PDA

View Full Version : Hoti in biserica



Mariyah
04-26-2007, 10:02 PM
O biserica din comuna Maldaresti, judetul Valcea, a fost sparta de hoti duminica noaptea, dar acestia s-au imbatat cu vin sfintit si au furat doar pantofii si sosetele parintelui.
Urmele betiei erau evidente. Hotii au profanat moastele din racla Sf. Calinic dupa ce au baut o sticla de vin si una de coniac gasite in biserica. "Totul era distrus, de parca trecusera hunii prin biserica, icoanele si vesmintele fusesera calcate in picioare. Am gasit doua cescute de cafea si televizorul dat la maxim", a declarat Virginia Ghebaur, femeia care ingrijeste biserica. Hotii au plecat fara sa se atinga de tacamurile de inox sau de banii din cutia milei. In mod inexplicabil, au luat cu ei o pereche de pantofi albi si trei perechi de sosete care apartineau parintelui Ion Popescu.

"
SOC. Ingrijitoarea bisericii, Virginia Ghebaur, repara ce au stricat hotii Gestul hotilor este pentru mine o profanare. Pacat de Dumnezeu ca sunt crestini cu asa suflet. Aveam o mare bogatie in altar de 16 straie preotesti si icoane poleite cu aur, pe care insa nu le-au gasit. Mi-au luat pantofii cei mai noi si sosetele din material fin", s-a plans preotul. Localnicii s-au declarat mahniti de gestul hotilor si nu-si pot explica de ce au profanat biserica.

ibadat
04-26-2007, 11:47 PM
Este ingrijorator ce se intampla in ziua de azi. ma 'mira' faptul ca acele icoane nu i-au speriat pe hoti. Presupun ca erau crestini nu? nu au avut pic de 'credinta' in suflet sau se indoiesc de religia lor? mirul sfintit imbata? vaai 'credeam ca doar 'ajuta'. zilele trecute a luat foc o alta biserica , ce se intampla? vreun semn ceva?

ibadat
04-26-2007, 11:50 PM
pardon am vrut sa zic vinul sfintit. dar ce cautau sticlele acelea acolo? coniac?

huda_alrahim
04-27-2007, 12:14 AM
Din pacate exista astfel de cazuri si nu sunt unice...
La biserica unde mergeam eu inainte, acasa la parinti, se intampal de cateva ori pe an cel putin... biserica este deschisa mereu peste zi si sub statui ( este bis catolica) se afla cate o cutie a milei... acelea sunt acum din ciment turnat cu o usita de tabla si un lacat f mare si sunt si acum sparte... s-a intamplat ca din cauza loviturilor sa cada statuia de pe soclu si sa se strice o parte din ea...
Si sa nu uitam de furturile din cimitire, care pe cat sunt de macabre, pe atat de adevarate... cu toti stim cate obiecte pun oamenii in acele sicrie si care pentru unii sunt prea tentante...
Cred ca multi oameni au ajuns sa nu mai aiba frica de nimic, nici macar de Dumnezeu...nu mai respecta nimic...
Dar cu toate acestea... de cate ori auzim pe la inmormantari de crestini ca ajung in Iad... preotul iti zice ca respectivul este "intr-un loc de verdeata, unde nu-i nici intristare, nici suspin..." desi poate acela fusese din cale afara de pacatos...
Daca si crestinii ar avea mai aprinsa in suflet ideea de Rai si Iad poate s-ar teme mai mult... desi ideea este valabila pentru toti oamenii...
Pe vremea cand eram crestina Ziua de Apoi nu juca un rol foarte mare pentru mine... Desi am facut 12 ani religie si la scoala si la biserica, nu imi amintesc sa se fii discutat despre acest subiect...

ibadat
04-27-2007, 12:24 AM
Wallahi surioara, o sa vada orice vietate cine va triumfa. pedeapsa in lumea asta si pedeapsa in lumea de apoi

maryam
04-27-2007, 08:29 AM
Bine ca nu avea popa in loc de vin "sfintit"-cu ce oare?? verde de paris pentru rozatoare:beberon: :D :D :D
:999: da` ma roade si pe mine ceva, ce cautau coniacul si tv-ul? Sau intre doua acatiste:scenic: se delecta popa:beberon: ?

ibadat
04-27-2007, 04:04 PM
vaai draga cum spui asa ceva? cred ca erau de 'bogda proste' si trebuia sa le primeasca. hi::o :o

goldensystar
04-27-2007, 09:34 PM
sincer nush de ce , dar nu ma mira, pt. ca oamenii, in general creshtinii, shi nu vreau sa jignesc pe nimeni, au incercat sa scape de reguli , de orice tip de regula ce tzine de credinta , dar nu shi-au dat seama ca nu totzi oamenii au acel spirit al credintei shi teama de Allah , shi ca nu totzi oamenii vor ramane credincioshi fara biblie sau coran sau tora parerea mea este ca odata ce s-au descotorosit de aceste "prejuecati " religioase , nu vor mai fi in stare sa respecte shi alte reguli, cea mai mare problema este ca din ce in ce mai multzi musulmani urmeza aceste aspecte ale "libertatzii ", libertate care pare mai mult presiune , pt. ca incepi sa traieshti singur pe lumea asta, nu il mai ai pe Allah alaturi de tine, eshti pe cont propriu, dar pana la urma este alegerea fiecaruia, sper doar sa nu se intample astfel de lucru intr-o moschee niciodata , inshallah !!