
04-07-2007, 05:10 PM
:006:

Partea a doua


Succesul va fi mereu de partea dreptcredinciosilor

Dragi frati si surori, atunci cand Allah l-a trimis pe Musa, alayhis salam, la Faraon, El i-a amintit lui Musa, alayhis salam, felul in care El l-a aparat, dintotdeauna. Exact asa cum Allah l-a aparat pe el atunci, - nu va temeti! - Allah ta'ala are puterea sa apere si astazi si la sfarsit, succesul va fi al dreptcredinciosilor.

Musa, alayhis salam, si oamenii lui au fost urmariti de Faraon si oastea sa. Intentia lor era sa-i ucida pe toti. Ziua in care marea s-a despicat, ziua in care Bani Israel au fost salvati, in acea zi Faraon a fost innecat - o lectie pentru fiecare credincios, pana in Ziua Invierii.
Trimisul lui Allah , sal Allahu `alayhi wa sallam, spunea: "Aceasta este o zi mare ( 10 Muharram). Este ziua in care Allah i-a salvat pe Musa si pe ai sai si in care Faraon si oamenii sai s-au innecat. Musa a tinut post in aceasta zi ca multumire Domnului sau, si noi sa facem la fel:"


Normal ar fi ca oamenii care au vazut rautatea Faraonului, sa raspunda in acelasi fel. Asa cum stim, forta poate fi intampinata doar prin forta.

Insa nu este aceasta intelepciunea, pe care Allah ne-a trimis-o prin Musa. Duceti-va voi la Faraon. Desi el, intr-adevar, a incalcat poruncile lui Allah, insa vorbiti cu el, intr-un fel placut. Poate ca el va afla teama de Allah.
.................................................. .................................................. ....


Sa nu-i uitam pe vrajitorii care dimineata fusesera oamenii diavolului, iar seara se aflau pe drumul spre cel mai inalt Paradis. Binecuvantarea lor a fost inscrisa in Qur'an, ca sa fie recitata pana in Ziua Invierii . Daca vrajitorii Faraonului s-au cait si au au devenit ceea ce au devenit, atunci, sa nu ne pierdem speranta, de a calauzi pe oamani spre Allah!
.................................................. .................................................. ....


In zile pline de discordie, Musa i-a invatat pe tovarasii lui, cum sa ramana statornici . Fie ca aceasta sa ne fie o invatatura, in aceste timpuri de Fitna!...

In primul rand:
Vom arata rabdare si vom trece peste toate, si vom cauta ajutor la Allah:

"Moise a zis catre neamul sau: " Rugati-va lui Allah pentru ajutor si fiti rabdatori, caci al lui Allah este pamantul si El da mostenire cui voieste dintre robii Sai. Iar sfarsitul[fericit] este al celor care au frica." (7:128)

In al doilea rand:
Vom rezista prin Credinta in Allah si ne vom pune increderea in Allah:

"Si a zis Moise: "O, neam al meu! Daca voi credeti in Allah, incredeti-va in El, daca sunteti supusi [Lui]!" (10:84)

In al treilea rand:
Vom rezista prin rugaciunile noastre spre Allah:

"Si au raspuns ei: "In Allah ne incredem! Doamne, nu ne face pre noi [tinta a] urgisirii neamului de nelegiuiti!
Si izbaveste-ne pre noi , cu mila Ta, de neamul de necredinciosi!"(10:85-86)


Allah ta'ala a inscris toate acestea in Sfantul Qur'an si pentru aceasta sa postim ziua de 10 Muharram, - nu ca un ritual - ci ca sa invatam lectia de a ramane statornici in fata nedreptatilor de orice fel!....:006: :006:

maryam
04-11-2007, 11:33 PM
Inshaa ALLAH sa te rasplateasca ALLAH TABARAKA TA`ALA!!!!!!!!!!!!!!!

gabriela guettat
04-12-2007, 09:36 AM
Mashallah,jazakallah al khair

179

Draga sora,ai dreptate(si tu stii ca ai,noi stim cu totzi ca ai dreptate),dar ce se poate face concret in astfel de cazuri?

Ei sunt o mana,comunitatea este atat de mica si pe desupra catzi cred in ei?
Catzi ii iubesc,in asa masura incat sa li se dea BAREM voie sa vorbesca?
Si daca s ar aduna cu totzi .... (oricum e suficient sa iasa "catziva"de la curcima si sa ii vada si sa vezi ce nenorocire iese)!
SI MARE PROBLEMAAAA ESTE CA "MARELE NOSTRU REPREZENTANT"?NU ESTE CU NOI ESTE IMPOTRIVA NOASTRA!!!!

Eu nu cred ca e vorba efectiva de o teama,ca in fond si la urma-urmei mai bine catziva ani cu capul sus,decat o viatza lunga.. shi cu capul plecat!
Dar,ce pot rezolva prin pierderea la unu sau una,sau a mai multora?
NIMIC surioara si asta doare.
ALLAH subahanhau wa ta'ala sa ne ajute si sa ne dea rabdare!