PDA

View Full Version : Isus~Profetul nostru iubit~

imanikka
04-10-2007, 01:42 AM
http://www.uploadz.co.uk/55bismillah_small.gif

Avand in vedere ca crestinii sarbatoresc Invierea lui Isus ,nu ar fi rau daca ne-am aduce si noi aminte despre iubitul nostru Profet Issa .

In Surat Al-Imran, Allah Atotputernicul a spus:
﴾ Allah i-a ales pe Adam, pe Noe, familia lui Avraam si familia lui Imran
peste toate lumile [din vremea lor], ~ Ca scoboratori unii din altii. Allah este Cel care Aude Totul, Atoatestiutor . ~ Muierea lui Imran a zis:

“Doamne, Iti juruiesc [numai] Tie ceea ce este în pantecul meu, devotat numai Tie!
Primeste-l de la mine! Tu esti Cel care Aude totul, Atoatestiutor [As-Sami’, Al-’A-lim]!”.~ Si cand a nascut, a zis ea: “Doamne, am zamislit o copila!”, dar Allah stia bine ceea ce nascuse ea. Si un baiat nu este întocmai ca o copila! “Eu i-am pus numele Maria si o încredintez pe ea si pe scoboratorii ei ocrotirii Tale, împotriva lui Seitan cel izgonit!”. ﴿
[Coran 3:33-36]
﴾ Domnul ei a acceptat-o cu buna primire si a lasat-o sa creasca cu buna
crestere si a încredintat-o lui Zaharia. Si de fiecare data cand intra Zaharia la ea în templu, gasea langa ea mancare. Si a întrebat-o el:

“O, Maria, de unde ai aceasta?” Iar ea îi raspundea: “Ea este de la Allah!” Allah îl hraneste pe cel pe care El voieste, fara socoteala! ﴿
[Coran 3:37]

In aceste versete, Allah Preaputernicul a spus ca i-a ales pe Adam, Noe si semintia lui Avraam si Imran sa transmita religia Sa, le-a revelat lor Calauzirea si Invataturile Sale. Semintia lui Avraam înseamna cei doi fii ai sai, Ismail si Isaac, iar semintia lui Imran era formata din Maria si Iisus. Imran este tatal Mariei.
Semintia lui Imran se trage din urmasii lui David – Pacea fie asupra sa.

Imran a fost un om evlavios si cu credinta dreapta.
Mama Mariei se numea Ana si era fiica lui Faqud bin Qabil. Ea era de asemenea o persoana dreapta, cu teama de Dumnezeu. În acea vreme Zaharia era profet si el era sotul surorii Mariei, Ashia, dupa cum au relatat cei mai multi învatati. Altii au spus însa ca era sotul surorii mamei sale, numita tot Ashia.

Ibn Ishaq si altii au relatat ca mama Mariei nu putea sa zamisleasca un
copil. Intr-o zi însa a privit o pasare cum îsi hranea puii si atunci si-a dorit si ea un copil. A jurat ca de va avea un copil îl va pune în slujba lui Allah si acesta va trai în moscheea Bait-ul-Maqdis.
Se spune ca a avut menstruatia si dupa aceea a nascut-o pe Maria cu
sotul ei. A sperat sa nasca un baiat pe care sa-l puna în slujba lui Allah, însa a zamislit o copila. Si-a amintit de juramantul facut lui Allah si a zis dezamagita:

„Doamne, am zamislit o copila!”, .... Si un baiat nu este întocmai ca o copila!, fiindca pentru scopul slujirii lui Allah ar fi trebuit sa fie un baiat care sa slujeasca în moschee. In acea vreme era obiceiul ca oamenii sa-i puna pe unii dintre copiii lor în slujba moscheii Bait-ul-Maqdis, sperand la o rasplata de la Allah.

„Eu i-am pus numele Maria...” Invatatii au presupus din acest verset ca
pruncii pot primi un nume chiar în ziua în care s-au nascut.
„...si o încredintez pe ea si pe scoboratorii ei ocrotirii Tale, împotriva lui
Seitan cel izgonit!”.

Imamul Ahmed a relatat în aceasta privinta un Hadis de la Abu Huraira în care se spune ca Profetul*salat* a spus: „Nici un copil nu se naste fara ca Satana sa îl atinga si iese tipand, în afara de Maria si fiul ei, Iisus.”

Apoi Abu Huraira a spus: „Recita daca voiesti: „...si o încredintez pe ea si pe scoboratorii ei ocrotirii Tale, împotriva lui Seitan cel izgonit!”
Imamul Ahmed a relatat de la Abu Huraira ca Profetul -*salat* a spus: „Fiecare om atunci cand se naste este lovit de Satana în ambele parti, în afara de Maria si de fiul ei. Nu ati vazut cum plange copilul atunci cand se naste?” Companionii au zis: „Ba da, o, Mesager al
lui Allah!” El a zis: „Este din cauza ca Satana îl loveste în ambele parti.”
„Domnul ei a acceptat-o cu buna primire si a lasat-o sa creasca cu buna
crestere si a încredintat-o lui Zaharia.”

Multi învatati au spus ca atunci cand Maria l-a nascut pe Iisus, l-a învelit în niste petece, l-a adus în moschee si l-a dat celor din moschee. De vreme ce Maria era fiica imamului lor si o faptura
prea-evlavioasa, au început sa discute aprins despre cine o va lua în grija sa.
In acea vreme Zaharia era profet. A dorit sa o ia în grija sa, deoarece sotia sa era matusa ei sau sora ei, dupa cum se spune în alte relatari. S-au hotarat atunci sa traga la sorti si sortii au decis în favoarea lui Zaharia.

In Coran se spune:

﴾ Acestea sunt dintre vestile necunoscutului pe care Noi ti le revelam. Tu
nu ai fost langa ei, cand ei au aruncat calemurile lor [pentru a hotarî] care dintre ei s-o ocroteasca pe Maria si nu ai fost langa ei nici cand ei au avut discutia. ﴿
[Coran 3:44]

﴾ Si de fiecare data cand intra Zaharia la ea în templu, gasea langa ea
mancare. Si a întrebat-o el: “O, Maria, de unde ai aceasta?” Iar ea îi raspundea:
“Ea este de la Allah!” Allah îl hraneste pe cel pe care El voieste, fara socoteala! ﴿
[Coran 3:37]

imanikka
04-10-2007, 01:56 AM
Nasterea lui Iisus, fiul Mariei

Referitor la nasterea lui Iisus, Allah Preaputernicul a grait In Coran:

﴾ Pomeneste In Carte [Coranul] si de Maria, cand ea s-a retras de la
neamul ei Intr-un loc spre rasarit ~ Si a pus Intre ea si Intre ei un val! Si atunci am trimis la ea Duhul Nostru, care i s-a aratat cu Infatisarea unui om adevarat.
~ A zis ea: "Caut aparare la Cel Milostiv fata de tine! Daca tu esti cuvios, [nu te apropia de mine]!"
~ I-a raspuns el: "Eu sunt numai un trimis al Domnului tau ca sa-ti vestesc un prunc curat!"
~ Insa ea a zis: "Cum sa am eu un prunc, daca nu m-a atins nici un barbat si nici tarfa nu sunt?"
~ I-a raspuns el: "Asa este! Dar Domnul tau a zis: "Acesta pentru Mine-i [un lucru] usor! Si-l vom face Noi un semn pentru oameni si o Indurare din partea Noastra! Acesta-i un lucru [de mult] hotarat!” ﴿
[Coran 19:16-21]

﴾ Si ea l-a zamislit si s-a retras cu el Intr-un loc departat.
~ Si-au apucat-o durerile langa trunchiul unui curmal si a zis ea: "O, de as fi murit Inainte de aceasta si cu totul de-as fi fost uitata!”
~ Dar [un glas] a strigat-o de sub ea, [zicandu-i]: "Nu fi mahnita! Domnul tau a facut mai jos de tine un paraias!
~ Si scutura spre tine trunchiul de curmal, caci el va lasa sa cada langa tine curmale proaspete coapte!
~ Asadar, mananca, bea si fii fericita [de copilul tau]! Iar de vei vedea tu vreun om, spune-i lui: "Eu i-am juruit Celui Milostiv un post si de aceea nu voi sta astazi de vorba cu nici un om!" ﴿
[Coran 19:22-26]

﴾ Apoi a venit cu el la neamul ei, purtandu-l [In brate]. Si i-au zis ei: "O,
Maria, tu ai facut un lucru Ingrozitor!

~ O, sora a lui Aaron, tatal tau nu a fost un om [facator] de rau, iar mama ta nu a fost o tarfa!"
~ Ea [Maria] a facut semn spre el, dar ei au zis: "Cum sa vorbim cu acela care este un prunc de leagan?" ~
Dar el [pruncul] a zis: "Eu sunt robul lui Allah! El mi-a daruit Scriptura si m-a facut profet!
~ Si El m-a binecuvantat, oriunde as fi, si mi-a poruncit Rugaciunea [As-Salat] si Dania [Az-Zakat], cat voi trai,
~ Si bunacuviinta fata de nascatoarea mea! Si nu m-a facut pe mine trufas, nici ticalos!
~ Si pacea fie asupra mea In ziua In care m-am nascut si In ziua In care voi muri si In ziua In care voi fi adus la viata [din nou]!” ﴿
[Coran 19:27-33]

﴾ [Spune, Muhammed*salat* ]: „Acesta este Isus, fiul Mariei!” Aceasta este povestea adevarata de care ei se Indoiesc!
~ Nu se cuvine ca Allah sa-Si atribuie un fiu! Marire Lui! Daca El hotaraste un lucru, atunci El zice „Fii!”, iar el este!
~Allah este Domnul meu si Domnul vostru. Adorati-L pe El si acesta este un drum drept!
~ Dar sectele se cearta Intre ele si va fi vai pentru aceia care nu cred, la vederea unei Zile cumplite! ﴿
[Coran 19:34-37]

Asa cum am vazut mai Inainte, Maria era foarte devotata In slujirea
moscheii Bait-ul-Maqdis. Zaharia, ca profet si ocrotitor al ei, a construit o camera speciala unde ea sa locuiasca si sa-L slaveasca pe Allah. Allah a pogorat asupra ei binecuvantari si i-a daruit fructe proaspete desi nu era Inca vremea lor.
Ingerii au venit la ea, aducandu-i veste minunata, ca ea este cea aleasa de Allah si ca din ea se va naste un baiat fara tata. Aceasta a fost o grea Incercare pentru ea, fiindca evlavia si dreapta sa credinta erau cunoscute tuturor. Era constienta de faptul ca oamenii o vor arata cu degetul si o vor ponegri ca a Intretinut o relatie ilegala.
Maria iesea din moschee In timpul ciclului menstrual, dar si pentru alte
nevoi, ca de exemplu pentru a-si lua apa sau hrana ori de cate ori avea nevoie.
Intr-o zi a iesit pentru un anumit lucru si s-a Indreptat singura spre partea de est a Moscheii Aqsa (Bait-ul-Maqdis). In timp ce cobora, Inaintea ei a aparut Gavriil, trimis de Allah, sub Infatisarea unui barbat, dupa cum se spune In Coran: „care i s-a aratat cu Infatisarea unui om adevarat.”

Cand l-a zamislit pe Iisus, Maria s-a aflat Intr-un mare impas si Ingrijorarea sa a crescut gandindu-se la ce vor spune oamenii atunci cand vor afla. In aceasta privinta, Wahb bin Munabbih si alti Invatati au spus ca atunci cand semnele sarcinii au Inceput sa fie vizibile, un barbat pe nume Iosif bin Iacob An-Najjar, fiul unchiului ei din partea mamei, a fost surprins sa o vada astfel.
Fiind una dintre cele mai apropiate rude ale sale, cunostea evlavia si dreapta sa credinta. Insa a ramane Insarcinata fara a avea sot era de neconceput pentru el.
Astfel ca Intr-o zi i-a spus:
„O, Maria! Oare o planta creste fara samanta?” Ea a raspuns: „Da. Cine a creat prima planta?”
Apoi Iosif a zis: „Oare un copil poate fi nascut fara barbat?” Ea a zis: „Da. Allah l-a creat pe Adam fara mama si tata.”
Atunci el i-a zis: „Spune-mi acum despre tine!” Maria a zis: «Allah mi-a vestit „un Cuvant din partea Lui: numele lui va fi Al-Masih, Isa, fiul Mariei, maret In aceasta lume ca si In lumea de Apoi si unul dintre cei mai apropiati [de Allah].
~ El le va vorbi oamenilor din pruncie, la fel si cand va fi barbat Intre doua varste si va fi intre cei evlaviosi”.» [Coran 3:45,46]

Vestea s-a raspandit foarte repede si unii oameni rautaciosi au ponegrit-o spunand ca este Insarcinata cu Iosif An-Najjar care aducea de asemenea slava
Domnului In aceeasi moschee. Totusi, Maria s-a izolat de oameni si a mers Intr-un loc Indepartat. Asa cum s-a relatat In unele Hadisuri, a mers la Betleem, care a fost construit de unul dintre Imparatii romani.
De durere a zis: „O, de as fi murit Inainte de aceasta si cu totul de-as fi fost uitata!” [19:23] Si suferea de doua mari dureri: de durerile facerii si de faptul ca era batjocorita de oameni. Stia foarte bine ce vorbeau oamenii pe seama ei.
Aceste lucruri au facut-o sa-si doreasca moartea. „Dar [un glas] a strigat-o de sub ea” [19:24] Al cui era oare acel glas?
Ibn Abbas, Qatada, Suddi si Dahhak au spus ca era glasul lui Gavriil care a strigat-o. Insa dupa spusele lui Mujahid, Hasan si altii Insusi Iisus a strigat-o, si aceasta versiune este sustinuta si de Ibn
Jarir.
Apoi Mariei i s-a spus sa bea, sa manance si sa stea linistita, iar de cineva intra In vorba cu ea, trebuia sa Ii indice ca postea. „Eu i-am juruit Celui Milostiv un post si de aceea nu voi sta astazi de vorba cu nici un om!” [19:26]

In Sari’a lor, postul consta In retinerea de la mancare, bautura, dar si de a mai vorbi. In Sari’a noastra Insa retinerea de la vorba a fost ridicata.

Multi Invatati au mentionat ca atunci cand, pentru o perioada, nu au mai vazut-o pe Maria, oamenii au plecat In cautarea ei. Cand au gasit-o, purta In bratele sale un prunc. Ei au fost uimiti si au spus: „O, Maria, tu ai facut un lucru
Ingrozitor!” [19:27]

iman99
04-10-2007, 02:03 AM
salamu aleikom
ma sha Allah surioara cand am vazut titlul am lacrimat

Asa este noi trebuie sa iubim pe toti profetii cu o dragoste egala si sa nu facem deosebire intre ei ceea ce ne porunceste si Allah TAALA IN SFANTUL QURAN

Ammener resulu bimaa unzile ileihi minr-rabbihi wel-mu-minune,kullun amene billahi we mela-iketihi we kutubihi we rusulihi la neferriqu beine ahadim mir rusulihi we qaaluu semi'naa we ata'anaa ghufraneke rabbenaa we ileikel-masiir(surat baqara penultimul verset)
Trimisul a crezut in ceea ce i-a fost pogorat de la Domneul sau,asemenea si dreptcredinciosi.Fiecare dintre ei au crezut in Allah,in ingerii lui,in scripturile lui si in trimisi Lui.Noi nu facem nici o deosebire intre vreunul dintre trimisii Sai(si ceilalti).Noi auzim si ne supunem.Iertarea Ta o imploram o Doamne,si la Tine este intoarcerea(baqara)

imanikka
04-10-2007, 02:05 AM
Cand situatia a devenit insuportabila si oamenii nu credeau nimic din ceea ce spunea, Maria le-a aratat pruncul si le-a spus sa vorbeasca cu el. Acestia au zis:

„Cum?! Ne spui sa vorbim cu un sugar ca sa aflam adevarul despre tine?
Crezi ca noi suntem un neam de nebuni?” „Cum sa vorbim cu acela care este un prunc de leagan?” [19:29]

In timp ce se certau Inca si considerau spusele ei o simpla gluma, pruncul a Inceput sa vorbeasca; si a fost o mare minune:
﴾ „Dar el [pruncul] a zis: "Eu sunt robul lui Allah! El mi-a daruit Scriptura si m-a facut profet!
~ Si El m-a binecuvantat, oriunde as fi, si mi-a poruncit Rugaciunea [As-Salat] si Dania [Az-Zakat], cat voi trai,
~ Si bunacuviinta fata de nascatoarea mea! Si nu m-a facut pe mine trufas, nici ticalos!
~ Si pacea fie asupra mea In ziua In care m-am nascut si In ziua In care voi muri si In ziua In care voi fi adus la viata [din nou]!” ﴿
[Coran 29:30-33]
Atunci a fost prima data cand Iisus a vorbit. Primul lucru pe care l-a spus a fost: „Eu sunt robul lui Allah!” [19:30]

Atunci Iisus a eliberat-o pe mama sa de acuzatia falsa ca a nascut un copil prin pacat. A spus ca Allah i-a daruit lui Scriptura si Intelepciune
si o persoana care este binecuvantata prin astfel de onoruri nu poata pretinde un lucru gresit. Allah a blamat defaimarea pe care au pricinui-o Mariei, graind astfel:
„Si din pricina necredintei lor si a clevetirilor grele pe seama Mariei” [Coran 4:156]

Dupa ce a mentionat povestea nasterii lui Iisus, Allah a grait ca aceasta
este singura povestire adevarata si a negat defaimarile nedrepte ale evreilor si credintele Inselatoare ale crestinilor cu privire la Iisus si la mama sa, Maria.
Si a zis: „Acesta este Isus, fiul Mariei!” Aceasta este povestea adevarata de care ei se Indoiesc!
~ Nu se cuvine ca Allah sa-Si atribuie un fiu! Marire Lui!
Daca El hotaraste un lucru, atunci El zice „Fii!”, iar el este! [Coran 19:34,35]

De ce are nevoie Dumnezeu de un Fiu?

In nobilul Coran, la sfarsitul Surei Mariam, Allah Preaputernicul a grait:
﴾ Si ei zic: "Cel Milostiv si-a luat un fiu!” ~ Voi spuneti un lucru cumplit! ﴿
[Coran 19:88,89]

Aceasta este o afirmatie atat de nedreapta, Incat:
﴾ Aproape ca cerurile se crapa de aceste [vorbe], pamantul se despica si
muntii se prabusesc In farame, ~ Pentru ca ei Ii atribuie Celui Milostiv un fiu, ~ In vreme ce nu se cuvine ca Cel Milostiv sa-si ia un fiu! ~ Toti cei care se afla In ceruri si pre pamant vor veni la Cel Milostiv ca robi, ~ El i-a socotit si i-a numarat pe ei bine. ~ Si fiecare dintre ei va veni la El In Ziua Invierii singur. ﴿
[Coran 19:90-95]

In aceste versete, Allah a dezmintit pretinderea celor ce-i atribuie Lui astfel de erori. Intreaga existenta Ii apartine lui Allah, fiindca El este Creatorul si nu are nici un fiu sau asociat In Divinitatea Sa.

In Surat Al-An-am din Coran se spune:
﴾ Si au facut ca asociati ai lui Allah djinnii, In vreme ce El i-a creat pe ei. Si I-au nascocit Lui fii si fiice In nestiinta [lor]. Marire Lui! El este deasupra tuturor celor cu care Il Infatiseaza! ~ Facatorul desavarsit [Badi'] al cerurilor si al pamantului! Cum sa aiba El un fiu, de vreme ce El nu a avut o soata? El le-a creat pe toate si El pe toate le stie. ~ Acesta este Allah, Domnul vostru! Nu exista alta divinitatea In afara de El, Cel care le-a facut pe toate! Asadar, adorati-L pe El! Si El este peste toate ocrotitor! ~ Privirile nu-L ajung, Insa El prinde toate privirile. El este Cel Bland [si] i] Bine Stiutor [Latif, Khabir]! ﴿
[Coran 6:100-103]

Dupa ce a dezmintit pretinderea falsa a crestinilor si a altora, Allah a
combatut ereziile si fenomenul nedrept de a inventa credinte ce nu urmeaza adevarata calauzire si Invataturile Divine.

Allah a grait:
﴾ O, voi oameni ai Scripturii! Nu exagerati In privinta religiei voastre si nu spuneti despre Allah decat adevarul! Mesia Isus, fiul Mariei, este trimisul lui Allah, cuvantul Sau pe care El l-a transmis Mariei si un duh de la El. Credeti, asadar, In Allah si In trimisii Sai. Si nu spuneti “Trei!”. Opriti-va de la aceasta si va fi mai bine pentru voi. Allah nu este decat un Dumnezeu Unic. Slava Lui! Sa aiba El un copil? Ale Lui [Allah] sunt cele din ceruri si de pre pamant si Allah este cel mai bun Ocrotitor [Wakil]. ﴿
[Coran 4:171]

Nu doar crestinii au pretins ca Allah are un fiu si l-au slavit, ci si unii evrei care se aflau de asemenea In aceeasi greseala, asa cum am vazut In povestea lui Uzair (Ezra).

Allah a grait:
﴾ Iudeii zic: „Uzayr este fiul lui Dumnezeu!”, iar crestinii zic: "Mesia este fiul lui Dumnezeu!" Acestea sunt cuvintele lor, [rostite] cu gurile lor. Ei spun vorbe asemanatoare cu ale acelora care nu au crezut de dinaintea lor - Allah sa-i nimiceasca! Cum [se Inseala ei], Indepartandu-se [de Adevar]! ﴿
[Coran 9:30]

Toate aceste versete si Inca multe altele combat argumentele aduse de
cei care Intr-un fel sau altul cred ca Dumnezeu are fii sau fiice. Islamul combate
In mod evident aceste credinte gresite, afirmatii false, total opuse Maretiei lui Allah, Cel ce nu are nici fii, nici fiice, nici parteneri.
In Surat Al-Ma’ida Allah a grait:
﴾ Necredinciosi sunt aceia care zic: "Dumnezeu este Mesia, fiul Mariei".
Spune: "Cine L-ar putea Impiedica pe Allah, daca ar voi sa-l faca sa piara pe Mesia, fiul Mariei, ca si pe mama lui si pe toti care se afla pe pamant? Ale lui Allah sunt Imparatia cerurilor si a pamantului, precum si ceea ce se afla Intre ele.
El creeaza ce El voieste. Si Allah este cu putere peste toate!” ﴿
[Coran 5:17]

imanikka
04-10-2007, 02:07 AM
Insha Allah sa aveti rabdarea si bunavointa sa cititi pana la sfarsit.

Continui Insha Allah

imanikka
04-10-2007, 02:19 AM
Intr-un Hadis Qudsi (sfant) se spune ca Profetul *salat* a spus:

„Allah PreaInaltul a grait: «Fiul lui Adam m-a Invinuit si nu ar fi trebuit sa faca acest lucru. A sustinut ca eu am un fiu, Insa Eu sunt Unicul, Vesnicul, Absolutul, Cel ce nu a nascut si nici nu a fost nascut, si nu
exista alta divinitate In afara de El.»” (relatat de Al-Bukhari)

Intr-un alt Hadis se spune ca Profetul *salat* a zis: „Nimeni nu este mai Ingaduitor la ofensele pe care le primeste decat Allah. Ei Ii atribuie Lui un fiu, In timp ce El le asigura lor hrana si
tamaduire.” (relatat de Al-Bukhari)

A fi profet sau mesager este cea mai mare binecuvantare Divina pogorata asupra cuiva. In ceea ce-i priveste pe Iisus si pe mama lui, este neobisnuita, fiindca nasterea lui Iisus a reprezentat o -----strare pentru omenire a Omnipotentei lui Allah. Pantecele Mariei a reprezentat locul acelei -----strari si aceasta Inseamna de asemenea un favor Divin, fiindca Allah a ales-o pe ea dintre toate celelalte femei. Iisus a avut multe astfel de manifestari neobisnuite
miraculoase. De exemplu, a fost nascut fara tata. Duhul sau a fost insuflat In pantecele Mariei de Gavriil. Le-a vorbit oamenilor si i-a chemat sa urmeze calea lui Allah In timp ce era Inca In leagan. I-a fost pogorata Cartea (Revelatia) si Intelepciunea, a fost Invatat Tora si Evanghelia. Mai mult decat atat, Allah i-a daruit lui Iisus puterea de a face minuni neobisnuite. De exemplu, crea din lut forma unei pasari, apoi sufla In ea si aceasta devenea o pasare adevarata.

Putea tamadui o persoana ce se nascuse oarba, care nu avea leac si putea vindeca leprosii. De asemenea a readus mortii la viata.
„Si i-am respins pe fiii lui Israel de la tine, cand tu le-ai adus semnele
Invederate. Iar aceia dintre ei care nu au crezut au zis: Aceasta nu este decat vrajitorie limpede!”. Acest lucru indica faptul ca izraelitii au dorit sa-l rastigneasca pe Iisus si apoi Allah l-a Inaltat si l-a salvat.

In Surat Al-Imran, Allah vorbeste despre Iisus si despre Misiunea cu care a fost trimis:
﴾ Si El Il va Invata scrierea si Intelepciunea, Tora si Evanghelia. ~ Si trimis la fiii lui Israel [le va zice]: “Eu vin la voi cu semn de la Domnul vostru! Eu plamadesc pentru voi din lut ca un chip de pasare si suflu asupra sa si se va face o pasare vie, cu voia lui Allah. Si-i voi tamadui pe orb si pe lepros, si-i voi Invia pe morti, cu voia lui Allah. Eu va voi vesti ceea ce mancati si ceea ce pastrati In casele voastre. In aceasta este un semn pentru voi, daca voi sunteti credinciosi!
~ Eu Intaresc ceea ce a fost revelat In Tora mai Inainte de mine si va voi Ingadui o parte din cele ce v-au fost oprite. Eu v-am adus semne de la Domnul vostru, deci fiti cu frica de Allah si dati-mi ascultare! ﴿
[Coran 3:48-50]

﴾ Si din pricina vorbelor lor: "Noi l-am omorat pe Mesia Isus, fiul Mariei,
trimisul lui Allah!", In vreme ce ei nu l‑au omorat, nici nu l-au rastignit pe cruce, ci a fost facut [cineva] sa semene cu el! Cei care au avut pareri diferite In privinta lui [Isus], au fost In Indoiala [In legatura cu moartea lui]; ei nu au avut cunostinta sigura despre ea [moartea lui], ci doar au urmat unor presupuneri. De buna seama, nu l-au omorat, ~ Ci Allah l-a Inaltat la El. Iar Allah este Puternic si Intelept ['Aziz, Hakim]. ~ Nu va fi nici unul dintre oamenii Cartii care sa nu creada In el, Inaintea mortii sale. Iar In Ziua de Apoi, el va fi martor Impotriva lor. ﴿
[Coran 4:157-159]

Aceste versete ne spun ca profetul Iisus – Pacea fie asupra sa – a fost
Inaltat la ceruri dupa ce evreii care erau Impotriva lui s-au plans si l-au amagit pe regele acelei vremi, fiindca doreau sa-l rastigneasca si sa-l ucida.
Ibn Abu Hatim a relatat de la Ibn Abbas: „Cand Allah a dorit sa-l Inalte la ceruri, Iisus a venit la companionii sai. Erau doisprezece barbati, dintre care unii erau apostolii sai. Tocmai facuse o baie si din par Inca i se scurgeau stropi de apa. Le-a zis: «Printre voi se afla unul ce se va lepada de mine de douasprezece ori dupa ce a crezut In mine.» Apoi a zis: «Cine dintre voi va lua Infatisarea mea si va fi ucis In locul meu, astfel ca va ajunge la rangul meu?» Un tanar a Inaintat.

Insa Iisus a zis: «Aseaza-te!» Apoi a repetat Inca o data Intrebarea si acelasi tanar s-a ridicat, a Inaintat si a zis: «Eu (sunt acela).» Iisus a zis: «Tu esti acela.» si apoi acesta a luat chipul si asemanarea lui Iisus, iar Iisus a fost Inaltat la ceruri de la fereastra casei sale.”
Evreii au venit sa-l caute. L-au luat atunci pe tanar, l-au ucis si apoi l-au rastignit. Mai tarziu s-au format trei grupuri. Prima grupare, numita Iacobita (Ia’qubiia), a crezut ca a fost Insusi Domnul ce statuse printre ei atat cat dorise El, apoi se Intorsese la ceruri. Cea de-a doua grupare, numita Nestoriana (Nasturiia), credea ca el este fiul Domnului ce fusese printre ei si statuse atata timp cat dorise, apoi Tatal Il ridicase la cer. Insa gruparea adevaratilor credinciosi a spus ca Iisus era robul si mesagerul lui Allah ce statuse printre ei atat cat dorise, apoi Stapanul sau, Allah, Il Inaltase la El. Cele doua grupari de necredinciosi s-au unit Impotriva gruparii de credinciosi si astfel adevaratele Invataturi islamice transmise de Iisus au devenit necunoscute pana ce Allah l-a trimis pe profetul Muhammed *salat*

Hasan Basri si Ibn Ishaq au spus: „Regele ce a hotarat moartea lui Iisus a fost David bin Naura. El a poruncit ca Iisus sa fie ucis si spanzurat. L-au Inconjurat pe Iisus, care se afla In interiorul unei case din Bait-ul-Maqdis. Era noaptea de sambata. Cand erau gata sa intre In casa, unul dintre cei ce se aflau alaturi de el a luat chipul si asemanarea lui Iisus. Si Iisus a fost Inaltat la ceruri de la fereastra acelei case. Cand au intrat In casa, l-au gasit pe tanarul ce luase Infatisarea lui Iisus, si atunci l-au luat cu ei si l-au rastignit. Chiar au pus si o coroana de spini pe capul sau pentru a rade de el. Crestinii ce nu au fost prezenti la acea vreme au crezut ceea ce au pretins evreii, si anume ca ei l-au ucis pe Iisus.”
Allah a grait: „Nu va fi nici unul dintre oamenii Cartii care sa nu creada In el, Inaintea mortii sale. Iar In Ziua de Apoi, el va fi martor Impotriva lor.” Se refera la vremea In care Iisus va coborI din nou pe pamant, Inainte de Ziua Judecatii, va ucide porcul, va farama crucea si nu va urma decat islamul.

Ibn Jarir a relatat de la Wahb bin Munabbih: „Iisus a venit cu saptesprezece dintre apostolii sai la o casa. Apoi au venit oamenii regelui si au Inconjurat locuinta. Insa atunci cand au intrat In casa, Allah a facut ca chipul si asemanarea lui Iisus sa fie asupra tuturor celor ce se aflau acolo. Acestia au ramas uimiti si au zis: «Ati facut vraji asupra noastra. Fie va veni Iisus la noi, fie va vom ucide.» Iisus le-a zis Insotitorilor sai: «Cine poate sa cumpere astazi un loc In Janna (Paradis)?» Un barbat a zis: «Eu!» si a iesit, spunand: «Eu sunt
Iisus!» Atunci l-au luat si l-au rastignit si astfel au fost indusi In eroare In credinta lor ca acestia l-au ucis pe Iisus, asa cum cred crestinii. Insa Iisus a fost Inaltat la ceruri de Allah In acea zi.”
Ibn Asakir a zis: „Dupa Iisus, Maria a mai trait timp de cinci ani, a murit
asadar la varsta de cincizeci si trei de ani.”
Hasan Basri a spus: „Iisus avea treizeci si patru de ani cand a fost Inaltat la ceruri.” Sa’id bin Musaiib a spus: „Avea treizeci si trei de ani cand a fost Inaltat la ceruri.”

imanikka
04-10-2007, 02:25 AM
Excelenta lui Iisus

Allah Atotputernicul a grait:
﴾ Mesia, fiul Mariei, nu este decat un trimis, asemenea trimisilor de
dinainte de el, iar mama lui este o femeie cu evlavie adevarata. Amandoimancau bucate [de rand]. Priveste ce semne Invederate le trimitem Noi si apoipriveste cum sunt ei Indepartati [de la ele]! ﴿
[Coran 5:75]

Iisus a fost numit Mesia deoarece a umblat In tot tinutul chemand oamenii sa urmeze calea lui Allah si Incercand sa scape de persecutarile evreilor.

S-a relatat ca Profetul *salat* a spus:
„Nici un copil nu se naste fara ca Satana sa-l loveasca Intr-o parte cand este nascut si el iese tipand, In afara de Maria si de fiul ei. El a venit sa-l loveasca, Insa l-a lovit In cortina.”
Profetul - *salat* a spus:

„Cel ce marturiseste ca nu exista alta divinitate In afara de Allah Unicul, ca El nu are pe nimeni egal, ca Muhammed este robul si Mesagerul lui Allah, ca Iisus este robul si Mesagerul Sau, Cuvantul Sau pe care l-a suflat In Maria si un duh de la El, ca Janna (Paradisul) este adevarat si ca Iadul este adevarat va fi lasat de Allah sa intre In Paradis (Janna) indiferent de ceea ce a facut.” (convenit)

S-a relatat de asemenea un Hadis In care se spune: „Daca un barbat o
Invata pe roaba sa cele mai bune maniere, Ii daruie cea mai buna stiinta, apoi o elibereaza si se casatoreste cu ea, va avea parte de dubla rasplata. In mod asemanator, daca un barbat crede In Iisus, fiul Mariei, apoi crede In mine, va avea parte de dubla rasplata...” (Al-Bukhari)

S-a relatat de la Ibn Abbas ca l-a auzit pe Omar spunand din amvon:
„L-am auzit pe Profet *salat* spunand: «Nu ma preamariti asa cum crestinii l-au preamarit pe Iisus, fiul Mariei, fiindca eu sunt
numai un rob.»” (Al-Bukhari)

Imamul Ahmed a relatat ca Abu Huraira a spus ca Profetul - Allah sa-l
binecuvanteze si sa-l miluiasca - a zis: „Profetii sunt precum fratii care au mame diferite, religia lor este una, Insa mamele lor sunt diferite.

Sunt mai demn de Iisus decat altii, fiindca nu a fost nici un profet Intre mine si el. El va coborI din ceruri si cand Il veti vedea Il veti recunoaste. Este un barbat de statura medie cu un ten rozaliu, o statura minunata. Din parul sau par a se scurge picuri de apa cu toate
ca nu este ud. Va sfarama crucea, va ucide porcul, va impune taxa si va nimici toate celelalte religii pana ce nu va mai ramane decat islamul. Allah Il va ucide pe Dajjal cu mana sa (lui Iisus) si pacea va domni. Veti vedea camile pascand alaturi de lei, tigrii alaturi de vite si oi alaturi de lupi. Copiii se vor juca cu serpii si nu Isi vor face rau unii altora. Iisus va sta un timp hotarat si apoi va muri.
Musulmanii vor face rugaciunea de Inmormantare si Il vor Ingropa.”
Intr-un alt Hadis, Abu Huraira a spus ca Profetul *salat* si sa-l miluiasca - a zis:

„Va ramane timp de patruzeci de ani pe pamant.” Va coborI la minaretul alb din Damasc dupa ce a fost facuta chemarea pentru
rugaciunea de dimineata. Imamul Ii va ruga sa conduca rugaciunea, Insa el va zice: „Nu, voi sunteti unul altuia conducator...”, onoruri de la Allah pentru aceasta comunitate (Umma).”

Intr-o alta versiune se spune ca Iisus va zice: „Rugaciunea va cheama” si se va ruga In spatele imamului. Se va ridica apoi alaturi de alti
musulmani si vor porni In urmarirea lui Dajjal, iar el Ii va gasi si Il va ucide cu mana sa.
Imamul Bukhari a relatat de la Salman urmatoarele: „Perioada dintre Iisus si Muhammed – Pacea fie asupra lor – este de sase sute de ani.”
Istorisiri despre profeti ( Ibn Kathir)

Mariyah
04-26-2008, 11:28 PM
Am recitit acest thread intrucat e al doilea Paste pe care il traiesc ca musulmana si nu pot decat sa ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a deschis ochii asupra profetul sau Iisus. (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa).

iman99
04-27-2008, 01:01 AM
Salamu aleikom
JazakaAllah hairan surioara Maryah

wa aleikom salam