PDA

View Full Version : Istoria scurta a Islamului ..



suleiman
03-08-2006, 11:59 PM
In numele lui ALLAH Cel Milostiv Indurator.
Cuvantul "Islam" este un substantiv .
Verbul este Aslama (a devenit musulman). Aslama inseamna s-a supus.
Adjectivul este musulman .Musulman inseamna cel care se supune .

Adica , Islamul este religia supunerii fata de ALLAH.

Bazele islamului :
1- Sa marturisesti ca nu este Dumnezeu afara de ALLAH
2- Sa marturisesti ca Muhamad este robul lui ALLAH si profetul Sau.
3- Sa te rogi la ALLAH (de cinci ori pe zi ' Vom discuta inchallah despre rugaciunea in alt post')
4- Sa platesti Dania.
5- Sa indeplinesti Postul.
6- Sa faci Pelerinajul o data in viata daca ai posibilitatea.

O etapa mai inalta decat sa fi musulman este sa fi Mu'min .
Mu'min inseamna credincios .
Verbul este Amana .
Substantivul este Iman. Iman inseamna credinta.

Etapele credintei :
1- Sa crezi in ALLAH.
2- Sa crezi in ingerii lui ALLAH.
3- Sa crezi in cartile lui ALLAH.
4- Sa crezi in profetii lui ALLAH.
5- Sa crezi in Ziua de Apoi.
6- Sa crezi ca destinul este de la ALLAH.

Multi oameni cred ca profetul Mohamad (pace asupra lui ) este primul care a pomenit de Islam, dar adevarul este
ca primul musulman (supus) a fost profetul Avraam (pace asupra lui ).
Avraam (pace asupra lui ) nu era evreu , pentru ca Tora a aparut dupa el , si nu a existat iudaism inainte sa
coboare Tora .
Avraam (pace asupra lui ) nu era crestin , pentru ca, crestinismul a aparut cu Isus (pace asupra lui ) .
Atunci ce religie a avut Avraam ?!!
"Voi pune legamantul Meu intre Mine si tine si samanta ta dupa tine din generatie in generatie; acesta va fi un
legamant vesnic; in puterea caruia Eu voi fi Dumnezeul tau si al semintei tale dupa tine" Geneza 17:7
"Si Dumnezeu a zis lui Avraam: Sa pazesti legamantul Meu, tu si samanta ta dupa tine, din generatie in generatie" Geneza 17:9

Aceasta este religia lui Avraam: Unicitatea lui Dumnezeu.

Se stie ca Islamul a aparut in semi-insula araba , in Mecca unde este Kaaba (casa lui ALLAH)..
Kaaba a fost construita de Avraam si fiul sau Ismail.
Profetul Mohamad este din descendentii lui Ismail, adica din samanta lui Avraam, samanta pe care ALLAH a binecuvantat-o cum am precizat mai sus citand din Biblie.

Ce ne cere ALLAH in Quran ?!

" Avraam a fost un calauzitor supus lui ALLAH, dreptcredincios, si nu a fost dintre politeisti;
El a fost multumitor fata de binefacerile Lui si El l-a ales si l-a calauzit pe drum drept;
Si i-am daruit Noi buna parte in aceasta lume, iar in Lumea de Apoi va fi el printre cei drepti.
Apoi ti-am revelat Noi (o Muhamad) : Urmeaza religia lui Avraam cel dreptcredincios, care nu a fost dintre politeisti"
Quran 16: 120-123

" Si cine se leapada de religia lui Avraam , afara de acela care se nesocoteste pe sine insusi?
Noi l-am ales, [pe Avraam] doara, in aceasta lume si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei drepti [evlaviosi].
Cand i-a zis Domnul lui: ' Supune-te! ' , el a raspuns: ' M-am supus [Tie], Stapan al lumilor!.
Si Avraam a lasat-o ca indemnare fiilor sai si asemenea si Iacob [zicand ei]: "O fii mei , ALLAH v-a ales
voua religia [Islamul] si , de accea, sa nu muriti altfel decat musulmani! " Quran- 2: 130-132.

Acesta este un scurt istoric al Islamului .
Tot ce trebuie este sa cauti si sa intrebi si sa ceri de la Dumnezeu iluminarea.
Pace asupra celor care cred .

maryam
03-10-2006, 05:24 PM
Mashaa ALLAH,doar in cateva cuvinte este practic expusa esnta Islamului.
Insa lucrul cel mai important si care nu poate fi nicidecumo teorie este ca toate acestea trebuie sa fie in minte si in inima in fiecare clipa,sa traiesti ,sa respiri,sa adormi,sa mananci,sa iubesti,sa te temi ....sa faci totul intr-u ALLAH swt.Adevaratul Islam este acesta despre care noi stim multa teorie...insa adevaratii musulmani si ALLAH swt stie cel mai bine este cel care il iubeste pe ALLAH swt si pe Profetul Sau saaws,mai mult decat orice pe lumea asta,decat pe sine insusi.Inshaa ALLAH sa fim noi dintre mu`min nu doar dintre muslim,Inshaa ALLAH!