PDA

View Full Version : Retete grecesti



amal
06-05-2007, 11:56 PM
Retetele au fost difuzate pe Euforia TV.


„Glyko” –dulceata de pepene

Ingrediente:
Pepene, lamâie, zahar


Taiati partea alba de la pepene in romburi.
Puneti partea alba si coaja de lamâie intr-un castron cu apa si lasati-le timp de o ora. Scurgeti si clatiti bine pepenele si lasati-l la inmuiat in apa rece mai mult de 30 de minute.
Dizolvati zaharul in niste apa, adaugati 4 frunze de lamâie si pepenele inmuiat in apa si lasati la fiert 30 de minute.

Compozitia trebuie apoi racita si pusa din nou sa dea in clocot timp de o ora si jumatate.
Când Glyko are o culoare roz pal, inseamna ca e gata de servit.

Euforia TV

amal
06-06-2007, 12:01 AM
„Daktila” – fursecuri cu migdale

Ingrediente:
zahar, apa, zeama de lamâie si betisoare de scortisoara, faina, ulei, sare, apa de trandafiri, migdale


Pentru sirop:
Fierbeti zaharul, apa, zeama de lamâie si betisoarele de scortisoara si lasati la racit.

Pentru coca:
Farâmitati faina, uleiul si sarea si niste apa si framântati bine.

Pentru umplutura : amestecati migdale,scortisoara, zahar, apa de trandafiri.

Apoi asamblati Daktila; rulati coca intr-o forma lunguiata, puneti o lingurita de umplutura la capat, rulati, ungeti partile cu apa si apoi sigilati-le bine cu o furculita.

Prajiti Daktila si inmuiati-le fierbinti in sirop.


Euforia TV

amal
06-06-2007, 12:04 AM
„Haluvas Nisticimo”- “Desert cu gris”


Ingrediente: 100 g. migdale, 1 l. apa, 200 ml. zahar, fistic, gris


Pisati o lingurita de fistic cu putin zahar.
Prajiti 100 g de migdale si apoi adaugati grisul si amestecati bine.Adaugati un litru de apa si 200 ml. de zahar si fierbeti usor. Trebuie amestecat constant. Când s-a ingrosat putin, adaugati fisticul si amestecati la foc moderat.Odata ce s-a format o consistenta cremoasa, turnati intr-o farfurie, presarati niste migdale pe deasupra si lasati la frigider sa se raceasca, cam o ora.


Euforia TV

amal
06-06-2007, 12:19 AM
„Galadoboureko” - „Placinta cu budinca de lapte”

Ingrediente: zahar, zeama de lamâie, scortisoara, faina de porumb, oua, lapte, apa de trandafiri.

Pentru sirop: fierbeti zaharul,apa, zeama de lamâie si scortisoara si apoi lasati sa se raceasca.

Pentru crema : amestecati faina de porumb, oua si o picatura de lapte ca sa se faca pasta.
Incalziti niste lapte si adaugati peste pasta. Amestecati cu zahar si apa de trandafiri.
Asezati aluatul intr-o tava si ungeti fiecare strat.
Turnati crema si acoperiti cu alt strat de aluat.
Când e gata turnati siropul rece pe deasupra.


Euforia TV

amal
06-06-2007, 12:21 AM
“Dolmades” – „Sarmale grecesti”


Ingrediente : ceapa, conserva de rosii, patrunjel, menta uscata, scortisoara, sare, piper, carne tocata, budinca de orez, zeama de lamâie, frunze de vita.



Caliti niste ceapa intr-o tigaie si adaugati o conserva de rosii, niste patrunjel, menta uscata, multa scortisoara si niste sare si piper.Adaugati carnea tocata, budinca de orez si zeama de la o lamâie. Puneti o lingurita de compozitie intr-o frunza de vita fara tulpina. Rulati usor frunzele si puneti-le pe o farfurie.Puneti un strat de frunze de vita deasupra si picurati zeama de la o lamâie.Apoi puneti o farfurie pe deasupra si turnati apa fiarta pâna la nivelul farfuriei.Introduceti-le la cuptor cam o ora.


Euforia TV

Saira
06-06-2007, 12:25 AM
Am mancat prajiturele cu migdale si sunt foarte bune ;) desi de obicei mie nu-mi plac migdalele,asa mi-au placuuut.


Dar mai era un desert si nu mai stiu cum se cheama:erau ca un fel de turtite/gogosele si erau inmuiate in miere sau cam asa ceva...erau geniale,stie cineva cum se numesc? :999:

amal
06-06-2007, 12:25 AM
“Psfetio kleftides”-“Chiftelute cu rosii”


Ingrediente :
225 g rosii taiate, 50 g. ceapa, 2 linguri menta, 1 lingura patrunjel, oregano uscat, 130 g faina, 1 lingurita praf de copt.


Amestecati intâi 225 g de rosii taiate, 50 de grame de ceapa taiata, o lingura de patrunjel si 2 linguri de menta. Adaugati un pic de oregano uscat si cam 130 de g de faina, o lingurita de praf de copt pentru a intari compozitia.
Cu ajutorul mâinilor rulati compozitia pentru a obtine chiftelele pe care le prajiti.
Se servesc cu tzaztiki.


Euforia TV

amal
06-06-2007, 12:29 AM
“Moreish Mousaka” – “Musaca greceasca”

Ingrediente :
450 g carne tocata
cartofi
unt
1 conserva de rosii
oua , faina, lapte
dovlecei, vinete


Prajiti feliile de cartofi, dovlecei si vinete sarate. Apoi prajiti ceapa, adaugati carnea tocata si conserva de rosii, niste scortisoara, patrunjel si asezonati bine.

Pentru sosul Bechamel:
amestecati laptele, faina, ouale si untul si dati in clocot si apoi inchideti focul.

Asezati pe straturi cartofii, dovleceii si vinetele, un strat de carne si apoi puneti restul de legume pe deasupra.
Turnati deasupra sosul Bechamel si bagati la cuptor, la foc mic timp de 90 de minute.

Puteti gasi reteta mai in detaliu la subiectul "Retete".

Euforia TV

amal
06-06-2007, 12:32 AM
Am mancat prajiturele cu migdale si sunt foarte bune desi de obicei mie nu-mi plac migdalele,asa mi-au placuuut.


Dar mai era un desert si nu mai stiu cum se cheama:erau ca un fel de turtite/gogosele si erau inmuiate in miere sau cam asa ceva...erau geniale,stie cineva cum se numesc?

Nu mai stiu cum se numesc gogosele cu miere dar am reteta lor pe undeva. Am mancat si eu o data. Sunt bune, dar mi s-a parut cam multa munca pt niste gogosele:)
O sa incerc sa o postez saptamana asta.

amal
06-06-2007, 12:39 AM
„Hummus”

Ingrediente : naut uscat, apa, sare, zeama de lamâie, ulei de masline, patrunjel, boia.

Fierbeti niste naut uscat, il scurgeti si pastrati putina apa (nautul se lasa la inmuiat in apa peste noapte).
Daca folositi naut la conserva, pastrati putin din apa sarata. Amestecati sau puneti in blender nautul si amestecati-l cu tahini,
zeama de lamaie, apa ramasa de la naut si usturoiul. Adaugati nautul amestecat si asezonati cu putina sare.
Daca doriti sa ajustati compozitia,adaugati mai multa zeama de lamâie sau apa cu sare de la naut, acoperiti si lasati o ora la frigider.
Serviti ornat cu ulei de masline, putin patrunjel si boia.


Euforia TV

amal
06-06-2007, 12:42 AM
„Avgolemono” – „Supa cu ou si lamâie”


Ingrediente : o gaina, morcovi, telina, boabe de piper, orez, zeama de lamâie, oua, boabe de piper


Fierbeti gaina cu morcovii, telina si niste boabe de piper.Când a fiert, scoateti legumele si impachetati gaina in folie pentru a o pastra calda. Fierbeti orezul in zeama cam 12 minute.
Bateti doua oua pâna se fac spuma si apoi adaugati zeama de la o lamâie, turnati toata zeama peste oua, amestecând in continuare. Turnati ouale si zeama peste orez, incalziti bine si asezonati.
Serviti supa de gaina cu o lamâie in plus.

Euforia TV

amal
06-06-2007, 12:45 AM
„Hamsii prajite”

Daca nu gasiti hamsii proaspete, puteti folosi congelate sau puteti folosi ansoa.
Spalati bine hamsiile in apa rece.
Dati-le prin faina in care ati pus niste piper negru si putina sare.
Puneti-le in tigaie la prajit si lasati-le pâna de vin crocante. Uleiul trebuie sa fie foarte bine incins.
Când sunt gata crocante,trebuie sa le puneti pe un prosop de bucatarie ca sa se scurga de ulei.

Nu uitati sa le serviti cu multa zeama de lamâie.


Euforia TV

amal
06-06-2007, 12:46 AM
“Salata taboule”


Inmuiati bulgurul in apa rece 30 de minute, lasati-l sa se scurga pe o sita si presati pentru a scurge toata apa. Amestecati cu zeama de lamâie si apoi asezonati. Lasati-l cinci minute ca sa se umfle. Amestecati cu ulei, verdeata si ceapa, transferati pe o farfurie si ornati cu felii de rosii.

Euforia TV

amal
06-06-2007, 12:51 AM
“Calamari prajiti “

Puteti cumpara calamari congelati de la supermarket, dar nu au acelasi gust pe care il au cei proaspeti. Sunt un pic mai crocanti spre deosebire de cei congelati.

Spalati si scoteti ochii de calamari. Când curatati calamarii trebuie sa scoateti sira spinarii- arata ca un fel de plastic,inauntru. Trebuie sa o scoateti pentru ca e foarte tare si greu de mestecat
si nu are un gust foarte bun.
Pastrati miezul pe care il taiati sub forma de inele.

Dati calamarii prin putin ou si prin faina-bateti 2 oua in care inmuiati calamarii pe care apoi ii rulati prin faina. Oul are rolul ca faina sa se lipeasca bine de calamari. Adaugati in faina si niste piper negru si sare de mare.
Sunt gata de pus la prajit.
Nu uitati ca uleiul trebuie sa fie bine incins, apoi puneti-le in ulei pâna se rumenesc bine. Prajiti calamarii cca doua minute pâna se rumenesc si devin crocanti.
Calamarii sunt foarte buni cu zeama de lamâie, deci când ii serviti puneti alaturi si multe bucati de lamâie.

Euforia TV

amal
06-06-2007, 12:55 AM
„Elies tsakistes”- „Pasta de masline”

Zdrobiti câteva masline pentru ca miezul sa se faca pasta, cu grija sa nu spargeti si sâmburii.
Adaugatii lamâie, usturoi, ulei si coriandru peste masline si putina sare, dupa gust.
Maslinele pisate vor rezista cca patru luni la frigider.

Euforia TV

amal
06-06-2007, 12:59 AM
„ Stifado de vita”

Ingrediente : carne de vita, scortisoara, seminte de anason, hasme, otet, foi de dafin, apa.

Prajiti cuburile de vita in ulei incins. Adaugati hasmele (un fel de usturoi), adaugati usturoiul si caramelizati.Turnati niste otet, puneti niste foi de dafin, niste betisoare de scortisoara si seminte de anason. Amestecati bine si adaugati un pahar cu apa. Lasati la fiert cam doua ore.

Euforia TV

amal
06-06-2007, 01:02 AM
“Rizogalo” –“ Budinca de orez cu lapte”

Ingrediente : orez, apa, apa de portocale sau apa de trandafiri, lapte, scortisoara, zahar pudra, faina de porumb.


Puneti la fiert budinca de orez pâna se absoarbe apa.
Adaugati aproape tot laptele si dati in clocot, lasati la foc 20 de minute.

Amestecati o lingura de lapte cu faina de porumb si faceti o pasta. Adaugati pasta peste orez cu zahar pudra.
Adaugati apa de portocale sau apa de trandafiri, dati in fiert si amestecati pâna se ingroasa.
Puneti compozitia in boluri separate, lasati-o sa se raceasca si apoi introduceti-o la frigider cam doua ore.
Presarati scortisoara si serviti.

Euforia TV

amal
06-06-2007, 01:09 AM
„Salata greceasca”

Ingrediente : ulei, zeama de lamâie, ceapa, castraveti, varza alba, rosii, rucola, masline negre, feta, rigani (oregano).


1.Taiati un castravete mic, trei rosii mari si o ceapa si puneti-le intr-un castron. Adaugati ulei si zeama de lamâie dupa gust. Puneti brânza feta pe deasupra, putin rigani uscat si niste masline negre.

2.Pentru a face o salata de sezon, taiati trei rosii, jumatate de ceapa rosie, niste frunze de rucola si un castravete mic pe care-l combinati cu varza alba. Adaugati masline negre, feta, rigani, ulei de masline si zeama de lamâie si apoi asezonati dupa gust.

Euforia TV

http://www.foodnews.ch/news/30_trends/images/rucola_k.jpg
rucola

amal
12-18-2007, 04:39 PM
Puteti urmari aceste retete in reluare pe Euforia TV, Vineri la ora 19.00.

Am notat si eu cateva retete, cand am timp le mai completez pe cele postate deja.


http://www.euforia.tv/lifestyle/oldones.php?id=3

Emisiunea s-a mutat Duminica de la ora 19.00.