PDA

View Full Version : Pomenirea lui Allah Preainaltul



Anna
05-22-2006, 07:54 PM
Sa spunem Bismillah
Bismillah-in numele lui Allah

E recomandat sa spunem Bismillah inainte sa mancam:
Profetul(saw) a spus:"Pomeneste numele lui Allah,mananca cu mana
dreapta,si din ce se afla langa tine."
([Bukhari 7/88, Muslim 2/207, Ahmad 17/92, Muwatta Malik 10/32
and Ibn Majah 1/557])

Spune Bismillah inainte sa bei apa:
Ibn Abbas relateaza ca profetul(Saw)a spus:"Nu beti dintr-o singura
inghititura la fel ca o camila,dar din doua sau trei[inghitituri].Spune
numele lui Allah cand incepi sa bei si adu-i elogiu dupa ce termini[de baut]"

E recomandat sa spui Bismillah inainte de a avea relatii sexuale cu sotia:
Profetul(saw).
Ibn Abbas a relatat ca Trimisul lui Allah (saw)a zis:"Daca cineva
vrea sa mearga la nevasta lui (pt impreunare trupeasca) sa spuna:
In numele lui Allah ,o,Allah!Departeaza-ma de diavol si departeaza
diavolul de ceea ca ne-ai harazit,iar daca Allah a poruncit un copil
pentru ei,diavolul nu-i va face rau niciodata.

Este recomandabil sa spunem Bismillah inainte sa facem ablutiunea.
Profetul(saw) a spus "Faceti wudu in numele lui Allah"

Este recomandabil sa spunem Bismillah atunci cand intram in casa.
Anas bin Malik relateaza ca Profetul (saw)i-a zis:"Fiule,cand intri
in casa,saluta-ti familia.Va fii o binecuvantare atat pentru tine
cat si pentru familia ta."


o sa revin inshAllah si cu restul dar tre sa gasesc traducerea hadithurilor:smile16:

iman99
04-14-2007, 12:28 PM
salamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

"Pe cei care cred,si ale caror inimi sunt linistite intru pomenirea lui Allah,caci prin pomenirea lui Allah se linistesc inimile"

Bismilahi rahman arahim.Cat de Bun este Stapanul nostru.Cat de maret este Allah Preainaltul.Ce frumoase sunt creatiile Lui.
Pomenindu-l pe Allah Subhana w Taala stam departe de pacate de fapte rusinoase,de vorbe fara rost,de aceea in fiecare clipa trebuie sa ne amintim de Allah, si nu prea avem scuze sa uitam de El deoarece
suntem inconjurati de Creatiile Celui Milostiv.

"Spune:Priviti la cele care sunt in ceruri si pe pamant.Insa nici semnele nici prevenitorii nu sunt de ajuns pentru un neam care nu cred"(10:102)

"El este CEL care v-a facut voua noaptea sa va odihniti in ea si ziua ca sa vedeti.Iar in acestea sunt semne pentru un neam care aude"(10:67)

"Spune:Cine va da voua hrana indestulatoare din cer si de pe pamant si cine este stapan peste auz si vaz si-l scoate pe cel cu viata din cel fara viata si-l scoate pe cel fara viata din cel cu viata si Cel care oranduieste toate lucrurile?Vor raspunde ei:Allah!Atunci spune:Oare nu va este voua frica?"(10:31)

Versete ca acestea sunt multe in Sfantul Quran. Allah ne indeamna sa meditam la Creatile Lui si sa-l preamarim.De exemplu cand mergem pe strada in jurul nostru sunt Creatiile Lui Allah..numai uitatndu-ne spre cer inima noastra trebuie sa se faca mica de minunatia lui si necunoscutul lui..atunci preamariti-l pe Allah,cand vedem muntii pe care I-A CREAT imensi,stand neclintiti atunci sa-l preamarim pe Allah,si asa putem sa meditam la fiecare creatie a Lui cat de mica ar fii si sa-l preamarim..ptr ca Allah iubeste sa-L preamarim..si cu ocazia asta stam departe de pacate in sha Allah


la hawla wa la quata illa bilah

subhan Allah, walhamdulilah, wa la ilaha illa lah,Allahu akbar

iman99
04-14-2007, 01:52 PM
Se spune ca fiecare om la ziua judecatii se va ridica din mormant pentru intalnirea cu Allah Preainaltul facand ceea ce a facut in momentul cand a murit.Daca a murit pacaduind se va ridica pacatuid. De aceea trebuie sa ne asiguram ca vom murii frumos ce minunat ar fii sa ne ridicam din morminte pomenindu-l pe Allah,sau ce frumos ar fii sa ne ridicam din mormite facand rugaciune ptr Allah

Daca moartea nu e de ajuns ptr noi sa vedem rostul nostru in aceasta viata ce alceva ar fi de ajuns?In momentul mortii toate actiunile noastre se opresc si strigatul nostru din mormant va fi auzit de tot universu inafara de djini si oameni.

imanikka
04-29-2007, 07:20 PM
Oriunde ne-am afla , in orce imprejurare Allah Subhanahu w Ta'ala trebuie sa fie in gandul nostru , sufletul nostru ...si in tot ceea ce facem


Allah Preainaltul spune:

Iar pomenirea (voastra) de catre Allah este lucru si mai mare. (29 : 45)

Pomeniti-Ma pe Mine si o sa-Mi aduc aminte de voi! (2 : 152)

Pomeneste-L pe Domnul tau in sufletul tau, cu umilinta si frica, fara a o rosti cu glas tare, atat dimineata cat si seara, si nu fi dintre cei nepasatori! (7 : 205)

Si pomeniti-L mult pe Allah, pentru ca voi sa izbanditi! (62 : 10)

O, voi cei care credeti, pomeniti-L pe Allah mereu Si slaviti-L pe El dimineata si seara! (33 : 41-42)

http://www.uploadz.co.uk/93027_4200_125.gif

Abu Huraira (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Doua cuvinte sunt usoare pentru limba, dar cantaresc greu si sunt scumpe Celui Milostiv: Slava lui Allah si a Lui este lauda, si Slava lui Allah Cel Puternic
si fara de egal.
(Convenit)

http://www.uploadz.co.uk/93027_4200_125.gif

Abu Huraira (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah *salat* a zis:
Rostirea vorbelor: Slava lui Allah; toata lauda se cuvine lui Allah, nu exista alt Dumnezeu afara de Allah si Allah este Atotputernic, sunt mai scumpe mie decat orice lucru (universul) deasupra caruia rasare soarele.
(Muslim)

http://www.uploadz.co.uk/93027_4200_125.gif

Abu Dharr (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat:
Trimisul lui Allah *salat* mi-a zis:
Sa-ti spun care este rostirea cea mai placuta inaintea lui Allah? Si a raspuns: Cele mai placute lui Allah sunt vorbele: Slava lui Allah si Lui i se cuvine toata lauda.
(Muslim)

http://www.uploadz.co.uk/93027_4200_125.gif


Abu Malik al-As'ari (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah a zis:
Purificarea inseamna jumatate din credinta si rostirea: Toata lauda se
cuvine lui Allah, umple cantarul, iar rostirea: Slava lui Allah si toata lauda se cuvine lui Allah, umple golul dintre ceruri si pamant.
(Muslim)

http://www.uploadz.co.uk/93027_4200_125.gif

Abu Musa al-As'ari (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah a zis:
Asemanarea dintre cel ce pomeneste pe Domnul sau si cel ce nu-L pomeneste este ca si cea dintre vii si morti.
(Convenit)


Abu Huraira (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah a zis: Allah Preainaltul spune: Cand slujitorul Meu se gandeste la Mine, Eu sunt de fata si sunt cu el cand Ma pomeneste. Daca Ma pomeneste in gandul lui si Eu il voi pomeni pe ascuns iar daca Ma pomeneste de fata cu altii si Eu imi voi aminti de el intr-o insotire mai buna.
(Convenit)


Abu Huraira (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah *salat* a zis:

Mufarridun a plecat inainte. El a fost intrebat: Cine sunt mufarridun? Si a raspuns: Barbatii si femeile care-si aduc aminte adesea de Allah.


'Abdullah ibn Busr (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca unul dintre Insotitori a zis: O, Trimis al lui Allah! Sunt multe porunci in Islam pentru mine. Spune-mi ceva fata de care sa fiu statornic. El a zis: Sa-l pomenesti pe Allah adesea.
(Tirmidhi)


Jabir (Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Pentru cel ce spune: Slava lui Allah si Lui i se cuvine toata lauda, va fi sadit un palmier in Rai.
(Tirmidhi)

ibadat
04-30-2007, 06:37 PM
EU PERSONAL IMI AMINTESC ATUNCI CAND TREBUIE SA MANANC, PT CA M-AM OBISNUIT SA ZIC-BISMILAHIR RAHMANIR RAHIM, SPRE RUSINEA MEA , DEOARECE AR TREBUI SA IMI AMINTESC IMEDIAT DUPA CE MA TREZESC, DIMINEATA.

Latifah
04-30-2007, 09:07 PM
http://islam.ro/pdf/32878874Rugi-si-pomeniri.pdf


Toate pomenirile si rugile pe care trebui sa le spunem. Nu cred ca se poate spune cand il pomenim cel mai des pe Allah deoarece pentru fiecare actine a noastra este o pomenire.

Posibil ca bismillah sa fie cel mai des utilizata deoarece se spune la inceptul fiecarei activitati si este cea mau usor de folosit. Eu am invatat f putine deocamdata dar cred, din pacate, ca musulmanii nu mai tin cont de toate pomenirile prescrise. Cele foarte scurte se pot invata destul de repede.