PDA

View Full Version : Sarcina



Madyna
04-23-2007, 12:55 AM
Am citit articolul Vine barza ..pleaca pisica! .... si multumesc mult surioarei care l-a postat!
Fiind insarcinata in prima luna cu primul copil m-am gandit sa deschid o rubrica unde toate surioarele care au mai multa experienta si in islam si in copilasi, sa ne explice si noua.. novicelor ce ar trebui sa stim despre perioada de sarcina... ce experiente bune sau rele au avut ele in timpul sarcinii, daca se schimba ceva dpdv religios pe durata sarcinii(aici ma refer in special la rugaciune.. daca o putem face normal sau daca la un momendat va trebui sa renuntam la miscari)..... si tot ce ar mai putea fi de folos pentru o viitoare mamica...
Eu recunosc ca, pe langa faptul ca sunt timida nici nu am cu cine sa vb despre asta si spre rusinea mea habar nu am cu ce se mananca sarcina...
Stiu ca ma ve-ti ajuta si va iubesc pe toate!smile06:

Madyna
04-23-2007, 01:01 AM
Tocmai am gasit si postarile lui Amal cu exercitii pentru mamici si tin sa ii multumesc mult! (pentru mine e devreme dar imi vor fi de folos):give_rose:

Madyna
04-23-2007, 01:50 AM
Mi-e cam rusine dar asta e....
Poate cineva sa imi mute subiectul la Rasaritul familial-Copii?
Cred ca m-am pripit postandu-l aici...
Din greseli omul invata...

amal
04-23-2007, 01:53 AM
cu placere madyna. Voi incerca sa postez si alte lucruri interesante din revistele pe care le am la indemana.

am dat intamplator peste un site foarte bun pentru mamici, in limba engleza. te poti inscrie gratuit si astfel vei putea accesa informatii despre nutritia recomandata in aceasta perioada, exercitiile fizice corespunzatoare fiecarui trimestru de sarcina si diferite articole utile. Exercitiile fizice sunt deobicei insotite de imagini video.

www.babyfit.com

poti accesa deasemenea numeroase site-uri in limba romana, facand search pe google.

si nu in ultimul rand, Felicitari! pt sarcina ta si sa dea Dumnezeu sa ai o nastere usoara, un copil sanatos si credincios.:smile26: :smile06:

sara
04-24-2007, 04:34 AM
:salam:

Felicitari Madyna , sa ai o sarcina si o nastere usoara . Allah sa va daruiasca un copil sanatos si credincios .

Imi permit { din experienta mea :D } sa-ti spun ca rugaciunea se face stand pe scaun , asta difera si de la o sarcina la alta , de la cate luni . Unele de la 6-7 , altele in lunile 8-9 .
Alimentatia ta este f importanta . Sa manaci cat mai sanatos , multe fructe , legume , sa bei mult lapte , sa iei calciu prescris de medic .
Inca nu m-am uitat la ce a postat Amal , si nu vreau sa repet ceva , tu vino cu intrebari , si noi inshaAllah iti raspundem .

um-rahmun
04-24-2007, 01:50 PM
Al-SALAMU ALEYCOM!

In primul rand FELICITARI NOI VIITOARE MAMICA!

Eu mai am putin si cred ca nasc INSAALA. Este al 2lea bebe .
Nu stiu daca are vre-un avantaj daca e primul sau nu.
Eu sunt din ce in ce mai nerabdatoare poate mai nervoasa ca la primul, poate chiar am cazut in depresie.Sunt foarte obosita,nu pot dormi,si am si niste dureri suspecte.
Am nascut, din pacate prin cezariana,3ani in urma, mi-asi dori sa nasc acum normal, dar parca nu a-si fi fost insarcinata niciodata.Am uitat tot.Din contra atunci mi s-a parut ca eram mai fericita.
De trei ore caut pe internet forumuri despre nastere, sa fiu sincera mi-a plecat cheful de la nastere.
Nu vreau sa te speri,nu stiu poate caut incurajari sau chiar sfaturi de la alte mamici normale.Oare eu nu sunt o femeie normala?Nu stiu nu ma simt prea bine nici fizic, nici psihic, tot ce caut si citesc ma intristeaza si ma sperie.
Cica pe 8 mai ar trebui sa nasc eu simt ca mai devreme.Nu stiu.
Nu vreau sa mai scriu nimic de teama sa nu te pun in aceiasi stare ca mine, dar mamici de aici nu mi-ar stica incurajarile voastre!

ummraschid
04-24-2007, 06:19 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


felicitari viitoarelor mame,

... surioara um-rahmun, sa ai o nastere usoara http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/sha2.gif
surioara madyna, sa ai o sarcina si o nastere usoara...http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/sha2.gif
sa fiti sanatoase si voi si pruncii vostrii, si Allah ta'ala sa va aiba in paza Sa!...
http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/amen.gif


...noi santem aici, langa voi, cu un sfat, cu o imbratisare ( virtuala):give_rose:, cu orice aveti nevoie, numai sa intrebati, cum a spus surioara sara...

...inshaallah, la prima sarcina pare totul mai complicat si multe lucruri par inevitabile si indispensabile...
insa inshaallah, lasati stressul, Allah subhanahu wa ta'ala ne-a creat astfel incat sa putem da nastere la prunci sanatosi, subhanallah!...minunea sarcinii si a nasterii nu are practic nevoie de noi...:p

...aici, au asistentele medicale o vorba " actioneaza ...din burta"...adica fara cap :p ...fara sa gandesti prea mult, lasa instinctul de mama sa te calauzeasca , este cel care nu va da gres niciodata!...

...de multe ori, citind prea multa literatura de specialitate, devii nauca, cate capete, atatea sfaturi!...

...surioara madyna,
ai un PM...

...surioara um-rahmun,
sa nu-ti faci griji, nici daca va trebui sa nasti din nou prin cezariana, alhamdulillah, eu am trei la activ, si cunosc surori care au patru...
iar daca medicul va fi obligat sa recurga la aceasta modalitate, inshaallah, poate poti sa insisiti sa faci doar anestezie partiala, ca sa fii si tu "prezenta" ...

...va imbratisez pe amandoua viitoarele mamici, si pe toate surorile intru credinta si asteptam inshaallah, intrebarile si vestile de la voi!...

http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/minis020-1.gif


assalamu alaikum

imanikka
04-25-2007, 02:40 AM
:salam:


Imi permit { din experienta mea :D } sa-ti spun ca rugaciunea se face stand pe scaun , asta difera si de la o sarcina la alta , de la cate luni . Unele de la 6-7 , altele in lunile 8-9 .
Alimentatia ta este f importanta . Sa manaci cat mai sanatos , multe fructe , legume , sa bei mult lapte , sa iei calciu prescris de medic .
Inca nu m-am uitat la ce a postat Amal , si nu vreau sa repet ceva , tu vino cu intrebari , si noi inshaAllah iti raspundem .

Madyna felicitari , sa fii o mamica buna si iubitoare si fara mari probleme. Allah sa va binecuvanteze !

Sara iubito ia spune-mi tu mie ce experienta ai tu draga? Am ramas in urma cu noutatile sau cum? :mad:

Te cand te bat la cap , hai ma repede o nunta si tu ...acum imi spui ca ai experienta :D

AI tu experienta la toate in ceea ce priveste copiii , dar nu la ,,burtica,, :beberon: