PDA

View Full Version : Bolnavi sanatosi .



suleiman
07-10-2007, 07:59 PM
Mi-a spus cineva , ca trecea intr-o zi pe langa unui salon intr-un spital , iar bolnavul "paralizat" urla de fiecare data cand trece cineva .

Am intrat la el , si am observat in fata lui un suport din lemn pe care era pus un Mushaf (Quran) . Acel bolnav citea din Quran , din cele doua pagini deschise in fata lui , cum le termina cum o lua de la inceput . Nu avea puteri sa schimbe paginile ca sa citeasca mai departe . De aceea urla la oamenii care treceau pe langa salonului sau .
Am stat in fata lui , iar el mi-a zis :"Te rog schimba pagina" .
Am schimbat pagina , iar pe fata lui o mare bucurie s-a afisat , in timp ce eu am inceput sa plang ...
Am plans , pentru ca avea grija , iar noi nu ...

Mi-a spus altcineva , ca a intrat intr-un salon unde statea un om paralizat care nu putea sa miste nimic afara de capul lui .
Mi-a fost mila de el , m-am apropiat si l-am intrebat : Ce dorinta ai ?
Am crezut ca dorinta lui este sa aiba din nou puteri , sa mearga , sa se plimbe , dar...
Mi-a spus :"Eu am 40 de ani , si am 5 copii , si stau pe patul acesta de 7 ani , wallahi nu doresc sa merg din nou , si nici sa-mi vad copii , si nici sa traiesc cum oamenii sanatosi traiesc ...
Tot ce vreau , este sa pot sa-mi lipesc fruntea pe pamant si sa ma prosternez cum altii o fac .

Mi-a spus un coleg , ca a avut o data un caz de urgenta .
Un batran , a avut un accident vasculo-cerebral, postoperatoriu, si a intrat in coma .
Mi-a zis prietenul :
M-am dus sa-l vad , avea o fata iluminata , pe gura avea o masca de oxigen si era legat de un aparat care masora de cate ori respira pe minut ... Erau 9 respiratii pe minut .
M-am apropiat de el , si l-am intrebat pe fiul sau , care statea langa patul lui , despre tatal lui , iar el mi-a zis :"Tatal meu era mu'azzen intr-un moschee de multi ani ".
M-am apropiat mai tare , l-am palpat , l-am miscat , dar nimic ... Era in totalitate in alta lume .... Coma !.
Fiul sau a inceput sa-i vorbeasca iar ochii mei erau fixati pe acel aparat :
Mama e bine , eu si fratii suntem bine , lumea intreaba de tine , la moschee au adus un alt mu'azzen ..
In clipa in care copilul lui a pronuntat cuvantul moschee , respiratiile au ajuns la 18 pe minut ..
Copilul vorbea mai departe , matusa mea mi-a zis ...
Din nou , s-a intors la 9 respiratii .
M-am apropiat de urechea lui , iar ochii mei erau fixati pe aparat si am inceput :"ALLAHU-AKBAR ALLAHU-AKBAR ..." Din nou respiratile au urcat la 18 pe minut ...

Cartea : In inima balenei .
Autor : Dr. Muhammad Al-Arifi .

(frecventa normala a respiratiilor unui om este de 12-15 respiratii/minut)

genan
07-10-2007, 08:05 PM
sob7an allah! f interesant!
de unde ai cartea asta?

suleiman
07-10-2007, 08:11 PM
sob7an allah! f interesant!
de unde ai cartea asta?

Nu am cartea , dar am citit un articol despre cartea lui si am ales din ea ceea ce am tradus .

um-rahmun
07-10-2007, 09:01 PM
Ce Frumos,nu Am Cuvinte,ma Simt Pacatoasa,DOAMNE Iartama.....

genan
07-11-2007, 12:38 AM
Dr. Muhammad Al-Arifi e saudit?


.................................................. ..

maryam
07-11-2007, 09:16 PM
http://www.alarefy.com/

Le docteur Muhammad Al-Arifi est un théologien saoudien. Il occupe la fonction d'imam de la Mosquée de l’académie « Roi Fahd » de la Marine saoudienne.

Le MEMRI lui attribue les propos suivants, qu'il aurait tenus lors d'un entretien télévisé du 6 avril 2006 :



Sursa wikipedya...dc el este, Inshaa ALLAH cred ca despre el este vorba, stiti dc cartea este si on line???

genan
07-11-2007, 09:49 PM
nu stiu o boaba de franceza.. :( poate traduce cineva , va rog? :o

maryam
07-12-2007, 01:03 AM
nu stiu o boaba de franceza.. :( poate traduce cineva , va rog? :o




:D :D :D
hai ca si io sunt pe dinafara, da` la ce scrie aici nici nu imi trebuie mai mult, ca alhamdulillah am prins ideea, este

vb de Dr...despre care intrebai mai sus, dr , teolog saudit care ocupa fctia de imam la Moscheea Academiei (?!) Regelui Fahad de la...mariana saudita...

mai zice ceva da oricum e de anul trecut asa ca :36_1_21: :36_1_21: si oricum nu ma mai tin neuronii, asa ca ramane sa ne spuna cineva dc stie de carte si normal, dc despre dansul este vb.

sara
07-12-2007, 07:34 PM
:salam:
MashaAllah , foarte interesant .
Allah Akbar !

ibadat
07-15-2007, 02:36 AM
Vaai domnule Suleiman,mi s-a facut pielea gainiii cand am citit asta! ar trebui sa multumim lui Allah ori de cate ori ne terminam salatul,ca suntem bine sanatosi! si ca am putut sa indeplinim o obligatie cu bine! vai de noi daca vom ajunge vreodata sa ne aducem aminte de Allah doar la durere..