PDA

View Full Version : Rasplata voastra este cu Allah

Latifah
04-24-2007, 11:31 AM
Atunci cand Allah iti ia un lucru, te recompenseaza cu ceva mai bun, dar numai daca esti rabdator si cauti recompensa de la Allah. Profetul saaws spunea:
'Oricaruia i se indeparteaza vederea si este reabdator, el va fi recompensat pentru aceasta cu Paradisul.'

Un alt hadith spune:
" Oricine pierde o personana iubita dintre oamenii acestei lumi si apoi cauta recompensa la Allah, el va fi compensat cu Paradisul.'

Deci nu fiti excesiv de intristati pentru nenorociri pentru ca Cel care a hotarat are cul El Paradisul: recompensa si o mare rasplata. Cei care sunt napastuiti in aceasta lume si ii sunt apropiati lui Allah vor fi laudati in cea mai inalta parte a raiului:
" Pace voua ! pentru ca ati fost statornici ( in infruntarea cu idolatrii si in adorarea lui Allah) . Si ce buna este rasplata Casei [ Vesnice] ! '[Surah Ar-Rad - Ayah 24.]

Trebuie sa contemplam rasplata ce o primeste cineva pentru stapanirea in greutati. " Aceia sunt cei peste care se pogoara binecuvantarea Domnului lor si indurarea LUI si aceia sunt cei calauziti ." [Surah al-Baqarah; 2:157.]

Adevarat, viata acestei lumi si comorile sale sunt putine. Lumea de Apoi este mai buna si vesnica, si cine este chinuit aici va fi rasplatit acolo.

Si cine munceste greu va gasi usurarea acolo. Cat pentru cei care adera acestei lumi, care sunt atasati de ea, si care sunt indragostiti de ea, cel mai greu lucru de indurat ar fi sa piarda comfortul si bogatiile acestei lumi: ei doresc ca se bucure doar de aceasta viata.

Datoria acestei dorinte, ei nu reacitoneaza necazului asa cum altii o fac. Ceea ce percep in jurul lor este doar aceasta viata: ei sunt orbiti de trecatorul si insignifiantul acesteia.

Cer scuze si iertare lui Allah swt pentru greselile de traucere.

iman99
04-24-2007, 04:46 PM
ASALAMU ALEIKOM WA RAHMATULAH W BARAKATU

BISMILLAHI AR-RAHMAN AR-RAHIM

Masha'a Allah surioara f frumos subiect,Allah sa fie multumit de tine.

Asa este toata omenirea este incercata,indiferent de imanul(credinta) lor cu toti vom fi incercati....in sha a' Allah orice incercare pe care o primim sa nu ne cauzeze ratacirea .Allahuma amin

"Acela care a facut moartea si viata sa va incerce pe voi,pentru a vedea care dintre voi este mai bun intru fapta.Si El este Puternic si Iertator"(traducerea sensurilor 67:2)

Niciodata sa nu fim suparati pe Allah de ce ne pedepseste pe noi cand cei care au mai multe pacate nu sunt pedepsiti.A fost o povestioara despre un om batran 60 de ani care a fost vizitat la spital de un sheik prieten de a lui de altfel .Si batranul ii spune.De ce Allah mi-a dat mie asta cand vecinul meu care nici nu se roaga are bani are sanatate are ceea ce isi doreste.:)
Sa nu-l judecam pe Judecatorul nostru ptr ca El face ceea ce vrea si sa nu uitam ,cum a spus surioara noastra,orice nenorocire care vine in viata noastra vine cu scopul de a ne sterge din pacate si de a ne testa imanul(credinta)

Intr-o emisiune spunea sheikul Assin L. Al Hakem a spus:Allah subhana W Tala..da robilor Lui suport material,sanatate,inteligenta etc indiferent de gradul lor de credinta..... dar da Credinta Numai Celor care-I Iubeste
Credinta(imanul) se detaseaza de corp .De exemplu un om comite un furt in acel moment credinta lui se detaseaza de el si revine imediat ce a terminat actiunea.

maryam
04-24-2007, 11:55 PM
Asa este, Subhanna ALLAH, ALLAH sa fie multumit de voi pentru aducerea aminte...
ALLAH iti inchide o usa, dar cu siguranta iti deschide o poarta.
Si rabdarea este jumatate din credinta!

iman99
04-28-2007, 11:45 AM
asalamu aleikom wa rahmatulah
IN sha a' Allah vreau sa va reamintesc un hadith
A venit o femeie la profetul Mohammad*salat* si i-a spus:O profetule te poti ruga ptr mine sa ma vindece Allah,sufar de epilepsie si de cate ori am crizele imi descopar corpul.Iar profetul *salat* i-a spus:Vrei tu sa ma rog ptr tine sa te vindece Allah?Sau vrei sa ai rabdare si vei ajunge in Rai?Iar femeia i-a raspuns:O profetule imi doresc sa am rabdare sa ajung in Rai,dar te rog roaga-te lui Allah sa nu ma mai descopar.Profetul s-a rugat lui ALlah si din acea zi femeia nu si-a mai descoperit corpul.

subhan Allah ptr orice nenorocire trebuie sa spunem alhamdulilah

de ex Um salama(ra)cand si-a pierdut sotul ,cu toate ca stia ca Allah cand ia ceva daruieste altceva mai bun dar nu se gandea cine ar putea sa-l inlocuiasca pe sotul ei?Cine ar fi mai bun decat barbatul cu care si-a impartit atatia ani, si cand intrr-o zi a venit profetul Mohamad*salat* si ia cerut mana.Cine ar fi fost mai bun decat profetul Moahammd *salat* ,subhan Allah Allah a binecuvantat-o

Asa ca ins ha Allah sa avem rabdare caci cu siguranta RASPLATA NOASTRA ESTE LA ALLAH

ibadat
04-28-2007, 02:23 PM
Simpla marturisire a credintei nu este suficienta. Trebuie testata si incercata in adevaratul tumult al vietii. multe pareri de rau, durere si sacrificii de sine pot fi necesare pt a ne curatii. incercarea va fi facuta in diferite imprejurari, prin relatiile cu oamenii si mediul inconjurator pt a vedea daca putem indura si daca-L putem pune pe Allah mai presus de noi insine. cea mai grea incercare este probarea credintei. Daca dovedim ca suntem adevarati credinciosi, atunci am trecut cu bine examenul vietii. Inshaalah

maryam
05-01-2007, 12:53 AM
Simpla marturisire a credintei nu este suficienta. Trebuie testata si incercata in adevaratul tumult al vietii. multe pareri de rau, durere si sacrificii de sine pot fi necesare pt a ne curatii. incercarea va fi facuta in diferite imprejurari, prin relatiile cu oamenii si mediul inconjurator pt a vedea daca putem indura si daca-L putem pune pe Allah mai presus de noi insine. cea mai grea incercare este probarea credintei. Daca dovedim ca suntem adevarati credinciosi, atunci am trecut cu bine examenul vietii. Inshaalah

Subhanna ALLAH, intr-adevar mesajul acesta mi-a dat fiori pe sira spinarii, asa este, ALLAh sa te rasplateasca!

Saira
05-01-2007, 10:12 AM
Assalamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu

Am auzit,iarasi,o povestioara,mi se pare ca la una din cele doua emisiuni despre Islam (alhamdullilah): o femeie a venit la Trimisul lui Allah (salla Allahou alayhi wa salam) dorind sa i-o dea pe fiica sa de sotie.Ea i-a spus Profetului (salla Allahou alayhi wa salam) ca fiica ei nu fusese niciodata bolnava,nu suferise niciodata din nici o cauza etc...si atunci profetul Muhammad (salla Allahou alayhi wa salam) a refuzat cererea femeii.Caci si-a dat seama ca acelei fete nu ii fusesera sterse din pacate de catre Allah subhana wa ta'ala prin incercarile Lui.

Mie povestioara asta mi-a placut extrem de mult,mai ales ca mi se intamplase sa ma aflu cu o cateva surioare si sotul uneia dintre ele cand eu m-am lovit si am spus auch,uitand de acest dar al lui Allah.Si atunci sotul prietenei mele mi-a spus ca Allah subhana wa ta'ala imi stersese,insha'Allah,un pacat...si de atunci m-am obisnuit si cand ma lovesc sau ma doare ceva sau...nu mai spun auch,au etc ci alhamdulillah.