PDA

View Full Version : Un Subiect Foarte Controversat



gabriela guettat
04-24-2007, 02:55 PM
Inca de la inceput acestui thread,(ca sa se poata derula in limitele strict islamice si a bunului-simtz)CINE nu este consernat si nu este interesat il ROG sa NU comenteze "numai de dragul de a comenta"!

CU RISCUL DE A MA REPETA:

ACEST THREAD L-AM DESCHIS PENTRU A SE INTZELEGE MULT MAI BINE EXPERIENTZA SURORILOR CARE SUNT IN POSTURA DE A DOUA SOTZIE!

SAU A SURIOARELE CARE SOTZUL LOR SI-AU LUAT O A DOUA SOTZIE!

In sperantza ca totul se va derula in limitele la ceea ce am scris mai sus,nu pot decat sa va doresc ca ALLAH subahahu wa ta'ala sa va binecuvanteze pentru intzelgerea de care ve-ti da dovada!

amoodia
04-24-2007, 05:26 PM
si eu sunt foarte foarte curioasa sa citesc ce scriu surorile noastre care au co-sotii. eu nu pot intelege poligamia, si pana acum toate cazurile care le cunosc personal, sunt toate nefericite.am fost la o nunta si au venit si cele 2 sotii ale unei rude de-a sotului, si vreau sa va spun ca dupa 20 de ani , inca se inteapa din priviri, si abia stateau una langa alta pe scaun. stiu ca in syria daca nu toate, aproape toate stau in acea casatorie, pentru ca au copii si nu au venit propriu, iar la familie nu se pot intoarce, pentru ca nimeni nu le sustine.aici o sora care venea la moschee si care mashAallah cred ca era in stare sa-i sarute pantofii sotului, asa de mult il iubea, a aflat dupa vreo 2 luni(timp in care toti din moschee stiau, si se uitau la ea cu mila) ca sotul ei se casatorise , dar nimeni nu-i spusese cu cate.... cand il intreaba ii spune ca s-a casatorit cu o femeie care e vaduva si ca din cand in cand ii trebuie un barbat,...dar bomba vine ca dupa vaduva si-a luat alta de 17 ani si deja era insarcinata acum... iar in tot timpul asta cand pleca de acasa, ii spunea sotiei ca se duce ba sa caute de lucru, ba ca are interviu, iar noaptea nu lipsea niciodata de acasa.....acum ea a cerut divortul, si vrea sa se intoarca la familia ei, iar el o tot implora cu ceva de genul GANDESTE-TE LA FAMILIA NOASTRA, CA NE STRICI CASA, COPIII.... ma intreb el s-a gandit la casa, copii si familia lui cand se desfata cu celalalte?

revin, ca eu am multe intrebari pentru cele care sunt intr-o casatorie poligama.dar nu vreau teorii, ca asa trebuie , vreau experiente traite de surorile noastre si mai ales sa fie adevarul.

iman99
04-24-2007, 06:39 PM
asalamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

bismilahi ar-rahman ar-rahim

In primul rand vreau sa va spun ca nu va voi spune nimic mai mult decat ceea ce v-am spus deja....alhamdulilah sunt a 2-a sotie si ins ha Allah daca sotul meu ar mai dori sa-si mai ia o alta sotie as accepta
In al doile rand..nu vad de ce noi femeile suntem puse la colt?De ce am acceptat?De ce nu sunt barbatii pusi la colt ?

Profetul Mohammad*salat* spune: barbatul care nu este egal cu sotiile lui va venii in ziua judecatii cu jumatate de fata lasata in jos(ca atarnata)

Nu am auzit si nu vom auzi de pedeaspa ca femeia a aceptat sa fie a doua sau a 3-a sau a 4

S-a facut o statistica:barbatii sunt mult mai multi care mor decat femeile din diferite cause:Accidente,boli

Iar islamul a venit sa rezolve aceasta problema nu numai ptr timpul profetului..ptr toate timpurile


Asa ca sfatul meu ptr surorile mele este sa aibe grija de sotii lor,sa-i iubeasca sa faca Dwa si sa nu-si ocupe prea mult mintea cu problema asta ptr ca sa nu devina o ideee obsesiva

Mesajul lui Allah este adevarat si nu trebuie sa discutam asupra lui,ci daca nu suntem de acord ca sotul sa aiba o alta nevasta discutati cu el cand aduce vorba ca nu veti accepta nicodata si ca ve-ti cere divortul ca sa stie si el la ce sa se astepte

Allah sa va pazeasca si in sha Allah sa fiti singurele sotii a sotilor vostri daca asta va doriti Allahuma amin

gabriela guettat
04-24-2007, 09:15 PM
Draga Amoodia,crede-ma surioara ca nu am deschis acest subiect pentru a satiface curiozitatea nimanui.
Ca tu nu te impaci sora mea cu poligamia este pur si simplu parerea ta,noi aici draga sora incercam sa INTZELEGEM CAT MAI BINE EXPERIENTZA SURORILOR NOASTRE!

DRAGA Iman99,itzi multzumesc pentru postrea ta,ALLAH subhanhau wa ta'ala sa te faca fericita in continuare!
Daca tu nu ai probleme si eshti fericita,noi itzi uram in continuare tot ce e mai bine pentru tine,pentru mica si marea familie in care ai intrat!

amoodia
04-24-2007, 11:01 PM
mdaaa, pai nu stiu de ce ai deschis subiectul asta, cred ca toti care vor citi tot din curiozitate vor citi, sa vada si experiente placute, daca sunt, si tot ceea ce au de spus partile implicate intr-o casatorie poligama. inseamna ca eu care sunt intr-o casatorie monogama nici nu ar trebui sa deschid subiectul.

ma scuzati dar nu mi-a picat deloc bine mesajul. eu m-am mai inscris intr-un grup despre poligamie pe yahoo, si acolo alhamdulilliah mi-au raspuns la intrebari si mi-au satisfacut curiozitatea, si toate astea tot ca sa inteleg si partile bune ale poligamiei, ca pe alea rele le vad zilnic....
Iman99 bine ca tu esti fericita si inshaAllah sa fii asa mereu.

gabriela guettat
04-24-2007, 11:15 PM
Imi pare rau Amoodia,ca mesajul meu nu a fost pe gustul tau surioara,dar daca am deschis acest thread l-am FACUT pentru a INTZELEGE ceea ce ne este dificil sa INTZELEGEM in aceasta viatza poligama.

Vreau sa dam surioarelor noastre shansa sa ne povesteasca!
Iar daca tu draga sora deja esti inscrisa in acel grup,si cunoshti deja unele raspunsuri ai rabdare te rog sa ne scrie si celelalte surioare despre experientza lor!

Multzumesc pentru intzelegere Amoondia!

maryam
04-25-2007, 12:16 AM
Dragele mele, iubitelor, va rog, Gabi scumpa eu te iubesc mult de dragul lui ALLAH dar sincer, fara ca sa te superi pe mine, vreau doar sa-mi spun parerea, dc te deranjeaza promit ca am sa sterg.
Noi nu suntem in masura sa judecam si mai e ceva f important, viata niciunei dintre noi nu are ce cauta aici, pentru ca ea nu va fi niciodata un exemplu, atat timp cat se va gasi mereu cineva sa comenteze...asa simt, nu vreau sa judece nimeni pe nimeni, am mai spus, mashaa ALLAH ptr fiecare sentiment nobil si bun. Mashaa ALLAH pentru cei care se supun si accepta cu inima deschisa lucruri pe care poate multi dintre noi nu le-am accepta in veci, ALLAH stie!
Dar te rog habibti, cred ca nu se va ajunge la un consens si nu se va intampla nimic bun din asta.

Poligamia exista, ea este permisa de ISLAM, ALLAH nu a spus ca trebuie nu stiu ce conditii ci doar sa nu faci diferente, sa nu o neglijezi pe una in favoarea alteia si tot Bunul ALLAH ne-a spus ca acest lucru-egalitatea va fi imposibil in inima sotului.
Dar El, Marire Lui tot ce a lasat permis si tot ce a interzis stie de ce, in timp ce noi doar judecam cu mintile si sufletele noastre limitate!

As vrea sa scriu exact ce simt, fara sa ma jenez de voi si mai ales fara sa fac vreun pacat.
A spus profetul *salat* si scrie si in Coran sa nu intrebam despre lucruri care dc ne-ar fi descoperite nu ne-ar placea.
Cred ca istagfiru ALLAH Al-Aziim, nu exista muslim care sa conteste ca doar ALLAH stie! Si ca poligamia e ceva permis si punct.
Problema este atunci cand acest subiect devine "pentru mine", adica pentru cel care citeste.

Pentru ca una e sa nu accept eu ca sotul sa isi ia a 2...si alta e sa nu inteleg la ce e buna, sau mai rau sa nu accept poligamia in general.
Pentru ca ISLAMUL ESTE UN TOT, nu poti lua din el numai ce crezi tu ca este ok si bun.
Fiecare cum am spus are un punct de vedere care nu poate fi obiectiv, exista o sumedenie de factori care concura la formarea unei pareri.
Si asta este ceea ce simtim in respectivul moment, poate ca dc lasamah ALLAH s-ar intampla cine stie ce nenorocire, persoana (care pot fi chiar eu) care era contra sa aiba o "co-sotie" :( ar deveni tocmai cea care ar incuviinta.
Nu e bine sa tragem concluzii pripite, Inshaa ALLAH sa ne ajute Bunul ALLAH sa avem fiecare ceea ce ne dorim.
ALLAH nu ne-a obligat sa acceptam, am mai spus, poti divorta asa cum si el daca nu e multumit si viata in comun nu mai poate fi acceptata o poate face, Islamul nu impune niciunui om decat ceea ce este in puterea lui. Puterea de a stii, de a crede, de a pricepe, de a face........

Sincer, noi nu putem pricepe ceea ce nu putem cuprinde cu stiinta noastra.
Haideti sa nu ne mai "luptam" cu aceasta, sa traiasca fiecare cum isi doreste fara a considera ca la el/ea este cheia cunoasterii si stiintei absolute..avem atat de multe alte lucruri pe care nu le stim, nu le facem...

Inshaa ALLAH sa ne ajute Bunul ALLAH sa fim dintre cei buni.

imanikka
04-25-2007, 12:50 AM
Masha Allah surioara Maryam :give_rose:

Surioara Gabi eu cred ca acest subiect nu o sa duca la nimic bun , asta reiesind din subiectul pe care l-ai inchis.Am vazut parerile celor care au scris. Fiecare cu viata lui si problemele sale, important este sa nu-l uitam pe Allah Subhnahu w Ta'ala si sa fim fericiti, sa dam nastere la copii credinciosi si sanatosi.

Allah sa ne aiba in paza sa

Doresc tuturor soti credinciosi , si o familie fericita

gabriela guettat
04-25-2007, 01:15 AM
Ca intodeuna,mashallah un raspuns de un BUN-SIMTZ EXTRAORDINAR!
Si eu surioara te iubesc186,si pe tine Iemenikoo186 si pe voi pe toateee va iubesc186 si tocmai asta am vrut sa fie SCOPUL meu sa se intzeleaga odata pentru totdeauna,surioara Maryuma,Iemenikoo,si voi toate surioarle mele!!!!!acest "subiect" ca sa nu mai il repetam.
Ce este frumos sa stim ca ISLAMUL NU A OBLIGAT SI NICI NU A FORTZAT MANA NIMANUI SA FIE IN POSTURA DE A DOUA,A TREIA SAU A PATRA SOTZIE!
Daca unele dintre surioare au facut-o STIU SI SUNT CONVINSA,ca asa a fost scris in destinul lor,si mai stiu ca NU au fost obligate sa accepte!
Pentru prima cea care a acceptat cu voia ei sau fara de (voia ei) venirea in casa a acestei se poate sa nu fie o partida de placere,dar DRAGELE MELE,ESTE FOARTE ADEVARAT CEEA CE SPUNE MARYAM:
"sa traiasca fiecare cum isi doreste fara a considera ca la el/ea este cheia cunoasterii si stiintei absolute.."

ALLAH subhanahu wa ta 'aalaALAM(stie tot)

AVEM ATATEA DE INVATZAT!!!ASA ESTE SURIOARA,MASHALLAH
ALLAHU AKBAR!!

hannen
04-25-2007, 05:23 AM
Sincer,n-am inteles care este scopul subiectului.

Stiu ca din cauza mea l-ai inchis pe celalalt si sincer nu intentionez sa provoc acelasi dezastru si aici, insa tu inviti la destainuire a surorilor care traiesc aceasta situatie si la aplauze din partea celor care nu experienteaza asa ceva.

Deja Iman99 ti-a spus ca nu are de gind sa dezvaluie mai mult din viata ei,lucru care mi se pare corect.
Si la fel am zis si la celalalt subiect ,nu o judec pt. ca nu-mi permit asa ceva.Asa cum zicea o sora mai sus,cu siguranta acest lucru a fost scris de Allah in destinul ei si de aceea i-a deschis inima in felul acesta si accepta situatia!Sincer,nu pot decit sa o invidiez!
Este o mare realizare!

Dar la fel am mentionat ca noi stim parerea ei si mashaAllah si alhamdullilah ca este fericita.Insa nu peste tot este aceasi situatie si in multe nici prima sotie nu-i fericita si nici a doua,fiindca are grija prima sa-i faca viata grea.De aceea am zis ca ar fi interesant sa aflam parerea unei prime sotii.Si cel mai frumos ar fi sa aflam ca este fericita si ca accepta cu inima deshisa,inshaAllah!

Cind apare cite un subiect despre o sora al carui sot s-a casatorit,toate sariti sa o compatimiti pe sora si majoritatea spun ca poligamia se face in niste conditii.De fapt,nu!
Sotul nu are nevoie de aprobarea primei sotii si nici de un motiv anume,o face daca vrea el si gata.

Amoodia a prezentat o situatie adevarata,una din multele pe care le stie,si vad ca nu a convenit!
Fetelor ,aceasta este situatia si trebuie sa o acceptam.
Acest subiect nu ar trebui sa fie unul de surle si urale pt. poligamie ci unul in care sa discutam concret si sa acceptam si partile negre pe care le facem noi ,oamenii!
Surioara Maryam a spus bine,Allah a ingaduit si punct!Are f. mare dreptate cind zice ca nu o putem respinge .M-am gindit ,intr-adevar e una sa o respingi la nivel personal si alta ca un tot!La modul general!

Stiu sigur ca are un scop,un motiv insa inima mea mica inca nu-l accepta(la nivel personal),desi poate il intrezareste undeva.
Pt. acest lucru ii cer acum, si intentionez sa o fac si in viitor,iertare doar lui Allah subhana wa taala!
Pt. acest lucru si pt. altele pe care citeodata le vad probabil intr-o ...lumina nu prea buna as putea zice.Acest lucru se datoreaza si ceea ce vad si aud in jur.Sunt hadisuri si altele(interpretabile) dupa urma carora barbatii profita foarte mult.Acest lucru ma face sa ma revolt!
Si poate acest lucru este hijadul meu ,al meu cu mine!

Nu vreau sa atrag mania lui Allah subhana wa taala si stiu ca suntem rasplatiti pt. ginduri/intentii si ceea ce ne iese din gura.

Si ca un rezumat,ideea era ca daca ai deschis acest subiect trebuie sa accepti tot ceea ce aduce el,de bine si de rau,experientele si parerile tuturor,nu doar ovatiile.

hannen
04-25-2007, 05:32 AM
Iman99,imi pare nespus de rau daca ti-am lasat vreo secunda impresia ca te-am pus la zid,pe tine sau pe alte femei care traiesc in poligamie!

Cred ca dupa felul in care a sfirsit celalalt subiect(vina mi-o asum) ti-ai dat seama cu cine am dat de toti peretii!Cu barbatii,dragii de ei:D

huda_alrahim
04-25-2007, 06:45 PM
Assalamu alaikum!
Scopul acestui nou thread a fost cu totul altul...
Era adresat celor care sunt in situatia de a fi prima sotie, dar sotul s-a recasatorit, sau sunt a doua sotie...
Fiecare sa isi povesteasca situatia in linii mari... sa spuna daca sunt probleme, se descurca, sau ce doresc ele sa povesteasca...
Nu a fost inceput sa povesteasca fiecare ce a mai vazut pe la altii, ca stie ca exista n cazuri in care nu mai stiu ce se intampla....
Se presupunea ca fiecare isi scrie povestea, fara ca celelalte sa intervina si sa ii dea in cap, sau sa spuna ca ele nu sunt de acord...
Se putea face totul si pasnic....
In ritmul asta nimeni nu o sa mai scrie ceva care stie ca altora nu le convine...
Intentia era sa se mai deschida si un alt thread, la care fiecare sa isi exprime parerea de prima si unica sotie, cu avantaje si dezavantaje...
Dar daca nu ies scantei, cred ca nu se poate!!!
Si sa nu uitam ca suntem toate musulmane si discutam despre ceva halal...
Se intetniona sa se vorbeasca despre experiente directe, nu ce vedem pe strada sau in curtea altuia... ca nimeni nu poate stii ce se intampla in sufletul celuilalt...
Maryam...ai foarte mare dreptate... cine suntem noi sa ii judecam pe ceilalti?? Poate cineva sa isi spuna experienta fara ca celelate sa inceapa ca el nu ar accepta asa ceva, ca daca ar fi fost in locul lor asa si pe dincolo ar fi facut...
Situatiile de genul asta exista... fericite si nefericite... dar noi nu o sa le aflam niciodata...
Din moment ce de la inceput s-a scris: eu nu as accepta, sunt curioasa cine scrie ca e bine, cine o sa mai posteze parerea ei... Din cele mai multe postari reiese clar ca orice s-ar spune, parerea lor ramane nestramutata... Intentia nu este sa schimbam opinii, ci doar sa vedem ca suntem diferite, suntem ale lui Allah toate si atat timp cat nu e haram haideti sa respectam parerea celorlalti...
Insha Allah sa se deschida un thread anume ca fiecare sa isi exprime nemultumirile in legatura cu eventualitatea ca sotul isi ia a doua sotie... si acolo fiecare sa isi treaca ce inconveniente ar aparea si motivele pt care nu este de acord...
Si sa lasam acest thread celor care deja au facut o alegere sau sunt puse in aceasta postura...

gabriela guettat
04-25-2007, 10:01 PM
Hannen,draga sora,nu face afirmatzii de care nu esti sigura,te rog!
Nu am inchis subiectul din cauza ta,iar daca am deschis acest thread are un scop precis,care daca ai citii bine NU cred ca nu l-ai intzelege!

In schimb te rog sa imi permitzi sa itzi spun ca nu cu atacand vei gasi un raspuns la nedumeririle tale!
Te-as ruga sa fii mai maleabila surioara in discutzii,nu mi o lua in nume de rau.
Deci va rog cele ce doritzi sa mai continuam sa imi spune-ti,iar daca doritzi sa inchid la fel sa imi spune-ti!
Imi pare rau ca ce am vrut eu sa se intzeleaga NU S-A intzeles!

ALLAH subhanahu wa ta'ala SA VA BINECUVANTEZE PE TOATE!

AMEEN!

hannen
04-26-2007, 05:31 AM
Si cu ce v-am deranjat si de data asta?Si pe cine am atacat Gabriela?Poti te rog sa-mi arati ,unde si cum am atacat in subiectul de fata?(ca sa evitam discutiile inutile o poti face pe PM,astept cu interes)
Am incercat sa ofer o explicatie,vad ca mai rau am facut!

Spor la discutii!

ibadat
04-26-2007, 10:24 PM
acest subiect rea interesant. cine vroi sa se bage in discutie e se baga cine nu dorea, statea deoparte. nu trebuie sa ne lamentam atat, sa aratam ca ne deranjeaza pt ca astfel dam nastere la discutii rautacioase din partea celor de alta religie. scuze pt greseli

um-rahmun
04-27-2007, 12:55 PM
AL SALAMU WALEKOM!

Fetelor ce atata zarva mare pe acest subiect?
Eu cred ca acesta este un dar mare de la ALLAH si noi in loc sa profitam de acesta i-l refuzam.Ce trist:mad: :mad:
Uitati de exemplu:noi traim departe de famili amandoi,nu avem sprijin si ajutor de nicaieri,acum ma strofoc ca trebuie sa nasc si cu cinemi las familia?Daca ar fi a 2 a nu m-as consuma.
-acum cu sarcina m-am ingrasat iar daca ar fi a 2 m-as duce la sport si ea ar sta cu copii(si invers).
-teama de socra daca a-m fi doua ar fi obositar pentru ea sa cicaleasca doua ne-am uni contra ei si a-m fi mai puternice.(ALHAMDULILAH eu nu am probleme cu soacra).
Daca a-m fi doua sotul ar fi epuizat,de munca, nu ar mai avea timp sa ne controleze la curatenie,la ce-am facut acea zi si multe,multe stim noi a-r cauta patul si poate s-ar culca flamand si de facut mancare a-m scapa de multe ori.
Si pana la urma ce daca poate nu am fi bogate, doar nu ducem cu noi totdeauna bogatia nu a-m manca mai putin ca cei bogati etc.
Daca as avea timp v-as scrie mai multe poate chiar intru si eu total in situatie si-i spun sotului sda nu vina acasa maine fara o a 2 a.:D

emilia
04-27-2007, 04:38 PM
AL SALAMU WALEKOM!

Fetelor ce atata zarva mare pe acest subiect?
Eu cred ca acesta este un dar mare de la ALLAH si noi in loc sa profitam de acesta i-l refuzam.Ce trist:mad: :mad:
Uitati de exemplu:noi traim departe de famili amandoi,nu avem sprijin si ajutor de nicaieri,acum ma strofoc ca trebuie sa nasc si cu cinemi las familia?Daca ar fi a 2 a nu m-as consuma.
-acum cu sarcina m-am ingrasat iar daca ar fi a 2 m-as duce la sport si ea ar sta cu copii(si invers).
-teama de socra daca a-m fi doua ar fi obositar pentru ea sa cicaleasca doua ne-am uni contra ei si a-m fi mai puternice.(ALHAMDULILAH eu nu am probleme cu soacra).
Daca a-m fi doua sotul ar fi epuizat,de munca, nu ar mai avea timp sa ne controleze la curatenie,la ce-am facut acea zi si multe,multe stim noi a-r cauta patul si poate s-ar culca flamand si de facut mancare a-m scapa de multe ori.
Si pana la urma ce daca poate nu am fi bogate, doar nu ducem cu noi totdeauna bogatia nu a-m manca mai putin ca cei bogati etc.
Daca as avea timp v-as scrie mai multe poate chiar intru si eu total in situatie si-i spun sotului sda nu vina acasa maine fara o a 2 a.:D
m-ai bine ti-ai angaja o servitoare caci ai economisi ceva bani:D

Mariyah
04-27-2007, 05:19 PM
pey de abia asteapta a 2 a sotie sa intre in contact cu pampersii...de abia asteapta
um rahmun ideea asta de triumvirat conjugal e utopica din orice punct de vedere

imanikka
04-28-2007, 12:00 AM
Eu nu inteleg femeile astea:scenic: :scenic:

Pai care e problema dragi surori? De ce nu profitati de asta si va chinuiti atata cu mancare , copii etc...Mai bine luati-i sotului a doua si gata , s-au rezolvat toate problemele... Zicem ca nu vrem cariera si job ca sa stam acasa sa educam , sa crestem copii , sa asteptam sotul cu mancare nici calda nici rece ...si l-a sfarsit tot nu ne ispravim si ne gandim : ,, CE bine ar fi sa mai aiba sotul o sotie,,? :scenic: Nu cred ca asta e o problema , eu cred ca majoritatea sunt increzute ca sotul lor nu ar lua o a doua sotie pe nimic in lume , si de aia vorbesc cu incredere despre poligamie ! Si sotul meu poate sa-si ia si 4 , nu am nimic impotriva , dar stiu ca nu-si va lua niciodata :D .

Ar putea el respira daca eu sunt aerul lui?
Ar putea sa zambeasca atunci cand eu sunt zambetul lui?
Ar putea sa iubeasca atunci cand numai eu sunt iubirea lui?

Alhamdulilah ca astfel de discutii nu exista in familie si cred eu ca nu vor exista. In ceea ce priveste poligamia suntem de acceasi baricada . Ne descurcam cum putem , ceea ce facem facem impreuna, nu am nevoie de cineva sa vina sa-mi schimba pamersul la copii , si nici mancare sa-mi faca. Sunt fericita asa cum sunt si Alhamdulilah

ummraschid
04-28-2007, 12:33 AM
Inca de la inceput acestui thread,(ca sa se poata derula in limitele strict islamice si a bunului-simtz)CINE nu este consernat si nu este interesat il ROG sa NU comenteze "numai de dragul de a comenta"!

CU RISCUL DE A MA REPETA:

ACEST THREAD L-AM DESCHIS PENTRU A SE INTZELEGE MULT MAI BINE EXPERIENTZA SURORILOR CARE SUNT IN POSTURA DE A DOUA SOTZIE!

SAU A SURIOARELE CARE SOTZUL LOR SI-AU LUAT O A DOUA SOTZIE!

In sperantza ca totul se va derula in limitele la ceea ce am scris mai sus,nu pot decat sa va doresc ca ALLAH subahahu wa ta'ala sa va binecuvanteze pentru intzelgerea de care ve-ti da dovada!

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

...am dat quote cerintei surioarei noastre Gabriela, inca de la inceputul acestui thread, pentru a va reaminti, exact...scopul acestuia!...

...despre "poligamie - pro si contra", putem deschide cate thread-uri doriti, oricum, nu cred sa schimbe ceva din atitudinea noastra!...

...acest thread era insa conceput, pentru surorile care sant deja in aceasta situatie, sau a celor care o iau in consideratie...comentariile ironice sau cele super-suficiente, nu isi au locul, surori fillah, nici aici, nici in alte parti ale forumului, sau aiurea...

...ideea era ca acest thread sa EXISTE...pentru orice eventualitate, chiar daca nu scrie nimeni, deocamdata...ceea ce intre noi fie zis, este de inteles.... la replicile care se dau...

...nu este destinat nici satisfacerii curiozitatii noastre, nici punerii la zid a surorilor care se incu---- sa scrie...

...inshaallah,
sa fim macar atat de pline de iubire la Allah ta'ala, incat sa inlesnim aceasta cale spre intelegerea noastra!...

assalamu alaikum wa rahmatu-llah!...

amoodia
04-28-2007, 02:59 AM
din partea mea puteti sa inchideti subiectul. la celalalt am raspuns scurt si la obiect pentru ca am vazut ca era vorba de un chestionar, aici am crezut ca poate oricine sa-si spuna parerea, chiar am specificat la sfarsitul primului mesaj, ca vreau si eu sa stiu despre surorile intr-o casatorie poligama, dar voiam sa fie adevarate, pentru ca am mai intalnit surori care au tot afirmat ca sunt fericite, pana cand le-a podit plansul si au spus adevarul. in orice caz de 2 zile tot incerc sa inghit ca am fost facuta mai indirect NESIMTITA si nu pot.nu am negat poligamia pentru altii, o neg pentru mine pentru ca imi cunosc sotul si nu ar putea in veci sa fie corect, o neg pentru cele care sunt mintite continuu si pana la urma tot ele sunt vinovate ca si-au stricat casatoria cerand divortul.
chiar zilele trecute i-am spus Hudei de o sora cred din Australia, care atunci cand a devenit a doua sotie a fost o gelozie mare intre ele, dar sotul le-a facut sa se iubeasca.o data i-a adus bani sa-si cumpere ce vrea ea, pentru ca fusese ziua primei sotii si sotul i-a cumparat tort, dar sotul stiind ca sora asta are diabet i-a adus banii si i-a spus TI-AS FI CUMPARAT SI TIE TORT DAR STIU CA NU AI VOIE, ASA CA-TI DAU SA-TI CUMPERI CE VREI TU. e prima data cand am zis si eu MASHAALLAH pentru fratele respectiv, dar din pacate e singurul caz fericit care il stiu, si nu il stiu personal.

hannen
04-28-2007, 11:48 AM
Imanikka ,amodika:999: :999:

Fetelor,eu nu cred sincer ca o sa scrie cineva prea curind pt. ca e greu omului pina ajunge sa se confeseze ,mai ales pe un forum public.
Chiar daca e un nick,vorba circula "aaa,ati auzit de cutarica saraca e nefericita..."
E bine sa avem subiectul si sunt curioasa daca vreodata va intra cineva sa ne povesteasa cum este sa fii una din cele 2-3-4 sotii!!

Da` a fost frumoasa faza cu sotul epuizat de munca care se culca flamind!Deci cu doo fumei in casa ,sarmanul ar trebui sa caute patul ,nu tu mincare ,nu tu curatenie...sa:D sau sa :( :mad: ???
Ma abtin:D

Ishtar
04-29-2007, 09:05 PM
Nu'sh ce-mi veni sa-mi dau cu presupusu' p-acilea...ca doara nu corespund pentru "fisa postului":D ...da' ia'ca,tot citind ce-ati mai zis una alta,gasii si io un martor viu...poate cel mai viu si cel mai cumplit de lucid...stiti care?Maria Sa,Limba Araba.Desi v-ar parea cam ciudat la o prima vedere,sa stiti ca nu e!Parol.
Si,ia sa vedem noi acuma cum ziceam ca se zice:p in araba la ceea ce voi numiti atat de ...aproape caraghios de "politicalicorect":D ,'co-sotie'...pai,musulmanii originali(asta tot dupa o clasificare de-a voastra mai veche,ce-i drept,dar care mi-a ramas la suflet!:D ) le numesc pe 'co-sotiile' astea nici mai mult ,nici mai putin decat "dhurra",in traducere libera:ceva care dauneaza:D

Boon,ia sa vedem noi mai departe si anume odraslele.Pai,io-te ca si aici avem de-a face cu o "unitate in diversitate":D ,adica daca toti laolalta is "ah",adica frate,(nuuuu,nu vine de la "ah,ce bine era daca tata nu se insura":D )...lucrurile se schimba radical cand ii vorba de frate de aceeasi mama.Acela se cheama "shaqiyq".

Acu' ,io as mai spune cate una alta,da' cum ziceam...

Allah Ta'ala sa va aiba in Paza Sa pe toti!

PS. Acu' nu mi-o luati si voi in nume de rau,da' parca prea ajunseserati prin alte galaxii intr-o chestiune cat se poate de serioasa si ,nu de alta,da' cine mai citeste pe-aici e bine sa stie ca ,in realitate nu prea poti sa te ocupi de manichiura in timp ce 'co-sotia' iti creste plodutii si nici sa mergi "sa tragi de fiare" in vreme ce tot ea,adica 'co-sotia' iti face mancare.Realitatea,vazuta la fata locului , e mult mai cinica,sa stiti,dragele mele!

PPS.:D ...ca-mi amintii faza cu "triumviratu' conjugal"...e dementiala!Sa inteleg adica:"un barbat+doua barbate la conducere" ,nu?

ummraschid
04-29-2007, 09:43 PM
:006:

assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

...inshaallah, sa nu luam in gluma, dragi surioare, nimic din ceea ce face parte din religia noastra...nici macar pe forum, pentru ca nu santem doar noi intre noi...
...cati frati si surori, noi musulmani, citesc aceste randuri, doar Allah ta'ala stie...
...si inshaallah, sa le oferim si lor sansa pe care am avut-o noi, anume sa afle mai intai din Sfantul Qur'an si din Sunna, despre Islam...
... din pacate insa, de multe ori, santem tocmai noi cei care le aratam mai intai ce fac si ce zic musulmanii, si mai apoi ce spune Allah subhanahu wa ta'ala si Profetul Muhammad *salat* ...:o

...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa fie multumit de voi , si sa va rasplateasca cu tot ce este mai bun, in aceasta viata si in cea vesnica, inshaallah...

Amin!

ibadat
04-30-2007, 09:25 AM
AS SALAM WA ALECUM WA RAHMATULAH WA BARAKATUHU. SURIOARA UMMRASHID ARE DREPTATE. HAIDETI SA TRATAM FIECARE SUBIECT CU SERIOZITATE SI IMPORTANTA. NU NE PLACE, NU DISCUTAM

ioanaeyad2
07-06-2008, 11:18 PM
ai punctat bine, emilia :)
personal, mi-e greu sa cred ca sotiile, intre ele, ar putea fi prietene, ca s-ar tolera una pe alta, ca s-ar privi ca si cum ar fi doua surori si nu doua rivale. dar numai dumnezeu stie ce este in sufletul lor...

memouna
07-08-2008, 03:01 AM
Depinde de firea femeilor....unele sunt fericite,altele nu,depinde de sotie ce asteptari are de la sotz,si de ceea ce isi doreste..Exista femei mai egoiste care si l doresc numai pentru ele,si atat,si exista altele mai generoase,care sunt incantate sa l imparta:D,si mai este o a 3 a categorie a celor resemnate ,la o adika nu au alta optiune pt ca nu vor nici fara el.Mie mi ar fi frica doar de o chestie:Ca sotul meu sa nu abuzeze de acest drept pe care il are la 4 sotii,adika sa o faca din capriciu.Normal ca daca o femeie are anumite asteptari de la o relatie si de la sotz,si e indragostita de el,i iubeste mult,si si l doreste numai al ei,va avea o mare deziluzie,poate fi dureros,dar e nevoie de mult studiu al religiei,de intelepciune,fiecare femeie casatorita cu un musulman trebuie sa fie pregatita pt o posibila sau posibile co-sotzii(nu mi prea place termenul:beberon:).Cred ca daca sotiile barbatului sunt bune la suflet,si credincioase, e posibil sa se inteleaga si respecte intre ele.Rivale??...intr un fel femeile sunt asa din caracter,,,,dar asta este un pacat,si trebuie sa se evite rivalitatea si astfel de gesturi,,,Ideea e ca,intr adevar poate fi o lovitura grea pt o femeie sa afle ca sotul mai are alta..,daca mi sa r intampla,eu cred ca m as afla in categoria resemnatelor:D....Ceva de genul,nu mi place,dar asta este....Eu le inteleg si pe cele care nu au nimik impotriva si sunt fericite asa,dar le inteleg si pe cele care sufera.

maryam
07-08-2008, 03:34 PM
Desi e draguta in mare parte postarea ta, memouna, trebuie sa te contrazic:p, nu trebuie sa fii neaparat egoista ca sa nu ajungi la "nobletea" de a iti ceda parte din drepturi altei femei...tine de ceva mult mai profund care e alcatuit dintr-o serie de factori (calitati, conditii, stari...):D.

Sunt tare curioasa, citind postarea ta sa stiu, cum arata o femeie care se "angajeaza" intr-o relatie fara sa aiba asteptari, fara sa-si iubeasca sotul, fara sa si-l doreasca intr-o viziune proprie, singulara?:D:D
Sincer...partea asta este de-a dreptul iesita de sub orice tipar normal, firesc...;), ptr ca dc nu am avea asteptari, nu aia, nu aia...eu una:p as fi facut cu totul altceva, dar la baza unei relatii, a unei casatorii, ce sa mai vorbim:p, nu pot sta decat sentimente si asteptari, ar fi culmea sa ma fi casatorit pe aceleasi principii care m-ar determina sa fac extreme sports de exemplu.:o

batool391
07-08-2008, 06:00 PM
Depinde de firea femeilor....unele sunt fericite,altele nu,depinde de sotie ce asteptari are de la sotz,si de ceea ce isi doreste..

Eu nu cred ca starea de fericire depinde de firea femeilor ci de situatiile pe care le traiesc, de calitatea relatiei cu sotul lor si de modul in care el o trateaza.

Exista femei mai egoiste care si l doresc numai pentru ele,si atat,si exista altele mai generoase,care sunt incantate sa l imparta:D,si mai este o a 3 a categorie a celor resemnate ,la o adika nu au alta optiune pt ca nu vor nici fara el.

Daca iti doresti un sotz numai al tau nu cred ca poate fi catalogat egoism. Poligamia e Sunnah deci nu e ceva care trebuie practicat obligatoriu. Spui ca cele care accepta dau dovada de genorizitate? Eu sincer nu cred ca aceasta e genorizitate ci ca acele femei sunt suficient de puternice sa accepte poligamia. O alta optiune exista ptr cele care sunt implicate in astfel de casatorii poligame pe care sufletul lor le accepta cu greu. Cele care raman de nevoie intr/o astfel de situatie o fac presupun, constientizand ce inseamna acest lucru pe termen lung.

Mie mi ar fi frica doar de o chestie:Ca sotul meu sa nu abuzeze de acest drept pe care il are la 4 sotii,adika sa o faca din capriciu.

O discutie despre acest lucru se impune inainte de casatorie si ori de cate ori este cazul sa lamurim acest aspect. Daca o face din capriciu sau doar ptr ca doreste sa uzeze de acest drept atunci cred ca acel barbat nu e de calitate. Cu ce drept unii isi tin familia cu un buget redus ani de zile , punand deoparte sume considerabile ptr a plati un mahr consistent celei de/a 2 sau a 3 sotii? Casatoria nu e joaca deci capriciile nu au ce cauta atunci cand vrei sa te casatoresti. Allah nu da nimanui mai mult decat poate. Un barbat sau o femeie nu stie ce inseamna poligamia pana nu se confrunta cu ea.

Normal ca daca o femeie are anumite asteptari de la o relatie si de la sotz,si e indragostita de el,i iubeste mult,si si l doreste numai al ei,va avea o mare deziluzie,poate fi dureros,dar e nevoie de mult studiu al religiei,de intelepciune,fiecare femeie casatorita cu un musulman trebuie sa fie pregatita pt o posibila sau posibile co-sotzii(nu mi prea place termenul:beberon:).

De ce sa fie poligamia o spaima vesnica in sufletul femeii musulmane? Exista si optiunea separarii de sot daca simti ca nu poti suporta situatia. Nimeni nu are dreptul sa blameze o sotie care cere divortul din cauza ca sotul ei mai are inca o sotie, Nu cred ca e o lipsa de intelepciune sau credinta daca spui nu , nu pot suporta aceasta situatie. De ce sa adune o femeie frustrari, dureri, nefericire? Doar ptr ca a avut nenorocul de a da peste un sotz care nu/i respecta sentimentele si e gata sa o inlocuiasca cu una mai tanara sau mai noua? Eu nu pledez impotriva poligamiei , eu vreau sa spun ca nu mai traim zilele in care sa ne putem permite asa de usor , cum o fac unii sa avem mai multe sotii. Ritmul de viata accelerant si stresant , diminuarea resurselor financiare, schimbarea mentalitatilor sunt motive suficiente de a descuraja pe eventualii doritori care iau in calcul doar partea placuta a situatiei , dar nu si greutatile ei.


Cred ca daca sotiile barbatului sunt bune la suflet,si credincioase, e posibil sa se inteleaga si respecte intre ele.Rivale??

Cineva poate fi foarte buna si foarte credincioasa si sa nu accepte. De inteles si respectat da acest lucru se poate. Dar in sufletul lor intr/un cotlon tainic vor exista resentimente care vor iesi la un moment dat la iveala. Daca 2 femeii sau 3 sau 4 au acceptat sa fie sotiile unui singur barbat ar trebui sa aiba decenta sa se comporte civilizat una cu alta iar sotul ar trebui sa fie egal cu toate ca sa nu starneasca un conflict intre ele.

...intr un fel femeile sunt asa din caracter,,,,dar asta este un pacat,si trebuie sa se evite rivalitatea si astfel de gesturi,,,Ideea e ca,intr adevar poate fi o lovitura grea pt o femeie sa afle ca sotul mai are alta..,daca mi sa r intampla,eu cred ca m as afla in categoria resemnatelor:D....Ceva de genul,nu mi place,dar asta este....Eu le inteleg si pe cele care nu au nimik impotriva si sunt fericite asa,dar le inteleg si pe cele care sufera.


Fiecare femeie e libera sa se resemneze sau sa decida ca nu va ramane intr/o casatorie poligama. Allah sa le protejeze pe toate surorile noastre si sa le faca sa aiba parte de o casatorie fericita. In definitiv poligamia este o optiune personala a fiecarei musulmane si nu este o situatie in care nu exista iesire in cazul in care aceasta este necesara si dorita.....

memouna
07-09-2008, 03:36 AM
am vazut ca mi s a facut o analiza la ce am scris,dar ori nu m am exprimat bine,ori nu am fost inteleasa.Bine inteles batool,ca firea unei femei nu are legatura cu starea de fericire,ai mare dreptate.Eu vroiam sa spun ca firea unei femei are legatura cu reactia ei intr o asemenea situatie(poligamie).Fiecare femeie reactioneaza diferit,in functie de caracter.Si inca ceva,sa stiti ca nu e parerea mea personala aici,am vazut ca ati cam sarit pe mine:o,eu nu cred ca femeile care nu acepta,sunt egoiste,am folosit aceste cuvinte ,,egoiste,, si ,,generoase,,,aproape sub forma unei glumitze sa zic asa,tocmai putin adresata acelor surori care acuza pe celelalte care nu sunt de acord,cum ca ar fi egoiste.Am vazut la tv,si online,cazuri de femei care sustin ca sunt f fericite,si gata sa accepte o a 3 a si a 4,cu mare drag.Eu le inteleg,daca sunt fericite,foarte bine,ma bucur si eu pt ele,sincer.Dar daca altele nu pot sa acepte,poate pt ca au o alta ,,structura,, sufleteasca,si alte asteptari de la sotz,eu le inteleg si pe acestea,perfect.

memouna
07-09-2008, 03:53 AM
,,Eu nu cred ca starea de fericire depinde de firea femeilor ci de situatiile pe care le traiesc, de calitatea relatiei cu sotul lor si de modul in care el o trateaza. ,,perfect de acord,surioara.Dar parerea mea umila e ca starea de fericire da are legatura cu asteptarile ei de la sotz.Asta e psihologic si valabil in orice domeniu,cand un om are anumite asteptari de la ceva sau cineva,un anume ideal,si lucrurile se intampla sa nu iasa tocmai cum a visat,automat survine deceptia,..Fiecare femeie e diferita,nu suntem la fel,unele pot indura mai mult,altele mai putin,unele sunt mai pasive,altele mai emotionale.(de ex eu, ma pornesc in plans din orice nimik:o,sunt o fire mai emotionala).Eu cred ca poate barbatul sa i dea sarea cu marea,si sa se ºpoarte extrem de bine,sa faca tot posibilul sa sa o impace,si cu toate acestea ea sa nu fie fericita,pt ca nu poate suporta ca el sa mearga a 2 a zi in patul alteia.Pentru ca nu asta a fost idealul ei,nu asta si a dorit,de la sotz.Unele femei sunt interesate mai mult de o calitate buna a vietii,decat de partea sentimentala,in timp ce altele sunt foarte sentimentale.Am vazut la tv o sora din rusia,care spunea ca duce o viata atat de buna,si nu i lipseste nimik,e tratata ca o regina,si nu i pasa ca sotul ei mai are alte sotii.Dar in paralel,a vb si o alta sora tot din rusia cu lacrimi in ochi...,care ajunsa in arabia saudita,a aflat ca sotul mai are cateva.(nu i spusese).,si suferea mult,si era si tratata cam rau de co-sotii,si de sotz.Cazuri si cazuri....Sper ca m ati inteles mai bine...Salam Aleykum

memouna
07-09-2008, 04:19 AM
Bine inteles ca nimeni nu e obligat sa accepte poligamia,sau sa o practice.Asta deja cred ca o stim cu totii :oIn orice caz un lucru e clar,nici o femeie nu poate sa i interzica sotului ei sa fie poligam,deoarece este dreptul lui.Ea poate doar sa puna o clauza in contractul de casatorie,cum ca daca si mai ia alta,ea divorteaza.Daca sotul nu vrea sa o piarda,eventual nu va mai lua alta sotie. Nu e o solutie,normal, ca nu e...sa traiesti cu spaima ca cine stie ce i poate trece sotului,sa si ia alta..sau stiu eu ce.Eu doar as vrea ca fratii nostri sa stie sa aplice corect poligamia,si sa o faca cu un scop nobil eventual,si cu cele mai pure intentii,in loc sa o faca din capriciu(cum multi o fac)Chiar n ati vazut pe la tv ?.Sau n ati auzit de la cunostinte?. Personal,as accepta poligamia,dar numai in anumite conditii.(infertilitate,boala,sau un scop umanitar..)Poate sunt egoista,nu stiu,dar asta este ceea ce simt...In astfel de cazuri dificile,in ceea ce priveste poligamia,nu as avea de spus decat Alhamdulillah!!! Fie ca Allah sa protejeze pe toate surorile,sa ne aiba in paza Sa,si sa fim fericite inshaallah ,in casniciile noastre!Salam

maryam
07-09-2008, 10:53 PM
:006:
:salam:

Memouna, nimeni nu a facut analiza in sensul critic al termenului, ptr ca postarea ta a avut anumite lucruri neimpartasite de cateva surori, ai vazut ca fac parte dintre ele, de-aia raspund:D, este normal ca aceste pcte de vedere ne comune :p sa fie discutate, in fond, un forum este ca si o artera din vietile noastre o modalitate de a ne spune parerile, nu de a ne stramba in fata pc-urior.

Daca ai sa iti urmaresti tu singura ultimele postari (am scris urmaresti nu analizezi:D:D) ai sa vezi ca marea majoritate din cele spuse de tine se bazeaza pe cele vazute la TV...sincer, ptr mine asta e aproape 0, ptr ca la TV nu vezi viata asa cum este ea, poate vreuna mai fresh mind sa apara sa spuna real ce simte, nu cred ca un om cu adevarat "atent" la propria viata va aparea la tv si isi va pune pe tapet sentimentele asa cum fac aia la alcoolicii anonimi.:D
Adica, mai concis, poti sa mergi la tv sa vb despre teme, dar propria viata nu cred ca poate fi asa de usor expusa, adica se poate, dar eu una ma indoiesc de veridicitatea sentimentelor.....Oh, am zis conscis si deja sunt in stare sa scriu o tona.:p
Sper ca ai inteles tonul glumet de-a dreptul, de fapt chiar nu as vrea sa crezi sau sa creada cineva ca dc nu vedem lucrurile la fel, ar insemna ca avem ceva unii cu altii, fereasca ALLAH, insa , in pacate, asta e dezav netului, ca oamenii nu-si dau seama exact cum esti, ce vrei sa exprimi.
Imi cer scuze dc am deviat, doar din teama ca nu cumva sa te fii simtit asa pusa la zid.
Iti multumesc ptr intelegere.

ioanaeyad2
07-10-2008, 12:48 AM
in necunostinta de cauza - si aici ma refer strict la situstia de a fi direct implicata intr-o casatorie poligama - cred ca judecam putin mai la rece, putem fi mai intelegatoare si ne putem resemna doar imaginandu-ne ce s-ar intampla daca...insa, adevarul este ca odata ajunse in situatia de a trai pe propria piele ce inseamna experienta unui mariaj multiplu cred ca am deveni brusc subiective, intelegerea si toleranta ar putea deveni mai palide, ne-ar incolti gelozia si alte sentimente, la urma urmei, firestidesi sunt pacate si dau dovada unei slabiciuni. dar suntem oameni, nu vom atinge niciodata perfectiunea, suntem sortiti greselii...ceea ce ne ramane de facut este sa tindem spre mai bine. prin informatie, prin rugaciune, cu voia domnului putem atinge un nivel superior in care sa ne simtim sufletele eliberate, linistite, fara tulburente si fara sa ne macinam interiorul. poate am deviat putin de la subiect dar, personal, nu cred ca exista femeie care sa accepte in preajma ei, cu seninatate si cu inima deschisa, o a doua sotie a sotului ei, care sa ramana indiferenta la dovezile de iubire pe care acesta i le aduce celei de-a doua...este un subiect delicat, iar eu cred ca iubirea poate fi implinita numai intre doua suflete: cel al unei femei si cel al unui barbat.
va doresc numai bine

maryam
07-10-2008, 12:56 AM
in necunostinta de cauza - si aici ma refer strict la situstia de a fi direct implicata intr-o casatorie poligama - cred ca judecam putin mai la rece, putem fi mai intelegatoare si ne putem resemna doar imaginandu-ne ce s-ar intampla daca...insa, adevarul este ca odata ajunse in situatia de a trai pe propria piele ce inseamna experienta unui mariaj multiplu cred ca am deveni brusc subiective, intelegerea si toleranta ar putea deveni mai palide, ne-ar incolti gelozia si alte sentimente, la urma urmei, firestidesi sunt pacate si dau dovada unei slabiciuni. dar suntem oameni, nu vom atinge niciodata perfectiunea, suntem sortiti greselii...ceea ce ne ramane de facut este sa tindem spre mai bine. prin informatie, prin rugaciune, cu voia domnului putem atinge un nivel superior in care sa ne simtim sufletele eliberate, linistite, fara tulburente si fara sa ne macinam interiorul. poate am deviat putin de la subiect dar, personal, nu cred ca exista femeie care sa accepte in preajma ei, cu seninatate si cu inima deschisa, o a doua sotie a sotului ei, care sa ramana indiferenta la dovezile de iubire pe care acesta i le aduce celei de-a doua...este un subiect delicat, iar eu cred ca iubirea poate fi implinita numai intre doua suflete: cel al unei femei si cel al unui barbat.
va doresc numai bine


Si eu tie la fel.

Ce sa zic, mashaa ALLAH, super postarea ta, mi-au placut fff mult naturaletea si intelepciunea acestor randuri.:give_rose::give_rose::give_rose:

memouna
07-10-2008, 01:07 AM
Nu m am simtit pusa la zid ,sau ceva de genul,pur si simplu am postat si eu ceea ce simt(,dupa cum se vede cred,)in legatura cu aceasta tema,si deasemenea am vorbit din ce am mai auzit de la diferite surse,din vazute si auzite.Nu sunt in vre o situatie de genul,si de aceea nu am vb din experienta mea proprie,pt ca daca as trai eu aceasta situatie,v asi spune exact cum ma simt,fara retineri.(asta nu inseamna neaparat ca as face publica viata mea personala).Nu vreau sa spun ca fiecare femeie ar trebui sa spuna ceea ce simte cu adevarat pe un forum,dar eu pt ca asa e firea mea, chiar nu as ezita in a face o.Doar vorbeam despre poligamie,si ceea ce am spus cred ca a fost atat de simplu si de normal,incat nu vad nici un rau in asta.Am spus ca exista femei care accepta si declara ca sunt fericite,altele care nu ar suporta asa ceva,si altele care nu le place,dar fac un compromis de dragul familiei.Nu cred ca exista alte categorii inafara de acestea 3 ,nu ar avea cum.Nu stiu,dar am mai intrat pe forumuri islamice,dar oamenii discuta mult mai degajat,nu stiu.....exista un alt ,,spirit,,sa zic asha....Oamenii isi scriu parerea,si chiar daca apare unul cu o idee aberanta(nu cred ca e cazul meu lol),fratii si surorile raspund altfel...mai cald ..mai prietenos.Cred ca caldura aceasta se poate simti si chiar pe un forum,.....Nu vreau sa supar pe nimeni,dar aici pe forum am simtit raceala de multe ori,urmarind diferite postari si mai vechi,si mai noi..,ca sa nu zic si unii care se intzeapa intre ei...(sper din suflet ca nu se supara nimeni pe mine acum:o) dar asta simt...As vrea sa ma simt mai libera sa postez pareri,sentimente,nu sa stau sa mi citesc postarea de 10 de ori,sau sa ma gandesc ca vre o fraza poate fi interpretata nustiu cum,.,sau sa supar pe cineva,departe de mine gandul de a intzepa,sau a vrea sa fac sa se simta prost cineva.As vrea sa ma simt mai libera sa discut,sa mi spun o parere...Daca observ,ca nu se poate,probabil nu am sa mai postez,de frica sa nu fiu analizata intr un mod negativ,si am sa stau mai mult sa urmaresc postari,sa invat cate ceva de pe site.Salam

ioanaeyad2
07-10-2008, 01:13 AM
multumesc maryam, pentru aprecierile pe care mi le-ai adus. sincer, ma bucur enorm ca intru si eu, incet incet, in aceasta comunitate virtuala, avand in vedere faptul ca m-am inscris doar de cateva zile(doua sau trei, nu mai retin exact) pe acest site. am gasit aici atatea subiecte interesante si comentarii inteligente si de folos oricui, indiferent de religia pe care o are, dar mai ales noua, musulmanilor.

memouna
07-10-2008, 01:30 AM
iar eu cred ca iubirea poate fi implinita numai intre doua suflete: cel al unei femei si cel al unui barbat. ,, Si eu cred la fel,sa stii,dar daca as fi postat ca sunt impotriva poligamiei,si mi as fi expus punctele de vedere dece sunt impotriva poligamiei,poate as fi facut vre o sora care este intr o casatorie de genul acesta,sa se simta prost.,..Nu sunt pro pligamie,dar nici 100%contra,si am incercat ,de cand m am convertit la islam,sa ma documentez cat mai mult pe aceasta tema,si sa realizez de ce Allah a lasat permis acest lucru.,si cred ca am inteles cam de ce exista aceasta posibilitate pentru barbati,poate nu am inteles inca foarte bine,dar un lucru imi e cert.,ca exista anumite situatii in care eu,personal as accepta,si ma refer la situatii mai delicate.si nici decum nu as acepta doar un capriciu al sotului.Spun si eu acum , sincer ,ca mi se face pielea de gaina gandindu ma ca sotul meu ar avea relatii intime cu alte sotii inafara de mine,nu sunt la nivelul acela ca sa pot accepta asa ceva,dar nu se stie ce rezerva viitorul si care este voia lui Allah in viitor..De aceea,nu vreau sa ma bag prea mult in parerea mea persnala,pt ca nu vreau sa se simta nimeni prost care face parte dintr o asemenea casnicie,ba din potriva,eu am spus si spun,ca inteleg TOATE parerile pro si contra,indiferent de ceea ce simt eu.Si de ce nu as intelege o sora care sustine ca e fericita?daca ea spune asta,asa sa fie...Chiar am vazut inainte postari ale cuiva,mai inainte putin,care a spus ca e happy.:D

maryam
07-10-2008, 02:13 AM
Nu m am simtit pusa la zid ,sau ceva de genul,pur si simplu am postat si eu ceea ce simt(,dupa cum se vede cred,)in legatura cu aceasta tema,si deasemenea am vorbit din ce am mai auzit de la diferite surse,din vazute si auzite.Nu sunt in vre o situatie de genul,si de aceea nu am vb din experienta mea proprie,pt ca daca as trai eu aceasta situatie,v asi spune exact cum ma simt,fara retineri.(asta nu inseamna neaparat ca as face publica viata mea personala).Nu vreau sa spun ca fiecare femeie ar trebui sa spuna ceea ce simte cu adevarat pe un forum,dar eu pt ca asa e firea mea, chiar nu as ezita in a face o.Doar vorbeam despre poligamie,si ceea ce am spus cred ca a fost atat de simplu si de normal,incat nu vad nici un rau in asta.Am spus ca exista femei care accepta si declara ca sunt fericite,altele care nu ar suporta asa ceva,si altele care nu le place,dar fac un compromis de dragul familiei.Nu cred ca exista alte categorii inafara de acestea 3 ,nu ar avea cum.Nu stiu,dar am mai intrat pe forumuri islamice,dar oamenii discuta mult mai degajat,nu stiu.....exista un alt ,,spirit,,sa zic asha....Oamenii isi scriu parerea,si chiar daca apare unul cu o idee aberanta(nu cred ca e cazul meu lol),fratii si surorile raspund altfel...mai cald ..mai prietenos.Cred ca caldura aceasta se poate simti si chiar pe un forum,.....Nu vreau sa supar pe nimeni,dar aici pe forum am simtit raceala de multe ori,urmarind diferite postari si mai vechi,si mai noi..,ca sa nu zic si unii care se intzeapa intre ei...(sper din suflet ca nu se supara nimeni pe mine acum:o) dar asta simt...As vrea sa ma simt mai libera sa postez pareri,sentimente,nu sa stau sa mi citesc postarea de 10 de ori,sau sa ma gandesc ca vre o fraza poate fi interpretata nustiu cum,.,sau sa supar pe cineva,departe de mine gandul de a intzepa,sau a vrea sa fac sa se simta prost cineva.As vrea sa ma simt mai libera sa discut,sa mi spun o parere...Daca observ,ca nu se poate,probabil nu am sa mai postez,de frica sa nu fiu analizata intr un mod negativ,si am sa stau mai mult sa urmaresc postari,sa invat cate ceva de pe site.Salam




Stii...m-am gandit de cateva ori la asta, recunosc, mult prea putin profund...acum ca ai spus, ALLAH sa te rasplateasca ptr sinceritatea ta, parca, mustrarile de constiinta chiar se fac simtite...
Cred ca ar fi bine dc ar exista in aceasta viata oameni care sa aiba puterea sa spuna exact ce simt, chiar cu riscul de a supara.
Din nefericire, de multe ori mi-am reprosat ca sunt mult prea dura ptr ca nu pot REAL, nu pot si chiar nu sunt afurisita (:Dnu stiu, cred...ALLAHU ALAM) sa tac, chiar pe cei pe care ii stiu si asa...face to face ii intreb mai spune-mi am dat cu batu`n balta sau nu?
In fond, dc chiar gresesc pot sa-mi cer scuze, nu cred ca se asteapta cineva sa vada deasupra capului celuilalt vreun nimb.

Ce sa zic, repet...mashaa ALLAH aleiki, desi m-am intristat fffffffffff mult.

maryam
07-10-2008, 02:20 AM
multumesc maryam, pentru aprecierile pe care mi le-ai adus. sincer, ma bucur enorm ca intru si eu, incet incet, in aceasta comunitate virtuala, avand in vedere faptul ca m-am inscris doar de cateva zile(doua sau trei, nu mai retin exact) pe acest site. am gasit aici atatea subiecte interesante si comentarii inteligente si de folos oricui, indiferent de religia pe care o are, dar mai ales noua, musulmanilor.


Nu draga mea. nu ai de ce sa-mi multumesti, multumeste-I lui ALLAH...stii frumusetea noastra este de la El, faptul ca uneori, cateva randuri aduc bucurie, admiratie, alina un suflet, te fac sa te duci poate putin mai impacat la somn, nu e meritul nostru...este un Dar ptr care DOAR LUI trebuie, indubitabil TREBUIE sa-I multumim.


Nu intra incet, incet, cu timiditate, simte-te aici in largul tau...faptul ca unii ne cunoastem de 6 ani, ca altii postam de 3 samd nu ne face nici mai destepti, nici mai cunoscatori...pana la urma doar ALLAH stie exact nivelul si ce suntem de fapt.

Numai bine iti doresc.

memouna
07-10-2008, 06:42 AM
[QUOTE=maryam;36039]Nu draga mea. nu ai de ce sa-mi multumesti, multumeste-I lui ALLAH...stii frumusetea noastra este de la El, faptul ca uneori, cateva randuri aduc bucurie, admiratie, alina un suflet, te fac sa te duci poate putin mai impacat la somn, nu e meritul nostru...este un Dar ptr care DOAR LUI trebuie, indubitabil TREBUIE sa-I multumim.


Nu intra incet, incet, cu timiditate, simte-te aici in largul tau...faptul ca unii ne cunoastem de 6 ani, ca altii postam de 3 samd nu ne face nici mai destepti, nici mai cunoscatori...pana la urma doar ALLAH stie exact nivelul si ce suntem de fapt.

Numai bine iti doresc.[/QUOT Imi place f mult ceea ce ai spus,:D,intr adevar trebuie sa i facem pe cei noi veniti sa se simta in largul lor,sa fim iubitori unii cu altii,de dragul lui Allah,sa ajutam cu cat putem,cu sfaturi,cu o vorba buna,sau chiar un zambet virtual de genul:D:D:999::D:D...., P.S m am intristat si eu,cand am vazut ca ai spus ca te ai intristat(,sincer,)chiar nu am urmarit asta.Te pup:D,surioara.: Salam Aleykum.

ioanaeyad2
07-10-2008, 03:05 PM
buna ziua tuturor
voiam doar sa va urez o zi frumoasa si sa aveti spor in tot ceea ce faceti! :)

ummraschid
07-10-2008, 03:14 PM
O zi binecuvantata si tie!

iti multumim si iti dorim tot binele, inshaAllah!...:give_rose:

ioanaeyad2
07-10-2008, 04:08 PM
:give_rose::give_rose::give_rose: >:D<
sa auzim numai de bine! si daca or fi zile mai putin bune, sa stim ca ne putem sustine unii pe altii, macar cu o vorba buna, cu un zambet...




O zi binecuvantata si tie!

iti multumim si iti dorim tot binele, inshaAllah!...:give_rose:

maryam
07-10-2008, 04:37 PM
:give_rose::give_rose::give_rose: >:D<
sa auzim numai de bine! si daca or fi zile mai putin bune, sa stim ca ne putem sustine unii pe altii, macar cu o vorba buna, cu un zambet...


Amiin,

Inshaa ALLAH! Sa ai/aveti o dupa-amiaza superba.

:give_rose: