PDA

View Full Version : Despre convertire



Simona
06-04-2007, 11:16 PM
As salam alikom!
Trebuie sa va spun ca ziua cea mare pentru mine se apropie cu pasi repezi si inante as dori sa stiu anumite lucruri. Poate e ceva nu prea destept ceea ce voi intreba, imi cer scuze, dar ma tot gandesc cum va fi si ce trebuie sa fac. Asa ca va intreb:
1. Trebuie sa fac ceva anume inainte de covertire sau nu?
2. Trebuie sa ma imbrac intr-un mod anume pentru convertire sau pot sa ma imbrac normal si cu hijab?
Mai am si alte intrebari, dar nu mi le mai amintesc :D si nu am timp acum sa stau pe ganduri. O sa le postez pe masura ce mi le voi aminti sau daca voi credeti ca as avea nevoie de alte informatii sau sfaturi, le primesc cu placere. :)
Sper sa nu va suparati ca v-am intrebat, dar nu stiam pe cine sa intreb, inca nu cunosc pe nimeni de la locul de rugaciune sau liga islamica si nu prea am curajul sa merg sa intru in vorba cu cineva, mai ales ca stiu ca persoana care se ocupa de tot e un domn. Il astept pe logodnicul meu sa vina in tara, a spus ca va vorbi el cu cine trebuie pentru convertire, dar pana atunci ma gandeam sa aflu cate ceva.
Alf shukr!
Ma3a al salama!

P.S. Daca nu am pus thread-ul in sectiunea care trebuie imi cer scuze si va rog sa-l puneti unde trebuie sa fie. Multumesc!

Anna
06-05-2007, 12:28 AM
mashAllah ce frumos
imi amintesc si eu de primele emotii ale convertirii tot timpul aveam intrebari care mai de care
stai linistita e bine unde ai postat si ma bucur mult ca ai intrebat
nu e un ritual anume convertirea. iti recomanda :
sa faci baie inainte o baie completa pe intregul corp
spui shahada- marturisirea de credinta
si dormi pe partea dreapta
esti din bucuresti?
eu sunt din Craiova dar daca esti din bucuresti iti pot face cunostiinta cu unele fete musulmane care sa fie mai aproape de tine si sa iti fie alaturi si daca vrei si prietene si care sa te ajute si sa te sprijine atat in primii pasi in islam cat si in alte momente daca doresti.
sa ma anunti daca vrei si iti voi trimite inshAllah iduri de mess pe privat si numere de telefon inshAllah.
te-am pupat si te felicit si Allah sa fie alaturi de tine atat la convertire cat si dupa
amin

maryam
06-05-2007, 04:12 AM
As salam alikom!
Trebuie sa va spun ca ziua cea mare pentru mine se apropie cu pasi repezi si inante as dori sa stiu anumite lucruri. Poate e ceva nu prea destept ceea ce voi intreba, imi cer scuze, dar ma tot gandesc cum va fi si ce trebuie sa fac. Asa ca va intreb:
1. Trebuie sa fac ceva anume inainte de covertire sau nu?
2. Trebuie sa ma imbrac intr-un mod anume pentru convertire sau pot sa ma imbrac normal si cu hijab?
Mai am si alte intrebari, dar nu mi le mai amintesc :D si nu am timp acum sa stau pe ganduri. O sa le postez pe masura ce mi le voi aminti sau daca voi credeti ca as avea nevoie de alte informatii sau sfaturi, le primesc cu placere. :)
Sper sa nu va suparati ca v-am intrebat, dar nu stiam pe cine sa intreb, inca nu cunosc pe nimeni de la locul de rugaciune sau liga islamica si nu prea am curajul sa merg sa intru in vorba cu cineva, mai ales ca stiu ca persoana care se ocupa de tot e un domn. Il astept pe logodnicul meu sa vina in tara, a spus ca va vorbi el cu cine trebuie pentru convertire, dar pana atunci ma gandeam sa aflu cate ceva.
Alf shukr!
Ma3a al salama!

P.S. Daca nu am pus thread-ul in sectiunea care trebuie imi cer scuze si va rog sa-l puneti unde trebuie sa fie. Multumesc!




Inshaa ALLAH, Bunul ALLAH sa te faca dintre cei mai buni dintre cei buni si sa nu uiti nicio clipa ca odata ce vei spune sahada vei fi ca un princ, Inshaa ALLAH!

Va fi o noua viata si din acea clipa va trebui sa-ti pazesti aceste file albe si pure de orice ar putea cauza patarea lor!!!

Trebuie sa fii convinsa si sa ai aceasta iubire de a te intoarce la islam in inima ta si gandindu-te la acest moment sa nu gasesti in el, decat legatura cu ALLAH, sa stii ca orice ai pierde si orice ai castiga, nimic nu ar fi pus in balanta cu ALLAH, cu islamul...cu credinta ta.
As spune ca evlavia si smerenia sunt cele mai bune "haine" cu care te poti investmanta inca de pe acum, fara sa le elimini vreodata, Inshaa ALLAH! Sigur ca dc nu porti hijab inca, nu ar trebui sa te comporti ca si cum ai face-o ptr ca nu ai de dovedit nimic nimanui, dar este mai bine sa ai la tine un batic, pe care sa il ai in acele momente.
Poti intreba oricat si oricand...toate am facut-o si o mai facem inca...si sa stii ca la liga nu e un barbat, sunt fete care se ocupa:D , asa ca dc vrei, inshaa ALLAH cu drag...mai ales ca este un dar minunat si o placere sa ne amintim asa cum spunea Anna.
Orice ai vrea, inshaa ALLAH sa iti pot fi de folos, poti sa-mi dai pm...Inshaa ALLAH sa teaiba Bunul ALLAH in Paza Sa!!!

bekolina
07-23-2007, 05:28 PM
Sigur ca dc nu porti hijab inca, nu ar trebui sa te comporti ca si cum ai face-o ptr ca nu ai de dovedit nimic nimanui, dar este mai bine sa ai la tine un batic, pe care sa il ai in acele momente.

Am si eu o intrebare referitor la purtarea hijabului ,este obligatorie purtarea lui dupa convertire?

maryam
07-23-2007, 06:49 PM
Sigur ca dc nu porti hijab inca, nu ar trebui sa te comporti ca si cum ai face-o ptr ca nu ai de dovedit nimic nimanui, dar este mai bine sa ai la tine un batic, pe care sa il ai in acele momente.

Am si eu o intrebare referitor la purtarea hijabului ,este obligatorie purtarea lui dupa convertire?




Sigur ca este obligatoriu, este o parte din islam...nu este de conceput ca un musulman sa ia din religie doar ceea ce ii convine si "ceea ce
po(a)t(e) face", pentru ca nici Bunul ALLAH, Marire Lui, nu ne da doar o mana sau doar un ochi, ne-a facut perfecti si cere de la noi, doar pentru noi, perfectiunea...care chiar este la indemana oricui.
Islamul este un tot si nu poate fi privit sau pliat pe bucati.
De aceea cred ca este inadmisibil ceea ce aud la multe "surori" si la multi "frati" care-si invata copiii, partenerele/ii un fel cel putin ciudat de a fi musulman, un islam adaptat fie la zona geografica, fie la job...fie la familie..sa ne fereasca ALLAH.
Si Inshaa ALLAH sa usureze cu Milostenia Lui drumul tuturor acelora care se intorc la islam sau traiesc cu el din fasa.

sara
07-23-2007, 07:04 PM
Hijabul este obligatoriu in islam .
Spune Allah subhan wa Ta'ala in Sfantul Quran :
"Si spune drepcredincioaselor sa-si plece privirile lor si sa-si pazeasca pudoarea lor , sa nu-si arate gatelile { podoabele sau cosmeticele } lor , afara de ceea ce este pe dinafara { fata si palmele } , si sa-si coboare valurile peste piepturile lor { sa acopere cu valul capul , pieptul si gatul , in intregime } . Si sa nu-si arate frumusetea lor decat inaintea sotilor , sau a parintilor lor , sau a parintilor sotiilor lor , sau a fiilor lor , sau a fiilor sotiilor lor , sau a muierilor lor sau a acelora pe care le stapanesc mainile lor drepte { roabele lor } sau a slujitorilor dintre barbati , care nu mai au dorinta , sau a copiiilor mici care nu stiu ce este goliciunea femeilor . Si sa nu loveasca cu picioarele lor astfel incat sa se afle ce poadoabe ascund ele ! Si caiti\va cu totii , o , voi dreptcredinciosilor , fata de Allah , pentru ca voi sa izbanditi ! "
Surat An Nur versetul 31

Simona
08-15-2007, 10:33 PM
As Salamu Alaikom tuturor!

Va multumesc foarte foarte mult pentru informatii si caldura voastra.

De o luna sunt musulmana Al-hamdul Illah :) , in sfarsit pot sa ma rog asa cum simt. Ma scuzati ca nu v-am spus mai repede, dar am fost ocupata, intre timp m-am si casatorit :D .
Treabuia sa va spun, sa-mi impartasesc bucuria cu voi.
MULTUMESC inca o data, Allah sa aiba grija de voi si sa va ajute in toate.
Ma3a al salama!

aiscia
02-29-2008, 03:31 PM
Salam aleikum...Bismillahi ar-Rahman ar-Rahim...
Vazand ca familia nostra a crescut mashaallah, alhamdulillah, mi-ar placea ,cu acordul vostru sa descrie fiecare fericita istorie a convertirii...






http://www.speed-land.com/images/02979340012042844967.gif (http://www.speed-land.com/)