PDA

View Full Version : Isus



amal
03-08-2006, 09:51 PM
Poate sa imi explice si mie cineva, de ce in Biblie si Noul Testament e scris Fiul Omului cand se face referire la Isus, daca Isus este fiul lui Dumnezeu?
De ce e scris Fiul Omului? De ce nu Fiul lui Dumnezeu? Astept parerile voastre.

suleiman
03-08-2006, 10:44 PM
Sincer sa fiu ... Habar nu am ...
Si eu am pus intrebarea aceasta la muuuulti preoti si nimeni nu mi-a dat un raspuns ...
Astept si eu ..

munir
03-09-2006, 01:39 AM
Si eu ca si voi am avut o astfel de nedumerire .Am intrebat si chiar am avut discutii in contradictoriu cu niste prieteni(fosti- pentru ca acum sunt preoti si nu mai accepta discutiile pe teme biblice pe care le purtam altadata)si ei spuneau ca acesta referinta vine sa intareasca teza,, intruparii lui Dumnezeu",si aduceau in fata arborele genealogic din Ev.dupa Luca .Atunci cind le spuneam ca in Evangelia dupa Luca ,Adam este fiu a lui Dumnezeu ,cu sensul de ,,creatie "si nu acela de ,,progenitura trupeasca" ,deveneau pe loc nervosi si cautau sa schimbe subiectul .Dar atit evreii cit si sectele pre crestine ,dar mai ales biserica primara cunoscuta sub numele de ,,Biserica de la Ierusalim"intemeiata de Iacov fratele lui Isus nu facea referire si nu sustinea ca Isus ar fi fost ,,fiul lui Dumnezeu". De altfel nici in Evanghelia dupa Matei ,scrisa in perioada martorilor oculari(50-70 A.D. ) in arborele genealogic prezentat aici, nu se sustine acest lucru. Un alt fapt care vine sa intareasca ideea ca nici bisericile crestine nu stiu unde sa aseze, nu stiu cum sa plaseze logic, acest fapt ,este si acela ca, marile denominatuni crestine, au variante diferite, cu privire la fratii lui Iisus si care sunt consemnati in Biblie ca atare. Unii spun ca este vorba de verii lui ,altii ca este vorba de fratii vitregi ,adica copii din prima casatorie?!?! a lui Iosif ,iar altii spun ca este vorba doar de niste tovarasi din copilarie;) .Cind in anul 2003-2004 a fost descoperita o urna funerara pe care scria ,,Iacov fiul lui Iosif fratele lui Isus" toate bisericile crestine au declarat (fara a aduce nici un fel de argument )ca ,,este un fals"iar atunci cind au vazut ca cercetatorii nu au gasit nimic care sa ateste ca ar fi un fals au fost cuprinsi de o tacere suspecta.

Isus nu a sustinut niciodata in mod clar ca ar fi ,,Fiul lui Dumnezeu" in sensul de progenitura ci ca este ,,Trimis a lui Dumnezeu" in sensul de purtator de mesaj"
Exemlu- Cind Isus spune,,Nimeni nu vine la Tatal decit prin mine"Ioan 14:6- el nu se refera la altceva decit ca :cei care vor ajunge in fata Domnului vor fi cei care cred in El si pazesc poruncile Lui asa cum au fost ele revelate lui Isus si transmise lor prin viu grai.
- Isus spune-,,Tot Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, şi crede în Celce M'a trimes, are viaţa vecinică, şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă." Ioan 5:24sau,,Cît este ziuă, trebuie să lucrez lucrările Celuice M'a trimes; vine noaptea...,, iata alt exemplu ,,a luat ramuri de finic, şi I-a ieşit în întîmpinare, strigînd: „Osana! Binecuvîntat este Celce vine în Numele Domnului, Împăratul lui Israel!”
Si un exemplu foarte edificator,,Mar 13:32 ,,Cît despre ziua aceea, sau ceasul acela, nu ştie nimeni, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl."
Pai unde sustine Isus ,dragii mei ,ca este fiul lui Dumnezeu?!? sau ca este (asa cum afirma preotii crestini )ca este ,,Dumnezeu intrupat"?!?

munir
03-09-2006, 12:03 PM
In ultimul exemplu ,Isus nu face referire la el ,ci la Adam ,adica la OM in general ,pentru ca toti oamenii sunt,,copii a lui Dumnezeu"prin actul creatiei.
Teza divinitatii lui Isus isi are radacinile in Evangheliile lui Ioan si Luca dar mai ales in scrierile lui Pavel. Dar cine erau acesti oameni si cind au scris ei .Ioan -evreu,care dupa rastignirea lui Isus pleaca impreuna cu Maria(mama lui Isus ) la Efes -oras apartinind grecilor ionieni.Aici se intilneste cu Pavel iar dupa moartea Mamei lui Isus de aici isi incep amindoi propovaduirea crestinismului ( dupa anii 70-80 A.D.).
Luca (asa cum stie toata lumea )era doctor grec ,si asa cum el insusi afirma in Ev. lui ,,Luk 1:1 Fiindcă mulţi s'au apucat să alcătuiască o istorisire amănunţită despre lucrurile cari s'au petrecut printre noi,
Luk 1:2 după cum ni le-au încredinţat ceice le-au văzut cu ochii lor dela început, şi au ajuns slujitori ai cuvîntului,
Luk 1:3 am găsit şi eu cu cale, prea alesule Teofile, după ce am făcut cercetări cu deamăruntul asupra tuturor acestor lucruri dela obîrşia lor, să ţi le scriu în şir unele după altele,
Luk 1:4 ca să poţi cunoaşte astfel temeinicia învăţăturilor, pe cari le-ai primit prin viu grai."

Deci inceputurile scrierii Ev .dupa Luca s-a facut dupa anii 80-100 A.D.
Pavel - cetatean roman evreu de origine .Nu l-a cunoscut pe Isus in viata . Majoritatea scrierilor lui sunt de fapt ale lui Ioan in cea mai mare parte.
Ce am vrut sa arat cu asta? Atit Luca cit si Ioan si Pavel au iceput implementarea crestinismului in grecia prin punerea lui Isus alaturi de ceilalti zei din partenonul grecesc .De altfel si limba in care au fost scrise evangheliile lor ne -----streaza acest lucru .In timp ce Evangheliile lui Matei si Marcu au fost scrise in ebraica(Matei) si respectiv ebraica +aramaica(Marcu) ,Evangheliile dupa Ioan ,Luca Si mare parte a scrierilor zise a lui Pavel au fost scrise in greaca.De altfem dorinta lui Pavel de a raspindii crestinismul printre celelalte popoare(neamuri) apelind la falsuri a dus la o ruptura majora intre el si ceilalti ucenici (in special Petru)care vedeau in aceasta o blasfemie ce punea la grea incercare si putea duce chiar la represalii asupra crestinilor evrei. Istoria a aratat ca Petru avea dreptate.

suleiman
03-09-2006, 12:05 PM
Munir ..
Mersi frumos pentru explicatie.
De ani de zile , tot explic , in ce sens se zice fiul ...dar ....


ALLAH sa-ti ilumineze calea..

~~~ ar trebui o discutie separata, larg deschisa , despre Pavel ~~in curand inchallah

Mariyah
03-09-2006, 12:36 PM
"Iarasi l-a intrebat arhiereul si I-a zis: Esti Tu Hristosul, Fiul Celui binecuvintat? Iar Iisus a zis: Eu sunt..." (Mc. 14, 61-62); "


"Si iata glas din ceruri care a zis: Acesta este Fiul Meu iubit intru Care am binevoit" (Mat. 3, 17);"

Aceste cuvinte sunt emotionante , Iisus este denumit de catre Dumnezeu fiu, este inzestrat ca nici un alt profet cu puteri miraculoase, are o moarte spectaculoasa si o inviere pe masura, isi dedica viata totalmente misiunii crestine....este fara de asemanare. Eu il iubesc prea mult pe Iisus si momentele cand nu inteleg Islamul si ma deranjeaza foarte mult se datoreaza faptului ca Iisus ocupa un loc secund in lista profetilor, asta nu am sa accept niciodata .Prezenta lui Iisus in lumea noastra a influentat omenirea mai mult decat oricare alta persoana care a trait inainte sau dupa El.


Domnule Munir,
"A raspuns deci Iisus si le-a zis: Adevarat, adevarat zic voua: Fiul nu poate sa faca nimic de la Sine, daca nu va vedea pe Tatal facind; caci ce face Acela, acestea le face si Fiul intocmai. "
Dumneavoastra ce intelegeti prin acest verset?????
Nu denota aici faptul ca Iisus este intruparea divina????sau ca Fiul se identifica cu Dumnezeu ?


"...Si ridicind ochii Sai spre cer, a zis: Parinte, a venit ceasul! Proslaveste pe Fiul Tau, ca si Fiul sa Te proslaveasca" (Ioan 17, 1);


"Ca aceasta este voia Tatalui Meu, ca oricine vede pe Fiul si crede in El sa aiba viata vesnica si Eu Il voi invia in ziua cea de apoi" (Ioan 6, 40)
Este o relatie parinte-fiu simbolica, unica, care nu are nevoie de explicatii pt ca este divina , fara precedent si asemanare.Dumnezeu l-a trimis pe Fiul Său pe pământ, transferându-i viaţa în uterul Mariei. Prin urmare, Isus nu a avut un tată uman.Ci, doar un Tata simbolic in ceruri.Daca nu Dumnezeu e Tatal lui Iisus, atunci.........ramane sa va intreb: cine este Tatal lui Iisus?

nawal
03-09-2006, 01:32 PM
As-salamu alaykum!
Eu cred ca de fapt toti profetii sunt egali , noi daca suntem oameni credinciosi si supusi lui Allah (Dumnezeu) suntem obligati sa credem in toti profetii si sa ii recunoastem pe toti ptr ca altfel nu ne putem considera credinciosi ; mai cred ca aceasta pozitie de prim, secund si ultim are legatura cu ordinea cronologica in care au fost trimisi Profetii a.w.s ( Pacea asupra lor toti) .Asa este si logic , ptr ca ei au fost trimisi cu Cuvantul lui Allah (Dumnezeu) ca o milostivire pentru oamenii, pentru a-i scoate de la intuneric la lumina . Ei nu au fost trimisi toti odata , ci fiecare a fost trimis pentru vremea respectiva si pentru "ratacirile" cu care se confruntau oamenii in vremea trimiterii lor . Dar toti propovaduiau acelasi lucru : Credinta intr-un singur Dumnezeu , rugaciunea si implinirea faptelor bune.

Daca in islam Profetul Muhammad saaws este pe o pozitie mai inalta , este pentru ca a fost ultimul profet trimis a lui Allah (Dumnezeu) caruia i sa reveleat Quranul cel Sfant ca o intregire a tuturor celorlate Carti Sfinte ( religii), dar asta nu inseamna ca noi musulmanii nu ii recunoastem si pe ceilalti Profeti a.w.s. sau ca nu credem in ei .

Acesta este un subiect foarte interesant si amplu ptr ca se poate vb mult pe marginea lui.

Eu am scris numai o idee.

Am sa scriu o sura din Quran Al- Karim care spune totul :

1 Spune: " El este Allah , Cel Unic!
2 Allah este Stapanul!
3 El nu zamisleste si nu este nascut
4 Si el nu are pe nimeni egal!"

Mariyah
03-09-2006, 02:02 PM
De ce asta regula "cel din urma va fi primul"? sa stii ca e o regula umana si spune multe despre natura divina a Islamului. Oricum pentru Islam, altfel lucrurile nu puteau sta, era destul de absurd ca ultimul profet sa se legitimeze ca fiind al doilea profet dupa Iisus. Ma gandesc uneori, ce loc ar mai fi ocupat Muhammad in religie daca in revelatiile sale se arata faptul ca Iisus este fiul lui Dumnezeu?
Daca toti profetii ar fi egali,Nawal crede-ma nu ar mai fi necesara rostirea numelui lui Muhammad in confesiunea de credinta.

astept sa-mi raspunda cineva la intrebare: "cine este Tatal lui Iisus?"

munir
03-09-2006, 02:40 PM
[COLOR="Red"]Draga anamaria departe de mine gindul de ati zdruncina credinta .Eu vorbeam in nume propriu si am facut niste afirmatii bazate pe ani multi de studiu Biblic atit din punct de vedere istoric cit si arheologic. Fiecare este liber sa creada ce vrea si in cine vrea. Cine sunt eu sa te judec pe tine sau pe altul .
Daca esti de acord hai sa analizam la rece ,fara patima cele postate de tine
Comparind cele scrise in Marcu 14:61-62 cu cele scrise in Matei 27:11 vedem ca ele nu sunt identice si asta se datoreaza atit faptului ca nici unul dintre cei doi nu a fost inauntru atunci cind a fost pusa intrebarea ci au aflat-o de la o terta persoana. Neconcordanta vine si din faptul ca la traducerea in greaca a Evangheliilor si apoi din greaca in engleza s-a ales o varianta care sa fie cea mai favorabila tezei privind divinitatea lui Isus.Iata ,,Mat 27:11 Isus S'a înfăţişat înaintea dregătorului. Dregătorul L-a întrebat: „Eşti Tu „Împăratul Iudeilor?” „Da”, i-a răspuns Isus, „sînt.”
Mat 27:12 Dar n'a răspuns nimic la învinuirile preoţilor celor mai de seamă şi bătrînilor.
Mat 27:13 Atunci Pilat I-a zis: „N'auzi de cîte lucruri Te învinuiesc ei?”
Mat 27:14 Isus nu i-a răspuns la niciun cuvînt, aşa că se mira foarte mult dregătorul.
Vezi dar ca de aici lipseste faza cu ruptul hainelor pentru ca si intrebarea este alta.Eu sunt tentat sa dau crezare lui Matei pentru ca de fapt evreii asta asteptau ,un inparat ,un rege ,care sa-i conduca in lupta lor contra stapinirii romane (vezi scrierile de la Quran- ce potrivire deloc intimplatoare )-ale esenienilor unde se face referire la razboiul sfint.

Eu am inteles ca esti impotriva sau mai bine zis te deranjaza ca musulmanii pun pe Isus pe planul doi intre profet Spui tu:,,[/Eu il iubesc prea mult pe Iisus si momentele cand nu inteleg Islamul si ma deranjeaza foarte mult se datoreaza faptului ca Iisus ocupa un loc secund in lista profetilor, ...] pai daca il punea pe primul plan asta schimba ceva sau acceptai ca Isus a fost profet?!?COLOR][/Prezenta lui Iisus in lumea noastra a influentat omenireaCOLOR][COLOR="Red"]Pina aici sunt de acord in totalitate cu tine si nici religia islamica nu contesta asta ,dar vei fi cred de acord ca oamenii si in special preotii au deformat esenta credintei crestine si ,,au pus caruta inaintea calului" ;) pentru interese ce nu au ninic de a face cu crestinismul autentic Am putina treaba acum dar revin

suleiman
03-09-2006, 02:41 PM
Scuza ma anamaria.
Iti raspund numai ca e mult de scris , asa ca ai rabdare si o sa primesti raspunsuri la fiecare intrebare..

nawal
03-09-2006, 02:45 PM
Isus (Pacea asupra lui) esta in aceeasi situatie ca si Adam (Pacea aspra lui) . Nici Adam nu are "tata" . El a fost creat de ALLAH swt. La fel si Isus . A fost din vointa Creatorului. Pentru ca ALLAH swt cand vrea ceva spune doar "FI" si acel lucru va fi cu siguranta. Este un lucru divin , care te rog sa ma crezi ca depaseste tot ceea ce noi oamenii ne-am putea imagina. Este mai presus de limita inchipuirilor noastre. Omul este limitat in orice . Numai ALLAH swt nu are limite . Noi dispunem de simturile noastre numai in masura in care vrea ALLAH swt.

Este obligatia noastra a tuturor sa ne rugam pentru profeti.

Sustin ceea ce am zis si mai inainte ,ca Profetul Muhammad este pentru musulmani mai special pentru ca el a fost ales de ALLAH swt ca sa intregeasca tot ceea ce fusese deja revelat pana atunci si sa incheie practic misiunea de profetie pentru omenire, pentru ca dupa el nicicand nu v-a mai fi alt trimis. Dar musulmanii recunosc toti profetii (cine nu face asta nu are credinta completa) si cred in ceea ce ei au facut din vointa lui ALLAH swt

imanikka
03-09-2006, 03:51 PM
Assalam WRB
Interesanta discutie.;)
Domnule Munir ati scris foarte frumos si bine explicat (dupa parerea mea). Multi crestini sunt impiedicati sa creada in Islam doar pentru singurul motiv ca nu-l accepta pe ISUS (saws) ca profet ci doar ca fiind Fiul lui Dumnezeu.
In Noul Testament nu se evidentiaza in mod clar cine este Isus. Cele 4 evanghelii se refera la Isus ca fiind fiul lui Dumnezeu,fiul lui David , fiul lui Abraham , fiul Mariei , si fiul lui Iosif.
In Coran se mentioneaza despre Isus ca fiind fiul Mariei
Ti se pare logic sa atribuim unei persoane mai multi tati?
Care varianta este dupa parerea ta cea corecta : Noul Testament care ii atribuie lui Isus mai multi tati sau Coranul care s-a referit intotdeauna la Isus ca fiind fiul Mariei ?

Cine este Tatal?

Crestinismul spune ca Isus este fiul lui Dumnezeu.
Islamul spune ca Isus este fiul Mariei care s-a nascut in mod miraculos fara tata . Dumnezeu esta capabil sa creeze oricand si pe oricine doreste El, in orice mod doreste. Dumnezeu ,care l-a creat pe Adam fara mama si fara tata , poate in mod sigur sa-l creeze pe Isus fara tata. Creatia lui Adam este mult mai miraculoasa decat creatia lui Isus.
Care concept de religie ti se pare mai logica: cea ca Dumnezeu poate avea fii sau ca Isus este fiul Mariei si Dumnezeu nu are fii? Care se potriveste mai mult cu conceptul de Dumnezeu? Gandeste-te si decide-te.

Cine este fiul?

Crestinismul si Biserica suntin ca Isus este singurul fiul al lui Dumnezeu si ca Dumnezeu si-a sacrificat singurul fiu pentru salvarea omenirii . DAR este Isus singurul fiu al lui Dumnezeu? Luca scrie in Evanghelia lui ca Dumnezeu are alt fiu si ca Isus este fiul lui Iosif, tamplarul. Tot Luca sustine ca adevaratul fiu al lui Dumnezeu este Adam (Luca 3:37) Deci Dumnezeu are 2 fii potrivit Evangheliei lui Luca: Adam si Luca.
In ce ar trebui sa credem: in Biserica care sustine ca Isus este singurul fiu al lui Dumnezeu sau in Evanghelia lui Luca care sustine ca Adam este fiul lui Dumnezeu ?
In Islam .aceasta privinta este foarte clara.Isus nu ste fiul lui Dumnezeu,la fel si Adam. Dumnezeu nu are fii.
Care religie o consideri mai adevarata : Crestinismul sau Islamul?

Rugaciunea

Isus a ingenuncheat si s-a rugat (Mateu 26:29) Cui s-a rugat? Acest fapt -----straza ca omul este supus lui Dumnezeu. O persoana care se roaga nu poate fi Dumnezeu cand el singur se roaga la Dumnezeu. Dar Biserica insista sa-l faca pe Isus Dumnezeu cu toate ca el niciodata nu a spus acest lucru. Biserica a inventat o noua religie care nu are nimic de a face cu invataturile lui Isus . Crestinismul sustine ceva opus invataturilor lui Isus.
Islamul este foarte exact, fiind ceea ce Dumnezeu I-a relevat Profetului Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) si ceea ce profetul a spus si a facut. Avand in vedere acest punct, ce religie ai alege-o: cea care contrezice spusele profetilor sai sau o religie care afirme spusele profetilor sai. Care religie este mai dumnezeiasca: o religie inventata sau una care respecta cuvantul lui Dumnezeu?

sus si Adam

Crestinismul spune ca Adam a comis un pacat mancand din capacul interzis. Deci Adam este pacatos , asa cum sunt si descendentii lui pentru ca au mostenit acest pacat.Dupa invataturile Crestinatatii , Dumnezeu si-a sacrificat fiu pentru pacatele omenirii.
Cu alte cuvinte Adam a mancat din copacul interzis si Isus a fost sacrificat pentru pacatul lui Adam dupa sute de ani. Adam a pacatuit si Isus a platit pentru asta. Aceasta este povestea Crestinitatii.
Islamul spuna ca Adam a pacatuit ,s-a cait si Dumnezeu l-a iertat. Isus nu are de a face cu pacatul lui Isus sau nu a fost crucificat pentru el,Fiacare este responsabil pentru propriile lui pacate.
Care poveste este mai credibila: povestea Crestinatatii in care Isus este cel plateste datoriile lui Adam sau povestea islamica care il face pe fiecare responsabil pentru ceea ce face.
Judeca singur si fi sincer.

Isus a invatat meseria de tamplar de la Iosif . A fost crescut de acesta de la varsta de 12 la 18 ani .Isus avea 18 ani cand Iosif a murit si a continuat sa practice meseria de tamplar pentru a-si intretine familia, pana la varsta de 30 de ani cand a primit revelatia divina si a plecat pentru a-si continua acesta misiune care a durat 3 ani. Deci Isus a fost tamplar timp de 18 ani (de la 12 la 30 de ani)
Evangheliile nu mentioneaza nimic despre Isus in acesta perioada.Ele vorbesc despre nasterea lui si despre viata lui pana la varsta de 12 ani.Dupa aceea sar direct in perioada misiunii lui.Perioada dintre 12 si 30 de ani este total ignorata in cele 4 Evanghelii ale Noului Testament. DE CE? Daca cei care au scris Evangheliile au scris si biografia lui Isus de ce au ignorat perioadat de la 18 ani pana la 30 de ani. Nu este o intrebare interesanta? Poate cei care au scris Evangheliile nu au ignorat aceasta perioada din viata lui Isus ,poate ca textele aveau partii care lipseau .Sau este posibil ca Evangheliile originale sa nu fi inclus acesta perioada .In ambele cazuri , acesta perioada poate fi in mod intentionat trecuta cu vederea sau omisa pentru ca ei nu au stiut cum sa descrie aceasta perioada din viata lui Isus.A fost Isus-Dumnezeu sau tamplar? Pur si simplu meseria de tamplar nu se potriveste cu imaginea de Fiul lui Dumnezeu ,de aceea Biserica a omis aceasta perioada de 18 ani de tamplarie.
In contract cu aceasta , Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) ,cand a fost tanar pana la varsta de 20 de ani a fost pastor,apoi a devenit comerciant inainte de misiunea lui divina care a inceput la varsta de 40 de ani . Aceasta perioada din viata Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) nu este omisa de Islam sau de musulmani. Din contra , musulmanii sunt mandrii de aceasta pentru ca Profetul lor (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) o fost un om caruia ii placea munca onorabila.
Care religie ti se pare mai logica: una care isi ascunde vocatiile profetilor ei sau un care nu are nimic de ascuns?

Isus si Crestinismul

Isus sustine ca Dumnezeu este unul singur ,dar Crestinismul sustine existenta Sfintei Treimi.
Isus sustine ca el este fiu de om,dar Crestinismul l-a facut fiul lui Dumnezeu.
Isus sustine ca omul este salvat prin supunerea lui fata de Dumnezeu ,dar Crestinismul a facut ca salvarea sa fie prin crucificarea lui Isus.
Isus spune ca se treage din neamul lui Israel , dar Crestinismul spune ca el provine din toate neamurile.
Isus spune ca ei a venit ca intregeasca legea lui Moise, dar Crestinismul a anulat aceasta lege.
Ce concluzie am putea trage? Raspunsul este foarte clar. Crestinismul nu tine cont de spusele lui Isus.
In contrast cu aceasta , savantii Islamului si intitutiile acesteia au facut sa se mearga direct la sursa Islamului : Coranul si spusele Profetului(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui). Islamul se bazeaza pe revelatia lui Dumnezeu (Coranul) si pe spusele Profetului (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) .


Allah barik fikum

munir
03-09-2006, 08:09 PM
Assalam alaikum wrwb Am sa incerc sa dau un raspuns mai transant pentru anamaria
Biserica crestina nu a sustinut pina in 325 A.D. (conciliu de la Niceea) ca Isus este ,,fiul lui Dumnezeu"cu sensul de ,,Dumnezeu intrupat" ci ca Isus a fost trimis sau mai clar profet a lui Dumnezeu.
Din cele aproximativ 90 de evanghelii care circulau la acea vreme ,unele dintre ele fiind chiar ale unor apostoli ai lui Isus, ce il cunoscusera personal ,precum si cea scrisa de Maria din Magdala ,dar care nu il prezentau pe Isus ca ,,fiu a lui Dumnezeu" ci ca ,,trimis" ,,mesager" ,,profet" au fost distruse sau declarate gnostice. Cele patru Evanghelii din NT. sunt alese nu ,,pentru acuratetea adevarului prezentat" ci pentru ca serveau cel mai bine ,,scopului propus."
Oricum si acestea au fost modificate printr-o traducere voit ,,gresita" pentru a putea servii SCOPULUI,.
Qur`an-ul a fost inspirat tocmai pentru ca Allah swt.(Dumnezeu) A Vazut ca lumea porneste intr-o directie gresita , datorita interpretarilor ,,deformate" a mesajului si invataturilor, transmise lor prin Isus ,si care vor duce la dezbinare si ura intre cei care credeau in El.
Oare nu te-ai intrebat nici o data de ce nu a aparut o astfel de carte in India in China , Japonia sau chiar in Grecia ,ci ea a fost inspirata unui urmasi de fapt si de drept a lui Avraam?
Cum poti gindii ca un popor care timp de 2500 de ani a fost politeist, a trecut dintr-o data la
monoteism,la credinta intr-un Dumnezeu pe care nu il cunoscusera inainte ,ba chiar luptasera impotriva celor care il cunosteau, si mai ales este gata sa isi dea viata pentru apararea curateniei credintei lor, daca nu asta ar fi fost vointa Lui.??!Daca ai sa citesti modul in care s-a facut controlul riguros as spune chiar spartan a scrierilor din Qur`an poti observa ca tocmai asta s-a urmarit -eliminarea oricaror imixtiuni venite din afara.Faptul ca esti indemnat sa-l citesti in limba araba pentru ai putea gasii adevarata frumusete si adevaratul sens al cuvintelor este de asemenea un fapr imbucurator. Dar cred ca m-am departat de subiect si imi cer scuze.

CINE ESTE TATAL LUI ISUS ?

Sunt vehiculate cel mai des trei variante
1- Datorita faptului ca in tinerete i se spunea ,,Isus Panthera" unii cercetatori sustin ca era fiul unui soldat roman si al Mariei
2-Fiu natural a lui Iosif si al Mariei . Nefiind casatoriti in momentul conceperii lui acest fapt ar fi pus in pericol viata mamei care ar fi trebit sa fie ucisa cu pietre pentru aceasta conform legii .
3- Fiu al Mariei prin VOINTA lui Dumnezeu si nu prin inseminare .
Stiu ca acestea nu iti vor cadea bine dar ce sa faci este mai greu sa te desparti de o minciuna decit de un adevar ,mai ales cind minciuna ascunde in ea frinturi de adevar si te face sa visezi frumos crezind ca poti face ce vrei in viata , pentru ca. in cer. este Cineva care iti va spala toate pacatele vietii tale (ca nu-i asa doar pentru asta a murit Isus) si te vei putea prezenta in fata lui Dumnezeu curat-a ca un inger .Ce mai toti vom fi niste ingeri albi si frumosi ca doar ne spala Isus cu singele varsat la Golgota.:cool:

maryam
03-13-2006, 03:30 AM
http://www.islamulazi.ro/islamsicrestinism/bible.php

http://www.islamulazi.ro/colectia/dialog.php


http://www.islamulazi.ro/articole/isus_in_ambele_religii.php

munir
03-13-2006, 01:59 PM
Maryam multumesc mult ptr. trimiteri .Am citit unul dintre ele .Sunt f.bine documentate si interesante .Atit as avea de remarcat ca sunt o lecuta ,un picut de tot cam partinice ,dar acest fapt nu le scade valoarea .
Inca o data multumesc

maryam
03-14-2006, 12:36 AM
Lui ALLAH swt sa-I multumim.Siteul islamul azi este o adevarata biblioteca,asa ca sper si ma rog sa gasiti acolo ca si pe www.islam.ro multe informatii.

munir
03-14-2006, 01:59 PM
assalam alaikum wrwb.Draga maryam .Am terminat de citit cartea Domnului Ahmed Deedat ,,crucificare sau cruci-fictiune) ,.Mi-a placut foarte mult .
Este o carte bine documentata ,cu trimiteri directe si plina de adevar . Ma bucur ca am citit o carte care vine sa-mi confirme rezultatele cercetarilor mele .Nu stiu cit timp i-a luat domnului Ahmed Deedat documentarea ,dar mie mi-au trebuit 15 ani de cercetari asidue pentru a ajunge la aceleasi concluzii ..Inca o data mii de multumiri

maryam
03-15-2006, 12:42 AM
assalam alaikum wrwb.Draga maryam .Am terminat de citit cartea Domnului Ahmed Deedat ,,crucificare sau cruci-fictiune) ,.Mi-a placut foarte mult .
Este o carte bine documentata ,cu trimiteri directe si plina de adevar . Ma bucur ca am citit o carte care vine sa-mi confirme rezultatele cercetarilor mele .Nu stiu cit timp i-a luat domnului Ahmed Deedat documentarea ,dar mie mi-au trebuit 15 ani de cercetari asidue pentru a ajunge la aceleasi concluzii ..Inca o data mii de multumiri

Inshaa ALLAH ,ALLAH swt sa te rasplateasca pe tine si pe toti aceia care urmanad primul cuvant revelat Profetului Muhammed saaws :"CITESTE" resusesc sa se debaraseze de prejudecati si concepti eronate si Inshaa ALLAH,ALLAH swt sa le/curateasca inimile.
Ahmed Deedat a studiat foarte,foarte multi ani religia si este fara doar si poate o somitate a lumii musulmane,din pacate el a decedat din cate stiu in urma cu doi ani cred,insa ai sa gasesti pe net foarte multe titluri semnate de dansul.

amal
03-25-2006, 02:10 AM
Nu stiu de ce prin imaginea care mi-am facut-o despre Isus, ma gandeam ca profetii au fost celibatari, insa multi au fost casatoriti. Doar Isus nu a fost casatorit, desi sant unele ipoteze cum ca ar fi fost casatorit cu Maria Magdalena...ceea ce mie nu mi se pare totusi posibil.

Daca profetii au fost casatoriti, ei fiind mesageri ai lui Dumnezeu, si cunoscand bine legile lui Dumnezeu, atunci de ce in ziua de azi cei care isi dedica viata lui Dumnezeu, adica calugarii, nu au voie sa se casatoreasca? Eu din Biblie, din Noul Testament si din faptul ca multi profeti au fost casatoriti, inteleg ca aceasta este dorita de Dumnezeu si este ceav normal, daca vreti un fel de implinire a omului.

Faptul ca cei care se calugaresc nu se casatoresc are legatura cu Isus, sau cu ce are legatura? Cine a impus aceasta regula?
De fapt nu stiu...eu cred ca poti sa-ti dedici viata lui Dumnezeu si implinirii de fapte bune si prin casatorie si ducand o viata normala...de fapt cred ca e mai greu asa...pentru ca ai mai multe responsabilitati.

myryam
04-15-2006, 04:39 PM
Poate sa imi explice si mie cineva, de ce in Biblie si Noul Testament e scris Fiul Omului cand se face referire la Isus, daca Isus este fiul lui Dumnezeu?
De ce e scris Fiul Omului? De ce nu Fiul lui Dumnezeu? Astept parerile voastre.

Expresiile" Fiul Lui Dumnezeu " si" Fiul Omului" sunt folosite in Noul Testament,cu referire la aceeasi Persoana-Iisus Hristos.Prin expresia "Fiul lui Dumnezeu", atribuita Siesi, Mintuitorul Hristos a marturisit ca este Fiul Tatalui, dar a si dezvaluit sau revelat raportul dintre Tatal si Fiul in Sfinta Treime. Prin cealalta expresie, "Fiul Omului", Mintuitorul Hristos revelat intreaga intrare a Fiului in umanitate, prin nastere din femeie. Realitatea intruparii este marcata prin aceeasi repetata marturisire a lui Hristos despre Sine.

"Cele doua expresii: Fiul lui Dumnezeu si Fiul Omului nu se contrazic. Ele provin din gura uneia si aceeasi Persoane, a lui Iisus Hristos Mintuitorul. Ele sunt folosite din abundenta in toate Evangheliile, iar referirile la "Fiul lui Dumnezeu" sunt prezente si in epistole. Adeseori ele sunt insotite de cuvintul "Fiul", intelegindu-se Fiul lui Dumnezeu. Este posibil ca expresia "Fiul Omului" sa fie un aramaism care nu a putut fi redat in greceste decit printr-o transpunere lexicala directa, lipsind termenul adecvat pentru traducere in limba greaca. Oricum, utilizarea celor trei expresii - Fiul lui Dumnezeu, Fiul si Fiul Omului - se raporta numai la Iisus Hristos, care le-a si rostit cel dintii."

sursa:"Fiul lui Dumnezeu-Fiul Omului" Pr.A.I.Stan

Simion Ioanas
05-15-2006, 08:42 AM
Poate sa imi explice si mie cineva, de ce in Biblie si Noul Testament e scris Fiul Omului cand se face referire la Isus, daca Isus este fiul lui Dumnezeu?
De ce e scris Fiul Omului? De ce nu Fiul lui Dumnezeu? Astept parerile voastre.
In Noul Testament ne este prezentat Isus ca si Fiul omului si Fiul lui Dumnezeu.
Isus este 100% Om si 100% Dumnezeu!
De ce este important pentru credincios sa inteleaga ca Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu, a fost in intregime uman? De prima importanta, cred eu, a fost faptul ca omul a avut nevoie de cineva care sa ia pedeapsa pacatului sau pentru a putea avea o relatie corecta cu Dumnezeu. Pedeapsa pentru pacat este moartea, dupa cum este spus in Romani 6:23 si in alte pasaje. Nu a existat om care sa poata plati pentru pacatele intregii lumi pentru ca Dumnezeu a cerut pe Cineva care era fara pacat pentru a fi sacrificiul perfect. Numai Dumnezeu Insusi este fara pacat. De aceea, El a devenit om in Persoana lui Isus Cristos, pentru a putea muri pentru pacatele intregii lumi (1Timotei 2:5,6).
1TIM 2: 5 Caci este un singur Dumnezeu, si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos,
1TIM 2: 6 care S'a dat pe Sine insus, ca pret de rascumparare pentru toti: faptul acesta trebuia adeverit la vremea cuvenita,

hannen
05-15-2006, 09:47 AM
Conceptii islamice despre Isus:
1.Isus nu a murit pe cruce (Sura3:54-55),ci Allah L-a rapit la el(Sura 4:157-158)
2.Isus nu a inviat
3.Isus nu este Mantuitorul
4.Isus, desi este descris ca fiind Mesia, nu este Unsul profetit in Vechiul Testament.
5.Isus nu este Dumnezeu(Sura 5:17),nici o fiinta asemanatoare cu El si nici Fiul lui Dumnezeu(Sura 4:171).Conform Coranului ,aceste afirmatii despre Sine le-a facut El insusi (Sura 5:72).
6.Isus nu este Domnul(arab.Rabb)(Sura 9:71)
7.Isus nu este a doua persoana din trinitate (Sura 5:73)


Coranul este o dovada clara a faptului ca toate asemanarile exterioare ale islamului cu crestinismul sunt doar aparente.Islamul reprezinta mai degraba o religie si-o invatatura falsa ;nu ar trebui sa ne fie frica sa-i catalogam drept ceea ce este,si anume anticrestinism in toata regula. Ori Isus Cristos ori Mahomed a rostit adevarul.Nu pot avea dreptate ambii. Isus spune "Cerul si pamantul vor trece ,dar cuvintele Mele nu vor trece"(Matei 24:35).

Wow,wow draga ce tare te avinti in afirmatii gratuite.
Te rog frumos putin ...cum sa-i zic ,oare respect ?Si te rog sa-ti verifici sursele inainte sa trintesti aici concluziile altora copiate de nush unde.

Simion Ioanas
05-15-2006, 10:42 PM
Doamne ce logica!!!
Dumnezeu ca sa ne ierte pe noi avea nevoie de jertfa ,ca na plata pt. pacat e moartea.Si uitam de Dumnezeul ala iubitor cu care facem parada numai cind vrem,acum vorbim de un Dumnezeu care vrea moarte.
Okey,deci ca sa ne poata ierta EL s-a facut om si-a murit el pt. noi :smile33:
Nu e un emoticon de ala care se tavale pe jos de ris ,serios ca de atita "claritate" si (ma feresc sa-i mai zic logica, cum oare s-o numesc ...)
Si care era draga rostul acestor actiuni de neinteles?Pt. ce ar fi facut Dumnezeu asa ceva?Adica sa intrupeaza el ca sa moara pt. pacatele supusilor si in felul asta sa-i poata ierta.Iote na,ca El nu putea sta bine merci acolo unde era si sa ne ierte daca vroia,trebuia sa se apuce de abracadabra cu muritorii.
Vrei sa zici ca altfel Dumnezeu nu poate ierta????
Serios ca mi-am pierdut coerenta ,asa patesc cind citesc asemenea ...aberatii.
Pai da,Dumnezeul lui Moise era Dumnezeu care a nimicit intai nascuti din Tara Egiptului.
De ce nu ai crede ca Dumnezeu este drept si plin de mila !
In Cristos cele doua se intrepratund ,dreptatea lui Dumnezeu si mila Lui pentru rasa umana!

Simion Ioanas
05-15-2006, 10:44 PM
Draga hannen,
SUnt in asentimentul tau. Nu stiu ce vrea acest domn sa -----streze dar a gresit adr4sa. Si tare mai este pornit saracul.

Pai daca si-a pus in gand sa-i bisericeasca pe musulmani trebuie sa adopte o alta cale, nu aceea de a arunca aberatii la adresa profetului Muhammad( asa se scrie corect, dleeeeeeeeee) si a Qu'ran-ului.

Eu una zic ca tine, admin, ne faci o favoare? macar asa o apostrofare la adresa d-lui ca sa aiba mai mult respect cand scrie aici, ca nu e "casa de gunoi" cum afirma.

RUSINEEEEEEEEEEEEEEE

Mai bine luati exemplu de la crestinii de pe forum sa vedeti cum sa va comportati sau ati uitat deja cuvintele profetului Isus?????????
Arata-mi draga unde ti-am gresit si cu ce?
Pana atunci Domnul Isus sa te binecuvinteze si sa-ti dea multa pace in inima!

hadiya
05-15-2006, 11:05 PM
QUOTE(cioanas @ Feb 22 2006, 01:09 PM)
Un musulman ,conform credintei mele ,nu este un copil al lui Dumnezeu!



Dumnezeul musulmanilor este diferit de Dumnezeul crestinilor:
http://www.geocities.com/cioanas/diverse/islam.html


__________________________________________________ ____

uitati-va ce crede despre noi ....ma tot gindesc cum isi pot pierde
unii timpul,subhanaAllah ,alhamduliAllah ca sintem musulmani.
poate e omul in perioada de evanghelizare....:smile33:

Nadia
05-15-2006, 11:09 PM
QUOTE(cioanas @ Feb 22 2006, 01:09 PM)
Un musulman ,conform credintei mele ,nu este un copil al lui Dumnezeu!



Dumnezeul musulmanilor este diferit de Dumnezeul crestinilor:
http://www.geocities.com/cioanas/diverse/islam.html


__________________________________________________ ____

uitati-va ce crede despre noi ....ma tot gindesc cum isi pot pierde
unii timpul,subhanaAllah ,alhamduliAllah ca sintem musulmani.
poate e omul in perioada de evanghelizare....:smile33:

Ia uite de unde le luase domnia lui.... pai avea lectia invatata cind a venit pe acest forum. Subhana Allah ce tie dat sa vezi si sa auzi

Nadia
05-15-2006, 11:19 PM
In fine, o seara placuta fratii mei intru Allah:smile01:

Si tie Rania, Salam Aleikum WR WB, Sbahala Heir:smile01:

latifa
05-15-2006, 11:57 PM
Cum adica?Nu toti oamenii sunt copiii,creatiile lui Dumnezeu?Nu scrie asa ceva in Biblie?Sau acum tu stii mai bine ca Biblia cda doar ai creat cateva site-uri?

imanikka
05-16-2006, 12:03 AM
Diferenta intre noi este ca eu am un Dumnezeu care si-a dat Fiul la moarte pentru mine si mi-a transformat viata pacatoasa in care zaceam ,iar dumneavoastra zaceti inca in firea pamanteasca ,robi ai pacatului si nu vreti sa primiti eliberarea care v-o poate da doar Isus Cristos ,Mantuitorul si Singurul Fiu al lui Dumnezeu!

Simion de ce esti asa pornit impotriva musulmanilor de pe forum? Prietena ta te-a parasit pentru un musulman sau care e problema frate? Te deranjeaza faptul ca fosti crestini stau acum in moschei ? ALLAH AKBAR. Nustiu de ce spune ca suntem robi ai pacatului? Toti suntem sortiti pacatului. Tu putine pacate ai ? Insha Allah o sa vina si Judecata de Apoi si fiecare o sa raspunda pentru faptele sale. Sigur nu o sa raspunzi tu pentru pacatele musulmanilor. Pe musulmani doar ALLAH poate sa-i ierte, noi nu facem ,,matanii,, ca sa fim iertati.
Dumnezeu /ALLAH sa te aiba in grija sa.

Simion Ioanas
05-16-2006, 12:05 AM
Cum adica?Nu toti oamenii sunt copiii,creatiile lui Dumnezeu?Nu scrie asa ceva in Biblie?Sau acum tu stii mai bine ca Biblia cda doar ai creat cateva site-uri?
Daca Domnul Isus spune ca unii au ca tata pe diavolul ,fii sigura ca il cred pe El din toata inima mea!:

IOAN 8: 38 Eu spun ce am vazut la Tatal Meu; si voi faceti ce ati auzit dela tatal vostru.``
IOAN 8: 39 ,,Tatal nostru``, I-au raspuns ei, ,,este Avraam``. Isus le-a zis: ,,Daca ati fi copii ai lui Avraam, ati face faptele lui Avraam.
IOAN 8: 40 Dar acum cautati sa Ma omoriti, pe Mine, un om, care v'am spus adevarul, pe care l-am auzit dela Dumnezeu. Asa ceva Avraam n'a facut.
IOAN 8: 41 Voi faceti faptele tatalui vostru.`` Ei I-au zis: ,,Noi nu sintem copii nascuti din curvie; avem un singur Tata: pe Dumnezeu.``
IOAN 8: 42 Isus le-a zis: ,,Daca ar fi Dumnezeu Tatal vostru, M'ati iubi si pe Mine, caci Eu am iesit si vin dela Dumnezeu: n'am venit dela Mine insumi, ci El M'a trimes.
IOAN 8: 43 Pentru ce nu intelegeti vorbirea Mea? Pentru ca nu puteti asculta Cuvintul Meu.
IOAN 8: 44 Voi aveti de tata pe diavolul; si vreti sa impliniti poftele tatalui vostru. El dela inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentruca in el nu este adevar. Orideciteori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii.
IOAN 8: 45 Iar pe Mine, pentruca spun adevarul, nu Ma credeti

latifa
05-16-2006, 12:16 AM
Daca Domnul Isus spune ca unii au ca tata pe diavolul ,fii sigura ca il cred pe El din toata inima mea!:

IOAN 8: 38 Eu spun ce am vazut la Tatal Meu; si voi faceti ce ati auzit dela tatal vostru.``
IOAN 8: 39 ,,Tatal nostru``, I-au raspuns ei, ,,este Avraam``. Isus le-a zis: ,,Daca ati fi copii ai lui Avraam, ati face faptele lui Avraam.
IOAN 8: 40 Dar acum cautati sa Ma omoriti, pe Mine, un om, care v'am spus adevarul, pe care l-am auzit dela Dumnezeu. Asa ceva Avraam n'a facut.
IOAN 8: 41 Voi faceti faptele tatalui vostru.`` Ei I-au zis: ,,Noi nu sintem copii nascuti din curvie; avem un singur Tata: pe Dumnezeu.``
IOAN 8: 42 Isus le-a zis: ,,Daca ar fi Dumnezeu Tatal vostru, M'ati iubi si pe Mine, caci Eu am iesit si vin dela Dumnezeu: n'am venit dela Mine insumi, ci El M'a trimes.
IOAN 8: 43 Pentru ce nu intelegeti vorbirea Mea? Pentru ca nu puteti asculta Cuvintul Meu.
IOAN 8: 44 Voi aveti de tata pe diavolul; si vreti sa impliniti poftele tatalui vostru. El dela inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentruca in el nu este adevar. Orideciteori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii.
IOAN 8: 45 Iar pe Mine, pentruca spun adevarul, nu Ma credeti


Si de aici ati tras concluzia ca este vorba de musulmani?Pai sa mai spun o data ce au mai spus si fetele,dar se pare ca nu ati citit,inca:Musulmanii cred in Isus si il respecta si iubesc ca si pe ceilalti profeti!
Si,in cazul in care chiar credeti asa, cum puteti sa iubiti pe cineva care este indrumat de diavol?

Hanaa
05-16-2006, 11:09 AM
Al salam aleikum wa rahmatullah
Fetelor am ras si eu de se uita colegii la mine zic ca-s "cu capu" :smile16:
In alta ordine de idei "IOAN 8: 40 Dar acum cautati sa Ma omoriti, pe Mine, un om, care v'am spus adevarul, pe care l-am auzit dela Dumnezeu. Asa ceva Avraam n'a facut. ". Cred ca nu mai are nevoie de comentarii ceea ce ai scris. Asa-i???? Isus (pacea asupra lui) nu a afirmat niciodata ca ar fi Dumnezeu. Iar Dumnezeu nu poate sa spuna ca a auzit ceva de el insusi. Unde-i logica??? :smile16:
Iar Genan habibti am vrut sa raspund la marturii dar e inchis. Deci iti spun aici ca nu se merita sa te cobori la un asemenea nivel si sa-i vb astfel. Nu uita ca sheitan e cel care ne incita si nu-l lasa sa te ispiteasca.
Dumnezeu sa ne binecuvanteze si sa ne miluiasca

Mariyah
05-16-2006, 12:52 PM
Isus (pacea asupra lui) nu a afirmat niciodata ca ar fi Dumnezeu.

Dar nici nu a negat , asa-i??
Sa vedem ce zice Iisus :Ioan 10:30: “Eu şi Tatăl una suntem.” Evreii raspund: “Nu pentru o lucrare bună aruncăm noi cu pietre în Tine, ci pentru că eşti o hulă, şi pentru că Tu, care eşti un om, Te faci Dumnezeu” (Ioan 10:33).
În versetele urmatoare Iisus nu si-a retras niciodata vorbele prin a le spune evreilor k El nu ar fi Dumnezeu. Aceasta indica faptul k Iisus a spus adăvrul , El era Dumnezeu, declarand “Eu şi Tatăl una suntem” (Ioan 10:30). Ioan 8:58 este un al exemplu în acest sens. Iisus a spus: “Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu”. Din nou, ca raspuns, evreii au ridicat pietrele pentru a-L omori cu ele (Ioan 8:59). Anunţul lui Iisus cu privire la identitatea Sa prin expresia “Eu sunt” reprezintă o aplicaţie directa a Numelui lui Dumnezeu din Vechiul Testament (Exod 3:14). De ce ar fi vrut evreii sa Il omoare cu pietre pe Iisus daca El nu ar fi spus ceva blasfemiator, în cazul acesta, sa pretindă k este Dumnezeu?



Iar Genan habibti am vrut sa raspund la marturii dar e inchis. Deci iti spun aici ca nu se merita sa te cobori la un asemenea nivel si sa-i vb astfel. Nu uita ca sheitan e cel care ne incita si nu-l lasa sa te ispiteasca.

prea tarziu pt ca deja s-a coborat la cel mai suburban nivel din caz ba chiar a creat ea unul nou , in caz k nu ai observat ca s-a luat pana si de arabetele meu. daca tot nu se poate stapani , macar sa ma atace pe mine, nu si pe viitorul meu sot:36_1_21: , de fapt prea curandul!

amal
05-16-2006, 01:16 PM
felicitari, mabrouk!:smile06: nazirah pt casatorie.
sper sa treceti peste diferentele religioase, si sa aveti o casatorie plina de fericire si armonie.

ayesha
05-16-2006, 04:47 PM
Diferenta intre noi este ca eu am un Dumnezeu care si-a dat Fiul la moarte pentru mine si mi-a transformat viata pacatoasa in care zaceam ,iar dumneavoastra zaceti inca in firea pamanteasca ,robi ai pacatului si nu vreti sa primiti eliberarea care v-o poate da doar Isus Cristos ,Mantuitorul si Singurul Fiu al lui Dumnezeu!
Numeroase citate sunt date mai jos pentru a dovedi ca Isus nu “IMPARTE ACEEASI NATURA CU DUMNEZEU, nici NU ESTE IN NICI UN CAZ CA SI DUMNEZEU. El niciodata nu poate fi Dumnezeu. Am dat citate din Biblie fara comentarii, pentru ca Biblia vorbeste pentru sine! SPUNANDU-NE CA ISUS NU A FOST NICIODATA FIUL LUI DUMNEZEU NU NUMAI O BATAIE DE JOC DE DUMNEZEU, CU SI O BLASFEMIE DE CEL MAI JOASA CLASA SI O INSULTA LA ADRESA INTELIGENTEI OMULUI!

Fara alte declaratii, toate citatele din Biblie au fost luate din Versiunea Autorizata. Atat in titlu cat si in subtitluri ne-am referit la Isus ca drept “Dumnezeu” intre ghilimele pentru a arata ABSURDITATEA pretentiilor acestui om cum ca Isus este Dumnezeu!


NASTEREA LUI “DUMNEZEU”

“Dumnezeu a fost creat din samanta lui David:
“Ea priveste pe Fiul Sau Isus Christos, Domnul nostru, nascut din SAMANTA lui David, in ce priveste trupul” ROMANI 1:3

“Dumnezeu” a fost unul din urmasii lui David:
“Fiindca David era prooroc, si stia ca Dumnezeu ii fagaduise cu juramint ca va ridica pe unul din urmasii sai pe scaunul lui de domnie” FAPTELE APOSTOLILOR 2:30



Sexul lui “Dumnezeu”:
“Cind a venit ziua a opta, in care trebuia taiat imprejur pruncul, I-au pus numele ISUS, nume, care fusese spus de inger inainte ca sa fi fost El zamislit in pintece.” LUCA 2:21

Cum Maria l-a conceput si l-a nascut pe “Dumnezeu”. Maria l-a conceput pe Isus ca oricare alta femeie: “S-a implinit vremea cand trebuia sa nasca Maria” Luca 2:6 ceea ce inseamna ca ea a trecut prin toate stagiile unei sarcini normale. Nici nasterea nu a fost mai diferita decat la alte mame: “Ea era insarcinata, tipa in durerile nasterii, si avea un mare chin ca sa nasca.” Apocalipsa 12:2

“Dumnezeu” a supt “titele” unei femei:
“Pe cind spunea Isus aceste vorbe, o femeie din norod si-a ridicat glasul si a zis: ,,Ferice de pintecele care Te-a purtat, si de titele pe cari le-ai supt!” LUCA 11:27





Mijlocul de transport al lui “Dumnezeu”:
“Iata, Imparatul tau vine la tine, blind si calare pe un magar, pe un magarus, minzul unei magarite.” MATEI 21:5 “Si Isus a gasit un magarus, si a incalecat pe el, dupa cum este scris” Ioan 12:14

Un “Dumnezeu” care manaca si bea:
“A venit Fiul omului mincind si bind, si ei zic: ,Iata un om mincacios si bautor de vin, un prieten al vamesilor si al pacatosilor!” MATEI 11:19, LUCA 7:34

Saracia lui “Dumnezeu”: “Isus i-a raspuns: ,,Vulpile au vizuini, si pasarile cerului au cuiburi; dar Fiul omului n'are unde-Si odihni capul.” MATEI 8:20


“Dumenzeu” era un Evreu devotat: “A doua zi dimineata, pe cind era inca intunerec de tot, Isus S'a sculat, a iesit, si S'a dus intr'un loc pustiu. Si Se ruga acolo.” MARCU 1:35


“Dumnezeu” avea 12 ani cand parintii sai l-au luat la Ierusalim:
“Parintii lui Isus se duceau la Ierusalim in fiecare an, la praznicul Pastelor. Cind a fost El de doisprezece ani, s'au suit la Ierusalim, dupa obiceiul praznicului.” LUCA 2:41-42

Puterile lui “Dumnezeu”:
“Eu nu pot face nimic dela Mine insumi: judec dupa cum aud; si judecata Mea este dreapta, pentru ca nu caut sa fac voia Mea, ci voia Tatalui, care M'a trimes.” IOAN 5:30



“Dumnezeu” era ignorant in ceea ce priveste anotimpurile:
“A doua zi, dupa ce au iesit din Betania, Isus a flaminzit. A zarit de departe un smochin, care avea frunze, si a venit sa vada poate va gasi ceva in el. S'a apropiat de smochin, dar n'a gasit decit frunze, caci nu era inca vremea smochinelor.” MARCU 11:12-13

“Dumnezeu” era neinvatat:
“Pe la jumatatea praznicului, Isus S'a suit la Templu. Si invata norodul. Iudeii se mirau, si ziceau: ,,Cum are omul acesta invatatura, caci n'a invatat niciodata?” IOAN 7:14

“Dumnezeu” a invatat din experienta:
“macar ca era Fiu, a invatat sa asculte prin lucrurile pe cari le-a suferit.” EVREI 5:8

Ispitele Diavolului asupra lui “Dumnezeu” pentru 40 de zile:
“Indata Duhul a minat pe Isus in pustie, unde a stat patruzeci de zile, fiind ispitit de Satana. Acolo statea impreuna cu fiarele salbatice si-I slujeau ingerii.” MARCU 1:12-13

Diavolul l-a ispitit pe “Dumnezeu” continuu: “Dupa ce L-a ispitit in toate felurile, diavolul a plecat dela El, pina la o vreme.” LUCA 4:13

Ca si pacatosii, “Dumnezeu” a fost ispitit in toate lucrurile:
“Caci n'avem un Mare Preot, care sa n'aiba mila de slabiciunile noastre; ci unul care in toate lucrurile a fost ispitit ca si noi, dar fara pacat.” EVREI 4:15

Dumnezeul adevarat nu poate fi ispitit de catre Diavol:
“Nimeni, cind este ispitit, sa nu zica: ,,Sint ispitit de Dumnezeu”. Caci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca sa faca rau, si El insus nu ispiteste pe nimeni.” IACOV 1:13

Numai ce-i ne-Dumnezeiesc este ispitit de Diavol:
“Ci fiecare este ispitit, cind este atras de pofta lui insus si momit.” IACOV 1:14

Spovedania si pocairea lui “Dumnezeu”: inaintea inceperii preotiei publice:
“a venit Isus din Galileea la Iordan, la Ioan, ca sa fie botezat de el.” MATEI 3:13 “si, marturisindu-si pacatele, erau botezati de el in riul Iordan” MATEI 3:6 “eu va botez cu apa, spre pocainta” MATEI 3:11

“Dumenzeu” nu a venit sa salveze pacatosii:
“Cind a fost singur, cei ce erau in jurul Lui impreuna cu cei doisprezece, L-au intrebat despre pilde. ,,Voua,” le-a zis El, ,,v'a fost dat sa cunoasteti taina Imparatiei lui Dumnezeu; dar pentru cei ce sint afara din numarul vostru, toate lucrurile sint infatisate in pilde; pentru ca, ,,macar ca privesc, sa priveasca si sa nu vada, si macar ca aud, sa auda si sa nu inteleaga, ca nu cumva sa se intoarca la Dumnezeu, si sa li se ierte pacatele.” MARCU 4:10-12


UN “DUMNEZEU” RASIAL

“Dumnezeu” a fost din triburile Iudeilor:
“Iata ca Leul din semintia lui Iuda” APOCALIPSA 5:5

“Dumnezeu” a venit numai pentru Evrei:
“Drept raspuns, El a zis: ,,Eu nu sint trimes decit la oile pierdute ale casei lui Israel.”
MATEI 15:24

Discriminarea rasiala a lui “Dumnezeu”:
“Acestia sint cei doisprezece, pe cari i-a trimes Isus, dupa ce le-a dat invataturile urmatoare: Sa nu mergeti pe calea paginilor si sa nu intrati in vreo cetate a Samaritenilor; ci sa mergeti mai de graba la oile pierdute ale casei lui Israel.” MATEI 10:5-6

Dupa “Dumnezeu”, ne-evreii sunt CAINI:
“Drept raspuns, El i-a zis: ,,Nu este bine sa iei pinea copiilor, si s'o arunci la catei!”
MATEI 15:26

Regatul lui “Dumnezeu”:
“Va Iparati (Isus) peste casa lui Iacov in veci, si Iparatia Lui nu se va sfarsi niciodata.”
Luca 1:33

Titlurile lui “Dumnezeu”:
“Imparatul de curind nascut al Iudeilor” MATEI 2:2
“Imparatul lui Israel” IOAN 1:49 IOAN 12:13


UN “DUMNEZEU” DEOSEBIT DE DUMNEZEU

Un “Dumnezeu” flamand:
“Acolo a postit patruzeci de zile si patruzeci de nopti; la urma a flaminzit.” MATEI 4:2
“Dimineata, pe cind Se intorcea in cetate, I-a fost foame.” MATEI 21:18
“A doua zi, dupa ce au iesit din Betania, Isus a flaminzit.” MARCU 11:12


UN “DUMNEZEU” RAZBOINIC

Metodele dure ale lui “Dumnezeu”:
“In urma a intrat in Templu, si a inceput sa scoata afara pe ceice vindeau si cumparau in el.” LUCA 19:45
“Pastele Iudeilor erau aproape; si Isus S'a suit la Ierusalim. In Templu a gasit pe cei ce vindeau boi, oi si porumbei, si pe schimbatorii de bani sezind jos. A facut un bici de streanguri, si i-a scos pe toti afara din Templu, impreuna cu oile si boii; a varsat banii schimbatorilor, si le-a rasturnat mesele.” IOAN 2:13-15

Un “Dumnezeu” al razboiului:
“Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamant; n-am venit sa aduc pacea ci sabia.” MATEI 10:34



“Dumnezeu” a fost umilit:
“Oamenii care pazeau pe Isus, il batjocoreau si-l bateau. L-au legat la ochi, il loveau peste fata, si-l intrebau, zicand: “Prooroceste cine Te-a lovit?” LUCA 22:63-64 “Atunci L-au scuipat in fata, L-au batut cu pumnii, si L-au palmuit” MATEI 26:67

“Dumnezeu” a fost lipsit de aparare:
“La auzul acestor cuvinte, unul din aprozii, cari stateau acolo, a dat o palma lui Isus, si a zis: ,,Asa raspunzi marelui preot?” Isus i-a raspuns: ,,Daca am vorbit rau, arata ce am spus rau; dar daca am vorbit bine, dece ma bati?” IOAN 18:22-23

“Dumnezeu” condamnat la moarte:
“Toti l-au osandit sa fie pedepsit cu moartea.” MARCU 14:64 “Ei au raspuns: ,,Este vinovat sa fie pedepsit cu moartea. MATEI 26:66



PRESUPUSUL SFARSIT AL LUI “DUMNEZEU”

Un “Dumnezeu” care moare:
“Dar Isus a scos un strigat tare, si Si-a dat duhul.” MARCU 15:37

Un “Dumnezeu” care a fost presupus mort si ingropat:
“Hristos, la vremea cuvenita a murit” ROMANI 5:6
“au venit la Isus, si au vazut ca murise” IOAN 19:33

Presupusul cadavru al lui “Dumnezeu”:
“El (Iosef din Arimathae’a) s'a dus la Pilat, si a cerut trupul lui Isus. Pilat a poruncit sa i-l dea.” MATEI 27:58

Giulgiul lui “Dumnezeu”:
“Iosif a luat trupul, l-a infasurat intr'o pinza curata de in” MATEI 27:59

Slavirea intarziata si deplangerile lui “Dumnezeu”
“Sutasul, cind a vazut ce se intimplase, a slavit pe Dumnezeu, si a zis: ,,Cu adevarat, omul acesta era neprihanit!” LUCA 23:47



CU TOATE TRUCURILE SI TOATE SCAMATORIILE VERBALE ALE PROFESIEI TALE, TU NICIODATA NU VEI FI IN STARE SA -----STREZI CA ISUS ESTE DUMNEZEU!

Insiprat de pe site-ul www.islamulazi.ro.din cartea Dumnezeu care nu a fost niciodata.Asa ca nu mai incerca sa ne convingi pe noi musulmanii de ceea ce niciodata nu vom fii convinsi.Cartea o puteti citi pe site, la Islamul si Crestinismul.Ahmed Deedat.

Simion Ioanas
05-19-2006, 02:40 AM
Si de aici ati tras concluzia ca este vorba de musulmani?Pai sa mai spun o data ce au mai spus si fetele,dar se pare ca nu ati citit,inca:Musulmanii cred in Isus si il respecta si iubesc ca si pe ceilalti profeti!
Si,in cazul in care chiar credeti asa, cum puteti sa iubiti pe cineva care este indrumat de diavol?
Dumneata ai tras concluzia acesta .Eu am raspuns la mesajul celui care intreba cate feluri de copii sunt si el spunea ca ,crede ca toti sunt copii lui Dumnezeu!
Isus ne spunea ca faptele noastre -----streaza a cui copii suntem!
Aceasta era ideea!

Simion Ioanas
05-19-2006, 02:43 AM
1. O mireasma varsata
CINTAREA 1:3 mirodeniile tale au un miros placut. Numele tau este ca o mireasma varsata. De aceea te iubesc pe tine fetele!
2.In acest Nume avem iertarea pacatelor
FAPTE 10:43 Toti proorocii marturisesc despre El ca oricine crede in El, capata, prin Numele Lui, iertarea pacatelor.``
3.In acest Nume avem viata
IOAN 20:31 Dar lucrurile acestea au fost scrise, pentruca voi sa credeti ca Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu; si crezind, sa aveti viata in Numele Lui.
4.In acest Nume capatam orice vom cere
IOAN 14:14 Daca veti cere ceva in Numele Meu, voi face.
5.In acest Nume suntem mantuiti
FAPTE 4:12 In nimeni altul nu este mintuire: caci nu este supt cer nici un alt Nume dat oamenilor, in care trebuie sa fim mintuiti.``
6.Pentru acest Nume suntem batjocoriti
FAPTE 5:41 Ei au plecat dinaintea Soborului, si s-au bucurat ca au fost invredniciti sa fie batjocoriti, pentru Numele Lui.
7.Acest Nume fie laudat si slavit
PSA 135:1 Laudati pe Domnul! Laudati Numele Domnului, laudati -L, robi ai Domnului,
PSA 135:2 cari stati in Casa Domnului, in curtile Casei Dumnezeului nostru! PSA 135:3 Laudati pe Domnul, caci Domnul este bun; cintati Numele Lui, caci este binevoitor.

Simion Ioanas
05-19-2006, 02:44 AM
1.Eu sunt Lumina lumii
IOAN 8:12 Isus le-a vorbit din nou, si a zis: ,,Eu sint Lumina lumii; cine Ma urmeaza pe Mine, nu va umbla in intunerec, ci va avea lumina vietii.``
2.Eu sunt Usa oilor
IOAN 10:7 Isus le-a mai zis: ,,Adevarat, adevarat, va spun ca Eu sint usa oilor.
3.Eu sunt Painea vietii
IOAN 6:35 Isus le-a zis: ,,Eu sint Pinea vietii. Cine vine la Mine, nu va flaminzi niciodata; si cine crede in Mine, nu va inseta niciodata.
4.Eu sunt Calea ,Adevarul si Viata
IOAN 14:6 Isus i-a zis: ,,Eu sint calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine.
5.Eu sunt inainte de Avraam
IOAN 8:58 Isus le-a zis: ,,Adevarat, adevarat, va spun ca, mai inainte ca sa se nasca Avraam, sint Eu.``
6.Eu sunt vita
IOAN 15:1 Eu sint adevarata vita, si Tatal Meu este vierul.
7.Eu sunt Pastorul cel bun
IOAN 10:11 Eu sint Pastorul cel bun. Pastorul cel bun isi da viata pentru oi. 8.Eu sunt Invierea si Viata
IOAN 11:25 Isus i-a zis: ,,Eu sint invierea si viata. Cine crede in Mine, chiar daca ar fi murit, va trai.
9.Eu sunt Isus
IOAN 18:5 Ei I-au raspuns: ,,Pe Isus din Nazaret!``. Isus le-a zis: ,,Eu sint!``. Iuda, vinzatorul, era si el cu ei.
IOAN 18:6 Cind le-a zis Isus: ,,Eu sint``, ei s'au dat inapoi, si au cazut jos la pamint.

Simion Ioanas
05-19-2006, 02:44 AM
1.Cea mai mare intamplare din istoria lumii
FAPTE 1:3 Dupa patima Lui, li S'a infatisat viu, prin multe dovezi, aratindu-li-Se deseori timp de patruzeci de zile, si vorbind cu ei despre lucrurile privitoare la Imparatia lui Dumnezeu.
2.Cea mai mare dovada a crestinismului
ROM 1:4 iar in ce priveste duhul sfinteniei dovedit cu putere ca este Fiul lui Dumnezeu, prin invierea mortilor; adica pe Isus Hristos, Domnul nostru,
3.Cea mai mare descoperire a puterii lui Dumnezeu
EFES 1:20 pe care a desfasurat-o in Hristos, prin faptul ca L-a inviat din morti, si L-a pus sa sada la dreapta Sa, in locurile ceresti,
4.Cel mai mare adevar al Evangheliei
1COR 15:3 V'am invatat inainte de toate, asa cum am primit si eu: ca Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi;
1COR 15:4 ca a fost ingropat si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;
5.Cea mai mare realitate a credintei
1TES 4:14 Caci daca credem ca Isus a murit si a inviat, credem si ca Dumnezeu va aduce inapoi impreuna cu Isus pe cei ce au adormit in El.
6.Cel mai mare indemn la sfintenie
ROM 6:9 intrucit stim ca Hristosul inviat din morti, nu mai moare: moartea nu mai are nici o stapinire asupra Lui.
ROM 6:10 Fiindca prin moartea de care a murit, El a murit pentru pacat, odata pentru totdeauna; iar prin viata pe care o traieste, traieste pentru Dumnezeu.
ROM 6:11 Tot asa si voi insiva, socotiti-va morti fata de pacat, si vii pentru Dumnezeu, in Isus Hristos, Domnul nostru.
ROM 6:12 Deci, pacatul sa nu mai domneasca in trupul vostru muritor, si sa nu mai ascultati de poftele lui.
7.Cea mai mare nadejde in invierea mortilor
1COR 15:12 Iar daca se propovaduieste ca Hristos a inviat din morti, cum zic unii dintre voi, ca nu este o inviere a mortilor?
1COR 15:13 Daca nu este o inviere a mortilor, nici Hristos n'a inviat.
1COR 15:14 Si daca n'a inviat Hristos, atunci propovaduirea noastra este zadarnica, si zadarnica este si credinta voastra.
1COR 15:15 Ba inca noi sintem descoperiti si ca martori mincinosi ai lui Dumnezeu; fiindca, am marturisit despre Dumnezeu ca El a inviat pe Hristos, cind nu L-a inviat, daca este adevarat ca mortii nu inviaza.
1COR 15:16 Caci, daca nu inviaza mortii, nici Hristos n'a inviat.
1COR 15:17 Si daca n'a inviat Hristos, credinta voastra este zadarnica, voi sinteti inca in pacatele voastre,
1COR 15:18 si prin urmare si cei ce au adormit in Hristos, sint pierduti.
1COR 15:19 Daca numai pentru viata aceasta ne-am pus nadejdea in Hristos, atunci sintem cei mai nenorociti dintre toti oamenii!
1COR 15:20 Dar acum, Hristos a inviat din morti, pirga celor adormiti.
1COR 15:21 Caci daca moartea a venit prin om, tot prin om a venit si invierea mortilor.
1COR 15:22 Si dupa cum toti mor in Adam, tot asa, toti vor invia in Hristos;

Simion Ioanas
05-19-2006, 02:46 AM
In trecut


1.Marea lucrare a rascumpararii pe cruce
IOAN 19:30 Cind a luat Isus otetul, a zis: ,,S'a ispravit!`` Apoi si-a plecat capul, si Si-a dat duhul.
2.A nimicit pe cel ce avea puterea mortii
EVR 2:14 Astfel dar, deoarece copiii sint partasi singelui si carnii, tot asa si El insus a fost deopotriva partas la ele, pentruca, prin moarte, sa nimiceasca pe cel ce are puterea mortii, adica pe diavolul,
EVR 2:15 si sa izbaveasca pe toti aceia, cari prin frica mortii erau supusi robiei toata viata lor.
3.Ne-a izbavit din mana vrajmasilor nostrii
LUCA 1:74 ca, dupace ne va izbavi din mina vrajmasilor nostri, ne va ingadui sa-I slujim fara frica,


In prezent:


1.Ne mantuieste in chip desavarsit
EVR 7:25 De aceea si poate sa mintuiasca in chip desavirsit pe cei ce se apropie de Dumnezeu prin El, pentruca traieste pururea ca sa mijloceasca pentru ei.
2. Ne ajuta
EVR 2:18 Si prin faptul ca El insus a fost ispitit in ceeace a suferit, poate sa vina in ajutorul celor ce sint ispititi.
3.Ne pazeste
PSA 116:6 Domnul pazeste pe cei fara rautate: eram nenorocit de tot, dar El m'a mintuit.
4.Ne face desavarsiti
EVR 13:21 sa va faca desavirsiti in orice lucru bun, ca sa faceti voia Lui, si sa lucreze in noi ce-I este placut, prin Isus Hristos. A Lui sa fie slava in vecii vecilor! Amin.
5.Ne pazeste de poticnire
IUDA 1:24 Iar a Aceluia, care poate sa va pazeasca de orice cadere, si sa va faca sa va infatisati fara prihana si plini de bucurie inaintea slavei Sale,
6.Ne pedepseste cand nu ascultam
EVR 12:6 Caci Domnul pedepseste pe cine-l iubeste, si bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeste.``
7.Se infatiseaza inaintea lui Dumnezeu pentru noi
EVR 9:24 Caci Hristos n'a intrat intr'un locas de inchinare facut de mina omeneasca, dupa chipul adevaratului locas de inchinare, ci a intrat chiar in cer, ca sa Se infatiseze acum, pentru noi, inaintea lui Dumnezeu
8.Se roaga pentru noi
EVR 7:25 De aceea si poate sa mintuiasca in chip desavirsit pe cei ce se apropie de Dumnezeu prin El, pentruca traieste pururea ca sa mijloceasca pentru ei.
9.Ne poarta in carul Sau de biruinta
2COR 2:14 Multamiri fie aduse lui Dumnezeu, care ne poarta totdeauna cu carul Lui de biruinta in Hristos, si care raspindeste prin noi in orice loc mireasma cunostintei Lui.
10.Are mila de noi
PSA 103:13 Cum se indura un tata de copiii lui, asa Se indura Domnul de ceice se tem de El.


In viitor:


1.Ne va duce la slava
EVR 2:10 Se cuvenea, in adevar, ca Acela pentru care si prin care sint toate, si care voia sa duca pe multi fii la slava, sa desavirseasca, prin suferinte, pe Capetenia mintuirii lor.
EVR 2:11 Caci Cel ce sfinteste si cei ce sint sfintiti, sint dintr'unul. De aceea, Lui nu-I este rusine sa-i numeasca ,,frati``,
EVR 2:12 cind zice: ,,Voi vesti Numele Tau fratilor Mei; Iti voi cinta lauda in mijlocul adunarii.``
EVR 2:13 Si iaras: ,,Imi voi pune increderea in El.`` Si in alt loc: ,,Iata-Ma, Eu si copiii, pe cari Mi i-a dat Dumnezeu!``
2.Ne va pune inaintea lui Dumnezeu fara vina
IUDA 1:24 Iar a Aceluia, care poate sa va pazeasca de orice cadere, si sa va faca sa va infatisati fara prihana si plini de bucurie inaintea slavei Sale,
3. Ne va hrani si ne duce la izvoare vii
APOC 7:17 Caci Mielul, care sta in mijlocul scaunului de domnie, va fi Pastorul lor, ii va duce la izvoarele apelor vietii, si Dumnezeu va sterge orice lacrima din ochii lor.``
4. Ne va pune sa sedem pe scaunul de domnie
APOC 3:21 Celui ce va birui, ii voi da sa sada cu Mine pe scaunul Meu de domnie, dupa cum si Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe scaunul Lui de domnie

Hanaa
05-19-2006, 11:15 AM
Al salam aleikum wa rahamtullah
Sincer va spun ca ma distrez de minune fetelor citind postarile lui Simion.:smile16:
Alhamdullah ca suntem musulmani, alahmdullah ca am fost calauziti.
Unde este domnule toleranta crestina??? Unde este iubirea pt oameni atunci cand afirmi "Dumenzeul crestin"??? Unde este "open minded"??? Ideea e ca ar trebui sa va uitati la ceea ce faceti voi inainte sa ne judecati pe noi. Nu am auzit NICIODATA un musulman spunand "Dumnezelul musulman" si "Dumnezeul crestin" sau "Dumnezeul evreilor". Doamne iarta-ma ce ineptie.
Cine face discriminare??? Noi sau tu???
Si nu mi-ai raspuns la celalalt mesaj. Astept inca raspunsul.
Dumnezeu sa ne aiba in paza si sa ne ocroteasca. Amin

Simion Ioanas
05-26-2006, 12:34 AM
Al salam aleikum wa rahamtullah
Sincer va spun ca ma distrez de minune fetelor citind postarile lui Simion.:smile16:
Alhamdullah ca suntem musulmani, alahmdullah ca am fost calauziti.
Unde este domnule toleranta crestina??? Unde este iubirea pt oameni atunci cand afirmi "Dumenzeul crestin"??? Unde este "open minded"??? Ideea e ca ar trebui sa va uitati la ceea ce faceti voi inainte sa ne judecati pe noi. Nu am auzit NICIODATA un musulman spunand "Dumnezelul musulman" si "Dumnezeul crestin" sau "Dumnezeul evreilor". Doamne iarta-ma ce ineptie.
Cine face discriminare??? Noi sau tu???
Si nu mi-ai raspuns la celalalt mesaj. Astept inca raspunsul.
Dumnezeu sa ne aiba in paza si sa ne ocroteasca. Amin
PAI SIGUR CA DA.UNDE ESTE IUBIREA PENTRU CRESTINI ,ATUNCI CAND AFIRMATI CA DUMNEZEIU NU ARE UN FIU?
Daca nu are Dumnezeu un Fiu ,atunci inseamna ca Dumnezeii nostrii nu sunt aceeasi! Dumnezeul crestin ,nu este Allah si invers!
Noi va chemam la Dumnezeul Cel Adevarat care are un Fiu si acesta si-a dat viata pentru toti oamenii!

FAPTE 17: 22 Pavel a stat in picioare in mijlocul Areopagului, si a zis: ,,Barbati Atenieni! In toate privintele va gasesc foarte religiosi.
FAPTE 17: 23 Caci, pe cind strabateam cetatea voastra si ma uitam de aproape la lucrurile la cari va inchinati voi, am descoperit chiar si un altar, pe care este scris: ,Unui Dumnezeu necunoscut!` Ei bine, ceeace voi cinstiti, fara sa cunoasteti, aceea va vestesc eu
FAPTE 17: 24 Dumnezeu, care a facut lumea si tot ce este in ea, este Domnul cerului si al pamintului, si nu locuieste in temple facute de mini.
FAPTE 17: 25 El nu este slujit de mini omenesti, ca si cind ar avea trebuinta de ceva, El, care da tuturor viata, suflarea si toate lucrurile.
FAPTE 17: 26 El a facut ca toti oamenii, iesiti dintr'unul singur, sa locuiasca pe toata fata pamintului; le-a asezat anumite vremi si a pus anumite hotare locuintei lor,
FAPTE 17: 27 ca ei sa caute pe Dumnezeu, si sa se sileasca sa-L gaseasca bijbaind, macar ca nu este departe de fiecare din noi.
FAPTE 17: 28 Caci in El avem viata, miscarea si fiinta, dupa cum au zis si unii din poetii vostri: ,Sintem din neamul lui...`
FAPTE 17: 29 Astfel dar, fiindca sintem de neam din Dumnezeu, nu trebuie sa credem ca Dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite cu mestesugirea si iscusinta omului.
FAPTE 17: 30 Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta, si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca;
FAPTE 17: 31 pentruca a rinduit o zi, in care va judeca lumea dupa dreptate, prin Omul, pe care L-a rinduit pentru aceasta si despre care a dat tuturor oamenilor o dovada netagaduita prin faptul ca L-a inviat din morti...``

De aceea va vestesc acest adevar ca in ziua aceea a Judecatii sa nu fiti osanditi ci sa faceti parte din copii lui Dumnezeu!

IOAN 3: 18 Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat, pentruca n'a crezut in Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.

Simion Ioanas
05-26-2006, 12:37 AM
Eu te cred pt ca si eu fac la fel,dar nici nu-i citesc mesajele,numai cind vad titlurile si formularile specifice cu "lucrarea domnului " ectzetera ...ma bufneste un ris de mor.
Alhamdullilah pt.islam si pt. Qoran!!!
Sa inteleg prin acesta ca noi crestinii suntem niste oameni de care sa-ti bati joc sau personal dumneata ai boala rasului sau exersezi pentru vreun serviciu de bufonerie?
MAT 5: 10 Ferice de cei prigoniti din pricina neprihanirii, caci a lor este Imparatia cerurilor!
MAT 5: 11 Ferice va fi de voi cind, din pricina Mea, oamenii va vor ocari, va vor prigoni, si vor spune tot felul de lucruri rele si neadevarate impotriva voastra!
MAT 5: 12 Bucurati-va si veseliti-va, pentruca rasplata voastra este mare in ceruri; caci tot asa au prigonit pe proorocii, cari au fost inainte de voi.

genan
05-26-2006, 12:44 AM
Daca nu are Dumnezeu un Fiu ,atunci inseamna ca Dumnezeii nostrii nu sunt aceeasi! Dumnezeul crestin ,nu este Allah si invers!
Noi va chemam la Dumnezeul Cel Adevarat care are un Fiu si acesta si-a dat viata pentru toti oamenii!



ti s-a mai zis si in alta postare ca ALLAH NU E CU NIMIK DIFERIT DE DUMNEZEU...... CUVANTUL ALLAH ESTE IN ARABA!!!! e asa de greu de inteles?
un musulman care nu e arab (si sa nu fii atat de incult sa pretinzi ca numai arabii sunt musulmani) o sa spuna dumnezeu pe limba lui..... ( god, dios, duie, etc etc... )

si musulmanii romani cand vb, crezi ca daca spun dumnezeu in loc de allah zic de "dumnezeul vostru, ala cu copil"???
nu intelegi ca in lumea asta nu exista mai multi dumnezei decat unu.... diferenta e ca voi ziceti ca are copil,pe isus, noi zicem ca isus e profet.... e ca si cum tu tot simion ramai, si tot de sex masculin, chiar daca tu zici ca nu poti avea copii, iar nevasta ta zice ca e insarcinata cu copilul tau....tu tot ala ramai... doar ca ti se vor atribui alte caracteristici...

acuma ai inteles?

Simion Ioanas
05-26-2006, 01:34 AM
ti s-a mai zis si in alta postare ca ALLAH NU E CU NIMIK DIFERIT DE DUMNEZEU...... CUVANTUL ALLAH ESTE IN ARABA!!!! e asa de greu de inteles?
un musulman care nu e arab (si sa nu fii atat de incult sa pretinzi ca numai arabii sunt musulmani) o sa spuna dumnezeu pe limba lui..... ( god, dios, duie, etc etc... )

si musulmanii romani cand vb, crezi ca daca spun dumnezeu in loc de allah zic de "dumnezeul vostru, ala cu copil"???
nu intelegi ca in lumea asta nu exista mai multi dumnezei decat unu.... diferenta e ca voi ziceti ca are copil,pe isus, noi zicem ca isus e profet.... e ca si cum tu tot simion ramai, si tot de sex masculin, chiar daca tu zici ca nu poti avea copii, iar nevasta ta zice ca e insarcinata cu copilul tau....tu tot ala ramai... doar ca ti se vor atribui alte caracteristici...

acuma ai inteles?
Deci draga Genan,
aici este vorba despre doua persoane diferita: Unul zice: Eu am un Fiu, de El sa ascultati.Celalalt zice Eu nu am nici un Fiu!
Aici se pune problema insa ,care Dumnezeu este Adevarat si care este Surogat? Care Scriptura este Adevarata si care este Falsa? Cine a avut dreptate: Isus sau Prorocul Islamului?
Si aici intervine credinta noastra ,ce credem noi si ce hotaram noi in inima noastra!
Eu aleg un Dumnezeu care si-a dat Fiul pentru mine si m-a iertat prin Jertfa de la Golgota! Acest Dumnezeu nu este Allah si nici nu are cum deoarece Allah nu are fii si El nu si-a dat fiul sa moara pentru mine!


MAT 7: 15 Paziti-va de prooroci mincinosi. Ei vin la voi imbracati in haine de oi, dar pe dinlauntru sint niste lupi rapitori.
MAT 7: 16 Ii veti cunoaste dupa roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini, sau smochine din maracini?
MAT 7: 17 Tot asa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rau face roade rele.
MAT 7: 18 Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rau nu poate face roade bune.
MAT 7: 19 Orice pom, care nu face roade bune, este taiat si aruncat in foc.
MAT 7: 20 Asa ca dupa roadele lor ii veti cunoaste.
MAT 7: 21 Nu orisicine-Mi zice: ,,Doamne, Doamne!`` va intra in Imparatia cerurilor, ci celce face voia Tatalui Meu care este in ceruri.
MAT 7: 22 Multi Imi vor zice in ziua aceea: ,,Doamne, Doamne! N'am proorocit noi in Numele Tau? N'am scos noi draci in Numele Tau? Si n'am facut noi multe minuni in Numele Tau?``
MAT 7: 23 Atunci le voi spune curat: ,,Niciodata nu v'am cunoscut; departati-va dela Mine, voi toti cari lucrati faradelege.``

genan
05-26-2006, 01:38 AM
tu tot nu vrei sa pricepi...
asa ca ma las batuta... poate altii te-or face sa intelegi ca nu gandesti cum trebe....

amal
05-26-2006, 02:53 AM
PAI SIGUR CA DA.UNDE ESTE IUBIREA PENTRU CRESTINI ,ATUNCI CAND AFIRMATI CA DUMNEZEIU NU ARE UN FIU?
Daca nu are Dumnezeu un Fiu ,atunci inseamna ca Dumnezeii nostrii nu sunt aceeasi! Dumnezeul crestin ,nu este Allah si invers!
Noi va chemam la Dumnezeul Cel Adevarat care are un Fiu si acesta si-a dat viata pentru toti oamenii!

draga Simion, Dumnezeul musulmanilor e acelasi cu Dumnezeu Tatal al crestinilor...nu-mi spune acuma mie faza cu Tatal= Fiul = totuna, ca in Noul Testament sant contraziceri...si inca n-ati explicat nici unul treaba asta clar...am dat ca exemplu la Islam versus crestinism, cand Isus a spus "Indeparteaza de la mine paharul acesta...dar faca-se voia Ta, si nu a mea"...asta e doar un exemplu in care, poti sa faci ce vrei, ca se intelege clar ca Isus nu e totuna cu Dumnezeu Tatal, fie Isus Fiu sau nu.

Marcu 14:36

Ghetsimani
El zicea :" Ava, Tata, Tie toate lucrurile Iti sant cu putiinta; departeaza de la Mine paharul acesta! Totusi nu ce voiesc Eu, ci ceea ce voiesti Tu."

daca musulmanii nu ii iubesc pe crestini pt ca nu cred ca Isus e fiul lui Dumnezeu, ce zici de evrei? evreii atunci urasc crestinii de-a dreptul, sau ce..daca ei cred ca Maria a curvit si l-a facut pe Isus prin adulter...musulmanii cred e e scris in Quran, nu cred dupa capul lor.

iti spun eu, cred ca e invers...crestinii nu-i iubesc pe musulmani, insa cu evreii n-au nimic, desi ce spun ei e o mai mare blasfemie dacat ce spun musulmanii din punctul de vedere al unui crestin...

spune-mi acuma ca evreii nu cred in acelasi Dumnezeu cu crestinii, pe baza argumentului tau...nu cred ca ai curajul...e acelasi Dumnezeu, cu aceiasi mesageri, acelasi mesaj la baza, insa "modificarile" fac ca diferenta sa fie mare...

myryam
05-26-2006, 04:10 PM
Deci draga Genan,
aici este vorba despre doua persoane diferita: Unul zice: Eu am un Fiu, de El sa ascultati.Celalalt zice Eu nu am nici un Fiu!
Aici se pune problema insa ,care Dumnezeu este Adevarat si care este Surogat? Care Scriptura este Adevarata si care este Falsa? Cine a avut dreptate: Isus sau Prorocul Islamului?
Si aici intervine credinta noastra ,ce credem noi si ce hotaram noi in inima noastra!
Eu aleg un Dumnezeu care si-a dat Fiul pentru mine si m-a iertat prin Jertfa de la Golgota! Acest Dumnezeu nu este Allah si nici nu are cum deoarece Allah nu are fii si El nu si-a dat fiul sa moara pentru mine!


`

Corect,sunt de acord.

Mariyah
05-26-2006, 04:17 PM
Eu aleg un Dumnezeu care si-a dat Fiul pentru mine si m-a iertat prin Jertfa de la Golgota!


as vrea sa aleg si eu acelasi lucru dar se pare ca pt mine deja a ales Dumnezeu.

myryam
05-26-2006, 04:48 PM
as vrea sa aleg si eu acelasi lucru dar se pare ca pt mine deja a ales Dumnezeu.


Dumnezeu nu alege niciodata pentru noi,avem toata libertatea de la El sa alegem calea pe care o dorim in viata.

Mariyah
05-26-2006, 06:25 PM
in cazul meu cred ca e o exceptie pt ca nu puteam fi eu atat de inspirata

Simion Ioanas
05-27-2006, 02:14 AM
DU-TE LA PADURE!Ascunde-te !!
Nene da v-au dat luciu la "beculete" nu gluma daca poti afirma asa timpenie,ca daca zicem ca dumnezeu nu are fiu inseamna ca nu iubim crestinii.
Explica-mi daca te tine teoria chibritului si fa-ma sa pricep de unde are Dumnezeu cel Adevarat UN FIU.
Te-am mai intrebat de n ori da` continui sa ignori sa lalai citate din Biblie,ca parca io nu pot sa citesc si singura.
N-am nevoie de citate,vreau explicatia ta logica de om cu scaun la cap.Cum este posibil ca Dumnezeu sa aiba fiu,de unde si de ce???
Hai ca am intrebat inainte ,stii bine:mad:
Fiul Sau ,Isus Cristos exista din vesnicii ,impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant. Pui intrebari de baraj ,intrebarea ta seamana cu a ateilor,care intreaba : De unde exista Dumnezeu si cine la Creat pe El?
Sumnt intrebari la care nu putem raspunde decat atunci cand vom ajunge in Cer!
Eu stiu ca Isus exista si ca El este Fiul lui Dumnezeu, El exista din vesnicii impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant. Stiu ca la un anumit moment Dumnezeu a creat Cerul,Pamantul ci tot ce este pe el si omul.
Restul in legatura cu Dumnezeu voi afla in Cer!

Simion Ioanas
05-27-2006, 02:22 AM
Stii ce boala am io nene?Ma cam ia cu lesin de la lingurica cind vad de astia dusi cu sorcova care in loc sa-si foloseasca cerebelul din dotare ...stii vorba aia "unde nu-i cap e vai de picioare"
Veseleste-te cit ai vreme ca doar cu asta o sa ramai,veselia din lumea asta:D
Si mai stii ce ma dispera in vocabularul asta al vostru,"lucrarea Domnului si Madularul nush cui"vorba aia,ati fi de ris daca nu sunteti de plins.
Te las sa infaptuiesti lucrarea Domnului ,tu Madularul lui Isus ,ca io am alte treburi si nu vreau sa te retin cumva ,doamne fereste mai fac si alte pacate.:smile01: byeeee
1PET 4: 14 Daca sinteti batjocoriti pentru Numele lui Hristos, ferice de voi! Fiindca Duhul slavei, Duhul lui Dumnezeu, Se odihneste peste voi.
LUCA 6: 22 Ferice de voi, cind oamenii va vor uri, va vor izgoni dintre ei, va vor ocari, si vor lepada numele vostru ca ceva rau, din pricina Fiului omului!

1COR 6: 15 Nu stiti ca trupurile voastre sint madulare ale lui Hristos? Voi lua eu madularele lui Hristos, si voi face din ele madulare ale unei curve? Nicidecum!

Asa arata Trupul lui Cristos ,Biserica lui Dumnezeu si sa stie bine orisicine ca cine se leaga de Biserica lui Dumnezeu se leaga direct de Isus Cristos care la vremea hotarata va judeca lumea. Noi crestinii suntem madulare in Trupul lui Cristos si cine se atinge de noi ,se atinge de Cristos Domnul,insusi Dumnezeu. Asa ca draga mea ,bateti joc ,ca-ti bati joc de Dumnezeu!

1COR 12: 12 Caci, dupa cum trupul este unul si are multe madulare, si dupa cum toate madularele trupului, macar ca sint mai multe, sint un singur trup, -tot asa este si Hristos.
1COR 12: 13 Noi toti, in adevar, am fost botezati de un singur Duh, ca sa alcatuim un singur trup, fie Iudei, fie Greci, fie robi, fie slobozi; si toti am fost adapati dintr'un singur Duh.
1COR 12: 14 Astfel, trupul nu este un singur madular, ci mai multe.
1COR 12: 15 Daca piciorul ar zice: ,,Fiindca nu sint mina, nu sint din trup``, -nu este pentru aceasta din trup?
1COR 12: 16 Si daca urechea ar zice: ,,Fiindca nu sint ochi, nu sint din trup`` -nu este pentru aceasta din trup?
1COR 12: 17 Daca tot trupul ar fi ochi, unde ar fi auzul? Daca totul ar fi auz, unde ar fi mirosul?
1COR 12: 18 Acum dar Dumnezeu a pus madularele in trup, pe fiecare asa cum a voit El.
1COR 12: 19 Daca toate ar fi un singur madular, unde ar fi trupul?
1COR 12: 20 Fapt este ca sint mai multe madulare, dar un singur trup.
1COR 12: 21 Ochiul nu poate zice minii: ,,N'am trebuinta de tine``; nici capul nu poate zice picioarelor: ,,N'am trebuinta de voi.``
1COR 12: 22 Ba mai mult, madularele trupului, cari par mai slabe, sint de neaparata trebuinta.
1COR 12: 23 Si partile trupului, cari par vrednice de mai putina cinste, le imbracam cu mai multa podoaba. Asa ca partile mai putin frumoase ale trupului nostru capata mai multa frumuseta,
1COR 12: 24 pe cind cele frumoase n'au nevoie sa fie impodobite. Dumnezeu a intocmit trupul in asa fel ca sa dea mai multa cinste madularelor lipsite de cinste:
1COR 12: 25 pentru ca sa nu fie nici o desbinare in trup: ci madularele sa ingrijeasca deopotriva unele de altele.

suleiman
05-27-2006, 02:36 AM
Draga simion.

Daca inveti cumva limba araba , si pui mana pe biblia in limba araba , vezi ca este scris ALLAH in loc de Dumnezeu.

Un crestin arab asa se roaga : ALLAH tatal nostru de pe cer binecuvantat sa fie numele tau , in numele lui ALLAH si al fiului si al duhului sfant , un singur Dumnezeu , Amin.

Faptul ca vorbesti in continuare despre diferenta intre Dumnezeu si Dumnezeu , este o dovada clara ca habar nu ai ce inseamna Dumnezeu. :rolleyes:

Daca te gandesti ca Dumnezeu are nevoie de un fiu ca sa-ti iarta pacatele , inseamna ca esti intr-o ratacire foarte indepartata . Din moment ce Isus a zis eu nu am venit sa schimb scriptura , inseamna ca esti obligat ca si crestin sa practici Tora si testamentul vechi .

Din moment ce Isus a vorbit despre proroci mincinosi , inseamna ca El a vorbit despre unii care o sa vina cu ceva inmpotriva scripturii , adica cu niste legi pe care Isus nu le-a modificat .
Primul care imi iese in minte este Pavel , printul mincinosilor despre care a vorbit Isus .

Daca citesti cu inima ta Biblia , si te duci dupa Isus cristos si faci o comparatie intre ce a zis si spusele lui Pavel , si crezi in continuare ca Pavel nu e mincinos , inseamna ca Pavel este stapanul sufletului tau nu si Isus .

Daca il vrei pe Isus in inima ta , trebuie sa asculti de El , trebuie sa faci ce a facut El .

El s-a rugat doar Lui Dumnezeu , tu de ce nu o faci ?
El nu a mancat porc , tu de ce o faci ?
El nu a baut alcool , tu de ce o faci ?
El nu a zis ca este Dumnezeu , tu de ce o spui ?
El nu a zis faceti cruce , si nici nu a facut , tu de ce o faci ?
El nu a zis luati va dupa 4 Evanghelii din 100 , tu de ce te iei dupa ele ?

suleiman
05-27-2006, 02:37 AM
Va rog sa va pastrati respectul intre voi , si sa fiti mai atenti la alegerea cuvintelor

Simion Ioanas
05-27-2006, 03:28 AM
Draga simion.

Daca inveti cumva limba araba , si pui mana pe biblia in limba araba , vezi ca este scris ALLAH in loc de Dumnezeu.

Un crestin arab asa se roaga : ALLAH tatal nostru de pe cer binecuvantat sa fie numele tau , in numele lui ALLAH si al fiului si al duhului sfant , un singur Dumnezeu , Amin.

Faptul ca vorbesti in continuare despre diferenta intre Dumnezeu si Dumnezeu , este o dovada clara ca habar nu ai ce inseamna Dumnezeu. :rolleyes:

Daca te gandesti ca Dumnezeu are nevoie de un fiu ca sa-ti iarta pacatele , inseamna ca esti intr-o ratacire foarte indepartata . Din moment ce Isus a zis eu nu am venit sa schimb scriptura , inseamna ca esti obligat ca si crestin sa practici Tora si testamentul vechi .

Din moment ce Isus a vorbit despre proroci mincinosi , inseamna ca El a vorbit despre unii care o sa vina cu ceva inmpotriva scripturii , adica cu niste legi pe care Isus nu le-a modificat .
Primul care imi iese in minte este Pavel , printul mincinosilor despre care a vorbit Isus .

Daca citesti cu inima ta Biblia , si te duci dupa Isus cristos si faci o comparatie intre ce a zis si spusele lui Pavel , si crezi in continuare ca Pavel nu e mincinos , inseamna ca Pavel este stapanul sufletului tau nu si Isus .

Daca il vrei pe Isus in inima ta , trebuie sa asculti de El , trebuie sa faci ce a facut El .

El s-a rugat doar Lui Dumnezeu , tu de ce nu o faci ?
El nu a mancat porc , tu de ce o faci ?
El nu a baut alcool , tu de ce o faci ?
El nu a zis ca este Dumnezeu , tu de ce o spui ?
El nu a zis faceti cruce , si nici nu a facut , tu de ce o faci ?
El nu a zis luati va dupa 4 Evanghelii din 100 , tu de ce te iei dupa ele ?
Draga Suleiman,
Eu nu ma leg atat de Numele lui Dumnezeu ci de cerinta acestor Dumnezei. Dumnezeul crestin spune una si Dumnezeul islamului spune alta . Asta este ce spuneam eu! Deci sunt doua persoane diferite sau una din Scripturi este un surogat ,un fals! Sau pot fi doua persoane diferite si doua Scripturi diferite .Acelasi Dumnezeu nu se poate contrazice si nu poate vorbi azi intr-un fel si maine sa se contrazica.
Daca Dumnezeul crestin spune ca are un Fiu, asa este si nu poate nimeni sa-L contrazica. Acest lucru nu-l spune Pavel doar ,ci multi altii inintea lui,inclusiv Isus Cristos!
Apostolul Pavel nu este un mincinos si asta datorita marturiilor apostolilor despre Pavel!:
1.Doctorul Luca relateaza despre apostolul Pavel si lucrarea lui impreuna cu Barnaba

FAPTE 13: 46 Dar Pavel si Barnaba le-au zis cu indrazneala: ,,Cuvintul lui Dumnezeu trebuia vestit mai intii voua; dar fiindca voi nu-l primiti, si singuri va judecati nevrednici de viata vecinica, iata ca ne intoarcem spre Neamuri.
FAPTE 13: 47 Caci asa ne-a poruncit Domnul: ,Te-am pus ca sa fii Lumina Neamurilor, ca sa duci mintuirea pina la marginile pamintului.``
FAPTE 13: 48 Neamurile se bucurau cind au auzit lucrul acesta si preamareau Cuvintul Domnului. Si toti cei ce erau rinduiti sa capete viata vecinica, au crezut.
FAPTE 13: 49 Cuvintul Domnului se raspindea in toata tara.
2.Doctorul Luca relateaza despre acceptarea lui Pavel ca lucrator in Biserica si ca Apostol de catre ceilalti apostoli si prezbiteri ai Bisericii:

FAPTE 15: 2 Pavel si Barnaba au avut cu ei un viu schimb de vorbe si pareri deosebite; si fratii au hotarit ca Pavel si Barnaba, si citiva dintre ei, sa se suie la Ierusalim la apostoli si presbiteri, ca sa-i intrebe asupra acestei neintelegeri.
FAPTE 15: 12 Toata adunarea a tacut, si a ascultat pe Barnaba si pe Pavel, cari au istorisit toate semnele si minunile, pe cari le facuse Dumnezeu prin ei in mijlocul Neamurilor.
FAPTE 15: 22 Atunci apostolii si presbiterii1 si intreaga Biserica au gasit cu cale sa aleaga vreo citiva dintre ei, si sa-i trimeata la Antiohia, impreuna cu Pavel si Barnaba. Si au ales pe Iuda, zis si Barsaba, si pe Sila, oameni cu vaza intre frati.

3.Pavel in calatoriile misionare a fost insotit de Duhul Sfant si prin mainile lui sau facut minuni, pe de alta parte Pavel si-a riscat viata pentru Domnul si cauza Evangheliei si mi-e foarte greu sa cred ca un mincinos si-ar risca viat pentru o minciuna!:

FAPTE 16: 14 Una din ele, numita Lidia, vinzatoare de purpura, din cetatea Tiatira, era o femeie tematoare de Dumnezeu, si asculta. Domnul i-a deschis inima, ca sa ia aminte la cele ce spunea Pavel.
FAPTE 16: 17 Roaba aceasta s'a luat dupa Pavel si dupa noi, si striga: ,,Oamenii acestia sint robii Dumnezeului Celui Prea Inalt si ei va vestesc calea mintuirii.``
FAPTE 16: 18 Asa a facut ea timp de mai multe zile. Pavel, necajit, s'a intors, si a zis duhului: ,,In Numele lui Isus Hristos iti poruncesc sa iesi din ea.`` Si a iesit chiar in ceasul acela.
FAPTE 16: 19 Cind au vazut stapinii roabei ca s'a dus nadejdea cistigului lor, au pus mina pe Pavel si pe Sila si i-au tirit in piata inaintea fruntasilor.
FAPTE 16: 25 Pe la miezul noptii, Pavel si Sila se rugau, si cintau cintari de lauda lui Dumnezeu; iar cei inchisi ii ascultau.
FAPTE 16: 28 Dar Pavel a strigat cu glas tare: ,,Sa nu-ti faci nici un rau, caci toti sintem aici.``
FAPTE 16: 29 Atunci temnicerul a cerut o lumina, a sarit inlauntru, si, tremurind de frica, s'a aruncat la picioarele lui Pavel si ale lui Sila;
FAPTE 16: 31 Pavel si Sila i-au raspuns: ,,Crede in Domnul Isus, si vei fi mintuit tu si casa ta.``

Pavel niciodata ,chiar in epistolele scrise de el ,nu se scoate in evidenta pe el ci il scoate in evidenta pe Cristos,ceea ce denota ca era calauzit de Duhul Sfant si nu de duhuri de minciuna sau mandrie!:

1COR 1: 1 Pavel, chemat sa fie apostol al lui Isus Hristos, prin voia lui Dumnezeu, si fratele Sosten,
1COR 1: 12 Vreau sa spun ca fiecare din voi zice: ,,Eu sint al lui Pavel!`` -,,Si eu, al lui Apolo!`` -,,Si eu, al lui Chifa!`` -,,Si eu, al lui Hristos!``
1COR 1: 13 Hristos a fost impartit? Pavel a fost rastignit pentru voi? Sau in numele lui Pavel ati fost voi botezati?
1COR 3: 4 Cind unul zice: ,,Eu sint al lui Pavel!`` Si altul: ,,Eu sint al lui Apolo``: nu sinteti voi oameni de lume?
1COR 3: 5 Cine este Pavel? Si cine este Apolo? Niste slujitori ai lui Dumnezeu, prin cari ati crezut; si fiecare dupa puterea data lui de Domnul.
1COR 3: 22 fie Pavel, fie Apolo, fie Chifa, fie lumea, fie viata, fie moartea, fie lucrurile de acum, fie cele viitoare; toate sint ale voastre,

As putea sa-ti dau multe alte exemple ,insa iti spun doar atat: NOI CRESTINII CREDEM CA PAVEL ESTE UN TITAN AL CRESTINISMULUI ,UN APOSTOL DE CARE DUMNEZEU SA FOLOSIT IN MOD SPECIAL,UN OM CARE S-A DEDICAT CU TOTUL LUI DUMNEZEU SI LUCRARII EVANGHELIEI! PAVEL ESTE UN EXEMPLU PENTRU ORICE CRESTIN SI ESTE OMUL CARE INTREAGA VIATA SI-A RECUNOSCUT SLABICIUNEA OMENEASCA SI A RECUNOSCUT PUTEREA LUI DUMNEZEU CARE LUCRA PRIN EL!
Cine ataca lucrarea lui Pavel si Scripturile revelate lui Pavel ,il ataca de fapt pe Dumnezeu si se pune impotriva Planului Salvarii revelat de Dumnezeu!
Asa ca mare grija cand faci pe cineva mincinos si nu esti destul de bine informat sau o faci din rea intentie. Marturiile lui Pavel despre el nu sunt numai a lui Pavel ,ci sunt si al celorlalti apostoli si a Duhului Sfant prin lucrarea acestui apostol si chiar prin Sfintele Scripturi!

suleiman
05-27-2006, 03:39 AM
Sa inteleg ca Isus il ataca pe Dumnezeu ?
Si cele 96 de Evanghelii "interzise" il ataca pe Dumnezeu ?

Sa inteleg ca Pavel este Dumnezeu ?

Bine ai zic ca Dumnezeu nu se contrazice , dar ai eliminat Tora pe care esti obligat ca si crestini sa o urmezi .

Pavel este lucrarea Lui Dumnezeu , si Pavel se contrazice cu Isus , atunci alege , Isus sau Pavel ?

Simion Ioanas
05-27-2006, 04:02 AM
Sa inteleg ca Isus il ataca pe Dumnezeu ?
Si cele 96 de Evanghelii "interzise" il ataca pe Dumnezeu ?

Sa inteleg ca Pavel este Dumnezeu ?

Bine ai zic ca Dumnezeu nu se contrazice , dar ai eliminat Tora pe care esti obligat ca si crestini sa o urmezi .

Pavel este lucrarea Lui Dumnezeu , si Pavel se contrazice cu Isus , atunci alege , Isus sau Pavel ?
Cand mai vii cu asemenea intrebari ,demostreaza cu Scriptura.
Niciunde Isus nu il ataca pe Dumnezeu ,acesta este o aberatie si nu are nici un fel de suport!
Cele 96 de evanghelii nu sunt interzise ,doar sunt considerate lipsite de inspiratia Duhului Sfant! Deci in cuvintele pe intelesul oricui 0. Deci fara valoare,anatema! Ele pot fi inspirate de diavolul sau fabricate de oameni! Nimeni nu te opreste sa le citesti si nimeni nu le-a interzis doar ca nu sunt inspirate de Duhul Sfant si nu sunt considerate Scriptura.
Pavel nu este Dumnezeu ,Pavel este un crestin intre crestini si un model de urmat ,prin viata care a trait-o pentru cauza Evangheliei!
Toata slava,cinstea gloria si marirea i se cuvin lui Dumnezeu:Tatal,Fiul si Duhul Sfant!
Noi credem in Tora si credem ca implinirea ei este in Cristos Domnul!:

ROM 10: 1 Fratilor, dorinta inimii mele si rugaciunea mea catre Dumnezeu pentru Israeliti, este sa fie mintuiti.
ROM 10: 2 Le marturisesc ca ei au rivna pentru Dumnezeu, dar fara pricepere:
ROM 10: 3 pentruca, intrucit n-au cunoscut neprihanirea, pe care o da Dumnezeu, au cautat sa-si puna inainte o neprihanire a lor insisi, si nu s'au supus astfel neprihanirii, pe care o da Dumnezeu.
ROM 10: 4 Caci Hristos este sfirsitul Legii, pentruca oricine crede in El, sa poata capata neprihanirea.
ROM 10: 5 In adevar, Moise scrie ca omul care implineste neprihanirea, pe care o da Legea, va trai prin ea.
ROM 10: 6 Pe cind iata cum vorbeste neprihanirea, pe care o da credinta: ,,Sa nu zici in inima ta: ,Cine se va sui in cer?` (Sa pogoare adica pe Hristos din cer).
ROM 10: 7 Sau: ,Cine se va pogori in Adinc?` (Sa scoale adica pe Hristos din morti).
ROM 10: 8 Ce zice ea deci? ,Cuvintul este aproape de tine: in gura ta si in inima ta.` Si cuvintul acesta este cuvintul credintei, pe care-l propovaduim noi.
ROM 10: 9 Daca marturisesti deci cu gura ta pe Isus ca Domn, si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mintuit.
ROM 10: 10 Caci prin credinta din inima se capata neprihanirea, si prin marturisirea cu gura se ajunge la mintuire,
ROM 10: 11 dupa cum zice Scriptura: ,Oricine crede in el, nu va fi dat de rusine.`

suleiman
05-27-2006, 04:19 AM
Eu nu am zis , eu am repetat zisele tale prin alte cuvinte ,
Tu ai zis ca cel care il ataca pe Pavel il ataca pe Dumnezeu , si eu ti-am zis ca Isus a vorbit despre proroci mincinosi care o sa zica ce el nu a zis .

Si ti-am zis , ca oricine care vorbeste in numele lui Isus si zice ce Isus nu a zis este mincinos , asa a zis Isus .

Prin asta am vrut sa zic ca Isus a atacat prorocii mincinosi , printre care se afla si Pavel pentru ca a zis ceea ce Isus nu a zis .
Atunci daca Isus l-a atacat pe Pavel , si tu ai zis ca cine il ataca pe Pavel il ataca pe Dumnezeu => ce rezulta ?

Si te-am intrebat despre pavel daca e Dumnezu , pentru ca l-ai facut asociat cu Dumnezeu prin ce ai zis ca cine il ataca il ataca pe Dumnezeu .
Nu te-am auzit sa spui ca cine il ataca pe Isus il ataca pe Dumnezeu ? Si evreii zic ca este fiu de floare , sau inca nu stii ? Si ei nu-l considira nici macar Profet .

1-Ioan / 4 : Preaiubitilor , sa nu dati crezare oricarui duh, ci sa cercetati duhurile , daca sunt de la Dumnezeu, caci au iesit in lume multi proroci mincinosi

Oare este unu mai mincinos decat acela care modifica ce a zis Isus ?

Vad ca dragostea ta fata de Pavel este mai mare decat fata de Isus , si inca o intrebare : L-ai cercetat pe Pavel precum ti-a zis Isus ?

Cat despre Evanghelii , nu Duhul le-a ales , ci un roman care a ales ceva sa semene cu credinta stramosilor lui .
Ai dovezi ca 96 de Evanghelii sunt ale diavolului ? Sau va luati dupa palecre nu si dupa cercetare si credinta ?

Simion Ioanas
05-27-2006, 04:41 AM
Eu nu am zis , eu am repetat zisele tale prin alte cuvinte ,
Tu ai zis ca cel care il ataca pe Pavel il ataca pe Dumnezeu , si eu ti-am zis ca Isus a vorbit despre proroci mincinosi care o sa zica ce el nu a zis .

Si ti-am zis , ca oricine care vorbeste in numele lui Isus si zice ce Isus nu a zis este mincinos , asa a zis Isus .

Prin asta am vrut sa zic ca Isus a atacat prorocii mincinosi , printre care se afla si Pavel pentru ca a zis ceea ce Isus nu a zis .
Atunci daca Isus l-a atacat pe Pavel , si tu ai zis ca cine il ataca pe Pavel il ataca pe Dumnezeu => ce rezulta ?

Si te-am intrebat despre pavel daca e Dumnezu , pentru ca l-ai facut asociat cu Dumnezeu prin ce ai zis ca cine il ataca il ataca pe Dumnezeu .
Nu te-am auzit sa spui ca cine il ataca pe Isus il ataca pe Dumnezeu ? Si evreii zic ca este fiu de floare , sau inca nu stii ? Si ei nu-l considira nici macar Profet .

1-Ioan / 4 : Preaiubitilor , sa nu dati crezare oricarui duh, ci sa cercetati duhurile , daca sunt de la Dumnezeu, caci au iesit in lume multi proroci mincinosi

Oare este unu mai mincinos decat acela care modifica ce a zis Isus ?

Vad ca dragostea ta fata de Pavel este mai mare decat fata de Isus , si inca o intrebare : L-ai cercetat pe Pavel precum ti-a zis Isus ?

Cat despre Evanghelii , nu Duhul le-a ales , ci un roman care a ales ceva sa semene cu credinta stramosilor lui .
Ai dovezi ca 96 de Evanghelii sunt ale diavolului ? Sau va luati dupa palecre nu si dupa cercetare si credinta ?

Draga domnule ,
Concluziile ce le tragi sunt pure fabulatii care nu au nimic deaface cu ceea ce am vorbit eu.
Ar trebui sa cititi din nou mesajul meu si atunci poate ca veti observa greselile de interpretare care le faceti pe marginea celor spuse de mine!
Isus la infruntat pe Pavel ,atunci cand Pavel era fara Dumnezeu si se lupta impotriva lui Dumnezeu. Ceea ce nu ai observat dumneata este ca Isus ia schimbat viat lui Pavel.
Tocmai aceasta cere Domnul tuturor oamenilor: Pocaiti-va si credeti in Evanghelie.
Pentru ca sa fii un crestin, trebuie sa fii infruntat de Cristos intr-o zi in viata ta , sa-ti vezi murdaria si nemernicia in care zaci si apoi sa te pocaiesti.In acel moment se produce nasterea din nou si tu devii un copil al lui Dumnezeu. Acesta s-a intamplat si in viat lui Pavel! Nu stii ca El era Saul? Ei vechiul Saul a murit (criminalul si religiosul din el) si a trebuit ca Domnul sa lucreze in el un om nou!
Interpretarile tale cu privire la un roman care a ales Evangheliile si alte aberatii de felul aceta ,le pun pe seama "omului vechi" care se lupta cu Dumnezeu ,chiar inventand ,pentru a fugi de Adevarul Scripturii!
Domnul sa te binecuvinteze!

suleiman
05-27-2006, 02:13 PM
Saraca Biblia nu mai suporta sa mai vina un nou "pavel" sa modifice in ea . Si acela care fuge din scriptura este acela care refuza Tora .

Si eu acuma pot sa merg fara sa ma stie nimeni si sa ma ascund intrt-o biserica , sa zic ca l-am vazut pe Isus , si mi-a zis ca sunt un martir al Lui , si imediat va venii si mi-a spus sa-i pregatesc calea , sa fac una si doua si dupa catva ani de munca in biserica folosind fata de tandru si blad si inocent incep sa zic ca aberatii si sa le adaug in biblia asa cum a facut Pavel .. Ce zici ?
Ma gandesc ca dupa moartea mea o sa fie peste tot Sfantul "Victor" .

Ti se pare logic ?

Isus a avut 12 apostoli direct , din care numai 4 au fost acceptate de Biserica , inseamna ca apostoli ceilalati sunt ai diavolului ?
De ce nu a zis Isus despre ei acest lucru ?

Simion Ioanas
05-28-2006, 03:15 AM
Saraca Biblia nu mai suporta sa mai vina un nou "pavel" sa modifice in ea . Si acela care fuge din scriptura este acela care refuza Tora .

Si eu acuma pot sa merg fara sa ma stie nimeni si sa ma ascund intrt-o biserica , sa zic ca l-am vazut pe Isus , si mi-a zis ca sunt un martir al Lui , si imediat va venii si mi-a spus sa-i pregatesc calea , sa fac una si doua si dupa catva ani de munca in biserica folosind fata de tandru si blad si inocent incep sa zic ca aberatii si sa le adaug in biblia asa cum a facut Pavel .. Ce zici ?
Ma gandesc ca dupa moartea mea o sa fie peste tot Sfantul "Victor" .

Ti se pare logic ?

Isus a avut 12 apostoli direct , din care numai 4 au fost acceptate de Biserica , inseamna ca apostoli ceilalati sunt ai diavolului ?
De ce nu a zis Isus despre ei acest lucru ?

Isus a avut 12 apostoli,dintre care unul a crapat in doua si i s-a varsat maruntaiele pe pamant fiindca s-a vandut diavolului!

In locul lui apostolii au ales un alt apostol ,insa Domnul il avea in plan pe PAVEL!
Deci apostolii au zis hai sa dam noi cu sortul si sa alegem noi ,insa planul Domnului era altul!
Pe de alta parte confirmarea chemarii lui Pavel in lucrare i-o dau chiar apostolii si Duhul Sfant ,asa ca bazaconiile tale despre Pavel sunt adevarate fantezii!
Cat despre Scriitorii Noului Testament ,daca Domnul a ales doar cativa apostoli care sa scrie Scripturile ,ce ai dumneata de acolo.Oare Dumnezeu nu face ce vrea El? Asculta de El numai si crede Scriptura si vino cu pocainta la El! Fa ce spun aceste Scripturi care le avem si in Imparatia Tatalui vei avea intrare libera ,de nu vai ,vai!
2TIM 3: 14 Tu sa ramii in lucrurile, pe cari le-ai invatat si de cari esti deplin incredintat, caci stii dela cine le-ai invatat:
2TIM 3: 15 din pruncie cunosti Sfintele Scripturi, cari pot sa-ti dea intelepciunea care duce la mintuire, prin credinta in Hristos Isus.
2TIM 3: 16 Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,
2TIM 3: 17 pentruca omul lui Dumnezeu sa fie desavirsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna.

amal
05-28-2006, 03:30 AM
nu cred ca-s bazaconii...uite, munir, care a studiat istoria crestinismului, iar, si-a exprimat cam aceeasi parere despre Pavel.
Si eu cred ca Pavel contrazice unele lucruri scrise pana la el...
De ce tocmai Pavel sa zica ca porcul e permis? De ce n-a zis Isus, de exemplu sa mancam porc?

sant cercetatori care au studiat si celalalte evanghelii...nu toate sant corecte, dar contradictii sigur sant...conform evangheliei lui Iuda , nu numai ca nu s-a vandut diavolului, dar cica a facut ce i-a cerut Isus...

Simion Ioanas
05-28-2006, 04:00 AM
nu cred ca-s bazaconii...uite, munir, care a studiat istoria crestinismului, iar, si-a exprimat cam aceeasi parere despre Pavel.
Si eu cred ca Pavel contrazice unele lucruri scrise pana la el...
De ce tocmai Pavel sa zica ca porcul e permis? De ce n-a zis Isus, de exemplu sa mancam porc?

sant cercetatori care au studiat si celalalte evanghelii...nu toate sant corecte, dar contradictii sigur sant...conform evangheliei lui Iuda , nu numai ca nu s-a vandut diavolului, dar cica a facut ce i-a cerut Isus...
Se vede perfect ca dumneavoastra vorbiti in necunostinta de cauza:
1. Domnul Isus da dezlegare la orice fel de mancare

MAT 15: 10 Isus a chemat multimea la Sine, si a zis: ,,Ascultati, si intelegeti:
MAT 15: 11 Nu ce intra in gura spurca pe om; ci ce iese din gura, aceea spurca pe om.``
MAT 15: 12 Atunci ucenicii Lui s'au apropiat, si I-au zis: ,,Stii ca Fariseii au gasit pricina de poticnire in cuvintele, pe cari le-au auzit?``
MAT 15: 13 Drept raspuns, El le-a zis: ,,Orice rasad, pe care nu l-a sadit Tatal Meu cel ceresc, va fi smuls din radacina.
MAT 15: 14 Lasati-i: sint niste calauze oarbe; si cind un orb calauzeste pe un alt orb, vor cadea amindoi in groapa.``
MAT 15: 15 Petru a luat cuvintul, si I-a zis: ,,Desluseste-ne pilda aceasta.``
MAT 15: 16 Isus a zis: ,,Si voi tot fara pricepere sinteti?
MAT 15: 17 Nu intelegeti ca orice intra in gura merge in pintece, si apoi este aruncat afara in hazna?
MAT 15: 18 Dar, ce iese din gura, vine din inima, si aceea spurca pe om.
MAT 15: 19 Caci din inima ies gindurile rele, uciderile, preacurviile, curviile, furtisagurile, marturiile mincinoase, hulele.
MAT 15: 20 Iata lucrurile cari spurca pe om; dar a minca cu minile nespalate nu spurca pe om.``
2.Dumnezeu ii descopera Apostolului Petru dezlegarea la orice fel de mancare:

FAPTE 10: 9 A doua zi, cind erau pe drum si se apropiau de cetate, Petru s'a suit sa se roage pe acoperisul casei, pela ceasul al saselea.
FAPTE 10: 10 L-a ajuns foamea, si a vrut sa manince. Pe cind ii pregateau mincarea, a cazut intr'o rapire sufleteasca.
FAPTE 10: 11 A vazut cerul deschis, si un vas ca o fata de masa mare, legata cu cele patru colturi, coborindu-se si slobozindu-se in jos pe pamint.
FAPTE 10: 12 In ea se aflau tot felul de dobitoace cu patru picioare si tiritoare de pe pamint si pasarile cerului.
FAPTE 10: 13 Si un glas i-a zis: ,,Petre, scoala-te, taie si maninca.``
FAPTE 10: 14 ,,Nicidecum, Doamne``, a raspuns Petru. ,,Caci niciodata n'am mincat ceva spurcat sau necurat.``
FAPTE 10: 15 Si glasul i-a zis iaras a doua oara: ,,Ce a curatit Dumnezeu, sa nu numesti spurcat.``
Desi pilda se refera in mod direct la lucrarea Evangheliei care trebuia sa ajunga si la Neamuri se aplica si in mod direct in privinta mancarurilor!Acest lucru il deducem punand acesta vedenie in contextul general al Scripturii!
3.Ucenicii hotarasc cu toti impreuna urmatoarele:

FAPTE 21: 25 Cu privire la Neamurile, cari au crezut, noi am hotarit si le-am scris ca trebuie sa se fereasca de lucrurile jertfite idolilor, de singe, de dobitoace zugrumate si de curvie.``
4.Pavel incununeaza hotararea lui Dumnezeu si desprinde definitiv Mantuirea noastra de Lege:

GAL 2: 11 Dar cind a venit Chifa in Antiohia, i-am statut impotriva in fata, caci era de osindit.
GAL 2: 12 In adevar, inainte de venirea unora dela Iacov, el minca impreuna cu Neamurile; dar cind au venit ei, s'a ferit si a stat deoparte, de teama celor taiati imprejur.
GAL 2: 13 Impreuna cu el au inceput sa se prefaca si ceilalti Iudei, asa ca pina si Barnaba a fost prins in latul fatarniciei lor.
GAL 2: 14 Cind i-am vazut eu ca nu umbla drept dupa adevarul Evangheliei, am spus lui Chifa in fata tuturor: ,,Daca tu, care esti Iudeu, traiesti ca Neamurile, si nu ca Iudeii, cum silesti pe Neamuri sa traiasca in felul Iudeilor?``
GAL 2: 15 Noi sintem Iudei din fire, iar nu pacatosi dintre Neamuri.
GAL 2: 16 Totus, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit, prin faptele Legii, ci numai prin credinta in Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta in Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentruca nimeni nu
GAL 2: 17 Dar daca, in timp ce cautam sa fim socotiti neprihaniti in Hristos, si noi insine am fi gasiti ca pacatosi, este oare Hristos un slujitor al pacatului? Nicidecum!
GAL 2: 18 Caci, daca zidesc iaras lucrurile, pe cari le-am stricat, ma arat ca un calcator de lege.
GAL 2: 19 Caci eu, prin Lege, am murit fata de Lege, ca sa traiesc pentru Dumnezeu.
GAL 2: 20 Am fost rastignit impreuna cu Hristos, si traiesc... dar nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine. Si viata, pe care o traiesc acum in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu, care m'a iubit si S'a dat pe Sine insus pentru mine.

Deci dupa cate se pare parerile domniilor voastre legate de Apostolul Pavel sunt pure fabulatii si nu au nimic in comun cu Adevarul lui Dumnezeu!
Dumnezeu hotarase dinainte de Pavel ,prin Isus Cristos ,Omul in care s-a implinit Legea ,ca Mantuirea se capata prin credinta in Isus (Jertfa de la Golgota ) si nu prin faptele Legii! Poti sa faci un milion de fapte ,Dumnezeu da mantuirea prin Isus Cristos!
Dupa ce am crezut in Isus ,Dumnezeu a pregatit faptele in care trebuie sa umblam! Importanta este insa credinta in Isus si faptele urmeaza acestei credinte! Un om se vede daca este Mantuit prin faptele lui,insa nu este mantuit prin fapte!

amal
05-28-2006, 05:00 AM
citatul tau cu ce a zis Isus despre mancare...aici nu e in sensul ca e mai important ce spunem, sau ca faptele noastre sant mai importante decat cum mancam?

Isus a zis: dar a minca cu minile nespalate nu spurca pe om, vezi undeva cuvantul porc? sau vezi ca a zis mancati orice? s-a referit la cum mancam, nu ce mancam.

la musulmani este spus ca porcul este pacat (nu e sanatos, au fost oameni care au fost transformati in porci) (in Noul Testament este un citat in care este zis ca niste diavoli au intrat in porci, deci aceia erau necurati) dar in islam daca nu ai ce manca si ti-e foame si nu ai nimic altceva poti manca...pe cand la evrei n-ai voie sub nici o forma porc.

unde se opreste interpretarea mot-a-mot si unde cea ----forica? ca atunci cand preotii sau alti oameni n-au argumente spun ca pai e ----fora, nu e intelesul mot-a mot...na bun, daca tu aici iei sensul mot-a-mot, iau si eu ce a zis Isus ca mai bine sa ne scoatem un ochi daca el ne duce in ispita...
"Şi dacă ochiul tău te face să cazi în păcat, scoate-l; este mai bine pentru tine să intri în impărăţia lui Dumnezeu numai cu un ochi, decît să ai doi ochi şi să fii aruncat în focul gheenei"
Marcu 9, 47

na, deci orice barbat care se uita la o femeie pe strada, atras sexual de ea, a si comis adulter cu ea in sinea lui, cum spune Isus, deci a cazut in pacat, si atunci ar trebui sa-si scoata ochiul, ca e mai bine pt el sa intre in Rai fara un ochi, decat sa intre in Iad.

Petru e zis pasari..taratoare...animale cu 4 picioare ...de ce ar fi pasarile spurcate, sau toate animalele spurcate? inseamna ca erau spurcate pt Petru in alt sens...

doar Pavel a scris despre porc.

Simion Ioanas
05-28-2006, 06:45 AM
citatul tau cu ce a zis Isus despre mancare...aici nu e in sensul ca e mai important ce spunem, sau ca faptele noastre sant mai importante decat cum mancam?

Isus a zis: dar a minca cu minile nespalate nu spurca pe om, vezi undeva cuvantul porc? sau vezi ca a zis mancati orice? s-a referit la cum mancam, nu ce mancam.

la musulmani este spus ca porcul este pacat (nu e sanatos, au fost oameni care au fost transformati in porci) (in Noul Testament este un citat in care este zis ca niste diavoli au intrat in porci, deci aceia erau necurati) dar in islam daca nu ai ce manca si ti-e foame si nu ai nimic altceva poti manca...pe cand la evrei n-ai voie sub nici o forma porc.

unde se opreste interpretarea mot-a-mot si unde cea ----forica? ca atunci cand preotii sau alti oameni n-au argumente spun ca pai e ----fora, nu e intelesul mot-a mot...na bun, daca tu aici iei sensul mot-a-mot, iau si eu ce a zis Isus ca mai bine sa ne scoatem un ochi daca el ne duce in ispita...
"Şi dacă ochiul tău te face să cazi în păcat, scoate-l; este mai bine pentru tine să intri în impărăţia lui Dumnezeu numai cu un ochi, decît să ai doi ochi şi să fii aruncat în focul gheenei"
Marcu 9, 47

na, deci orice barbat care se uita la o femeie pe strada, atras sexual de ea, a si comis adulter cu ea in sinea lui, cum spune Isus, deci a cazut in pacat, si atunci ar trebui sa-si scoata ochiul, ca e mai bine pt el sa intre in Rai fara un ochi, decat sa intre in Iad.

Petru e zis pasari..taratoare...animale cu 4 picioare ...de ce ar fi pasarile spurcate, sau toate animalele spurcate? inseamna ca erau spurcate pt Petru in alt sens...

doar Pavel a scris despre porc.

MAT 15: 11 Nu ce intra in gura spurca pe om; ci ce iese din gura, aceea spurca pe om.``
Este important sa nu ne mai condamnam dupa ce bagam in gura (mancare) ci dupa ce scoatem din gura (adica vorbe)!
Daca am aplica asta la viata noastra sigur nu am mai avea conflicte pe baza porcilor!:
COL 2: 16 Nimeni dar sa nu va judece cu privire la mincare sau bautura, sau cu privire la o zi de sarbatoare, cu privire la o luna noua, sau cu privire la o zi de Sabat,
ROM 14: 17 Caci Imparatia lui Dumnezeu nu este mincare si bautura, ci neprihanire, pace si bucurie in Duhul Sfint.
Imparatia lui Dumnezeu nu este legata de mancarea noastra ci de sfintenie ,pace si bucurie in Duhul Sfant.Bine ar fi daca am pune in aplicare aceste cerinte ale lui Dumnezeu!
Ba mai mult decat atata Scriptura ne invata ca cei care opresc intrebuintarea bucatelor sunt in afara voii lui Dumnezeu si Dumnezeu a lasat ca orice mancare sa fie luata ,insa cu multumire!:

1TIM 4: 1 Dar Duhul spune lamurit ca, in vremile din urma, unii se vor lepada de credinta, ca sa se alipeasca de duhuri inselatoare si de invataturile dracilor,
1TIM 4: 2 abatuti de fatarnicia unor oameni cari vorbesc minciuni, insemnati cu ferul ros in insus cugetul lor.
1TIM 4: 3 Ei opresc casatoria si intrebuintarea bucatelor, pe cari Dumnezeu le-a facut ca sa fie luate cu multamiri de catre ceice cred si cunosc adevarul.
1TIM 4: 4 Caci orice faptura a lui Dumnezeu este buna: si nimic nu este de lepadat, daca se ia cu multamiri;
1TIM 4: 5 pentruca este sfintit prin Cuvintul lui Dumnezeu si prin rugaciune.


In legatura cu interpretarea ,sunt sigur ca Duhul lui Dumnezeu ne lumineaza, in functie de context, ce se ia mot a mot si ce nu!

amal
05-28-2006, 06:19 PM
la evrei este scris clar ca porcul este interzis, la musulmani la fel este scris clar ca este interzis, si doar daca nu ai altceva de mancare poti sa mananci.
Din moment ce evreii si musulmanii cred ca aceste Carti ale lor sant cuvantul lui Dumnezeu, urmeaza ceea ce este scris in aceste Carti...
Nu este Tora cuvantul lui Dumnezeu? Am inteles clar ca pt tine Quranul nu are nimic de a face cu cuvantul lui Dumnezeu...desi daca ai citi Quranul, in original (adica nu doar interpretarile altora), ai fi surprins...

De ce Dumnezeu a interzis ceva oamenilor pt ca apoi "sa se razgandeasca"?
Eu cred ca Dumnezeu nu se razgandeste...aceasta este ceva omenesc, nu dumnezeiesc...

In crestinism sant cateva contradictii in Evanghelii. Crestinii vorbesc de interpretarea prin Duhul Sfant...nu inteleg, de ce la evrei si musulmani este scris clar, iar crestinii au nevoie de oameni cu Duh Sfant ca sa interpreteze ceva? De ce aceste contradictii?

De la faptul ca crestinii cred ca Isus a instaurat o lege noua, desi el insusi a spus " nu am venit sa schimb legea, ci sa o implinesc"= alta contradictie;
s-a ajuns la inlaturarea a tot ce inseamna lege veche...decenta in imbracaminte, poligamia, pedepsirea hotilor si celor care comit adulter, crima, viol, etc...
am schimbat legea lui Dumnezeu cu legea omenesaca. Care este mai corecta?

Poate ca atunci ai dreptate Simion cand spui ca Dumnezeul crestinilor nu este acelasi cu cel al musulmanilor...nu este acelasi nici nu cel al evreilor...
Dumnezeul crestinilor este Isus, cel al musulmanilor si evreilor este Dumnezeu, Tatal lui Isus pt crestini, care este mai presus decat Isus...
uite, si asta cu Dumnezeu Tatal si Fiul- sant citate clare in Evaghelie in care Isus vorbeste despre Tatal cu supunere, se roaga Lui, se inchina Lui, spune ca toate sant ale Tatalui, ca se implineste voia Tatalui si nu a sa; alta contradictie...

Simion Ioanas
05-29-2006, 07:14 AM
la evrei este scris clar ca porcul este interzis, la musulmani la fel este scris clar ca este interzis, si doar daca nu ai altceva de mancare poti sa mananci.
Din moment ce evreii si musulmanii cred ca aceste Carti ale lor sant cuvantul lui Dumnezeu, urmeaza ceea ce este scris in aceste Carti...
Nu este Tora cuvantul lui Dumnezeu? Am inteles clar ca pt tine Quranul nu are nimic de a face cu cuvantul lui Dumnezeu...desi daca ai citi Quranul, in original (adica nu doar interpretarile altora), ai fi surprins...

Am citit parti din Coran si m-am convins ,este o alta Evanghelie.Apostolul Pavel este clar in privinta vreunei alte Evanghelii.
Dupa Isus au venit multi si au spus ca au avut revelatii de la Dumnezeu si s-au pretins proroci. Noi crestinii insa stim ca Legea si prorocii au prorocit pana la Ioan Botezatorul.De la Ioan Botezatorul s-a deschis o era noua unde Imparatia lui Dumnezeu se ia cu navala prin Isus Cristos!:
MAT 11: 13 Caci pina la Ioan au proorocit toti proorocii si Legea.

Cat despre mancaruri ,noi crestinii credem ce ne-a spus Dumnezeu prin apostolul Pavel:
1TIM 4: 1 Dar Duhul spune lamurit ca, in vremile din urma, unii se vor lepada de credinta, ca sa se alipeasca de duhuri inselatoare si de invataturile dracilor,
1TIM 4: 2 abatuti de fatarnicia unor oameni cari vorbesc minciuni, insemnati cu ferul ros in insus cugetul lor.
1TIM 4: 3 Ei opresc casatoria si intrebuintarea bucatelor, pe cari Dumnezeu le-a facut ca sa fie luate cu multamiri de catre ceice cred si cunosc adevarul.
1TIM 4: 4 Caci orice faptura a lui Dumnezeu este buna: si nimic nu este de lepadat, daca se ia cu multamiri;
1TIM 4: 5 pentruca este sfintit prin Cuvintul lui Dumnezeu si prin rugaciune


De ce Dumnezeu a interzis ceva oamenilor pt ca apoi "sa se razgandeasca"?
Eu cred ca Dumnezeu nu se razgandeste...aceasta este ceva omenesc, nu dumnezeiesc...
Aici nu-i vorba de razgandire ci de implinire! Legea s-a implinit in Cristos si Vechiul Legamant de pe Sinai a fost inlocuit cu unul Nou!
Inca din vremea prorocilor Vechiului Testament ,ei anuntau despre un Nou Legamant.Iti dau doar un exemplu:
IEREMIA 31: 31 ,,Iata, vin zile, zice Domnul, cind voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda un legamint nou.
IEREMIA 31: 32 Nu ca legamintul, pe care l-am incheiat cu parintii lor, in ziua cind i-am apucat de mina, sa -i scot din tara Egiptului, legamint, pe care l-au calcat, macarca aveam drepturi de sot asupra lor, zice Domnul.``
IEREMIA 31: 33 ,,Ci iata legamintul, pe care -l voi face cu casa lui Israel, dupa zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea inlauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu.
Prin Isus Cristos am primit un legamant nou sitoata Legea referitoare la mancaruri si toate celelalte au fost inlocuite cu un nou legamant!
MAT 26: 27 Apoi a luat un pahar, si, dupa ce a multamit lui Dumnezeu, li l-a dat, zicind: ,,Beti toti din el;
MAT 26: 28 caci acesta este singele Meu, singele legamintului celui nou, care se varsa pentru multi, spre iertarea pacatelor.




In crestinism sant cateva contradictii in Evanghelii. Crestinii vorbesc de interpretarea prin Duhul Sfant...nu inteleg, de ce la evrei si musulmani este scris clar, iar crestinii au nevoie de oameni cu Duh Sfant ca sa interpreteze ceva? De ce aceste contradictii?
Nu numai la crestini este nevoie de Duhul Sfant si in vechime la Evrei era nevoie de Duhul Sfant! Toti prorocii lui Dumnezeu din vechime vorbeau doar prin Duhul Sfant.Crestinii nu au nevoie doar de oameni cu Duh Sfant ,ci au nevoie de Duh Sfant.Un crestin fara Duh Sfant este crestin doar cu numele ,sau mai pe intelesul nostru ,nu este crestin! Cei care au Duhul Sfant au Roada Duhului,cei care nu-L au vor face faptele firii!
GAL 5: 19 Si faptele firii pamintesti sint cunoscute, si sint acestea: preacurvia, curvia, necuratia, desfrinarea,
GAL 5: 20 inchinarea la idoli, vrajitoria, vrajbile, certurile, zavistiile, miniile, neintelegerile, desbinarile, certurile de partide,
GAL 5: 21 pizmele, uciderile, betiile, imbuibarile, si alte lucruri asemanatoare cu acestea. Va spun mai dinainte, cum am mai spus, ca cei ce fac astfel de lucruri, nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu.
GAL 5: 22 Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia,
GAL 5: 23 blindeta, infrinarea poftelor. Impotriva acestor lucruri nu este lege.
GAL 5: 24 Cei ce sint ai lui Hristos Isus, si-au rastignit firea paminteasca impreuna cu patimile si poftele ei.
Cei care sunt crestini si fac faptel;e firii sunt crestini fara Duhul!
Cei care sunt crestini nascuti din Dumnezeu au roada Duhului in ei! Intelegi de ce este nevoie de Duhul?

Simion Ioanas
05-29-2006, 07:15 AM
De la faptul ca crestinii cred ca Isus a instaurat o lege noua, desi el insusi a spus " nu am venit sa schimb legea, ci sa o implinesc"= alta contradictie;
s-a ajuns la inlaturarea a tot ce inseamna lege veche...decenta in imbracaminte, poligamia, pedepsirea hotilor si celor care comit adulter, crima, viol, etc...
am schimbat legea lui Dumnezeu cu legea omenesaca. Care este mai corecta?
Legea noua sau Noul Legamant era promis de prorocii din Vechime si era promis prin Mesia.Mesia a venit si a adus un nou Legamant.Acesta a fost pecetluit prin Sangele Domnului Isus ,Mielul lui Dumnezeu!
Iti dau doar un exemplu de inlocuire a unei porunci vechi cu una noua, implinita in viata lui Cristos:
MAT 5: 21 Ati auzit ca s'a zis celor din vechime: ,Sa nu ucizi; oricine va ucide, va cadea supt pedeapsa judecatii.`
MAT 5: 22 Dar Eu va spun ca ori si cine se minie pe fratele sau, va cadea supt pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: ,Prostule!` va cadea supt pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: ,Nebunule`, va cadea supt pedeapsa focului gheenei.
MAT 5: 23 Asa ca, daca iti aduci darul la altar, si acolo iti aduci aminte ca fratele tau are ceva impotriva ta,
MAT 5: 24 lasa-ti darul acolo inaintea altarului, si du-te intii de impaca-te cu fratele tau; apoi vino de adu-ti darul.
MAT 5: 25 Cauta de te impaca de grab cu pirisul tau, cita vreme esti cu el pe drum; ca nu cumva pirisul sa te dea pe mina judecatorului, judecatorul sa te dea pe mina temnicerului, si sa fii aruncat in temnita.
Observi diferenta draga Amal?

Poate ca atunci ai dreptate Simion cand spui ca Dumnezeul crestinilor nu este acelasi cu cel al musulmanilor...nu este acelasi nici nu cel al evreilor...
Dumnezeul crestinilor este Isus, cel al musulmanilor si evreilor este Dumnezeu, Tatal lui Isus pt crestini, care este mai presus decat Isus...
uite, si asta cu Dumnezeu Tatal si Fiul- sant citate clare in Evaghelie in care Isus vorbeste despre Tatal cu supunere, se roaga Lui, se inchina Lui, spune ca toate sant ale Tatalui, ca se implineste voia Tatalui si nu a sa; alta contradictie...
Sunt sigur ca Dumnezeul crestin este diferit de Dumnezeul musulmanilor. Mahomed a venit cu o alta Evanghelie decat cea a lui Isus Cristos .
Cat despre evrei ,sunt intr-o Impietrire si L-au respins pe Mesia ,insa pana la vremea hotarata de Dumnezeu .Stii de ce? Pentru ca Dumnezeu le-a dat un duh de adormire,din dragoste pentru tine!:

ROM 11: 7 Deci, ce urmeaza? Ca Israel n'a capatat ce cauta, iar ramasita aleasa a capatat; pe cind ceilalti au fost impietriti,
ROM 11: 8 dupa cum este scris: ,,Dumnezeu le-a dat un duh de adormire, ochi ca sa nu vada, si urechi ca sa n'auda, pina in ziua de astazi.``
ROM 11: 9 Si David zice: ,,Masa lor sa li se prefaca intr-o cursa, intr-un lat, intr-un prilej de cadere si intr-o dreapta rasplatire.
ROM 11: 10 Sa li se intunece ochii ca sa nu vada, si spinarea sa le-o tii mereu girbovita.``
ROM 11: 11 Intreb dar: ,,S'au poticnit ei ca sa cada? Nicidecum! Ci, prin alunecarea lor, s'a facut cu putinta mintuirea Neamurilor, ca sa faca pe Israel gelos;
ROM 11: 12 daca, deci, alunecarea lor a fost o bogatie pentru lume, si paguba lor a fost o bogatie pentru Neamuri, ce va fi plinatatea intoarcerii lor?
ROM 11: 13 V'o spun voua, Neamurilor: ,,Intrucit sint apostol al Neamurilor, imi slavesc slujba mea,
ROM 11: 14 si caut, ca, daca este cu putinta, sa stirnesc gelozia celor din neamul meu, si sa mintuiesc pe unii din ei.
ROM 11: 15 Caci, daca lepadarea lor a adus impacarea lumii, ce va fi primirea lor din nou, decit viata din morti?
ROM 11: 16 Iar daca cele dintii roade sint sfinte, si plamadeala este sfinta; si daca radacina este sfinta, si ramurile sint sfinte.
ROM 11: 17 Iar daca unele din ramuri au fost taiate, si daca tu, care erai dintr'un maslin salbatic, ai fost altoit in locul lor, si ai fost facut partas radacinii si grasimii maslinului,
ROM 11: 18 nu te fali fata de ramuri. Daca te falesti, sa stii ca nu tu tii radacina, ci radacina te tine pe tine.
ROM 11: 19 Dar vei zice: ,,Ramurile au fost taiate, ca sa fiu altoit eu.``
ROM 11: 20 Adevarat: au fost taiate din pricina necredintei lor, si tu stai in picioare prin credinta: Nu te ingimfa dar, ci teme-te!
ROM 11: 21 Caci daca n'a crutat Dumnezeu ramurile firesti, nu te va cruta nici pe tine.
ROM 11: 22 Uita-te dar la bunatatea si asprimea lui Dumnezeu: asprime fata de ceice au cazut, si bunatate fata de tine, daca nu incetezi sa ramii in bunatatea aceasta; altmintrelea, vei fi taiat si tu.
ROM 11: 23 Si chiar ei: daca nu staruiesc in necredinta, vor fi altoiti; caci Dumnezeu poate sa-i altoiasca iaras.
ROM 11: 24 Fiindca, daca tu, care ai fost taiat dintr'un maslin, care din fire era salbatec, ai fost altoit, impotriva firii tale, intr'un maslin bun, cu cit mai mult vor fi altoiti ei, cari sint ramuri firesti, in maslinul lor?