PDA

View Full Version : Prea mica pt a sti ce se intampla



Mariyah
06-20-2007, 12:44 AM
Miercuri-seara Mihaela Radulescu a fost onorata cu un premiu special in cadrul primei editii din acest an a Premiilor VIP, oferit pentru initiativa de a adopta un copil indonezian.
Vedeta si-a angajat deja un avocat care sa demareze un proces de adoptie. Impresionata de reportajele facute in zonele din Asia afectate de tsunami despre copiii ramasi orfani, ea s-a decis sa infieze o fetita din Indonezia (tara in care majoritatea populatiei este de religie musulmana) Desi este sceptica in privinta reusitei, Mihaela crede ca merita sa incerce. Mihaela Judith Radulescu Schwartzenberg si sotul Elan se gandesc la un nume evreiesc pentru micuta, desi adoptia ar putea dura ani intregi, insa dorinta de a-i oferi lui Ayan o surioara este mare. Prin urmare, pentru ca fetita sa faca parte cu adevarat din familia Schwartzenberg, diva ii va schimba copilului religia, botezand-o in rit iudaic.

iman99
06-20-2007, 11:33 PM
salamua leikom wrahmatullah w barakatu...


ohh..noua musulmanilor nu ne ramane decat s afacem Dwa sa nu reuseasca aceasta adoptie...daca ne-am gandim la binele micutei mai important este sufletul ei salvat..musulman..Allah alam

Cu toate ca ...probabil o pot ei boteza cum si cat vor ea tot musulmanca este pana la varsta cand va fii capabila sa inteleaga ..asta in fata lui Allah..ptr ca nu a facut ea alegerea este logic nu?

deci orice se intampla pana la acea varsta cred eu ca este salvata..este musulmana

Dar e f greu ca apoi ea sa lupte impotriva"curentului"Alah stie mai bine

Anna
06-21-2007, 02:47 PM
cum este posibil sa se dea spre adoptie copii musulmani la fam nemusulmane care vor sa ii converteasca?
si cum adica o sa o boteze in rit iudaic
religia iudaica nu permite "convertirea", un evreu este cel care este nascut de o mama iudaica si atat.....sau mai modern se pot face si la ei convertiri

genan
06-21-2007, 04:05 PM
nu numai aceia trec la religia iudaica. aceia sunt recunoscuti automat ca a fi mozaici.
cei care vor sa se converteasca au de trecut un examen asa cum este unul de la afcultate, adika li dau niste carti care trebuie invatate si li se da apoi un test. asta e tot. daca iei testul respectiv, esti de religie mozaika.
la asta se rezuma convertirea.

maryam
06-21-2007, 11:07 PM
nu numai aceia trec la religia iudaica. aceia sunt recunoscuti automat ca a fi mozaici.
cei care vor sa se converteasca au de trecut un examen asa cum este unul de la afcultate, adika li dau niste carti care trebuie invatate si li se da apoi un test. asta e tot. daca iei testul respectiv, esti de religie mozaika.
la asta se rezuma convertirea.


cartile se platesc sau sunt gratuite?:D :D :D, auzi ia stai ca nu imi suna bine...siu dc e unul care e analfabet??????????:scenic:

shama
06-21-2007, 11:19 PM
Pentru analfabeti poate exista vreo varianta audio, ceva, un CD :D... doar daca analfabetul nu este si surd, caz in care situatia se complica :D

Gluma, gluma, dar pana acum eu nu am intalnit inca afirmatia ca fetita aceea ar fi cu certitudine de religie islamica, asa ca poate dezbatem cazul asta cu mult in avans.



cartile se platesc sau sunt gratuite?:D :D :D, auzi ia stai ca nu imi suna bine...siu dc e unul care e analfabet??????????:scenic:

genan
06-21-2007, 11:20 PM
:36_1_21: :36_1_21:
uite la asta nu m-am gandit daca e analfabet vreunu.,....

cat despre carti, kiar nush daca sunt sau nu gratuite, dar nu cred, pt ca ei sustin ca nu sunt religie misionara... :scenic: :scenic:

shama
06-21-2007, 11:27 PM
... si inca ceva: Mihaela Judith (Radulescu) se pare ca a luat suficient Elan cat sa se converteasca la randul ei la iudaism... ca doar Judith n-o fi nume neaosh, traditional si romanesc get-beget. Nu:D ?

genan
06-21-2007, 11:38 PM
pentru ca ccc copilul lor sa fie declarat evreu, mama acestuia trebuia sa fie de religie mozaika. asta sigur e principalu motiv pt care ea s-a convertit.....

maryam
06-22-2007, 12:24 AM
pentru ca ccc copilul lor sa fie declarat evreu, mama acestuia trebuia sa fie de religie mozaika. asta sigur e principalu motiv pt care ea s-a convertit.....



SI SECUNDARELE CARE ESTE?:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: :cow: dc tot suntem la categ "vipuri":D

Nu ma multumeste explicatia ref la masarii:D ia intereseaza-te si spune-mi precis.:D :36_1_21:

genan
06-22-2007, 01:14 AM
bine ca mi-ai dat tema de cercetare...
o sa ma interesez si tii zic......:scenic: :scenic: :scenic: