PDA

View Full Version : Merita Sa Fie Ajutata!



gabriela guettat
06-03-2007, 11:09 PM
As avea dragile mele o "FOARTE MARE RUGAMINTE"!
Surioare care sunte-ti in EGIPT va rog sa ii strange-ti ceva surioarei noastre Florenta Mohamed,pentru ca "oameni"(daca mai putem sa ii numim asha), fara de suflet s-au dus la moschea de unde lua si ea o suma (atat cat se aduna);si-au facut tot ca sa ii sisteze acest ajutor!
ALLAHU AKBAR!ALLAHU AKBAR!ALLAHU AKABR!

JAZAKALLAH AL KAHIR!!!

ommuhee
06-04-2007, 12:37 AM
cu mare placere as ajutaua si eu insa acuma pot numai sa fac duua pentru ea ,ca Allah sa aiba grija de ea.
insAllah ca totul sa fie bine.

gabriela guettat
06-05-2007, 01:23 PM
Salemu alecom,am vazut ca atzi intrat destui la acest subiect.
DAR CE PACAT!!!!!
NU ATZI GASIT BAREM O VORBA DE INCURAJARE PENTRU ACEASTA SORA????????????????
PACAT, MARE PACAT,dar " stitzi voi" oare, ca O VORBA BUNA NU COSTA BANI!!!!
DIN CONTRA V-AR FII FOST SCRISA DE INGERUL DIN DREAPTA LA FAPTELE VOASTRE BUNE!!!!

SUNT FOARTE DEZAMAGITA DE FAPTUL CUM RERACTZIONATZI!:( :( :(

Allah subhanahu wa ta'ala STIE MAI BINE!

Multzumesc Ommuhee,jazakalallah al khair.

huda_alrahim
06-05-2007, 01:28 PM
Assalamu alaikum!
Eu acum am intrat pe acest thread...
Insha Allah bunul Allah sa o ajute si sa ii usureze fitnah acestei vieti...O sa facem cu totii insha Allah du'a pentru ea si poate chiar se gaseste cineva in egypt sa o ajute... puteti sa ne spuneti de unde este sau ceva detalii... poate totusi se gaseste cineva sa o ajute...

munir
06-05-2007, 02:13 PM
As salam alaykum wa rahmadulah wa barakatuku
Dragi frati si surori cum sora Gabriela este fffff suparata de reactia voastra sau mai bine zis de nereactia voastra voi incerca sa va dau eu citeva manunte despre acesta sora.
Este originara din Bucuresti .Este in Egipt (Port- Said)si sotul ei a murit in urma cu 5 ani.Are doi copii mici de 11 si respectiv 9 ani.Ajutorul pe care il primea de la moschee i-a fost sistat in mod abuziv.Nu are nici un fel de ajutor de la nimeni si se afla in pragul disperarii.Este vorba de aceea disperare pe care ti-o provaca cererea unui copil de ai da sa manince iar tu nu ai ce-i pune pe masa.Este prigonita si terorizata de familia fostului sot.Nu are acte de identitate (pasaportul a expirat si este la Bucuresti) deci nu se poate angaja nicaieri deocamdata.Aceestea sunt faptele pe care ea ni le-a relatat.

Acuma stiti tot ceea ce stim si noi despre ea.

Allah subhana wa ta`ala sa va indrume sa faceti cum este mai bine si sa nu va lase niciodata sa ajungeti in situatia ei.

emilia
06-05-2007, 02:43 PM
si cum o pot ajuta prin intermediul cui daca vreau sa ii trimit o suma de bani?

genan
06-05-2007, 02:54 PM
asslam 3laykom wr7mto allah

surioarele noastre care stau in egypt nu o cunosc sa ne dea mai multe detalii?

Saira
06-05-2007, 04:24 PM
:salam:


Ma gandesc daca nu e nimeni din Port Said acre sa poata sa vorbeasca la o alta masjid de acolo si sa se ceara un ajutor pentru sora noastra...



...sau? ce alta varianta ar mai fi? De intors in Romania inteleg ca nu paote fi vorba,si nici de angajare acolo :( .


Inca ceva: daca e cineva prin apropriere,adica sa locuiasca aproape de persoana in caua,n-ar putea sa o gazduiasca pentru cateva zile?Sau poate sa mearga cineva la un imam (poate chiar sora noastra) si sa-l roage sa discute cu familia sotului decedat,si ei au o datorie fata de aceasta sora si inshaAllah Allah subhana wa ta'ala ii va rasplati daca incearca sa o ajute cumva.


Nu stiu,ma gandesc ca trebuie ca cineva sa le spuna si acelor oameni ca gresesc izgonind-o,mai ales ca are 2 copilasi micuti,nepotii lor!!! :(

claudiaisha
06-05-2007, 04:46 PM
asalamualeikum , draga surioara florenta sunt alturi de tine cu tot ce vrei numai sa zici de ce ai nevoie si sa stii ca Allah subhana wa taa'ala te va rasplati pentru tot ce suporti acolo in egipt:smile26: :smile06: :give_rose: :salam:

shama
06-06-2007, 12:44 AM
Assalaamu alaikum,

M-a impresionat relatarea despre aceasta fiinta greu incercata, cu atat mai mult cu cat napastuite de aceasta situatie sunt si cele doua copile ale ei.
Allah ta'ala sa le aiba in paza si sa le ajute asa cum stie El mai bine.
Fara pasaport, fara acte de identitate - eu cel putin asa am inteles -, fara drept de munca si fara posibilitatea de a deschide sau de a avea vreun cont in banca, solutiile i se imputineaza si mai mult.
In eventualitatea in care s-ar strange ceva bani pentru ea, cum i-ar putea parveni? La ce adresa? Prin intermediul cui?
Fata aceea este un caz social... nu exista autoritati locale sau internationale in Port Said care sa se ocupe de ea? Crucea Rosie, Consulat Roman... eventual romani care lucreaza in Port Said si ar putea lua legatura cu membrii familiei ei din tara, ca sa gaseasca eventual ei o solutie mai buna?

... Gabriela stiu ca ai un suflet mare. Supararea ta, desi poate indreptatita, nu-i este de nici un folos Florentei in momentul de fata. Poate ca unele dintre noi doream sa fim sigure ca acest caz este unul pe care-l intelegem suficient de bine si ca persoana in cauza are intr-adevar nevoie de ajutor, ca sa intreprindem ceva concret. Incearca, te rog, sa treci peste aceasta suparare si tine-ne la curent cu desfasurarea evenimentelor. Fii sigura ca cine poate sa ajute va ajuta, fie chiar si cu o du'a.

Faizah
06-06-2007, 01:55 AM
Salam alekom

Am fost impresionata de situatia acestei surori, inchallah sa se gaseasca ajutor pt ea curand. Fratele Munir a spus cate ceva despre situatia ei insa eu as avea nevoie de mai mult pt a face ceva concret. Va rog cine poate da detalii sa-mi lase un PM, eu am incercat sa-i trimit gabrielei dar nu am acces inca. Un nr de tel ar fi perfect de la surioara Florenta, daca are.

In speranta ca vom reusi sa ajutam, inchallah, astept un PM.

Allah sa ne aiba in paza pe toti

emilia
06-06-2007, 05:47 PM
la inceput cand nimeni nu a raspuns acestui thread am fost certate si acum cand vrem sa ajutam acea persoana toti care stiau ceva despre ea au disparut:mad:

shama
06-06-2007, 06:47 PM
Assalaamu alaikum,

Cred ca trebuie sa avem rabdare... Probabil ca se cauta solutii pentru Florenta si pe alte cai in afara acestui forum. Dar mai bine o mana de ajutor in plus, decat in minus sau deloc.
Allah sa-i usureze incercarile prin care trece si sa le aduca intr-un loc mai sigur din viata asta, pe ea si pe fetitele ei.

gabriela guettat
06-06-2007, 09:40 PM
SUROARA EMILIA MII DE SCUZE,dar sunt asha de ocupata!

ALhamdulillah,uite va dau adresa pe mess:

fofo_osama


o gasiti conectata!

ALLAH subhanahu wa ta'ala sa va rasplateasca pentru tot ce faceti si inca odata scuze,ca am intrziat cu raspunsul!

Pentru surioara Shama habibty,are doi baietii,unul de 9 ani si altul de 11 ani!

shama
06-07-2007, 12:10 AM
Assalaamu alaikum,

Imi cer scuze pentru confuzie. Sa-i traiasca sanatosi si sa fie mandria, bucuria si consolarea ei, insh'Allah.


SUROARA EMILIA MII DE SCUZE,dar sunt asha de ocupata!

ALhamdulillah,uite va dau adresa pe mess:

fofo_osama


o gasiti conectata!

ALLAH subhanahu wa ta'ala sa va rasplateasca pentru tot ce faceti si inca odata scuze,ca am intrziat cu raspunsul!

Pentru surioara Shama habibty,are doi baietii,unul de 9 ani si altul de 11 ani!

fatima
06-07-2007, 01:44 AM
Salam alekum iubite surioare, ma bucur tare mult sa stiu ca nu sunt singura si ca dupa Allah am si eu pe cineva linga mine, pe voi. Mi-ati cerut sa stiti povestea mea, este cam lunga de aceea o sa va spun mai pe scurt: Ma cheama Fatima(Florenta) si sunt din Bucuresti, dupa o frumoasa poveste de dragoste m-am casatorit cu un om minunat(e puti spus)si am trait 7 ani minunati cei mai frumosi ani din viata mea, dupa care in 2002 totul s-a schimbat, sotul meu m-a lasat printre niste oameni care ar fi trebuit sa fie sprijinul meu dar...ce sa va spun ca mi-au adus pe o nepoata de-a lor ca sa-mi aminteasca in fiecare clipa ca asta e casa lor si ca daca nu-mi convine sa plec,nu vreau sa intru in detalii prea multe dar as vrea sa stiti ca e tare bine sa stii ca nu esti singura ca am si eu pe cineva, oamenii astia m-au facut sa-mi pierd speranta ca pot trai cu adevarat. Va dati seama ce inseamna sa fii singura si ei sa profite de asta si sa nu-mi faca decit zile rele?nu cred,oricum daca vreti sa stiti mai multe ma puteti inteba orice, eu va multumesc enorm de mult, slam alekum

Anna
06-07-2007, 04:53 PM
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
nush cum as putea sa te ajut dar macar o dua Allah sa fie alaturi de tine si sa te ajute si alaturi de familia ta in momentele grele. Viata asta este decat un test u sa iti pastrezi rabdarea si increderea in bunul Dumnezeu. Imi cer mii de scuze ca nu pot face mai mult.
Allah sa te rasplateasca

shama
06-07-2007, 06:54 PM
Assalaamu alaikum

Bine ai venit acasa, Fatima!
Cred ca te poti considera un pic "acasa" pe acest forum :).
Allah sa-ti aline suferinta si sa-ti deschida un drum nou in fata, pentru tine si copiii tai.
Sper ca incet-incet sa prinzi curaj si sa ne povestesti prin ce dificultati ai trecut sau treci si care ar fi nevoile tale cele mai presante in momentul de fata. Astfel, persoanele care se intereseaza de tine isi vor putea da mai bine seama cum si in ce masura te pot ajuta.
Pe mine, una, ma poti contacta si prin PM daca asa ti-e mai usor.

UMM TAREK
06-08-2007, 03:51 AM
:give_rose: :give_rose: :give_rose: Salam alekum....Florentza ...inshallah sa fie bine pt tine si kopilashii tai,esti prezenta in gandurile mele de cand am auzit povestea ta...inshallah sa aud de bine si sa zambesti din nou.

hannen
06-09-2007, 04:06 PM
Salam aleikum surioara Fatima,imi pare nespus de rau ca nu sunt in egypt.Allah mi-e martor!

Draga noastra,mai spune-ne cum esti ?Ce s-a intimplat,de ce este individa aia in casa ta si ce vor oamenii aia de la tine?
Cu pasaportul expirat de ce nu incerci sa rezolvi ceva ,sau macar sa obtii o foaie de calatorie ca sa pleci acasa??
Nu e nici o sansa?
Au ceva de comentat socrii,vor copiii??????????????:mad: :mad:

shama
07-18-2007, 08:31 PM
Assalaamu alaikum,

Sper sa nu fie considerata inoportuna aceasta reluare a subiectului, dar am un defect care isi face din cand in cand aparitia: nu-mi prea place sa las situatiile nelamurite si lucrurile incurcate :). Asta in zilele bune ;).
Poate imi scapa mie ceva, dar s-a asternut o tacere asa de mare asupra subiectului acestuia ca nu mai stiu ce sa cred.

M-as bucura sa stiu, draga Florenta, ce mai faci, daca ceva din situatia ta s-a mai limpezit si... nu stiu cum sa spun dar, uite, se apropie luna Ramadan si daca ar exista o varianta convenabila pentru cineva care ar dori sa faca sa-ti parvina o parte din zakat... eu, de exemplu, astept cu placere un pm din partea ta in sensul asta :give_rose:.

Allah subhanahu wa ta'ala sa te aiba in grija, pe tine si baietii aceia frumosi cu care te-a inzestrat. Sa va dea o soarta (mai) buna.

gabriela guettat
07-18-2007, 10:36 PM
Draga mea Shama situatzia este neschimbata:( ,chiar inrautatzita pot spune!
Saracutza surioara noastra CHIAR este pusa in ACEST MOMENT de a infrunta o situatzie teribila!
ALLAH subhanahu wa ta'ala sa o apere shi sa fie cu ea, mai ales,in aceste momente!

IA ALLAH TU SHTII MAI BINE CE ESTE BINE PENTRU NOI!

Allah subhanahu wa ta'ala sa fie multzumit de tine surioara!

shama
07-18-2007, 11:58 PM
Si de tine si de noi toti, Gabriela draga.
Multumesc pentru raspuns si daca am intarziat cu urarile de bun-venit, iata, te imbratisez acum si eu dupa aceasta lunga absenta. Ne-ai lipsit :give_rose:.

maryam
07-19-2007, 01:08 AM
Cred ca trebuie sa dau in urma, ori nu-mi mai amintesc de subiect ori n-am vazut pana acum...despre ce este vb?

Gabi :give_rose: :give_rose: :salam: alhamdulillah ca ai revenit, ALLAH sa-ti dea in Firdaws cele mai inalte trepte, Inshaa ALLAH.:give_rose:

gabriela guettat
07-19-2007, 08:34 PM
Nu shtitzi ce mult mi ati lipsit shi voi,ALLAH subhanahu wa ta'ala sa fie multzumit de voi!

Va iubesc shi va imbratzishez cu mult drag pe toate!
Va multzumesc din suflet pentru frumoasele voastre ganduri shi cuvinte!:give_rose: :give_rose: :give_rose:

UMM TAREK
07-20-2007, 12:39 AM
Florenta:give_rose: inshallah sa fie cunm vrei tu...sa twe aud de bine,ai grija de tine si micuti

munir
07-20-2007, 02:03 AM
Scrisoarea unei mame ( sau Ochii care nu mai au lacrimi sa plinga)
Introducere
Atunci cind am facut din declamarea Sehehedei in mod public ,afirmatia mea deschisa de credinta in Unicitatea si Puterea lui Allah –suhana wa ta`ala- si a faptului de necontestat ca Mohamed –Slava si Pacea lui Allah fie asupra lui –este ultimul Lui profet ,am crezut cu tarie ca, intrind in acesta comunitate,voi gasi o lume a iubirii, a fratiei intru credinta ,a bunatatii si mai ales, o lume a dreptatii si adevarului. O lume in care, fiecare membru al acestei comunitati ,fie el barbat sau femeie ,urmind exemplul Profetului Mohamed –Slava si Pacea lui Allah fie asupra lui-este gata sa se lase pe sine, pentru nevoile si fericirea fratilor si surorilor lui de credinta. O lume in care, toti membrii ei, lupta pentru dreptatea fratelui si a surorii sale .Ma intreb si va intreb –Oare mi-am facut sperante prea mari? Sau am creat in mintea mea o lume iluzorie?!?. Doresc sa nu fiu inteles gresit .Nu vreau si nici nu am intentia sa critic pe nimeni. Nu fac altceva decit sa va cer sfatul si ajutorul .Am urmarit cu mare atentie ,,conflictul” care a avut ca tema recunoasterea studiilor si a diplomelor celor patru frati ai nostrii musulmani. Acestia, datorita unui capriciu, sau a unei rele vointe a unui om, --ajuns prin actiuni pe care nu vreau sa le aduc in discutie in fruntea Comunitatii Musulmane din Romania-,au fost obligati sa bata la usile Ministerului Invatamintului si ale mai multor ambasade pentru as cistiga dreptatea .Eu sper ca in timpul cel mai scurt posibil, acasta sa se materializeze, iar acei oameni sa isi poata, inshaAllah , vedea fericiti de viata si credinta lor. Urmaresc cu mult interes emisiunile de la postul DDTV ,in cadrul carora fratii si surorile noastre, incearca cu abnegatie si sirguinta ,sa trezeasca interesul oamenilor pentru religia Islamului.Am toata stima si admiratia pentru munca acelor frati si surori.Ma gindesc adesea ca noi, ceilalti, facem mult prea putin, pentru ai ajuta sa realizeze acele emisiuni . Multumindu-ne doar sa privim de pe margine si sa-i lasam doar pe ei sa faca ceea ce ar trebuii sa facem fiecare dintre noi –Propovaduirea perceptelor Sfintului Coran. Am privit cu atentie ochii acelor frati si surori, care pe parcursul intregii emisiuni, parca spuneau toti acelasi lucru. Ochii lor puneau aceeasi intrebare ,celor care priveau la emisiune:- Oare de ce va este frica sa cunoasteti si sa imbratisati Islamul?
Am stat mult timp si m-am gindit la raspunsul pe care il astepta acesta intrebare nerostita . Cautarea raspunsului, mi-a adus in fata ,alte intrebari,-De ce atunci cind ceilalti oameni (care de voie sau de nevoie) fac parte din alte culte religioase , aud vorbindu-se despre religia Islamului, devin reticenti si unii dintre ei ,chiar violenti?-Sa aibe acesta atitudine a lor, o cauza externa sau una interna ?-Sa se datoreze acesta doar propagandei desantate si mincinoase din mass media occidentala si europeana? Oare la acesta nu contribuie si unele practici ce tin mai mult de traditia tarilor din care provin membrii cultului Islamic, si care practici, au fost ,,pliate” peste perceptele Coranice devenind ,,tabuuri”? Oare aplicarea unor legii ce tin de religia Islamului ,,dupa ureche “(cum se spune) nu face oare mai mult rau acestei minunate religii ,si asta indeparteaza si mai mult pe eventualii doritori si creaza adevarate pshioze in rindul altor oameni ?

munir
07-20-2007, 02:07 AM
Voi incerca sa aduc in atentia dumneavostra un caz (din multele existente) care pe mine m-a indurerat si socat in acelasi timp.
O tinara fata din Romania se indragosteste de un tinar musulman din Egipt. .Dragostea lor se materializeaza printr-o casatorie iar fata din convingere dar si din dragoste pentru sotul ei converteste la Islam.Se muta amindoi in tara de origine a sotului , iar rodul dragostei lor este icununat prin venirea pe lume a doi copii frumosi ca si parintii lor. Traiau in admosfera acesta idilica iar Allah- subhana wa ta`ala- in Marea Lui Bunatate era alaturi de ei .Dar iata ca totul se fringe brusc.otul decedeaza.Femeia aceea ,sotie acum si mama ramine singura. Spectrul realitatii inconjuratoare, de care sotul sau o ferise pina atunci, ii creaza spaime si traume .Este o streina intr-o lume streina. Grijile traiului zilnic ,a asigurarii hranei pentru cei doi copii mici si singuratatea devin tot mai apasatoare.Toti cei care alta data ii cereau ajutorul si pe care cu marinimie ii ajuta, au parasit-o.Fratele sotului si cumnatele incep o adevarata avalanse de presiuni si fapte ce tin de ,,mizeria umana” asupra ei. Este speriata si terorizata de toti . Rezista cu slabele ei puteri vreme de 5 ani, acestor presiuni si necazuri .Lupta ei are un scop nobil.Fericirea copiilor ei .La fericirea ei nu se mai gindeste de mult.A uitat ce inseamna aceasta .A ramas doar o amintire din vremuri acoperite acum de ceata timpului . Din agoniseala de odinioara nu a mai ramas mare lucru .Cu timpul a ajuns sa traiasca din mila streinilor si a donatiilor marunte venite de la moscheie. Pentru ea nu mai exista viitor .Exista doar present .Un present sumbru in umbra unor oameni ce si-au pierdut omenia ..Dupa o zi de alergatura continua, si cautari febrile de solutii pentru a le asigura copiilor un trai decent si hrana necesara trupurilor lor tinere si fragile ,adoarme noaptea pe un scaun, cu obrajii plini de lacrimi .Lacrimi ce nu se mai usuca.Singuratatea ce o inconjoara devine apasatoare si ii creaza spaime .Se roaga lui Allah subhana wa ta`ala sa o ajute , sa o intareasca. Frumusetea de odinioara s-a estompat .Fire albe, rod al grijilor premature ,au inceput sa-i apara in parul ei atit de frumos alta data. Durerea face acum parte din viata ei si nu o mai paraseste.Tot ce i-a mai ramas este credinta in Allah subhana wa ta`ala si speranta. Ar vrea sa scape din mediul acela de promiscuitate in care traieste.Sa fuga din tara aceea streina ei de care, nimic nu o mai leaga .Dar mai presus de toate sa le ofere copiilor ei cultura si educatia de care au nevoie. Este grea singuratatea … omului singur ...dar singuratatea unei mame este de doua ori mai grea. De parca toate acele griji, si spaime ,nu ar fi fost indeajuns , doua vesti, venite aproape in acelasi timp, o doboara. Ajutorul de la moscheie ii este refuzat, iar neamurile sotului ,o ameninta cu evacuarea din casa in care locuieste. Gindul acela, de a pleca cu copiii in tara ei de origine ,care pina atunci era doar o varianta posibila ,devine singura speranta de salvare.

munir
07-20-2007, 02:14 AM
Face gresala de a le marturisii neamurilor sotului despre acesta dorinta a ei.Acesti oameni, care au uitat sa fie oameni, conditioneaza acceptul lor de primirea unei sume de bani .O suma fabuloasa pentru acea mama care, la momentul respectiv ,abia mai avea bani de pine pentru copiii ei. Ori din ce unghi ai privi lucrurile aceasta se numeste -,,Sechestrare de persona si Santaj”. Cine le da oare dreptul acestor asa zisi oameni ,sa desparta o mama de copii ei ? Cine si prin ce act, ia autorizat pe ei sai ,,vinda” pe acei copii, propriei mame ?!? Simtind ca totul in jurul ei se darima ,aceasta mama lovita de sorta si de rautatea oamenilor,intr-un ultim efort, cere ajutorul unor necunoscuti .Simple nume si voci intr-o lume virtuala .Frati si surori musumani care folosesc internetul pentru a se intilnii si a discuta despre islam .Aici Allah Ar Rahman , Ar Rahim, Face, ca apelul ei sa fie auzit de un om deosebit .Acest om ,o femeie ,sotie si mama desavirsita ,a carei viata traita in Islam poate fi si este pentru multi un model .O femeie care, cu multa vointa si daruire, a reusit sa stringa si sa formeze in jurul ei o adevarata comunitate musulmana virtuala.Multe muslime tinere o numesc (pe buna dreptate) ,, mama”. Este o mama virtuala intr-adevar, dar stie mai multe despre viata ,necazurile si bucuriile tuturor celor care pe care i-a strins in jurul ei decit adevaratii lor parinti. Mingiind pe cei indurerati ,dojenind cu fermitate dar si cu blindete pe cei care gresesc,invatind si indrumind pe toti cei care cauta Calea si Invataturile Sfintului Coran.Aceasta femeie a creat cu forta si inteligenta ei ,o lume ideala dar virtuala a islamului .Daruind celor care graviteaza in acea lume si implicit in jurul ei, pina la ultima picatura de vlaga .Punind mai presus de fericirea ei …..fericirea lor. Acesta femeie deosebita pe care eu as supranumi-o ,,Salvatoarea sufletelor ratacite” cu o intuitie exceptionala ,mai mult a simtit decit a auzit strigatul nerostit de ajutor al femeii disperate.Cu blindete nemasurata ,cu toata dragostea pe care o poate darui un om altui om ,a inceput sa o incurajeze. Sa mingiie acel suflet ranit si disperat. Sa-i daruiasca acea raza de speranta, ca nu este singura .Ca omenia nu a murit .Acesta femeie extraordinara pentru a carei caracterizare exacta orice superlativ este marunt si steril ,a convocat imediat un adevarat ,,comitet de primire “ .Cu mult tact si cu grja de a nu leza in vre- un fel personalitatea femeii indurerate,a prezentat situatia ei tuturor. Catre acea femeie ajunsa in pragul disperarii, s-au concentrat gindurile acelor oameni.Cuvinte de incurajare, de sustinere, de prietenie, abundau in spusele si mesajele lor . Acea femeie singura si nefericita avea acum linga ea sustinerea morala a unor oameni , si primea cu inima deschisa prietenia si incurajerile lor .Simtea ca nu mai este, in sfirsit, singura in fatza vicisitudinilor vietii.Glasul ei stins la inceput a inceput sa capete curaj …vocea ei sa se faca in sfirsit auzita. Acea femeie deosebita …acea ,,mama virtuala a sufletelor ratacite" . a scris apoi un mesaj de ajutor pe un forum lansind astfel o chemare catre ceilalti .Ca o closca care isi stringe puii in jurul ei. Unii au reactionat frumos si pozitiv cerind doar informatiile strict necesare si fara sa ceara amanunte .Au trimis catre acea femeie indurerata mesajele si ajutorul lor material fara sa faca din asta un titlu de glorie.Modest si conform invataturilor din Sfintul Coran.Altii insa au scos la iveala umbrele ce le acopera sufletul .Au fost interesati mai mult de cancan.De subiectul de birfa ivit la orizont .Dovedind inca o data ca zicala ,,multi aud …putini pricep” este mereu actuala. Povestea acesta nu are inca un final fericit .Mama aceea se lupta inca cu mentalitatile si mizeria umana din jurul ei .Ochii ei inca mai lacrimeaza .Ea inca are nevoie de ajutorul si sustinearea noastra . Un caz nu este incheiat deci atunci cind este rezolvat in totalitate. Cu oamenii aflati in nevoie nu trebui sa umblii cu jumatati de masura.

munir
07-20-2007, 02:20 AM
Incheiere

Frati musulmani ,conducatori ai unor fundatii si organizatii Islamice din Romania. Nu uitatii ca acesta comunitate, care va sprijinit si a fost alaturi de voi, cind ati avut nevoie de ea ,trebui si ea la rindul ei ajutata de catre voi .Lasati orgolii si prejudecati deoparte si luati exemplu de la acea femeie deosebita, de modul in care trebui sa actionati atunci cind un memebru al comunitatii are nevoie de ajutorul vostru .Nu ramineti indiferenti si insensibili pentru ca altfel riscati sa va indepartati de idealurile inaltatoare si sublime ale Sfintului Coran. Asa cum pentru voi ati cerut dreptate cereti acelasi lucru si pentru ceilalti.Fiti alaturi de ei pentru ca si ei sa ramina mereu alaturi de voi … Ajutati acea femeie sa se intoarca in tara alaturi de copiii ei. Mai sunt si alte femei in situatia ei .Mai sunt fratii care au nevoie de ajutorul vostru .Care spera sa gasesca un sprijin si un indrumator in voi .Nu fiti surzi la strigatul lor de ajutor .Fiti musulmani adevarati.

shama
07-20-2007, 02:28 AM
:give_rose: :give_rose: :give_rose:
Allah sa-ti rasplateasca intentia si fapta, frate Munir.
Aceleasi urari si "mamei" Gabriela :).
Eforturile voastre in directia Florentei nu pot ramane zadarnice, insh'Allah.

Iris00
07-20-2007, 12:29 PM
Cum as putea sa iau legatura cu Fatima? As vrea sa o ajut financiar .

Hager
07-20-2007, 09:58 PM
masha ALLAH ,INSHA ALLAH BUNUL ALLAH SWT PREAINALTUL SA O AJUTE SI SA II DESCHIDA CALEA SI DRUMUL SPRE PACE,LINISTE SI IAR .........LINISTE .YA RABB.ce frumos ati vb frate munir ,insha ALLAH YA RABB ,TAWAKEL AL ALLAH .IAR MAMI GABIIIIIIIII E O ......NIIC NU STIU CE CUVINTE FRUMOASE SI MINUNATE SA SPUN DESPRE EA.........ALHAMDULIALH CA EXISTA SI ASA OAMENI SI INSHA ALLAH POATE SI NOI VOM FI DINTRE EI ,SA STIM SA AJUTAM,SA OFERIM ,SA SCUZAM ,NU SA IERTAM CACI A IERTA NU NE APARTIN NOUA CI BUNULUI ALALH KERIM .......INSHA ALLAH SA NE RUGAM SI ALLAH PREAINALTUL SA O AJUTE ,SA O INDRUME SI S AII USUREZE.MAA SELAME.

Mariyah
07-20-2007, 10:05 PM
Efectiv de cati bani sunt necesari ca sa vina in Romania?

samira
07-20-2007, 10:14 PM
Inshallah sa ajunga cu bine in Romania impreuna cu puisorii ei.

munir
07-21-2007, 01:39 PM
As salam alaykum wa rahmaduAllah wa barakatuku
Dragi surioare va multumesc pentru reactia voastra promta si frumoasa.Sunt bucuros ca am cunoscut asemenea oameni ca voi .
Din pacate situatia femeii respective a luat o turnura si mai dramatica dar oarecum previzibila .Neamurile sotului au tinut un ,,consiliu de familie" si in dorinta lor animalica de a pune mina pe bruma de mostenire care ii revine femeii si copiilor ei ,acestia i-au propus fie:
1-Sa accepte sa devina a doua sotie a cumnatului -un batrin de 71 de ani care mai are si el copii(nu stiu exact nr .lor)
2-Fie sa parasesca apartamentul dar ....sa lase copii la ei .!!!
Femeia acesta necajita i-a infruntat pe acei ,,oameni" sustinuta moral de incurajerile si sfaturile voastre pertinente.
Hotarirea ei a fost aceea de a parasii apartamentul dar numai impreuna cu copii ei.
Asa dar ,lista ei de prioritati este urmatoarea:
1- Gasirea unui apartament in Egipt si a banilor necesar pentru plata chiriei aferente pe cel putin 6 luni.Am inteles ca ,chiria se ridica la cam 50 de dolari /luna
2-Venirea ei in tara pentru rezolvarea actelor (pasaport ,certificatele de nastere ale copiilor..etc)
3-Plecarea ei (si a copiilor) definitiva din Egipt
Familia ei(sora) nu vrea sa o ajute deoarece nu au fost de acord ca ea sa converteasca la Islam iar mama ei este bonlava.
Daca vre-o surioara poate ,dupa innshaAkllah sosirea ei la Bucuresti sa o ajute (ea fiind plecata de mult din tara) si sa fie alaturi de ea cind va fii nevoie sa mearga la ministere sau pe unde va fi nevoie ...va rog contactati-o pe mess. sau cereti relatii la sora Gabriela Guettat.
Am vorbit putin cu femeia aceea si mi-a spus ca abia dupa venirea in tara, atunci cind se va simtii in siguranta , va putea sa se gindeasca la o eventuala recastorie . Eu unul am inteles-o perfect.
Acestea au fost cele ce voiam sa va transmit.
Allah subhana wa ta`ala sa fie multumit de voi toti .Amin

shama
07-21-2007, 04:17 PM
Assalaamu alaikum

Haideti s-o ajutam pe fata asta sa se intoarca in tara! I-ajunge cat a patimit si daca cei care doresc s-o sprijine pun mana de la mana vreun banutz sau se ocupa de ea prin Bucuresti, insh'Allah sa-si poata aduce si baietii. Mai rau decat i-a fost acolo, nu-i poate fi aici.

Te felicit pentru deciziile luate, draga Florenta, aceea de a te muta cu copiii in alta parte si aceea de a refuza propunerea de casatorie din partea cumnatului tau mai mult decat tomnatic.
Allah stie ca in situatia ta dificila ar fi loc de multe compromisuri si trebuie sa fii un om destul de puternic sa rezisti presiunilor, atunci cand n-ai prea multe atuuri.
Brava tie! Capul sus si ai incredere in Allah. Vezi, nu-ndraznesc sa-ti spun si "ai incredere in oameni"... oamenii au si ei slabiciunile lor, avanturi de moment, intentii poate bune dar mijloace putine s.am.d. Stiu foarte bine asta, si eu sunt om...
Totusi, cred ca pot sa afirm ca inimile catorva sunt induiosate de soarta ta, ratiunea catorva s-a convins de faptul ca ai intr-adevar nevoie de ajutor si vointa catorva s-a pus sau se va pune in miscare, insh'Allah.
Pas cu pas, te vom aduce mai aproape, te vom aduce in tara. Si pe tine, si pe baietii tai. Allah sa ne ajute!

fatima
07-21-2007, 05:06 PM
Salem aleikum,

Inca de la inceput as vrea sa stiti ca vorbele voastre, incurajarile voastre au fost cele care m-au ajutat sa-i infrunt pe acesti oameni(daca ii pot numi asa), va doresc la toti ca Allah sa va rasplateasaca din belsug sa aveti parte numai de bucurii si sa stiti ca eu voi rezista atita timp cit am si eu pe cineva acolo chiar daca departe de mine dar in sufletul meu voi sunteti aproape. D-nul MUNIR nici nu am cuvinte sa-i multumesc acestui om care fara prea multe intrebari a fost alaturi de mine si cuvintele lui au fost ca un balsam pentru inima mea...VA MULTUMESC din inima si Allah va avea grija sa va rasplateasca. MAMIKA GABII care cu adevarat este pentru mine o MAMA si TE SARUT dulce iubita mamicuta si-ti doresc numai impliniri si fii sigura ca tot ce faci tu nu va ramine nerasplatit, sora SHAMA sa-ti dea Allah numai bucurii esti o dulce si-ti multumesc ...te-as ruga sa faci cit mai multe DUA pentru mine...am nevoie. Dragi surori MARIAH, SAMIRA,UMM ZAFA, IRIS va multumesc din suflet si mi-as dorii ca ALLAH sa fie alaturi de voi asa cum voi sunteti alaturi de mine...cuvintele mele nu reprezinta prea mult dar in sufletu meu este o bucurie imensa sa stiu ca nu mai sunt singura...VA MULTUMESC

JAZAK ALLAH HEIR

Iris00
07-21-2007, 10:24 PM
Salem aleikum,

Inca de la inceput as vrea sa stiti ca vorbele voastre, incurajarile voastre au fost cele care m-au ajutat sa-i infrunt pe acesti oameni(daca ii pot numi asa), va doresc la toti ca Allah sa va rasplateasaca din belsug sa aveti parte numai de bucurii si sa stiti ca eu voi rezista atita timp cit am si eu pe cineva acolo chiar daca departe de mine dar in sufletul meu voi sunteti aproape. D-nul MUNIR nici nu am cuvinte sa-i multumesc acestui om care fara prea multe intrebari a fost alaturi de mine si cuvintele lui au fost ca un balsam pentru inima mea...VA MULTUMESC din inima si Allah va avea grija sa va rasplateasca. MAMIKA GABII care cu adevarat este pentru mine o MAMA si TE SARUT dulce iubita mamicuta si-ti doresc numai impliniri si fii sigura ca tot ce faci tu nu va ramine nerasplatit, sora SHAMA sa-ti dea Allah numai bucurii esti o dulce si-ti multumesc ...te-as ruga sa faci cit mai multe DUA pentru mine...am nevoie. Dragi surori MARIAH, SAMIRA,UMM ZAFA, IRIS va multumesc din suflet si mi-as dorii ca ALLAH sa fie alaturi de voi asa cum voi sunteti alaturi de mine...cuvintele mele nu reprezinta prea mult dar in sufletu meu este o bucurie imensa sa stiu ca nu mai sunt singura...VA MULTUMESC

JAZAK ALLAH HEIR

Fatima, vreau sa luam legatura urgent. Da-mi BIP la nr-ul de telefon: 0040744240882 si te sun eu .

mariamch
07-22-2007, 11:37 AM
:salam: ...surorilor mele dragi!...INSHALLAH prin puterea data si din putinul nostru vom gasi o cale sa ne ajutam sora la nevoie!...INSHALLAH...BUNUL ALLAH sa ne asculte si rugaciunile ...si sa ne de-a cat mai multa minte luminata , credinta si putere de a trece peste toate obstacolele din lumea aceasta!....NUMAI CU VOIA BUNULUI ALLAH PUTEM REUSI!.....ALLAH HAFIZ:give_rose: :give_rose: :give_rose:

ibadat
07-22-2007, 11:56 AM
Draga Fatima, ce pot sa iti zic este ca sunt langa tine cu gandul si inima. nu as vrea niciodata sa fiu in situatia ta . tare as fi fost bucuroasa sa te pot ajuta material dar din pacate deocamdata nu pot decat sa te incurajez...poate cineva cu o situatie mai buna va auzi strigatul tau de ajutor surioara! Pentru fiecare chin al tau vei fi rasplatita , nu iti pierde increderea ca vei scapa de aceasta situatie, increderea in Allah trebuie sa fie principalul ajutor al tau . Oricum in situatia in care esti tu acum nu stiu cat de folos iti poate fi doar niste vorbe, dar crede-ma ca ti le spun din tot sufletul si inshaalah sa ti se termine cosmarul cat mai repede!:(

nour
07-22-2007, 07:17 PM
Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

As dori sa aflu si eu cumva numarul de telefon al surorii Fatima... astept un mesaj privat inshaAllah.

batool391
07-23-2007, 05:50 PM
Daca in urma cu 7 ani ar fi existat aceasta oportunitate de a ajuta de la distanta cu siguranta multe drame ar fi fost stopat, cu siguranta 3 copii nu ar fi ramas departe de mama lor, la asta a contribuit si nepasarea diplomatilor romani care in rare cazuri se implica. Sora Fatima ar fi meritat ajutor neconditionat din partea misiunii diplomatice din Cairo, deoarece e un caz special.

gabriela guettat
07-24-2007, 07:29 PM
Ai perfecta dreptate surioara:give_rose: !Ce mult regret :smile18: :smile18: ca nu am putut sa fiu, atunci, cand shi tu ai avut nevoie, alaturi de tine!
Asha a vrut Allah subhanahu wa ta'ala sa fie DAR sunt convinsa ca shi tu draga mea surioara vei fii rasplatita pentru rabdarea shi lacrimile varsate!
ALLAH SA FIE MULTZUMIT DE TINE INSHALLAH!

Hager
07-26-2007, 01:48 AM
Fetelor Cu Allah Preainaltul Inainte Si Cu Multa Rabdare ,rugaciuni Si Dua Insha Allah Va Fi Bine .allah Swt A Facut Islamul Pt A Ne Usura Nu Pt A Ne Ingreuna Dar Asta Nu Inesamna Ca Nu Ne Pune La Incercari.maa Selame .allah Maaki.

dana
07-26-2007, 05:26 PM
draga fatima, cand ma gandesc la necazul tau nici nu imi pot imagina cat de greu trebuie sa iti fie, si eu sunt casatorita in egypt si sper k niciodata sa nu ajung in situatia ta dar numai bunul d-zeu stie incercarile la care vom fi supusi. ma rog la d-zeu si sper k cei care pot sa te ajute mai mult sa o faca ,nu iti pierde increderea si taria, d-zeu va gasi o solutie . pt, cei care o ajuta sau pot sa o ajute pe fatima ; mii de multumiri si din partea mea .

gabriela guettat
07-30-2007, 08:07 PM
Salmeu alecom dragi fratzi shi surori,va anuntz ca sora noastra a reushit sa depuna actele pentru a scoate acel TITLU DE CALATORIE!
Acum pentru cei care avetzi buna vointza de a o ajuta in continuare sa ajunga acasa la Bucureshti,va rog sa imi scrie tzi PM shi va dau detalii.

Allah sa fie multzumit de voi!

Wa alecom salem!

shama
08-13-2007, 12:41 AM
Assalaamu alaikum

Stie cineva ce mai face sora noastra Florenta?
Allah ta'ala sa-i usureze fitnah si sa-i redea speranta, increderea in oameni si in ea insasi.

sara
08-13-2007, 01:53 AM
:salam:

Sora noastra si-a luat bilet si in cateva zile inshaAllah va ateriza in Romania .

Allah sa-i rasplateasca pe cei care au ajutat-o .

shama
08-13-2007, 02:29 AM
Wa alaikum assalaamu

Ma bucur din toata inima sa aflu ca reuseste sa vina in tara si ii urez mult succes cu formalitatile necesare.
Poate n-ar fi rau sa amintim celor care doresc sa o ajute, de ce anume ar avea nevoie sora noastra odata ajunsa in Romania...?

shama
10-07-2007, 06:23 PM
Assalaamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Acum, cand luna Ramadan este pe sfarsite, ma gandesc din nou la sora noastra Florenta. Oare ea cum a petrecut acest rastimp? Ce s-a mai ales de viata ei?
Allah ta'ala sa-i usureze fitnah si sa-i redea speranta.
Un gand bun si du'a din partea mea, draga Florenta!

gabriela guettat
10-08-2007, 09:30 AM
Habibty Shama,Allah subhanahu wa ta'ala sa te binecuvanteze shi sa itzi binecuvanteze familia surioara draga.
Fie ca Allah sa te raplateasca cu Pardisul pe tine shi pe voi toate surioarele shi fratzii care atzi ajutat-o pe sora Florentza!

Ma scuzatzi daca nu v am tzinut la curent pana acum,sa shtitzi ca este bine shi a facut pashportul shi a depus shi actele pentru a rezolva cu certificatele baietzilor!
Este bine shi va ureaza la toata lumea RAMADAN MUBARAK!

Inashallah sa rezolve shi ce i a mai ramas de facut!
ALLAH KAREEM!

JAZKALLAH AL KAHIR LA TOTZI CEI CARE ATZI FOST ALATURI DE EA!


280

shama
10-08-2007, 11:20 AM
Allah subhanahu wa ta'ala sa ne rasplateasca pe noi toti, draga surioara Gabriela.
Ma bucur foarte mult sa aud aceste vesti.
Allah ta'ala sa o ocrotesca pe sora noastra si sa-i umple viata de lumina, dupa atata durere.

Rafa'
10-08-2007, 04:15 PM
Habibty Shama,Allah subhanahu wa ta'ala sa te binecuvanteze shi sa itzi binecuvanteze familia surioara draga.
Fie ca Allah sa te raplateasca cu Pardisul pe tine shi pe voi toate surioarele shi fratzii care atzi ajutat-o pe sora Florentza!

Ma scuzatzi daca nu v am tzinut la curent pana acum,sa shtitzi ca este bine shi a facut pashportul shi a depus shi actele pentru a rezolva cu certificatele baietzilor!
Este bine shi va ureaza la toata lumea RAMADAN MUBARAK!

Inashallah sa rezolve shi ce i a mai ramas de facut!
ALLAH KAREEM!

JAZKALLAH AL KAHIR LA TOTZI CEI CARE ATZI FOST ALATURI DE EA!


280

Assalamu alaykum

Florenta e acasa in Romania cu copii cu tot. Alhamdulillah sunt sanatosi si au scapat de cosmarul in care traiau.

shama
10-08-2007, 05:05 PM
Al hamdu lillah. :give_rose::give_rose::give_rose:

Mariyah
10-09-2007, 12:18 AM
La cererea Gabrielei acest subiect va fi inchis.

Multumesc pentru participare.