PDA

View Full Version : Optimismul



khadija
05-19-2007, 06:34 PM
~OPTIMISMUL~



Se intampla ca pe parcursul vietii sa traversam perioade dificile care ne fac sa vedem viata nu chiar in culorile cele mai deschise. Atunci suntem tentati sa ne lasam prada gandurilor pesimiste. Si asta nu e bine deloc . Fiindca nu stiu cum si de ce, raul se propaga mai repede decat binele. Imediat ce gandurile rele apar, ar trebui oprite.Fiindca odata instalate, se inmultesc, isi fac loc, se atrag unele pe altele si este foarte greu sa le inlaturi.

Cand traversam o asemenea perioada care se tot prelungea de ceva vreme, nu mai stiu daca mi-a spus cineva sau am citit pe undeva, ca seara inainte sa adorm sa ?refac? mental ziua care urma sa se incheie. Si am fost uluita!!! Fiindca ziua care se terminase in care eu ma simtisem extrem de nefericita avusese o gramada de lucuri bune pe care pur si simplu le ignorasem. Eram atat de obisnuita cu ele, incat uitasem sa fiu multumita ca le am, uitasem sa ma bucur de ele. Si m-am gandit ce stare de inconstienta trebuie sa fii avut, sa nu fii realizat ca, sigur, sunt momente in viata noastra lucrurile nu merg foarte lin dar nu merg toate lucrurile prost in acelasi timp si nu trebuie sa lasam ca ceva ce nu merge sa influenteze si celelalte sfere ale vietii noastre. Iar pentru lucrurile care nu merg intotdeauna, exista rezolvari. Trebuie aflate solutiile si trecut de la gandire la actiune. Imediat.

In aceeasi ordine de idei, zilele trecute rasfoiam o revista care-mi spunea acelasi lucru: sa fac liste cu momentele in care am fost fericita anul asta, cu oamenii pe care ii iubesc, cu ce primesc din partea lor, cu ce ofer, lucruri bune care mi s-au intamplat in viata , persoane carora vreau sa le multumesc etc. si din nou m-am uimit: uit, trec zilele si uit de cate lucuri bune mi se intampla. Uit si fac aceeasi greseala: le iau ca si cum mi s-ar cuveni.

Cand nu te nasti cu o natura optimista sau o natura care este jumatate optimista, jumatate pesimista, care nici asa nu e bine se pare, poti sa o dobandesti. Sa iei modele. Fiindca optimismul este molipsitor. De cate ori nu am stat in preajma unei persoane optimiste si ne-am incarcat de energie, ne-am simtit foarte bine? Si am copiat aproape fara sa vrem comportamentul ei, cel putin cand inca eram sub influenta ei? Si de fiecare data cand ceva nu mergea bine in viata noastra, mergeam spre persoana optimista sa ne incurajeze, sa ne incarce s.a.m.d.?

Cred ca ar trebui vazute beneficiile optimismului ca sa ne dam seama de necesitatea iminenta a adoptarii lui ca mod de viata.

Cand ne gandim la optimism, ne gandim ca la un mod de a gandi- de a vedea partea buna a lucrurilor. Care nu este complet daca nu i se adauga actiunea. Fiindca fara actiune ar fi vorba doar de gandire pozitiva. Care gandire pozitiva absoluta, idealismul, este irealist in timp ce optimismul este realist. Idealismul este o tendinta de a neglija realitatea. Si atunci avem nevoie si de gandirea negativa intrucat ne protejeaza si ne permite sa ramanem realisti. Nu putem sa ne uitam numai la fata pozitiva a lucrurilor, ignorand partea negativa. Este fals. Si neconform cu realitatea.
Optimismul este alcatuit din realism si din speranta. In care exista prudenta si luciditate cu privire la obstacolele prin care are de trecut. Nu poti sa spui orbeste ca nu exista probleme, ca totul este foarte bine. Probleme vor fi intotdeauna dar ne putem adapta. Actionand, cu speranta ca lucrurile vor merge bine.

In acelasi timp ne gandim cum putem ramane optimisti cand ne uitam la starea lumii? Cu razboaie, atentate, cutremure, boli incurabile, etc. Cum putem indura asemenea calamitati, pastrand o privire optimista asupra viitorului? Sa ne gandim ca maine va fi mai bine?

Si cu toate astea, cu totii am vazut persoane carora li se intamplasera lucruri foarte grave in viata, tragedii chiar, si care reuseau sa-si pastreze aceeasi privire optimista asupra vietii. Si ne-am intrebat cum pot? Pentru ca ei stiu ca optimismul nu tine de circumstante exterioare, de starea lumii, ci tine de interior, de capacitatea noastra de a percepe binele, de increderea in sine si de bucuria de a trai.

O solutie ar fi de a incepe cautarea fericirii personale pentru a putea supravietui intr-o lume plina de probleme. Fiecare trebuie sa-si detecteze sursele de satisfactie ca sa le poata folosi si sa-si creeze lumea care ii corespunde. Acest optimism se hraneste cu ideea foarte simpla ca exista solutii la orice problema. Poate imperfecte. Dar exista.

Bucuria de a trai nu se regaseste in realizarile marete, in posesiile materiale, ci este cea pe care o vedem in actele de toate zilele, in micile lucruri, in fericirile acelea prostesti de a te plimba pe strada aiurea, de a simti mirosurile pomilor infloriti sau a unei brutarii, de a te uita la un catel cum se joaca, la un copil, de a fii fizic langa oamenii pe care ii iubesti fara sa faci nimic special doar sa fii acolo? As putea sa scriu la infinit despre toate acele lucruri care ne aduc bucurie in viata, ne fac sa fim fericiti dar pe care nu stim sa le apreciem in momentul in care ni se intampla. Ce bine ar fi daca cel putin o data pe zi ne-am opri si am spune: ? Stop! Acum ma bucur, acum chiar sunt fericita!? Sa avem constiinta permanenta a lucrurilor care ni se intampla. Pacat ca la scoala, prin atatea lucruri pe care le invatam, nu invatam unul fundamental. Cum sa ne bucuram de viata. Prin constientizarea prezentului. Care asa cum ma gandesc mereu, este singurul care ne apartine.

Viata trebuie luata in serios dar nu trebuie privita ca o drama dar nici ca un poem. Trebuie sa privim lucrurile la justa lor importanta: sa nu luam in serios pe cele care n-au importanta si nici sa ne batem capul pentru cele care nu merita. Si sa ne concentram asupra lucrurilor bune si frumoase pe care le avem in viata si nu asupra celor negative.

Mi-a placut foarte mult un citat de al lui Shakespeare:?Unii se plang fiindca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini ?.
Frumos, nu?

maryam
05-19-2007, 11:47 PM
Inshaa ALLAH...sa aiba aplicabilitate, stii cum e, teoria ca teoria :scenic: , da` practica ne omoara :999: .
Cred ca, alhamdulillah apartenenta la islam iti pune in mana toate ustensilele pentru a deveni- dc cumva nu esti, un optimist permanent.
Pomenirea lui ALLAH, citirea Coranului, Rugaciunea, Meditatia, alhamdulillah reprezinta separat sau impreuna antidotul pesimismului, al depresiilor, al neacceptarii si/sau neintelegerii destinului....

Mariyah
05-22-2007, 04:49 PM
.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .

khadija
05-22-2007, 04:54 PM
Inshaa ALLAH...sa aiba aplicabilitate, stii cum e, teoria ca teoria :scenic: , da` practica ne omoara :999: .
Cred ca, alhamdulillah apartenenta la islam iti pune in mana toate ustensilele pentru a deveni- dc cumva nu esti, un optimist permanent.
Pomenirea lui ALLAH, citirea Coranului, Rugaciunea, Meditatia, alhamdulillah reprezinta separat sau impreuna antidotul pesimismului, al depresiilor, al neacceptarii si/sau neintelegerii destinului....


Cu practica....asa e:)e usor sa dai din gura...sau din taste:scenic: ...insa cand vine momentul -----stratiei live...e mai greu de indeplinit.
Iti dau dreptate in ceea ce priveste credinta noastra...si , totusi,pentru a fi optimist permanent...cred ca ar trebui sa fii supranatural.Toti avem in viata perioade de pesimism,pe care le putem depasi rugandu-ne , meditand...asa cum ai spus si tu;) ...si nu in ultimul rand sa avem speranta ca de undeva va veni un ajutor...poate chiar atunci cand ne vom astepta mai putin.;)

ommuhee
05-22-2007, 11:29 PM
uite cind citesti ceea ce ai postat tu imi aminteste de o perioada din viata mia in privinta optimizmului,dar intradevar mam convins ca Allah ma ajutat sa inving acele momente si sint sigura ca orce musulman care iii este gindul tot la Allah si cu speranta va trece de pesimizm.
foarte buna teorie, mersi tie.

Rafa'
05-29-2007, 10:30 AM
Assalamu aleykum


Cercetarile psihologice dezvaluie ca optimismul deschide toate usile in viata. Oamenii optimisti isi gasesc cu usurinta slujbe, au mai mult succes la sexul opus, reusesc mai repede sa-si atinga scopurile pe care si le propun si sint mai simpatizati de catre cei din jur. Sa fii optimist nu-i chiar simplu cind toate ti se asaza in cale de-andoaselea! Dar, daca intelegi ca pesimismul, ingrijorarea, teama, deprimarea sau nefericirea nu-ti asaza o statuie in Piata Revolutiei, merita... sa schimbi macazul in mod deliberat. Exista oameni care se distreaza pe seama dramelor proprii, ori au inspiratia si intelepciunea extraordinara de a cauta in rau partea buna si-n drama un drum catre reusita. Firea omeneasca este optimista prin esenta. Chiar daca pruncul vine pe lume plingind, plinsul lui este semnul Vietii. Optimismul se diminueaza, uneori pina la disparitie, de indata ce omul incepe sa treaca viata, lucrurile si intimplarile prin firul judecatii mentale. Mintea intuneca optimismul si, prin aceasta, abate fiinta umana de la firea sa. Un simplu "nu pot", "nu am cutare lucru", "nu sint iubit", "nu cistig niciodata ce-mi doresc" bulverseaza firea si ne abate de la viata.
Optimismul sprijina viata. Emana bucurie si speranta, iar in fata bucuriei usile... lumii se deschid in mod magic. Apoi, ne place enorm sa ne aflam in compania persoanelor care zimbesc, se bucura, a celor care emana optimism si bunavointa, cum ne infioara gindul de a intilni pe cineva care se vaicareste continuu. Cercetatorii au constatat ca optimismul este si molipsitor; in preajma unui om optimist si placut, devenim optimisti si placuti. Ne simtim inaripati, ca si cum o mare dragoste ar fi dat buzna peste noi. Optimistii ocupa cele mai bune slujbe - ne spun psihologii si sint intotdeauna cotati ca cei mai buni profesionisti. Optimistul nu-si permite prea mult sa se scufunde in "butoiul cu melancolie", nici sa ramina cu ochii pironiti in tavan, unde isi vede meritele nerecunoscute. Optimistul nu cedeaza impresiilor negative ale celor din jur, pentru ca instinctul sau il sprijina in intelegerea faptului ca lumea inconjuratoare isi exprima propria minte de cite ori exprima... o opinie. El crede in reusita si reusitele il urmeaza. El spera si speranta ii da aripi. El crede si credinta ii da dreptate. Fiinta umana nu este condamnata la negativitate si suferinta, caci ea are in fiecare clipa sansa de a-i da vietii o interpretare optimista. Modul in care interpretam tot ce ni se intimpla este cheia alegerii in viata si cheia care incuie sau descuie drumul catre tot ce-i mai bun sau mai rau pentru noi. A fi optimist este o alegere inteleapta, care devine automatism (deci energie inconstienta). In orice situatie am fi, optimismul ne ajuta s-o depasim cu intelepciune si sa-i atenuam forta atunci cind nu-i chiar ceea ce ne dorim.

Cred cu tarie ca optimismul si speranta reprezinta partea luminoasa a omului.

khadija
05-30-2007, 08:45 PM
Assalamu aleykum


Cercetarile psihologice dezvaluie ca optimismul deschide toate usile in viata. Oamenii optimisti isi gasesc cu usurinta slujbe, au mai mult succes la sexul opus, reusesc mai repede sa-si atinga scopurile pe care si le propun si sint mai simpatizati de catre cei din jur. Sa fii optimist nu-i chiar simplu cind toate ti se asaza in cale de-andoaselea! Dar, daca intelegi ca pesimismul, ingrijorarea, teama, deprimarea sau nefericirea nu-ti asaza o statuie in Piata Revolutiei, merita... sa schimbi macazul in mod deliberat. Exista oameni care se distreaza pe seama dramelor proprii, ori au inspiratia si intelepciunea extraordinara de a cauta in rau partea buna si-n drama un drum catre reusita. Firea omeneasca este optimista prin esenta. Chiar daca pruncul vine pe lume plingind, plinsul lui este semnul Vietii. Optimismul se diminueaza, uneori pina la disparitie, de indata ce omul incepe sa treaca viata, lucrurile si intimplarile prin firul judecatii mentale. Mintea intuneca optimismul si, prin aceasta, abate fiinta umana de la firea sa. Un simplu "nu pot", "nu am cutare lucru", "nu sint iubit", "nu cistig niciodata ce-mi doresc" bulverseaza firea si ne abate de la viata.
Optimismul sprijina viata. Emana bucurie si speranta, iar in fata bucuriei usile... lumii se deschid in mod magic. Apoi, ne place enorm sa ne aflam in compania persoanelor care zimbesc, se bucura, a celor care emana optimism si bunavointa, cum ne infioara gindul de a intilni pe cineva care se vaicareste continuu. Cercetatorii au constatat ca optimismul este si molipsitor; in preajma unui om optimist si placut, devenim optimisti si placuti. Ne simtim inaripati, ca si cum o mare dragoste ar fi dat buzna peste noi. Optimistii ocupa cele mai bune slujbe - ne spun psihologii si sint intotdeauna cotati ca cei mai buni profesionisti. Optimistul nu-si permite prea mult sa se scufunde in "butoiul cu melancolie", nici sa ramina cu ochii pironiti in tavan, unde isi vede meritele nerecunoscute. Optimistul nu cedeaza impresiilor negative ale celor din jur, pentru ca instinctul sau il sprijina in intelegerea faptului ca lumea inconjuratoare isi exprima propria minte de cite ori exprima... o opinie. El crede in reusita si reusitele il urmeaza. El spera si speranta ii da aripi. El crede si credinta ii da dreptate. Fiinta umana nu este condamnata la negativitate si suferinta, caci ea are in fiecare clipa sansa de a-i da vietii o interpretare optimista. Modul in care interpretam tot ce ni se intimpla este cheia alegerii in viata si cheia care incuie sau descuie drumul catre tot ce-i mai bun sau mai rau pentru noi. A fi optimist este o alegere inteleapta, care devine automatism (deci energie inconstienta). In orice situatie am fi, optimismul ne ajuta s-o depasim cu intelepciune si sa-i atenuam forta atunci cind nu-i chiar ceea ce ne dorim.

Cred cu tarie ca optimismul si speranta reprezinta partea luminoasa a omului.

SHUKRAN , Rafa:smile06: Sunt perfect de acord tot ceea ce ai scris;) - e testat...intotdeauna e mai placuta o persoana optimista...si o gandire pozitiva atrage dupa sine lucruri pozitive:D :D

ummraschid
05-31-2007, 12:03 PM
In orice situatie am fi, optimismul ne ajuta s-o depasim cu intelepciune si sa-i atenuam forta atunci cind nu-i chiar ceea ce ne dorim.

Cred cu tarie ca optimismul si speranta reprezinta partea luminoasa a omului.

:006:


assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


...optimism, pesimism, aceste concepte, si asta este valabil doar pentru mine, le-am lasat in urma in clipa in care am facut din Islam religia mea...alhamdulillah...eu nu cred ca optimismul este ceea ce ne ajuta sa depasim orice situatie, nu optimismul, ci CREDINTA si IUBIREA pe care o purtam Creatorului nostru...

...oare pe fratii si surorile noastre din Palestina, Afghanistan, Iraq ...optimismul ii face sa treaca peste orice dureri si orice piedici ?... oare, mamele ale caror fii au murit pe calea lui Allah, au gasit puterea de a spune Alhamdulillah! ...in optimism?!...

...NU, aceste concepte sant poate valabile pentru viata superficiala pe care am dus-o inainte de Islam, pentru " durerea" de a fi pierdut o slujba, un post mult visat, un examen sau o prietenie, pentru acele "usi" pe care le doream atunci deschise, care mi se pareau mie dezirabile, indispensabile ...

...ma refer , repet, doar la mine, inshaallah, nu doresc sa deranjez pe nimeni...
...odata cu felul de a trai fiecare zi, s-a schimbat in mine si felul de a gandi...nu pot sa spun ca sant optimista sau pesimista...nu sant decat supusa lui Allah ta'ala si Vointei Sale...tot ceea ce stiu este ca orice mi se intampla, este din Voia Sa, ca este usor sau ca este greu, ca este ce mi-am dorit sau nu, Allah subhanahu wa ta'ala stie ca este spre binele meu, si inshaallah, rugaciunea noastra sa fie ca Allah ta'ala sa ne daruiasca binele in aceasta viata ca si , mai ales, in cea vesnica...

...impotriva durerilor si a greutatilor, sprijin si putere gasim , fara exceptie, NUMAI la Allah ta'ala, doar El ne poate alina durerea si ne poate da ceva mai bun in schimb...

...optimism, ar putea sa insemne , mai repede, speranta si increderea in Indurarea lui Allah ta'ala, in Milostivirea Sa asupra robilor Sai...

...caci Allah subhanahu wa ta'ala a grait:
" Fiu al lui Adam, Voi continua sa te iert atata vreme cat te rogi Mie si tanjesti dupa iertarea Mea, indiferent de greselile tale. Fiu al lui Adam, nu-Mi pasa nici daca pacatele tale se ingramadesc pana la cer, daca Ma implori pentru iertare, Eu te voi ierta. Fiu al lui Adam,daca vii la Mine cu un pamant plin de pacate si ajungi dinaintea Mea , fara sa asociezi nimic cu Mine, Eu voi veni la tine cu un pamant plin de iertare."
(Tirmidhi)

:002:

khadija
06-26-2007, 11:51 AM
:006:


assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


...optimism, pesimism, aceste concepte, si asta este valabil doar pentru mine, le-am lasat in urma in clipa in care am facut din Islam religia mea...alhamdulillah...eu nu cred ca optimismul este ceea ce ne ajuta sa depasim orice situatie, nu optimismul, ci CREDINTA si IUBIREA pe care o purtam Creatorului nostru...

...oare pe fratii si surorile noastre din Palestina, Afghanistan, Iraq ...optimismul ii face sa treaca peste orice dureri si orice piedici ?... oare, mamele ale caror fii au murit pe calea lui Allah, au gasit puterea de a spune Alhamdulillah! ...in optimism?!...

...NU, aceste concepte sant poate valabile pentru viata superficiala pe care am dus-o inainte de Islam, pentru " durerea" de a fi pierdut o slujba, un post mult visat, un examen sau o prietenie, pentru acele "usi" pe care le doream atunci deschise, care mi se pareau mie dezirabile, indispensabile ...

...ma refer , repet, doar la mine, inshaallah, nu doresc sa deranjez pe nimeni...
...odata cu felul de a trai fiecare zi, s-a schimbat in mine si felul de a gandi...nu pot sa spun ca sant optimista sau pesimista...nu sant decat supusa lui Allah ta'ala si Vointei Sale...tot ceea ce stiu este ca orice mi se intampla, este din Voia Sa, ca este usor sau ca este greu, ca este ce mi-am dorit sau nu, Allah subhanahu wa ta'ala stie ca este spre binele meu, si inshaallah, rugaciunea noastra sa fie ca Allah ta'ala sa ne daruiasca binele in aceasta viata ca si , mai ales, in cea vesnica...

...impotriva durerilor si a greutatilor, sprijin si putere gasim , fara exceptie, NUMAI la Allah ta'ala, doar El ne poate alina durerea si ne poate da ceva mai bun in schimb...

...optimism, ar putea sa insemne , mai repede, speranta si increderea in Indurarea lui Allah ta'ala, in Milostivirea Sa asupra robilor Sai...

...caci Allah subhanahu wa ta'ala a grait:
" Fiu al lui Adam, Voi continua sa te iert atata vreme cat te rogi Mie si tanjesti dupa iertarea Mea, indiferent de greselile tale. Fiu al lui Adam, nu-Mi pasa nici daca pacatele tale se ingramadesc pana la cer, daca Ma implori pentru iertare, Eu te voi ierta. Fiu al lui Adam,daca vii la Mine cu un pamant plin de pacate si ajungi dinaintea Mea , fara sa asociezi nimic cu Mine, Eu voi veni la tine cu un pamant plin de iertare."
(Tirmidhi)

:002:




Draga Ummraschid , ai scris foarte frumos (ca intotdeauna) .:give_rose: :give_rose: :give_rose:
Sa stii ca si eu am aceeasi parere referitor la optimism...optimismul acesta , totusi , vine din credinta noastra , din rugaciunile noastre , cand avem o problema , ne rugam la Dumnezeu , ne agatam de speranta ca Dumnezeu ne va ajuta. Daca nu avem credinta in El si in puterea Lui , atunci unde sa cautam ajutorul?
Dumnezeu intotdeauna echivaleaza lucrurile si le face in asa fel incat sa ne fie noua bine...si daca ne mai da cate un necaz, asta e ca sa ne indreptam , sa ne intarim credinta.

Rafa'
06-26-2007, 02:46 PM
Assalamu alaykum

S-a dovedit ştiinţific: nu suntem din naştere pesimişti sau optimişti.
Devenim astfel odată ce ni s-a cristalizat "stilul explicativ", adică modul de a interpreta ceea ce ni se întâmplă, şi mai ales eşecurile. La fel ca trăsăturile opuse (pesimismul, neajutorarea, lipsa de speranţă) optimismul se învaţă. Şi nu e niciodată prea târziu să-l deprinzi dacă recurgi la tehnicile psihologice potrivite. Studiile dovedesc că optimismul ne protejează împotriva depresiei, acest flagel al lumii de azi, ne măreşte nivelul de reuşită, ne îmbunătăţeşte sănătatea şi, probabil, ne prelungeşte viaţa.

O atitudine pozitivă face viaţa mai plăcută, dar poate, de asemenea, să scadă şi tensiunea arterială în cazul adulţilor mai vârstnici. Un studiu efectuat pe 2.500 de persoane de peste 65 de ani a arătat că cu cât emoţiile erau mai pozitive, cu atat mai bine stăteau cu tensiunea arterială.
Există dovezi ştiinţifice că emoţiile pozitive pot ajuta o persoană să îşi menţină răspunsurile chimice şi neuronale în balanţă.

Una din legile lui Murphy zice: “Lasă-te în voia lor şi toate lucrurile vor merge din rău în mai rău”

Poate pentru unii optimismul, pesimismul, bine, rău, frumos, urăt etc sunt doar concepte golite de înţeles şi sens. Nu neg că ar fi nişte concepte, dar sunt concepte cu conţinut real, care se pot simţi şi care produc efecte în viaţa materială aşa cum a creat-o Allah. În umila mea părere optimismul, încrederea şi speranţa sunt părţi ale credinţei.