PDA

View Full Version : carti,muuulte carti islamice gratuit!!!



Hayat
04-19-2007, 12:19 PM
am trimis mail la contactcims@yahoo.com specificand ca vreau carti in limba romana,engleza si franceza(islamice) si azi am primit multe pachete..cu vreo 30 de carti alhamdulillah!!gratis!!!asa ca nu trebuie decat sa trimiteti si voi un mail specificand in ce limba vreti carti si cu adresa si numele vostru si spor la citit;)

Latifah
04-19-2007, 12:37 PM
As-salam aleykum wa rahmetullah

Multumim Hayat :give_rose: inshallah vom avea ce citi
Cui apartine adresa de mail?

ummraschid
04-19-2007, 12:51 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

mashaallah, surioara!...

... :o aveam o nelamurire ...cine sant cei care raspund la acest apel?...ce fel de carti sant acelea? ...este intotdeauna indicat sa cunoastem bine sursa , provenienta informatiilor pe care le primim si pe care le transmitem mai departe... pentru ca multe sant publicatiile, ambalajele, site-urile, etc. care se numesc " islamice", in mod neindreptatit , sau chiar mai rau...

...asa ca am facut o mica cercetare...

...mashaallah,
site-ul respectiv este cred,

http://www.islamic-message.net/english/index.htm

cartile se pot deasemenea, descarca...

si am mai gasit un site:

http://www.islamic-invitation.com/index.php

iar cartile sant afisate cu limbile in care sant disponibile!...ele se pot descarca!...


...inshaallah, fie ca Allah ta'ala sa fie multumit de tine, surioara Hayat, si sa te rasplateasca Allah ta'ala pentru efortul tau fisabilillah!...

BarakAllahu fiki!...:give_rose:

maryam
04-19-2007, 04:40 PM
Baraka ALLAHU fiikum surioarelor, uitati si aici o adresa unde puteti comanda carti.

islam_cc@yahoo.com

Inshaa ALLAH sa primeasca ALLAH stradania noastra.

Hayat
04-20-2007, 07:24 PM
As-salam aleykum wa rahmetullah

Multumim Hayat :give_rose: inshallah vom avea ce citi
Cui apartine adresa de mail?



assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

mashaallah, surioara!...

... :o aveam o nelamurire ...cine sant cei care raspund la acest apel?...ce fel de carti sant acelea? ...este intotdeauna indicat sa cunoastem bine sursa , provenienta informatiilor pe care le primim si pe care le transmitem mai departe... pentru ca multe sant publicatiile, ambalajele, site-urile, etc. care se numesc " islamice", in mod neindreptatit , sau chiar mai rau...

...asa ca am facut o mica cercetare...

...mashaallah,
site-ul respectiv este cred,

http://www.islamic-message.net/english/index.htm

cartile se pot deasemenea, descarca...

si am mai gasit un site:

http://www.islamic-invitation.com/index.php

iar cartile sant afisate cu limbile in care sant disponibile!...ele se pot descarca!...


...inshaallah, fie ca Allah ta'ala sa fie multumit de tine, surioara Hayat, si sa te rasplateasca Allah ta'ala pentru efortul tau fisabilillah!...

BarakAllahu fiki!...:give_rose:



Baraka ALLAHU fiikum surioarelor, uitati si aici o adresa unde puteti comanda carti.

islam_cc@yahoo.com

Inshaa ALLAH sa primeasca ALLAH stradania noastra.

fetelor este mailul unei asociatii islamice din egypt din cate stiu si din cartile care le-am primit am gasit cateva care au fost traduse la noi in limba romana si pe care le-am luat de la taiba asa ca eu va spun ca e buna sursaaa:D ei au mai multe...la noi sunt in romana traduse numai o parte la fundatii precum taiba;)

maryam
04-21-2007, 11:16 PM
:D si asa dc vreau o carte n-o gasesc :p , asa ca e super, le scriu direct.:D

Hayat
04-22-2007, 08:19 PM
:D si asa dc vreau o carte n-o gasesc :p , asa ca e super, le scriu direct.:D

si ajung f repede cartile...1 sapt cred..am crezut sa ajunga dupa o luna ca poate au multe comenzi sau nu sunt preocupati de asta...

Cynthia
04-24-2007, 03:04 AM
deci in ce limba is cartile?ok ori is grea de cap ori e prea tarziu

sara
04-24-2007, 03:20 AM
deci in ce limba is cartile?ok ori is grea de cap ori e prea tarziu

Din cate inteleg eu tu mentionezi in ce lb vrei , iar ei iti trimit ce au .
Sper ca am inteles bine , chiar o sa incerc .

Hayat
04-24-2007, 11:14 AM
deci in ce limba is cartile?ok ori is grea de cap ori e prea tarziu


Din cate inteleg eu tu mentionezi in ce lb vrei , iar ei iti trimit ce au .
Sper ca am inteles bine , chiar o sa incerc .

ai dreptate sara!!!au carti in 46 de limbi..nu le stiu pe toate dar au engleza,franceza,italiana etc si bineinteles arabaaaa!!!pt cine stie..:beberon:

amoodia
04-24-2007, 12:57 PM
am trimis mail la contactcims@yahoo.com specificand ca vreau carti in limba romana,engleza si franceza(islamice) si azi am primit multe pachete..cu vreo 30 de carti alhamdulillah!!gratis!!!asa ca nu trebuie decat sa trimiteti si voi un mail specificand in ce limba vreti carti si cu adresa si numele vostru si spor la citit;)

Asalam aleykum

citind subiectul mi-am adus aminte ca si eu am primit carti mai de mult, dar nu in romana. doar in engleza si norvegiana. si am rasfoit emailurile salvate de mine si e aceeasi adresa. cel care ne trimite cartile se cheama Abdel Hamid Torky si este din Egipt.dupa ce le-am trimis primul email au inceput ei sa-mi trimita singuri dupa o perioada alte carti.bine ca acum au si in romana.

Anna
04-25-2007, 02:59 AM
al salam aleykum wr wb
multam fetelor pt email
am trimis si eu si inshAllah sa imi trimita
am cerut engleza pt mine si araba pt sotu:d
maryam vroiam sa te intreb si pe tine legat de emailul care l-ai postat?
si de acolo pot comanda carti? inshAllah
jazakAllah khairan

maryam
04-25-2007, 10:56 AM
al salam aleykum wr wb
multam fetelor pt email
am trimis si eu si inshAllah sa imi trimita
am cerut engleza pt mine si araba pt sotu:d
maryam vroiam sa te intreb si pe tine legat de emailul care l-ai postat?
si de acolo pot comanda carti? inshAllah
jazakAllah khairan

Da habibti, ei mi-au trimis 5 carti, cele pe care le-am comandat si una bonus:D desi alhamdulillah o aveam.
Este o lista si iti poti alege ce vrei.

Hayat
04-25-2007, 09:57 PM
Asalam aleykum

citind subiectul mi-am adus aminte ca si eu am primit carti mai de mult, dar nu in romana. doar in engleza si norvegiana. si am rasfoit emailurile salvate de mine si e aceeasi adresa. cel care ne trimite cartile se cheama Abdel Hamid Torky si este din Egipt.dupa ce le-am trimis primul email au inceput ei sa-mi trimita singuri dupa o perioada alte carti.bine ca acum au si in romana.
oh..norvegiana???da,alhamdulillah au si in romana-ce e drept numai una am primit..sper sa imi trimita si mai tarziu..inshaallah:D


al salam aleykum wr wb
multam fetelor pt email
am trimis si eu si inshAllah sa imi trimita
am cerut engleza pt mine si araba pt sotu:d
maryam vroiam sa te intreb si pe tine legat de emailul care l-ai postat?
si de acolo pot comanda carti? inshAllah
jazakAllah khairan
araba nu am cerut ca nu stiu si nici sot nu am inca;) :beberon:

Da habibti, ei mi-au trimis 5 carti, cele pe care le-am comandat si una bonus:D desi alhamdulillah o aveam.
Este o lista si iti poti alege ce vrei.
unde e lista surioara??

maryam
04-26-2007, 01:30 PM
oh..norvegiana???da,alhamdulillah au si in romana-ce e drept numai una am primit..sper sa imi trimita si mai tarziu..inshaallah:D

araba nu am cerut ca nu stiu si nici sot nu am inca;) :beberon:

unde e lista surioara??

pe site-ul lor...

http://www.islamunveiled.org/eng/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=1

Hayat
04-27-2007, 06:39 PM
pe site-ul lor...

http://www.islamunveiled.org/eng/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=1

shukran..acu intru:999: :D .................................................. ..

amoodia
05-15-2007, 06:48 PM
am trimis mail la contactcims@yahoo.com specificand ca vreau carti in limba romana,engleza si franceza(islamice) si azi am primit multe pachete..cu vreo 30 de carti alhamdulillah!!gratis!!!asa ca nu trebuie decat sa trimiteti si voi un mail specificand in ce limba vreti carti si cu adresa si numele vostru si spor la citit;)



Asalam aleykum

v-am scris intr-un post ca si eu am primit carti de la respectivii din Egipt, dar azi am aflat niste lucruri care m-au pus pe ganduri. i-am dat acum vreo cateva zile emailul respectiv cumnatei mele. ea este syrianca asa ca a vorbit cu ei in araba.
de fapt cei care ne trimit noua cartile sunt o asociatie, dar inca nu am descoperit care. nu prea au nimic in comun cu islamul.
la inceput pur si simplu te atrag cu toate cartile trimise, din ce in ce mai multe si toate gratis, iar apoi cica ne vor trimite niste carti care nu sunt prea islamice.toate astea cumnata-mea le stie de la un Imam de la care ia lectii, asa ca aseara a incercat sa-l traga de limba pe domnul Torky. nu a spus nimic, si nu vor sa trimita carti la moschei sau la imami, iar asta mi-a dat un mare semn de intrebare. toate cartile care le-am primit in norvegiana m-am uitat acum atenta si sunt traduse de aceeasi persoana, si pe fiecare coperta este adresa lor cu pagina de internet si numarul de telefon.aseara i-a spus cumnatei mele ca or sa-i trimita niste carti de vizita sa le dea cunostintelor care au nevoie de carti.din cate stiu eu , cei care intr-adevar lucreaza in dawa nu fac reclama si nu au nevoie de reclama, pe cand el trage cu dintii de cumnata-mea, sa fie foarte secretoasa despre tot ce discuta intre ei, si sa le spuna prietenilor de ei, sa le trimita carti. au chiar si o parola,si nu vorbeste cu ea decat dupa ce ea ii spune parola, lucru care e ciudat. ea vorbeste cu multi Imami pe net si nici unul nu i-a cerut nici o parola. eu azi i-am trimis email sa nu-mi mai trimita carti. deja mi se face frica. plus ca ei mai au inca un om de-al lor aici care e shia, si care e un pion foarte important pentru ei, probabil ca e chiar cel care le traduce cartile, nu stiu, dar deja nu-mi inspira ceva bun.

iman99
05-15-2007, 07:26 PM
Asalamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

audu bilahi minalshaitan rajim...chiar ca sunt dubiosi...aveti grija

Hayat
05-15-2007, 09:35 PM
Asalam aleykum

v-am scris intr-un post ca si eu am primit carti de la respectivii din Egipt, dar azi am aflat niste lucruri care m-au pus pe ganduri. i-am dat acum vreo cateva zile emailul respectiv cumnatei mele. ea este syrianca asa ca a vorbit cu ei in araba.
de fapt cei care ne trimit noua cartile sunt o asociatie, dar inca nu am descoperit care. nu prea au nimic in comun cu islamul.
la inceput pur si simplu te atrag cu toate cartile trimise, din ce in ce mai multe si toate gratis, iar apoi cica ne vor trimite niste carti care nu sunt prea islamice.toate astea cumnata-mea le stie de la un Imam de la care ia lectii, asa ca aseara a incercat sa-l traga de limba pe domnul Torky. nu a spus nimic, si nu vor sa trimita carti la moschei sau la imami, iar asta mi-a dat un mare semn de intrebare. toate cartile care le-am primit in norvegiana m-am uitat acum atenta si sunt traduse de aceeasi persoana, si pe fiecare coperta este adresa lor cu pagina de internet si numarul de telefon.aseara i-a spus cumnatei mele ca or sa-i trimita niste carti de vizita sa le dea cunostintelor care au nevoie de carti.din cate stiu eu , cei care intr-adevar lucreaza in dawa nu fac reclama si nu au nevoie de reclama, pe cand el trage cu dintii de cumnata-mea, sa fie foarte secretoasa despre tot ce discuta intre ei, si sa le spuna prietenilor de ei, sa le trimita carti. au chiar si o parola,si nu vorbeste cu ea decat dupa ce ea ii spune parola, lucru care e ciudat. ea vorbeste cu multi Imami pe net si nici unul nu i-a cerut nici o parola. eu azi i-am trimis email sa nu-mi mai trimita carti. deja mi se face frica. plus ca ei mai au inca un om de-al lor aici care e shia, si care e un pion foarte important pentru ei, probabil ca e chiar cel care le traduce cartile, nu stiu, dar deja nu-mi inspira ceva bun.


Asalamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

audu bilahi minalshaitan rajim...chiar ca sunt dubiosi...aveti grija

mai fetelor eu am vazut ca ei trimit carti despre islam in engleza care au si varianta in romana pe care am luat-o de la fundatii precum taiba...aceeasi care o am de la ei in franceza si engleza si de la taiba in romana si au acelasi continut ca eu le analizez din scoarta in scoarta...citesc si ce scrie in araba date precum cand a fost facuta,de cine..si sunt aceleasi...eu zic ca sunt bune..

maryam
05-16-2007, 04:23 AM
:D Bey Amooooooooo:999: , ce ti-e frica fata ca doar nu-ti trimit aia vreo bomba in bachetele:D cu carti, zau asa...dc ar fi ceva chiar "dubios" nu vad de ce ar trebui sa-ti trimita carti inainte:o, dar cred ca cel mai corect ar fi dc ai vreo banuiala sa le spui chiar lor, este mai linistitor ptr sufletul si mintea ta asa;).
De la adresa pe care am postat-o am primit de doua ori, nimeni nu mi-a cerut nimic, in afara de confirmarea faptului ca au ajuns.
Sa fi vigilent mi-se pare ok, dar stii cum , pana la proba contrarie...Inshaa ALLAH sa fie totul bine.
Oricum eu am o curiozitate, cei care au cartile in romana, de unde le-or avea, ca aici nu le mai gasesti nici cu spaga:D :D :999:

amoodia
05-16-2007, 05:04 AM
:Oricum eu am o curiozitate, cei care au cartile in romana, de unde le-or avea, ca aici nu le mai gasesti nici cu spaga:D :D :999:


sunt in egypt, or sa vi le trimita sigur :D :D .glumesc, nu-mi sariti in cap, dar sincer eu ma astept la orice.chestia e ca acum multe grupuri si asociatii se ascund in spatele islamului, cand de fapt ele sunt cu totul altceva.intr-adevar cumnata-mea l-a luat la bani marunti in seara asta, si nu stie deloc religie. eu i-am trimis azi email si i-am zis ca nu mai vreau carti, si imi pare rau ca intre timp am dat emailul la cateva persoane de aici.o sa vad inshaAllah maine ce raspuns o sa-mi dea ca i-am spus ca-i aduc adresa unei sotii de imam sa-i trimita si ei carti.

Hayat
05-16-2007, 03:13 PM
sunt in egypt, or sa vi le trimita sigur :D :D .glumesc, nu-mi sariti in cap, dar sincer eu ma astept la orice.chestia e ca acum multe grupuri si asociatii se ascund in spatele islamului, cand de fapt ele sunt cu totul altceva.intr-adevar cumnata-mea l-a luat la bani marunti in seara asta, si nu stie deloc religie. eu i-am trimis azi email si i-am zis ca nu mai vreau carti, si imi pare rau ca intre timp am dat emailul la cateva persoane de aici.o sa vad inshaAllah maine ce raspuns o sa-mi dea ca i-am spus ca-i aduc adresa unei sotii de imam sa-i trimita si ei carti.

tu de unde primesti cartile pe care le consideri dubioase...ce adresa de mail ori site e??stii,e haraam sa faci presupuneri si sa ai suspiciuni nefondate surioara..eu azi am primit alt pachet de carti de la alta fundatie si le-am comparat si mi se par ok!!!eu cand am trecut la islam am primit de la taiba ceva carti in romana si cartile care le primesc din afara au autori comuni..si nu am gasit nimic care sa ma puna pe ganduri sau sa fie altceva decat stiam;)

amoodia
05-16-2007, 05:47 PM
Salam aleykum
Sora Hayat eu stiu ca e haram sa fac presupuneri, dar ceea ce se intampla in ultimele 2 zile ma fac sa cred ca am intr-un fel dreptate. deci eu primesc de la cei din Egipt, primul email care l-ai scris tu. acum 2 zile am primit inca vreo 13 carti de la ei. chestia e ca si cumnata-mea e agasat acum de cand a zis ca nu mai vrea sa lucreze cu ei.

eu carti dubioase inca nu am primit, dar pana acum 2 imami ne-au avertizat de asociatia asta.cumnata-mea i-a intrebat direct daca sunt JAMAYET TABLIH AL ISLAM si au sarit repede ca nu sunt ei, ca toata lumea ii confunda, ca ceilalti poarta galabii si au barba, dar astia poarta pantaloni normal si nu au barba, si nu vor sa spuna ce asociatie sunt, doar ca ei vor sa aduca oamenii pe drumul cel bun.
o sa intreb imamul inshaAllah exact numele cartilor care daca le primiti sa nu le cititi, ca au foarte multe informatii gresite.

bianka_brrr
05-16-2007, 05:57 PM
Salam Aleikum surioare,si eu am primit saptamana trecuta 5 carticele si alte 4 (parca) bonus.Am inceput sa ma ingrijorez citind ultimele voastre postari :( ,ma intreb singura prin casa,sa le mai citesc sau nu?:scenic:
Ufff,ce sa fac?Eu am imbratisat islamul de curand alehamdu lel lah si mi-e frica sa nu citesc informatii false despre islam


P.s Eu le-am primit tot in engleza,am dorit in romana,dar probabil nu aveau in stoc,nu stiu ce sa zic

Hayat
05-16-2007, 08:51 PM
Salam aleykum
Sora Hayat eu stiu ca e haram sa fac presupuneri, dar ceea ce se intampla in ultimele 2 zile ma fac sa cred ca am intr-un fel dreptate. deci eu primesc de la cei din Egipt, primul email care l-ai scris tu. acum 2 zile am primit inca vreo 13 carti de la ei. chestia e ca si cumnata-mea e agasat acum de cand a zis ca nu mai vrea sa lucreze cu ei.

eu carti dubioase inca nu am primit, dar pana acum 2 imami ne-au avertizat de asociatia asta.cumnata-mea i-a intrebat direct daca sunt JAMAYET TABLIH AL ISLAM si au sarit repede ca nu sunt ei, ca toata lumea ii confunda, ca ceilalti poarta galabii si au barba, dar astia poarta pantaloni normal si nu au barba, si nu vor sa spuna ce asociatie sunt, doar ca ei vor sa aduca oamenii pe drumul cel bun.
o sa intreb imamul inshaAllah exact numele cartilor care daca le primiti sa nu le cititi, ca au foarte multe informatii gresite.




shukran..eu am primit carti de la ei numai o data acum vreo 2 luni cred pt care am facut comanda..in rest nu m-au contactat de nici un fel si nu au trimis alte carti..iar cartile de la ei nu prezinta nimic fals si am comparat pagina cu pagina cartile lor cu varianta in romana de la taiba si sunt aceleasi..

Hayat
05-16-2007, 08:54 PM
Salam Aleikum surioare,si eu am primit saptamana trecuta 5 carticele si alte 4 (parca) bonus.Am inceput sa ma ingrijorez citind ultimele voastre postari :( ,ma intreb singura prin casa,sa le mai citesc sau nu?:scenic:
Ufff,ce sa fac?Eu am imbratisat islamul de curand alehamdu lel lah si mi-e frica sa nu citesc informatii false despre islam


P.s Eu le-am primit tot in engleza,am dorit in romana,dar probabil nu aveau in stoc,nu stiu ce sa zic

pai eu am primit in engleza si franceza ca in romana nu cred ca au...in romana le am de la taiba(aceeasi carte-ACELASI CONTINUT)..eu citesc cam tot ce prind si pot sa spun ca am citit multe surse islamice adevarate..cred ca as vedea imediat un neadevar...eu zic sa le citesti surioara acele carti si dupa aceea intrebi daca nu esti de acord cu ceva sau ti se pare ceva neislamic..

Hayat
05-16-2007, 08:56 PM
cartile mi s-au parut ok, sunt autori cunoscuti....persoana care lucreaza acolo mi s-a parut cert dubioasa...dar n-as extinde deloc indoiala asupra cartilor...

bine ai zis...persoanele pot fi si dubioase..eu nu am intrat in contact cu nici una...am trimis mail pt comanda si mail ca au sosit cartile..apoi am facut comanda la alta adresa si am trimis iar mail de confirmare...in rest nu m-a contactat nimeni...nici in mail nici pe mess nicaieri..

maryam
05-17-2007, 03:22 AM
Inshaa ALLAH Bunul ALLAH sa va rasplateasca pe toti!!!
Exemplul tau Amo si al Ayshei nu trebuie neglijat, am "ras" eu:o , dar mai in gluma mai in serios aveti ff mare dreptate si cred ca noi toti ar trebui sa tratam f rational orice "legatura"; din pacate "entuziasmul" pe care ni-l da probabil simpla auzire a cuvantului "islam" ne face de cele mai multe ori sa tratam cu inima si nu cu mintea orice situatie.
Inshaa ALLAH sa fim in Paza si sub Indrumarea lui ALLAH!!!
De la adresa pe care am postat-o am primit cateva carti si sunt trimise din Saudia (ei sunt cei care mi-au trimis mesaj dc pot trimite eu carti in lb.romana cuiva;) ).
Intr-adevar acum am vazut, ceilalti sunt din egypt si am primit de la ei mailul urmator...la care nu am raspuns. Sunt oare unii si aceiasi cu cei despre care spui tu, Amo???
Culmea e ca de la ei am o carte...in romana, nu scrie cine a tradus-o...desi ea este traduse de mult timp si chiar postata pe site-ul islamul azi....


abdofffr@yahoo.com has invited you to join the Airmail-freeislamicbooks group!
Free Islamic Books
By ConveyingIslamic Message Society
Aslamu alikum wa ramat ALLAH wa barakatu
Dear brothers and sisters:
How are you? And how are the Muslims in your country?We would like to tell you a brief note about Conveying Islamic Message Society (CIMS). Conveying Islamic Message Society (CIMS) is an Islamic society that cares about the situation of Muslims in the world and that tries to help them to know more about Islam by sending free Islamic books(with no costs at all) in many languages, answering questions, Also it tries to tell non-Muslims about Islam and its message, so that they may embrace Islam.
So if you want some free Islamic books, just send an Email on
contactcims@yahoo.com
send us a letter to our address, that is:
Conveying Islamic Message Society (CIMS)
P.O. Box 834 – Alexandria – Egypt
Also you can visit our site that is:
http://www.islamic-invitation.com
We’ll be very happy if you tell your friends about our society or send addresses of your friends or your relatives who need Islamic books, so that we can send the free Islamic books to them.
Finally, we hope to hear good news from you. Keep in touch. May Allah help you and show you the true way, and reward you the greatest merit.
Waiting for your letter (or email) with our best wishes
Assalamu Alaikum Wa Rahmatullahi Wa Barakatuh
Your brothers in
Conveying Islamic Message Society
1) Arabic Books :-
2) English Books :-
-movement …etc.
3) Russian Books :-
1-Surat Al-Fatihah and Part 30 of The Holy Quran.
2-AnNawawi’s 40 Hadiths.
4-Islam. The religion of Truth ..
5-Monotheism.
6-Islamic Faith from Qur’an and Sunnah.
7-Teaching How to pray.
8-Fasting.
9- azkar alsabah walmasaa .
10-The life History of Prophet Mohammad (S.A.W.).
and anther new books
4) Uzbaki Books:-
5) Turkmeni Books:-
6) Kazaki Books:-
7)Azri books:-
8)tajeki books:-
9) Pashto books :-
10) Kurdish books:-
11) tatarian books :-
12) Chechnain books:-
13)Persian books :-
14) Czek Books :-
15) Bulgarian books :-
16)Romanian books:-
17)Polish books:-
18)Esperanto books :-
19)Hungarrian books:-
16)Romanian books:-
21)Finnish books:-
22) Swedish Books :
23)Norwegian books :-
24)Danish books :-
25) French Books :-
1 -L'Honoré Coran (Interpretation de quelques Versets).
2-L'Honore` conran (surat AL-Fataha &surat AL Baqarah )
3-AnNawawi 40 Hadiths.
4-L'Islam La Religion de Tous.
5-L’Initation A L’ Islam.
6-Les Piliers de l’Islam.
7-La Vie du Prophète Mohammad (S.A.W).
8-La Citadelle du Musulman (Rappels et Invocation selon Le Coran et La Sunnah).
9 -Riyad AsSalihine.
10 -Le Christianisme. Origine et réalité.
11- les noms d' Allah
12-L'education dans L'Isalm
13-le Sommaire Du Sahih AL-Boukhari
and anther new books
26) German Books :-
1-Der edle Qur’an (Sure Die Eroffnung “Al-Fatihah” und Sure Die Kuh “Al-Baqara”).
2-Kapital 30 des Heiligen Kur’an.
3-Kosmische Verse im Qur’an.
4-Ein kurzer illustrierter Wegweiser um den Islam zu verstehen.
5-Das Glaubensbekenntnis des Islam.
6-Der Islam.
7-Vierzig Heilige Hadite.
8-An-Nawawi Vierzig Hadite.
9-Islam fur Kinder.
10 -Ein Tag mit dem Propheten.
11 -Was die Bibel über Mohammad sagt.
12 -Christus im Islam.
13-Deutsche von Allah Geleitet.
27) Dutch Books :-
28) Spanish Books :-
1-La Parte Treinta del Sagrado Coran.
2-Los cuarenta Hadices Nawawiyah.
3- El Paso Hacia el Paraiso Dichos de Muhammad el Enviado de Dios.
4- Los nombres mas Hermosos de Al-lah.
5-¿Qué es el Islam?
6-Presentation de la religion del Islam.
7- Luces Sobre el Islam.
8- Los Principios del Islam.
9-La Creencia en la Unidad absoluta de Dios.
10- La enseňanza de la oración.
11- El Islam en la Enrucijada.
12-Magnificas Joyas.
13- Cristo en el Islam.
14-Breve Guia Ilustrada para entender el Islam.
And anther new books
29) Portuguese Books:-
30) Bosnian Books :-
31)Serbain books :-
32) Macedonian Books :-
33) Italian Books :-
34) Albanian Books :-
35) Greek Books :-
36) Turkish Books :-
37) Chinese Books:-
38) Eugurian Books:-
39) Japanese Books:-
40) Korean Books :-
41) Tagalog Philippines Books:-
42) Iranonian Philippines Books:-
........................................ETC....... .........

shama
05-17-2007, 03:07 PM
As-salaam alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Imi poate spune cineva cine sau ce sunt "JAMAYET TABLIH AL ISLAM" si ce atitudine este mai bine sa se adopte fata de ei?
Am citit despre ei in postarea amoodiei, daca nu ma insel:give_rose:... Sunt niste musulmani radicali, sau ce sunt?

Hayat
05-17-2007, 04:29 PM
Inshaa ALLAH Bunul ALLAH sa va rasplateasca pe toti!!!
Exemplul tau Amo si al Ayshei nu trebuie neglijat, am "ras" eu:o , dar mai in gluma mai in serios aveti ff mare dreptate si cred ca noi toti ar trebui sa tratam f rational orice "legatura"; din pacate "entuziasmul" pe care ni-l da probabil simpla auzire a cuvantului "islam" ne face de cele mai multe ori sa tratam cu inima si nu cu mintea orice situatie.
Inshaa ALLAH sa fim in Paza si sub Indrumarea lui ALLAH!!!
De la adresa pe care am postat-o am primit cateva carti si sunt trimise din Saudia (ei sunt cei care mi-au trimis mesaj dc pot trimite eu carti in lb.romana cuiva;) ).
Intr-adevar acum am vazut, ceilalti sunt din egypt si am primit de la ei mailul urmator...la care nu am raspuns. Sunt oare unii si aceiasi cu cei despre care spui tu, Amo???
Culmea e ca de la ei am o carte...in romana, nu scrie cine a tradus-o...desi ea este traduse de mult timp si chiar postata pe site-ul islamul azi....


abdofffr@yahoo.com has invited you to join the Airmail-freeislamicbooks group!
Free Islamic Books
By ConveyingIslamic Message Society
Aslamu alikum wa ramat ALLAH wa barakatu
Dear brothers and sisters:
How are you? And how are the Muslims in your country?We would like to tell you a brief note about Conveying Islamic Message Society (CIMS). Conveying Islamic Message Society (CIMS) is an Islamic society that cares about the situation of Muslims in the world and that tries to help them to know more about Islam by sending free Islamic books(with no costs at all) in many languages, answering questions, Also it tries to tell non-Muslims about Islam and its message, so that they may embrace Islam.
So if you want some free Islamic books, just send an Email on
contactcims@yahoo.com
send us a letter to our address, that is:
Conveying Islamic Message Society (CIMS)
P.O. Box 834 – Alexandria – Egypt
Also you can visit our site that is:
http://www.islamic-invitation.com
We’ll be very happy if you tell your friends about our society or send addresses of your friends or your relatives who need Islamic books, so that we can send the free Islamic books to them.
Finally, we hope to hear good news from you. Keep in touch. May Allah help you and show you the true way, and reward you the greatest merit.
Waiting for your letter (or email) with our best wishes
Assalamu Alaikum Wa Rahmatullahi Wa Barakatuh
Your brothers in
Conveying Islamic Message Society

........................................ETC....... .........

si...???:o nu vad nimic dubios in mailul asta...vad dorinta de a ajuta la intelegerea islamului ceea ce este un lucru bun..sa fii temator si suspicios exagerat este un lucru rau..nu zic sa nu avem grija dar nici chiar asa sa ii speriem pe cei care descopera islamul facandu-i sa nu mai citeasca nimic..dupa cum am zis,eu nu am suspiciuni,nimic nu m-a facut sa cred ceva rau despre cei din egypt,cartile mi se par bune si nu am gasit nimic dubios sau neadevarat si sunt aceleasi cu cele traduse la noi care le gasiti la moschee..ei nu m-au contactat in plus sau sa primesc mesaje neislamice...pana la proba contrarie eu zic hamdulillah ca exista acesti oameni...chiar le-am trimis mail ieri daca se poate sa mai primesc alte carti..

Hayat
05-17-2007, 04:32 PM
As-salaam alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Imi poate spune cineva cine sau ce sunt "JAMAYET TABLIH AL ISLAM" si ce atitudine este mai bine sa se adopte fata de ei?
Am citit despre ei in postarea amoodiei, daca nu ma insel:give_rose:... Sunt niste musulmani radicali, sau ce sunt?

eu nu stiu dar cartile nu sunt deloc radicale,sunt in maniera celor care le-am citit pana acum de aici de la moschee...ofera informatii bune intr-o prezentare usor de inteles...

ummraschid
05-17-2007, 07:52 PM
As-salaam alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Imi poate spune cineva cine sau ce sunt "JAMAYET TABLIH AL ISLAM" si ce atitudine este mai bine sa se adopte fata de ei?
Am citit despre ei in postarea amoodiei, daca nu ma insel:give_rose:... Sunt niste musulmani radicali, sau ce sunt?




assalamu alaikumwa rahmatu-llahi wa barakatuhu,



draga shama :give_rose:,

...iata un link, care, inshaallah, sa raspunda cat de cat, intrebarii tale...mashaallah...


http://www.allaahuakbar.net/tableegi_jamaat/index.htm


si inca unul, un extras din cartea:

"The JAMAAT TABLEEGH and the Deobandis - A Critical analysis of their Beliefs, Books and Dawah"

http://www.ahya.org/tjonline/eng/01/03chp1.html


...de altfel, intregul site www.ahya.org este interesant de rasfoit...


:give_rose::give_rose::give_rose:

huda_alrahim
05-17-2007, 08:10 PM
Assalamu alaikum!
Cate contreverse si cu cartile... dar am si eu o intrebare, cele care ati primit in romana carti... ce carti sunt? cum se numesc? si cine le-a tiparit? liga, taiba, semiluna, ed selam...

ummraschid
05-17-2007, 08:12 PM
Inshaa ALLAH Bunul ALLAH sa va rasplateasca pe toti!!!
Exemplul tau Amo si al Ayshei nu trebuie neglijat, am "ras" eu:o , dar mai in gluma mai in serios aveti ff mare dreptate si cred ca noi toti ar trebui sa tratam f rational orice "legatura"; din pacate "entuziasmul" pe care ni-l da probabil simpla auzire a cuvantului "islam" ne face de cele mai multe ori sa tratam cu inima si nu cu mintea orice situatie.
Inshaa ALLAH sa fim in Paza si sub Indrumarea lui ALLAH!!!
De la adresa pe care am postat-o am primit cateva carti si sunt trimise din Saudia (ei sunt cei care mi-au trimis mesaj dc pot trimite eu carti in lb.romana cuiva;) ).
Intr-adevar acum am vazut, ceilalti sunt din egypt si am primit de la ei mailul urmator...la care nu am raspuns. Sunt oare unii si aceiasi cu cei despre care spui tu, Amo???
Culmea e ca de la ei am o carte...in romana, nu scrie cine a tradus-o...desi ea este traduse de mult timp si chiar postata pe site-ul islamul azi....


abdofffr@yahoo.com has invited you to join the Airmail-freeislamicbooks group!
Free Islamic Books
By ConveyingIslamic Message Society
Aslamu alikum wa ramat ALLAH wa barakatu
Dear brothers and sisters:
How are you? And how are the Muslims in your country?We would like to tell you a brief note about Conveying Islamic Message Society (CIMS). Conveying Islamic Message Society (CIMS) is an Islamic society that cares about the situation of Muslims in the world and that tries to help them to know more about Islam by sending free Islamic books(with no costs at all) in many languages, answering questions, Also it tries to tell non-Muslims about Islam and its message, so that they may embrace Islam.
So if you want some free Islamic books, just send an Email on
contactcims@yahoo.com
send us a letter to our address, that is:
Conveying Islamic Message Society (CIMS)
P.O. Box 834 – Alexandria – Egypt
Also you can visit our site that is:
http://www.islamic-invitation.com
We’ll be very happy if you tell your friends about our society or send addresses of your friends or your relatives who need Islamic books, so that we can send the free Islamic books to them.
Finally, we hope to hear good news from you. Keep in touch. May Allah help you and show you the true way, and reward you the greatest merit.
Waiting for your letter (or email) with our best wishes
Assalamu Alaikum Wa Rahmatullahi Wa Barakatuh




assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


draga surioara maryam,

acest mail l-am primit si eu...

...in primul rand am intrat pe site-ul Islamic-invitation...si nu pot sa spun ca nu mi-a placut...printre site-urile partenere, am gasit si un site german, foarte apreciat si foarte angajat...
...in al doilea rand, am intrat pe grupul din yahoo, si nu putine sant informatiile pe care le-am gasit...inclusiv, un articol "Journey from Tableghi to AhleHadees" in care sant dezvaluiti si combatuti asa numitii ahl al tableegh ...

...Allahu alim, insa, nici eu nu sant de parere sa aducem acuzatii fara dovezi...si nici sa ne facem griji, pentru ca siguranta noastra fizica si sufleteasca se afla in Grija si Gratia lui Allah subhanahu wa ta'ala....


http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/banner-e0006.gif

shama
05-17-2007, 10:46 PM
wa alaikum as-salaam

Multumesc pentru info, ummraschid :give_rose:
Dupa ce am parcurs postul tau am gasit si eu un link referitor la acest subiect, daca mai doreste cineva informatii despre asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Deobandi
Ca o constatare personala, oamenii par pasnici... cel putin din descriere...










assalamu alaikumwa rahmatu-llahi wa barakatuhu,



draga shama :give_rose:,

...iata un link, care, inshaallah, sa raspunda cat de cat, intrebarii tale...mashaallah...


http://www.allaahuakbar.net/tableegi_jamaat/index.htm


si inca unul, un extras din cartea:

"The JAMAAT TABLEEGH and the Deobandis - A Critical analysis of their Beliefs, Books and Dawah"

http://www.ahya.org/tjonline/eng/01/03chp1.html


...de altfel, intregul site www.ahya.org este interesant de rasfoit...


:give_rose::give_rose::give_rose:

maryam
05-17-2007, 11:54 PM
Hayat draga mea, nu stiu de ce crezi ca am postat mailul cum ca ar fi avut "ceva dubios", am vrut sa va arat ce am primit eu si atat...nu am nimic impotriva, asa cum am si spus mai inainte, fiecare isi poate face o parere si cred ca este capabil sa decida chiar dc ar fi sa tina o carte (sau o bata:D ) in mana...ce sa faca cu ea, Inshaa ALLAH.
Alhamdulillah eu nu am nicio carte "dubioasa", nici nu m-a stresat nimeni pana acum :999: , dar ceea ce au postat surorile noastre este mashaa ALLAH laudabil ptr ca dc ele au avut parte de niste experiente fac fff bine ca le impartasesc aici pentru a nu cadea si altii in cine stie ce lucruri neplacute, asta e tot; Inshaa ALLAH sa fim cu totii pe drumul bun si ALLAH sa ne rasplateasca pe fiecare ptr ceea ce intentionam.

Anna
05-18-2007, 11:38 AM
al salam aleykum....eu chiar am vb cu cel de acolo pe mess s-a prezentat si a vb frumos in limita islamului nu a pus intrebari personale ci am vb numai despre islam, sincera sa fiu nush ce sa va spun am citit tot ce ati scris
daca cineva nu face ceva pt islam il banuim daca se face ceva pt islam il banuiam ....ca de unde atata bunatate.....?!
eu nu vad totul asa in alb si negru...iar Allah stie cel mai bine
al hamdu li Allah pt carti le-am primit le-am citit si mi-au placut si Allah sa ii rasplateasca
de ce sa complicam lucrurile mai mult? cand este totul foarte simplu
eu ii respect si ii apreciez foarte mult nu ti se intampla in fiecare zi sa te roage cineva tocmai din egipt sa iti trimita carti gratis despre islam
carti sunt bune si interesante cat despre intentia lor asta numai Allah o stie si ar fi bine sa ramana asa...
pur parerea mea...

Hayat
05-18-2007, 09:20 PM
Assalamu alaikum!
Cate contreverse si cu cartile... dar am si eu o intrebare, cele care ati primit in romana carti... ce carti sunt? cum se numesc? si cine le-a tiparit? liga, taiba, semiluna, ed selam...

taiba..carti islamice,f multe nume.............................................. .

Hayat
05-19-2007, 01:41 AM
al salam aleykum....eu chiar am vb cu cel de acolo pe mess s-a prezentat si a vb frumos in limita islamului nu a pus intrebari personale ci am vb numai despre islam, sincera sa fiu nush ce sa va spun am citit tot ce ati scris
daca cineva nu face ceva pt islam il banuim daca se face ceva pt islam il banuiam ....ca de unde atata bunatate.....?!
eu nu vad totul asa in alb si negru...iar Allah stie cel mai bine
al hamdu li Allah pt carti le-am primit le-am citit si mi-au placut si Allah sa ii rasplateasca
de ce sa complicam lucrurile mai mult? cand este totul foarte simplu
eu ii respect si ii apreciez foarte mult nu ti se intampla in fiecare zi sa te roage cineva tocmai din egipt sa iti trimita carti gratis despre islam
carti sunt bune si interesante cat despre intentia lor asta numai Allah o stie si ar fi bine sa ramana asa...
pur parerea mea...
si parerea mea 100% de acord..asta spuneam...;) ...........................

maryam
05-19-2007, 06:55 AM
Eu am primit o singura carte in romana, "Este biblia cuvantul lui Dumnezeu?" de Ahmed Dedat, o carte publicata cu ani in urma de taiba...pe ea nu apare cine numele vreunei edituri...

ibadat
05-19-2007, 12:19 PM
:salam:

Pana la urma sunt bune aceste cartii? Este bine sa le citim? As vrea sa imi comand si eu .

Anna
05-19-2007, 12:39 PM
al salam aleykum
sa stii ca sunt bune,nu sunt gresit am primit mai multe si in engleza si in araba si sotului meu ii plac tare mult pe cele in araba
sunt autori cunoscuti si sunt carti interesante
eu iti recomand sa iti comanzi e o noua sursa de a invata despre islam
salam aleykum

Hayat
05-19-2007, 02:44 PM
:salam:

Pana la urma sunt bune aceste cartii? Este bine sa le citim? As vrea sa imi comand si eu .


al salam aleykum
sa stii ca sunt bune,nu sunt gresit am primit mai multe si in engleza si in araba si sotului meu ii plac tare mult pe cele in araba
sunt autori cunoscuti si sunt carti interesante
eu iti recomand sa iti comanzi e o noua sursa de a invata despre islam
salam aleykum

sunt iarasi de accord cu surioara anna...comanda linistita..

amoodia
05-20-2007, 04:47 PM
salam aleykum

intentia mea nu a fost sa-mi sariti in cap. din partea mea faceti ce vreti, eu am crezut de cuviinta sa va spun ce am aflat.primele carti primite sunt bune,iar dupa un timp o sa primiti si celelalte carti, cu dwa-urile celui care a infiintat aceasta asociatie (nicidecum duwa din qoran sau ahadith) cu ahadith-urile slabe in loc de cele sahih..cel care lucreaza cu ei de aici din Norvegia (cel care e shiaa) a primit deja cartile respective.cine citeste araba o sa le pun emailul primit de cumnata-mea de la cel care e shia. si mashaAllah pe mine m-au certat 2 imami ca mi-am pus numele acolo, probabil nu m-au certat degeaba, dar vorba aia voi stiti mai bine. mi se pare foarte frumos cum ne facem indirect nesimtite sau sarim in capui cuiva care a vrut sa ne avertizeze. eu nu v-am zis nu mai primiti carti, eu am zis ca eu am ales sa nu mai primesc, si v-am spus si voua ce am aflat si cu asta basta.
si curios ca le-am trimis email de o saptamana sa le zic ca eu nu mai vreau, dar este sotia unui imam care vrea, si nu mi-au raspuns nici acum sa-mi ceara adresa ei, ca de altfel mereu imi raspundeau in maxim o ora la emailuri.

amoodia
05-20-2007, 04:54 PM
:salam:

Pana la urma sunt bune aceste cartii? Este bine sa le citim? As vrea sa imi comand si eu .

Ibadat primele carti sunt bune, ca nu-ti pot trimite cartilor lor de la inceput. primele sunt carti comune pe care le gasim . eu am primit in limba romana numai 'ESTE BIBLIA CUVANTUL LUI DUMNEZEU'?dar nu are nici un autor nimic. e o coperta comuna cu alb si bleo pe care o pun pe undele carti de-ale lor.

ibadat
05-20-2007, 06:58 PM
:salam:

Amoodia, chiar ma sperii, pentru ca am trimis email la ei si acum eu nu o sa mai stiu care carti sunt bune si care nu. nu am atata experienta sa imi dau seama:(

amoodia
05-20-2007, 11:32 PM
:salam:

Amoodia, chiar ma sperii, pentru ca am trimis email la ei si acum eu nu o sa mai stiu care carti sunt bune si care nu. nu am atata experienta sa imi dau seama:(



tocmai de aia am si scris aici, pentru ca si imamii de la care inregistrez lectiile tot asta mi-au spus cand le-am zis ca o sa ma opresc cand vad ca nu sunt bune cartile si mi-au spus TU DE UNDE O SA STII ? PENTRU CA PRIMELE CARTI AU FOST BUNE, SI AI SA CREZI CA SI ASTEA SUNT BUNE.

aici este un email pe care cumnata-mea l-a primit de la A. (care locuieste in Norvegia si primeste de 2 ani carti de la ei)


ÇáÓáÇã Úáíßã

ÊÈíä Çä ÇáÌãÚíå åí ßãÇ ÐßÑÊã æÇä ÇáßÊÇÈ ÇáÐí æÕáäí åæ ãäÇÌÇÉ ãä ÊÇáíÝ íÇÓíä ÑÔÏí
æåÐÇ åæ ãæÞÚå ÇáÇÕáí íãßäß ÇáÇØáÇÚ Úáíå æãÚÑÝÉ ÇáãÒíÏ ãä ÇáãÄáÝÇÊ áßä ãÇ áÇÇÚÑÝå åæ ÚáÇÞÉ åÐå ÇáÌãÚíÉ ÈÇáãÄÓÓÉ æáãÇÐÇ íÈÚËæ ßÊÈ íÇÓíä ÑÔÏí¿¿¿
ÑÈãÇ åã ãÄÓÓå æÇÍÏå

ááãÒíÏ åÐÇ åæ ãæÞÚåã
http://www.mouassa.net/DisplayInfo.aspx?f=Yas_Arb.htm


ãÚ ÊÍíÇÊí

ibadat
05-21-2007, 09:27 AM
:salam:

Si ce este asta? Ca eu nu stiu nici araba nici engleza. Scrie pe ele vreo editura, vreun autor? ma refer pe cele care incep sa nu mai fie bune...:mad: :(

Hayat
05-22-2007, 12:20 PM
salam aleykum

intentia mea nu a fost sa-mi sariti in cap. din partea mea faceti ce vreti, eu am crezut de cuviinta sa va spun ce am aflat.primele carti primite sunt bune,iar dupa un timp o sa primiti si celelalte carti, cu dwa-urile celui care a infiintat aceasta asociatie (nicidecum duwa din qoran sau ahadith) cu ahadith-urile slabe in loc de cele sahih..cel care lucreaza cu ei de aici din Norvegia (cel care e shiaa) a primit deja cartile respective.cine citeste araba o sa le pun emailul primit de cumnata-mea de la cel care e shia. si mashaAllah pe mine m-au certat 2 imami ca mi-am pus numele acolo, probabil nu m-au certat degeaba, dar vorba aia voi stiti mai bine. mi se pare foarte frumos cum ne facem indirect nesimtite sau sarim in capui cuiva care a vrut sa ne avertizeze. eu nu v-am zis nu mai primiti carti, eu am zis ca eu am ales sa nu mai primesc, si v-am spus si voua ce am aflat si cu asta basta.
si curios ca le-am trimis email de o saptamana sa le zic ca eu nu mai vreau, dar este sotia unui imam care vrea, si nu mi-au raspuns nici acum sa-mi ceara adresa ei, ca de altfel mereu imi raspundeau in maxim o ora la emailuri.



surioara draga nu ti-a sarit nimeni in cap si nici cuvantul "nesimtire" nu l-am vazut..incercam toate o discutie pro si contra pt a ne lamuri dc sunt bune sau nu cartile..

Sarah_Nour
06-01-2007, 09:59 AM
:salam: am facut comanda si eu la editura din Egipt insa este o saptamana si nu mi-au raspuns cred ca au epuizat deja stocul si acolo , mai aveti alte surse?:scenic: :scenic:
PS: eu caut carti in limba romana pentru persoane care doresc sa citeasca despre Islam insa care nu cunosc limba engleza

Anna
06-01-2007, 02:59 PM
SALAM ALEYKUM WA RAHMATU Allah wa barakatuh
sarah pentru carti in limba romana poti face comanda aici
http://www.islamulazi.ro/comanda/index.html
inshAllah sa le primesti
cat despre egipt ai rabdare ca le trimit iti vin direct acasa inshAllah au multe comenzi si trimit eu deja am primit inca o serie de carti al hamdu li Allah si sunt foarte frumoase si interesante Allah sa ii rasplateasca

Hayat
06-01-2007, 09:15 PM
SALAM ALEYKUM WA RAHMATU Allah wa barakatuh
sarah pentru carti in limba romana poti face comanda aici
http://www.islamulazi.ro/comanda/index.html
inshAllah sa le primesti
cat despre egipt ai rabdare ca le trimit iti vin direct acasa inshAllah au multe comenzi si trimit eu deja am primit inca o serie de carti al hamdu li Allah si sunt foarte frumoase si interesante Allah sa ii rasplateasca

eu am primit doar o data din egypt .....:( .................................................. ................

suleiman
10-26-2009, 10:53 AM
Am vazut ca acest subiect e inchis si totusi am primit pe mail intrebari legate de acest subiect .

Daca ceea ce a fost in acest subiect este inca valabil va rog sa deschideti un subiect nou ...