PDA

View Full Version : as dori un sfat...



asmaa
05-05-2007, 07:57 PM
Assalamo aleikom

Cred ca in cazul meu se potriveste cel mai bine proverbul"never say never".M-am convertit la islam pentru ca am iubit si iubesc aceasta religie,dar intodeauna am sustinut ca niciodata nu o sa accept sa ma casatoresc cu un barbat care vrea mai mult de o sotie.Acum 1 an am plecat in Egipt pt studiu si...m-am si indragostit.Pana aici e simplu,dar barbatul pe care il iubesc deja era logodit.La inceput am fost ca frate si sora,familia lui a fost alaturi de mine in multe momente grele.Dupa ceva timp el mi-a spus ca ma iubeste si m-a implorat sa ma casatoresc cu el,spunand ca eu si logodnica lui suntem egale pentru el.Initial nu am fost de acord,mi s-a parut ca asa ceva e imposibil si nu ma vedeam casatorita cu un barbat care mai are pe cineva.Si totusi am riscat si intr-un final am spus"da".Din pacate inima nu prea poate fi controlata.Sunt"logodita" de aproximativ 8 luni,niciodata nu m-a facut sa ma simt inferioara celeilalte.Acum eu a trebuit sa ma intorc in Romania urmand sa plec in Egipt iar in vara.De ceva timp am fost nevoita sa imi tin relatia"online".Ma suna in fiecare zi,imi trimite mesaje,intodeauna e atent si il simt aproape.Cu toate ca il cunosc foarte bine a inceput sa imi fie teama.Si cealalta fata e departe de el.Sta in Egipt dar in alt oras asa ca si cu ea e nevoit sa foloseasca internetul.Daca pana acum era ok pentru ca ea nu se putea conecta,acum lucrurile s-au schimbat pt ca ea poate fi cu el in fiecare zi.Timpul a inceput sa se imparta in doua,1 zi pentru ea si una pentru mine.Stiu ca trebuia sa ma astept la asta,stiu ca poate am gresit sa intru intr-o asemenea relatie si intrebarea e ce fac acum?Ma doare cand stiu ca e cu ea,cu toate ca atunci cand e cu mine nici nu simt ca cealalta exista.
Sper ca ati reusit sa intelegeti ceva si insha allah sa reusesc sa fac ce este mai bine

munir
05-05-2007, 09:24 PM
As salam alaykum
Surioara asmaa singura care poate gasii un raspuns valabil la acesta problema esti chiar tu .Cauta sa vezi ce simti cu adevarat.Cintareste bine tot ce tine de acesta relatie .Daca ajungi la concluzia ca nu vei putea face fata acestui ,,stres" inerent atunci ,parerea mea, este sa rupi acum acesta relatie.Daca iubirea ta pentru acel barbat este mai puternica si reusesti sa-ti infringi repulsia sau nehotarirea atunci mergi inainte.

Sfatul meu este sa rupi acum acesta relatie sau sa-l pui sa aleaga intre voi doua .Spun asta deoarece (dupa parerea mea) nu sunt indeplinite nici una dintre cinditiile care i-ar da lui dreptul sa contacteze o a doua casatorie .
Poate gresesc ,dar spun inca o data ,este doar parerea mea si nu esti obligata sa ti cont de ea.

maryam
05-06-2007, 12:32 AM
Sincer, este f greu de dat un sfat...sunt doar franturi din viata ta ceea ce se intampla, ceea ce povestesti, se poate ca el sa fie cum s-ar spune destinul tau, dar nu pot sa nu ma intreb, cum de poate un barbat sa stea logodit o perioada asa de lunga cu doua femei?:( Si de ce nu s-a hotarat la una? Sigur ca el are voie sa isi ia 1-4 sotii in conditiile mentionate in Quran si asa cum i-a indemnat profetul *salat* pe barbati......... nu doresc sa fac pe lupul moralist, dar, sincer as putea strict in momentul asta sa iti spun ce as face eu...as face salat istikhara...de multe ori; nimeni nu te poate nici calauzi, nici consilia decat ALLAH, El, Marire Lui sigur iti va arata calea cea dreapta.
Si inshaa ALLAH sa ai o viata pe calea lui ALLAH, plina de frumusete, de liniste, de pace...

iman99
05-06-2007, 01:45 AM
asalamu aleikom wa rahmatulah

Mabrouk in primul rand ptr ca ti-ai salvat sufletul si urmezi cale cea drepata cu voia lui Allah.Intr-adevar nu putem sa-ti dam un sfat,tu esti singura care alegi..dar e f bine sa faci salah istikara...ptr ca Alah sa te calauzeasca in alegerae pe care trebuie sa o faci

Multi se asteapta in salah istikara sa viseze raspunsul rezolvarii problemelor,dar in cele mai multe cazuri Alah te ajuta sa iei decizia cea mai buna fara astfel de revelatii..ai incredere in Allah Taala ca el nu te v-a lasa
Apoi asa ca si cultura generala ptr tine:) eu sunt a doua sotie si alhamdulilah sunt f fericita

asmaa
05-06-2007, 02:48 AM
asalamu aleikom wa rahmatulah

Mabrouk in primul rand ptr ca ti-ai salvat sufletul si urmezi cale cea drepata cu voia lui Allah.Intr-adevar nu putem sa-ti dam un sfat,tu esti singura care alegi..dar e f bine sa faci salah istikara...ptr ca Alah sa te calauzeasca in alegerae pe care trebuie sa o faci

Multi se asteapta in salah istikara sa viseze raspunsul rezolvarii problemelor,dar in cele mai multe cazuri Alah te ajuta sa iei decizia cea mai buna fara astfel de revelatii..ai incredere in Allah Taala ca el nu te v-a lasa
Apoi asa ca si cultura generala ptr tine:) eu sunt a doua sotie si alhamdulilah sunt f fericita

Ciudat,dar chiar si eu am destule momente cand trec peste faptul ca mai exista si altcineva asta si poate pentru ca el a avut grija sa existe egalitate intre noi...cel putin pana acum.Doar ca imi este foarte frica de viitor,oarecum imi pare rau ca m-am pus singura in situatia asta folosindu-mi inima mai mult decat mintea cu toate ca de regula sunt o fire rationala.Oricum o sa continui sa ma rog si sper ca Allah sa ma lumineze sa pot lua decizia corecta

Mariyah
05-06-2007, 02:55 AM
Esti intr-o logodna, asta ar trebui sa iti usureze decizia, imagineaza-ti dak ai fi fost casatorita si el ar mai fi avut o sotie.
Eu una , l-as pune sa aleaga.
Indiferent de decizia lui , ar fi bine pt mine.
Iar intr-o logodna nu trebuie sa-ti iubesti partenerul, iubirea nu trebuie sa aiba un alt context decat casatoria.

imanikka
05-06-2007, 07:10 PM
Asmaa bun venit in Familia Rasaritului si iti doresc o sedere cat mai placuta. Daca scrii povestea ta , atunci inseamna ca ai nevoie de cinava sa te asculte si nu atat sa te judece sau sa te critice cat sa-ti dea un sfat si o incurajare.

As vrea sa te intreb , cum accepta sau daca accepta cealalta logodnica faptul ca este logodit si cu tine? Ati avut vreodata ocazia sa va intalniti toti trei , sa stati de vorba si sa discutati despre viitoarea situatie ( cazul unei casatorii)?

Asmaa atata timp cat va trateaza pe ambele la fel si tu nu simti nici o diferenta si esti fericita atunci e ok... De unde stii ca odata ce vei fi casatorita sotul tau nu va mai avea si alte sotii? Fiecare musulmana este constienta ca intr-o buna zi posibil ca sotul ei va mai avea si alte sotii. Nimeni nu se poate opune destinului.

EU iti doresc sa faci alegerea corecta si sa nu regreti indiferent de decizia luata

asmaa
05-06-2007, 08:16 PM
Asmaa bun venit in Familia Rasaritului si iti doresc o sedere cat mai placuta. Daca scrii povestea ta , atunci inseamna ca ai nevoie de cinava sa te asculte si nu atat sa te judece sau sa te critice cat sa-ti dea un sfat si o incurajare.

As vrea sa te intreb , cum accepta sau daca accepta cealalta logodnica faptul ca este logodit si cu tine? Ati avut vreodata ocazia sa va intalniti toti trei , sa stati de vorba si sa discutati despre viitoarea situatie ( cazul unei casatorii)?

Asmaa atata timp cat va trateaza pe ambele la fel si tu nu simti nici o diferenta si esti fericita atunci e ok... De unde stii ca odata ce vei fi casatorita sotul tau nu va mai avea si alte sotii? Fiecare musulmana este constienta ca intr-o buna zi posibil ca sotul ei va mai avea si alte sotii. Nimeni nu se poate opune destinului.

EU iti doresc sa faci alegerea corecta si sa nu regreti indiferent de decizia luata

Multumesc mult pentru toata intelegerea pe care am gasit-o aici!

Am avut ocazia sa vorbim toti 3 o singura data pentru ca el a considerat ca si ea trebuie sa stie.Pana acum nu am avut probleme nici din partea ei nici din partea lui,ea se pare ca accepta situatia,dar pentru mine inca este foarte ciudat si nu pot sa nu trec de la momente in care totul mi se pare ok si sunt impacata sufleteste la momente de frica,momente in care regret...

maryam
05-06-2007, 09:12 PM
Esti intr-o logodna, asta ar trebui sa iti usureze decizia, imagineaza-ti dak ai fi fost casatorita si el ar mai fi avut o sotie.
Eu una , l-as pune sa aleaga.
Indiferent de decizia lui , ar fi bine pt mine.
Iar intr-o logodna nu trebuie sa-ti iubesti partenerul, iubirea nu trebuie sa aiba un alt context decat casatoria.


Ei ash, cum adica "intr-o logodna nu trebuie sa-ti iubesti partenerul"...ba io cred ca atunci cand esti logodit il iubesti mai muuuult:smile28: si oricum, mult mai altfel:beberon: :D ,poate pentru ca nu-i cunosti acele parti care peste ani te scot din papuci
:kuzya_01:.
Si sincer nu impartasesc chestia asta de a-l pune ea sa aleaga, el trebuie s-o faca liber, neconstrans sau poate ca ptr el e ok asa si atunci...e decizia ei si a celeilalte dc vor sa traiasca asa
Cum a spus Imanikka "Fiecare musulmana este constienta ca intr-o buna zi posibil ca sotul ei va mai avea si alte sotii"...asa este, subscriu 100% la rmarca asta, mi-se pare cea mai rationala din toate cele postate pana acum!!!!!!!!!Mashaa ALLAH aleiki!!!:smile06: :smile06: :give_rose: .

sara
05-07-2007, 02:18 AM
:salam:

Bine ai venit printre noi Asmaa .

Incearca sa faci istikara , iar Allah te va indruma .
Allah nu da nici unui suflet mai mult decat poate duce , asa ca nu-l lasa pe sheitan sa se joace cu mintea ta , sa te gandesti prea mult la cealalta . Daca tu tii la el , si el la tine , cred ca asta conteaza cel mai mult , partea cu a doua , a treia , a patra mai putin :D . Preferi sa fii singura si cu cineva cu care nu te intelegi ?
Eu nu cred ca este chiar chinul din Iad ca sotul tau sa aiba mai multe sotii , poti cateodata sa mai respiri si tu :D
Gandeste-te la rasplata pe care o vei avea in Viata de Apoi , fii rabdatoare , Allah nu isi uita robi .
Allah sa va calauzeasca pe calea cea dreapta !


P.S Sa nu privesti la filme egyptene cu acest subiect { unu casatorit cu 2 prietene :D }
In ce oras stai in Egypt ?

daniela_muslimah
05-07-2007, 03:08 AM
Sora mea.. singura care poate decide esti tu, fiindca tu ai toate datele problemei.. ;)

cumpaneste bine, fiecare femeie se simte geloasa...
insa tu stii cat de mult te afecteaza pe tine acest lucru si daca te raneste...
tu esti singura care isi da seama daca poti trece peste acest lucru sau nu...

Cu tot respectul, d-le Munir :give_rose: o asemenea situatie nu e de condamnat...

cata vreme el este sincer, se teme de Allah si le trateaza cat de egal poate, atunci nu e nevoie de alte conditii (cum ar fi sa nu poate una dintre ele sa aiba copii etc)..

asa ca tu singura stii.. ce anume iti poate oferi acest barbat...
ce anume gasesti alaturi de el...
ce fel de sot va fi.. ce fel de tata....
si daca poti sa imparti cu el jumatate din timpul lui...

Cel mai important este sa te rogi Istikhara si sa-L lasi pe Allah Preainaltul sa hotarasca ceea ce este cel mai Bine in Stiinta Sa..

~~~
inca ceva: cealalta logodnica ce parere avea stiind ca el vorbea cu tine pe net zi de zi, iar cu ea nu.. atunci cand ea nu avea aceasta posibilitate?..

Fie ca Allah sa puna intre tine si sotul tau dragoste si intelegere
si sa fie Credinta cea care va leaga pentru ca o astfel de legatura este cea mai puternica....

Fi aman Allah...

:give_rose:

asmaa
05-07-2007, 05:56 PM
In ce oras stai in Egypt ?[/QUOTE]

In Port-Said,dar acum sunt in Romania pana in iulie-august cand ma pot intoarce iar in Egypt.

asmaa
05-07-2007, 06:01 PM
Multumesc mult tuturor pentru ca mi-ati dat putere,am reusit sa dorm linistita dupa o perioada lunga de timp si sa inteleg ca daca vreau sa merg mai departe e normal ca si cealalta sa aiba timpul ei mai ales ca sigur nici ei nu cred ca ii este usor.Iar daca o fi sa termin relatia,macar de data aceasta o sa o fac cu sufletul impacat.

Assalm aleikom!

shama
05-07-2007, 07:28 PM
As-salaam alaikum

Asmaa, bine ti-ai adus gandurile, framantarile si intrebarile in familia extinsa a rasaritenilor. Allah ta'ala sa te calauzeasca spre decizia cea mai buna pentru tine si, nu in ultime instanta, pentru toti cei implicati in relatia pe care ai descris-o.
Daca-mi permiti sa mai adaug o parere la cele de mai sus, as remarca faptul ca in aceasta ecuatie a ramas, totusi, o mare necunoscuta si aceasta este "ea", "cealalta". Strict din punctul meu de vedere, daca as fi in locul tau cred ca as incerca sa o cunosc cat mai bine pe aceasta co-logodnica, sa imi dau seama ce fel de om este si daca, eventual, am putea deveni prietene. Nu este obligatoriu ca relatia dintre voi sa fie privita ca o competitie sau ca o rivalitate, ca un concurs de "cine-i mai buna invinge si ramane cu "trofeul"". Internetul faciliteaza enorm relatiile intre oameni, in ziua de azi (cand nu le complica :) ) iar daca "ea", "cealalta" ar fi de acord sa va cunoasteti mai bine, nu cred ca ai avea nimic de pierdut. In definitiv, ai reusi sa iei o decizie in mai buna cunostinta de cauza. Si inca ceva: se prea poate ca framantari si probleme ca ale tale sa aiba si "ea". Poate ca si "ea" doreste sa te cunoasca mai bine, iar in acest caz tu n-ai mai avea de facut decat o jumatate din drumul dintre voi doua.
Daca doresti, poti incerca sa-i intinzi o mana in loc sa intorci spatele (----foric vorbind) acestei necunoscute. Este ceea ce m-as sfatui eu insami pe mine sa fac intr-o situatie asemanatoare.
Iti doresc seninatatea necesara luarii unei decizii dificile.