PDA

View Full Version : Irak-stat islamic?



ibadat
05-01-2007, 11:36 AM
Am auzit acum 2 zile, ca Irakul a devenit stat islamic. Este adevarat? Stie cineva mai multe? am auzit ca au si legi noi. Asa o fi?

Mariyah
05-01-2007, 03:04 PM
tinand cont ca e vorba de Islamul shia nu cred ca ar trebui sa ne bucure intr-un fel aceasta veste.

Khadije_ro
05-01-2007, 08:14 PM
Ma indoiesc ca un stat care acum este sub ocupatie americana poate deveni stat islamic....:D.Nu ar permite aceasta transformare cind ei se chinuie de atita vreme in Orientul mijlociu sa ingradeasca cit pot Islamul, deci asta ar insemna pentru ei un esec urias! Si sa tinem cont ca in Iraq nu sint numai shiiti sint si suniti in procent destul de mare, deloc neglijabil!
Oricum Irakul este departe de a fi, din pacate, acum un stat guvernat dupa niste legi, oricum ar fi ele, islamice ori nu.Este un haos general unde zilnic mor sute de oameni, sute de frati si surori musulmani, iar toate acestea nu fac decit sa confirme haosul general in care se afla Iraqul guvernat de "trupele aliate" conduse de teroristul suprem al lumii bush!:mad:
Insha Allah poporul iraqian sa se elibereze cit mai repede de sub umilitoare ocupatie a "celei mai puternice si adevarate democratii" si chiar sa devina stat islamic ....

emilia
05-01-2007, 11:26 PM
cred ca in loc sa ne dam cu parerile despre aceasta tara cu un trecut mare m-ai bine ne-am ruga pt acei fratii si surorii.am vazut pe un canal de stirii al arabiya cum o sora de a noastra cu 5 copii si vaduva mancau pur si simplu din gunoaie pana in acest moment nu am uitat-o si inshaalah Allah subhana u taallah nu o v-a uita.*salat*