PDA

View Full Version : Intrebare dificila



iana
04-11-2007, 12:03 PM
Nu stiu daca titlul este potrivit si nu stiu nici daca am deschis subiectul la sectiunea potrivita. Rog moderatorii sa il mute unde cred in caz ca am gresit.:give_rose:

Intrebarea mea este : daca o femeie nemusulmana casatorita cu un barbat nemusulman, cu care are si copii, simte ca ar dori sa se converteasca la Islam, ce optiuni are? Pentru ca optiunea de a se desparti de tatal copiilor nu ar fi tocmai islamica, ar distruge o familie, nu? Presupunem ca sotul ei nu este interesat de Islam. Pe de alta parte, chiar daca, sa zicem, s-ar desparti de sotul ei, ce sanse ar exista ca ea sa isi poata gasi un sot musulman avand in vedere ca a fost casatorita si are si copii?
Exista vreo solutie islamica la aceasta problema?
Evident ca ea ar putea incerca sa isi atraga sotul catre Islam dar daca nu ar reusi, ce ar trebui sa faca? Cum ar trebui sa procedeze?

Cu mult drag!:give_rose:

suleiman
04-11-2007, 12:27 PM
Islamul interzice unei musulmance sa ramana cu un sot nemusulman .

Avand in vedere ca esti intr-o tara nemusulmana trebuie sa sa obtii divortul prin mijloace legale inainte sa te casatoresti cu altcineva musulman .

Inainte de divort , trebuie sa-l chem pe sotul tau la Islam , si sa-i explici si sa ai rabdare sa inteleaga . Daca el refuza atunci divortul este singura cale .

Copiii iti raman tie numai daca tu nu ii vrei .

Nu vad de ce nu s-ar casatori un musulman cu o femeie care era casatorita cu un nemusulman din moment ce Islamul sterge tot ce era inaintea Lui .!!

ummraschid
04-11-2007, 12:39 PM
:006:

draga iana,

inshaallah, sa te ajute acest thread, in limba engleza, unde s-a mai discutat despre aceasta " dilema" a ne-musulmancelor, pe care Allah ta'ala le indreapta spre Islam, alhamdulillah!...

http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=1189


...in afara de acesta, intreaba-ti inima...si recunoaste tu insati ce este mai pretios pentru un suflet, viata aceasta sau cea vesnica?...adu-ti aminte de chinurile pe care le-au indurat doua dintre femeile musulmance, pe vremea Profetului Musa, alaihi salam, servitoarea fiicei Faraonului si sotia acestuia, Asiya...ele si-au jertfit viata si proprii copii, pentru credinta lor!...


...fie ca Allah ta'ala sa te calauzeasca spre ceea ce este mai bine pentru tine, in aceasta viata si in cea vesnica, inshaallah!....

cu mult drag, :give_rose:

iana
04-11-2007, 01:08 PM
Suleiman si Ummraschid, va multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre prompte si pline de intelepciune.

Ummraschid, am citit tot thread-ul citat de tine, m-a ajutat foarte mult si mi-a deschis calea catre alte cautari si lamuriri.

Eu sunt la inceputul descoperirii Islamului si simt ca am inca enorm de multe de invatat si descoperit. Sufletul meu inca este strabatut de multe intrebari si dileme in ceea ce ma priveste si m-ati ajutat sa fac putina lumina.
(Nu-mi vine sa cred cata cadura si armonie pare sa fie in comunitatea islamica.)

Cu mult drag!:give_rose:

maryam
04-11-2007, 11:01 PM
Inshaa ALLAH Bunul ALLAH sa te ajute si te reintoarca la islam, cai aceasta este firea noastra naturala...
Nu imi permit sa iti dau sfaturi si nici nu cred ca fatwa sau parerile noastre se pot potrivi "ca o manusa" cazului tau, desi ii salut cu respect pe fratii nostri care ti-au raspuns.
Cu siguranta ALLAH a lasat totul in cea mai perfecta stare si aceasta este unica care duce catre El...noi spunem siratul mustakim, adica drumul drept...iti doresc sa ai rabdare in aceasta "calatorie" si sa fii cu cei de langa tine asa cum iti doresti sa fie ALLAH cu tine: rabdatoare si plina de milostenie!
Sigur ALLAh nu te va impovara ci inshaa ALLAH iti va usura calea.

shama
04-11-2007, 11:01 PM
iana... sau draga prietena necunoscuta,

Iti urez din toata inima alegere - nu usoara - ci alegere inteleapta, in cazul in care te vei afla intr-o zi in fata unei optiuni de genul celei de care ai amintit.
Usoara nu poate fi in nici un caz. Nici placuta. Nici aducatoare numai si numai de bucurii.
Perspectiva unui divort + partaj + impartire copii - cu un termen de gratie de cateva luni, cele in care sotul tau poate lua (sau nu) decizia sa se apropie de islam -este departe de a aduce unei femei normale (se subintelege unde) zambetul pe buze.
Pe de alta parte, ei da, motivul pentru care ne aflam pe acest site si nu numai, motivul pentru care in inima ne-nfloreste iubirea pentru Allah, motivul pentru care dorim sa ne alaturam pe deplin comunitatii tuturor musulmanilor este chemarea aceea infiripata in adancul nostru, chemare pe care au auzit-o si urmat-o toti cei care au intrat in islam.
Stii, iana, mie mi s-a parut nedrept la un moment dat faptul ca musulmanii puteau sa ia sau sa aiba drept sotii femei crestine sau mozaice, iar femeilor musulmane le era interzis sa aiba un sot nemusulman.
De ce era asa? Fiindca. (Vezi toate postarile si comentariile pe aceasta tema.) Ei, si cu "fiindca" asta trebuie sa ajunga la un acord o femeie aflata in situatia de a fi casatorita cu un nemusulman, atunci cand ia decizia sa devina musulmana.
Personal, cred ca este decizia cea mai dificila din viata unei astfel de femei.
De aceea iti uram, la inceput, "alegere inteleapta". Fie ca Dumnezeu sa te indrume si sa-ti lumineze pasii.