PDA

View Full Version : De ce suntem din ce in ce mai mici?



maryam
04-19-2007, 12:20 AM
[/URL]...si pacatele, ignoranta, lasitatea, neomenia, ipocrizia, rautatea noastra din ce in ce mai mari?

De ce oare am ajuns sa ne semetim la fel ca si iblis authu billahi cand noi stim ca ceea ce suntem suntem din Harul lui ALLAH, ca nu ni-se cuvine nimic datorita capacitatilor noastre ci Indurarii Lui????

Sau poate astea sunt semnele sfarsitului?

http://www.limk.com/golimk.php?lid=108545

LA ALLAH ESTE STIINTA TUTUROR LUCRURILOR SI NOI LA EL NE VOM INTOARCE.

Latifah
04-19-2007, 01:04 AM
:eek: :eek: :eek:

Stati asa...cum se face ca nu am vazut chestia asta la stiri pana acum?
E pe bune? nu e fake?

maryam
04-19-2007, 01:37 AM
Cine stie lb. turca poate sa ne traduca va rog...linkul este in turceste.


Chiar daca nu ar fi fost descoperit acest schelet, noi stim ca inainte oamenii erau ff mari, de ce suntem noi astazi din ce in ce mai mici? Cred ca din cauza nelegiuirilor noastre din ce in ce mai mari....

Latifah
04-19-2007, 02:08 AM
:salam:

Nu contest ce se spune despre marimea oamenilor de demult (este in Qur'an?), dar dc a fost asa, atunci de ce nu s-au gasit scheletele lor?
Daca a fost posibila descoperirea scheletelor de dinozauri, care au trait cu mult inainte omului si au mai avut loc si eruptii vulcanice dupa disparitia lor (acoperirea scheletelor), atunci a oamenilor stravechi de ce nu a fost posibila?

Allah nu ne-a lasat sa ii descoperim?
Ok o sa ma google-uiesc si o sa vad ce pot sa aflu.

maryam
04-20-2007, 03:26 AM
[B][I][FONT="Comic Sans MS"][SIZE="4"][COLOR="SeaGreen"]
Sincer, nu stiu cine ar putea raspunde la intrebarea "De ce", toate au la ALLAH un sens pe care noi nu-l putem pricepe, de aceea trebuie sa spunem mereu alhamdulillah, subhanna ALLAH, la ilaha ila ALLAH, ALLAHU Akbar...

Uite am gasit ceva f intersesant pe islamul azi, este o referire chiar la acest subiect.

Poporul 'AD
Recent, au fost descoperite în Arabia Saudită fosilele unui om-gigant. Pe lângă acesta, arheologii şi muncitorii par a fi nişte spiriduşi... Conform afirmaţiilor, acesta este unul dintre cei care erau renumiţi pentru statura lor gigantică – Neamul 'AD.
Poporul 'Ad este un popor antic, despre care se menţionează şi în Sfântul Coran.
În Coranul cel Sfânt există istorisiri despre popoarele din vechime cărora le-a fost trimis mesajul monoteismului prin intermediul profeţilor, începând cu Adam (Pacea fie asupra lui!). Unul din scopurile menţionării lor în Coran este acela de a trage învăţăminte din ele. Este foarte importantă descoperirea cauzei acestor întâmplări şi nerepetarea lor. În Sfântul Coran se spune: „În istoria lor a fost pildă pentru cei dăruiţi cu minte. El nu este o poveste care să fie născocită, ci, dimpotrivă, este întărirea celor dinaintea lui şi tâlcuirea tuturor lucrurilor, călăuză şi îndrumare pentru cei care cred!“ (Capitolul Yusuf: 111). Dacă privim cu atenţie la verset, observăm că se evidenţiază tragerea de învăţăminte a celor „dăruiţi cu minte“. Regiunea în care trăia poporul 'Ad se numea Ahqaf, iar exegeţii Coranului au localizat-o ca fiind între Yemenul şi Omanul de astăzi. În Sfântul Coran se spune: „În ce-i priveşte pe cei din neamul 'Ad, ei s-au arătat cu semeţie pe pământ, pe nedrept, zicând ei: «Cine este mai puternic decât noi? » Oare n-au văzut ei că Allah care i-a creat pe ei este mai puternic decât ei? Şi au tăgăduit ei semnele Noastre.“ (Capitolul Fussilat :15) În legătură cu statura lor fizică, au existat mai multe păreri. Dar este ştiut faptul că ei erau neobişnuit de puternici şi înalţi. După cum ştim cu toţii din culegerile de hadisuri ale lui Bukhari, profetul Adam (Pacea fie asupra lui!) avea o înălţime de 70 coţi. Se spune că oamenii au drescrescut în înălţime odată cu trecerea timpului. Unii exegeţi sunt de părere că cei din neamul 'Ad erau mai scunzi decât Adam, iar alţii sunt de părere că ei îl depăşeau pe Adam a.s. în înălţime (Kurtubi, XX, 48; Bukhari, Enbiya, I, Ibn Hanbel, II, 3 1 5, 325).
Conducătorul poporului 'Ad pe vremea profetului Hud a.s. era Şeddad a cărui dorinţă arzătoare era de a-i înrobi pe toţi. Acesta a dezvoltat tot felul de interpretări militare bazându-se pe politeism, legiferând vărsarea de sânge şi genocidul. „Şi când vă năpustiţi asupra cuiva, o faceţi voi fără îndurare.“ (Capitolul Aş-Şu'ara: 130) „Aceştia sunt [neamul] 'Ad. Ei au tăgăduit semnele Domnului lor şi nu au dat ascultare trimişilor Săi şi au urmat ei porunca unui tiran îndărătnic.“ (Capitolul Hud: 59) Acest conducător împreună cu poporul lui s-au arătat împotriva călăuzirii profetului Hud (aleyhis-selam), apărând politeismul. În Sfântul Coran se spune: „Aceştia sunt [neamul] 'Ad. Ei au tăgăduit semnele Domnului lor şi nu au dat ascultare trimişilor Săi şi au urmat ei porunca unui tiran îndărătnic. Şi au fost ei urmăriţi de un blestem în această lume şi în Ziua Învierii. [Neamul] 'Ad nu a crezut în Domnul lor. Departe cu 'Ad, neamul lui Hud.“ (Capitolul Hud, 59-60).
A pleca capul în faţa tiranilor care fac abuz de putere este o înjosire. Neamul 'Ad a fost blestemat tocmai pentru că a plecat capul în faţa teoriilor politice conduse de tirani prin politeism. În principiu, toate sistemele de conducere în afara Islamului se bazează pe nedreptate şi tiranie.
Neamul 'Ad constituia o adevărată putere politică, economică şi militară. Imensa cetate Iram era renumită cu palatele sale deosebite.
În Sfântul Coran: „Oare nu ai văzut ce a făcut Domnul tău cu 'Ad, cu Iram, [cetatea] cu corturi ridicate, care nu a mai avut seamăn printre cetăţi.“ (Capitolul Al-Fajr). Însă Neamul Ad era renumit prin nedreptate şi tiranie. Ei erau convinşi de faptul că nu există altcineva mai puternic decât ei. Atunci când i-a fost trimisă profeţia unuia dintre ei , lui Hud (Pacea fie asupra lui!), a început o mare bătălie. In Sfântul coran se spune: „Când le-a zis lor fratele lor Hud: „Oare nu aveţi voi frică? Eu sunt un trimis vrednic de încredere pentru voi. Deci fiţi cu frică de Allah şi daţi ascultare! Şi eu nu vă cer nici o răsplată pentru aceasta, căci răsplata mea nu este decât la Stăpânul lumilor. Clădiţi voi pe fiecare înălţime un semn, jucându-vă? Şi duraţi voi zidiri, de parcă aţi fi nemuritori?! Şi când vă năpustiţi asupra cuiva, o faceţi voi fără îndurare. Fiţi cu frică şi daţi-mi ascultare! Şi fiţi cu frică de Acela care v-a înzestrat pe voi [cu prisosinţă] cu ceea ce cunoaşteţi! V-a înzestrat pe voi cu vite şi cu vlăstare, cu grădini şi cu izvoare. Eu mă tem pentru voi de chinul unei zile cumplite!“ (Capitolul Aş-Şu'ara).
Folosind ca pretext beneficiile lor, Neamul 'Ad a început o „campanie“ de defăimare a profetului.
„Dar cârmuitorii neamului său, care nu credeau, au zis: «Noi te vedem pe tine în ignoranţă şi te socotim pe tine dintre cei mincinoşi!» A zis el: «O, neam al meu! Nu este în mine pic de ignoranţă, ci eu sunt trimis de Stăpânul lumilor. Eu vă vestesc mesajele Domnului meu şi eu sunt pentru voi sfătuitor credincios. Oare vă miraţi că îndemnul vă vine de la Domnul vostru printr-un om dintre voi pentru a vă preveni? Aduceţi-vă aminte că el v-a făcut urmaşi ai neamului lui Noe şi v-a făcut mai mari la înfăţişare decât pe ei. Şi aduceţi-vă aminte de binefacerile lui Allah; poate că voi o să izbândiţi!»“ (Capitolul Al- A'raf: 66-69)
Puterile politice din prejma lui Şeddad încercau în fel şi chip să se opună propovăduirii profetului Hud:
„Au zis ei: «Ai venit la noi pentru ca noi să-L adorăm pe Allah singur şi să părăsim ceea ce au adorat părinţii noştri? Adu asupra noastră cele cu care ne ameninţi, dacă tu eşti dintre cei ce spun adevărul!»“ (Capitolul Al- A'raf : 70)
„Au zis ei: «Ai venit la noi ca să ne depărtezi de la zeii noştri? Adu-ne nouă cele cu care ne ameninţi, dacă eşti tu dintre aceia care grăiesc adevăr!»“
„Au zis ei: «O, Hud! Nu ne-ai adus nouă un semn desluşit, iar noi nu-i vom părăsi pe zeii noştri, pentru cuvântul tău, şi nici nu vom fi cu credinţă în tine! Noi nu zicem decât că te-a ajuns un rău de la unul din zeii noştri!» A zis el: «Eu Îl iau pe Allah ca martor şi voi, de asemenea, fiţi martori că eu sunt nevinovat pentru ceea ce voi luaţi ca asociaţi în locul Lui»“ (Capitolul Hud: 53-54)
În faţa mesajului propovăduit de Hud (Pacea asupra lui!), oamenii din neamul 'Ad s-au încăpăţânat să creadă în protecţia oferită lor de către zei. Ei spuneau mereu: „Iar noi nu vom fi chinuiţi!“ (Cap. Aş-Şu'ara: 138) şi nu se sfiau în a îi chinui şi tortura pe dreptcredincioşii care îl urmau pe Hud (a.s.), urmând sloganul „Adu asupra noastră cele cu care ne ameninţi!“. După puţin timp, s-au adeverit cele cu care îi ameninţa. Apele au secat, verdeaţa a început să se usuce... Deşertăciunea înconjura cetatea Iram, iar acei oameni gigantici rămăseseră fără pic de apă ori hrană... Atunci, Hud (Pacea fie asupra lui!) a încercat din nou propovăduirea mesajului unicităţii lui Allah.
„Iar de vă veţi întoarce, eu nu am făcut decât să vă aduc cele cu care am fost trimis la voi. Şi Domnul meu va lăsa să urmeze după voi un alt neam, fără ca voi să-I aduceţi Lui vreun rău. Iar Domnul meu este peste toate Păzitor!“ (Cap. Hud: 57)
Ideologiile dezvoltate de Şeddad şi cei de pe lângă el, îi influenţase mult pe cei din neamul 'Ad care nu se despărţeau în nici un fel de idolii lor. După un timp stabilit au văzut un nor dintre cei aducători de ploaie şi s-au bucurat. Ei nu acceptau ca aceasta să fie o alegere a lui Allah, ci ei obişnuiau să interpreteze lucrurile după legile naturii. Haideţi să aflăm cum s-au desfăşurat evenimentele din Sfântul Coran:
„Şi când au văzut un nor, venind către văile lor, au zis ei: «Acesta este un nor care ne va da ploaie!» «Ba nu! El este ceea ce aţi cerut voi să vină mai degrabă: un vânt în care se află osândă dureroasă, care nimiceşte totul, la porunca Domnului său!» Şi în dimineaţa [următoare] nu s-au mai văzut decât sălaşurile lor. Astfel am răsplătit Noi neamul de nelegiuiţi. Şi i-am întărit Noi pe ei pe ei cu ceea ce nu v-am întărit pe voi. Şi i-am dăruit pe ei cu urechi, cu ochi şi cu inimi, dar nu le-au fost lor de nici un folos nici urechile lor, nici ochii lor, nici inimile lor, fiindcă ei au tăgăduit semnele lui Allah şi i-a împresurat pe ei cea pe care au luat-o în râs. Noi am nimicit cetăţile din jurul vostru şi am tâlcuit semnele în fel şi chip, în nădejdea că ei se vor întoarce. De ce nu i-au ajutat pe ei aceia pe care i-au luat ei, în locul lui Allah, ca zei ca să-i apropie. Însă ei i-au părăsit şi aceasta a fost doar o mincuină a lor şi ceea ce ei au plăsmuit.“ (Cap. Al- Ahqaf: 24-28 ) Poporul profetului Nuh (Noe) – Pacea fie asupra lui! – fusese distrus în urma unui potop...

maryam
04-20-2007, 03:27 AM
Neamul profetului Hud (Pacea fie asupra lui!) îşi primise pedeapsa din această lume pentru politeism, nedreptate şi mândrie oarbă cu un vânt cumplit care îi distrusese.
„A învinuit de minciună şi 'Ad. Şi cum a fost pedeapsa Mea şi prevenirile Mele?! Noi am trimis asupra lor un vânt puternic şi rece , într-o zi nefericită, fără sfârşit, care i-a smuls pe oameni de parcă ar fi fost nişte trunchiuri de palmier dezrădăcinaţi.“ (Cap. Al- Qamar: 18-20)
Dar ce se întâmplase cu profetul Hud şi dreptcredincioşii care se aflau alături de el? Aflăm din Sfântul Coran:
„I-am salvat prin îndurarea Noastră pe Hud şi pe cei apropiaţi lui.“
Istorisirea neamului 'Ad este o povaţă pentru toţi oamenii. Cu siguranţă, va fi trecătoare izbânda celor aroganţi care încrezându-se în puterea lor politică şi economică se străduiesc să răspândească pe pământ politeismul şi nedreptatea! Negreşit, vor avea partea de chinul cel mai aprig! Cei care se complac şi pleacă capul în faţa nedreptăţilor şi sistemelor de conducere bazate pe politeism ar trebui să ia aminte istorisirea Neamului 'Ad. [/COLOR][/SIZE][/FONT][/I][/B]
Fotografii doveditoare puteti gasi aici :
http://www.limk.com/golimk.php?lid=108545

Aceasta este o traducere a unui articol din limba turca.

huda_alrahim
04-21-2007, 04:05 AM
Assalamu alaikum!
Am citit recent intr-o carte ca Adam (Pace lui!) a avut o inaltime de 60 de coti, si in marimea lui vom intra in Rai, insha Allah... el a avut inaltimea perfecta si Allah a spus ca de la el oamenii o sa inceapa sa scada in inaltime... pentru a fi readusi la aceasta marime in Ziua Judecatii...insha Allah

maryam
04-21-2007, 04:57 AM
:salam: Inshaa ALLAH sa fim dintre oaspetii Raiului!:give_rose:

Latifah
04-21-2007, 02:30 PM
As-salam aleykum wa rahmetu-llah

Ma gandesc oare cum era sa fii atat de inalt? 60coti=20metri (pe wikipdia spune ca avea aprox 30 de metri) :eek: Asta inseamna ca pomii, copacii erau priviti cu totul alti ochi, iar floricele si iarba pareau ff mici.

Raportat la lumea noastra, casele, podurile etc construite de noi, ni s-ar parea ciudat sa vedem case cu usi mult mai mari. Iar daca am fi niste piticuti tot ce este acum in jurul nostru ni s-ar parea uimitor de mare. Asa ca putem compara cu natura, ceea ce nu este facut de om, si care nu s-a schimbat (asa e?)

Allah swt stie mai bine.

maryam
04-21-2007, 03:12 PM
Nu stiu daca pomii si florile erau la fel, dar poate ca nu erau, mai ales gandindu-te la animale: mamuti, dinozaurii, sigur ca sunt specii ca scorpionul de ex care nu s-a schimbat...dar cu siguranta numai ALLAH stie.

Mariyah
04-21-2007, 05:32 PM
pey si omul din Neanderthal s-a dovedit dupa 60 de ani de cercetare k n-a fost om
nu poti sa presupui ca e om daca nu -----strezi ca a gandit...deci ramane:animal pan` la proba contrara

ummraschid
04-21-2007, 06:17 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


...mai intai, asa dori sa va readuc in amintire o mai veche tema, pe care s-a discutat mult timp, atat la sectiunea Islam, cat si cea Crestina...si anume...un drept credincios nu ar trebui sa aiba nevoie nici de "minuni" si nici de dovezi arheologice, ca sa creada in Cuvantul lui Allah subhanahu wa ta'ala...

...inshaallah, noi sa ne numaram printre cei dreptcredinciosi! Amin!...

...si acum, as dori sa va arat, ce am gasit pe net...si, inshaallah, sa nu va suparati pe mine, insa, odata ce am citit aceasta, nu pot sa ascund, si supun aceasta "gaselnita" judecatei voastre!...

http://www.hoax-slayer.com/giant-skeleton.html

...inshaallah, traduc cateva cuvinte din articol...insa, este important sa dati click pe acele linkuri, care fac dovada respectiva...

"The message claims that a skeleton of a gigantic human has been discovered during a gas exploration and sports an attached photograph to "prove" the claim. However, the cleverly created image of the giant skeleton is actually an entry in an image manipulation contest in which participants were instructed to create "a picture of an archaeological discovery that looks so real, had it not appeared at Worth1000, people might have done a double take".

...imaginea creata cu dibacie, a scheletului urias, constituie o imagine de prezentare la un concurs de imagini manipulate (Worth1000) la care , participantilor li se cerea sa creeze o fotografie a unei descoperiri arheologice ....

...inshaallah, sa luati in considerare si aceste linkuri...

http://www.worth1000.com/emailthis.asp?image=18978

http://www.worth1000.com/cache/contest/contestcache.asp?contest_id=447&display=photoshop

...si acum,
in legatura cu popoarele pe care Allah subhanahu wa ta'ala le-a distrus, pentru necredinta lor, iata un site magnific, mashaallah...... in engleza, franceza, germana, si multe late limbi....


http://perishednations.com/index2.html


in mod special, despre neamul lui 'Ad:

http://perishednations.com/adandubar.html


:002:

amoodia
04-21-2007, 06:59 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


...mai intai, asa dori sa va readuc in amintire o mai veche tema, pe care s-a discutat mult timp, atat la sectiunea Islam, cat si cea Crestina...si anume...un drept credincios nu ar trebui sa aiba nevoie nici de "minuni" si nici de dovezi arheologice, ca sa creada in Cuvantul lui Allah subhanahu wa ta'ala...

...inshaallah, noi sa ne numaram printre cei dreptcredinciosi! Amin!...

...si acum, as dori sa va arat, ce am gasit pe net...si, inshaallah, sa nu va suparati pe mine, insa, odata ce am citit aceasta, nu pot sa ascund, si supun aceasta "gaselnita" judecatei voastre!...

http://www.hoax-slayer.com/giant-skeleton.html

...inshaallah, traduc cateva cuvinte din articol...insa, este important sa dati click pe acele linkuri, care fac dovada respectiva...

"The message claims that a skeleton of a gigantic human has been discovered during a gas exploration and sports an attached photograph to "prove" the claim. However, the cleverly created image of the giant skeleton is actually an entry in an image manipulation contest in which participants were instructed to create "a picture of an archaeological discovery that looks so real, had it not appeared at Worth1000, people might have done a double take".

...imaginea creata cu dibacie, a scheletului urias, constituie o imagine de prezentare la un concurs de imagini manipulate (Worth1000) la care , participantilor li se cerea sa creeze o fotografie a unei descoperiri arheologice ....

...inshaallah, sa luati in considerare si aceste linkuri...

http://www.worth1000.com/emailthis.asp?image=18978

http://www.worth1000.com/cache/contest/contestcache.asp?contest_id=447&display=photoshop

...si acum,
in legatura cu popoarele pe care Allah subhanahu wa ta'ala le-a distrus, pentru necredinta lor, iata un site magnific, mashaallah...... in engleza, franceza, germana, si multe late limbi....


http://perishednations.com/index2.html


in mod special, despre neamul lui 'Ad:

http://perishednations.com/adandubar.html


:002:


MashaAllah UmRaschid, si eu am primit in email despre neamul 'AD si am vazut si pozele alea, si ne-am dat seama ca nu sunt reale. ala sapa cu lopata, care de fapt nici nu se vede, langa o descoperire foarte importanta, cand de fapt toti stiu ca se lucreaza cu niste ustensile foarte finute, sa nu se deterioreze ceva....

maryam
04-21-2007, 08:06 PM
Inshaa ALLAH surioara Ummraschid ALLAH sa fie multumit de tine.
Nu am pus aceasta imagine pentru ca am avea nevoie de minuni si oricum, ele exista numai ca poate nu avem noi capacitatea sa ne dam seama de maretia lor.

Am postat special si linkul si cum am spus am preluat de pe alt site referirea la Neamul Ad...pentru ca nu stiu turca si e foarte bine ca ai postat ca sunt doar niste trucaje, pentru mine nu schimba cu nimic lucrurile si nici nu am nevoie de alta minune in afara de Islam, alhamdulillah...poate doar sa-mi sporeasca vigilenta:D .
...dar faptul ca inaltimea noastra este descrescatoare este o realitate si nu am vazut pe nimeni sa raspunda "de ce?"

ummraschid
04-21-2007, 10:45 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu


draga mea surioara maryam,

...imi cer iertare :give_rose: , daca prin cuvintele mele te-am facut sa crezi ca m-as fi referit la tine!...astaghfirAllah!...
...eu nu am vrut decat sa atrag atentia , tuturor , ca nu tot ce se vehiculeaza prin intermediul internetului este autentic, ca este bine sa verificam fiecare informatie , sa fim vigilenti, vorba ta :p , mai ales in ce priveste religia noastra ...

...cu privire la intrebarea ta ...
...nu sant eu in masura sa raspund...si ma gandesc ca de multe ori, Allah ta'ala ascunde raspunsurile la intrebarile noastre, iar El , subhanahu wa ta'ala, stie mai bine de ce...
...dreptcredinciosilor, li se cere sa creada in tot ceea ce le-a fost spus de catre Allah ta'ala si de catre Profetul Sau, *salat* ...

...astfel, exista un hadith relatat de catre Abu Huraira, radhiAllahu anhu, in care Profetul,*salat* , spune:
"Allah l-a creat pe Adam si era inalt de 60 de coti . Apoi i-a spus El, " Du-te si saluta pe acei ingeri si asculta cum te vor saluta ei pe tine, caci acela va fi salutul tau si salutul urmasilor tai ". El a spus "Al-salaamu ‘alaykum ". Ei spusera "Al-salaamu ‘alaykum wa rahmat-Allaah". Astfel ei au adaugat cuvintele " wa rahmat Allaah". Si oricine va intra in Paradis, va avea infatisarea lui Adam. Oamenii au inceput de atunci sa descreasca, pana acum."
(al-Bukhaari, 3336; Muslim, 7092)

In ce priveste cuvintele Profetului , *salat* , "oamenii au inceput sa descreasca pana acum", al-Haafiz ibn Hajar, in Fath al-Baari (6/367) spunea: " Aceasta inseamna ca fiecare generatie a fost mai scunda decat cea dinaintea ei, si au continuat sa descreasca pana in zilele acestei Umma, dupa care au stagnat."

...iar Allah subhanahu wa ta'ala stie mai bine!...

:002:

maryam
04-21-2007, 11:33 PM
Nu draga mea :give_rose: :give_rose: :give_rose: , nu e problema, chiar daca te-ai fi referit la mine, noi avem obligatia asa cum a spus profetul *salat* , ca, atunci cand vedem un lucru rau, un neadevar, o nedreptate, sa-l indreptam cu mana, cu vorba sau cu inima noastra.
Mashaa ALLAH, sa te rasplateasca ALLAH pentru ca ai adus aici adevarul, sincer nestiind limba am crezut ca este adevarata descoperirea si chiar daca nu avem nevoie de minuni si nu asta ar trebui sa ne sporeasca evlavia, unele lucruri chiar si aducerea aminte a unei povesti ar trebui sa ne faca pe toti sa meditam, sa ne intoarcem mai des la ALLAH.