PDA

View Full Version : Mici si bere pentru musulmani



Mariyah
06-28-2007, 03:12 PM
Aparut in editia din 16 Iunie 2006
Studentii tunisieni si sauditi au vazut impreuna meciul la Timisoara, finalul degenerind intr-un conflict minor.

Meciul Tunisia-Arabia Saudita, terminat la egalitate (2-2) dupa rasturnari succesive de situatie si un final de infarct, a fost trait la maximum de cei aproape 200 de suporteri ai celor doua echipe in Piata Unirii din Timisoara. Asezati pe caldarim, pe banci, cu mici si bere in fata, suporterii tunisieni si sauditi s-au luat la harta dupa marcarea celui de-al doilea gol al africanilor.

Cei aproape 150 de suporteri tunisieni au trecut de la extaz la agonie si din nou la extaz, in functie de evolutia scorului. Cum Arabia Saudita a fost aproape de a produce surpriza, fanii acesteia au devenit extrem de nelinistiti in momentul inscrierii golului egalizator si, oarecum provocati de manifestarile de bucurie ale tunisienilor, au ripostat dur, lovindu-l pe unul dintre acestia. Din fericire, scandalul nu a degenerat, Politia Comunitara si Jandarmeria intervenind rapid pentru a potoli spiritele.

Studenti la Medicina

Majoritatea suporterilor celor doua echipe au ajuns in Romania pentru a studia medicina sau farmacia. Venit din Tunisia, Habib Aiouaz este student la medicina in al doilea an si spune ca este extrem de dezamagit de jocul tarii sale. Cu berea in mina, el ne-a explicat ca nu este un musulman practicant si, in definitiv, „fotbalul este un joc care depaseste si religia in importanta. Iar fotbalul ne poate uni ca oameni“. Wafia Belazzoug, o alegerianca studenta la farmacie, sustinatoare a echipei Tunisiei, promite ca nu va rata nici un meci al favoritilor.

Are Osama televizor?

Este dusmanul nr. 1 al SUA si cel mai cautat terorist din lume. Osama bin Laden nu este insa doar liderul al-Qaeda, ci si un adevarat microbist, fiind un fan inrait al Arabiei Saudite, echipa care a fost aproape de marea surpriza miercuri seara. Conform lui Adam Robinson, autorul cartii „Bin Laden: In spatele mastii de terorist“, fanaticul barbos este innebunit dupa fotbal. In 1994, cind a vizitat Londra, s-ar parea ca Bin Laden a scandat, pe stadionul Highbury, alaturi de suporterii echipei Arsenal, la cel putin doua meciuri internationale, impotriva echipelor AC Torino si Paris St. Germain. Acum „Der Spiegel“ se intreaba daca Bin Laden urmareste sau nu meciurile tarii sale natale: „Il vor scoate oare din ascunzatoare partidele jucate de Arabia Saudita? Detine un televizor in birlogul sau din munti sau va fi nevoit sa iasa pentru a nu pierde spectacolul fotbalistic?“.

Sauditii au refuzat halba
In timp ce fanii musulmani au savurat fotbal la pachet cu bere, componentii nationalei Arabiei Saudite au anuntat ca nu vor accepta distinctia „Jucatorul meciului“ din motive religioase. „Principalul motiv este legat de faptul ca firma care sponsorizeaza aceasta distinctie este specializata in alcool si premiul consta intr-o halba de bere“, a declarat un responsabil saudit. Consumul de alcool este interzis pe teritoriul Arabiei Saudite, contravenientii riscind sa fie biciuiti sau incarcerati. Intr-o tara vecina, Bahrain, atunci cind are loc Marele Premiu de Formula 1 al acestui stat, pe podium se foloseste, in locul sampaniei, o bautura fara alcool. Dilema a fost rezolvata de FIFA, care a dat premiul unui fotbalist tunisian.

ibadat
07-15-2007, 12:25 AM
asta cu berea si micii este adevarat sau doar o stire de senzatie?...:( :( :( ..poate nu sunt musulmani cu adevarat

maryam
07-15-2007, 03:34 AM
pe mine nu ma mai mira nimic :smile18: :sleep_2: , am mai auzit una cica de cand li se tot spune la musulmani ca vinul e haram si sa nu mai fac vin au inceput sa fac tuica:D

Sarah_Nour
07-15-2007, 09:10 AM
Adevarul este Maryam ca pe langa astea parca ar merge si o saramura :beberon: ce zici?:999:

maryam
07-15-2007, 03:15 PM
Bleahhhhhhhhhhhhhh oricum nu-mi place, da` sper ca nu din pestii aia vrei sa facem nu?????????:D :D :D

anapirvu
07-31-2007, 03:10 PM
Salam alekum
Stie cineva daca este haram sa folosim medicamente sau tincturi care contin alcool etilic?
Mi s-a prescris FLAVOSOL-T care are in compozitie propolis 30g(30%) si ca excipient: alcool etilic 70grade pana la 100 g. Teoretic e un tratament naturist.

As dori sa postez cat mai mult dar nu stiu cum sa dau nume temelor(THREAD) . tot timpul gresesc . pentru ca ma duc pe alt fel de discutii decat cele de care sunt interesata , adica mereu ma duc pe POST REPLY. Adica nu stiu cum sa postez ( new threads) .poate ma ajutati voi
Multumesc din suflet
Salam Alekum

anapirvu
07-31-2007, 03:33 PM
Am gasit intr-un articol

Cuvantul alcool isi are originea in limba araba - al.articol si cohol "lucru subtil" - o traducere cu care multi vor fi desigur de acord cu incantare.

In cazul de fata, cand vorbim despre alcool, ne referim la alcoolul etilic al carui formula chimica este C2H5OH , avand urmatoarea formura structurala:



Din punct de vedere fizic alcoolul etilic in stare pura este un lichid incolor, inflamabil, cu punctul de fierbere la 78,3° C, cu gust amar, care arde cu flacara albastra. Se amesteca in orice protortii cu apa, cu alcoolul metilic, cu eterul si cu alte substante organice.

Alcolul se obtine pe cale naturala prin fermentarea zaharului si a amidonului din fructe, cereale, cartofi, in prezenta unei enzime (ferment) numita cozimaza, un produs de ----bolism al ciupercii drojdiei de bere.
In timpul fermentarii are loc un proces chimic de catabolizare (descompunere) a zaharului.

E interesant sa analizam functia alcoolului din punct de vedere al ciupercii drojdiei de bere. Aceasta ciuperca are si ea diferiti dusmani, cum ar fi ciuperca de mucegai si alte microorganisme glucofage. Impotriva acestor dusmani ea foloseste alcoolul ca pe o arma, ucigindu-i. Din aceasta cauza se explica faptul ca in produsele alcoolice obtinute prin fermentare concentratia alcoolica nu depepaseste 15%, deoarece la o concentratie mai mare insasi microorganismele care il produc mor.
Bauturi alcoolice cu o concentratie mai mare se obtin prin distilarea produsilor de fermentatie.

Alcoolul se obtine si pe cale sintetica prin hidrogenarea catalitica a aldehidei acetice sau prin hidratarea etilenei, avand o larga utilizare in industria chimica, farmaceutica si alimentara.

Alcoolul poate lua nastere in natura fara nici o interventie din partea omului. Intr-un film documentar realizat in Africa este prezentat un exemplu in acest sens. Anumite fructe exotice cazute pe pamant si intrate in fermentatie sunt consumate de diferite animale care prezinta apoi semne clare ale starii de ebrietate.

Poate asa a cunoscut si omul alcoolul. Dar de la acest moment pana cand omul a produs intentionat si consumat regulat bauturi alcoolice a trecut o lunga perioada de timp.

Exista anumite indicii ca omul de Cro-Magnon (incepand cu anul 40.000 i.Hr) cunostea prepararea unor bauturi fermentate.

Cu siguranta asemenea bauturi au fost produse intentionat in perioada de inceput a agriculturii, in mezolitic (intre anii 10.000 si 5.000 i.Hr), folosindu-se apa cu miere de albine (hidromel), orz sau lapte de iapa. Aceste bauturi serveau preponderent drept aliment sau drept ofrande. Insa alcoolul a fost intotdeauna si un drog fiind folosit adesea si in ritualuri magice.

Cele mai vechi documente istorice in care sunt mentionate bauturile alcoolice dateaza de aproximativ 6.000 de ani. In toate scrierile vechi din Mesopotamia, Egipt, China, Grecia precum si in Biblie gasim marturii despre folosirea bauturilor alcoolice, dar si despre abuzul in consumul lor.

Ca substanta aparte, alcoolul a fost produs mult mai tarziu, in jurul anului 1.000 prin inventia unei tehnici performante de distilare. Aceasta inseamna ca bauturile spirtoase exista numai incepand din evul mediu. De atunci, el este folosit si ca solvent pentru extractia principiilor active din plante.

Putem concluziona ca alcoolul a fost folosit de la inceput pentru a reduce temerile in fata fortelor naturii si a incertitudinilor vietii si pentru a trece mai usor peste bariere in contactele interumane. Se pare insa ca alcolismul pe scara larga nu s-a manifestat in antichitate, asa cum a existat in utimele secole si se manifeata in special in prezent.

maryam
07-31-2007, 06:06 PM
Salam alekum
Stie cineva daca este haram sa folosim medicamente sau tincturi care contin alcool etilic?
Mi s-a prescris FLAVOSOL-T care are in compozitie propolis 30g(30%) si ca excipient: alcool etilic 70grade pana la 100 g. Teoretic e un tratament naturist.

As dori sa postez cat mai mult dar nu stiu cum sa dau nume temelor(THREAD) . tot timpul gresesc . pentru ca ma duc pe alt fel de discutii decat cele de care sunt interesata , adica mereu ma duc pe POST REPLY. Adica nu stiu cum sa postez ( new threads) .poate ma ajutati voi
Multumesc din suflet
Salam Alekum


De ex la acest thread despre alcool poti posta la bucatarie si tot asa, vezi unde se incadreaza subiectul si pui titlul care are legatura.:D
Tincturi nu iti recomand ptr ca au alcool si tocmai acesta etilic...
Poti folosi produse care au efecte asemanatoare.:salam:

anapirvu
07-31-2007, 07:21 PM
Salam Alekum
Multumesc foarte mult Maryam pentru raspuns. Asa m-am gandit si eu dar am vrut sa va intreb si pe voi si sa fiu sigura.
Salam alekum si sa aiba Allah grija de tine .