PDA

View Full Version : La Iasi, cartile despre islam se vind ca piinea calda



Mariyah
04-10-2007, 02:50 PM
Bombardarea Afganistanului de catre fortele militare americane a fost resimtita
din plin si in... librariile iesene. La Casa Cartii, de exemplu, volumele
referitoare la regimurile politice din zona aflata in conflict, dar, mai
ales, tratatele despre religia si filosofia islamice s-au vindut ca piinea
calda, in ciuda faptului ca preturile sint peste medie.

"In citeva zile au disparut de la standurile de istorie, religie, sociologie si chiar
beletristica toate titlurile legate de islam. Ceea ce -----streaza ca oamenii
incearca sa se familiarizeze cu realitatile din Asia Centrala si sa-si explice
mecanismele evenimentelor curente", ne-a spus Irina Stratulat, librar-coordonator
la Libraria "Casa Cartii". Printre titlurile solicitate frecvent
se numara "Istoria filosofiei islamice", "Dictionar de civilizatie
musulmana" si "Sa intelegem islamul - Introducere in spiritualitatea
lumii musulmane"[/

Saira
04-10-2007, 05:15 PM
Assalamou alaykoum


Este,intr-adevar,un lucru bun ca lumea incepe sa caute informarea dincolo de ceea ce se da "pe tava".Insa este foarte important ce carti aleg sa citeasca,fiindca in general in librarii gasesti cam multe carti proaste,scrise de oameni care dincolo de faptul ca se vor obiectivi,cu o ironie mai mult sau mai putin ascunsa,ataca practic islamul si il invinovateste pentru multe probleme politice.Poate de la unele astfel de carti unii oameni isi vor dori sa citeasca si mai mult si isi vor procura carti mai bune calitativ,din punct de vedere a informatiei.Dar din pacate exista si cealalta varianta,si anume sa se adanceasca mai mult in stereotipurile actuale,din cauza unor date nu tocmai reale care se prezinta in respectivele carti.Iar,poate unii vor ajunge sa-si doreasca sa citeasca Coranul si stim cu totii ce varianta se gaseste pe piata. :(

De exemplu,eu am citit "Introducere in spiritualitatea lumii musulmane" dar mi s-a parut cam aiurea.Pe langa faptul ca iti creeaza o senzatie din aia de mistic,sufism etc...nu mi se pare ca e cine stie ce de invatat din ea.Poate doar glosarul de la sfarsit,mi-am scos ceva cuvinte de acolo.