PDA

View Full Version : Circumcizia la femei necesitate, obligativitate sau sursa de probleme?



batool391
06-15-2007, 05:38 PM
Unii afirma ca este obligatorie , altii o denunta ca fiind o practica neislamica, dupa unii trebuie facuta ptr ca in acest fel o fata se ,,calmeaza,,, dupa altii e o practica mutilanta. Dupa parerea mea in urma lecturilor pe aceasta tema e o practica mutilanta, invalidanta si care umileste femeia. Voi ce parere aveti? Era sa uit , din cauza ca este practicata este invocata ca o critica la adresa religiei noastre.

iman99
06-15-2007, 11:04 PM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

Am auzit numai ca este recomandata,nu am auzit sa fie obligatorie,si cei care o recomanda sustin sus si tare ca e doar un mijloc de curatire....
Alah alam

Khadije_ro
06-17-2007, 12:42 PM
Salam aleykum! Dupa parerea mea este o timpenie.... Din cite stiu eu este o practice preislamica, cind femeia era decit un "obiect" care trebuia sa aduca copii pe lume,,,, Nu era privita ca o fiinta umana care cu anatomie asemanatoare cu a unui barbat! Iar din cite stiu eu, din umilele mele cunostiinte nu cred ca scrie undeva ca este normala pentru o musulmana!
Am fost oripilata cind am auzit despre aceste practici care inca au loc in Africa neagra la musulmanii de acolo cit si in locuri din Orientul Mijlociu! Nici din punct de vedere medical nu are nici o explicatie logica si normala....
Astfel de practici ne fac un deserviciu urias in ochii celorlalte confesiuni religioase, sintem calificati cruzi, inapoiati si necivilizati!
Daca am fost prea vehementa va rog sa-mi scuzati postarea !

munir
06-17-2007, 06:56 PM
As salam alaykum wa rahmadullah wa barakatuku
Aceasta practica a ,,circumciziei" la femei este o gresita intelegere a perceptelor islamice si un fel de ,,razbunare" a barbatilor.
Este o practica degradanta ,traumatizanta si nu de putine ori criminala.Ea nu se regaseste nici in scrierile biblice (care sunt anterioare revelarii Sfintului Qur`an) si din cite am studiat eu nici in scrierile care descriu practica religioasa a popoarelor ce se aflau in zona Orientului Mijlociu si Apropiat in urma cu 2000 de ani ien.
Eu cred ca este o practica tribala ,a unor grupuri aflate in zona Africii negre ,si tine mai mult de ,,traditia" pagina a acestora, neavind nimic de a face cu o cultura care a promovat stiinta si medicina in lume.
Daca circumcizia la barbati are un rol atit religios si mai ales medical ,pervenind aparitia unor boli mortale sau handicapante ,circumcizia la femei nu are nici o valoare, si ea nu putea fi data de Allah subhana wa ta`ala.Unele triburi au convertit la islam dar au adus cu ele si unele practici din cultura lor anterioara ce tin de practici vrajitoresti ,asa cum s-a intimplat si in crestinismul timpuriu.


Am sa inchei aducindu-va in atentie spre exemplificarte o practica a unui cult care se intituleaza crestin dar a caror practica nu are nimic de-a face cu crestinismul;

Scapetii

Ei sunt fiii legitimi ai bogomililor si isi justifica "cultul" pe textul: "in lupta voastra cu pacatul nu v-ati nevoit pana la sange" (Evr. XII, 4), text preluat apoi de toate gruparile penticostale si miscarile ancestrale.

Origine
Secta se autointituleaza "vrednicii sufletului" si a aparut ca o reactie impotriva hlastilor, intrucat acestia de pe urma nu duc pana la capat lupta impotriva carnii. Din cauza neinfranarii, au recurs la mutilare, calcand voit sfatul psalmistului: "Fericit barbatul care rabda ispita..." (Ps. I, 1-2). Cel care a initiat secta a fost Selivanov (1832), membru al comunitatii hlastilor din Petrograd.

Puncte doctrinare
Adeptii scapeti sustin ca pacatul originar a constat si se explica prin unirea fizica a primilor oameni. Pentru a sterge acest pacat este necesar "botezul" cel adevarat prin suprimarea organelor genitale la barbati si taierea sanilor la femei pentru a distruge pofta care aduce pacatul si moartea.

Organizare
Comunitatea lor este condusa de un "corabier", iar organul tutelar dintr-o localitate se intituleaza fratia.

Rafa'
06-19-2007, 02:20 PM
Circumcizia la femei (mutilarea organelor genitale femeieşti, FGM)

FGM (= Female Genital Mutilation) este o practică răspândită mai ales la triburile africane. În Egipt, Etiopia, Sudan sau Djibouti, aproape 100% din femei sunt afectate de aceasta. În celelalte ţări, numai membrii anumitor triburi practică circumcizia la femei, în Nigeria, Mali, Burkina Faso, Senegal, Kenia etc. FGM apare însă şi pe peninsula arabă (în Emiratele Arabe Unite, în sudul Jemenului) şi în anumite părţi ale Asiei.

Unele estimări arată că 100 - 157 milioane de fete şi femei din lume sunt circumcise. În fiecare an se mai adaugă alte două milioane. Astfel, în fiecare zi sunt circumcise aproximativ 6000 de fete. Circumcizia la femei nu este la fel ca cea la bărbaţi; aici organele sexuale femeieşti sunt afectate, lucru care are deseori are efecte devastatoare asupra sănătăţii. De aceea, această practică este numită şi mutilare a organelor genitale femeieşti. Există mai multe forme de circumcizie la femei:

sunna "blândă" (sunna = lb. arabă "tradiţie"): tăierea sau îndepărtarea pielii care acoperă clitorisul;

sunna "modificatoare": îndepărtarea parţială sau completă a clitorisului;

clitoridectomie/circumcizie: îndepărtarea parţială sau completă a clitorisului precum şi îndepărtarea parţială sau totală a labiilor interne. Această operaţie lasă uneori ţesuturi cicatrizate foarte mari care pot să acopere vaginul;

infibulare/circumcizie faraonică: îndepărtarea clitorisului şi a labiilor interne, precum şi a straturilor interioare ale labiilor mari. Ceea ce rămâne din labiile externe este împreunat şi strâns cusut cu intestine de pisică sau fixat cu spini, astfel încât acestea se vindecă nelăsând nici o deschizătură. În rană este introdus mai apoi un tub care formează în piele un orificiu care să permită scurgerea urinii şi a menstruaţiei.


Această intervenţie se face cu ajutorul celor mai diverse intrumente, de la lame de ras, foarfece, cuţite şi până la cioburi de sticlă. De cele mai multe ori nu se foloseşte nici un anestetic şi nici nu se dezinfectează locul, uneori se folosesc remedii naturiste cu efecte cicatrizante. Operaţia este efectuată de moaşe sau femei bătrâne, mai rar de bărbaţi - preoţi sau bărbieri. Vârsta la care se face această operaţie oscilează de regulă între 4 şi 8 ani.

Context istoric: FGM este o tradiţie veche, păstrată încă din timpurile dinaintea apariţiei religiilor monoteiste. Ea este răspândită atât printre musulmani, cât şi printre creştini sau adepţi ai animismului. Motivele care stau la baza acestei practici de mutilare a organelor genitale sunt multiple:

se spune că FGM ar fi o poruncă lăsată de la Dumnezeu (ea nu apare însă nici în Coran şi nici în Biblie).

se spune că sexul femeii ar fi urât şi murdar şi că circumcizia şi infibularea ar proteja femeia de boli, de scurgeri, de viermi etc.

se spune că această mutilare ar transforma fetele în femei adevărate, prin această intervenţie fiind îndepărtate "părţile masculine" ale femeii.

se spune că mutilarea ar diminua poftele sexuale ale femeii, apărându-le astfel de propria sexualitate fără limite.

se spune că mutilarea ar creşte fertilitatea şi, implicit, şansele femeii de a se mărita.

se spune că bărbaţii resimt o plăcere mai mare atunci când întreţin raporturi sexuale cu o femei infibulată.

se insistă asupra faptului că tradiţiile trebuie păstrate. Orice acuză adusă acestei tradiţii are ca motiv "occidentalizarea" populaţiei.


Adevăratele motive pentru mutilarea organelor sexuale sunt de cele mai multe ori date de însăşi structura patriarhală a societăţilor care practică acest obicei. Mutilarea serveşte ţinerii sub control a sexualităţii femeii şi are rolul de a funcţiona ca o pavăză împotriva pierderii virginităţii, prevenind astfel promiscuitatea. Consecinţele pe care această practică o au asupra sănătăţii sunt însă extrem de grave:

şoc traumatic din pricina pierderii unei mari cantităţi de sânge;

septicemie, tetanos;

infectare cu hepatită şi HIV, paralizie infantilă;

probleme cu urinarea, lezare şi infecţii ale căilor urinare şi ale rinichilor;

infecţii ale trompelor uterine şi ale uterului, sterilitate;

dureri puternice la menstruaţie;

dureri la întreţinerea de raporturi sexuale în cazul femeilor infibulate, mai ales după căsătorie sau după naşteri, atunci când bărbatul penetrează orificiul minuscul;

naşteri problematice, care pun în pericol atât viaţa mamei cât şi a copilului, în cazul femeilor infibulate (orificiul vaginal este mult prea mic şi trebuie tăiat înainte de naştere. Cicatricile nu sunt elastice şi provoacă dureri îngrozitoare la naştere. De aceea, de cele mai multe ori se apelează la cezariană sau la forceps. După naştere, orificiul este din nou redus la dimensiunile gămăliei unui ac);

desele îmbolnăviri obligă femeia să rămână mai mult pe lângă casă, ea nu poate să desfăşoare activităţi lucrative regulate, nici să meargă la şcoală;

reacţiile psihologice se asemeamănă cu şocurile post-traumatice: negare şi dedublare, anxietate, depresii şi dereglări comportamentale. De cele mai multe ori femeile nu vorbesc despre durerile pe care le îndură.

În multe ţări au fost emise legi speciale care interzic mutilarea organelor genitale femeieşti. În Egipt, Ministrul Sănătăţii a recomandat într-o rezoluţie ca îndepărtarea parţială a clitorisului să fie efectuată de medici specializaţi şi să ia locul intervenţiilor mai extreme. Şi în Sudan şi în Kenia există legi care interzic aceste practici. FGM rămâne însă o parte integrată a societăţii locale. Legile nu pot face altceva decât să trimită aceste obiceiuri în ilegalitate, acestea fiind însă în continuare practicate în underground.

Mutilarea organelor genitale femeieşti a intrat de abia de curând în obiectivul organizaţiilor pentru apărarea drepturilor omului şi a structurilor sanitare. Astăzi, FGM este practicat de refugiaţi şi de imigranţi chiar şi în Occident. În afară de Franţa, nici o altă ţară nu a luat în această privinţă măsuri prea consecvente. FGM este considerată deseori o practică inofensivă. Oamenii pleacă de la accepţiunea liberală conform căreia trebuie să fie toleranţi şi să nu se amestece în practicile şi tradiţiile altor culturi. Bineînţeles pentru că cei din afară este foarte greu de înţeles cum de chiar femeile aleg să se intervină asupra propriilor fiice.

Astăzi există în multe ţări mici proiecte şi iniţiative locale ale femeilor care se declară împotriva mutilării organelor genitale femeieşti şi consecinţelor ei: prin asistenţa medicală oferită, înfiinţarea unor centre de protecţie, prin educarea şi calificarea femeilor precum şi prin crearea unor ocupaţii alternative pentru moaşe, aceste structuri încearcă să prevină această practică. În plus este încurajată şi practicarea unor ritualuri alternative, pentru a veni în întâmpinarea temerii că astfel se poate pierde identitatea culturală a unor anumite popoare.

sara h
06-19-2007, 04:36 PM
:salam:

Dupa cum stim nici Profetul (saw) nu si-a circumcis vreodata ficele!Daca era un act bun si benefic,cu siguranta intra in Sunna:999:

~~~*~~~*~~~*~~~*~~~*~~~*~~~*~~~*~~~*~~~*~~~

iman99
06-19-2007, 08:03 PM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

nu sunt pro circumcizie dar am tot citit si tot aflu ca ar fi o practica aceptata...cu conditia sa nu se ia mult sa fie cum a spus sora noastra Aisha ...simbolic...

si e prima data cand citesc ca ar avea efecte negative,,,.....cu totii sustin ca e un mijoc de curatire..Allah alam
Nici unul din marii invavtati nu au interzis acest lucru .Cit despre modalitatea de a practica circumcizia, acest lucru se face taind acea parte a pielii care arata ca o creasta d cocos chiar deasupra tractulu

Umm Atiyyah a relatat: 'O femeie obisnuia sa practice circumcizia in Medina. Profetul i-a spus: "Nu taia adinc, pentru ca astfel este mai bine pentru femeie si preferabil pentru sot." (Abu Dawood) Si Allah stie mai bine

cei de la fatwa www.islamweb.net asta spun

sara h
06-19-2007, 09:31 PM
Assalamo aleykom wa ramatullahi,

O fi o practica aceptata,dar unii scolari au ajuns la concluzia ca circumcizia la femei este o agresiune pt femei si ar trebui sa inceteze aceasta practica de promiscuitate.
Unii scolarii au ajuns la acord ca Islamul interzice orice acte daunatoare si rauvoitoare asupra corpului uman.Ei vorbesc despre aceasta mutilare,aceasta practica care din pacate mai exista in unele tari,si care nu a fost gasita in familia/viata Profetului(saw).
Multi o sustin si tot multi o si dezaproba.Acum e la alegerea fiecareia :D

val
06-20-2007, 12:43 PM
Fara suparare,voi cele care spuneti ca "nu este recomandat,dar nici interzis"ati face asa ceva fetelor voastre?

iman99
06-23-2007, 07:07 PM
asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

billal philips spune despre circumcizie:

In primul rand circumcizia care se practica in africa,unele parti in egipt,sudan, islamul este 100% impotriva acestui proces..si il considera acest act o mutilare.
Pentru ca aduce rau femeii,unele femei mor in timpul acestui prces,infectii mari,are foarte multe consecinte devastatoare.

Ca islamul acorda suport circumciziei la femei,da este adevarat dar intr-un mod limitat,fin sa se ia foarte putin..simbolic
(bilal philips )

maryam
06-24-2007, 03:04 AM
Mie mi-se pare o barbarie, un act inuman...mai ales dc stii putina anatomie, iti dai seama ce iese :mad:
Cum sa fa asa ceva, sau si mai rau cum sa permit fetei mele sa faca asta? Fereasca ALLAH!
Mai ales ca asa cum bine s-a spus nu stiu fiicele sau sotiile profetului *salat* sa fi facut asta.