PDA

View Full Version : Chimenul negru



Madyna
04-19-2007, 04:16 AM
Salamualeikum

Cum sunt foarte noua in marea familie a rasaritului si cum avut inca timp sa citesc chiar toate subiectele sper din suflet ca nu sunt pe cale de a ma obosi in a scrie despre un subiect ce a fost dezbatut deja..
Eu am descoperit un medicament minunat si doresc sa vi-l impartasesc: acesta este chimenul negru supranumit si parul lui Venus.. i se mai spune:
al-sānoudj- in Algeria
habat al-baraka(samanta binecuvantata) in Egypt
al-kamoun- in Libia
al-shounīz- in Iran
ēörekotu siyah- in Turcia
devil-in-the-bush, fennel flower, love-in-a-mist in engleza
graine de nigelle sau cimen noir in franceza
alte denumiri arabe ar fi habbet el beraka,
denumirea stiintifica este Nigella
Aceasta planta are seminte cu proprietati miraculoase !!!!!
Eu o folosesc sub forma de seminte dar mai ales uleiul ce se extrage din aceste seminte! Uleiul il folosesc in amestec cu miere de albine sau cu ceai in functie de maladie... daca doriti mai multe detalii voi posta dupa... deocamdata ma rezum a va spune :E incredibil dragii mei!
<<Tratati-va folosind samanta de chimen negru , este un remediu impotriva tuturor bolilor cu exceptia otravei>>
Aceasta este una din profetiile Profetului nostru *salat* in domeniul medical. Abou Hourayra afirma ca l-a auzit pe Profet *salat* spunand: Utilizati samanta de nigella in tratamentele voastre caci este un tratament impotriva tuturor bolilor cu exceptia otraveiEl ne-a invatat cu mai bine de 14 secole in urma ca samanta neagra are efecte miraculoase! Stiinta moderna certifica puterea misterioasa a chimenului negru!
Din momentul in care profetul i-a instiintat pe companionii sai *salat* despre puterea medicala miraculoasa a chimenului negru . traditionalistii s-au angajat, fiecare dupa cunostintele sale , sa -----streze ca el vindeca toate bolile. Cativa au reusit sa enumere cateva boli pentru care efectul curator a fost verificat. Dar numarul lor nu se putea traduce prin cuvantul "toate"
pe care l-a folosit Profetul *salat* cu privire la numarul bolilor pe care le vindeca samanta aceasta. Problema pusa de acest hadīth a ramas neelucidata pana in ziua in care Allah ta'ala a ales un medic musulman rezident in USA , doctorul Ahmed Al-Qadī pentru a -----stra aceasta profetie a augustului nostru profet. Cunostintele sale de medicina ii permiteau sa constate ca, pentru a avea o asemenea putere, samanta de chimen negru trebuie sa actioneze pozitiv asupra unei parti a organismului care interactioneaza cu toate bolile iar acest element este sistemul imunitar. Studiile doctorului s-au focalizat asadar pe sistemul imunitar. El a luat un esantion de 20 de pacienti. El le-a administrat regulat timp de cateva zile catorva dintre ei samanta de chimen negru si a observat ca sistemul imunitar al celor tratati se imbunatatea vazand cu ochii. Atunci el a analizat doua tipuri de celule ale sistemului imunitar prelevate din sange: unul destinat revitalizarii sistemului imunitar si celalalt neutralizarii bolilor si microbilor.
Experienta i-a permis sa constate ca primul tip de celule erau imbunatatite cu 72% si cel de al doilea tip cu 73%!!!!
Acesta este randamentul brut al semintei de chimen negru.
Dar doctorul Qadī nu s-a oprit aici. El a dorit sa combine medicina coranica , mierea, cu medicina profetica, samanta de chimen negru! El a incercat asadar sa fabrice compozitii de miere, samanta de chimen negru si usturoi (ale carui efecte benefice sunt deja recunoscute) , amestecuri pe care le administra bolnavilor de cancer. Rezultatele? STUPEFIANTE!!! Sistemul defensif al primului tip de celule era imbunatatit cu 200% si cel al celui de-al doilea tip cu 300%!!!
Rezultatul acestor experiente a fost prezentat Uniunii Asociatiilor Americane de Stiinte Biologico-Experimentale care a recunoscut exactitudinea rezultatelor si care le-a trimis diferitelor agentii de presa mondiale ceea ce a asigurat un mare renume doctorului.
Recente studii efectuate in USA afirma incontestabile rezultate in foarte multe afectiuni. Eu sper ca ceea ce v-am scris e de folos si daca doriti detalii sau despre cum l-am putea folosi in tratarea diferitelor boli eu voi reveni inchallah cu amanunte !

Sanatate si pace la toata lumea!

sara
04-19-2007, 05:05 AM
:salam:
In primul rand bine ai venit printre noi !:smile06:
MashaAllah , interesant ce ai spus . Este prima oara cand aud ca semintele de chimen negru sunt f bune . Ar trebui consumate de noi toti . Presupun ca se gasesc la supermarketuri , maine ma duc la cumparaturi :D
Iti multumim ca ai impartasit cu noi aceste randuri minunate , te asteptam cu "retete" .

Latifah
04-19-2007, 12:18 PM
:salam:

CHIMEN


Chimenul are o lunga si fascinanta istorie. Era cunoscut īnca de acum 5000 de ani, mari cantitati de chimen fiind gasite īn piramidele egiptene. Romanii il foloseau pentru aromarea si conservarea carnii. Chimenul este amintit si īn Biblie, unde se povesteste cum se treiera cu ajutorul unor nuiele. Aceasta practica se mai foloseste si īn ziua de azi īn estul Meditaranei. Theophrastus, un renumit filosof si botanist grec, spunea: „Chimenul trebuie blestemat īn timp ce este semanat, pentru ca recolta sa fie bogata“. &Icirc;n timpurile stravechi, chimenul era un simbol al lacomiei si al ticalosiei. Ciudat īnsa, īn timpul Evului Mediu, aceasta semnificatie avea sa se schimbe, chimenul devenind un simbol al credintei. &Icirc;n Germania, unde chimenul este un condiment foarte popular, exista obiceiul ca mirii, la nunta, sa poarte la ei seminte de chimen, pentru a-si arata fidelitatea unul fata de celalalt.

Cultivarea

Chimenul este o planta mica, anuala, erbacee, creste pāna la o īnaltime de 25-30cm. Este originara din tarile din estul Mediteranei si din nordul Egiptului, dar īn prezent se cultiva si īn alte tari din Europa, īn Maroc, Iran, Turcia, India, China si īn America. Chimenul creste cel mai bine īn zonele īnsorite cu ploi putine. Florile mici, de culoare roz sau alba, cresc īn inflorescente asemeni celor mai multor plante din familia Umbelliferae. Recoltarea se face la aproximativ 4 luni de la semanare. Semintele mici, īn forma de baca, au 9 margini si o culoare maro-galbuie. Exista un sortiment de chimen negru ce creste numai īn Iran. Semintele sunt mai mici si au o aroma mai dulce. Chimenul negru este uneori confundat cu nigella, un alt condiment, care īn bucataria indiana mai este numit si piperul negru.

Aroma

Chimenul are o aroma puternica, dulce, cu o usoara tenta amaruie si picanta. Gustul amarui-picant este o particularitate specifica. Cānd este folosit īn combinatie cu coriandrul, gustul amarui dispare. Este recomandata prajirea chimenului īnainte de macinare, astfel el va prinde o aroma calda, asemanatoare nucilor, gustul nu va mai fi atāt de aspru. Chimenul negru are o aroma mai dulce, mai delicata decāt semintele albe.

Uz culinar

Avānd īn vedere aroma sa puternica, chimenul este cel mai des folosit īn bucatariile picante, puternic condimentate, de exemplu īn bucataria indiana, īn Orientul Mijlociu, īn nordul Africii si īn bucataria Mexicana. Chimenul este un condiment de baza īn majoritatea sosurilor picante din India. Este folosit ca si condiment pentru supe, salate de varza, sfecla, chifle, pogaci, pāine, ostropel, īn māncarurile marocane pe baza de carne de miel si la condimentarea carnii īn Mexic, la māncaruri precum chilli con carne. Pe lānga aroma putin amaruie, chimenul da o aroma usoara māncarurilor atunci cānd este folosit. Chimenul negru este folosit cel mai des la māncarurile indiene pe baza de orez. Acest condiment este foarte utilizat, de altfel, si īn bucataria germana, īn māncaruri, la prepararea muraturilor si a cārnatilor sau pentru condimentarea renumitei brānze Munster. Chimenul este utilizat si īn Olanda, tot pentru condimentarea brānzeturilor, dupa retete stravechi, medievale.

Uz medicinal

Chimenul este cunoscut drept un stimulant al apetitului si este folosit la calmarea durerilor de stomac, īmpotriva flatulentei si a diareei. Este cunoscut drept bun galactogog (mareste secretia lactata). Mai este folosit si īn medicina veterinara, iar uleiul de chimen este folosit īn fabricarea parfumurilor.

:give_rose:

Latifah
04-19-2007, 12:29 PM
TINCTURA DE NIGELIA

Intern: guturai, bronsita acuta, stari pregirpale si gripa, boli respiratorii cronicizate-bronsita, bronstia astmatiforma, astm, adjuvant in pneumonie si tuberculoza, cistits, nefrita, pielita, pielonefrita, ingrasare, dereglari ale apetiului, digestie lenta, indigestie, balonare, aerofagie, senzatie de ameteala, anorexie

Administrare: se iau 50 de picaturi de tinctura diluate in jumatate de pahar de ceai cerde rece sau caldut(nu fierbinte), de 4-6 ori pe zi. Pentru persoanele care nu suporta ceaiul verde se recomanda dizolvarea tincturii in ceai de sunatoare sau talpa gastei. In cazul afectiunilor acute, cu simptome puternice, se recomanda marirea dozei pana la 150-200 (3-4 lingurite) luate de 4-6 ori pe zi.


BARAKA 100 mg
Producator: Pharco, Egipt

Compozitie: Per capsula : ulei de seminte de Nigella sativa (CHIMENUL NEGRU).

Utilizare: 1-2 capsule x 3 ori pe zi pentru copii pana la 12 ani. Pentru copii peste 12 ani si adulti se administreaza Baraka 450 mg.

Continut : 24 capsule gelatinoase moi.

Indicatii: Capsulele de Baraka contin ulei de seminte de Nigella sativa (ulei de chimen negru), acestea avand in compozitie diversi constituenti : acizi grasi, glicozide, compusi fenolici, caroten, minerale (fier si fosfor) si cateva enzime digestive.

Uleiul natural de chimen negru din capsulele de Baraka este binecunoscut pentru eficacitatea lui in tratamentul unei game largi de afectiuni si pentru imbunatatirea functiilor intregului organism. Are efect antispastic, benefic in toate cazurile de tuse, astm bronsic si flatulenta. Uleiul de seminte de chimen negru are, de asemenea, efect stimulent si este foarte benefic cand se administreaza concomitent cu luarea unor masuri specifice in tratamentul migrenei si depresiei respiratorii. De asemenea, creste fluxul biliar si are efect diuretic si antibacterian.
Capsulele de Baraka contin ulei natural pur din semintele de chimen, fara aditivi, cu activitate terapeutica intr- o gama larga de afectiuni, pentru cresterea vitalitatii organismului si a imunitatii naturale. Este indicat pentru :
- alinarea tusei si minimalizarea manifestarilor bolilor cailor respiratorii superioare - prevenirea aparitiei crizelor paroxistice de astm bronsic si tuse convulsiva
- inlaturarea flatulentei si a durerilor spastice
- cresterea vitalitatii organismului si prevenirea aparitiei oboselii zilnice
- cresterea imunitatii organismului si, in special in timpul diverselor boli din copilarie si in convalescenta.


Cateva detalii despre chimen :give_rose:

suleiman
04-19-2007, 01:18 PM
Bine ai venit printre noi .

Frumos subiect ai ales .

Hadithul este : "Folositi aceasta boaba neagra , pentru ca are vindecare de orice cu exceptia otravei " Al-Bukhari .

Am tinut sa subliniez hadithul ca sa fie mai bine tradus .

http://www.sebcsyria.org/essential_oil/images/Baakeh%20Habbeh.gif

Saliha , nu e vorba de chimen .

Latifah
04-19-2007, 02:16 PM
Chimenul negru....in ultima postare este vb despre chimenul negru. :( ce am gresit?

suleiman
04-19-2007, 02:44 PM
Chimenul negru....in ultima postare este vb despre chimenul negru. :( ce am gresit?

Nu am zis ca ai gresit :( .
Dar am vrut sa zic ca din moment ce ai un subiect asa ordonat si frumos de ce nu l-ai publicat separat intr-un subiect nou intitulat cum vrei tu .

Pentru ca chimenul negru despre care ai vorbit nu este la fel ca si cel din primul subiect ...

Latifah
04-19-2007, 11:00 PM
Compozitie: Per capsula : ulei de seminte de Nigella sativa (CHIMENUL NEGRU).

:beberon: :beberon: Probabil mi se invart mai incet rotitele, trebuie unse. Daca spui ca nu e acelasi, atunci am incredere ca am gresit. :give_rose: :o