PDA

View Full Version : Sfaturi tinerilor casatoriti



Madyna
05-15-2007, 11:49 AM
Assalamu aleikum wa rahmatuallah ta'ala wa barakatu
Sa ne amintim de casatorie , locul ei in islam, anumite obligatii, anumite drepturi pe care sotia si sotul trebuie sa le indeplineasca in raport cu Stapanul lor pentru ca succesul sa devina primul lor aliat. Casatoria, al-zawadj, este o necesitate innascuta, naturala cum o indica cuvantul lui allah :002: surat 30 verset 20-21.
Noi trebuie de asemenea sa ne amintim ca mariajul face parte din vocatia profetului nostru Mohamed *salat* . Pentru acest subiect avem cateva hadith. Primul, dupa Abdallah ibn mass'oud, relateaza ca Profetul *salat* a spus: "O! Voi tinerilor, cei dintre voi care sunteti in stare sa va casatoriti, sa o faceti. Asta permite sa va pastrati inocenta privirilor si nevinovatia partilor intime evitand adulterul. Si cel care nu poate, sa posteasca." ( relatat de Al boukari si Muslim)
Intr-un alt hadith deasemenea relatat de Boukari si Muslim, dupa ibnu Omar, 3 persoane s-au prezentat in fata sotiilor Profetului*salat* pentru a intreba cu privire la viata privata a Profetului spunand:
"Cum traia Profetul*salat* ? Atunci cand ele relatau viata lui privata, unul dintre ei a spus "Cat despre mine eu nu ma casatoresc cu femeile". Al doilea a spus "Cat despre mine eu ma rog si eu nu dorm" si al treilea a spus "Cat despre mine, eu postesc si eu nu mananc". Profetul *salat* auzind sugerarile celor trei a reactionat imediat spunand "Cat despre mine , eu ma rog si eu dorm , eu postesc si eu mananc, si eu ma casatoresc cu femeile" si a continuat spunand "cel ce se abate de la sunna mea nu este dintre ai mei"
Vedem ca Profetul a inteles acele sugestii, nu le-a acceptat si a reamintit ca mariajul face parte din Sunna. Si bineanteles ca sunt multe hadith care ne amintesc importanta lui.
Sunt anumite lucruri esentiale de retinut cu privire la mariaj:
Primul este de a face lucruri bune: Casatoria dragi frati, nu este o simpla indragostire, un flash (baietii isi pierd capul si se gandesc zi si noapte la ele, si invers, asta e povestea lui Romeo si Julieta), nu , nu este asta, inainte de toate este Responsabilitate si Seninatate. Ascultandu-l pe Profet*salat* care ne explica pentru ce motive ar trebui sa ne casatorim ne motiveaza intr-un hadith: "Femeia trebuie sa fie luata in casatorie pentru unul din cele 4 motive: pentru bunurile pe care le are, pentru reputatia sau onoarea familiei sale sau ale ei, pentru frumusetea sa si pentru religia sa. Alege-o pe cea care are religia si vei fi satisfacut"
Asta pentru ca toate celelalte trec ... dar religia , pietatea, raman pana la sfarsit. Frumusetea e trecatoare, o femeie e frumoasa azi , maine imbatraneste, s-a terminat. Ea are bani, bunuri, maine se duc. Ea are reputatie , maine aceasta reputatie se poate destrama in orice moment... Dar pietatea ei , As Salah, ramane pana la sfarsit.
De asemenea intr-un alt hadith Profetul*salat* spune:
"in lumea aceasta este numai placere si cea mai buna dintre placeri este femeia pioasa"...pentru ca cel care are o sotie pioasa are tot. Poti avea o femeie foarte frumoasa , dar risti sa traiestiun infern, un cosmar cu ea. Din contra daca ai o sotie pioasa nu. Bineanteles trebuie ca si ea sa te placa.
Dar vreau sa va spun un lucru dragi frati, faceti in asa fel incat frumusetea femeii sa echivaleze cu sarea pe care o puneti in mancare. Punem sare atat cat mancarea sa nu fie lipsita de gust, faceti in asa fel incat aceasta frumusete sa fie condimentul pe care ti-l pui in platoul tau... nu faceti din frumusete criteriul principalcaci toti cei care au ales acest drum au l-au regretat cat de putin.

maryam
05-15-2007, 12:12 PM
:give_rose: :salam: Mashaa ALLAH Madyna:give_rose:
Cred ca cel mai bun sfat care se poate da unor tineri este sa-si cladeasca aceasta viata comuna pe acest fundament al pietatii.
Sa nu lase nici macar pentru o secunda sa intervina in viata lor ipocrizia, interesele, sa nu faca compromisuri, sa comunice si...mai ales sa nu lase problemele sa treaca, fara a le rezolva, pentru ca, cu timpul, acestea se vor agrava.
Un alt lucru foarte important ar fi ca aceste "probleme" sa nu iasa dincolo de usa dormitorului, cel mai bun sfatuitor este ALLAH, la El se cere ajutor; atat timp cat intr-o relatie intervin sfaturi si pareri ale altora, realitatea se poate deforma teribil.
Inshaa ALLAH sa va ajute Bunul ALLAH pe toti sa pastrati aceste momente ale "tineretii" casatoriei...pana la adanci batraneti:D :give_rose:

Madyna
05-15-2007, 12:17 PM
Cat despre barbat, acelasi lucru! Profetul*salat* se adreseaza de asemenea intr-un hadith familiilor ! daca un tanar se prezinta la voi si sunteti satisfacuti de credinta sa si de comportamentul sau, casatoriti-l. Daca nu o faceti coruptia va fi pe pamant¨ (relatat de Abou Daoud si Tirmidhi)
De fapt inchizand usa tanarului care cauta sa implineasca religia sa prin casatorie, ei bine , aceste familii sau acesti oameni, care inchid portile lor, risca sa il impinga pe acest tanar spre adulter!
Toate acestea, sunt reperele principale, dragi frati, in cautarea voastra pentru inceput, faceti alegerea potrivita ca sa nu regretati mai tarziu
Sa trecem acum la lucruri mai importante dupa alegere.
Sa incepem cu sotul. Care sunt obligatiile sale si de asemenea drepturile sale?
Prima sa obligatie este sa isi asume responsabilitatea ca sot si ca sef de familie. De ce? Sura 4- verset34 Din cauza anumitor avantaje pe care Allah:002: le-a dat barbatilor: forta de caracter. putere psihica, etc. si de asemenea datorita resurselor pe care trebuie sa le cheltuiasca pentru familia lor.Sotul este capul de familie, vaslasul, capitanul de bord.
Trebuie sa retinem asta mai ales in epoca noastra unde avem totul invers. Acum femeile sunt cele care comanda, barbatul trebuie doar sa semneze condica si e ok. Este femeia care ia decizii in locul barbatului...:(
Nu , nu trebuie sa existe dictatura , insa nici anarhie.
Profetul*salat* a spus "voi sunteti toti pastori responsabili de turma voastra" ..... adica responsabili de ceea ce este sub autoritatea voastra. Emirul , seful de stat , este responsabil in fata lui Allah:002: de teritoriile sale , de cetatenii sai asa cum sotul este responsabil de caminul sau. Si sotia este si ea responsabila de caminul ei , de interiorul caminului. Ea este o regina la ea acasa. Este responsabila si de educatia copiilor.
Si trebuie sa nu uitam un lucru, tutela, responsabilitatea pe care sotul si-o asuma prin actul de casatoriecare il face sot legal, responsabil direct de sotia sa, el wilaya, este o responsabilitate, o povara si nu o onoare. Este o responsabilitate in fata lui Allah . El va da socoteala de ea in ziua judecatii!

Madyna
05-15-2007, 12:32 PM
Profetul *salat* spune intr-un hadith: "Allah in ziua judecatii va interoga pe fiecare in functie de responsabilitatile sale" .....adica in functie de ceea ce a fost sub autoritatea sa. Le-a pastrat drepturile? Si-a pastrat el responsabilitatea ce a avut-o? Sau din contra le-a neglijat si delasat? Allah :002: v-a interoga sotul cu privire la familia sa si pe sotie cu privire la copii sai..
Vom fi cu totii interogati.
Asadar sa ne pregatim sa ne asumam propriul nostru rol.
Bineanteles aceasta tutela reprezinta ca cheltuiala este obligatorie, este de datoria sotului sa cheltuiasca pentru sotie si sa se ocupe financiar de intretinerea caminului sau, doar daca bineanteles nu exista un alt acord prealabil.
De exemplu: Sotul nu are serviciu , si sotia propune ea singura fara a fi fortata "eu sunt pregatita sa lucrez eu". Se intampla ca in hartii , dar numai si numai in hartii , sotia sa fie seful familiei. Va fi asadar ea care isi va asuma responsabilitatea financiara. Daca sotia spune "sunt pregatiota sa te ajut, pentru a-ti oferi ragaz sa gasesti un serviciu", nu este nici o problema.
Dar aceasta sora , aceasta sotie , Allah sa o protejeze nu trebuie sa uite ca daca este ea cea care cheltuieste nu inseamna insa ca este ea cea care are puterea. Nu. Este numai si numai sotul cel care decide asa cum vom vedea mai tarziu..
Si sotul nu trebuie sa uite ca daca cheltuieste pentru familia sa, si o face cu o intentie sincera, va avea o recompensa asa cum relateaza acest hadith relatat de Al Boukari si Muslimin care Profetul*salat* spune ca atata timp cat dreptcredinciosul sau sotul cheltuieste pentru familia sa , cautand sa-L multumeasca pe Allah, chiar daca nu e vorba decat de o famitura de mancarepentru sotia sa ca ea sa manace, va fi recompensat de Allah.

Madyna
05-15-2007, 12:57 PM
A doua obligatie este de a trata bine sotia, de a se ingriji de ea, de a o respecta. Este cunoscut, si reiau expresia care spune "prima luna este luna de miere", totul e roz, totul e frumos, dupa asta urmeaza "luna de ceapa" pentru ca lacrimile curg, problemele incep...
Trebuie deci o anume seninatate, o anume maturitate, sa tratati bine sotia este o recomndare a Profetului *salat* care spune: "Cel mai bun dintre voi este acela care o trateaza cel mai bine pe sotia sa, familia sa, si eu sunt cel care tratez cel mai bine familia mea" si intr-un alt hadith spune "cel care si-a implinit credinta e cel care si-a implinit comportamentul sau si cel mai bun dintre voi e cel care se poarta cel mai bine cu sotia lui". Femeia nu este o sclava dragii mei frati ci o fiinta onorabila pe care Allah :002: a onorat-o , asadar voi trebuie sa o respectati si sa o tratati asa cum trebuie. In momentul in care ai privat-o de casa ei , sau ai alungat-o de acasa caci ea sta la tine , in domiciliul tau, crede-ma ca in fata lui Allah :002: vei da cont in ceea ce o priveste!
Si ce vrea sa insemne a respecta si a avea grija de sotie?
Asta vrea bineinteles sa insemne , inafara de ceea ce am vazut mai inainte in legatura cu subventionarea nevoilorei , ca sotul trebuie sa ii acorde un anume timp.
Nu fiti ca sotii pe care ii vedem astazi, care intra acasa dupa ce au fost cu alti frati: cand ei sunt cu alti frati, in anumite locuri, in centre, mach Allah ce frate formidabil, dar cand intra acasa la sotia sa, devine un politist, un jandarm. Tinuta de om bun, "tanar dragut", o lasa la vestiar si cum deschide usa salonului devine un alt personaj, ursuz, fara zambet... etc.. Atunci cand Profetul *salat* ne invata dintre regulile politetii , ca atunci cand intram la familiile noastre, la sotiile noastre, sa incepem prin salutul islamului:
<<Assalamu Alaykum wa Rahmatuallah wa Barakatu!>>
trebuie sa zambiti la sotie, sa ii faceti placere!
De asemenea dintre lucrurile de care trebuie sa tineti cont este sa onorati familia sotiei si sa aveti grija de ea.
Chiar daca sa ivit o neantelegere, un conflict , intre tine si familia sotiei, amintesteti ca trebuie sa ai grija de sotia ta inainte de toate. Este o afacere intre tine si ei nu le amesteca pe toate. Deseori auzim plangeri din partea sotiilor "sotul meu petrece mult timp criticandu-mi familia" E cineva aici care ar accepta sa ii fie criticata familia? Sigur ca nu.
Sau cum spunea Profetul*salat* "niciunul dintre voi nu este cu adevarat credincios pana ce nu doreste pentru aproapele lui ceea ce doreste pentru el insusi!"

Madyna
05-15-2007, 01:18 PM
A treia obligatie este sa o instruiti pe sotia voastra cu privire la religie
Sotia nu este o servitoare, buna la toate, ea nu trebuie sa fie tot timpul inchisa in bucatarie. Sa nu transformati caminul in restaurant. In fiecare zi sunt alti frati care sosesc si saraca sotie din ziua in care s-a maritat este tot timpul in bucatarie, nu stie culoare altor pereti ai casei.
De cum termina de spalat vasele, alte noutati incep.. el spune "Ya Aisha , in seara asta am 5 frati care vor sosi". Pana la acel punct in care unii din frati povestesc ca din cauza ca au atat de multi invitati ei nici macar nu isi mai vad sotiile ... ele se culca seara ei nu le vad... Nu trebuie sa exagerati!
Eliberatii timpul ei , timpul pentru instruire!
Atunci anume frati vor spune "Ah nu! Nu, e mai bine ca ea sa ramana ignoranta pentru ca in ziua in care va invata, va deschide urechile si ochii, va incepe sa aibe aere cu mine!".... asta nu merge asa.
Acordatii dreptul ei la instruire.
Ai uitat tu cum ca Profetul cand primea intrebari cu privire la femei de ordin pudic , din pudoare le trimitea la Aisha*salat* pentru ca ea era apta sa raspunda pentru ca profetul a instruit-o.
Atunci frate , daca ai un nivel de stiinta suficient , acorda sotiei tale timp sa o instruiesti.
Daca tu nu ai acest nivel, si daca tu insuti inveti , creeaza-i ei un cadru adecvat pentru ca ea sa se instruiasca. Cumpara-i carti, cumpara-i casete, fa in asa fel incat ea sa poata sa urmeze un cursintr-un loc care este bun , evlavios, si cu conditia sa-i amintesti ca nu pentru ca ea va urma un curs inseamna ca trebuie sa delese caminul ei. Sau ca ea sa iasa spunand "Eu n-am timp de casa, eu studiez Shih de Boukhari." Ei bine inainte sa studiezi ocupa-te de casa mai intai, apoi instaleaza-te in salon, ia-ti cartea ta si citeste cat poftesti.
Deci atentie nu trebuie din cauza studiului sa sacrifici caminul.
Asta e o plangere a mai multor frati carora sotiile le pleaca la dreapta si la stanga si delasa caminul lor. Asta nu e bine. Trebuie sa acordati fiecarui lucru timpul sau.

Madyna
05-15-2007, 01:46 PM
Iata si un rezumat al drepturilor sotilor:
Primul sau drept este acela asupra sotiei sale. Supunerea, pentru ca el e capul familiei, si sotia trebuie sa fie fericita ca Allah :002: a eliborat-o de aceasta responsabilitate. Sunt femei care alearga dupa putere, care fac concurenta sotilor sa ia fraiele puterii, sa faca o lovitura de stat! Nu!
Trebuie sa ne amintim ca alhamdulillah noi nu suntem responsabile, ca a fi responsabil este o povara. Cand tu nu esti responsabil esti linistit, ai constiinta linistita.
Supunerea sotiei in fata sotului este o notiune foarte rau inteleasa de multe dintre surorile noastre
Atunci cand Allah :002: a dat la fiecare fiinta rolul sau si fiecare ar respecta rolul sau, eu va asigur ca aceasta lume ar fi mai buna. Ce spune Profetul *salat* cu privire la supunerea femeii? "daca ar trebui sa ordon cuiva sa se prosterneze in fata altcuiva , as ordona sotiei sa se prosterneze in fata sotului ei"
Toate astea pentru a sublinia importanta supunerii..
Femeia, sotia, sora, risca sa piarda paradisul din cauza nesupunerii fata de sotul ei, de aceea Profetul spune cu privire la sotia care paraseste patul si refuza sa doarma cu sotul ei:"daca sotia paraseste patul sotului, ingerii nu inceteaza sa o blesteme pana dimineata!"
Dar de asemenea ascultarea implica ca sotul sa ordone ceea ce este corect, conform cu islamul
Din contra daca el ordona ceva ce nu e in conformitate cu islamul ea trebuie sa nu se supuna pentru ca Profetul*salat* spune:
"nu este o supunere a unei creaturi in nesupunerea fata de Creator!"
Femeia asculta sotul ei atata timp cat el ordona ceea ce este corect, convenabil, licit, ceea ce Allah:002: ne-a invatat in Coran si ceea ce Profetul Mohamed *salat* ne-a invatat cu privire la Sunna. Dar daca el ordona altceva , ea trebuie sa spun NU.
Al doilea drept este cel cu privire la respectul pe care sotia i-l datoreaza si despre care am vorbit
Al treilea drept este ca sotia nu poate posti posturile suplimentare (nu cel din ramadan) fara autorizatia sotului. Profetul*salat* spune: "nu este permis unei femei sa posteasca fara permisiunea sotului" (comentariul lui Mustafa Kastit: trebuie inteles postul suplimentar , acel de luni si joi de exemplu) Se poate intampla ca sotul sa aibe nevoie de ea atunci cand ea e in post.. El vrea sa si-o apropie, ea posteste....
De asemenea ea nu poate invita la ea acasa decat persoane pe care sotul le agreeaza.
Dar sotul nu trebuie sa fie nedrept... caci se intampla cateodata ca sotii sa isi impiedice soacrele sau cumnatele sau cumnatii sa o viziteze pe sotia sa. El trebuie sa fie corect, este permis numai intr-un singur caz, doar daca sotul remarca ca acest anturaj o influenteaza pe sotia lui in sensul rau. Asta e alta chestie. Aici el trebuie sa isi impuna punctul de vedere si sa spuna "nu vreau sa ii vad la mine acasa" . Allah :002: nu accepta nedreptatea.

Madyna
05-15-2007, 01:48 PM
Asta a fost in ceea ce priveste drpturile si obligatiile sotilor si inchallah voi continua la fel in cazul sotiilor mai tarziu!

gabriela guettat
05-16-2007, 10:44 AM
:salam: Habibty,mashallah,ce munca frumoasa,ashteptam continuare inshallah!:give_rose: :give_rose: :give_rose:

daniela_muslimah
05-16-2007, 04:45 PM
Ascultandu-l pe Profet*salat* care ne explica pentru ce motive ar trebui sa ne casatorim ne motiveaza intr-un hadith: "Femeia trebuie sa fie luata in casatorie pentru unul din cele 4 motive: pentru bunurile pe care le are, pentru reputatia sau onoarea familiei sale sau ale ei, pentru frumusetea sa si pentru religia sa. Alege-o pe cea care are religia si vei fi satisfacut"




surioara mea.. :give_rose:

eu as face o corectura.. cred ca hadith-ul tradus corect:

"Femeia poate fi (nu Trebuie) luata in casatorie pentru unul din cele 4 motive.. adica Oamenii sunt cei care se casatoresc de obicei pentru acestea, dar Profetul *salat* a spus (in inteles): oamenii de obicei se casatoresc pentru aceste motive, voi insa casatoriti-va cu cea pioasa... :)

Insha'a Allah.. cine stie hadith-ul in Araba si poate traduce mai bine...

~~~

:give_rose:

..

imanikka
05-16-2007, 08:20 PM
surioara mea.. :give_rose:

eu as face o corectura.. cred ca hadith-ul tradus corect:

"Femeia poate fi (nu Trebuie) luata in casatorie pentru unul din cele 4 motive.. adica Oamenii sunt cei care se casatoresc de obicei pentru acestea, dar Profetul *salat* a spus (in inteles): oamenii de obicei se casatoresc pentru aceste motive, voi insa casatoriti-va cu cea pioasa... :)

Insha'a Allah.. cine stie hadith-ul in Araba si poate traduce mai bine...

~~~

:give_rose:

..


Daniela acest hadith l-am citit de vreo doua ori si asa cum a scris Madyna , ce-i drept l-am citit in rom si tot am ramas putin surprinsa, apoi am inteles in felul urmator. Adica un barbat poate sa se casatoreasca cu :

- o femeie avuta
- o femeie cu onoare
- cu o femeie frumoasa
- cu o femeie credincioasa

si aici vine ,,sfatul ,, Alege-o pe cea care este credinciosa...

As face comparatie cu ayat care ne spune ca barbatul are voie la 4 sotii dar sa se comporte cu toate la fel , aceasta fiind aproape imposibil zice ca mai bine ia-ti una ( scuze ptr interpretare :))

Allah stie cel mai bine

daniela_muslimah
05-17-2007, 12:38 AM
Daniela acest hadith l-am citit de vreo doua ori si asa cum a scris Madyna , ce-i drept l-am citit in rom si tot am ramas putin surprinsa, apoi am inteles in felul urmator. Adica un barbat poate sa se casatoreasca cu :

- o femeie avuta
- o femeie cu onoare
- cu o femeie frumoasa
- cu o femeie credincioasa

si aici vine ,,sfatul ,, Alege-o pe cea care este credinciosa...

As face comparatie cu ayat care ne spune ca barbatul are voie la 4 sotii dar sa se comporte cu toate la fel , aceasta fiind aproape imposibil zice ca mai bine ia-ti una ( scuze ptr interpretare :))

Allah stie cel mai bine




Iman... :give_rose:.. nu in romana.. ma refer la hadith _ in araba..

adica traducerea corecta cred ca ar fi "se poate casatori cu"...

si nu "trebuie"...

insemnad ca "barbatii sunt cei care de obicei se casatoresc fie pentru bani, fie pentru frumusete, ori statut.. dar Profetul (sal Allahu alayhi wa salam) spune sa se casatoreasca Cu cele Pioase"..

spun asta pentru ca asa am gasit si in cartea cu barbatul musulman ;)
si in alte versiuni in engleza..

si mai mult decat atat.. chiar asa mi s-a spus mai demult: multi inteleg gresit acest hadith, si cred ca Profetul *salat* spune ca se pot casatori pentru oricare din aceste 4 motive.. si spun: "eu m-am casatorit cu ea pt. frumusete, eu pentru bani etc"

insa de fapt, hadithul nu spune asta! ci spune ca "te Poti casatori cu o femeie pt. patru lucruri" = oamenii de obicei se casatoresc pentru unul din aceste patru lucruri. Insa eu (Profetul _ *salat* ) va spun: "alegeti-o pe cea religioasa"...

iar eu stiam ca e altfel, nu "vei fi satisfacut", ci e o expresie: "sa-ti fie mainile sterse cu praf"

adica, daca nu te casatoresti cu cea pioasa, sterge-ti mainile in praf = nu ai nimic in mainile tale, decat numai praful adica Ai Pierdut (daca ai ales pe altcineva decat pe cea religioasa)..

si la fel si pt femei :D

un sot pios.. :p

Madyna
05-29-2007, 05:25 PM
Imi cer scuze intai pentru revenirea tarzie asupra subiectului si in randul secund pentru neexactitatea catorva termeni asupra carora mi-a fost atrasa mai sus atentia.
Tin sa precizez ca aceasta postare e o traducere din franceza a unui discurs tinut de Mustapha Kastit cu ocazia celebrarii unei casatorii
In continuare o sa continui cu partea a 2-a a discursului acestuia care se refera la femei.

:smile06:

Madyna
05-29-2007, 05:41 PM
Am vazut principalele drepturi pe care sotul le are asupra sotiei sale.
Trecand acum la sotie , inversam rolurile si incep cu obligatiile sale.
Prima sa obligatie pe care deja am vazut-o este ascultarea, supunerea.
A doua sa obligatie pe care de asemenea am vazut-o este respectul fata de sotul ei
A treia obligatie este de a-si aminti de binefaceri. Ea sa isi aminteasca de binefacerile pe care sotul i le aduce.
De ce? Pentru ca Profetul*salat* a zis:
"Am observat oamenii din infern si am vazut ca in cel mai mare numar erau femei" companionii au intrebat de ce? El a raspuns: "pentru ca ele nu cred". Companionii au intrebat din nou "Ele nu cred in Allah:002: ?" Imediat el a raspuns "Nu, ele nu cred in bunul tratament pe care sotii lor li-l ofera" Unul dintre voi o trateaza bine pe sotia sa pe o durata mare de timp, el are grija ei , o trateaza bine, se arata atent, etc.. , in ziua in care el comite o eroare, ce spune ea?: "Sincer tu, niciodata nu am vazut ceva bun de la tine, nu esti bun de nimic!"
Si asta e grav!
Iar Profetul*salat* ne avertizeaza cu privinta la aceasta.
Aceste femei castiga infernul usor.
Ele nu cred , ele uita intreaga perioada in care sotul le-a tratat bine.

Madyna
05-29-2007, 05:52 PM
O alta obligatie : Sa isi sustina sotul.
Sa il sustina in momentele dificile.
Este foarte important si in acest fel se poate construi un camin, un cuplu solid.
In acest fel corabia avanseaza si soseste inch'Allah in portul cel bun.
Dimpotriva daca sotul soseste acasa epuizat si pe deasupra nu are o sotie care sa il primeasca cum se cuvine ci una care il primeste cu "unde ai fost? ce ai facut? cati bani ai adus? bla-bla-bla bla-bla-bla.." Atunci el isi spune "Deja sunt obosit, la serviciu m-au enervat cu adevarat, si cand sosesc acasa trebuie sa suport alte comentarii: n-ai facut cutare! Ai uitat cutare!" ....Si asa cuplurile zboara in vant..
Nu !
Cand sotul se intoarce, sotia trebuie sa il primeasca ca pe un rege! Eu spun "rege"dar nu trebuie nici sa exagerati, nu trebuie sa puneti un covor rosu, flori, etc... dar ceea ce vreau sa spun e ca trebuie sa il primiti bine

Madyna
05-29-2007, 06:08 PM
O alta obligatie este aceea de a se face frumoasa pentru sotul saupentru ca traim intr-o epoca in care exista multa fitna, dezordine.
Barbatul iese din casa si vede peste tot femei practic goale in societatea contemporana femeia trebuie deci sa isi joace rolul, sa se infrumuseteze pentru el, sa se prezinte in cea mai buna forma atunci cand el se intoarce seara.Si sa infrumuseteze si casa.
Din contra daca casa miroase zi de zi a condimente si ceapa , la fel si sotia, ei bine el se va satura.
Ea trebuie sa se infrumuseteze si sa fie prezentabila.
Pentru aceasta ea trebuie sa puna parfum si machiaj... de exemplu
De asemenea femeia nu trebuie sa se infrumuseteze decat pentru sotul ei, si ea nu trebuie sa iasa machiata...
Daca ea se infrumuseteaza , o face pentru sotul ei si pentru nimeni altcineva.
Dar atentie dragi frati , nu cereti lucruri de la sotiile voastre pe care voi uitati sa le faceti... voi intrati mereu in salopeta, mirosind a peste, nu-i asa? ori parul vostru e mereu ciufulit... nu , nu , nu nu merge asa...
Tu de asemenea drag frate , trebuie sa fii prezentabil, tu de asemenea trebuie sa te infrumusetezi pentru ea.
Pentru ca daca sotul este tentat de femei , atentie, sotia de asemenea poate fi tentata de barbati. De ce? Pentru ca Iblis circula in individ cum circula sangele in vene, vedeti voi?
Trecem repede la drepturile sotiei care sunt acela de a fi bine tratata, atat ea cat si familia ei , si dreptul la educatie.

Madyna
05-29-2007, 06:44 PM
Ajung la sfarsit, ramanand doar doua ultime puncte de abordat.
Primul: amintesc viitorilor soti aici prezenti inch'Allah, si tuturor fratilor care sunt viitori soti si tuturor surioarelor care sunt viitoare sotii, amintesc fratilor ca femeia cu care se va casatori inch'Allah , nu e nici Hafs , nici Aisha, nici Khadija, nici Myriam , fie ca Allah sa fie multumit de ele, in schimb este o fiinta care are calitati si defecte.
De ce spun asta?
Pentru ca cateodata se intampla ca tanarul barbat pana ce sa se casatoreasca cu o tanara femeie, el vede totul in roz, "machallah cutare , machallah cutare! " dar cand incepe sa traiasca cu ea el remarca anumite defecte si incep problemele..
Inversul este de asemenea valabil! Sotia il ia pe viitorul sot ca pe un cavaler, ea il ia drept Abou Bakr sau Othman sau Ali radiallahu ajma'in..... Ea isi imagineaza credinta lui Omar, pietatea lui Othman sau Ali.... ea vede un frate , machallah ce frate! Ea vede totul in roz, stele peste tot!
Dar din nefericire cand incetul cu incetul incepe sa traiasca cu el , ea remarca anumite defecte si incepe sa priveasca simplu totul in negru.
Trebuie sa fim senini.
Ea trebuie sa isi spuna "am luat in casatorie un barbat care are calitati si defecte. Calitatile lui voi incerca sa le sporesc iar defectele sa le aplanez" si invers pentru sot despre sotia sa.
Al doilea si ultimul punct , si pe care nu il doresc este acela cand se va ivi un conflict intre soti
Care este solutia? Ce trebuie facut?
Trebuie ca femeia sa plece si sa goleasca casa cum am auzit deseori despre frati casatoriti care s-au trezit cu o masa , 3 farfurii , 4 linguri si 5 furculite?
Femeia a golit totul cu un camion si a plecat.
E asta islamul?
Islamul ne recomanda asta?
Si ei se duc la tribunale acum , e plin de dosare de divort!
Daca vreti sa divortati iar divortul e ultima solutie dupa ce a-ti incercat reconcilierea, dupa ce a-ti incercat sa resudati legaturile, Allah ne da solutia fie o readuceti inapoi fie o eliberati in cel mai mare respecte si onoare.
Pentru ca acum cativa isi imagineaza ca divortul este o lupta si o disputa oficiala. Trebuie sa se lupte si sa se certe ca sa divorteze dupa ei, si auzim frati si surori spunand "Ia-ti avocat ca imi iau si eu!"Subhanallah, putem sa juram ca suntem intr-un meci de box unde fiecare isi are sponsorul sau.
Solutia , daca exista o problema , este sa ne asezam si sa discutam!
Si as da un sfat bun si retineti bine aceasta lectie : Femeia in general are temperamentul sau ... retine mult... inmagazineaza...
Barbatul se exprima mult mai usor decat femeia, ea are multa memorie pentru a inmagazina si intr-o zi va da pe-afara , va exploda si pentru asta sotul trebuie sa fie inteligent si sa observe zambetul ei si tristetea ei... el trebuie din cand in cand , sa masoare temperatura sa vada daca a ramas la 30 grade , e bine , daca nu e cazul el trebuie repede sa remedieze problema , asadar sa se aseze si sa discute. Si problema la multe cupluri e ca nu exista dialog. Am spune ca sunt doua fiinte care traiesc fiecare singur... Trebuie sa dialogam si sa evitam acuzatiile mutuale
Sotul incepe sa zica "e din cauza ta! tu ai facut cutare , tu ai facut cutare..." , sotia acuza si ea ! tu esti cel care a spus cutare!" si Sheitan umfla lucrurile si totul explodeaza si la sfarsit fiecare pleaca avand inima plina de ura fata de aproapele lui ... nu!
Dar daca cuplul nu reuseste cu adevarat sa isi rezolve problemele atunci trebuie recurs la oameni de stiinta , sau la apropiati din cele doua familii cu conditia ca acestia sa fie intelepti nu ca ei sa doreasca sa apere membrul familiei lor impotriva celuilalt.
Daca va temeti de o disputa intre familii convocati un arbitru din fiecare familie care sa discute si sa gaseasca o solutie pentru acest cuple.
Fie ca Allah sa protejeze fiecare musulman si fiecare musulmana!
-discurs al lui Mustapha Kastit pronuntat cu ocazia unei casatorii

iman99
08-23-2007, 02:15 AM
Asalamu aleikom wrahatulah w barakatu

M asha Allah Allah sa fie multumit de voi.
In legatura cu haditul de mai sus..sus sus:D ...despre casatorie.
A fost o emisiune pe huda tv despre acest subiect iar sheik waleed basyouni a spus:
Cea mai importanta este credinta..cat de credincioasa este persoana respectiva.Apoi a spus urmatorul hadith.

Profetul Mohammad*salat* a spus:Daca un om religios si cu principii morale iti cere sa se casatoreasca cu fata ta,atunci marit-o cu el.Altfel va fi mare paguba si coruptie pe pamant.(al- Bukhary si muslim)

Apoi a spus: Fiecare barbat are idealul feminin cat de cat.Normal ca barbatul isi doreste ca femeia sa fie si frumoasa.Apoi el a intrebat un student....ce anume ai intreba despre o femeie? Stundentul a rasppuns: Despre credinta ei bineinteles...iar sheikul a spus: Gresit!!!!

In primul rand intreba cum arata,,...apoi intreaba de credinta ei...pentru ca daca intrebi intai despre credinta si persoana iti raspunde da e f credinciosa... atunci intrebi cum arata? ti-i se rasunde ca e creola..iar tu vrei sa fie alba ..si tu o respingi ..inseamna ca ai respins credinta...care este cea mai importanta.
Intreaba despre cum arata despre familie etc si daca te intereseaza in continuare intreba cel mai important lucru despre credinta ei.