PDA

View Full Version : Nu fiti tristi, sigur Allah este cu noi



Latifah
04-24-2007, 12:45 PM
Allah ne-a rugat sa nu fim tristi. El spune:
''Nu fiti slabit [impotriva inamicului vostru], si nici intristati...'' [surah Al-Imran - Ayah 139].

"Si nu va necajiti asupra lo, si nu fiti nefericiti din cauza planurilor lor. " [surah An-Nahl - Ayah127].

"Nu fiti tristia, sigur Allah este cu noi." [surah At-Taubah - Ayah 40].

"…Am zis ,,Coborati cu totii si cand va veni pentru voi de la Mine o indreptare , cei care vor urma indreptarea MEA nu vor avea a se teme si nici nu se vor intrista." [surah Al-Baqarah - Ayah 38].


Tristetea enerveaza dorinta spiritului de a actiona, paralizeaza trupul in inactivitate. Secretul acesteia este ca tristetea impiedica persoana sa actioneze in loc sa il atraga catre aceasta. Inima nu beneficiaza prin suferinta. Cel mai iubit lucru de catre Diavol este sa il faca pe credincios trist pentru a-l preveni in continuarea pe calea sa.

Allah spune:
"Vorba in taina sunt doar de la shaytan, pentru ca cei care au crezut sa se intristeze ." [surah Al-Mujadilah – Ayah 10].

In urmatorul hadith Profetul saaws spune:
"Intr-un grup de trei persoane, este interzis pentru doi dintre acestia sa tina secret un indemn in timp ce il exclud pe al treilea, aceasta fiind o sursa de tristete pentru acesta.

Contrat a ceea ce cred unii (aceia care au o indoiala excesiva -extreme ascetic bent??), credinciosul nu ar trebui sa caute tristetea pentru ca aceasta este un element daunator care tulbura profund sufletul. Musulmanii trebuie sa respinga tristetea, luptand cu aceasta in orice mod permis de Islam. Nu este nici un beneficiu real in tristete. Profetul Muhammad gasea refugiu de la ea in urmatoarea suplicatie:

[U]"O' Allah, caut refugiul in tine de la anxietate si suparare (suferinta)!.
['O’ Allah, I seek refuge in you from anxiety and grief.']

Suferinta este cuplata cu anxietatea in acest hadith. Diferenta dintre cele doua este aceea ca daca un sentiment rau care patrunde in inima este legat de ceea ce sa va petrece in viitor, aceasta fiind anxietatea.
Grief is coupled with anxiety in this hadith. Si daca cauza acestui sentiment este din trecut, atunci aceasta se numeste suferinta. Ambele slabesc inima, cauzand inactivitate si scaderea vointei.

Suferinta poate fi uneori inevitabila si necesara. Cand ei intra in Paradis, locuitorii sai vor spune:
"Toata lauda si multumirile sunt pentru Allah, Care a indepartat suferinta [de la noi toti] [surah Fatir – Ayah 34].

Aceste verse implica faptul ca ei au fost in suferinta in aceasta viata, asa cum au suferit si prin alte forme de necazuri, ambele nefiind in controlul lor. Deci oricand o persoana este coplesita de sufertina si nu este nici o modalitate de a evita aceasta, acela este rasplatit pentru ca suferinta este o forma a necazului si credinciosul este recomplensat pentru aceasta. Totusi, credinciosul trebuie sa respinga suferinta cu suplicatie si alte practici.

Allah spune:
"Si nici impotriva acelora care au venit la tine cerand sa-i porti ( pe animale de calarie) , iar tu le-ai zis: ,, Nu gasesc pe ce sa va port !" si care s-au intros cu ochii plini de lacrimi , de mahnire ca ei nu gassc ce sa dea. [surah At-Taubah – Ayah 92].

Ei nu au fost laudati in suferinta lor, dar pentru ceea ce acea suferinta indica catre - credinta puternica. Aceasta s-a intamplat cand au ramas in urma in timpul unei expeditii a Profetului ( Salalahu Aleyhi w salam) , datorita inabilitatii lor de a gasi resursele necesare pentru calatorie. De acum ipocriti sunt expusi pentru ca nu au simtit suferinta cand au ramas in urma.

Astfel suferinta buna este aceea ocazionata cand unul rateaza o oportunitate pentru a face o fapta buna sau cand unul pacatuieste. Cand se simte trist pentru ca a fost neglijent in indeplinirea drepturilor lui Allah, el arata caracteristica unei persoane care este pe calea cea dreapta.



Asagfirullah pentru greselile de traducere.

amal
04-26-2007, 02:32 PM
daca ai tradus dupa un link in limba engleza poate ar fi mai bine sa il postezi ca sa te ajute moderatorul, sa corecteze greselile de ortografie si de traducere, deoarece acest subiect este placut si mesajul sau este important:give_rose:

Latifah
04-27-2007, 12:47 AM
Uita-ti aici linkul:

http://www.turntoislam.com/forum/showthread.php?t=11353

Pentru greselile de ortografie, imi cer scuze, nu am recitit dupa ce am scris si din cauza vitezei sigur am scris aiureli. O sa editez textul. Si inca o data scuze pentru greselile de traducere, am folosit dictionarul pentru a gasi intelesul corect, insa nu stiu varianta originala din araba si sigur au aparut deviatii de la intelesul initial.

:salam:

Latifah
04-27-2007, 12:57 AM
Oopsy, cam multe geseli la tipar :D Insa :( nu il mai pot edita. Mii de scuze. O sa fiu mai atenta pe viitor. :beberon:

maryam
04-27-2007, 08:23 AM
Oopsy, cam multe geseli la tipar :D Insa :( nu il mai pot edita. Mii de scuze. O sa fiu mai atenta pe viitor. :beberon:

Inshaa ALLAH sa fie ALLAH multumit de tine si sa te rasplateasca pentru stradania ta, cred ca se intelege, nu e problema, intentia ta si ideea ce o transmite acest subiect este importanta.:give_rose: :give_rose: :give_rose:

imanikka
04-28-2007, 12:45 AM
Saliha am editat ayaturile , fiindca le-ai tradus din engleza, de aia. Iti inchipui Araba- engleza- romana si ajungem la o detasare a sensului. Eu de fiecare data cand iau o informatie dintr-o alta limba , nu traduce surele din franceza, engleza etc , ci vezi sura si ayat si uitate in Traducerea sensurilor ... cel putin acum nu vad o alta optiune atata timp cat nu stim araba.


Merci pentru intelegere