PDA

View Full Version : Muhammad sau Muhammed? cum pronuntam?



batool391
04-09-2007, 03:46 PM
:salam:

Dupa parerea voastra cum e corect sa pronuntam? Muhammad sau Muhammed? Eu am propia opinie la aceasta intrebare. Muhammad . Voi ce parere aveti?
In araba se scrie ãÍãÏ

Anna
04-09-2007, 03:49 PM
ãÍãÏ
Eu am invatat ca asa se scrie in limba araba asa cum ai spus si tu si se citeste Muhammad.

Saira
04-09-2007, 04:36 PM
Assalamou alaykoum


Si eu tot Muhammad pronunt :beberon:

suleiman
04-10-2007, 12:32 AM
Avand in vedere ca in limba araba nu este litera "a" asa cum se pronunta in latina (romana , franceza ...) , si pentru ca este in Romania o influenta turca : Se obisnuieste sa se zica Muhammed , la fel cum zic turcii : Ekber in loc de Akbar .

Ar fi ideal daca exista o litera care sa semene cu "a" din araba , dar din pacate nu este .
Asa ca mai correct cand se scrie sa fie : Muhammad dar cand se pronunta sa fie un a spre e .

Mariyah
04-10-2007, 01:06 AM
adica eu cu Mohamed sunt total pe din afara

bun de stiut

maryam
04-21-2007, 11:50 PM
:D perfect de acord cu suleiman, eu am invatat alhamdulillah sa deschid gura cumva la "a"-ul asta spre ""e":scenic: asa ca uneori mai imi iese.

suleiman
04-22-2007, 12:56 AM
adica eu cu Mohamed sunt total pe din afara

bun de stiut

Nu este in araba litera "O" , este Muhammad (cu dublu m) .

ãõÜÜÍóÜÜãøóÜÜÏ

sara
04-22-2007, 03:40 AM
Nu este in araba litera "O" , este Muhammad (cu dublu m) .

ãõÜÜÍóÜÜãøóÜÜÏ

Eu scriu Muhammed .
Cred ca este ceva intre "u" si "o " , adica æ, cum este si ceva intre "a" si "e" .
Parerea mea este ca-i f greu sa faci o translatie cat mai exacta .

suleiman
04-22-2007, 03:51 PM
Eu scriu Muhammed .
Cred ca este ceva intre "u" si "o " , adica æ, cum este si ceva intre "a" si "e" .
Parerea mea este ca-i f greu sa faci o translatie cat mai exacta .

Nu , e exact "u" din romana . Nu e intre si fix u .

sara
04-22-2007, 11:02 PM
Nu , e exact "u" din romana . Nu e intre si fix u .

"æ" de la tut{ ÊæÊ } , nu este ca "æ" de la Walid { æáíÏ} , sau oarda { æÑÏÉ} , de ex .

maryam
04-22-2007, 11:41 PM
"æ" de la tut{ ÊæÊ } , nu este ca "æ" de la Walid { æáíÏ} , sau oarda { æÑÏÉ} , de ex .



Pai ba da, este dar deasupra fiecare "u" = "æ", are alta vocala:D :D :D

suleiman
04-23-2007, 12:58 AM
æú = U
æó = Wa (OA)

si æ ca si accent , de exemplu :

NuFUS (suflete) äÜõÝæúÓú

sara
04-23-2007, 01:47 AM
æú = U
æó = Wa (OA)

si æ ca si accent , de exemplu :

NuFUS (suflete) äÜõÝæúÓú

Am inteles :p
Merci de explicatii admin !!!
..................................

Betti
01-06-2011, 04:56 PM
Avand in vedere ca in limba araba nu este litera "a" asa cum se pronunta in latina (romana , franceza ...) , si pentru ca este in Romania o influenta turca : Se obisnuieste sa se zica Muhammed , la fel cum zic turcii : Ekber in loc de Akbar .

Ar fi ideal daca exista o litera care sa semene cu "a" din araba , dar din pacate nu este .
Asa ca mai correct cand se scrie sa fie : Muhammad dar cand se pronunta sa fie un a spre e .

Multumesc. Am o intrebare!Cum se poate pronunta un "a "spre "e"? Multumesc.

maryam
01-06-2011, 06:28 PM
Multumesc. Am o intrebare!Cum se poate pronunta un "a "spre "e"? Multumesc.

:salam:
Mi-ai facut sa rad, zau asa, pai cum sa-ti aratam pe un forum? Sa facem filmulete si sa le postam?
Cred ca cel mai bine dc nu ai pe cineva care sa iti arate corect de unde trebuie sa scoti acest sunet, ptr ca, Subhanna ALLAH asa sta treaba ca sa poti face diferenta, asadar cel mai corect ar fi sa cauti un program audio/video de invatare a limbii.
Numai bine, Inshaa ALLAH sa iti iasa.

maryam
01-06-2011, 06:34 PM
Multumesc. Am o intrebare!Cum se poate pronunta un "a "spre "e"? Multumesc.

:salam:
Uite, am sa caut diseara ceva, stiu ca la un moment dat cd cautam ptr fetita ii salvasem undeva dar nu mai stiu unde, cd o sa am timp o sa caut, Inshaa ALLAH.

yvette
01-06-2011, 10:00 PM
Ce faceţi bre aici? O nouă arabă???

Bre A există în limba arabă!!!! Că nu zici Ellah, zici Allah!!!! A cu toată gura!!!!!! şi nic nu zici Eyat ci Ayat, şi zici Adam nu Edam!!! şi zici ya nu ye!!!

arabă : íóÇ = ya adică y + marca a + alif .....rezultă yaA

arabă: ÂÏóãõ = Adamu = Alif cu madda + d + marca a + m + marca u a cazului substatival rezultă Adamu, nu EDEMU.

araba e limbă semită, iar turca este limbă altaică, deci diferite. Este adevărat că turca a împrumutat multe cuvinte din arabă, dar asta se datorează Quraânului, şi nu invers! Arabii au împrumutat obiceiuri de la turci din perioada stăpânirilor otomane şi ceva cuvinte. (Domnul Karim corectaţi-mă dacă greşesc!)


Este vorba despre diferenţa dintre A ca alif simplu , şi alif care poartă HAMZA

Spui Allahu Akbar, amândouă par la fe, unuii transliterează amândouă cuvintele începând cu A
Care e diferenţa?
Allah se scrie cu ALIF simplu, însă Akbar se scrie cu HAMZA ALIF Á şi Ç
deci:Çááøóåó şi ÃóßúÈóÑ , turcii l-au transformat în E pentru că este greu pentru un non arab să pronunţe stopul glotal numit Hamza şi care este şi se comportă ca o consoană, deci o literă de sine stătătoare cava mai "cu moţ" decât celelalte.
În privinţa vocalelor: araba are numai vocale lungi Alif, y, şi U, celelalte aşa zisele vocale scurte sunt de fapt nişte mărci vocalice, care în SCRIEREA CURENTĂ, ziare, reviste, cărţi, NU SE FOLOSESC.
Atenţia trebuie dublată pentru că Alif, ca şi y şi ca şi U sunt şi vocale, dar se comportă uneori ca şi consoanele, făcând parte din rădăcina cuvintelor, în general, vocalele nu fac parte din această rădăcină.
Diferenţele de pronunţie apar ca urmare a dialectelor arabe, de aceea se evită marcarea vocalelor scurte.
Aşadar poţi scrie ãÍãÏ dar şi ãðÍóãøóÏ.
Pronunţia: este muhammed, pentru că cei doi a este o marcă vocalică. Încercaţi să pronunţaţi numai consonantic acest cuvânt şi o să observaţi că a marcă aproape dispare. De ce ha şi nu h. Pentru că h din cuvânt nu este h-ul nostru ci este consoana ha Í urmată de marca vocalică a şi atunci primul a se aude, iar al doilea este "înghiţit", sunetul cel mai apropiat fiind "e" pentru non-arabi.

maryam
01-07-2011, 12:48 AM
:salam:

Si in cazul cuvantului alhamduliLLAH, de exemplu?
Cum ar trebui sa pronuntam? Cu e, sau cu a??? Care la inceput, care la mijloc?
Daca pronuntia este muhammed, unde ar trebui sa identific "e"-ul, in abata-ul arab?
Despre alif sunt multe de scris aici, ptr ca alif nu se comporta la fel si ca atare nici nu se citeste la fel oriunde ar fi pozitia sa in cuvant.