PDA

View Full Version : Ce carti ati mai citit?



Anna
06-18-2007, 08:00 PM
al salam aleykum wa rahmatu ALlah wa barakatuh
fetelor voi ce carti ati mai citit ?
eu citesc de o vreme incoace orice carte prind despre tawhid si am ramas prinsa in subiectul acesta minunat. Citesc carti ca poate poate mai e ceva ce nu am citit pana acuma :) poate mai gasesc o fraza in plus ca in general am observat ca sunt structurate cam in acelasi mod.

maryam
06-21-2007, 03:16 AM
al salam aleykum wa rahmatu ALlah wa barakatuh
fetelor voi ce carti ati mai citit ?
eu citesc de o vreme incoace orice carte prind despre tawhid si am ramas prinsa in subiectul acesta minunat. Citesc carti ca poate poate mai e ceva ce nu am citit pana acuma :) poate mai gasesc o fraza in plus ca in general am observat ca sunt structurate cam in acelasi mod.


Daaaaaaaa, asa este.
Desi mashaa ALLAH cartile din Ro sunt bune, prefer sa ma chinui sa le citesc in engleza. Chiar dc o sa fac strabism;)
In ultimul timp nu am timp sa-mi permit luxul de a citi ce as vrea ptr ca am tot avut cate ceva de facut...dar am alhamdulillah o editie noua din Quran- din saudia;) ...si cand am timp Inshaa ALLAH fac studiu comparativ!:D

Anna
06-21-2007, 02:39 PM
mashAllah
Allah sa te rasplateasca pentru efortul tau
recomanda-mi si mie o carte in engleza...
chiar vreau idei noi
nici eu nu am timpul pe care mi-l doresc ca sa stau sa citesc dar inshAllah sa imi fac

Hayat
06-21-2007, 10:01 PM
fetelor eu sunt in sesiune dar citesc carti..despre islam!de cursuri nu prea am tragere de inima... acum vreau sa incep o carte despre monoteism cred ca se numeste in araba cum a zis anna in primul post " tawhid "..sper sa nu gresesc..sau ceva cu "t" in orice caz in araba(cartea e in romana tradusa)..

maryam
06-21-2007, 10:23 PM
mashAllah
Allah sa te rasplateasca pentru efortul tau
recomanda-mi si mie o carte in engleza...
chiar vreau idei noi
nici eu nu am timpul pe care mi-l doresc ca sa stau sa citesc dar inshAllah sa imi fac



Inshaa ALLAH pentru noi toti habibti...
Off, nu cred ca sunt in masura sa iti recomand eu tie, mai degraba invers, dara asa ca si schimb de idei, cred ca cel mai potrivit pentru noi toate ar fi acele carti care vorbesc despre femeie, despre sotiile profetului *salat* si mai ales despre motivele casatoriilor sale. Nu am o carte, ci o brosurica primita de la cei despre care am spus din Arabia Saudita islamunveiled sn siteul...dar le consider f bine argumentate si f usor de parcurs, mai ales ca eu nu sunt la un nivel atat de sus cu engleza:(

Hayat
06-21-2007, 10:25 PM
Inshaa ALLAH pentru noi toti habibti...
Off, nu cred ca sunt in masura sa iti recomand eu tie, mai degraba invers, dara asa ca si schimb de idei, cred ca cel mai potrivit pentru noi toate ar fi acele carti care vorbesc despre femeie, despre sotiile profetului *salat* si mai ales despre motivele casatoriilor sale. Nu am o carte, ci o brosurica primita de la cei despre care am spus din Arabia Saudita islamunveiled sn siteul...dar le consider f bine argumentate si f usor de parcurs, mai ales ca eu nu sunt la un nivel atat de sus cu engleza:(

da sis si eu am brosurici de pe islamunveiled si sunt usor de citit si inteles..nu am gasit nimic care sa contrazica ce stiam..inca...mai am multe de parcurs..

maryam
06-21-2007, 10:40 PM
da sis si eu am brosurici de pe islamunveiled si sunt usor de citit si inteles..nu am gasit nimic care sa contrazica ce stiam..inca...mai am multe de parcurs..


Inshaa ALLAH sa iti/ne usureze Bunul ALLAH!
Toti avem!!!:p

iman99
08-10-2007, 04:12 AM
asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu


FEtele radiez de fericire..am fost azi la libraria islamica si am venit blindata....haideti sa va spun ce am luat

Initial am mers special pentru Quran Tafsir ibn Katheer..pe care il ador il am numai in computer ..vroiam volumele lui ..am gasit doar in araba..asta e in sha Alah poate il aduc .

Apoi am cumparat:Stories of Quran (Ibn Kateer)
-Wives of the prophet Darussalam
-Stories of the Prophets (Ibn Kateer)
-Hadith Qudsi (darussalam)
-Important lessons for mulsim wommen(Amr abdul Mun'im saleem)
deci am de lucru numai sa ma lase salma

Alah sa ne pazeasca si sa ne faca dintre cei vor prrimii rasplata frumoasa

Anna
08-11-2007, 06:53 PM
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
eu va recomand urmatoarea carte : DONT BE SAD de Aaidh ibn Abdullah al-Qarni
pentru toti cei care stiu engleza
este o carte superba, un avertisment pentru toti musulmanii sa deschidem ochii mai mari pentru a vedea ceea ce avea.
Se poate downloada de aici: http://75.126.222.101/data/en/ih_books/Do_not_be_Sad.pdf

iman99
08-11-2007, 07:26 PM
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu

Am mai facut o vizita la librarie cu o ocazie din pacate nu "placuta".In cartea Important lessons for mulsim wommen(Amr abdul Mun'im saleem) de la editura darussalam am gasit o mare greseala de exprimare...de ..... nici nu stiu cum s-o numesc

de exemplu la responsabilitatile femeilor fata de barbati lor..spunea asa :

Shaik al-islam ibn Taymiyah :a spus ca femeia este sclava barbatului si prizionera lui si este obligata sa-l serveasca..aceasta servire incluzand mancare,bautura calcat,spalat etc...
apoi spune :ca dupa unele scoli aceasta servire se refera la ceva simplu ..usor ptr femeie..dar alte scoli spun ca se refera la tot...si parerea din urma este cea corecta.

Apoi spune ca acording cu Cartea lui Allah barbatul este stapanul femeii..
And it was said-And this is the corect view-the serving the hasbend is obligatory becouse her hasbend is her master acording to the Book of Allah and she is presioner to him acording to the sunna of the mesenger mOhammad saws and prisoners and slaves are obligad to serve and because this is wht right and propper


oricum am dus cartea inapoi si i-am avertizat de ceea ce scrie..au zis ca vor lua masuri ..INSHAALLAH SA O FACA

Anna
08-11-2007, 07:42 PM
http://kitaabun.com/shopping3/images/fatawawomenibntaimiya.jpg

al salam aleykum
eu te avertizez asupra acestei carti, eu am citit-o si este gresita, nu este parerea mea ci a teologilor musulmani, sunt foarte multe greseli in ea, cartea in original si fatwa date de Ibn Taymyah in privinta femeilor sunt foarte diferite de cele prezentate in aceasta carte. Allah stie cel mai bine daca este vorba de o proasta traducere sau de o intentie rea, iar Allah sa ne fereasca de informatii gresite.
Mi-a luat foarte mult timp sa sterg din minte toate informatiile gresite acumulate din ea si acum astept publicarea ei in limba romana inshAllah.

Anna
08-11-2007, 07:46 PM
asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu


FEtele radiez de fericire..am fost azi la libraria islamica si am venit blindata....haideti sa va spun ce am luat

Initial am mers special pentru Quran Tafsir ibn Katheer..pe care il ador il am numai in computer ..vroiam volumele lui ..am gasit doar in araba..asta e in sha Alah poate il aduc .

Apoi am cumparat:Stories of Quran (Ibn Kateer)
-Wives of the prophet Darussalam
-Stories of the Prophets (Ibn Kateer)
-Hadith Qudsi (darussalam)
-Important lessons for mulsim wommen(Amr abdul Mun'im saleem)
deci am de lucru numai sa ma lase salma

Alah sa ne pazeasca si sa ne faca dintre cei vor prrimii rasplata frumoasa

am vazut ca intentionezi sa citesti Stories of the Prophets, aici o gasesti tradusa in limba romana daca vrei
http://www.islam.ro/pdf/7054616ISTORISIRI-DESPRE-PROFETI.pdf
si mie imi place Ibn Khateer are un stil foarte simplist de scriere si mai imi place si de Umar Al Ashqar de la el am citit ultimele carti despre islamic creed. Foarte interesant.

iman99
08-11-2007, 08:07 PM
Asalamu aleikom w rahmatulah w barakatu
Cartea pe care am schimbat-o nu e cea care ai afisat-o dar in carte sunt pareri ale domnului asta imam care cum spune surioara noastra huda..poate o fi fost certat cu sotia
Intr-adevar are un ton f grav..
\Eu nu stiu cum cei de la editura au permis asa ceva ....

Alah sa fie multumit de tine...multumesc ptr carte..o am si eu in limba romana...dar cand am cumparat-o pe cea in englez ma gandeam ca e mai complexa..in sfarsit am schimbat-o ieri si pe aia :D

Anna
08-11-2007, 08:09 PM
al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
pentru un musulman nou convertit sau pentru cineva care vrea sa inteleaga principiile de baza ale islamului recomand
Islam in brief de Muhammad Ibrahim El-Masri

Anna
08-11-2007, 08:12 PM
Asalamu aleikom w rahmatulah w barakatu
Cartea pe care am schimbat-o nu e cea care ai afisat-o dar in carte sunt pareri ale domnului asta imam care cum spune surioara noastra huda..poate o fi fost certat cu sotia
Intr-adevar are un ton f grav..
\Eu nu stiu cum cei de la editura au permis asa ceva ....

Alah sa fie multumit de tine...multumesc ptr carte..o am si eu in limba romana...dar cand am cumparat-o pe cea in englez ma gandeam ca e mai complexa..in sfarsit am schimbat-o ieri si pe aia :D

al hamdu li Allah, cand ai spus de darussalam imediat mi-a revenit in minte cartea ce ma bantuit:D oricum spor la citit ca se pare ca ai adunat:D
al hamdu li allah ca ai timp, eu abia in weekend am timp si atunci pierd timpul ca nush cu care sa incep:D

iman99
08-11-2007, 08:25 PM
Asalamu aleikom wrahmatullah w barakatu

Alahmdulilah pentru timpul meu liber atat cat ma lasa fiica mea in rest nu am nici un "stapan":D nu sunt prizoniera nimanui:mad:

Da am citit din A BRIEF ......este intradevar o carte f frumosa..si multe articole din ea sunt traduse deja in romana....
pentru mai multe informatii www.islam-guide.com
aici in sha Alah veti gasi mai pe larg