PDA

View Full Version : Limitarea dreptului la exprimare religioasa



Abdul Rahman
06-03-2007, 02:40 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

As-Salamu 'alay-kum !

Desi imi place sa cred si chiar cred ca atat Crestinismul, cat si Islamul sunt doua religii divine, in care toleranta si respectul trebuie sa primeze, am avut neplacuta experienta de a intra pe unul dintre principalele site-uri crestin-ortodoxe al carui nume este www.crestinortodox.ro

Desi am regasit in sectiunea dedicata religiei islamice doar articole defaimatoare la adresa religiei noastre, nu mi-am pierdut cumpatul, rabdarea facand parte din personalitatea unui musulman, dovedita in modul cel mai expresiv de profetul Muhammed (s.a.s.) in nenumarate ocazii, in memoria timpului ramanand de rasunet gestul facut la cucerirea Mekkai.

Am intrat la articolul in care se aduceau hadisuri prin care domnia sa, un crestin, incerca sa -----streze printr-un procedeu specific de "copy-paste" ca profetul Muhammed (s.a.s.) nu era analfabet. Am citit primul hadis, apartinand lui Muslim (r.a.) si am raspuns civilizat ca ar trebui cautate si alte relatari, deoarece un singur hadis are drept sursa un companion si acesta a relatat evenimentul asa cum el l-a trait, langa Profet (s.a.s.) Si am oferit un alt hadis in care se arata ca in urma incheierii respectivului tratat de pace, profetul Muhammed (s.a.s.) i-a spus varului sau, 'Ali (r.a.) sa-i arate locul din tratat unde sa stearga ce era scris; concluzia era ca 'Ali (r.a.) ii aratase locul expresiei respective, Profetul (s.a.s.) nestiind sa scrie si nici sa citeasca.

Am mai postat apoi la un alt articol in care am indemnat sa se gandeasca rational si sa nu se mai dea "copy-paste" la articole de pe internet si au intervenit doua persoane care mi-au propus sa parasesc forumul ca este un forum crestin ortodox.

Le-am scris ca si eu am fost crestin-ortodox si ca ii respect, replica domniilor sale fiind mai mult decat expresiva, reducandu-se la o injuratura si reamintirea sugestiei sa parasesc forumul pentru a merge "la ai tai".

Am sesizat administratorul forumului, iar masura pe care domnia sa a gasit de cuviinta sa o ia a fost banarea numelui meu (IslamWAy), stergerea celor 4-5 mesaje si inchiderea topicurilor.

Va rog sa-mi spuneti ce atitudine sa adopt fata de acest abuz grosolan, simtit si de alt frate de-al nostru, caruia i-au fost sterse nici mai mult nici mai putin de 400 de mesaje (!)

Pana voi primi sugestiile dumneavoastra, imi reafirm pozitia de deschidere totala fata de fratii nostri crestini si, de asemenea, imi exprim din nou sentimentul ca actiunile care au avut loc si care se petrec pe acel site nu sunt decat rezultatul unor oameni. Actiuni pe care am invatat, ca si musulman, sa le diferentiez de ceea ce Crestinismul invata : respectul aproapelui si omenia.

Mariyah
06-03-2007, 03:23 AM
Va rog sa-mi spuneti ce atitudine sa adopt fata de acest abuz grosolan, simtit si de alt frate de-al nostru, caruia i-au fost sterse nici mai mult nici mai putin de 400 de mesaje (!)


stiu cine este acest frate
adevarul este ca eu am postat 200
si el 200
in 3 seri
din care 40 de topicuri am deschis de revelion cu subiecte scurte cuprinzand cate un adevar stiintific din Coran, adica verset si explicatie plus alte subiecte f scurte
si apoi eu le+am postat o poveste care m+a facut sa parasesc ortodoxismul
si ne+a mers cateva zile
adica pana si+au revenit oamenii dupa betia de dupa revelion, sf vasile etc
si mi+au blocat IP+ul si au sters tot ce am scris.

insa n+am primit nici o atentionare in prealabil, nu mi s+a reprosat nimic

Saira
06-03-2007, 11:05 AM
:salam:



Acum am intrat si eu pe forumul cu pricina si imi fac inima rea :( . Mie,sincer,desi cred ca am sa dau drumul unei furtuni,mi se pare ca oamenii astia sunt mult prea indoctrinati incat sa nu poata sa citeasca si altceva...macar asa,de cultura generala sau din incercarea de a fi mai toleranti!


Nu ma refer la toti crestinii,nu,nici vorba! Ci expres la acest gen de oameni...


Sa va dau si un exemplu trait chiar de mine anul acesta,nu doar ce se intampla pe un forum.La orele de filosofie aveam o profa draguta,foarte open-minded,cu ea discutam cate in luna si in stele...apoi ne-am adunat mai multi,de la noi din clasa si dn alte clase,si discutam despre religii.Se adunasera mai multi crestin ortodocsi,un martor al lui Iehova,eu...si cam atat.Ideea e ca fiecare discutam,fiecare isi spunea parerea si fiecare era ascultat,apo am hotarat ca toti sa vizitam,rand pe rand,lacasele de cult ale celorlalti.Trebuia sa mergem si la sediul care tine loc de masjid la noi in oras,asta dupa ce merseseram la sediul celor de la Martorii lui Iehova,insa surpriza:exact persoana in cauza,un coleg de la alta clasa,a spus ca el nu merge,ca nu are voie etc.Ok,fiecare are dreptul sa aleaga,in fapt,nu eu propusesem aceste actiuni,ci chiar profesoara.Dar felul in acre a spus-o,super speriat,m-a facut sa simt o anumita inversunare dicatata de cineva.In fine...


Ceea ce stiu e un lucru:tu,frate Abdul,ai facut ce ai putut si sunt sigura ca vei incerca sa faci si mai multe.Si,asa cum Allah i-a spus profetului Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam) ca si-a facut datoria de a chema la Islam,nefiind vinovat daca oamenii nu au acceptat aceasta religie,asa si tu cred ca ai incercat si Allah cu siguranta te va rasplati.

ibadat
06-03-2007, 11:19 AM
http://i195.photobucket.com/albums/z318/ibadat_photos/006.gif

Pe oamenii aceia sigur i-a suparat Adevarul!...clar!..Sau vazut incuiati de vorbele fratelui nostru , nu au stiut cum sa ii raspunda si au preferat sa se eschiveze! RUSINE, RUSINE pentru ce au facut. Ei vor sa creada ca numai ei au dreptate si nu vor sa lase pe altii sa le deschida ochii! Daca ei erau siguri ca aveau dreptate, trebuia sa vina cu citate versete,ceva concret! Adica trebuia sa se contrazica cu fratele nostru prin DOVEZI! Au -----strat ca sunt niste oameni "second hand"...RUSINE!!!!:mad:

Abdul Rahman
06-03-2007, 11:23 AM
Problema este ca oricare dintre noi ar intra acolo si scrie macar o fraza despre Islam sau, cred, nici macar nu trebuie sa scrie asa ceva, ci doar sa-si aleaga un pseudonim arab sau similar - va fi banat imediat.

Sunt retinute doar articolele defaimatoare, iar pentru a nu se raspunde la ele, sunt mai nou facute "close".

Ei nu au rol decat de a opri lumea crestina de a cunoaste Islamul. Uite, surioara noastra a povestit cum s-a convertit si au sters-o imediat.

Nu le convine sa afle lumea adevarul, facand tot posibilul sa-l ascunda si sa-i indoctrineze pe crestini cu falsuri.

Au invatat bine acesti "crestini" lectia de la Pavel, apostolul lor "sfant", precum si cea de la sinoadele de care ne-a povestit fratele Munir. Iata, cum se procedeaza pentru ascunderea adevarului : "pumnul in gura" - este politica cea mai eficienta.

hannen
06-03-2007, 12:56 PM
Da,da stiu sentimentul .Am patit-o si eu tot acolo.
:( :mad: :( :mad: :( :mad: Reflecta bine ce simt??:D

andrees
06-03-2007, 03:47 PM
Nu esti binevenit pe unele forumuri ortodoxe nici daca esti catolic, asa gandesc ei! Mai bine lipsa decat sa discutati cu asemenea persoane! :(
Fiecare ar trebui sa aiba grija sa nu acuze si sa jigneasca religia celuilalt! Adevarurile sunt multe, fiecare dupa cum le percepe, adevarul probabil ca il stie doar Dumnezeu, Allah!

Abdul Rahman
06-03-2007, 04:10 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !


Incercarea de "confiscare" a adevarului se poate deduce prin observarea felului in care domniile lor se comporta, asa cum bine ati spus si fata de ceilalti frati intru credinta, crestinii catolici, protestanti, adventisti etc.

Exista o teorie sociala reflectata foarte bine aici. Acesti oameni justifica diversitatea religioasa etichetand verbal (ex. : voi sunteti catolici, voi musulmani etc.) sau actional (ex. : interzicerea accesului) acolo unde, de fapt, exista doar diferente de opinie dictate de apartenenta la o doctrina religioasa sau alta.

In contrapartida, forumurile islamice din tara noastra sunt mult mai responsabile, responsabilitatea provenind in primul rand din judecarea celorlalti, a celor care au alta religie decat cea islamica in termeni de "dialog inter-etnic".

Este pozitia promovata inclusiv pe site-ul nostru, in sectiunea dedicata Crestinismului. Islamul a inteles mai bine decat oricare alta religie ca modalitatea diferita de abordare a problemei, in sensul de permisivitate relaxata a schimbului de idei, poate sa conduca la rezultate similare : cunoasterea religiilor noastre asa cum sunt ele si oferirea oricarei persoane posibilitatea sa opteze; o viziune individualista, ca in cazul amintitului forum, nu face altceva decat sa genereze si sa intretina stereotipii.

Si Allah Preainaltul stie cel mai bine !

maryam
06-03-2007, 05:01 PM
Personal nu cred ca trebuie sa adopti pozitia "Daca voi nu ma vreti eu va vreu:p "; probabil ca acesti indivizi nu detin capacitatea necesara de a se debarasa de preconceptii, stereotipuri sau si mai grav de incultura in domeniul religiei islamice, lucru care ar trebui sa le lase mintile deschise si sa nu le infraneze procesul natural al cunoasterii exacte.
Pentru ca oricum sunt multe alte moduri de a face dawa si, stii cum e, dragoste cu sila nu se poate.:D
Inshaa ALLAH sa te rasplateasca Bunul ALLAH pentru stradania ta pentru ca, asa cum am mai zis, sunt "n" veterani in Islam care nu fac ceea ce faci tu, frate Abdu Rahman:give_rose: pentru comunitatea musulmana, asadar, ca o parere personala, omul trebuie sa isi concentreze timpul, munca, viata, in acele fapte care au si rost dar mai ales o buna finalitate, Inshaa ALLAH-sa fie aceasta Firdaws.

Abdul Rahman
06-03-2007, 07:44 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Cuvintele sunt prea mari, surioara Maryam. Ce facem noi niciodata nu va fi suficient sa-I multumim ca ne-a lasat acest diamant, Islamul. Cum putem sa punem capul pe perna cand stim ca avem cel mai bun lucru ?

Profetul (s.a.s.) nu a murit, ci el se afla intre noi ! Asta este vestea buna !

Il vedem, desi este la Allah, il simtim, desi sufletul sau este sus de tot, vorbim cu el. Voi nu ii vedeti sudoarea de pe frunte si trupul tremurand cand a primit revelatia in pestera Hira ? Nu-i vedem camaruta de cativa metri patrati, in care nu se gasea niciodata mancare din cauza saraciei ? Nu-l vedeti cum il implora pe Cel Absolut sa despice Luna pentru micimea celor necredinciosi ?

Il vedem si pe Abu Bakr ... vedem Badr-ul ... traim pentru aerul Medinei si pentru cerul Mekkai ...

Traim ca El, Dumnezeu, a vrut asta !

Mergem pentru ca El a avut un scop cu noi, plangem ca El a hotarat !

Radem sa-i facem voia Lui ! Noi nu traim pentru noi, nu traim pentru aceasta lume ! Locul nostru nu este aici, decat o clipita.

Ducem o lupta continua intre Adevar si Falsitate, iar infranti nu sunt decat cei care refuza lupta, cei care o ocolesc.

amoodia
06-04-2007, 03:31 AM
uite cine te-a parat frate Abdul Rahman :(

http://povestea-numelor.crestinortodox.ro/forumactive/index.php?sid=784839186afa83f77e733ad9dd8febb9&act=pl&t=1834

maryam
06-04-2007, 04:16 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Cuvintele sunt prea mari, surioara Maryam. Ce facem noi niciodata nu va fi suficient sa-I multumim ca ne-a lasat acest diamant, Islamul. Cum putem sa punem capul pe perna cand stim ca avem cel mai bun lucru ?

Profetul (s.a.s.) nu a murit, ci el se afla intre noi ! Asta este vestea buna !

Il vedem, desi este la Allah, il simtim, desi sufletul sau este sus de tot, vorbim cu el. Voi nu ii vedeti sudoarea de pe frunte si trupul tremurand cand a primit revelatia in pestera Hira ? Nu-i vedem camaruta de cativa metri patrati, in care nu se gasea niciodata mancare din cauza saraciei ? Nu-l vedeti cum il implora pe Cel Absolut sa despice Luna pentru micimea celor necredinciosi ?

Il vedem si pe Abu Bakr ... vedem Badr-ul ... traim pentru aerul Medinei si pentru cerul Mekkai ...

Traim ca El, Dumnezeu, a vrut asta !

Mergem pentru ca El a avut un scop cu noi, plangem ca El a hotarat !

Radem sa-i facem voia Lui ! Noi nu traim pentru noi, nu traim pentru aceasta lume ! Locul nostru nu este aici, decat o clipita.

Ducem o lupta continua intre Adevar si Falsitate, iar infranti nu sunt decat cei care refuza lupta, cei care o ocolesc.



Inshaa ALLAH Ya Rabb sa avem acest fel de constiinta-treaza in permanenta si sa facem tot ceea ce facem doar dorind FATA lui ALLAH, Subhanna Hua wa Ta`aala!

;) nu era un compliment:D , era o constatare...mashaa ALLAH, ALLAH sa fie multumit de tine si de toti cei care se straduiesc pe cale lui ALLAH!

Abdul Rahman
06-04-2007, 11:20 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Stiam de acea 'plangere' care a venit dupa doar doua postari pe care le facusem nu mai lungi de cateva randulete fiecare : in prima aduceam ca argument al doilea hadis de care v-am spus, iar in cea de-a doua spuneam sa incercam sa gandim cu totii cand dam 'copy-paste' unor mesaje foarte lungi pe care oricum nu le citeste nimeni.

Nicio ofensa, nici macar o virgulita prin care sa spun ceva urat si Allah Preainaltul imi este martor ca am vorbit cu domniile lor la fel cum discut si cu crestinii din sectiunea noastra, la fel cum discut si pe forumul meu. Le-am si spus ca suntem toti facuti de acelasi Dumnezeu si ca este bine sa ne cunoastem unii pe ceilalti, sa comunicam, chiar daca avem religii si dogme diferite. Adica, am indrumat la un dialog interreligios, chiar aceasta expresie am folosit-o.

Iar ei mi-au zis sa plec, apoi m-au injurat, au zis vai de parintii mei ca ma mai suporta dupa ce am trecut la Islam, mi-au sters absolut toate mesajele si m-au banat.

Starea de frustrare este foarte mare la domniile lor, dupa cum rezulta si din aceasta 'para' facuta dupa doar 2 mesaje direct pe forumul principal, langa regulile generale ale forumului, reguli pe care le-am studiat cu atentie si inca ma mai intrebam ce oare am putut sa incalc din ele sa fiu tratat asa ?

Dar, cum am spus, nu este o problema intre ei si mine, ci clar una intre ei si cei care se supun lui Dumnezeu (musulmani), intre ei si Islam, intre fals si Adevar, intre micime si maretie.

Insa, parerea mea este ca acordam prea mare importanta acestui caz limpede ca lumina zilei. Chiar nu merita. Noi suntem musulmani si ne vedem de drumul nostru frumos. Cine doreste sa deschida ochii - sa o faca, cine nu -, Allah Preainaltul va judeca intre noi si ei. Cel putin noi ii suntem supusi :)

Si Allah Preainaltul stie cel mai bine !

sara
06-04-2007, 11:46 AM
M-am inregistrat si eu la acel forum , am si postat ceva , am intrebat cine vb acolo despre islam , ca ai habar nu au cu ce se manaca , si mi-au fost sterse postarile , cele mai importante , in care am incercat sa caracterizez Islamul in cateva cuvinte , si m-au si banat :D
I-am trimis un e-mail adminstratorului , printre altele i-au zis sa-l rasplateasc Domnul ptr bunatatea de care da dovada:p .

Simona
06-04-2007, 12:37 PM
As salam alaikom!
Am citit postarile voastre si nu am ramas foarte surprinsa, staim ca multi oameni care se considera crestini-ortodocsi sunt cam incuiati la minte si nu accepta nimic, nici chiar parerea altor crestini. Am si eu o matusa, din pacate, care a fost, la inceput impotriva casatoriei fiului ei cu o catolica, si ea a obligat-o sa treaca la ortodocsi doar ca sa poata intra in familie. Va imaginati cum se va uita la mine cand va afla ca de fapt voi deveni musulmana, chiar am avut unele discutii contradictorii cu ea pe aceasta tema, iar mama numai ea stie cate a patimit din cauza mea ca imi da voie sa fac ce vreau si ce cred si sa ma casatoresc cu un musulman. In fine........mi-am dat seama de un lucru, daca oamenii nu vor sa vada si sa accepte adevarul mai bine sa-i lasam in pace, oricum cand vor fi in fata Lui Allah isi vor da seama de greseala facuta, sper. Allahu akbar si El stie mai bine cum stau lucrurile. E adevarat insa ca nu trebuie sa ne dam batuti si sa continuam sa le spunem adevarul oamenilor, care vor sa stie pentru ca merita ca Islamul sa fie cunoscut de toti si bineinteles ca cel mai bine ar fi sa fie toata lumea musulmana, insha' Allah.
Allah sa va binecuvinteze pe toti pentru toate eforturile facute.
Ma3a al salama!

Mariyah
06-04-2007, 01:55 PM
eu inca nu am fost banata
dar pana diseara sigur voi fi
mi+au sters niste postari care le dadeau de gandit referitor la Sf Doime din Vechiul Testament, apoi am vb doar de profetul Iisus si vazand ca se integreaza perfect in Islam mi-au sters postarea
iar apoi mi-au sters o postare in care i-am raspuns unei tipe sa o asigur ca fecioara Maria nu se imbraca precum crestinele de azi
si vad ca imi sterg la greu postarile cu apostolul Pavel care nu l+a cunoscut pe Iisus dar care il citeaza ei la greu
daca nu ma baneaza pana vin de la job le postez momentul convertirii de genul : o fosta ortodoxa se confeseaza


oricum m+a contactat un student la teologie de pe forum si a vrut coranul
deci, mai sunt si oameni care nu se catalogheaza in categoria sheep