PDA

View Full Version : Talharii de pe cruce



maryam
06-05-2007, 02:58 AM
Cum este posibil sa fi spus Isa, pacea lui ALLAH asupra sa, ca un talhar va fi in rai cu el????

Abdul Rahman
06-06-2007, 12:48 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !

Cu siguranta acest lucru nu a fost spus, cum si crucificarea este o inventie care sa sustina teza, la fel de falsa, a "pacatului originar".

Conform acestei teze crestine, prin crucificare, pacatele omenirii sunt sterse cu buretele. Prin urmare, chiar daca comiti un lucru grav, daca pacatuiesti, cum a fost si asa-numitul caz al acelui talhar, ajungi in Rai.

Nu avea cum aceasta poveste sa-l lase pe talharul ipotetic in afara mecanismului dogmei.

Morala ? Chiar daca esti talhar, insa crezi in moartea pe cruce a lui Iisus (a.s.) esti salvat. Nu conteaza faptele bune sau rele, ci doar sa accepti si sa crezi aceasta dogma. Nimic altceva.

huda_alrahim
06-06-2007, 01:51 AM
Assalamu alaikum!
Motivul dat de crestinism pentru intrarea talharului respectiv in Rai este cainta, nu credinta in invierea lui Isus... Daca va aduceti aminte cum este descris intreg episodul, talharul din stanga il provoaca pe Isus sa -----streze ca este fiul lui Dumnezeu si sa se dea jos de pe cruce, sa se salveze si sa ii salveze si pe ei. Si cel din drepata isi recunoaste greselile care au facut sa ajunga acolo, spune ca ei isi merita soarta, dar ca Isus este pe nedrept rastignit. Atunci Isus ii spune ca vor fi impreuna in Paradis...
Admiterea greselii este motivul invocat pentru iertarea pacatelor (cel putin noi asa am invatat la religie)... si acest principiu nu este departe de Islam, daca stam si analizam... Si in Islam, Allah iarta pacatele pentru care te caiesti...

Abdul Rahman
06-06-2007, 02:48 AM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !


Wa aleykum salam, Huda :)

Multumim pentru completarea facuta. Ceea ce ai spus tu mi se pare mai pertinent si intareste ideea ca doar cainta, renuntarea la pacate etc. pot conduce catre Paradis. Idee, care contrazice, insa, dogma ulterioara a bisericii in ceea ce priveste 'iertarea pacatelor prin crucificarea lui Iisus (a.s.)'

Pe de alta parte, nu se mentioneaza in niciuna dintre cele patru evanghelii acceptate de catre biserica, care era pozitionarea talharului 'mantuit' : stanga, respectiv - dreapta.

In plus, episodul apare descris atat de amanuntit doar in evanghelia lui Luca (23 : 39-43)

In Matei si Marcu avem o surpriza, insa, si mai mare :

"In acelasi chip Il ocarau si talharii cei impreuna-rastigniti cu El" (Matei 27 : 44)

"Si cei rastigniti impreuna cu El Il ocarau" (Marcu 15 : 32)

In ambele, Iisus (a.s.) era ocarat de amandoi talharii !

Iar in ceea ce priveste evanghelia lui Ioan, aceasta aminteste fara nicio conotatie de rastignirea celor doi talhari odata cu Iisus (a.s.). Este vorba de Ioan 19 : 18

huda_alrahim
06-06-2007, 12:28 PM
In numele lui Allah Cel Milostiv, Cel Indurator !


Wa aleykum salam, Huda :)

Multumim pentru completarea facuta. Ceea ce ai spus tu mi se pare mai pertinent si intareste ideea ca doar cainta, renuntarea la pacate etc. pot conduce catre Paradis. Idee, care contrazice, insa, dogma ulterioara a bisericii in ceea ce priveste 'iertarea pacatelor prin crucificarea lui Iisus (a.s.)'

Pe de alta parte, nu se mentioneaza in niciuna dintre cele patru evanghelii acceptate de catre biserica, care era pozitionarea talharului 'mantuit' : stanga, respectiv - dreapta.

In plus, episodul apare descris atat de amanuntit doar in evanghelia lui Luca (23 : 39-43)

In Matei si Marcu avem o surpriza, insa, si mai mare :

"In acelasi chip Il ocarau si talharii cei impreuna-rastigniti cu El" (Matei 27 : 44)

"Si cei rastigniti impreuna cu El Il ocarau" (Marcu 15 : 32)

In ambele, Iisus (a.s.) era ocarat de amandoi talharii !

Iar in ceea ce priveste evanghelia lui Ioan, aceasta aminteste fara nicio conotatie de rastignirea celor doi talhari odata cu Iisus (a.s.). Este vorba de Ioan 19 : 18

Assalamu alaikum!

Multumesc pentru raspuns frate Dan, masha Allah ca intotdeauna foarte bine documentat...
Tot ce am scris in postarea mea anterioara se bazeaza pe felul in care preotii explica acest episod, si inclusiv cu talharul din partea stanga si talharul din partea dreapta este citit si in Biserica in citirea din Scripturi care se face inainte de Predica ( mentionez ca lectiile de religiile si slujbele despre care vorbesc sunt romano-catolice). Acest episod este reluat de fiecare data inainte de Paste. Si nu imi amintesc sa il fi auzit vreodata pe preotul nostru ca daca Isus (alaihi salam) a fost crucificat, vom ajunge toti in Rai... dar acum probabil depinde si de pregatirea fiecarui preot si conceptiile sale personale...
Allah sa fie multumit de noi toti, insha Allah si sa ne faca sa vedem intotdeauna numai adevarul...
Allah ma'akum