PDA

View Full Version : Biblia -enigme si controverse



munir
05-09-2007, 11:24 AM
As salam alaykum wa rahmadulah wa barakatuku
Dragi frati si surori am deschis acest nou thread in dorinta de a incerca sa raspundem aici unor intrebari referitore la scrierile biblice pe care unii dintre membrii sau vizitatori le au in acesta directie.

ibadat
05-09-2007, 12:01 PM
As salam wa alecum wa rahmatulah wa barakatuhu

Fara sa se supere cineva am si eu o intrebare pentru crestini.
Acelora care de sarbatoarea Pastelui, se duc si beau vin din aceeiasi lingurita cu care au baut alte zeci de persoane, nu le este frica sa nu i-a vreo boala? Poate cineva este bolnav si nu stie, si asa contamineaza si pe altii. S-a pus problema asta vreodata la Biserica? :(
Va multumesc si astept raspuns.

Latifah
05-09-2007, 06:55 PM
As-salam aleykum wa rahemtullahi wa berekeatuh

Stiu eu explicatia data: lingurita este de argint, argintul omoara microbii, si oricum este sfintita si vinul la fel, deci nu este nici un fel de grija. ;)

Mariyah
05-10-2007, 03:42 AM
un preot iti va raspunde ceva de genul" unde e sfintenie, nu e boala
si adevarul e ca in 2000 de ani nu s-a imbolnavit nimeni

ibadat
05-10-2007, 10:08 AM
Scuzati-ma ca insist..dar de unde stiti ca nu s-a imbolnavit nimeni? Poate ca s-a imbolnavit si nu s-a stiut de unde...zic si eu...Saliha esti tare la raspunsul care l-ai dat:p

Latifah
05-10-2007, 11:54 AM
As-salam aleykum wa rahmetullahi wa berekeatuh


Nu avem cum sa stim daca nu s-a imbolnavit nimeni, iar daca a fost vreo plangere, plangere a ramas.
:) Asta mi se spunea cand eram mica si puneam intrebari si daca nu ma insel undeva in ultimul an cand ziceam ca se atinge toata lumea de aceeasi lingurita. Si sa fim seriosi, la cat de repede merge treaba cu datul din gura in gura, poate sa fie argintul argintului si tot nu are cum sa omoare microbii.

Cand ma gandesc ca am fost dusa de nas pana acum...dar alhamdullilah m-a luminat Allah swt si ii multumesc. Cum pot fi atat de orbi nu inteleg, acum cand vad din afara lucrurile, 'ca asa face toata lumea si asa facem si noi'. Sheeps. Ai creier ca sa gandesti cu el, nu sa imiti gesturile altora ca un robotel. :mad:

Oki :D am deviat de la subiect. Scuze

Madyna
05-10-2007, 04:19 PM
Asta cu linguritza din gura in gura...
Sarutatul icoanelor si a crucii...
Sarutatul mainii parintelui (mai degraba as saruta la un musulman ca stiu sigur ca se spala de cel putin 5 ori pe zi :D) ...
Astea toate nu sunt nimic pe langa cum se "verifica" fidelitatea femeilor in vechiul testament...
Ei bine surioarelor daca sotul isi suspecta sotia de infidelitate acesta o insotea la biserica unde era binevoita sa bea o cupa(de argint) cu apa(sfintita, bineinteles , ce credeati?... sau cum i se mai zice aghiazma) amestecata cu praf(adica rezulta un fel de noroi diluat si dublu rafinat avand in vedere ca toate ingredientele sunt dintre cele mai "sfinte")
... am uitat sa specific ca praful ala nu era orice fel de praf ...
era praf cules cu grija si dragoste chiar de pe pragul bisericii!!!
Apoi dupa ce femeia sorbea cu nemarginit apetit licoarea miraculoasa daca in trei zile nu se imbolnavea de friguri (febra... varsaturi, diaree... gastro enterita probabil), insemna ca ea fusese curata si sotul a banuit-o pe nedrept. :mad: :(
Dar de cele mai multe ori femeile se imbolnaveau si neavand ca in zilele noastre antibiotice , mureau, iar comunitatea multumea domnului ca a luat sufletul prostituatei....
Asta e biserica crestina...
Sa mai vorbim de inchizitie?
De cruciade?
De crimele fara numar si fara sens infaptuite in numele domnului?
Nu ar fi loc si nici nevoie..
e cumplit ...
e dureros...
Alhamdulillah ca Allah m-a ales sa fiu printre cei luminati!
Nici daca as aduna la un loc toate cuvintele tuturor limbilor pamantului vorba mi-ar fi prea saraca pentru a putea exprima in cuvinte cat de recunoscatoare sunt ca sunt musulmana!

ibadat
05-10-2007, 05:18 PM
Eu am inceput si nu vreau ca suleiman sa ma certe...haideti sa nu mai acuzam asa de mult...chiar daca nici eu nu sunt de acord cu multe in privinta metodelor folosite de biserica...vroiam sa stiu parerea unui crestin. In final:http://i195.photobucket.com/albums/z318/ibadat_photos/thumb_Islam_127E0.jpg

raluca
05-19-2007, 02:52 AM
Ibadat>Scuzati-ma ca insist..dar de unde stiti ca nu s-a imbolnavit nimeni? Poate ca s-a imbolnavit si nu s-a stiut de unde...zic si eu...


__________
uite o dilema fata de crestinism - asta-mi suna a umbra de indoiala:confused: sau lipsa de credinta...sau absenta de la biserica. Copiii sunt puri...bine zice-se..si spun astea deoarece imi dau seama ca esti convertita la islam, la maturitate, deduc din dilemele tale fata de lumea islamica, sunt curioasa ce dileme mai ai fata de crestinism si ce anume nu ti-a placut, daca ai inteles! As fi foarte incantata sa reusesc sa vad Islamul prin ochii tai...oare ce as vedea?:o

ibadat
05-19-2007, 10:10 AM
:salam:

Nu stim , sau poate unii stiu..., daca s-a imbolnavit cineva, cert este ca nu mi s-a parut igienic, si eu am avut ochii inchisi cand practicam obiceiul acesta, dar multumesc lui Allah subhana wa ta'alla, ca m-a luminat si m-a ales sa fiu printre cei supusi ( musulmani) . Este cel mai frumos cadou pe care puteam sa il primesc vreodata, nu exista ceva mai pur si mai salvator decat Islamul, oricine devine musulman simte in viata lui o schimbare in bine majora, simte ca a realizat cea mai mare reusita din viata lui.

http://i195.photobucket.com/albums/z318/ibadat_photos/627-65.gif

Anna
05-19-2007, 12:50 PM
As salam alaykum wa rahmadulah wa barakatuku
Dragi frati si surori am deschis acest nou thread in dorinta de a incerca sa raspundem aici unor intrebari referitore la scrierile biblice pe care unii dintre membrii sau vizitatori le au in acesta directie.

salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
ma bucur mult ca ai deschis acest thread
as vrea sa te intreb despre urmatorul citat:
" Nu socotitži ca am venit sa aduc pace pe pamānt; n-am venit sa aduc pace, ci sabie."(Matei 10:34)
Stiu ca este luat din context si presupun ca este legat de alte versete dar as vrea sa stiu despre el. Citatul de mai sus este rostit de ISus (pacea fie asupra sa) si stiu cel putin asa mi se repeta incontinuu ca Isus niciodata nu a vb despre violenta.
Va multumesc

munir
05-19-2007, 04:09 PM
As salam alykum wa rahmadulah wa barakatuku
Draga surioara Anna mashaallah, frumos si inteligent mod de a pune o intrebare.
Inshaallah voi incerca sa-ti raspund cit mai precis.
Acesta afirmatie a lui Isus -pacea lui Allah fie asupra lui-se refera la faptul ca cei care vor urma calea lui (si implicit vor accepeta revelatia si Legea divina)vor intra intr-un conflict deschis, cu cei care doar in mod declarativ fac acest lucru ,fie ei parinti ,frati sau vecini si prieteni.Ca ei vor fi prigoniti si ucisi de cei care ,orbiti de ,,sfinta traditie" ,vor considera ca Legea este facultativa, si ea trebui respectata doar atunci cind acest fapt le aduce avantaje.
Este adevarat ca Isus -Pacea lui Allah fie asupra lui-nu a facut niciodata referiri la violenta dar acesta se referea la modul nonviolent pe care trebui sa se defineasca credinta in Dumnezeu si nu la modul in care ceilalti vor actiona impotriva credinciosilor.
Dupa cum observi am spus ,,credincios"si nu crestin sau tagma preotilor acestia din urma fiind primii care au propovaduit (si nu de putine ori au finantat) razboiul contra adevaratilor credinciosi.

andrees
05-20-2007, 08:09 PM
Imi place acest forum, unii musulmanii de aici arunca cu noroi in credinta crestina, vorbind de cruciade, inchizitii, uitand ca islamul nici in ziua de astazi nu a depasit aceste etape. Cum s-a impus islamul in Africa? Va spun eu prin forta! Cum se moare astazi in Irak, Liban, Iran etc? De batranete si de plictiseala, nici vorba, motivul fiind atentatele teroriste!
Nu am auzit sa fi luat cineva microbi din cauza ca au folosit mai multe persoane aceeasi lingurita!

munir
05-20-2007, 09:09 PM
Domnisoara-andrees- prin cele spuse in postarea dumneavoastra va faceti exponentul acelei parti a crestinilor care, datorita nivelului scazut de cunostinte cu privire la religia si dogma crestina,atunci cind cineva le pune o intrebare referitoare la anumite anomalii aparute in crestinism de-a lungul timpului ,sau de anumite practici ce tin de traditiile pagine si nu au corespondent biblic,incep sa strige ca le este terfelita credinta .
De fapt domnisoara -andees- noi nu ,,aruncam cu noroi in credinta crestina" ci incercam atit cit putem si cu umilele noastre cunostinte sa o curatam de noroiul cu care chiar crestinii (din varii motive) cu mult inaintea noastra ,au inceput sa acopere Adevarul si suferim ca acest proces continua si astazi .
Daca cititi cu atentie postarile noastre (fara sa va lasati dominata de idei preconcepute ce nu au suport faptic) veti observa ca fiecarei intrebari, i se raspunde cu date si citate exacte (chiar daca uneori, in mod inerent, se mai strecoara si cite o gluma nevinovata).
Daca la unele subiecte aflate in dezbatere parerile dumneavoastra sunt divergente fata de ale noastre ,va rugam sa procedati in consecinta si anume ,sa veniti cu date exacte astfel incit sa va sustineti in mod decent punctul de vedere.

Anna
05-22-2007, 01:43 AM
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
va multumesc dl munir pentru respectul pe care il aveti pentru religia mea -islamul si va multumesc pentru raspunsul pe care mi l-ati dat.
inshAllah am sa va mai intreb si despre alte nedumeriri ale mele legate de religia crestina,raspunsuri pe care din pacate multi preoti nu mi le ofera si ocolesc subiectul
va multumesc inca o data