PDA

View Full Version : metodele anticonceptionale



Madyna
05-07-2007, 08:06 PM
Assalam aleikum
In islam este permisa folosirea metodelor anticonceptionale? Ce stiti voi despre asta?
Stiu despre pilula anticonceptionala ca dauneaza femeii cand este folosita un timp indelungat si ca pune in pericol capacitatea de a ramane insarcinata dupa intreruperea ei. Cu toate acestea medicii prescriu anticonceptionalele intr-o veselie pentru a ne regula ciclurile. Asadar e haram sa luam pastile anticonceptionale sau nu?
Dar pilula de a doua zi?
Dar celelalte metode anticonceptionale?
Va astept nerabdoatoare cu raspunsuri :)

Madyna
05-08-2007, 02:59 PM
Nu e nimeni care sa stie?
Eu am tot incercat sa gasesc pe inernet dar nu am gasit mare lucru..
Sper totusi ca o sa ne lamurim noi pana la urma ce e haram si ce nu in ceea ce priveste subiectul asta delicat...

Iman3
05-08-2007, 11:24 PM
Salamu alaikum!
Nu o sa iti raspund foaret pe larg,pentru ca exista puncte de vedere mai radicale si mai putin... teoretic in marea majoritate a cazurilor sunt acceptate pilulele anticonceptionale si ele nu duc la punerea in pericol a obtinerii unei sarcini la intreruperea lor(a pilulelor).
Am intervenit insa pentru a-ti spune ca pilula de a doua zi este intr-adevar f daunatoare si se administreaza numai in cazuri exceptionale, nu poate fi luata in considerare ca si metoda anticonceptionala permanenta.
Numai bine, inshaAllah!

iman99
05-09-2007, 12:41 AM
asalamu aleikom wa rahmatulah

Sheikul Mohammad salah a spus despre anticoncepttionale ca ar fi nepermise..doar in cazuri speciale cand trebuie evitata o sarcina

El a argumentat asta cu versete din Quran ins ha Alah le caut sa le spun corect dar in mare ar fii ceva de gemnuu..sa nu ne omoram copii din frica zilei de maine ptr ca Alah are grija de ei


Apoi mai exista un hadis ..nu stiu cine l-a relatat dar spune CA CEA MAI BUNA FEMEIE E CEA CARE DARUIESTE MULTI COPII SOTULUI EI

Madyna
05-09-2007, 03:11 AM
Multumesc mult pentru lamuriri...
Si te astept cu completarile promise..
Din cate am putut si eu sa ma informez e intradevar un subiect controversat si mai mult decat atat e un subiect despre care nu prea se vorbeste asa de mult si nu inteleg de ce...
oricum eu va rog pe toate care stiti hadith-uri sau versete despre asta sa nu ezitati sa le postati pentru ca asa putem sa contribuim la cresterea natalitatii

iman99
05-09-2007, 03:19 AM
in primul rand trebuie stiut de ce ia anticonceptionale?Majoritatea vor spune..nu avem bani sa crestem atatia copii!Ca in zilelel noastre e f greu sa cresti un copil
Si aceasta nu este o scuza ptr ca exact la asta se refera aya din Quran..sa nu ne omoram copii nostri de frica saraciei...nu stiu exeact aya dar in sha Alah n-am avut timp sa o caut
Banii vin de la Allah

Iman3
05-09-2007, 12:25 PM
Anticonceptionalele (pilulele) inhiba ovulatia...deci neexistand ovul nu are loc fecundatie deci nu stiu daca poate fi vorba de"nu va omorati copiii"... Steriletul ... hmmm! hai sa zicem ca el impiedica fixarea blastocistului in peretele uterin si de multe ori exista avorturi menstruale.

iman99
05-09-2007, 12:49 PM
asalamua leikom w arahmatulah

Ma sha Allah... Alah o stie mai bine si Allah sa ma ierte daca nu am tinut minte exact cu ce a argumentat Shikul Mohammad salah in emisiune,dar el a mai povestit despre o femeie care a luat 4 ani la rand anticonceptionale ,si dupa ce le-a oprit Alah i-a dat ptr fiecare an cate un copil..deci 4 copii intr-o sarcina..suhan Allah

islamweb ..fatwa center ce spun despre asta?
Praise be to Allah, the Lord of the World; and may His blessings and peace be upon our Prophet Muhammad and upon all his Family and Companions.

Shari'a ruling concerning contraceptives is different from one kind to another of such methods and means. So, there is no blame to use condoms, but with wife's consent and as long as such a use will not make harm.
As for using other contraceptives such as tablets, injections and loops, those are not to be used except in case of proven or semi-proven necessity. For example, for a woman whose delivery is not normal or one who is subject to unbearable hardships while pregnant. Here, one is allowed to follow what is safer and easier taking into consideration health and religious prohibitions, such as displaying and looking at Awrah.
Perhaps one can avoid all that is harmful or prohibited by planning his sexual life with his wife.
So, it is recommended to avoid having sex with his wife in her period of fertilization in order to avoid pregnancy. One is to avoid sex with his wife during menses and then to have sex during the remaining days of the first ten days that start with her monthly period.
Then, it is recommended to stop having sex for the next ten days to avoid pregnancy. After that, he can have sex during the last ten days of the month.
Thus, if one follows the above-named way, Insha Allah, his wife will not be pregnant; according to general practice.
Allah knows best.

iman99
05-09-2007, 01:20 PM
Capacitatea de a da nastere este o imensa binecuvintare pe care Allah SWT a oferit-o servitorilor sai. Profetul SAWS le-a cerut barbatilor sa se casatoreasca cu femei fertile pentru a avea multi copii. Abu Dawud, Al Nasa’e si Ahmad au relatat ca Profetul SAWS a spus: 'casatoriti-va cu femeile afectuoase si fertile, pentru ca vreau ca natia voastra sa le depaseasca in numar pe celelalte'. Deci, initial, femeia nu trebuia sa utilizeze contraceptive. Insa daca exista o necesitate ca acestea sa fie folosite, utilizarea contraceptivelor ar trebui limitata la respectiva necesitate.
Invatatii din Islam au stabilit urmatoarele conditii pentru utilizarea contraceptivelor:
1) Pilulele contraceptive nu trebuie sa ii faca nici un rau femeii, caci Profetul SAWS a spus: 'Sa nu existe nici o vatamare, dar nici o vatamare reciproca'
2) Sa existe un acord comun intre sotie si sot in ceea ce priveste utilizarea contraceptivelor, pentru ca amindoi au dreptul de a avea copii.
3) Sa existe o necesitate pentru folosirea acestor metode, cum ar fi slabiciunea femeii, truda acesteia etc.
4) Pastilele sa nu aiba un efect permanent prin care sa fie imposibila procreerea copiilor
Din aceste conditii de mai sus, enumerate de invatati, rezulta clar ca nu este permisa administrarea unor medicamente contraceptive care cauzeaza intreruperea permanenta a capacitatii de a ramine insarcinata.
(Allah sa fie multumit de madelaine ca m-a ajutat cu traducerea)islamweb.net fathwa center

Eu tot raman la parerea mea:) Cred ca daca nu vrem copii de frica zilei de maine nu e bine Alah stie mai bine

daniela_muslimah
05-10-2007, 01:11 AM
E foarte dificil de gasit o metoda contraceptiva care sa nu afecteze corpul femeii, mai mult sau mai putin...Daca nu exista motive serioase pt a preveni sarcina, mai bine lasati natura sa isi urmeze cursul..




dar de plasturi ce parere aveti?...

sunt tot pe baza de hormoni (din cate am inteles)

~~~

?





Plasturii transdermici. Combinaţia hormonală de la nivelul plasturelui este absorbită trans-dermal, evită pasajul hepatic şi ajunge în circulaţia generală, inhibând ovulaţia la nivel central, reducând dezvoltarea endometrului şi producând o gleră cervicală densă. În prezent pe piaţă există un singur tip de plasture contraceptiv, care conţine o combinaţie estro-progestativă Progestativul folosit este Norelgestromin, din care se eliberează zilnic 150 μg, iar estrogenul este Etinil-estradiolul, eliberat în doza de 20 μg, Un plasture asigură substanţă activă pentru 7 zile; se folosesc 3 plasturi, câte unul pentru o săptămână,iar după 3 aplicări se face pauză o săptămână pentru a permite menstruaţia.. Rata de eşec (Pearl) este cuprinsă între 0,6 şi 1,3 la 100 de utilizatoare, după modul de folosire. Eficienţa plasturelui este influenţată de greutatea corporală a utilizatoarelor, peste 90 de kg eficienţa fiind mai redusă. Cel mai frecvent efect secundar este iritaţia pielii în regiunea aderentă a plasturelui; restul efectelor secundare, în special sângerarea intermenstruală care este întâlnită în 18% dintre cazuri în prima lună se reduc cu trecerea timpului.

imanikka
05-13-2007, 05:30 PM
Cine vrea sa citeasca si subiectul urmator ;)

http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=950&page=2

Mariyah
05-13-2007, 07:16 PM
Planingul familial ....o metoda promovata de societate.
Societatea insa de astazi promoveaza multe lucruri gresite.
Si eu mi-as dori un singur copil ,insa cine sunt eu sa ma opun vointei lui Allah?

iman99
05-15-2007, 10:23 AM
asalamu aleikom wa rahmatulah w barakatu

Sheikul Mohammad Salah a spus ca sura nr 17 verset 31 se refera la orice" omorare"orice metoda ..dar conditia e ca cei in cauza sa se teama de saracie

"Si nu va omorati copii vostri de frica saraciei!Noi le vom asigura cele de trebuinta ca si voua.Omorarea lor este un pacat mare"(Traducerea sensurilor)

Maryah sunt sigura ca dupa ce o sa-l ai pe primul in brate o sa mai vrei:D in sha Alah.Iti spun din experienta..fata mea are acum 1 an jumate si deja ma gandesc la fratioru ei Rashid:)) in sha Alah

hannen
07-10-2007, 11:41 AM
De curind un studiu despre anticonceptionale arata ca de fapt ovulatia se produce (deci nu impiedica ovulatia) dar ca ovulul fecundat moare din cauza ca nu se poate hrani...of,nu-mi amintesc explicatiile medicale.
Cit despre sterilet,mi se pare clar ca este o metoda avortiva.sunt total impotriva lui.Adica impidica fixarea blastocistului(ovul fecundat!!!)

Si imi vine sa rid amarnic de neputinta noastra.Asta suntem,niste neajutorati si ni se pare ca avem control asupra ceva,chiar si asupra destinului.
Daca Allah ne-a "scris" o 100 de copiii ii vom avea cu toate pilulele,steriletele ,prezervativele noastre chiar si ligatura de trompe.
Dar lasa sa ne simtim si noi bine crezind ca ,controlam ceva:D hahaa,pe cind noi nu controlam nimic.