PDA

View Full Version : ce sa fac?



amina
06-14-2007, 07:33 PM
Ma numesc Monica,nu am reusit sa imi fac un cont deoarece imi apare ca sunt probleme cu serverul dar surioara Amina mi-a cedat contul ei.

Sunt si eu musulmanca de 1 an si jumatate iar acum ma aflu intr-un moment foarte greu din viata mea.Nu stiu cui sa mai cer sfatul.In urma cu 6 luni am stat in Cairo pentru 3 luni,in vizita la verisoara mea.Acolo am cunoscut un barbat,s-a intamplat sa ne indragostim si mult prea repede(imi dau seama acum) ne-am logodit.Chiar daca eu m-am intors in tara relatia a continuat online,telefoane,mesaje...Ar fi trebuit sa ne casatorim anul viitor cand eu termin facultatea.A ajuns sa fie totul pentru mine numai ca m-a dezamagit foarte tare cand in urma cu 2 zile mi-a marturisit ca are relatii sexuale cu o vecina care il place foarte mult,ca el i-a spus ei ca nu o sa se casatoreasca niciodata cu ea,dar...vrea sex si atata timp cat el nu este casatorit si mai mult,logodnica lui este departe,va cauta in aceea fata ce nu poate avea de la mine.Mi-a spus ca prefera ca eu sa stiu adevarul pt.a-l cunoaste mai bine,ca prefera sa nu ma minta,ca totusi ma iubeste...Am fost atat de socata incat am zis doar"ok" si i-am spus ca trebuie sa plec.

I-am povestit despre asta in aceasi seara unei verisoare crestine care mi-a spus ca totul e ok,ca asa sunt barbatii,ca ar trebui sa accept pentru ca el se va schimba dupa casatorie etc...

Sincer m-a lasat foarte confuza si chiar nu stiam ce sa fac.Si...iubitul meu nu s-a oprit aici.Aseara,eu nu am putut fi online pentru ca azi am avut un examen si am vrut sa invat iar el si-a gasit de"lucru" repede.A inceput sa ii spuna unei prietene de-a nostre(cunoscuta pe chat,ea are 35 de ani,este divortata si are si un copil) ca el are nevoie de sex,a inceput sa o roage sa ii arate in web-cam anumite lucruri(intelegeti voi).

Femeia respectiva mi-a facut un bine cred eu pentru ca mi-a copiat absolut tot ce a vorbit cu el,cum ea il intreba cum poate sa imi faca asta iar el insista cu ale lui,ea ii spunea sa se gandeasca la mine iar el...

Din pacate imi este rusine si nu este nici locul potrivit pentru a reproduce totul.Ma doare pentru ca am avut incredere in el,pentru ca totusi mi-a -----strat ca ma iubeste iar acum ma intreb cum se pot schimba oamenii asa?
Diseara e posibil sa ne"intalnim"online si nici nu stiu ce sa ii spun.Mi se pare ca nu mai am putere.Sper ca Allah sa ma ajute sa spun si sa fac ceea ce trebuie.Am prostul obicei de a ierta usor mai ales cand sunt implicate sentimente,iar acum chiar nu vreau sa iert.Inshaa Allah o sa fie bine

Rafa'
06-14-2007, 07:52 PM
Assalamu aleykum

Sfatul meu este sa il uiti repede de tot si sa cauti un barbat care te merita. Acest barbat va sta tot timpul cu pantalonii in vine cand va aparea o femeie. Asta e parerea mea sincera. Decat sa suferi mai tarziu si pentru durata lunga....mai bine suferi acum nitel. Nu cred ca poti incepe o casatorie lunga si fericita cu un astfel de om. Partea buna este ca a avut curajul sa iti marturiseasca...dar acest lucru nu este determinant pentru o viitoare casatorie.
Sunt sigura ca pe undeva este jumatatea ta care va aparea la momentul potrivit. InshAllah
Ma rog la Allah sa iti dea intelepciune si sa faci ceea ce este bine pentru tine.

Salam

amina
06-14-2007, 08:24 PM
Nici eu nu cred ca se merita sa merg mai departe cu el.Si daca s-ar schimba,cu toate ca mi se pare imposibil,cum sa mai am incredere in el?

Am vazut in conversatia lui cu prietena noastra cum ca dupa ce vorbea cu mine pe mess,mergea la cealalta"in vizita".

De la mine nu a cerut nimic de genul acela pana acum,de aceea credeam si eu ca e"baiat bun".Poate nu a cerut si pentru ca ma cunoaste bine si stia ca l-as fi refuzat chiar cu riscul ca el sa termine relatia.

Dragut e ca el chiar imi spunea acum ceva timp ca inca isi mai pastreaza castitatea...oricum am invatat mult din ce am patit acum,mai ales sa am mare grija cand am incredere in cineva

amina
06-14-2007, 08:34 PM
Revin si va mai rog ceva cu multumirile de rigoare pentru ajutorul dat.E prima data cand mi se intampla asta asa ca daca se poate sfatuiti-ma ce sa ii spun data viitoare cand vorbesc cu el si cum sa ii vorbesc pentru a nu gresi?Cum ii spun ca stiu de conversatia lui cu aceea prietena?Ea m-a rugat sa nu ii spun ca mi-a trimis totul.Sunt atat de surprinsa de tot ce face ca pur si simplu as vrea sa il mai intalnesc vreodata.

gabriela guettat
06-14-2007, 08:45 PM
Draga Monica,este foarte trist ceea ce spui,DAR decat sa suferi toata viatza ta, mai bine acum (un pic de durere superficiala).
TOTUL habibty este inshallah ushor de refacut!

Allah subhanahu wa ta'ala sa te binecuvanteze si sa te tzina pe drumul cel or MUSTAKIM!
AMEEN!

Anna
06-14-2007, 08:55 PM
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
ce sa ii spui diseara cand vei vb cu el? eu sunt inca mirata ca il mai ai in lista de yahoo si chiar te gandesti sa mai vb cu el...
draga mea eu te inteleg ca ai sentimente fata de el si el si el fata de tine dar sentimentele nu sunt de ajuns intr-o logodna si mai ales intr-o casatorie....e nevoie de respect, de incredere etc iar el nu te respecta din moment ce face aceste lucruri si mai ales isi permite si cu cunostiintele tale. Iar la capitolul incredere e departe de orice litera a acestui cuvant. Oare asta e casatoria si "barbatul" pe care il vrei alturi de tine? Crezi ca se va schimba dupa casatorie? Crezi ca hormonii lui se vor linisti.....pai ia gandeste-te din moment ce are o relatie sexuala activa cu vecina si nu ii e de ajuns... ce te face ca daca semneaza un act de casatorie ii va fi de ajuns...Nu se va opri aici dar u o poti face. Uita-l, sterge-l din lista nu iti mai pierde timpul....astfel de barbati nu merita....si ai rabdare si incredere ca vei gasi unul care sa te merite cu adevarat....

huda_alrahim
06-14-2007, 09:02 PM
Assalamu alaikum!
Draga mea, multa rabdare si credinta si o sa treci peste aceasta dezamagire.. insha Allah sa il stergi repede din sufletul tau...
Faptul ca ti-a marturisit, nu face cu nimic mai scuzabila purtarea sa... gandeste-te ca daca va casatoriti si el continua la fel... dar iti spune... exista vreo diferenta?? Gandeste-te daca alaturi de un astfel de om doresti sa iti petreci restul vietii, gandeste-te la copiii care ii veti face impreuna daca o sa continuati.. este el in stare sa ofere o educatie islamica celor mici? Imagineaza-ti sa fi aflat toate acestea dupa casatorie... cine stie ce mai afli atunci...
Insha Allah sa ti se usureze sufletul si sa treci repede peste tot...Allah sa te lumineze mereu...

amina
06-14-2007, 09:12 PM
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
ce sa ii spui diseara cand vei vb cu el? eu sunt inca mirata ca il mai ai in lista de yahoo si chiar te gandesti sa mai vb cu el...
draga mea eu te inteleg ca ai sentimente fata de el si el si el fata de tine dar sentimentele nu sunt de ajuns intr-o logodna si mai ales intr-o casatorie....e nevoie de respect, de incredere etc iar el nu te respecta din moment ce face aceste lucruri si mai ales isi permite si cu cunostiintele tale. Iar la capitolul incredere e departe de orice litera a acestui cuvant. Oare asta e casatoria si "barbatul" pe care il vrei alturi de tine? Crezi ca se va schimba dupa casatorie? Crezi ca hormonii lui se vor linisti.....pai ia gandeste-te din moment ce are o relatie sexuala activa cu vecina si nu ii e de ajuns... ce te face ca daca semneaza un act de casatorie ii va fi de ajuns...Nu se va opri aici dar u o poti face. Uita-l, sterge-l din lista nu iti mai pierde timpul....astfel de barbati nu merita....si ai rabdare si incredere ca vei gasi unul care sa te merite cu adevarat....

Primul meu impuls a fost sa il sterg din lista,sa dau ignore,sa sterg numarul lui de telefon si bineinteles sa nu afle cand o sa merg iar in Egipt numai ca stiu ca daca nu o sa am o discutie cu el inainte,ma va teroriza cu telefoane si mesaje pe mobil...Ce pacat ca acolo nu pot da ignore...:(

sara
06-14-2007, 10:13 PM
:salam:
Roaga-te la Allah sa-l poti uita .
Sunt de acord cu surorile mele , daca acum este asa , de unde stii ca dupa casatorie se va cuminti ? Daca nu , tu ce o sa faci , o sa-l ierti de fiecare data ? Mai bine lasa-l acum ca oricum nu ai nimic de pierdut .
RABDARE SURIOARA , Rabena ma3ki !

Mariyah
06-15-2007, 02:14 AM
Primul meu impuls a fost sa il sterg din lista,sa dau ignore,sa sterg numarul lui de telefon si bineinteles sa nu afle cand o sa merg iar in Egipt numai ca stiu ca daca nu o sa am o discutie cu el inainte,ma va teroriza cu telefoane si mesaje pe mobil...Ce pacat ca acolo nu pot da ignore...:(

ba poti suna la operatorul tau de telefonie mobila si cere barare pe apelurile international outcoming

iar sms+urile le stergi , nu le citesti.


si uita-l .Nu te merita.

amina
06-15-2007, 03:28 PM
Azi-noapte pe la 1 mi-a trimis un mesaj in care imi spunea ca nu este suficient de bun pentru mine,ca a gresit mult,ca suntem in tari diferite si este foarte greu sa ne casatorim,si ma ruga sa fim doar prieteni...I-am raspuns"Sunt de acord cu tine ca nu esti suficient de bun pentru mine, dar nici macar ca prieten".I-am spus sa imi uite numarul si sa nu ma mai caute.

Cred ca am procedat bine.Oricum,alhamdulillah eu ma simt bine acum,mult mai linistita;)

UMM TAREK
06-15-2007, 05:12 PM
Salam alekum Monica:give_rose: :give_rose: :give_rose: ...mai bine ca ai aflat acum ,inshallah sa treci ushor peste asta...numai bine .

Simona
06-16-2007, 01:53 AM
As salam alaikom Monica!
Bravo, felicitari ca ai avut curajul sa renunti la el. Fie ca Allah sa-ti dea putere sa treci peste aceasta intamplare si sa-ti gasesti pe cineva care sa te merite cu adevarat.
Ma3a salama!
:give_rose: :give_rose: :give_rose:

amina
06-16-2007, 02:08 AM
Multumesc tuturor surioarelor care au fost alaturi de mine.M-ati ajutat sa trec mai usor peste tot.

Assalm aleikom!

gabriela guettat
06-17-2007, 11:09 PM
ALHAMDULILLAH!

Surioara ai facut cea mai buna alegere!


ALLAH subhanahu wa ta'ala o sa itzi dea ceea ce este cel mai bun pentru tine!

Va multzumesc la totzi pentru participare!