PDA

View Full Version : a ierta - limite, exista limite?!

raluca
06-01-2007, 11:12 PM
cat suntem dispusi sa iertam?...
ce iertam?
ce e de neiertat?

Anna
06-02-2007, 02:25 AM
cat suntem dispusi sa iertam?...
ce iertam?
ce e de neiertat?
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
ar trebui sa fim dispusi sa iertam,ar trebui sa fim dispusi sa nu avem limite ale iertarii.ar trebui sa iertam tot.
ce nu pot eu sa iert? Insulte aduse lui Allah Subhana wa Ta'alaa si insulte aduse Profetului Lui (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) si Profetilor lui (pacea fie asupra lor).
Voi?

maryam
06-02-2007, 04:29 AM
Inainte de a ne raspunde noua insine (fiecare pentru sine) la aceasta intrebare...ar trebui sa ne intrebam gandindu-ne la ALLAH si la ceea ce am dori de la El...
"cat este dispus sa ne ierte?...
ce ne iarta?
ce este de neiertat- din ceea ce facem??!??"

Saira
06-02-2007, 01:03 PM
Inainte de a ne raspunde noua insine (fiecare pentru sine) la aceasta intrebare...ar trebui sa ne intrebam gandindu-ne la ALLAH si la ceea ce am dori de la El...
"cat este dispus sa ne ierte?...
ce ne iarta?
ce este de neiertat- din ceea ce facem??!??"

:salam:

Maryam,masha'Allah,aveam aceeasi idee in cap si am vazut mesajul tau! :give_rose:

Intr-adevar,din moment ce Allah subhana wa ta'ala ne iarta noua totul,daca ne pare rau...din moment ce El este Bland cu noi,oare de ce noi n-am putea ierta,la randul nostru,un frate? Cu atat mai mult cu cat noi cunoastem ce inseamna greseala,din moment ce noi iertam cuiva care poate ne-a gresit,o persoana ca si noi,imperfecta...si daca Allah,care nu are pe nimeni egal si El e singurul Perfect poate sa ne ierte noua,intreb inca o data:noi de ce sa nu iertam unor oameni care sunt la fel ca noi,imperfecti?

iman99
06-02-2007, 09:31 PM
asalamu aleikom wa rahmatullah

asa este ....trebuie sa facem eforturi sa iertam in sha Allah

Alah iarta,dar ceea ce nu iarta Alah Taala e sa-i aducem asociati

se spune:"Nici un monoteist nu v-a ramane veci in iad,cum nici un politeist nu v-a simti mirosul raiului"

ioanaeyad2
07-10-2008, 05:30 PM
am cautat sa citesc cat mai multe maxime despre iertare, sa descoper ce inseamna pentru unii iertarea..."Vreti sa fiti fericiti pentru un moment?Razbunati-va.Vreti sa fiti fericiti pentru totdeauna?Iertati"...
iertarea le vine greu celor vanitosi, pentru ca mandria, pacatul mandriei nu-i lasa sa-L imite pe Dumnezeu in forma sa cea mai frumoasa. Dumnezeu iarta, noi de ce n-am putea ierta? de ce ne vine greu uneori sa iertam, de unde slabiciunile astea? Cum le-am putea distruge? Cum le-am putea educa? Poate prin cunoasterea cuvantului lui Dumnezeu? Prin apropierea de Allah...Ii iertam pe cei din jurul nostru, dar pe noi insine cum ne iertam?

maryam
07-10-2008, 05:44 PM
am cautat sa citesc cat mai multe maxime despre iertare, sa descoper ce inseamna pentru unii iertarea..."Vreti sa fiti fericiti pentru un moment?Razbunati-va.Vreti sa fiti fericiti pentru totdeauna?Iertati"...
iertarea le vine greu celor vanitosi, pentru ca mandria, pacatul mandriei nu-i lasa sa-L imite pe Dumnezeu in forma sa cea mai frumoasa. Dumnezeu iarta, noi de ce n-am putea ierta? de ce ne vine greu uneori sa iertam, de unde slabiciunile astea? Cum le-am putea distruge? Cum le-am putea educa? Poate prin cunoasterea cuvantului lui Dumnezeu? Prin apropierea de Allah...Ii iertam pe cei din jurul nostru, dar pe noi insine cum ne iertam?

Cred ca daca suntem blanzi cu noi si ne iertam ne invartim intr-un cerc vicios.
Inshaa ALLAH ii iert pe toti, cer iertare NUMAI de la ALLAH, imi cer scuze daca mi se atrage&arata&dovedeste ... si inteleg :D:D (aici e aici) ca am gresit, dar pe mine nu ma iert.

Sper, doar ca ALLAH o va face, dar ca sa am chiar si un strop de speranta sunt niste cai.
Daca ma intorc la greseli, la pacate, daca nu ma caiesc, daca perseverez, atunci vai mie, vai!!!

De unde slabiciunile?
Cred ca din lipsa de credinta, din lipsa de atasament fata de ALLAH, de la faptul ca ne semetim precum seitan authu billahi min a seitan a rajiim, din faptul ca suntem vanitosi si uneori orgoliosi si aroganti.

Putem sa stii, putem prin autoeducatie, prin cunoastere, prin stiinta, prin fapte, prin meditatie, prin lacrimi, rauri de lacrimi izvorate din cainta (nu din inclinatiile actoricesti existente in fiecare...).
Cu siguranta ca daca nu Il cunosti pe ALLAH esti dus dar nu fara posibilitatea de a te putea intoarce. Si nu cred ca poti atinge culmi in afara credintei...

ioanaeyad2
07-10-2008, 06:11 PM
si pe noi trebuie sa ne iertam si sa avem intelegere fatza de umilele noastre fiinte, pentru ca, la fel ca si ceilalti, suntem iubiti de Dumnezeu. Spui tu bine, "vai mie, vai"...asta ne va fi stadiul daca nu ne apropiem de Dumnezeu si nu incercam sa ne insusim tot mai multe din invataturile Lui.

ummraschid
07-10-2008, 06:32 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

Allah subhanahu wa ta'ala spune in Sfantul Qur'an:

"Fii cu iertare, porunceste ceea ce este bun si indeparteaza-te de nestiutori!"(7:199)

"Ci sa ierte si sa miluiasca. Oare nu voiti voi ca Allah sa va ierte voua?" ( 24:22)

Iar Ibn Mas'ud (Allah ta'ala sa-l aiba in mila Sa) a relatat:
Imi aduc aminte cand Trimisul lui Allah *salat* a pomenit despre in Profet din Profetii lui Allah care a fost batut si schingiuit de poporul sau. El isi stergea sangele de pe fata si se ruga: Allah, iarta poporul meu, caci nu stiu ce fac. (Riyad as Salihin- convetit)

Allah subhanahu wa ta'ala este Iertator, Multmilostiv, nici un pacat nu este prea mare, nu uitati!...daca facem tawba ( cainta) sincera la Allah, caci Allah ta'ala a spus:
Fiu al lui Adam, te voi ierta atat timp cat pe Mine Ma chemi si speri la iertarea Mea, oricare ar fi pacatele tale. Nu-Mi pasa, fiu al lui Adam, nici ca pacatele tale sunt asa de multe ca ating inaltul cerului, tu sa te rogi Mie de iertare, caci Eu te voi ierta; Fiu al lui Adam, daca vii la Mine cu un pamant plin de pacate, dar nu-Mi asociezi Mie nimic, iti voi darui atat iertare ca se va umple pamantul. (Tirmidhi).

Iar Abu Huraira ( Allah sa-l aiba in mila Sa) a relatat ca Trimisul lui Allah *salat* a zis:
Pe Cel in Mna Caruia se afla sufletul meu,daca nu pacatuiti, Allah va va da la o parte si va pune in locul vostru pe cei ce pacatuiesc,iar apoi cauta iertarea lui Allah. Allah le va darui iertarea. (Muslim)

...inshaAllah, sa fim dintre cei iertatori si dintre cei iertati!...Amin!

maryam
07-10-2008, 07:54 PM
Mashaa ALLAH aleikum, intr-adevar asa este, precum spuneti.

Esenta este cred ca poti capata iertarea, pentru ca toti gresim, atat timp cat ne caim si cerem iertare...asa ca imi cer scuze, sincer ptr orice v-am gresit/nedreptatit/spus/scris nepotrivit si injust.:(

ioanaeyad2
07-10-2008, 11:09 PM
ma ajuta si pe mine cineva, va rog, cu niste informatii? fiind f noua pe forum, n-am invatat inca toate regulile de aici, prin urmare, as vrea sa stiu cum anume pot propune o tema de discutie. ce sectiune din site trebuie sa accesez?
astept un raspuns de la voi. multumesc anticipat! :)

memouna
07-10-2008, 11:17 PM
Iertarea,este un act care trebuie sa intruneasca sinceritatea.Allah,Atotstiutorul,stie tot ,inclusiv ceea ce o persoana gandeste,chiar daca aceasta nu isi exprima gandurile prin cuvinte,sau fapte.O ofensa poate fi adusa la adresa unei persoane,unui grup de persoane,unei societati,a altei creatii a lui Allah,cum ar fi animale,plante,atmosfera,pamanturi,apa(si viata din ea)Un musulman,intelege ca o ofensa adusa la adresa unei creatii a lui Allah,este o ofensa impotriva lui Allah insusi.Ceea ce ar trebui sa faca o persoana care a ofensat,este 1.A recunoaste greseala facuta,in fata Creatorului,si in fata cui a facut o,2.a dori si a si propune sincer sa nu mai repete ofensa.3sa faca tot ceea ce e nevoie sa faca,pentru a indrepta lucrurile,si sa si ceara scuze de la partea ofensata,si nu in ultimul rand sa si ceara iertare de la Allah. ,,Hold to forgiveness, command what is right, and turn away from the ignorant.,, (Qur’an, 7: 199) “… They should rather pardon and overlook. Would you not love Allah to forgive you? Allah is Ever-Forgiving, Most Merciful.” (Qur’an, 24:22). Cateodata,ssuntem noi aceia ce tulburam pacea,sau spunem o vorba care ar putea rani sentimentele cuiva,sau vorbim pe la spatele cuiva..Aceasta se numeste ,,Ghibah,,Profetul(pacea sa fie asupra sa),ne a invatat sa nu vorbim niciodata rau de altii,si niciodata sa nu vorbim pe la spatele cuiva.Daca cineva iti provoaca vre o astefel de supareare,in loc sa fii suparat,sa stii ca Dumnezeu e cu tine,fii rabdator,si incearca sa inveti sa ierti,asa cum ti ai dori ca Allah sa te ierte pe tine.Profetul(pacea sa fie asupra sa).a spus, ,,Vorbiti vorbe bune,sau ramaneti tacuti,,....(Speack good,or be silent),in acest mod,vei crea pace si armonie,ca si razele de soare,care in tacerea lor,da fiecaruia un sentiment de caldura si fericire. (am cules lucruri care mi au placut din diferite surse in limba engleza)

memouna
07-10-2008, 11:32 PM
E foarte simplu Ioana,intra pe forum,si acolo vei vedea diferite subiecte de discutii,dar fiecare subiect,se incadreaza intr o tema.De ex,daca vrei sa deschizi un subiect nou de discutie,trebuie sa l deschizi la tema respectiva.Ex ,daca vrei sa ne postezi o reteta de prajitura:D ,tre sa l postezi la tema ,,Bucataria,, Toata chestia e,ca subiectul sa se incadreze in tema respectiva.Tu cand deschizi de ex sectia ,,bucataria,, ,vei vedea acolo multe teme de discutie in domeniul acesta,si doar dai clik pe ,,Subiect nou,,,nu pe ,,raspunde,, , si atunci vei deschide un subiect nou.Acelasi lucru cu orice subiect de orice fel,incearca sa l incadrezi acolo unde se potriveste,iar titlurile temelor de discutii iti apar toate pe forum cand intrii.Sper ca ti am explicat cat de cat ....:o

memouna
07-10-2008, 11:37 PM
Mai clar,daca vrei sa postezi un subiect nou pe tema crestinismului,de ex, deschizi sectia ,.Crestinismul,, de pe pagina principala a forumului,si dai clik sus,pe ,,subiect nou,,,shi gata!:D ,ai deschis un subiect nou pe aceasta tema.Spor la postat!:999:

ioanaeyad2
07-11-2008, 12:22 AM
:999:multumesc memouna! sper sa-mi iasa din prima :D. stiu ca nu e greu, dar ii ia putin timp unui nou membru al forumului pana se obisnuieste cu "bucataria" voastra frumos utilata cu informatii extraordinar de utile si care te incita la discutii. ma bucur ca sunt sora voastra! :)

maryam
07-11-2008, 12:50 AM
:999:multumesc memouna! sper sa-mi iasa din prima :D. stiu ca nu e greu, dar ii ia putin timp unui nou membru al forumului pana se obisnuieste cu "bucataria" voastra frumos utilata cu informatii extraordinar de utile si care te incita la discutii. ma bucur ca sunt sora voastra! :)

Nu te iert :D daca mai faci greseala sa spui a noastra si nu "voastra", acest spatiu este si al tau la fel ca si al nostru.
ALLAH sa-l rasplateasca pe fratele nostru caruia ALLAH i-a cauzat sa il sustina, care are cred cel mai greu jihad de cand cu rasaritu`:p.

ioanaeyad2
07-11-2008, 12:54 AM
maryam, gand la gand cu bucurie! :) ma crezi ca tocmai incercam, un minut in urma, sa corectez exprimarea mea? mi-am dat seama ca nu m-am exprimat bine si ca ar fi trebuit sa spun de la bun inceput "bucataria noastra" si nu a voastra. insa mi-ai luat-o inainte si m-ai taxat. probabil ca in momentul in care incercam sa editez comentariul meu (n-am reusit pana la urma, nu stiu de ce), tu postai mesajul catre mine. cum spuneam...gand la gand...:)

maryam
07-11-2008, 12:57 AM
maryam, gand la gand cu bucurie! :) ma crezi ca tocmai incercam, un minut in urma, sa corectez exprimarea mea? mi-am dat seama ca nu m-am exprimat bine si ca ar fi trebuit sa spun de la bun inceput "bucataria noastra" si nu a voastra. insa mi-ai luat-o inainte si m-ai taxat. probabil ca in momentul in care incercam sa editez comentariul meu (n-am reusit pana la urma, nu stiu de ce), tu postai mesajul catre mine. cum spuneam...gand la gand...:)

:salam:

Subhanna ALLAH...alhamdulillah.
Este intr-adevar un lucru uimitor faptul ca ai transmis si ai primit si eu la randul meu la fel, aceste lucruri exact asa cum au fost gandite.

ioanaeyad2
07-11-2008, 01:00 AM
:smile01::smile01::smile01:
:give_rose::give_rose::give_rose::