PDA

View Full Version : Uleiul de palmier



Simona
05-15-2007, 01:23 AM
As Salam Alaikom!
Am gasit pe un site acest articol si m-am gandit ca e interesant si bine de stiut. Sper sa fie de folos.
Calităţile nutritive superioare ale uleiului de palmier l-au transformat într-un ingredient preferat în numeroase feluri de mâncare. Cercetări efectuate în Statele Unite au -----strat faptul că uleiul de plmier este bogat în vitaminele A şi E. Studii recente indică de asemenea faptul că uleiul roşu de palmier, bogat în vitamina A este un important supliment în prevenirea deficitului de vitamina A la copii. Efectul antioxidant al vitaminei E este important pentru sănătate acţionând împotriva îmbătrânirii şi împotriva cancerului dar şi în industrie.
Uleiul de palmier pur este uleiul preparat tradiţional şi care îşi păstrează nutrienţii naturali reprezentaţi de caroteni (precursori ai vitaminei A) şi tocotrienoli cu efect antioxidant (vitamina E). Uleiul de palmier de tip RBD (rafinat, dezodorizat şi decolorat) din care aceşti nutrienţi au fost eliminaţi este un ulei transparent. Uleiul de palmier se obţine din fructele unei specii de palmier tropical (Elaeis guineensis) care este originar din Africa. Acest tip de palmier a fost cultivat în Asia de Sud-Est la începutul anilor 1900 şi Malaezia este acum lider mondial în exportul de ulei de palmier.
În forma lui originală, uleiul de palmier este roşu, culoare datorată concentraţiei crescute de caroteni (Vitamina A) şi tocoferoli (Vitamina E). Acesta este un ulei tradiţional utilizat ca sursă nutritivă de mai bine de 5000 de ani în Africa. În zonele non-tropicale, la temperature mai reci, uleiul tinde să fie portocaliu, de culoarea morcovului.
Uleiul de palmier este bogat în antioxidanţi!
Acest efect natural se manifestă prin îndepărtarea radicalilor liberi de oxigen şi are astfel rol protector împotriva îmbătrânirii celulare, a aterosclerozei, a cancerului, a artritelor şi a bolii Alzheimer.
Cea mai bogată sursă de carotenoizi!
Uleiul roşu de palmier are o biodisponibilitae foarte mare a nutrienţilor antioxidanţi (proporţia nutrienţilor antioxidanţi care este utilizată de organism) faţă de alte surse vegetale şi este un supliment excelent de tocoferoli, tocotrienoli pentru persoanele care nu consumă suficientă vitamina E, dar şi de carotenoizi. Este considerat cea mai bogată sursă de carotenoizi cu concentraţii de 700-1000ppm. Aceasta reprezintă de 30 de ori mai mult decât conţinutul de carotenoizi al morcovilor.
Există peste 600 de tipuri diferite de carotenoizi- pigmenţi roşii, galbeni şi portocalii care dau plantelor culoarea vie. Majoritatea fructelor şi legumelor conţin concentraţii variate de carotenoizi, dar culoarea lor este adesea acoperită de clorofila (verde) conţinută de aceste plante.
Uleiul roşu de palmier conţine o concentraţie crescută de beta- şi alfa-caroten, care reprezintă cam 90% din onţinutul total de carotenoizi. Important este faptul că uleiul roşu de palmier este una din puţinele surse alimentare de alfa-caroten, care s-a -----strat a avea un afect anticancerigen mai puternic decât beta-carotenul.
Cel mai studiat şi mai cunoscut efect al carotenoizilor este acela de a fi precursor al vitaminei A. Vitamina A poate fi produsă de organism din unii carotenoizi, mai ales din beta-caroten. Cercetătorii consideră că, datorită concentraţiei crescute de carotenoizi, uleiul roşu de palmier îmbunătăţeşte funcţia sistemului imun, protejează împotriva deficitului de vitamina A şi de unele forme de cancer.
Folosirea uleiului roşu de palmier pentru gătit are numeroase beneficii pentru sănătate, reduce riscul apariţilor trombilor sangvini şi al aterosclerozei, reduce nivelul de cholesterol din sânge, al LDL-colesterolului (colesterolul “rău”) şi al trigliceridelor, creşte nivelul HDL-colesterol (colesterolul “bun”), previne trombozele, ajută la normalizarea tensiunii arteriale, protejează împotriva unor forme de cancer şi împotriva deficitului de vitamină A.
Uleiul de palmier conţine un amestec de acizi graşi sănătoşi: 10% acizi graşi polinesaturaţi, 40% acizi graşi mononesaturaţi, şi 50% acizi graşi saturaţi. Acizii graşi saturaţi sunt reprezentaţi de acid palmitic în proporţie de 45% şi acid stearic 5%. Acizii graşi nesaturaţi sunt 39% acid oleic (mononesaturat) şi 10% acid linoleic (polinesaturat). Acidul palmitic, un acid gras esenţial saturat de tip 6-omega, este important pentru aport de energie care nu creşte nivelul glicemiei sau al insulinemiei. Deşi este un acid gras saturat, el face parte dintre acei acizi graşi saturaşi cu effect benefic asupra organismului, având efect de îmbunătăţire al profilului lipidic. Uleiul de palmier este sursă de calorii uşor digerabile care nu necesită creşterea insulinei din sânge. Nu cauzează sindrom X ----bolic şi nici nu creşte nivelul de LDL-cholesterol sau de trigliceride. Uleiul de palmier nu este hidrogenat, nu necesită pentru procesare solvenţi toxici cum este hexanul şi nu conţine acizi graşi nesănătoşi de tip “trans”.
Majoritatea uleiurilor, prin expunere ca căldură, lumină sau oxigen îşi pierd calităţile. Uleiul roşu de palmier este protejat prin conţinutul crescut de antioxidanţi, având o rezistenţă naturală la oxidare şi râncezire. Este sigur pentru a fi folosit la gătit şi s-a -----strat că folosit la temperaturi înalte nu modifică profilul lipidic al organismului. Pentru un ulei care conţine acizi graşi esenţiali (pe care organismul nu îi poate produce, singura lor sursă fiind externă) este extrem de rezistent la temperaturi înalte, deci poate fi folosit în siguranţă pentru gătit.
Comparaţia între uleiul de palmier şi alte uleiuri
-uleiul roşu de palmier conţine mai mulţi antioxidanţi şi vitamina E dacât alte uleiuri. -nici un alt tip de ulei nu conţine o cantitate mai mare de carotenoizi.
-conţine un amestec de acizi graşi sănătoşi: 10% acizi graşi polinesaturaţi, 40% acizi graşi mononesaturaţi, şi 50% acizi graşi saturaţi, similar cu ţesutul adipos al oamenilor care au o dietă obişnuită,
-rămâne stabil când este folosit la gătit la temperaturi înalte,
-nu este hidrogenat, nu necesită pentru procesare solvenţi toxici cum este hexanul şi nu conţine acizi graşi nesănătoşi de tip “trans”,
-uleiul de măsline, care era considerat cel mai sănătos ulei pentru gătit este sărac în acizi graşi polinesaturaţi şi vitamina E, bogat în acizi graşi mononesaturaţi şi nu este stabil la temperaturi înalte când este folosit pentru gătit.
Concluzii
Uleiul de palmier este un ulei excelent pentru uz general. Dar deşi este un ulei de calitate foarte bună, recomandăm suplimentarea sa cu un aport de acizi graşi de tip 3-omega care se găsesc în uleiul de peşte, ulei de in, ulei de cânepă, seminţe de in. Un studiu a -----strat faptul că uleiul de palmier utilizat concomitent cu uleiul de peşte îmbunătăţeşte nivelul de lipide şi de lipoproteine din sânge şi scade riscul de afectare cardiovasculară.
Acizi graşi de tip 6-omega se pot obţine şi din nuci, soia, floarea soarelui.
Ma3a al salama!

suleiman
05-15-2007, 02:41 AM
Merci frumos simona pentru acest articol .

Daca nu poti pune linkul site-ului , te rog sa scrii macar numele acestui site ..
Nu de alta , dar sa nu ma trezesc cu un email de plangere ..
Merci .

Simona
05-15-2007, 08:42 PM
As salamu alaikom!
Imi cer iertare ca nu am scris link-ul sau site-ul, a fost pentru ca am uitat din cauza oboselii si apoi ori de cate ori incercam sa pun un site nu reuseam, cred ca nu am voie. Oricum incerc acum; site-ul este sfaturimedicale punct ro. am scris asa ca sa apara.
Apropos! Cand am voie sa postez link-uri? Multumesc.
Ma3a al salama!