PDA

View Full Version : Semnificatia zilei de odihna la crestini



suleiman
06-18-2006, 05:32 PM
Aici , puteti sa puneti intrebari legate de subiectul :
Cateva erori biblice legate de 'moartea si invierea' profetului Iisus (sas)
http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=530

ALLAH sa te rasplateasca frate Abdu-Rahman .

prima intrebare :



EROAREA NR. 2 :

Cand au venit aceste femei la mormant ?

Ioan 20 : 1 "Iar in ziua intai a saptamanii (Duminica), Maria Magdalena a venit la mormant dis-de dimineata, fiind inca intuneric(...)"

Marcu 16 : 2 " Si dis-de-dimineata, in prima zi a saptamanii (Duminica), pe cand rasarea soarele, au venit la mormant"


Eu pot sa folosesc aceste doua versete in alt sens :
- Sa spunem ca nu este nici o eroare , si chiar femeile au venit in "in ziua intai a saptamanii " .
- Prima zi a saptamanii , inainte de a o modifica crestinii , era Sambata si nu Duminica .
Atunci , nu e o eroare majora in viata crestinilor ca au modificat ziua de la sambata la duminica ?

Sau , cum de prima zi este considerata Duminica , in N.T. , in timp ce in V.T. este sambata ? Asta e o alta eroare care poate sa apara il legatura cu "Geneza" , (ziua de odihna) ..

Cate zile de odihna au fost ? Cine are dreptate "Evreii" sau "Crestinii" ?

Mersi anticipat .

hannen
06-18-2006, 05:54 PM
MashaAllah draga frate cit de atent si de frumos ne-ai prezentat aceste diferente.
chiar ca sunt uluitoare si cel mai mult ma surprinde cum fratii nostri crestini nu vad acest lucru,sau de ce resping din start orice evidenta contrazicere sau greseala ,fara macar o minima analiza.E asa de trist!
InshaAllah cati mai multi dintre ei sa fie bine calauziti pt. ca impotriva a ceea ce cred ei despre noi si a impresiei ca nu ii agreem ,evident se inseala.
E dureros ca mereu incercarile de dialog se transforma in dispute ,fiecare crede orbeste dar of,adevarul e atit de aproape,straluceste atit de tare nu va incapatzinatzi sa nu-l vedeti.:give_rose:

Saira
06-18-2006, 07:17 PM
Assalamou alaykoum wa rahmatuLlahi wa barakatouhu


Masha'Allah frate Dan,Allah sa te rasplateasca pentru incercarea ta de a aduce lumina ce ne lipseste uneori,pentru informatiile pe care ni le prezinti atat de frumos incat oricine poate intelege unde este,de fapt,greseala si unde este,intr-adevar Lumina lui Dumnezeu (Allah).


BarakAllahou fik wa jazakAllahou khairan draga frate!

Mariyah
06-18-2006, 07:40 PM
dar unde scrie draga suleiman in Noul Testament ca Sabbathul trebuie sa fie ziua de sambata si nu cea de duminica sau invers???????

suleiman
06-18-2006, 07:45 PM
dar unde scrie draga suleiman in Noul Testament ca Sabbathul trebuie sa fie ziua de sambata si nu cea de duminica sau invers???????

Daca nu e precizat , pe ce va bazati cand faceti Duminica ?

amal
06-18-2006, 07:48 PM
in crestinism a ramas duminica ca fiind ziua libera, pt ca si "DUMNEZEU s-a odihnit in cea de-a 7-a zi". cel putin asa mi s-a argumentat. Nu spun popii si credinciosii ca e pacat daca lucram Duminica, ca nu ai voie sa faci curatenie, etc? Adica de fapt Duminica continua ideea sabatului.

stiu si eu ca la evrei ziua de Sabat, adica ziua in care oamenilor le era interzis sa munceasca nu era de fapt Duminica.

Mariyah
06-18-2006, 08:07 PM
Daca nu e precizat , pe ce va bazati cand faceti Duminica ?

Amal a spus bine , ziua a saptea este Duminica right? Ziua in care D-zeu s-a odihnit.Avem nevoie de ea conform celor 10 porunci.
Din conflictul asta SAMBATA sau DUMINICA...pai e f simplu N T nu inclina ca zi pt SABATTH nici pt DUMINICA nici pt SAMBATA .Pana la urma nu cred ca sunt gresite nici unele dintre ele.De ce?
Pt ca aveam aici : notiunea timpului. Suleiman, tu crezi ca o zi de a noastra este egala cu ziua lui Dumnezeu?

suleiman
06-18-2006, 08:21 PM
Sigur ca nu .
Dar aici nu e vorba despre ziua la Dumnezeu , ci ziua la oameni .

Pai daca ai stii evraica sau araba , ai stii ca sambata se traduce "Sabat" :) , e clar ca e vorba despre sambata nu si despre Duminica .

Inca ceva, Dumnezeu nu s-a odihnit , pentru ca asta inseamna ca s-a obosit , ceea ce nu se cuvine sa spunem despre Dumnezeu .

E o gresala de traducere , ca sensul este a terminat , nu s-a odihnit .

Poftim :
Çááåõ Ýí Çáíæãö ÇáÓøóÇÈÚö ãöäú Úãóáöå ÇáÐí Úóãöáó¡ æÇóÓÊÑÇÍó Ýí Çáíæãö ÇáÓøóÇÈÚö ãöäú ÌãíÚö ãÇ Úóãöáóå. 3æÈÇÑßó Çááåõ Çáíæãó ÇáÓøóÇÈÚó æÞÏøóÓóå¡ áÃäøóå ÇóÓÊÑÇÍó Ýíåö ãöäú ÌãíÚö ãÇ Úãöáó ßóÎÇáÞò.
Geneza 2: 3
ÇóÓÊÑÇÍó are doua sensuri : A terminat , si s-a odihnit , iar cel care din doua sensuri a ales unu , e gresala sa nu e gresala in Tora , ci in cel care intelege dupa ce vrea el sa inteleaga nu si dupa sensul.

Adica , pe scurt ,
- nu e o zi de odihna , pentru ca Dumnezeu s-a odihnit , ci pentru ca Dumnezeu a scris sabatul evreilor .
- Nu e duminica , pentru ca sabat= sambata (ca si sensul cuvantului si ca si practica evreilor) .

Atunci Duminica unde a aparut ?

-Dupa Islam :
ALLAH l-a creat pe Adam vineri .

-Dupa Tora :
ALLAH l-a creat pe Adam in ziua 6 . Si a terminat lucrarea sa in ziua 7 , ceea ce inseamna Sambata .


Mai vrei ? :D

Mariyah
06-18-2006, 08:34 PM
da ai dreptate la noi pe pamant azi e duminica . Dumnezeu nu cred ca, cunoaste ideea de timp, de aceea nici nu cred ca o sa-l deranjeze ca am ales sambata, ori duminica k zi sa-l slavim.pana la urma astea sunt delimitari omenesti, stim noi ca cele 6 zile de creatie ale lui Dumnezeu corespund celor 6 zile omenesti?? in coran daca nu ma insel , spune ca pt allah o zi e echivalenta cu 50000 de ani pe pamant , sau ceva de genul , corecteaza-ma daca gresesc.
Cele 10 porunci ne cer o zi pt Dumnezeu, eu una ii ofer una asa ca nu am ce adauga poate D-l Simion va face completari cu citate biblice.



Si a terminat lucrarea sa in ziua 7 , ceea ce inseamna Sambata .

ziua a saptea dupa delimitarile de astazi inseamna duminica

genan
06-18-2006, 08:40 PM
ziua a saptea dupa delimitarile de astazi inseamna duminica

pai depinde delimitarile cui..... daca tu consideri ca prima zi a saptamanii e luni, atunci normal ca duminica ea7a...
dar cine vede prima zi a saptamanii duminca cum e la evrei, atunci sambata e ziua 7a....
depinde la cine te referi...

myryam
06-18-2006, 09:34 PM
Crestinii serbeaza duminica deoarece e ziua Invierii lui Hristos.Tot duminica(adica in ziua intai a saptamanii evreiesti) a coborat Duhul Sfant si s-a infiintat Biserica.

Saira
06-18-2006, 10:47 PM
Crestinii serbeaza duminica deoarece e ziua Invierii lui Hristos.Tot duminica(adica in ziua intai a saptamanii evreiesti) a coborat Duhul Sfant si s-a infiintat Biserica.


Matei 28 : 1 "Dupa ce a trecut sambata, cand se lumina de ziua intai a saptamanii (Duminica), au venit Maria Magdalena si cealalta Marie ca sa vada mormantul"



Aici se arata deja ca duminica ar fi prima zi a saptamanii,si Isus (alayhi salam) de-abia "inviase".Cum s-a putut "fixa" asa de repede?

Simion Ioanas
06-19-2006, 05:00 AM
Daca nu e precizat , pe ce va bazati cand faceti Duminica ?
1.Domnul Isus este Domn al Sabatului! (Este Dumnezeu)
Duminica este ziua cand Domnul Isus a Inviat,Duhul Sfant s-a coborat Duminica,Duminica era ziua de intalnire a Bisericii primare si ziua de Cina!

MAT 12: 2 Fariseii, cind au vazut lucrul acesta, I-au zis: ,,Uite ca ucenicii Tai fac ce nu este ingaduit sa faca in ziua Sabatului.``
MAT 12: 3 Dar Isus le-a raspuns: ,,Oare n'ati citit ce a facut David, cind a flaminzit, el si ceice erau impreuna cu el?
MAT 12: 4 Cum a intrat in Casa lui Dumnezeu, si a mincat pinile pentru punerea inaintea Domnului, pe cari nu-i era ingaduit sa le manince nici lui, nici celor ce erau cu el, ci numai preotilor?
MAT 12: 5 Sau n'ati citit in Lege ca, in zilele de Sabat, preotii calca Sabatul in Templu, si totus sint nevinovati?
MAT 12: 6 Dar Eu va spun ca aici este Unul mai mare decit Templul.
MAT 12: 7 Daca ati fi stiut ce insemneaza: ,Mila voiesc, iar nu jertfe,` n'ati fi osindit pe niste nevinovati.
MAT 12: 8 Caci Fiul omului este Domn si al Sabatului.``

FAPTE 20: 7 In ziua dintii a saptaminii, eram adunati la olalta ca sa fringem pinea. Pavel, care trebuia sa plece a doua zi, vorbea ucenicilor, si si-a lungit vorbirea pina la miezul noptii.

2.In perioada Bisericii fiecare zi este importanta(este o zi a Domnului) in viata noastra!
Atunci cand cineva aduce o zi sau alta inaintea Domnului ,noi nu suntem chemati sa judecam,cine aduce o zi sau alta inaintea Lui,pentru El o face!
ROM 14: 5 Unul socoteste o zi mai pe sus decit alta; pentru altul, toate zilele sint la fel. Fiecare sa fie deplin incredintat in mintea lui.
ROM 14: 6 Cine face deosebire intre zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire intre zile, pentru Domnul n'o face. Cine maninca, pentru Domnul maninca; pentruca aduce multamiri lui Dumnezeu. Cine nu maninca, pentru Domnul nu maninca; si aduce si el multa
ROM 14: 7 In adevar, niciunul din noi nu traieste pentru sine, si nici unul din noi nu moare pentru sine.
ROM 14: 8 Caci daca traim, pentru Domnul traim; si daca murim, pentru Domnul murim. Deci, fie ca traim, fie ca murim, noi sintem ai Domnului.
ROM 14: 9 Caci Hristos pentru aceasta a murit si a inviat ca sa aiba stapinire si peste cei morti si peste cei vii.

Iris00
07-15-2007, 01:55 AM
Ce cred musulmanii despre ziua de odihna ( Porunca a 4-a-Exod :20:8-11)?

maryam
07-15-2007, 04:22 AM
Musulmanii cred ceea ce Scrie in Coran :
Versetul tronului (Ayat al-Kursi?! , sura al-Baqara:255)

Allah !
Nu exista alta divinitate in afara de El, Cel Viu, Vesnicul [Al-Qayyum] [1].
Nici atipirea, nici somnul nu-L cuprind ! Ale Lui sunt cele din ceruri si de pre pamant ! Cine este acela care ar putea mijloci la El fara de ingaduinta Lui ? El le stie pe cele din fata lor si pe cele din urma lor [2]. Si ei nu pricep nimic din stiinta in afara de ceea ce El voieste. Tronul Lui se intinde peste ceruri si peste pamant si nu-I este grea pazirea lor [3]. El este Preainaltul, Maretul ! (sura Al-Baqara 2 : 255 - in traducere sura 'Vacii')

Aceasta pretindere ca ALLAH, MARIRE LUI! s-ar fi odihnit dupa crearea cerurilor si a pamntului este categoric respinsa de orice minte rationala si lucida, este inadmisibil chiar si sa cauti sa dai interpretari unei asemenea idei aberante.
Insasi expresia "Dumnezeu s-a odihnit" este o blasfemie...ceva ce contrazice grav si fara echivoc conceptul divinitatii.
Nici nu s-a odihnit, nici nu s-a bucurat odihnindu-se nici nu ar avea nevoie sa trudeasca....ale Lui sunt toate, El le-a creat si EL NU OBOSESTE!!!!!!!!!!!!!


Dc te referi la similitudinea cu "w/e" -zi libera...etc, atunci la musulmani este vinerea, dar are alta acceptiune.
Este o zi in care barbatii trebuie sa participe la Khutba= predica de la moschee care consta in efectuarea ruagaciunii de pranz la moschee (scurtata de la 4 la 2 raka)- cunoscuta sub numele de Salat Al Jumua; o zi in care poti sa calci, sa speli, sa cosi, sa faci orice faci si in timpul saptamanii in orice alta zi.
Dupa Jumua fiecare trebuie sa se intoarca la treaba lui sa-si reia viata normala, cine vrea munceste, cine vrea merge acasa....
Nu se face nimic special, adica nu e nimic impus, este cum ar veni un program free la libera alegere a fiecaruia.
Ptr femei nu este obligatorie prezenta. Dar este recomandabil ca orice musulman sa fie prezent vinerea la moschee.

Iris00
07-15-2007, 06:30 AM
da ai dreptate la noi pe pamant azi e duminica . Dumnezeu nu cred ca, cunoaste ideea de timp, de aceea nici nu cred ca o sa-l deranjeze ca am ales sambata, ori duminica k zi sa-l slavim.pana la urma astea sunt delimitari omenesti, stim noi ca cele 6 zile de creatie ale lui Dumnezeu corespund celor 6 zile omenesti?? in coran daca nu ma insel , spune ca pt allah o zi e echivalenta cu 50000 de ani pe pamant , sau ceva de genul , corecteaza-ma daca gresesc.
Cele 10 porunci ne cer o zi pt Dumnezeu, eu una ii ofer una asa ca nu am ce adauga poate D-l Simion va face completari cu citate biblice.




ziua a saptea dupa delimitarile de astazi inseamna duminica

Dumnezeu e nestiutor????????????????????????????????.Cum adica nu cunoaste notiunea de timp?

Despre sabat in Biblie:
-Geneza: 20:8-11
-Geneza:31:13-15
-Luca:23:54-56....Ezechiel:20:12.....Ezechiel:20:19-20 , 56:2-4
-Luca:6:5......Marcu:2:27-28


Decretul Imparatului Constantin din anul 323:
1. Ridicarea Bisericii crestine la rang de Biserica oficiala a Imperiului Roman( biserica romano-catolica de mai tarziu).
2.In intreaga imparatie, ziua DUMINICII, sa fie zi de odihna si de sarbatoare, zi de rugaciune.
3.CRUCEA,care pana aici era obiect de executie, semnul rusinii, al terorii si al stigmatului,sa fie cel mai onorat semn sfant.

ibadat
07-15-2007, 11:23 AM
As salaam wa alecum wa rahmatullah wa barakartu! Bravo Maryam pentru raspunsul dat : " Nici atipirea nini somnul nu IL cuprind". Aceasta este de ajuns pentru cei care vor sa afle ce credem noidespre ziua de odihna. Daca Allah ar fi avut nevoie de repos, adica ar fi obosit, atunci nu ar fi fost perfect! Auzubillah!;)

ibadat
07-15-2007, 11:37 AM
Scuze pentru nestiinta dar in ce carte gasesc acest decret ai

imparatului Constantin, si pe dovezi sau "spuse" s-a bazat cand a zis


despre cruce ca a devenit un semn sfant? cine a spus ca trebuie sa ne

facem semnul crucii si ce semnifica el?:(

munir
07-15-2007, 03:03 PM
As salam alaykum wa rahmadulah wa barakatuku
Dragi frati si surori si stimati nostrii prieteni
Cu permisiunea dumneavostra as dorii sa imi expun si eu parerea cu privire la acest subiect.

.Domnul Isus este Domn al Sabatului! (Este Dumnezeu)
Duminica este ziua cand Domnul Isus a Inviat,Duhul Sfant s-a coborat Duminica,Duminica era ziua de intalnire a Bisericii primare si ziua de Cina!
Gresiti domnule Simion Ionas -In timpul Bisericii Primare (vorbim de primii 300 de ani ai Bisericii Crestine) ziua de intilnire sau ziua dedicata Domnului era Simbata-Sabat
In anul 321 Imperatorul Constatin (cel mare) da un decret(lege) prin care prima zi a saptaminii,Duminca este stabilita ,,zi de odihna" si o numeste ,,ziua sfinta a soarelui"(Dies Solis).Iata cum suna acesta lege
,,In venerabila zi a soarelui .magistratii si poporul ce locuiesc in orase sa se odihneasca si toate atelierele sa fie inchise .La tara ,totusi,persoanele angajate sa continue liber si legal indeletnicirile lor"(este o traducere a textului original dar adaptata la modul de exprimare actual)
Acesta este prima lege Duminicala .Vor mai trece sute de ani pina cind semnificatia zilei de Simbata va fi inlocuita de ziua de Duminica.

Draga Iris00- aceste pasaje
2.In intreaga imparatie, ziua DUMINICII, sa fie zi de odihna si de sarbatoare, zi de rugaciune.
3.CRUCEA,care pana aici era obiect de executie, semnul rusinii, al terorii si al stigmatului,sa fie cel mai onorat semn sfant. in decretul din 323 en. la care faci referinta -nu exista- in forma prezentata de tine .In acea perioada Imperatorul Constantin(desi devenise teoretic crestin ) in fapt purta titlul de mare preot pagin,,Pontifex Maximus" si venera inca ,,Soarele Necucerit "( Sol -invincitus ) supranumele zeului Mithra -cel mai mare zeu din panteonul Roman. Desi timp de 800 de ani Europa a crezut cele relatate in ,,Actus Silvestrii " si chiar 350 de documente sustineau cele afirmate de Silvestru episcopul de Roma - cu privire la o crestinare timpurie a lui Constantin -acest act s-a dovedit pina la urma a fi un fals . Imperatorul Constantin s-a crestinat(botezat) in ultiumul an de viata (din unele surse chiar in ultima luna)

Referitor la venerarea crucii
Potrivit scrierilor lui Eusebiu din Cezareea si Lactantiu in ajunul bataliei de la Podul Vulturului din 28 octombrie 312 En. improtiva lui Maxentiu ,Imparatul Constantin ar fi vazut pe cer ,ziua in amiaza mare,o cruce luminind mai tare decit soarele.In noaptea urmatoare in somn ,primeste indemnul de a pune acel semn pe steagurile armatei sale pentru a cistiga batalia.Dupa cum se vede si astazi ....a cistigat-o.
Acum cit priveste inchinare la o cruce (fie ea de lemn sau din orice alt material) eu cred ca cea mai relevanta si calificata parere o gasim in Cartea lui Isaia Cap.44 ,, 12. Fierarul ascute o daltă şi dă chip lucrului său cu cărbuni aprinşi. Alcătuieşte idolul cu lovituri de ciocan şi-i dă chip cu puterea braţului său. Lui îi este foame şi, sleit de puteri, el rabdă de sete şi este tare obosit.
13. Lemnarul întinde sfoara, face un semn cu plumbul. El lucrează cu sculele lui şi măsoară cu compasul. El face lucrul lui după chipul unui om, după frumoasa înfăţişare a unui pământean, ca să fie aşezat într-o casă.
14. El şi-a tăiat un cedru, sau a luat chiparos sau stejar, pe care şi-i alesese dintre copacii pădurii, sau a plantat un cedru pe care ploaia l-a făcut să crească.
15. Omul se slujeşte de ei pentru aprins focul şi îi ia să se încălzească. El îi arde ca să coacă pâinea, ba mai mult, tot din el face şi un dumnezeu şi se închină la el, face un idol pe care îl cinsteşte.
16. El a ars jumătate din lemne, a fript pe jeratic carne pe care o mănâncă şi se satură. Se mai încălzeşte şi zice: "Mi-e cald! Simt văpaia lui!"
17. Şi cu ce a rămas, el face un dumnezeu, un idol pe care îl cinsteşte şi căruia i se închină şi căruia se roagă zicând: "Izbăveşte-mă, că tu eşti dumnezeul meu!"
18. Ei nu-şi dau seama şi nici nu pricep că ochii lor sunt închişi şi nu pot să vadă şi inima lor este împietrită şi nu pot să înţeleagă.

ibadat
07-15-2007, 04:28 PM
buna intrebare draga Genan si eu sunt ff curiosas. si apropo domnule Munir, toate respectele mele..dar de ce : Imparatul acela 'AR FI VAZUT" si nu : "A VAZUT"??

munir
07-15-2007, 06:11 PM
Draga Ibadat- te felicit pentru pentru spiritul tau de observatie .Asa este. Ai observat bine ...am spus ,,ar fi vazut" ...si nu .,,a vazut ' pentru ca acesta ,,vedenie" a lui Constantin este doar o legenda ,creata de crestini in jurul celui care, ajungind imparatul Occidentului (la citeva luni dupa batalie) emite un decret in favoarea crestinilor .Acel decret acorda libertate deplina crestinilor precum si retrocedarea bunurilor confiscate.Astfel Religia crestina devine din ,,religio ilicita"-,,religio licita".As mai mentiona doar ca acest decret avea ca fundament interese politice si militare si a fost dat in ideea armonizarii relatiilor dintre Constantin -Imparatul Occidentului si Licinius -Imparatul Orientului.

munir
07-15-2007, 07:05 PM
Acum am sa fac citeva precizari cu privire la termenul de ,,Si Dumezeu S-a odihnit"
Daca citim cu atentie cele scrise in Geneza cap2 vs.2. ,,Şi a sfârşit Dumnezeu în ziua a şasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a şaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut. Observam ca acesta ,,odihna " divina nu se refera la faptul ca Dumnezeu, s-a asezat pe un pat sau fotoliu , si de obosit ce era, a tras un pui de somn-iertata-mi fie blasfemia acesta.
Acest verset si urmatorul vs3. ,,Şi a binecuvântat Dumnezeu ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut şi le-a pus în rânduială" se refera la faptul ca Dumnezeu, A Hotarit ca, procesul de creatie este incheiat .De atunci nimic nu a mai fost Creat, ci doar a evoluat.
De-a lungul timpului sensul acestei ,,sfintiri " a zilei a saptea a fost denaturat ,ajungindu-se astfel ca majoritatea membrilor partidelor (sectelor) religioase si mai ales secta esenienilor sa considere ca in acesta zi omul nu trebui sa faca numic si considerind ca orice lucrare facuta de om in acesta zi este o blasfemie la adresa lui Dumnezeu.In acest mod omul devenise,, robul zilei".
De aceea proorocul Isus -Pacea lui Allah fie asupra lui -intra in conflict cu reprezentantii partidei fariseilor ,atunci cind afirma ,,Sabatul este facut pentru om si nu omul pentru Sabat" .Deci OMUL a fost cel care avea nevoie de o zi de odihna si nu Dumnezeu.Acesta zii de odihna insemna ca ,dupa ce dedica o parte a ei(dimineata) pentru a aduce Multumire si Slava lui Dumnezeu pentru tot ce realizase in ultima vreme -Sfintirea -,daca existau treburi care nu sufereau aminare si trebuiau facute in acea zi ele se faceau. Acesta zi nu trebuia sa fie o povara pentru om.
Toata acesta ,,sarabanda" a exagerarilor asupra modului in care trebuie ,,sfintita" ziua de odihna a inceput o data cu darea Deuterenomului lui Moise unde la cap.5 vs.14. se spune :,, Ziua a şaptea este ziua de odihnă a Domnului Dumnezeului tău. Să nu faci în ziua aceea nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici boul tău, nici asinul tău, sau alt dobitoc al tău, nici străinul tău care se află la tine, ca să se odihnească robul tău şi roaba ta cum te odihneşti şi tu" si datorita exagerarilor voite sau a unei gresite intelegeri s-a ajuns ca in acea zi, omului de rind, sa-i fie interzis sa-si prepare pina si hrana zilnica sau sa se scoale din pat.

Iris00
07-15-2007, 09:12 PM
Scuze pentru nestiinta dar in ce carte gasesc acest decret ai

imparatului Constantin, si pe dovezi sau "spuse" s-a bazat cand a zis


despre cruce ca a devenit un semn sfant? cine a spus ca trebuie sa ne

facem semnul crucii si ce semnifica el?:(

Istoria bisericeasca-Dr.Boroianu, Iasi, 1900( pagina 29)
Istoria bisericesca-C. Botosaneanu,Bucuresti 1903 (pag.55-56)
A 10-a carte a istoriei bisericesti-Eusebiu,

Despre cruce: Este punctul 6 din decret

Despre semnificatie nu comentez.

Iris00
07-15-2007, 09:21 PM
As salam alaykum wa rahmadulah wa barakatuku
Dragi frati si surori si stimati nostrii prieteni
Cu permisiunea dumneavostra as dorii sa imi expun si eu parerea cu privire la acest subiect.

Gresiti domnule Simion Ionas -In timpul Bisericii Primare (vorbim de primii 300 de ani ai Bisericii Crestine) ziua de intilnire sau ziua dedicata Domnului era Simbata-Sabat
In anul 321 Imperatorul Constatin (cel mare) da un decret(lege) prin care prima zi a saptaminii,Duminca este stabilita ,,zi de odihna" si o numeste ,,ziua sfinta a soarelui"(Dies Solis).Iata cum suna acesta lege
,,In venerabila zi a soarelui .magistratii si poporul ce locuiesc in orase sa se odihneasca si toate atelierele sa fie inchise .La tara ,totusi,persoanele angajate sa continue liber si legal indeletnicirile lor"(este o traducere a textului original dar adaptata la modul de exprimare actual)
Acesta este prima lege Duminicala .Vor mai trece sute de ani pina cind semnificatia zilei de Simbata va fi inlocuita de ziua de Duminica.

Draga Iris00- aceste pasaje in decretul din 323 en. la care faci referinta -nu exista- in forma prezentata de tine .In acea perioada Imperatorul Constantin(desi devenise teoretic crestin ) in fapt purta titlul de mare preot pagin,,Pontifex Maximus" si venera inca ,,Soarele Necucerit "( Sol -invincitus ) supranumele zeului Mithra -cel mai mare zeu din panteonul Roman. Desi timp de 800 de ani Europa a crezut cele relatate in ,,Actus Silvestrii " si chiar 350 de documente sustineau cele afirmate de Silvestru episcopul de Roma - cu privire la o crestinare timpurie a lui Constantin -acest act s-a dovedit pina la urma a fi un fals . Imperatorul Constantin s-a crestinat(botezat) in ultiumul an de viata (din unele surse chiar in ultima luna)

Referitor la venerarea crucii
Potrivit scrierilor lui Eusebiu din Cezareea si Lactantiu in ajunul bataliei de la Podul Vulturului din 28 octombrie 312 En. improtiva lui Maxentiu ,Imparatul Constantin ar fi vazut pe cer ,ziua in amiaza mare,o cruce luminind mai tare decit soarele.In noaptea urmatoare in somn ,primeste indemnul de a pune acel semn pe steagurile armatei sale pentru a cistiga batalia.Dupa cum se vede si astazi ....a cistigat-o.
Acum cit priveste inchinare la o cruce (fie ea de lemn sau din orice alt material) eu cred ca cea mai relevanta si calificata parere o gasim in Cartea lui Isaia Cap.44 ,, 12. Fierarul ascute o daltă şi dă chip lucrului său cu cărbuni aprinşi. Alcătuieşte idolul cu lovituri de ciocan şi-i dă chip cu puterea braţului său. Lui îi este foame şi, sleit de puteri, el rabdă de sete şi este tare obosit.
13. Lemnarul întinde sfoara, face un semn cu plumbul. El lucrează cu sculele lui şi măsoară cu compasul. El face lucrul lui după chipul unui om, după frumoasa înfăţişare a unui pământean, ca să fie aşezat într-o casă.
14. El şi-a tăiat un cedru, sau a luat chiparos sau stejar, pe care şi-i alesese dintre copacii pădurii, sau a plantat un cedru pe care ploaia l-a făcut să crească.
15. Omul se slujeşte de ei pentru aprins focul şi îi ia să se încălzească. El îi arde ca să coacă pâinea, ba mai mult, tot din el face şi un dumnezeu şi se închină la el, face un idol pe care îl cinsteşte.
16. El a ars jumătate din lemne, a fript pe jeratic carne pe care o mănâncă şi se satură. Se mai încălzeşte şi zice: "Mi-e cald! Simt văpaia lui!"
17. Şi cu ce a rămas, el face un dumnezeu, un idol pe care îl cinsteşte şi căruia i se închină şi căruia se roagă zicând: "Izbăveşte-mă, că tu eşti dumnezeul meu!"
18. Ei nu-şi dau seama şi nici nu pricep că ochii lor sunt închişi şi nu pot să vadă şi inima lor este împietrită şi nu pot să înţeleagă.






Cum adica decretul din 323 en nu exista in forma prezentata de mine?
Este adevarat : Constantin a fost botezat 14 ani mai tarziu (337 en) in palatul Nicodimia de catre episcopul Eusebiu.

ibadat
07-15-2007, 10:58 PM
pai aceasta istorie bisericeasca este scrisa de oameni nu? dar ei cu ce isi argumenteza scrierile? ce dovezi au? daca nu vrei sa comentezi semnificatia crucii , atunci in ce carte sa caut?:o

Iris00
07-16-2007, 03:41 PM
pai aceasta istorie bisericeasca este scrisa de oameni nu? dar ei cu ce isi argumenteza scrierile? ce dovezi au? daca nu vrei sa comentezi semnificatia crucii , atunci in ce carte sa caut?:o

Daca as fi rautacioasa ti-as spune "Pai si Biblia si Coranul au fost scrise de oameni cu argumentul -inspiratie divina, porunca lui Dumnezeu sa participarea directa la evenimente.
Aceasta istorie bisericeasca a fost scrisa de oameni si ca orice carte de documentare are o bibliografie care se poate consulta.
Despre semnul crucii poate gasesti ceva in cartile despre istoria crestinismului.Nu stiu ce carte sa-ti recomand.

Carrie
02-05-2008, 02:33 PM
Sabatul la evreii VT reprezenta ziua a 7 cand "Dumnezeu s-a odihnit", asta nu inseamna ca a obosit, ci prin aceasta isi apropie fiinta umana , ii ofera un model de traire.
Daca in cele 6 zile omul muncea pentru el si trupul lui, in ziua a saptea se cuvenea sa-l cinsteasca pe Creatorul lui.Practic asta insemna "odihna" sa dai slava Lui si sa nu te ingrijesti de cele pamantesti.

La crestini, ziua 1 a saptamanii dupa calendarul iudaic...reprezinta ziua cand Iisus Hristos a inviat din morti si cand s-a aratat ucenicilor si oamenilor din cetate si cand preotii iudeilor au constatat cu stupoare ca trupul Aceluia nu mai era in mormant.

Intru amintirea acelei zile , cinstim si praznuim ziua de Duminica .

Carrie
02-05-2008, 02:56 PM
Semnificatia crucii ...

Intruchipeaza patimile, jertfa pe cruce si moartea Mantuitorului...reprezinta actul de capetenie prin care Dumnezeu a refacut legatura cu omul de dinainte de pacatul stramosesc .Cu moartea Sa a omorat pacatul, a dat exemplul cel mai viu si graitor asupra marii iubiri :caci pe Unicul Sau Fiu, Cuvantul Intrupat l-a dat oamenilor ca oricine crede in El sa nu moara ci sa aiba viata vesnica.

De aceea cinstim crucea, din datatoare de moarte a devenit datatoare de Viata.

amal
02-06-2008, 02:35 AM
La crestini, ziua 1 a saptamanii dupa calendarul iudaic...reprezinta ziua cand Iisus Hristos a inviat din morti si cand s-a aratat ucenicilor si oamenilor din cetate si cand preotii iudeilor au constatat cu stupoare ca trupul Aceluia nu mai era in mormant.

Intru amintirea acelei zile , cinstim si praznuim ziua de Duminica .

si atunci cea de-a 7-a zi n-ar trebui sa fie Sambata? deci ziua de "odihna" sa fie sambata?

maryam
02-06-2008, 09:30 AM
Semnificatia crucii ...

Intruchipeaza patimile, jertfa pe cruce si moartea Mantuitorului...reprezinta actul de capetenie prin care Dumnezeu a refacut legatura cu omul de dinainte de pacatul stramosesc .Cu moartea Sa a omorat pacatul, a dat exemplul cel mai viu si graitor asupra marii iubiri :caci pe Unicul Sau Fiu, Cuvantul Intrupat l-a dat oamenilor ca oricine crede in El sa nu moara ci sa aiba viata vesnica.

De aceea cinstim crucea, din datatoare de moarte a devenit datatoare de Viata.



Asa incat trebuie s-o si punem la loc de cinste, nu?
Iata de ce, din respect pentru valoarea ei, aceia care cred si-i respecta semnificatia o si amplaseaza in cele mai pure locuri, cum ar fi de exemplu acele spatii libere unde cainii comunitari isi desfasoara cele mai...presante necesitati (fiziologice)
...si mergand pe firul povestii, uite asa, din datatoare de viata devine datatoare de..............si bla bla ca scriu pana maine.:mad::mad:

Daca asa intelege un bun credincios sa respecte chintesenta credintei sale, nici cel mai "posedat" de muze n-ar putea sa-si explice care este perceptia asupra celorlalte componente ale dogmei.
:smile308::smile308::smile308:

Carrie
02-06-2008, 11:18 AM
Locul ei de cinste e in Biserica, iar cinstirea vine din inima...

maryam
02-06-2008, 11:45 AM
Locul ei de cinste e in Biserica, iar cinstirea vine din inima...

E in regula, daca locul ei e in biserica si cinstirea vine din inima, intreb si eu...de ce o pun oamenii peste tot? Sau de ce o poarta la gat cand se duc la toaleta?
Ca doar locul ei de cinstire e in alta parte, ai zis...?

munir
02-06-2008, 01:03 PM
[FONT="Arial"][SIZE="4"][COLOR="SeaGreen"]
Am gasit pe geocites o consemnare venita sa lamuresca pe cei care nu stiu semnificatia simbolistica a crucii la inceputul crestinismului.

Crucea apare ca simbol crestin abea pe la sfârsitul secolului 4 si la inceputul secolului 5, când crestinii au inceput sa faca analogia intre pozitia de ruga, cu bratele intinse, cu forma crucii, respectiv au adoptat crucea ca semn al victoriei soarelui impotriva fortelor intunerecului, simbol al mântuirii universale