PDA

View Full Version : Anemie



Aminah Khan
07-17-2007, 09:06 PM
Anemie

Anemie este un rezultat al reducerii globulelor rosii din sange si, in consecinta, scaderea cantitatii de oxigen pe care acesta o transporta. In anemie primele simptome sunt pierderea apetitului, aparitia ametelilor si a sunetelor din urechi, instalarea constipatiei, a iritabilitatii si durerilor de cap.

Anemia poate fi datorata unei lipse de fier. Fierul ajuta la oxigenarea tesuturilor. Scaderea fierului din organism duce la o oboseala intelectuala si a tesuturilor musculare. Lipsa fierului din organism se datoreaza unor pierderi de sange sau printr-un aport insuficient alimentar.

Anemia pernicioasa se datoreaza unei absente a vitaminei B12 care stimuleaza in mod normal hematopoeza din maduva osoasa. Anemia hemolitica se datoreaza actiunii anticorpilor asupra globulelor rosii. In toate formele de anemie, tegumentele sunt palide, se instalcaza oboseala, se micsoreaza performanta.
Anemia este impartita in 3 categorii:
- anemie feripriva - lipsa de fier din alimentatie;
- anemie rezultata prin pierderi masive de sange (rani, menstruatie abundenta, ulceratii, hemoroizi);
- anemie provocata de afectarea maduvei spinarii, a ficatului ori a tiroidei, sau de artrita reumatoida.

Din aceste motive este necesara stabilirea cu precizie a tipului de anemie de catre medici. O anemie care nu a capatat aspect patologic poate fi usor tratata prin adaosul de fier in alimentatie, crescand cantitatea de hemoglobina.


In acest sens sunt recomandate urmatoarele alimente: caisele, sfecla rosie, strugurii, ciresele, curmalele, mazarea, salata verde, alunele cajou, mierea, ghimbirul, pastarnacul, hreanul, usturoiul, ceapa, nucsoara, dovleacul, morcovii, fasolea soia si - desigur! - spanacul. Ficatul sau extractul din ficat contin substantele necesare pentru refacerea hemoglobinei. Se pot lua si tablete de Fier, dar acestea induc riscul de constipare. Acidul tanic, prezent in cafea si in ceaiul negru, ca si in produsele lactate inhiba absorbirea fierului, in vreme ce vitamina C favorizeaza acest proces.

Iata si remediile cele mai simple:
* luati 2-3 linguri (30-45 ml) de miere zilnic, in oricare forma va place: in apa calduta, in cerealele de la micul dejun, pe paine prajita, sau, ca atare;
* beti un ceai decoct dintr-o frunza mica de curmal, taiata in fasii;
* pisati fin coji de arahide si luati zilnic cate o lingurita plina, impreuna cu 1/2 pahar cu apa calda;
* salata din oua fierte si tomate, mancata de 3 ori pe zi, ca si salata facuta din: 1 mar, o tomata si 3 lingurite de seminte de susan - mancata de 2 ori pe zi - ambele pot fi, de asemenea, de mare folos.

Alimente nerecomandate: iaurt, citrice, lamaie, rosii, mei, bauturi alcoolice, soia, ulei de susan, otet, ceai negru, cafea, bauturi fierbinti, ardei iute in exces, fructe prea coapte, sare in exces, alimente fermentate, alimente fripte sau prajite. Este esential sa se ia masa la ore regulate.

huda_alrahim
02-14-2008, 01:32 AM
Daca doriti si retete mai savuroase, atunci va recomand:

Mancarea de Tofu si albus de ou
Se pun la congelat 500 g branza de soia (Tofu); apoi se pune in apa calda (scopul este de a se modifica textura acesteia si a deveni mai absorbanta); cand branza s-a inmuiat se scoate din apa si se rastoarna intr-un vas in acre se afla doua albusuri de ou, lasandu-se timp de 5 minute. Se transfera intr-un vas mai mare din ceramica sau sticla, iar acesta se aseaza intr-un alt vas pentru fierbere Bain-Marie, timp de 15 minute. Preparatul se consuma cald, asezonat cu sos de soia si alte condimente, dupa gust.

Tocanita de ficat si spanac
Se pun la fiert 500 ml apa; cand da in clocot, se adauga125 g ficat de vitel (taiat in cubulete) si250 g spanac. Se fierbe inabusit timp de 45 minute, verficandu-se din cand in cand daca nu s-a evaporat toata apa si adaugand, daca este nevoie. Se consuma calda, cu condimentele dorite, cat mai des posibil.

Mancare de curmale cu orez
in 250 ml apa care fierbe, se pun 100 gr orez brun sau dulce si 30 gr curmale rosii. Se continua fierberea pana orezul este pe jumatate fiert, apoi adaugati putin zahar brun. Se bea zeama o data pe zi, timp de 15 zile.

Rinichi
Se prepara un rinichi de vita, vitel, sau miel, tinandu-l timp de 30 minute in apa calda, iar apoi taindu-l in felii subtiri si punandu-l la fiert. Se poate pune si sare, la urma, precum si alte condimente. Se mananca o data pe zi, pana la recuperare completa

Mancare de bureti cu curmale
Se pun in apa rece 30 gr de ciuperci-bureti negri si se tin cca. 30 minute. Apoi, se pun la fiert impreuna cu 30 curmale rosii si putin zahar brun, folosind atata apa cata este nevoie. Rezultatul fierberii se scurge de apa si se mananca zilnic, pana la recuperare.

In cazurile unor deficiente mai severe la nivelul splina-pancreas, se poate manca si cate o supa mai concentrata de: macrou, ton, ansoa, vita, ficat si rinichi de vita, pui, curcan, sau miel. Untul este singurul lactat permis.
Asadar, solutii sunt destule si chiar placute. Deci, nu va speriati de anemie!

sara
02-14-2008, 06:27 PM
:salam:

Stii ca-i f buna pentru tratarea anemiei si salata de sfecla rosii .

Mariyah
02-15-2008, 12:12 AM
eu sunt la limita , mi-am facut analizele si aprope dau in anemie insa am ales sa iau supliment alimentar : glubifer pt ca nu prea imi place ce mi-a zis doctorul sa consum: ficat de porc, de pasare etc..:D

genan
02-15-2008, 12:44 AM
daca iei glubifer, sa-l iei impreuna cu acid folic... altfel, singur, nu are nici un rol...

Saira
02-16-2008, 12:41 AM
daca iei glubifer, sa-l iei impreuna cu acid folic... altfel, singur, nu are nici un rol...



Am nevoie de reteta pentru Glubifer? Nu de alta dar nu-mi plac medicii :D deci l-as lua singura de la farmacie ca stiu ca sunt un pic la limita :scenic:

Mariyah
02-16-2008, 04:28 PM
Nu e nevoie de reteta insa sa ai grija daca ai probleme cu stomacul pt ca are cateva reactii adverse.
Multumesc Genan pt sfat dar ...nu iau acid folic....nu de alta dar mai iau si alte pastile pt ca urmez un tratament...sunt satula pana peste cap de medicamente chiar nu as mai suporta sa mai imi adaug si o alta pastila pe lista zilnica. Oricum nu iau doar Glubifer singur iau si niste vitamine , poate au in componenta acid folic.
Sper sa mai scap de anemie consumand carne.

Saira
02-16-2008, 04:43 PM
Multumesc Mariyah.Nu am probleme cu stomacul deci am sa merg la farmacie sa iau Glubifer,acid folic nu iau ca iau niste vitamine care asigura 100% din necesarul zilnic de acid folic.Nu sunt eu anemica,dar mai am cate o carenta din cand in cand...asa ca e mai bine sa previn decat sa vindec,nu mai vreau la urgente :scenic:.

amal
02-16-2008, 06:44 PM
si cat timp vreti sa luati glubifer?

ca trebuie luat pe perioada mai indelungata, ca sa se refaca rezervele de fier. este un lucru sa ai fierul din sange la valori normale si alt lucru sa ai si rezervele de fier in limite normale.
de obicei se ia minim 6 luni. de aceea este mai bine sa mergeti la doctor, decat sa luati de la farmacie, ca sa cunoasteti tot ceea ce implica acest tratament, inclusiv efectele secundare.

Mariyah
02-17-2008, 04:51 PM
Glubiferul mi-a fost prescris de doctor. Iau o cutie dupa care voi repeta analizele. Apropo,. are in componenta acid folic si alte vitamine.Iar eu mai iau vitamine din Hepaton Plus si Liv 52. Oare e corect sa primeasca organisimul meu atatea vitamine?
Rezultatele sunt f bune, parul e f sanatos de la o vreme si tenul, pielea in general .Dar in interior ...nu stiu.

amal
02-18-2008, 06:43 PM
in general e cam greu sa faci o supradozare de vitamine, mai ales ca nu se absorb la fel de usor ca cele din surse naturale.
unii sustin ca vitaminele cresc pofta de mancare, dar aceasta idee nu este sustinuta de toti medicii.

cu fierul trebuie sa fim atenti sa nu facem supradozaj, dar nu este cazul la tine din moment ce ai luat conform retetei, in doza prescrisa de medic.