PDA

View Full Version : Intelege cineva...???



Saira
04-12-2007, 03:11 PM
Ce scrie in poza asta?Mie desene alea nu mi se par demne de tinuta unei musulmane,de-aia vreau sa stiu daca alea sunt recomandari sau "nu faceti asa" :scenic:


http://www.uploadz.co.uk/705tutup_aurat_yg_betul_page_2.jpg

Latifah
04-12-2007, 04:02 PM
Este posibil sa fie idei...zic si eu. Cea cu galben si mov cred este acceptabila islamic (ori este data ca exemplu sa nu combinam in acel mod culorile) si este printre celelalte, asa ca....cine cunoaste limba ne poate spune.

Totusi la prima vb un imam? din cate am inteles...?

suleiman
04-12-2007, 04:04 PM
Tot ce stiu ca poza trebuie micsorata .

Hainele nu au nimic daca le folosesti pentru casa ...

ummraschid
04-12-2007, 04:11 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

...la prima vedere cred eu, ca este malayeza sau thailandeza...:o

... de asemenea cred...ca este prezentat ceea ce trebuie evitat, in ce priveste hijabul femeii musulmane...avand in vedere ca fiecare poza este insotita de un hadith sau de un vers din Sfantul Qur'an...

...inshaallah, poate cunoaste cineva aceasta limba...
:smile06:

genan
04-12-2007, 04:23 PM
indoneziana.. sau ma rog, cum s-o zice... limba din indonezia....

Mariyah
04-12-2007, 05:22 PM
:D :D
Tot ce stiu ca poza trebuie micsorata .

...
:D :D :D ce raspuns sincer:D :D
.........................

Saira
04-12-2007, 08:35 PM
Suleiman,imi pare rau,n-am apucat sa vad ca poza ii prea mare si acum nu mai pot edita mesajul.


Cine e mode aiciiiii?


Cum aici nu e nimeni numit ca moderator,Suleiman...mersi daca micsorezi poza :beberon:

daniela_muslimah
04-12-2007, 10:59 PM
stiu eu cateva surori din Indonezia...

ia .. ca intreb si INsha'a Allah va zic..

:D :D :D

~~~
ati vazut ce despicata e ultima fusta.. :eek: ?
cred ca astea sunt mai mult pt. "asa NU"..

:p

Mariyah
04-12-2007, 11:38 PM
eu vad acolo scrise sure si selectiuni din hadisuri

Latifah
04-13-2007, 02:24 AM
M-am uitat mai atent si cred ca cea cu mov, desi acopera tot, vrea sa spuna ca este stransa oarecum pe piept.

:beberon: :beberon: :beberon:
la ora asta am o inspiratie.......:D

daniela_muslimah
04-13-2007, 10:24 PM
am raspuns de la una din surorile din Indonezia :D :D

a aruncat un ochi peste imagini si mi-a zis ca scrie despre "greselile facute de femeia musulmana atunci cand poarta jilbab"..

si mi-a zis ca o sa-mi traduca ce scrie cat poate de repede...

~~~

Insha'a Allah..

:)

Saira
04-16-2007, 09:17 PM
Insha'Allah de indata ce afli,Daniela,ne spui si noua ;)


Mersi :p

sara
04-17-2007, 02:11 AM
:salam:
Sunt de acord cu Daniela , acestea sunt greseli care le fac musulmancele . Din pacate , sunt putine care inteleg { sau poate ca stiu , dar nu fac } ca hijab nu inseamna o bucata de material aruncata peste par .
A purta hijab inseamna sa ai si haine "adecvate" , asa cum scrie in Quran , asa cum ne spune Allah , nu dupa moda . Parea mea este ca nu-i hijab si se vad piciarele de la genunchi , sau bluze stramte si scurte , etc .
ALLAH SA NE CALAUZEASCA !

iman99
04-18-2007, 06:59 PM
salamu aleikom
ma sha Allah ..sunt intru totul de acord cu voi.Orice facem trebuie sa ne gandim,ok pun hijab dar cu restul ce fac?merita sa indur caldura verii cu hijabul si poate ca Allah sa nu accepte fapta pe care am facut-o din cauza pantalonilor stramti sau bluzei scurte?

Alah w alem

maryam
04-18-2007, 11:46 PM
:salam:
Sunt de acord cu Daniela , acestea sunt greseli care le fac musulmancele . Din pacate , sunt putine care inteleg { sau poate ca stiu , dar nu fac } ca hijab nu inseamna o bucata de material aruncata peste par .
A purta hijab inseamna sa ai si haine "adecvate" , asa cum scrie in Quran , asa cum ne spune Allah , nu dupa moda . Parea mea este ca nu-i hijab si se vad piciarele de la genunchi , sau bluze stramte si scurte , etc .
ALLAH SA NE CALAUZEASCA !




Eu cred ca HIjabul nu este "haine adecvate" ci moralitate, atitudine, gand, fapta, suflu, sentiment....
Hijabul nu inseamna doar cum te imbraci, hijabul este ceea ce gandesti, ceea ce privesti, ceea ce doresti, ceea ce atingi.

Hijabul este doar un acoperamant teoretic...dar oare ce se afla sub acest hijab?

As putea sa scriu 1000 de randuri; pentru ca aparenta este inselatoare, hijabul poate fi uneori ca un mar super aratos pe care daca-l cureti de coaja descoperi numai stricaciune.

Hijabul este de fapt ceea ce suntem nu ceea ce vrem ca ceilalti sa vada ca suntem.


Si ca sa "citez" pe cineva :"Nu intotdeauna sub un hijab se afla un cap":D

sara
04-19-2007, 04:56 AM
:salam:

MashaAllah Maryam , la asta ma refeream si eu . Hijab nu inseamna numai parul acoperit .
Allah stie cel mai bine ce este in sufletul nostru , si Lui ii dam socoteala in Ziua de Apoi .