PDA

View Full Version : De ce unei femei muslim nu ii este frica ,ca nu poarta Hegeab?



ALEX
04-08-2007, 05:18 PM
Al Salamo Aleikom
As dori sa-mi raspunda persoanele care au credinta in suflet nu la exterior . Doresc sa ma informez si sa inteleg, am vazut de ce trebuie sa poarte acum o intrebare simpla de ce nu poarta o femeie asa ceva si cu toate astea poate fi un bun muslim.

ummraschid
04-08-2007, 08:33 PM
:006:


assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

...banuiesc ca prin "exterior", te referi, frate, la hijab...

...mashaallah...mai ales, in aceste timpuri grele, pline de fitna si de idei preconcepute, ca sa nu zic, de dusmanie, fata de Islam si fata de musulmani...o musulmanca , purtand hijabul, acoperindu-se si atragandu-si astfel priviri pline de repros, si nu numai priviri...nu cred ca o poate face DECAT din credinta, si cu credinta...

...un musulman credincios, implineste poruncile lui Allah, oricat de greu i-ar fi sa le implineasca, face ceea ce este permis si evita ceea ce este interzis...

... daca ai inteles , din postarile de pana acum, ca purtarea hijabului este o porunca a lui Allah ta'ala, inseamna ca intelegi ca o musulmanca, nepurtand hijab, se face vinovata de un pacat, de incalcarea unei porunci a lui Allah subhanahu wa ta'ala...cat de mare sau cat de mic este acest pacat, cat de mare sau cat de mica este pedeapsa pentru acest pacat, nu ne este noua cunoscut...


"...lucrul despre care nu aveti nici o stiinta si l-ati tinut drept [lucru] usor, cand - de fapt - el este la Allah [un lucru] greu." (24:15)




De ce unei femei muslim nu ii este frica ,ca nu poarta Hegeab?

... subhanallah, ar trebui sa-i fie frica!...

...mai mult,
datoria unui frate in Islam, ca musulman, ca frate, tata, sau sot, este inshaallah , sa aiba grija ca sora sa in religie, sotia sau fiica sa, sa respecte legea lui Allah, cat se poate de riguros!...
...in definitiv, daca isi iubeste sotia si fiica, va dori sa le fereasca de mania si de pedeapsa lui Allah subhanahu wa ta'ala, atat in aceasta lume, cat si in cea vesnica, inshaallah....

assalamu alaikum wa rahmatu-llah

Mariyah
04-09-2007, 01:47 AM
eu nu are rost sa adaug la cuvintele lui Allah


"Cat despre muierile ajunse de bătrāneţe, care nu mai nădaduiesc la căsătorie, nu este nici un păcat dacă ele īsi scot vălurile, īnsă fără a dori să-şi arate podoabele. Dar dacă se reţin e şi mai bine pentru ele. Şi Allah este Cel care Aude Totul şi Bineştiutor. "

Dupa cum vezi Alex, portul valului nu este considerat un pacat dupa o anumita varsta.Daca e un act de credinta atat de obligatoriu de ce i se permite sa il dea jos?


Putem citi multe filosofii pe anumite teme pe net sau in carti privind hijabul eu spun intai sa citim Coranul si apoi nuantarile lui.



Menit sa protejeze frumusetea femeii pana la o anumita varsta, si de ce nu pt toata viata, valul poate produce intr-o tara ca Romania mari impedimente.


Nu il port pt ca familia nu e de acord, nu il port pt ca nu mi-ar permite sa-mi creez o profesie , dak as gasi un loc de munca sigur nu as avea prioritate in promovare, as fi ocolita de multi oameni, blamata, judecata si exemplele pot continua.
Valul a fost dat pt protejare, nu pt agresare.

Poate ca pt anii astia cat nu voi purta , voi da socoteala, poate ca nu , Allah stie cel mai bine.
Acum nu pot sa -mi doresc sa ajung la batranete cat mai repede ca sa stiu k e ok fara hijab si nu savarsesc nici un pacat.

Deocamdata eu ma chinui cu respectarea orarul de rugaciune, am aspecte mult mai importante de indeplinit ce fac parte din stalpii Islamului.

Insa nu e bine sa existe multe persoane ca mine pt ca Islamul nu ar mai fi reprezentat pe strada , in societate si problema hijabului ar fi mult mai graba.
Asa, poate se mai obisnuiesc.

Un prieten care tocmai a venit din Anglia mi-a spus ca a vazut pe strazile din Londra f multe femei cu hijab , ceva de genul la 10 femei fara batic s-ar fi raportat o femeie cu batic si nu statea nimeni sa le analizeze ca aici.

Anna
04-09-2007, 02:45 PM
La o lectie de islam ni s-a spus asa: Daca suntem musulmani si traim intr-o tara neislamica sau chiar si islamica unde nu ni se permite sa indeplinim religia islamica asa cum trebuie si sa il multumim pe Allah atunci daca avem ocazia de a ne muta intr-o tara care ne permite trebuie sa facem acest lucru pentru ca altfel este pacat pentru noi.Chiar trebuie sa cautam oportunitati de a pleca daca in tara respectiva chiar nu se poate.Din punctul meu de vedere in Romania se poate trai cu hijab se poate trai islamic este o tara toleranta.Ca se mai comenteaza....al hamdu li Allah!Noi suntem un exemplu a islamului aici,prezenta mea pe strada am observat ca (,)creeaza curiozitate fata de islam.Deci...se poate,trebuie numai sa vrem si trebuie sa ne stabilim obiectivele in aceasta viata.Noi pentru ce traim aici?Traim pentru o slujba mai buna,pentru o vila,pentru un cont frumos?Traim pentru Allah Subhana wa Ta'alaa ,viata asta este un test pentru viata de apoi.Nu trebuie sa uitam acest lucru.Cu credinta si incredere in Allah sunt convinsa ca totul va fii bine.

ALEX
04-10-2007, 12:31 AM
Sotia mea nu va purta decand cand ea este pregatita si nu o voi obliga cum fac alti barbati din gelozie multi invoca faptu ca asa este portul la arabi . Daca sotia mea nu va purta nu inseamna ca nu este o buna musulmanca cu credinta in Allah si nu inseamna ca se uita barbatii la ea deoarece in Romania este ca orice femeie normala.

iman99
04-10-2007, 01:49 AM
asalamu aleikom
vreau sa postez o istorioara despre unul dintre companionii profetului Mohammad *salat* ptr a ne da seama cat au suferit ei si cat de puternici in credinta au fost..nu ma refer la nimeni personal dar in sha Allah ne da putere sa mergem mai departe

E vorba de un companion pe nume Abdullah...intr- batalie a fost luat prizonier el si inca cativa musulmani.Regele acelui tinut i-a spus lui Abdullah te voi lasa liber si nu te voi omora daca vei trece la crestinism..acesta a raspuns....nu voi face niciodata acest lucru..regele a contianuat atunci...te voi omora dand ordine arcasilor sa se apropie l-au legat pe Abdullah si a dat din nou ordine sa se pregateasca arcasii...Abdullah se uita la ei si le spune:Aveti grija sa nu gresiti tinta...putin mai la dreapta:)..regele vazand asta a spus nu ti-e teama de moarte.?..te voi cruta daca treci la crestinism...Abdaullah a spus la ilaha illa lah Mohammadan rasulu Allah......regele furios a dat ordine sa se aduca un cazan de ulei incins si i-a spus voi baga in acest ulei incins pe unul din frati tai musulmani(dintre prizioneri) Abdallah la fel ca inainte nu a acceptat propunerea de a trece la crestinsim....sub privirile prizionerilor muslimani si a companionului un musulman a fost aruncat in acel cazan...iar fetele celor care priveau erau inspamantate...chiar din ochii lui Abdallah s-au ivit lacrimi..regele vazand asta i-a spus ....ok acum vei trece la crestinism! dar tovarasul profetului *salat* a spus:Nu!Nu voi trece!regela l-a intrebat?dar de ce lacrimezi?abdullah a raspuns:Plang ptr ca imi pare rau ca am doar o viata..mi-ar fi placut sa am atatea vieti cate fire de par am si tot la fel as fii facut ...sa mor ptr Allah.regele inrosit de furie a spus :daca imi vei saruta fruneta te voi elibera..Abdulah a raspuns:N-o voi saruta ptr sufletul meu..doar daca vei lasa pe toti muslimani liberi...Atunci regele a raspuns:Bine ii voi elibera
aBDULLAH I-A SARUTAT FRUNTEA SI CU TOTI AU FOST ELIBERATI .CAND S-AU INTORS PE TERITORIUL LOR S-A INTALNIT CU OMAR SI I-A POVESTIT TOT CEEA CE S-A INTAMPLAT IAR OMAR L-A IMBRATISATi-si ia sarutat fruntea apoi A SPUS VOI PUNE TOT NEAMUL NOSTRU SA-TI SARUTE FRUNTEA PTR FAPTA PE CARE AI FACUT-O


ceea ce vreau sa spun asa ca o concluzie:Cat de mult au suferit profetii?cat de mult au suferit companionii?cat de mult au suferit dreptcredinciosi???
nu spun nimanui sa-si puna tara-n cap dar in sha Allah lucrurile pe care le putem face azi sa nu le lasam pe maine ,si lucrurile rele la care putem renunta cu putina truda sa luptam sa scapam de ele.

trebuie sa ne incredem in Allah ptr ca el nu ne lasa..adevarat ne incearaca in felurile pe care El le vrea dar de lasat nu ne lasa..important e sa incercam sa primim multumirea Lui

Alah sa ne faca dintre cei daruti cu minte in sha Allah

Anna
04-10-2007, 02:06 PM
mashAllah iman ce povestioara frumoasa.Nu o stiam dar este minunata ...multumim.Allah sa te rasplateasca

ALEX
04-11-2007, 09:12 AM
eu am gresit trebuia sa nu postez la sectiunea Islam.

HAYAH
04-11-2007, 11:13 AM
Ba eu cred ca nu ai gresit si stii si tu asta, Alex. Portul hijabului este o obligatie a oricarei femei musulmane. Islamul este religia in care aceasta obligatie este clar mentionata... deci de ce nu ar fi trebuit sa postezi la aceasta sectiune??!!

imanikka
04-11-2007, 12:26 PM
eu am gresit trebuia sa nu postez la sectiunea Islam.


Frate Alex nu ai gresit cu nimic, cand avem intrebari referitor la islam le punem la sectiunea Islam. Daca era ceva gresit eu mutam subiectul.

maryam
04-11-2007, 11:27 PM
...este un hadis care spune cam asa...si daca te temi de oameni, ALLAH te va lasa in grija lor, iar cel ce se teme de ALLAH, ALLAH il va avea in paza Sa.

...exista multe feluri de a vedea lucrurile, cred ca atunci cand omul ajunge sa se teama intr-adevar de faptul ca s-ar putea sa nu mai aiba ocazia sa schimbe raul nu-si mai poate permite sa greseasca...insa atunci cand el se simte in siguranta in aceasta viata ca si cand ar avea un pact asupra duratei ei "isi permite" sa amane acel "trebuie sa...".
Si doar la ALLAH este stiinta tuturor lucrurilor!

ibadat
04-29-2007, 10:50 AM
Admir din tot sufletul curajul femeilor care poarta higeab! aceasta este o porunca de la Allah si trebuie sa o respectam. Mi se ridica parul pe maini cand ma gandesc ca eu nu port higeab! de ce? din motive lumesti care in fata lui Allah nu au valoare. imi doresc din tot sufletul sa port, dar situatia in care ma aflu ma depaseste. nu sunt din bucuresti, stau pe unde apuc, lucrez pe unde apuc, dar cel mai rau este ca sotul meu nu este langa mine, el avand interdictie. oricum in fata lui ALLAH ASTEA NU SUNT MOTIVE,si ma rog la El sa imi amelioreze situatia pt a putea face ce trebuie. nu vreau sa ajung la 50 de ani, si apoi sa ma acopar. Inshaalah sa am forta sa merg mai departe. plus ca atunci cand ma aflu langa o muslimah acoperita, mi se face atat de rusine ca nu port higeab, incat imi vine sa plang. Alahu akbar

hannen
04-29-2007, 11:22 AM
Mie mi-e teama ,acea teama pe care trebuie sa o aiba orice credincios in suflet ,si de aceea port!!!
Nici eu nu locuiesc intr-o tara musulmana insa cred ca este mai usor decit in ro.
Stiu cum sunt oamenii acolo si intr`un fel le inteleg pe surorile care nu poarta!Eu insami am dat hijabul jos in ro. de gura mamei,de "rusinea" pe care i-as fi adus-o si cu care ea ar fi trebui sa traiasca dupa ce eu plecam.
Ea traieste pt. oameni si ii pasa mult de parerile lor.Trebuie sa fie mereu deasupra,o doamna cum nu s-a mai vazut si nu ar suporta rusinea unei fiice imbrobodite!!!
De aceea nici nu cred ca voi mai merge acasa ,pina cind ea nu va invata sa ma accepte asa cum sunt si pina nu va invata sa nu-i mai pese de gura lumiii!:(


aa,si sotul meu nu are nici un "merit",nici pt. islamul "meu" si nici pt. batic,desi ar vrea el hihihiii.

ibadat
04-29-2007, 11:38 AM
Felicitari ca esti asa curajoasa! nu il mai da jos pt ca sti ce inseamna asta. in legatura cu mama ta...inshaalah sa te inteleaga cat mai repede

ibadat
04-29-2007, 05:09 PM
Acum chiar ca ma simt mai rau pt ca stiu ca aveti dreptate. nu mie frica deloc de oameni sau rusine sa port higeab. nu stiu cum sa va explic dar trebuie sa gasesc o cale de iesire din situatia asta. Inshaalah

Latifah
04-30-2007, 03:10 AM
As-salam aleykum wa rahmetullah

Ibadat, surioara, sa te ajute Bunul Allah subahana wa ta'ala sa treci peste necazuri si sa te rasplateasca pentru asta.

Le inteleg pe cele care nu poarta hijab, le este inca greu, si eu ma aflu cam in aceeasi situatie, insa deja mi se infiripa in inima urmatoarea:
daca purtam hijab si suntem respinse la interviu, Allah swt ne va rasplati cu ceva mai bun. Chiar daca ne este frica, sa nu disperam, pentru ca Allah swt este intotdeauna langa noi si ne ajuta daca noi ii cere asta. Daca il multumim atunci si el este multumit de noi si ne imbunatateste viata.

Oare nu merita un mic efort din partea noastra? Ganditi-va ca vom fi acceptate fara hijab, apoi ne va fi frica ca nu vom avansa, ne va fi frica de ce vor spune sau atitudinea colegilor, apoi ce vor spune parintii copiilor nostri la scoala, dar doctorii etc etc etc si oare nu ne va fi infinit mai frica de ce va spune Allah cand noi vom fi intrebate in Ziua Judecatii?

Oare toate aceste lucruri nu vor fi praf si pulbere atunci? Orice s-ar intampla, daca nu suntem la 1 mm de a fi pusi in locul vesiniciei, cand nu mai putem face nimic sau nu am ajuns la varsta la care visele si sperantele nu isi mai gasesc izvorul in tineretea noastra, atunci nimic nu este mai rau. Oare nu este cumplit sa pierdem un suflet drag? Imaginati-va cum ar fi sa vi se intample cel mai groaznic lucru si acesta sa fie mult prea putin decat indura altcineva.

Acum cat de infiorator vi se pare sa purtati hijab si sa primiti priviri si vorbe rautacioase? sunt sigura ca vi se pare un fleac.

Ganditi-va acum la parfumul Raiului. Cat de minunat vi se pare ca seful sa fie mandru de voi, colegii va admira noua coafura, iar barbatii intorc capul pe strada. Cat de frumos este sa va intelegeti cu vecinii si cu toti prietenii, ei sa va aibe la inima si lucrurile sa fie in armonie cu haramul din jurul nostru. (luati aminte ca la fiecare privire a barbatilor mai primim o 'bila neagra').
Si cat de frumos este sa va acoperiti frumusetea doar pentru sotul vostru, sa nu o impartiti cu nimeni, sa va simtiti protejata sub vesmantul vostru, ca o aura impotriva rautatilor care se lovesc de ea si sunt reflectatea inapoi catre cei care le-au produs.

Acum cat de minunat vi se pare sa purtati hijabul si sa fiti rasplatite pentru aceasta si pentru indurarea rautatilor din jur?

Dar nu uitati sa nu puneti la inima aceste lucruri, caci astfel sheytan ne ataca, iar daca zambim de fiecare data noi ii inchidem portita catre sufletul nostru si cei din jur poate isi vor pune un semn de intrebare pentru atitudinea noastra. Nu se stie niciodata cand o persoana va fi interesata de islam datoria noua si vom fi rasplatite pentru aceasta.


Un gest atata de mic si o rasplata infinit mai mare.

Allah sa va ajute si sa va intareasca credinta. Amin