PDA

View Full Version : Contradictia 91



munir
06-10-2007, 08:59 PM
Contradictia nr 91

CINE L-A ADUS PE IOSIF IN EGIPT ?
a) «Iar când au trecut negustorii Madianiţi pe acolo, fraţii au tras şi au scos pe Iosif din puţ şi l-au vândut pe el Ismaeliţilor cu douăzeci de arginţi. Şi aceştia au dus pe Iosif în Egipt”(Facerea 37:28)
b) “ Iar Madianiţii au vândut pe Iosif în Egipt lui Putifar, dregător şi comandant al gărzii la curtea lui Faraon » (Facerea 37 :36)
c) « Apoi Iosif a zis către fraţii săi: "Apropiaţi-vă de mine!" Şi ei s-au apropiat. Iar el a zis: "Eu sunt Iosif, fratele vostru, pe care voi l-aţi vândut în Egipt. « ( Facerea 45 :4)

As salam alaykum wa rahmadulah wa barakatuku

In aceste versete exista o contradictie doar daca ele sunt scoase din context sau daca se voieste neaparat sa existe o contradictie chiar si acolo unde ea nu exista.
-La punctele (a) si (b) este explicat cine ,cui si cum a fost vindut Iosif.
-La punctul (c) se face o expunere a celor spuse de Iosif cind acesta era mare dregator in Egipt.
Dar....cine citeste cap.27 din Geneza vede ca :
1-Fratii lui Iosif se aflau cu oile la Sichem (linga Silo) si au ajuns pina la Dotaim- deci spre Nord si nu spre Sud (spre Egipt) cind l-au vindut pe Iosif.

Geneza cap.27
vs.12. S-au dus după aceea fraţii lui să pască oile tatălui lor la Sichem.
vs.17. Zisu-i-a omul acela: "S-au dus de aici, căci i-am auzit zicând: Haidem la Dotain!" Şi s-a dus Iosif după fraţii săi şi i-a găsit la Dotain.

2-Nu exista nici o referire biblica ca fratii lui Iosif ar fi intrat in Egipt anterior secetei de 7 ani si deci anterior inaltarii in rang a lui Iosif .
3-Atunci cind Iosif spune ,,....Eu sunt Iosif, fratele vostru, pe care voi l-aţi vândut în Egipt." el face referire la faptul ca fratii l-au vindut madianitilor care l-au revindut egiptenilor si astfel a ajuns el acolo unde se afla la momentul acela.
Sigur ca cel mai corect ar fi fost sa spuna ,,Eu sunt Iosif, fratele vostru, pe care voi l-aţi vândut /si astfel am ajuns in Egipt"
Asa se si explica mirarea pe care au avut-o fratii sai cind el a spus aceste vorbe.Ei fiind convinsi ca Iosif se afla undeva in Madian si nu in Egipt


Nu ne putem lega de o chestie de nuanta
In Biblie sunt o serie de contradictii majore dar ...acesta (91)nu exista .

huda_alrahim
06-10-2007, 10:46 PM
As salam alaykum wa rahmadulah wa barakatuku

In aceste versete exista o contradictie doar daca ele sunt scoase din context sau daca se voieste neaparat sa existe o contradictie chiar si acolo unde ea nu exista.
-La punctele (a) si (b) este explicat cine ,cui si cum a fost vindut Iosif.
-La punctul (c) se face o expunere a celor spuse de Iosif cind acesta era mare dregator in Egipt.
Dar....cine citeste cap.27 din Geneza vede ca :
1-Fratii lui Iosif se aflau cu oile la Sichem (linga Silo) si au ajuns pina la Dotaim- deci spre Nord si nu spre Sud (spre Egipt) cind l-au vindut pe Iosif.

Geneza cap.27
vs.12. S-au dus după aceea fraţii lui să pască oile tatălui lor la Sichem.
vs.17. Zisu-i-a omul acela: "S-au dus de aici, căci i-am auzit zicând: Haidem la Dotain!" Şi s-a dus Iosif după fraţii săi şi i-a găsit la Dotain.

2-Nu exista nici o referire biblica ca fratii lui Iosif ar fi intrat in Egipt anterior secetei de 7 ani si deci anterior inaltarii in rang a lui Iosif .
3-Atunci cind Iosif spune ,,....Eu sunt Iosif, fratele vostru, pe care voi l-aţi vândut în Egipt." el face referire la faptul ca fratii l-au vindut madianitilor care l-au revindut egiptenilor si astfel a ajuns el acolo unde se afla la momentul acela.
Sigur ca cel mai corect ar fi fost sa spuna ,,Eu sunt Iosif, fratele vostru, pe care voi l-aţi vândut /si astfel am ajuns in Egipt"
Asa se si explica mirarea pe care au avut-o fratii sai cind el a spus aceste vorbe.Ei fiind convinsi ca Iosif se afla undeva in Madian si nu in Egipt


Nu ne putem lega de o chestie de nuanta
In Biblie sunt o serie de contradictii majore dar ...acesta (91)nu exista .


Assalamu alaikum wa rahmatullah!
Dl Munir, Allah sa fie multumit de dvs si de tot ceea ce faceti, insha Allah.. Cu acordul dumneavoastra, am sa postez o paralela intre ceea ce spune Biblia si ceea ce spune Coranul referitor la acest subiect... Daca postarea nu este potrivita, insha ALlah fratele Abdur-Rahman o sa o stearga...


﴾ A venit o caravană şi [cei din caravană] l-au trimis pe cel care scotea
apă pentru ei şi el a coborât găleata lui. Dar a zis el: “Ce veste bună! Acesta este un băieţel!” Şi l-au ascuns în chip de marfă. Dar Allah era Bineştiutor a ceea ce au făcut ei. ~ Şi l-au vândut ei pentru un preţ de nimic, pentru câţiva dirhami, căci atât de puţin l-au preţuit ei! ~ Şi a zis acela din Egipt, care l-a cumpărat, către muierea lui: „Cinsteşte sederea lui [printre noi]! S-ar putea să ne fie de folos sau să-l luăm ca fiu!” Şi astfel i-am dat Noi lui Iosif stare temeinică pe acest pământ,
pentru a-l învăţa pe el tâlcuirea vedeniilor. Allah are putere să facă orice lucru dacă voieşte, dar cei mai mulţi oameni nu ştiu. ~ Şi când a ajuns el la vârsta bărbăţiei, i-am dat Noi înţelepciune şi ştiinţă, căci astfel îi răsplătim Noi pe cei care fac bine. ﴿
[Coran 12:19-22]

Acum Allah ne înfăţişează povestea lui Iosif după ce a fost aruncat în
„adâncul puţului”. Iosif aştepta ajutorul lui Allah şi astfel a trecut pe acolo o caravană de negustori. În Biblie se spune: „... ale căror cămile erau încărcate cu tămâie, cu balsam şi cu smirnă, pe care le duceau în Egipt.” („Facerea”, [37:25])
În Coran se spune că au trimis pe cineva să le aducă apă din acel puţ. Când acesta a coborât găleata, Iosif s-a apucat de ea şi a ieşit la suprafaţă. După cum se spune în Coran, fraţii lui Iosif l-au aruncat în puţ şi apoi, când a trecut caravana, aceştia l-au scos de acolo. În Biblie se spune însă că fraţii săi s-au răzgândit şi l-au scos din puţ şi l-au vândut pe douăzeci de arginţi. (a se vedea „Facerea”, capitolul 37 – „Iosif vândut de fraţii săi”) Cu toate acestea, nimic nu este mai adevărat decât Coranul.
Când l-a văzut ce-l ce aducea apă: „... a zis el: “Ce veste bună! Acesta
este un băieţel!” Şi l-au ascuns în chip de marfă. Dar Allah era Bineştiutor a ceea ce au făcut ei.”, ...dând impresia că Iosif făcea parte din mărfurile lor. Allah ştia ce joc făcuseră fraţii săi şi ce plan urziseră împotrivă-i. Ştia de asemenea şi încotro se îndrepta Iosif, ştia că a fost considerat drept marfă şi urma a fi vândut în Egipt. Allah ştia foarte bine ce se va întâmpla, însă nu a schimbat nimic, căci El era Prea-bine Conştient de faptul că acest băiat va milostivi poporul Egiptului şi, deşi va intra în Egipt ca sclav, în curând va prelua conducerea şi va domni cu dreptate, astfel ca oamenii să fie salvaţi şi binecuvântaţi prin venirea sa.
Când au aflat fraţii săi că Iosif fusese luat de caravană, au mers la aceştia şi le-au spus că el era sclavul lor care fugise de la ei. Cei din caravană l-au cumpărat pe un preţ de nimic. Şi l-au vândut ei pentru un preţ de nimic, pentru câţiva dirhami, căci atât de puţin l-au preţuit ei! ~ Şi a zis acela din Egipt, care l-a cumpărat, către muierea lui: „Cinsteşte şederea lui [printre noi]! S-ar putea să ne fie de folos sau să-l luăm ca fiu!”
Cel ce l-a cumpărat din Egipt era înaltul dregător al Faraonului, cel ce se ocupa cu trezoreria.

O alta contradictie a Bibliei, legata tot de Iosif, are legatura cu felul in care acesta ajunge la fratii sai. Iacob le-a răspuns: „Fiii mei! Mi-e greu să mă despart de Iosif fie şi pentru o clipă. Mă tem de asemenea că va rămâne singur şi voi nu veţi fi foarte atenţi la el şi lupul îl va mânca sau îl va răni. Iosif este copil şi nu poate să se apere.”
Răspunsul lor a fost însă acesta: “Dacă o să-l mănânce lupul, când noi suntem o ceată, înseamnă că noi suntem atunci cei pierduţi!” ...adică au zis ei: „Dacă lupul îl atacă sau îl mănâncă în timp ce noi toţi suntem acolo, un grup mare şi puternic, atunci într-adevăr suntem slabi şi laşi.”
În Biblie se spune că Iacob l-a trimis pe Iosif la fraţii săi, însă acesta s-a rătăcit şi atunci un om i-a arătat calea pe care să ajungă. Aceasta este greşeala lor în Biblie. Dacă Iacob ezita să-l trimită alături de ei, cum putea aşadar să-l trimită singur? („Facerea”, capitolul 37)

gabriela guettat
06-11-2007, 12:07 PM
Foarte frumos ai descris Huda habibty,mashallah!

Mashallah,

"In Biblie sunt o serie de contradictii majore dar ...acesta (91)nu exista"

ca intodeauna Fratele Munir pune punctu unde este necesar!

munir
06-11-2007, 02:41 PM
As salam alaykum wa rahmadullah wa barakatuku

Dragi frati si surori in dorinta de a nu fi catalogati drept partinici,rauvoitori sau laudarosi v-as ruga daca se poate sa nu faceti comparatii intre scrierile biblice si Sfintul Qur`an .
Stiu ca tentatia este mare, dar va rog mult de tot sa va abtineti .
Aceasta rugaminte nu vreau sa para o ingradire a liberei exprimari dar nici nu vreau sa aducem saminta de discordie aici.
Asa cum a spus si fratele Abdul Rahmen sa discutam pe text folosind in argumentatia noastra strict scrierile biblice sau alte date si scrieri (istorice ,geografice,arheologice etc.)care sa lamureasca subiectul in discutie.
Decizia este a voastra dar ...si a noastra ca moderatori .