PDA

View Full Version : Noii musulmani



iman99
04-16-2007, 12:47 PM
ASALAMU ALEIKOM WA RAHMATULAH W BARAKATU

Cred ca acest subiect este unul interesant si in sha Allah sa luam invataturi.Ceea ce voi posta nu este de la mine ci este de la tv emisunea "youth talk" canalul Huda Tv.

Noii musulmani fac parte din comunitatea noastra si trebuie indrumandu-i corect.
Profetul Mohammad *salat* le-a dat o atentie deosebita noiilor musulmani.De exemplu cand un numar de oameni din "tabara adversa a profetului" au devenit musulmani ,profetul*salat* le-a oferit bani si cadouri incat cei care erau alaturi de Mohammad au spus:O profetule,oameni astia ieri se luptau cointra ta si le-ai daruit atatea..si noi care suntem alaturi de tine si la bine si la rau nu am primit.Dar profetul Mohammad a spus:Le-am dat ca sa-i incurajez sa-i sustin in alegerea pe care au facut-o

Un alt hadis:Un om a intrat in mosqee cand profetul Moahmmad*salat* tinea kutba ,iar acest om nu stia de etica si a strigat in gura mare:O Profetule am devenit musulman trebuie sa stiu despre religia mea....iar profetul Mohammad *salat* si-a lasat kutba si-a luat un scaun si s-a asezat in fata acelui om si i-a spus despre islam

Un om a venit la profetul Mohammad si i-a spus,am devenit musulman dar nu vreau sa ma rog de 5 ori pe zi,vreau de 2 ori.Profetul Mohammad *salat* i-a spus:Bine ,dar fii musulman

Cand oamenii intra in islam ei vor sa fie musulmani,nu vor sa fie arabi,pakistanezi..etc

apoi sheikul a povestiti niste intamplari de la mosqqe:
De exemplu:A venit o femeie sa se converteasca ,dupa ce si-a spus marturisirea a venit o alta femeie din randul credincioaselor si i-a dat Quranul spuneandu-i:Acum pupa Quranul.Femeia speriata si plina de emotii a luat Quranul si l-a pupat dar femeia a continuat:De 3 ori
O alta intamplare la rugaciune dohor de vineri a venit o fata noua ea a ascultat slujba apoi a vazut cum se rugau credincioasele si s-a hotarat sa depuna marturie, a depus marturie si chiar venise timpul de rugaciunea aser....fata s-a alaturat grupului imitandu-le pe surorile ei.Aceasta fata avea uu tricou cu maneca scurta.Dupa rugaciune a venit o sora si a tras -o tare din rand spunandu-i :Nu ti-e rusine ,tu nu sti ca trebuie sa fii acoperita cand faci rugaciunea?Si fata a raspuns:Nu!

Vedeti cat de important este sa fim blanzi sa luam invataturi de la profetul nostru.
Apoi s-a discutat despre informarea corecta a noiilor musulmani:
Un credincios inviatat in emisunea a povestit:Cand m-am facut musulman mi-a spus cineva ca trebuie sa fac ablutiunea de cate ori transpir:36_1_21:
Altul a spus:dupa ce am depus juramantul am mers sa beau apa,ia un frate era langa mine dupa ce am baut apa mi-i s-a spus:Trebuie sa bei de 3 ori.Iar eu i-am raspuns: invata-ma intai sa ma rog

Cei care sunt de mult timp in islam trebuie sa fie foarte atenti ceea ce spun noilor musulmani.Si daca nu sunt siguri de un raspuns sa spuna...nu stiu trebuie sa intreb,decat sa spunem ceva care este nefondat si sa tragem ptr ceea ce am invatat acel om in ZIUA DE APOI.
Apoi ptr noii musulmani sunt prioritati sa-i invatam pas cu pas si informatii care le pot absorbii, sa nu le ingreunam lucrul ,ptr ca ei au facut un pas importnat care el-a salvat sufletul si care LE VA SCHIMBA viata.
Niste oameni au venit la profetul Mohammad si i-au spus:Uite noi suntem musulmani dar nu vrem sa platim dania si nu participam la jihad iar profetul a raspuns:Bine .Dar credinciosi au spus:Cum asa?Profetul a continuat Vor plati dania si vor participa si la jihad

Pe noii musulmani trebuie sa-i invatam ceea ce este clar in islam,nu ceea ce este neclar sau inovatii.


Reguli care trebuie stiute de noii musulmani:
-Cand te hotarasti sa te convertesti la islam sa o faci ptr Allah
-Sa stie noi musulmani ca exista nivele de musulmani
-Sa ia lectii de la cineva calificat
-Sa incerce sa nu fie sensibili la ceea ce vor auzi in jurul lor,trebuie sa inteleaga ca sunt inconjurati de oameni de diferite credinte
-Sa nu se astepte sa gaseasca ingeri in comunitatea musulmana suntem cu totii oameni cu totii pacatuim

Mariyah
04-16-2007, 02:04 PM
Un om a venit la profetul Mohammad si i-a spus,am devenit musulman dar nu vreau sa ma rog de 5 ori pe zi,vreau de 2 ori.Profetul Mohammad i-a spus:Bine ,dar fii musulman


E prima oara cand aud asta. Si ma bucur ca o aud pt ca multi afirma ca nu esti musulman daca nu te rogi de 5 ori pe zi.

gabriela guettat
04-16-2007, 02:32 PM
Foarte frumos draga surioara,ALLAH subhanahu wa ta'ala sa te rasplateasca.

180


Daca imi permiti sa completez,toate hadhiturile sunt pentru a incuraja,pentru ca intradevar este foarte dificil pentru o persoana care avea o anumita viatza sa i se interzica dintr-o odata totul,asta NU,asta NU.
Dar, odata ca incepe sa invetze,trebuie sa dea totul pentru a INCERCA sa mearga pe vorbele spuse de ALLAH subahanhu wa ta'ala si pe urmele Profetului Mohammed sallaALLAH alihi wa sallam!
Deci a nu se intzelege greshit(asta apropos de surioara noastra Mariyah:p)ca nu este obligatoriu sa ne rugam de cinci ori pe zi-ATENTZIE FARD(obligatoriu)!!
Dania si toate celealte lucruri care aveam OBLIGATZIA sa le facem.
Totul vine ushor,ushor,DAR NU trebuie luat in considerare ca "se poate" si numai asta sau numai atat ajunge.

ALLAH subhanahu wa ta'ala sa va binecuvanteze si sa va tzina pe calea cea dreapta,calea ce merge NUMAI spre EL!

Mariyah
04-16-2007, 03:04 PM
Gabriela eu nu am zis ca gata facem cat putem din rugaciuni sau gata chiar am scapat de ele de tot ca doar nu rugaciunea ma face musulman. Desi nu am subliniat asta, am vrut sa spun ca totul este o decize temporala , ideea in sine ar fi ca nu trebuie sa te fortezi sa faci ceva ce este nou dintr-o data daca simti sau vezi ca nu esti in stare. Pas cu pas se invata totul, pas cu pas vei simti si dorinta de a face totul.
La inceputul converitii multi musulmani sunt f vulnerabili daca ii sperii ca "vezi ajungi in iad ca nu faci rugaciunile "exista doua variante: ori face rugaciunile de frica dar daca intentia nu e clara , numai Dumnezeu stie daca va primi rugaciunea , ori se gandeste ca Islamul il depaseste si ca nu e de el/ea.

iman99
04-16-2007, 05:29 PM
asalamu aleikom
De multe ori simtim ca nu suntem in stare sa facem ceva dar daca incercam dupa un timp vedem cat de usor a fost sa facem pasul respectiv si sa nu uitam ca treba celui rau e asta ..sa se joace cu mintiile noastre.
"Allah nu impune unui suflet decat atat cat poate duce"

Latifah
04-17-2007, 12:43 AM
Salam aleykum wr surioarelor

Am o nedumerie. Inteleg ca poti sa faci toate rugaciunile sunnah, dar dc nu faci bine, nu faci nimic altceva, nu citesti coranul macar...ci doar te rogi...nu prea ai de unde sa ai hasanat, pacatele tale sunt mai mari decat rugaciunile. Ipotetic vorbind.

Dar daca faci bine si tot ce trebuie, muslman bun, insa nu te rogi, atunci nu e la fel de grav? "Un om care a pierdut rugaciune este ca si cum ar fi pierdut sotia, copii si toata averea sa." Nu asa spune un hadith?

Eu cred ca trebuie sa le faci pe toate, dar mai ales sa ai toate rugaciunile. Prin rugaciune te apropii de Allah swt si iti intaresti credinta; sa poti imbunatati celelalte parti ale vietii de musulman.

Este adevar ca trebuie luat usor usor, putin cate putin. Am simtit pe pielea mea cum este sa fii tentat de shaytan si cum iti ingreuneaza rugaciunea. Insa cu rabdare si din dorinta de a invata mai mult infromatiile se aduna si se sedimenteaza. Nu este nimic dc la inceput gresim in felul cum mancam, ne imbracam etc, insa daca nu ne rugam este mult mai grav.

Poate gresesc. Spuneti-mi va rog.

iman99
04-18-2007, 02:15 PM
asalamu aleikom wa rahmatulah

Bismilahi rahman rahim


Parerea mea personala e ca trebuie sa le indeplinim pe toate atat cat putem si pe langa rugaciune cred ca noii musulmani trebuie sa invete cum sa se poarte cu cei din jur din sunele profetului Mohammad*salat* si Quran

Rugaciunea ne ajuta mult sa ne indreptam dar conteaza intentia fiecaruia?Oare vrei sa nu mai faci ceea ce ai facut?Esti constient ca ai gresit si iti pare rau?Esti dispus sa incerci sa te corectezi?
Allah Preainaltul spune in Quran:Allah nu schimba un suflet pana cand acesta nu se schimba.Aici intram in sfera jihadului,lupta interioara si Allah Subhana w Taala ne ajuta daca vede ca noi dorim o schimbare.

Cred ca ii ajuta f mult pe noii musulmani ptr inceput sa fie in preajma musulmanilor sa-si gaseasca prieteni dintre fratii lui.Si usor usor sa elimine obiceiurile de inainte

maryam
04-19-2007, 01:34 AM
Salam aleykum wr surioarelor

Am o nedumerie. Inteleg ca poti sa faci toate rugaciunile sunnah, dar dc nu faci bine, nu faci nimic altceva, nu citesti coranul macar...ci doar te rogi...nu prea ai de unde sa ai hasanat, pacatele tale sunt mai mari decat rugaciunile. Ipotetic vorbind.

Dar daca faci bine si tot ce trebuie, muslman bun, insa nu te rogi, atunci nu e la fel de grav? "Un om care a pierdut rugaciune este ca si cum ar fi pierdut sotia, copii si toata averea sa." Nu asa spune un hadith?


Aleikum salam wa rahmatula wa barakatu.
Rugaciunea este cel mai important stalp al religiei noastre, dupa sahada, cine lasa rugaciunea intentionat este considerat de catre invatatii musulmani kafir-mic sau mare.
Este singurul dintre toti stalpii islamului care a fost poruncit in cer (In laylatu Ysraa-al Miraj), restul au fost porunciti pe pamant.Si este singurul stalp al religiei care este obligatoriu INTOTDEAUNA, cu exceptia unui singur caz -nebunia "S-au ridicat calemurile de pe 3 :copilul pana la pubertate, nebunul pana se trezeste din nebunie si cel ce doarme pana se trezeste" .
Daca esti ai pierdut-o (din greseala) o poti recupera
Daca n-o poti face stand in picioare o poti face stanj joc
Daca n-o poti face stand jos o poti face stand culcat
Daca n-o poti face stand culcat o poti face cu ochii-mimand ruku, sejde
Dac n-o poti face cu ochii o poti face cu inima si gandul

NU EXISTA SA NU FACI RUGACIUNE!

Zakat-se plateste daca ai o anumita suma
Hajj- se face daca ai posibilitatea
Syam-se face daca poti (dc nu esti bolnav, calator, lauza, la menstr...)

INSA PENTRU RUGACIUNE NU EXISTA SA NU O FACI "DACA"


Eu cred ca trebuie sa le faci pe toate, dar mai ales sa ai toate rugaciunile. Prin rugaciune te apropii de Allah swt si iti intaresti credinta; sa poti imbunatati celelalte parti ale vietii de musulman.

Indubitabil, chiar si sunna, cum sa nu doresti sa faci sunna?
Cand te gandesti ca profetul *salat* facea si cand el este modelul fiecarui muslim?
Cum sa nu iubesti sa stai langa CEL MAI IUBIT,ALLAH, MARIRE LUI?


Este adevar ca trebuie luat usor usor, putin cate putin. Am simtit pe pielea mea cum este sa fii tentat de shaytan si cum iti ingreuneaza rugaciunea. Insa cu rabdare si din dorinta de a invata mai mult infromatiile se aduna si se sedimenteaza. Nu este nimic dc la inceput gresim in felul cum mancam, ne imbracam etc, insa daca nu ne rugam este mult mai grav.



ASA ESTE SI ALLAH stie cel mai bine.
Rugaciunea nu este o gimnastica si o balbaiala, ea este o ruga a mintii, a inimii si a trupului...din pacate insa ea devine ca un fel de aerobic, multi termina de facut rugaciunea si habar nu au cate raka au facut sau ce au citit, sau mai rau nu inteleg ce zic acolo...


Poate gresesc. Spuneti-mi va rog.


Nu sunt in masura sa ma corectez nici pe mine atat cat as vrea dar sper si ma rog sa te ajute Bunul ALLAH ca si pe noi toti sa fii dintre cei mai evlaviosi in salat, sa fii ca acel om care a venit la profet *salat* si a spus :"Eu cand ma rog imi imaginez ca deasupra mea e ingerul mortii si la dreapta e raiul cu placerile lui si la stanga e iadul cu chinurile lui si ma gandesc ca sunt pe podul sirat....si profetul *salat* i-a spus :
"Intr-adevar ai gasit-o, tine-te de ea"Si acest ai gasit-o se refera la "calea cea drapata" si ALLAH stie Cel mai Bine!


Imi cer scuze ca nu mai stiu hadisul exact, asta era de fapt ideea.

.................................................. ......

iman99
04-19-2007, 10:39 PM
Asalamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

Bismilahi rahman rahim

Sheikul Assin L Al Hakem spune in legatura cu rugaciunea:

Este al 2-lea si cel mai important stalp in islam.Rugaciunea a fost obligatorie in cel de-al 7-lea cer.

Profetulului Mohammad*salat* i s-aU ordonat 15 rugaciuni ptr musulmani,s-a intalinit cu Moise(pacea fie cu el)si i-a spus:Allah a ordonat 15 rugaciuni musulmanilor dar cred ca este f greu de indeplinit,iar Moise i-a spus:Du-te si cere lui Allah sa mai scada din ele.Profetul Mohammad l-a rugat pe Allah Taala sa mai scada din ele iar Alah a hotarat 10,apoi din nou s-a intalinit cu Moise(pacea fie cu el) si l-a safatuit moise sa mai mearga o data la Allah sa mai scada din ele,ceea ce a si facut Mohammad*salat* ,asa s-a ajuns la 5 rugaciuni cu toate ca moise i-a mai spus lui Mohammad*salat* sa mai mearga o data la Allah taala dar acestuia i-a fost rusine multumindu-se ca Allah taala le-a redus la 5 de la 15.
Daca un om nu implineste rugaciunea acesta nu se mai poate numi musulman,este unul din pacatele majore

Imbracamintea in rugaciune:

Profetul Mohammad*salat* se pregatea ptr rugaciune atat prin vestimentatie cat si sufleteste,iar pe langa acestea se si parfuma.

(bineinteles femeia daca iasa din casa ptr rugaciune ar trebuii sa nu puna parfum)

Cum sa-i convingem pe cei care nu fac rugaciune sa o faca?

Daca ar fi vorba de copilul meu i-as spune intr-un stil militaresc "go and pray"

Dar fiind vorba de alcineva cred ca versetele Quranului sunt de ajuns:

surat al Muddathir (40-47)(traducerea sensurilor)
"Care vor intreba in Gradini/Despre cei nelegiuiti:/Ce v-a adus pe voi in focul iadului?/Iar ei vor raspunde:Noi nu am fost dintre aceia care au implinit rugaciunea/Si noi nu l-am hranit pe sarman/Si noi am ponegrit laolalta cu barfitori/Si noi am socotit drept minciuna Ziua de Apoi/Pana ne-a venit noua ceea ce este sigur/"

Primul motiv a fost rugaciunea ca sa ne dam seama cata insemnatate are

Profetul Moahmmad *salat* a spus:Ordonati copiilor vostri sa implineasca rugaciunea.

Unii stau foarte mult in rugaciune ,iar alti in 5-10 min o termina.Amandoua rugaciuni sunt acceptate,poate chiar sa fie cea mai scurta mai buna decat cea lunga.
De exemplu profetul Mohammad*salat* obisnuia sa recite la fajr 100 de sure,dar in acelasi timp a folosit si doua sure scurte.

Daca facem rugaciunea singuri se poate prelungi cat vrem noi,dar daca o facem in grup trebuie sa avem grija sa nu obosim persoanele de fata.

huda_alrahim
04-27-2007, 02:18 AM
Assalamu alaikum!
Nimeni nu poate sa iti spuna sa lasi rugaciunea, orice s-ar intampla, pt ca nimeni nu isi poate asuma o astfel de responsabilitate... oricui i-a spune: "chiar nu pot sa fac rugaciunea, ca nu am aia, ca nu am ailalta, ca nu ma lasa, ca... orice ai spune... nimeni nu o sa te aplaude sau sa te incurajeze sa o lasi, sau sa iti spuna: tu poti sa nu faci rugaciunea... ci toti trebuie sa spunem insha Allah sa poti sa o faci, insha Allah sa gasesti cum sa o faci...
Din cate stiam eu, daca nu faci rugaciunea nu devii kaafir... caci doar necredinta in Allah subhanahu wa ta'ala sau asocierea altcuiva in adorarea Lui ( sub toate formele posibile) te poate scoate din Islam... dar pacatul este foarte mare... prin rugaciune -----strezi apartenenta sincera la Islam... cu ce esti atunci mai departe decat un ipocrit... care una spune si alta face???

maryam
04-27-2007, 08:52 AM
Assalamu alaikum!
Nimeni nu poate sa iti spuna sa lasi rugaciunea, orice s-ar intampla, pt ca nimeni nu isi poate asuma o astfel de responsabilitate... oricui i-a spune: "chiar nu pot sa fac rugaciunea, ca nu am aia, ca nu am ailalta, ca nu ma lasa, ca... orice ai spune... nimeni nu o sa te aplaude sau sa te incurajeze sa o lasi, sau sa iti spuna: tu poti sa nu faci rugaciunea... ci toti trebuie sa spunem insha Allah sa poti sa o faci, insha Allah sa gasesti cum sa o faci...
Din cate stiam eu, daca nu faci rugaciunea nu devii kaafir... caci doar necredinta in Allah subhanahu wa ta'ala sau asocierea altcuiva in adorarea Lui ( sub toate formele posibile) te poate scoate din Islam... dar pacatul este foarte mare... prin rugaciune -----strezi apartenenta sincera la Islam... cu ce esti atunci mai departe decat un ipocrit... care una spune si alta face???


Asa este habibti :give_rose: , profetul*salat* a spus:"Diferenta dintre noi si ceilalti este Rugaciunea"

ibadat
04-28-2007, 03:12 PM
RUGACIUNEA este ghidul spre Paradis! allah nu primeste credinta decat impreuna cu salat. unii ajung la 50 de ani si nu au inceput s-0 implineasca . altii se scuza prin faptul ca lucreaza, ca munca nu le permite. Acestea nu sunt scuze, allah nu le primeste, pt ca rugaciunea este singura cerinta in islam care trebuie implinita in orice situatie. Chiar daca zacem la pat si nu ne putem misca doar ochii, tot trebuie implinita! ce legatura mai are musulmanul cu credinta daca nu face salat? Unii afirma ca sunt musulmani dar daca ii intrebi de rugaciune iti raspund negativ. Atunci care mai este diferenta dintre un musulman si un nemusulman? de ce aceasta nepasare? DE ce omul se roaga doar de sarbatori? IN ZIUA in care va muri, care vor fi motivele neimplinirii rugaciuniilor? Munca? Studiul? familia? acestea nu sunt motive in fata lui Allah. cat timp ne trebuie pt a face salat? 5-10 min, apoi mergem la treburile noastre. Sper ca aceste argumente sa convinga pe cei care nu fac salat, pt ca pe mine m-au convins. inshaalah

ummraschid
04-28-2007, 06:47 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

...tocmai am urmarit emisiunea de la DDTV, inshaallah, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ii rasplateasca pe toti cei care au participat si au inlesnit aceasta emisiune...

...printre altele s-a subliniat ca intre obligatiile in credinta noastra , catre Allah subahanahu wa ta'ala, sant unele care tin de capacitatea fizica, de capacitatea psihica , si de cea financiara, sau numai de cea financiara...
...insa intre obligatiile noastre, rugaciunea este prima , parintele fiind obligat sa-si invete copilul sa se roage , incepand de la varsta de 7 ani, si ultima pe care, inshaallah, sa o implinim in aceasta viata...iar primul lucru pentru care vom da socoteala , va fi tot rugaciunea noastra...
...in vreme ce unele acte de adorare sant obligatorii doar atunci cand ne este posibila implinirea lor, postul, din punct de vedere al sanatatii, hajjul si zakatul, din punct de vedere financiar, RUGACIUNEA este cea pe care TREBUIE sa o facem, in orice stare sau conditie ne-am afla...asa cum a spus si sora noastra ibadat, chiar daca numai cu ochii!...

... cei care spun ca shahada este de ajuns, inshaallah, sa nu uite ca aceasta este pe langa marturisirea de credinta, un legamant de supunere tuturor poruncilor lui Allah subhanahu wa ta'ala...

:002:

ibadat
04-28-2007, 07:41 PM
Sunni, Shia Tot Muslem Suntem! Ramai Musulman Daca Nu Faci Salat , Dar Doar Cu Numele. Musulman Inseamna Supus, Iar Salatul Este O Porunca De La Allah