PDA

View Full Version : Intentia



Anna
04-10-2007, 01:41 AM
Despre intentia in islam
Hadis:"Toate faptele stau in intentii".
"Intentiile schimba obiceiurile in acte de adorare."
Este necesar sa rostim expresia"Bismillah al rahman al rahim" la inceputul oricarui obicei cotidian.(somn,trebaluit,mancat).
"Allah nu primeste a I se alatura Lui vreun asociat." Este important ca atunci cand intentia este pura si credinta sa fie si ea pura iar acest lucru este prin monoteism.
"Si cat despre postul vostru nu este altceva decat foamete si sete."
"Cat din cei care se roaga nu i se ridica rugaciunea nici o palma deasupra capului."


Un om prafuit si cu parul zburlit ridica mainile si spuse:"Ya Rabb,ya Rabb!" Iar de sus i se raspunse:"Cum sa ti se raspunda tie cand ceea ce mananci este haram ceea ce bei este haram ceea ce imbraci este haram?!"
Orice mancam trebuie sa fie halal orice bem trebuie sa fie halal,totul din viata noastra trebuie sa fie halal.

Anna
04-10-2007, 01:45 AM
Doua persoane nu vor invata niciodata:cel care se rusineaza precum si cel care nu intreaba din mandrie.
Hadis de la Profetul Muhammad pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa: "Cine face doua rakkat fara sa se gandeasca la altceva ii dau pelerina (hurda) mea".Ali s-a incu----t dar la Al Tahiat se gandea care din pelerine?
"Fiecare va fii inviat in functie de cum a murit."
Este de preferat a se avea wudu pentru fiecare actiune,dar daca acest lucru este greu de realizat nu este pacat.
"Cine are wudu nu se atinge de acea persoana sheitanii si jinni."
"Rugaciunea este atat cat o constientizezi."

iman99
04-23-2007, 05:55 PM
asalamu aleikom wa rahmatulah

ma sha Allah surioara Anna Allah sa te rasplateasca.
Intentia este foarte importanta in islam...dar sa vedem cat de bun este Allah taala..daca de exemplu un om are intentia sa faca ceva bun si intre timp moare Allah ii pune la socoteala ca si cum l-ar fi infaptuit,iar daca cineva vrea sa faca un rau si moare Allah nu-l pune la socoteala.

ALLAHW ALAM

maryam
04-23-2007, 07:07 PM
ALLAH sa fie multumit de voi Inshaa ALLAH!

Astazi a venit o fata care Inshaa ALLAH se va converti si vroia sa invete sa se roage.
Mi-am amintit cu melancolie si in acelasi timp acest sentiment s-a combinat cu un zambet larg pe fata mea... cand i-am dat o carte in care scria de intentie, cum sa spui, cate nr de rakat faci:D :D :D

Asa am invatat si eu la inceput.
Oare ALLAH are nevoie ca noi sa spunem asta?
Oare nu stie El, Marire Lui!

Intentia este in inima, ea nu trebuie exprimata verbal si in niciun caz cu voce tare. De ex dc vreaus a dau sadaqa nu ma duc sa strig in piata :astazi am sa dau 100000 la moschee:999: .