PDA

View Full Version : Helpppppp, resuscitati comunitatea va rugam!!!



maryam
06-21-2007, 03:43 AM
:D :D de fapt este un haz de necaz...dar nici nu stiu...dc este pe cale de disparitie aceasta mica Ummah a noastra sau mai respira inca???
ALLAH sa-i rasplateasca pe cei care trudesc pentru ca islamul sa fie cunoscut.
In afara de emisiunile tv se mai intampla ceva?
Tristetea mea vine din faptul ca am senzatia ca e inchis peste tot, nicio carte, nicio activitate...nimic?
Alhamdulillah ca mai forumim:D ca altfel...


Voi ce credeti? Cum am putea fiecare dintre noi sa ne implicam?

Anna
06-21-2007, 02:42 PM
al salam aleykum wa rahmatu ALlah wa barakatuh
atunci iubita hai fa-ti bagajele si vino la craiova ca ne-am deschis si noi de curand sediu si inshALlah curand incep activitatile
si cum suntem la inceput agenda e plina de idei si proiecte pe care inshAllah cat mai curand le vom organiza si inshALlah sa ramanem la fel de active de-a lungul timpului.
vino aici sa ne mai dai si niste idei din capsorul tau cel minunat.....
oricum in weekendul urmator te invit la inaugurare....ca si asa vad ca vrei o noua activitate:)

maryam
06-21-2007, 10:50 PM
al salam aleykum wa rahmatu ALlah wa barakatuh
atunci iubita hai fa-ti bagajele si vino la craiova ca ne-am deschis si noi de curand sediu si inshALlah curand incep activitatile
si cum suntem la inceput agenda e plina de idei si proiecte pe care inshAllah cat mai curand le vom organiza si inshALlah sa ramanem la fel de active de-a lungul timpului.
vino aici sa ne mai dai si niste idei din capsorul tau cel minunat.....
oricum in weekendul urmator te invit la inaugurare....ca si asa vad ca vrei o noua activitate:)



Inshaa ALLAH dc pot vin sa stii!
Ce inaugurati???
Mashaa ALLAH toate dua-urile si tot binele de la ALLAH sa fie pentru voi si sa aveti parte de rasplata in Dunia si Ahira, Inshaa ALLAH!
Cu mare drag, orice as putea, chiar si asa de la distanta...ti-am mai spus parca;)
Cat despre idei de dat...nu e cazul, mai de graba de luat :D :D :999: ca voi mashaa ALLAH sunteti albinute nu gluma:give_rose: :give_rose: :give_rose:

ibadat
07-15-2007, 12:32 AM
fetelor ,voi care aveti legatura cu fundatia taiba, vreau sa va spun ca avem prea putine carti despre islam pe piata! vreau mai multe carti traduse in romana, pentru ca nu toata lumea are net. am trimis email la taiba cu ce carti as dori dar nu am primit nimic. am vazut olista intreaga cu ce m-ar interesa (poate si pe altii) dar nu le au decat pe unele dintre ele, si asta daca am noroc sa prind stoc.

maryam
04-24-2008, 01:26 PM
Sincer, am vrut sa schimb titlul, ptr ca, cred, ca face sa apara varicela :Dla multa lume, dar vazand ca totusi au fost doar 3 postari de de treizeci de ori mm vizualizari revin cu intrebarea:



Voi ce credeti? Cum am putea fiecare dintre noi sa ne implicam?

ommuhee
04-24-2008, 01:42 PM
Parerea este ca sa inceapa cu niste brosuri noi,pe temele actuale ce implica islam -societate,apoi sa trecem la ceva mai serios ca de exemplu carti pe teme religiei,plus pe linga care e foarte bine cind invintam prietene care inca nu au inteles bine islamul la lectii care ar putea schimba ideiile si temerile sufletesti.
ar trebui mai des de facut vizite surorilor care se indeparteaza de umah,poate ca e ocupata poate ca nu are posibilitate sa mearga ea,etc.se poate de organizat o festivitate distractiva,dar si cu accent pe religie.
insAllah ma gindesc inca si mai postesc ...in timp ca fac curatenie prin casa poate imi mai vine muzza:D

maryam
04-24-2008, 02:17 PM
Parerea este ca sa inceapa cu niste brosuri noi,pe temele actuale ce implica islam -societate,apoi sa trecem la ceva mai serios ca de exemplu carti pe teme religiei,plus pe linga care e foarte bine cind invintam prietene care inca nu au inteles bine islamul la lectii care ar putea schimba ideiile si temerile sufletesti.
ar trebui mai des de facut vizite surorilor care se indeparteaza de umah,poate ca e ocupata poate ca nu are posibilitate sa mearga ea,etc.se poate de organizat o festivitate distractiva,dar si cu accent pe religie.
insAllah ma gindesc inca si mai postesc ...in timp ca fac curatenie prin casa poate imi mai vine muzza:D



Jazaaki ALLAHU khairan draga mea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Inshaa ALLAH sa stii ca am sa strang toate postarile de aici.
Iti multumesc din suflet.

Saira
04-24-2008, 02:58 PM
La cat imi e mie de draga emisiunea de la ddtv,as fi in stare sa cer sa fie zilnic una :D dar stiu cata munca implica acest proiect si nu e usor de realizat o emisiune zilnica. Ummah intr-adevar trebuie resuscitata,dar mie se pare ca putini sunt oamenii care mai au notiunea de ummah in zilele noastre,mai ales in Ro...si putini se implica.Cel putin ce vad aici,in Craiova,sunt cativa oameni care chiar muncesc mashaAllah,sa faca ceva...dar cei care ar putea cu mai multa usurinta sa obtina de ex. o aprobare de la postul local de televiziune pentru crearea unei emisiuni culturale,sau cei care ar putea sa se implice din mai multe puncte de vedere,nu o fac.Si ma refer aici la oameni care chiar ar avea posibilitatea sa ajute cumva,fiindca idei uneori sunt,dar lipsesc si mijloacele si oamenii de punere in practica a acestora.Ori tocmai oamenii care ar putea contribui intr-un fel sunt cei mai retrasi si asta nu pentru ca nu sunt invitati sa participe,ci pentru ca s-au invatat sa fie fiecare cu treaba lui...din pacate. Dar eu raman optimista si sper ca odata si odata (si sa apuc sa traiesc si eu acest odata si odata,deci sa fie cat mai curand,inshaAllah) ne vom trezi sa fim ce am fost.Fara desteptarea islamului in sufletele fiecaruia dintre noi insa nu avem nicio solutie,putem sa asteptam mult si bine.Vorba aia,Allah iti da dar nu iti baga si in traista. Alhamdulillah,avem cel mai de pret dar,avem islamul ca mod de viata dar degeaba daca islamul nostru se rezuma la 5 rugaciuni pe zi si o vizita la masjid vinerea. Si cel mai trist e faptul ca tocmai datorita acestor oameni care nu traiesc in comunitate,si copiii lor la fel vor avea de suferit din lipsa relationarii cu cei de o religie cu ei...si de aici alte zeci de probleme privitoare la identitatea musulmanului si educatia acestuia intr-un mediu neislamic precum in Ro,acesta ajungand sa stie ca este musulman si atat,fara sa aiba un simtamant al apartenentei la religia islamica,in special ce inseamna apartenenta lui.Si apoi ne mai plangem ca nu avem un cadru bun pentru a educa tinerii musulamni in Ro...dar daca de la generatia matura actuala nu se incepe o reforma,o sa stagnam si tot stagnam...daca nu o sa avem parte de un declin dezastruos,fereasca Allah. Deci pe scurt,informare informare si iar informare.Plus vointa si multa preocupare pentru noi,generatia actuala,dar mai ales pentru generatia viitoare!


Allah sa fie multumit de tine Maryam habibti si continua sa ne mai trezesti si pe noi din cand in cand,inshaAllah.

gabriela guettat
04-24-2008, 09:35 PM
:salam:

Concret,SHCOALA,cum Bucureshtiul are shcoala ,asha trebuie sa aiba Craiova,shi am intzeles ca acolo sunt surori mashallah.
Timishoara,Clujul,Iashi peste tot unde comunitatea este destul de numeroasa sa se faca shcoala
Banuiesc ca in Costantza trebuie sa fie.
FIECARUI MEMBRU sa i se dea o responsabilitate,iar cei care sunt in IMPOSIBILITATEA de a ajuta cu ceva CEL PUTZIN sa RESPECTE munca la cei care se chinui sa faca ceva!

Mai multa CONSHTIINTZA,INIMA mai primitoare,shi in loc sa vedem ``cine ,ce are``mai bine sa se puna umar langa umar.
Intr-o COMUNITATE NU SE LUPATA DE UNUL SINGUR!!!!!
Daca pasivitatea este foarte accentuata,shi nici macar nu ne chinuim sa scriem un rand din ganduri care ne apasa,ce oare se mai poate aduga?

Allah iahdina

iman99
04-24-2008, 10:51 PM
As salamu alikom wa rahmatu llahi

Ma sha Allah subscriu la tot ce a spus Saira ma sha Allah....
ma sha Allah Gabi: intr-o cumunitate nu se lupta de unu singur..corect spus

Maryam...parerea mea si din cate au vazut ochii mei..mai bine musulmanu sa-si invete religia lui cum trebuie...comunitatea nostra sufera cum a spus un sheik...si nu vom redeveni ceea ce am fost doar prin stiinta si practicarea religiei pure
Noi suntem slabi...si este mai usor sa scoti un leu din buzunar..mai greu sa te implici in altele
...atata timp cat TRAIM PENTRU VIATA ASTA CI NU PTR VIATA DE APOI.....nici o sansa sa facem ceva continuu....

wa aleikom salam ma sha ALlah ptr topik

ommuhee
04-26-2008, 12:45 AM
Jazaaki ALLAHU khairan draga mea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Inshaa ALLAH sa stii ca am sa strang toate postarile de aici.
Iti multumesc din suflet.

waiakhi si stii insAllah un lucru care ar fi inportant pentru a intari islamul si al raspindi mult dua pentru noi toti,sa ne intareasca Allah credinta si cei care inca nu au aflat adevarul sa o faca cit de curind

maryam
04-28-2008, 02:36 AM
Ohhhhhhhhhhhhhh


Crede ca va mai amintiti poezia aia semnata de O.Paler care circula intr-un timp si in care se vorbea de "paradoxul zilelor noastre..."; cam asa e si cu Ummah, cam asa e si cum musulmanii...citeam adineauri ceva atat de...trist.

Bogatia petrolului si saracia stiintei, un fel de eticheta pusa comunitatii musulmane...nu este departe de adevar faptul ca azi, este un paradox cum minunatia islamului este ingropata (aproape!) printre traditii si obiceiuri, in incultura si ignoranta, tocmai acolo unde ea ar trebui sa exceleze.

Laureat al premiului nobel, Dr. Abdus Salam, a spus: “ ...astazi, dintre toate civilizatiile planetei, stiinta este cea mai slaba (nt slab dezvoltata) in tarile islamice."

Oare cum a fost posibil acum 1400 de ani ca islamul sa aiba acea minunata epoca de aur si musulmanii sa exceleze, sa urmeze indemnul profetului *salat*, sa caute stiinta chiar de-ar fi mers pana in China, fara sa aiba acces la atat de multe facilitati (gandindu-ne fie, doar la telecomunicatii) si astazi ei sa "doarma"???

Oare ce s-a schimbat in imanul fiecarui muslim?
Sau poate ca prioritatile sunt altele?


............................. si iar si iar.............nu pot sa nu ma intreb, ce e de facut?
Alhamdulillah, stiu cateva familii care incearca sa-si educe copiii, sa ii instruiasca islamic, moral, care pun mare pret pe studiu si pe Coran mergand mana in mana...dar restul............................................ ....... ???????????????????