PDA

View Full Version : Povestea lui Idris ( Pacea fie asupra sa)



imanikka
05-07-2007, 07:22 PM
Povestea lui Idris
– Pacea fie asupra sa –
Allah Preaputernicul a grait:
﴾„Si pomeneste-l in Carte pe Idris! El a fost iubitor de adevar si profet!
Si Noi l-am ridicat pe o treapta inalta.”
[Coran 19:56,57]


Allah l-a slavit pe Idris in acest verset si l-a descris drept „iubitor de adevar si profet”.
Dupa Adam si Set, el a fost primul care a fost trimis ca profet, asa cum
mentioneaza mai multi genealogisti.

Ibn Ishaq a spus: „El a fost primul care a scris cu un condei. S-a nascut
cand Adam era in al trei sute optulea an al vietii.”

Allah a grait: „Si Noi l-am ridicat pe o treapta inalta.” Acest verset a fost
explicat in mai multe moduri. In „Al-Bukhari” si in „Muslim”, in relatarile referitoare la „Calatoria Nocturna” pe care a facut Profetul, se mentioneaza: „Profetul a trecut pe langa el in cea de-a patra sfera cereasca.” Ibn Jarir a relatat citandu-l pe Hilal bin Iasaf: „Ibn Abbas l-a intrebat pe Ka’b, in timp ce eram si eu prezent:
«Ce inseamna versetul: „Si Noi l-am ridicat pe o treapta inalta”?» Ka’b a raspuns: «Allah a grait catre Idris:
„Voi inalta pentru tine in fiecare zi aceeasi cantitate de fapte cu cea a copiilor lui Adam” – ceea ce probabil ca se refera doar pe parcursul vietii sale. Astfel ca Idris a dorit sa-si sporeasca faptele bune si devotiunea. Un prieten de-al sau, dintre ingeri, a venit la el, iar Idris i-a spus:

„Allah mi-a dezvaluit aceasta si aceasta, asa ca n-ai putea tu vorbi cu ingerul mortii, pentru ca eu sa-mi pot inmulti faptele bune?” Ingerul l-a purtat pe aripi si l-a inaltat spre ceruri. Cand a ajuns la cea de-a patra sfera cereasca, l-au intalnit pe ingerul mortii, care cobora pe pamant. Ingerul i-a vorbit despre ceea ce mai inainte discutase cu Idris. Ingerul mortii a spus:
„Unde se afla Idris?” El a raspuns: „Este in spatele meu!” Ingerul mortii a spus: „Uimitor! Am fost trimis dupa el si mi s-a spus sa-i aduc sufletul in cea de-a patra sfera cereasca. Ma tot intrebam cum as putea sa-l aduc in cea de-a patra sfera cereasca cand el se afla pe pamant?” Atunci a scos acolo sufletul din trupul sau si acest lucru este inteles
in versetul: „Si Noi l-am ridicat pe o treapta inalta”.
Imamul Bukhari spune: „Ibn Mas’ud si Ibn Abbas au relatat ca Elias a fost Idris.” Aparent se bazeaza pe acest Hadis referitor la „Calatoria Nocturna”, si anume: „Cand Profetul a trecut pe langa el, a spus: «Bine ai venit la fratele cucernic si la profetul cucernic.» Si nu a spus asa cum au spus Adam si Avraam: «Bine ai venit la cucernicul Profet si cucernicul fiu!» Acestia au zis: «Daca ar fi fost din stirpea lor, ar fi spus asa cum au zis amandoi.»”