PDA

View Full Version : Legenda sau adevar?



ibadat
07-22-2007, 09:35 AM
Contele Dracula – asa cum este perceput astazi – constituie rezultatul interferentei unor fapte istorice reale, intrate in legenda, legate de domnia lui Vlad Tepes – Dracula, al consemnarilor unor cronicari ai vremii, cu intentia de a-l pune pe marele voievod intr-o lumina nefavorabila, amplificate in secolele urmatoare prin asocierea cu personajul romanului de fictiune “Dracula”, aparut in Anglia, in 1897, avandu-l ca autor pe scriitorul irlandez Bram Stoker.

Adevarul despre Vlad Tepes
Domnitorul Tarii Romanesti, Vlad Tepes (1456-1462; 1476) este cunoscut din numeroase lucrari apartinand istoricilor romani si straini.

Convins ca numai o domnie puternica in interior putea sa asigure ordinea in tara si sa organizeze cu succes apararea ei de primejdiile externe Vlad Tepes recurge la o domnie autoritara, impune supusilor sai cinstea si harnicia ca virtuti, necinstea (hotia) lenevia si viclenia erau pedepsite cu asprime prin tragerea in teapa, o pedeapsa cruda, dar care poate fi inteleasa doar in raport cu epoca in care a trait, o epoca de mare cruzime.

Ca urmare a masurilor sale drastice, Vlad Tepes a reusit sa instaureze ordinea in tara: “strain de mila si de indurare – spune istoricul A.D.Xenopol – el puse cumplita lui fire in slujba tarii sale si dupa ce o curata de rele launtrice, el puse piept injosirii in care cazuse tara”.

Faptele sale au atras insa ura multora dintre contemporanii sai. Acestia l-au defaimat si acuzat de intelegeri cu turcii contrare intereselor tarii, a fost inchis de catre regele Matei Corvin si mai tarziu chipul sau de om crud a fost asociat cu vampirul Dracula, personajul principal din celebrul roman de fictiune “Dracula” al scriitorului irlandez Bram Stoker.

Asa cum este interpretat astazi, Dracula apare in persoana voievodului Tarii Romanesti, Vlad Tepes, sub al carui chip (infatisat intr-o xilogravura din “Povestirile germane despre Dracula Voievod” aparuta la Nurenberg in 1488) este reprezentat in numeroase reclame comerciale.

In aceasta ipostaza nu mai este privit ca o adevarata personalitate istorica, ci ca un vampir asa cum este cunoscut, de catre turistii occidentali, din romanul lui Bram Stoker si din numeroasele filme care au fost turnate in Vest, incepand din anul 1922.

Astfel, in timp ce portretul domnitorului roman, care apare pe coperta editiei Povestirilor germane, publicata la Bamberg, in 1491, sugereaza un simt al dreptatii pe care l-a transpus in viata, cu mijloace de o cruzime deosebita, judecate dupa normele epocii contemporane, dar tipice epocii in care a trait, imaginea transpusa pe ecran ne reda un Dracula cu o figura de o cruzime ce nu mai are de-a face cu spiritul de dreptate.

Castelul Bran, unul dintre cele mai valoroase monumente de arhitectura medievala din Romania, cu functii istorice, militare si economice, este cunoscut de catre turistii din intreaga lume drept Castelul lui Dracula.

Majoritatea turistilor, dupa ce viziteaza castelul Bran, pleaca dezamagiti ca nu l-au intalnit pe Dracula – Vampirul care suge sangele oamenilor, cunoscut din filme si asociat cu figura domnitorului roman Vlad Tepes – Dracula

ibadat
07-22-2007, 09:37 AM
Adevarul istoric despre legatura intre Castelul Bran si domnitorul Tarii Romanesti, consemneaza mai multe campanii intreprinse de catre Vlad Tepes de pedepsire a negustorilor sasi brasoveni care nu se supuneau poruncilor voievodului cu privire la comertul prin targurile din Tara Romaneasca.

Se poate sustine insa ca in toamna anului 1462, dupa ce oastea regelui Ungariei, Matei Corvin, l-a prins in apropierea cetatii de la Podul Dambovitei, de langa Rucar, situata la cca 25 km de Bran, domnitorul Vlad-Tepes a fost dus la Castelul Bran si inchis aici timp de vreo doua luni, dupa cum consemneaza recentul volum Vlad-Tepes Dracula, Editura Mirador, Arad, 2002, autor Gheorghe Lazea Postelnicu.

De aici a fost dus si intemnitat la Cetatea Visegrad.

Legenda Contelui Dracula
Oscar Wilde considera acest roman ca fiind “poate cel mai frumos roman din toate timpurile”.
Autorul, face legatura cu credinta legata de strigoi, a caror existenta, imaginata de credintele populare, nu se sfarseste odata cu generatia din care provine: “Ne-mortii (adica strigoii, vampirii) sufera de blestemul nemuririi, spune Bram Stoker, trec dintr-o epoca in alta inmultindu-si victimele, sporind relele lumii …”.

Personajele din romanul Dracula sunt rezultatul fanteziei autorului, dar faptele contelui Dracula si sfarsitul acestuia au la baza credintele populare legate de existenta unor forte ale raului: vampiri sau strigoi.

In credintele mai multor popoare vampiri sunt oamenii morti care in virtutea unei pedepse sau a unui blestem din timpul vietii, isi parasesc noaptea mormantul si ratacesc printre oamenii vii care dorm si le sug sangele – singura lor hrana.

In credintele populare din spatiul carpato-danubiano-pontic corespondentul vampirului este strigoiul.

Imaginea Vampirului Dracula, fantezista si infioratoare, este pe gustul turistului plecat in cautarea senzationalului si care, odata ajuns in Romania, a asociat si castelul Bran (care prin infatisarea si amplasarea sa degaja un aer de mister) cu locurile pe unde a bantuit imaginarul Dracula.

Vampir sau Strigoi?
Poate fi strigoi viu, acela care – dupa cum consemneaza folcloristul I. Aurel Candrea - “toata ziua isi vede de treburi ca ceilalti oameni, dar noaptea indata ce a adormit ii iese sufletul care se duce sa se intalneasca cu alti strigoi, iar trupul ramane ca mort pe pat. Sufletele acestor strigoi … ucid copii si le sug sangele, iau mana de la vaci si de la semanaturi”.
Castelul Bran a fost botezat castelul lui Dracula in urma cu trei decenii, de catre turisti, in special americani, veniti in cautarea lui Dracula din filmele de groaza realizate dupa romanul lui Bram Stoker.

In ceea ce priveste vampirul, cunoscut in folclorul romanesc sub denumirea de strigoi, este de mentionat faptul ca si in satele Branului se pastreaza credinta cu privire la existenta unor duhuri rele numite “steregoi”.

ibadat
07-22-2007, 09:44 AM
De felul meu sunt cam curioasa. Oare chiar au existat vampiri? Sau mai exista? Eu as zice ca totul este decat o legenda, si nici chestia cu strgoii care bantuie nu stiu ce case nu o cred. Dar uneori exista martori...voi ce ziceti? In islam se pomeneste ceva despre fantome, vampiri, strigoi? ...hi..eu nu am auzit.:D

salema81
07-22-2007, 08:32 PM
Salam Aleikum



Nu stiu ce sa zic despre asta, ma gandesc ca ceva tre sa fie, nu stiu exact ce, dar in urma cu 3 ani poate chiar 4 era prima oara cand stateam singura in casa unei cunostinte, persoana respectiva plecase la spital sa stea cu tatal ei, iar eu eram singura in dormitor si dormeam, la un moment dat am vazut lumina in hol si m-am trezit, dintr-un colt al camerei venea spre mine un copil de vreo 3 -4 ani. M-am speriat foarte tare si cand m-am ridicat din pat copilul a disparut si lumina s-a stins. de frica am bagat veioza in priza si am dormit cu ea aprinsa, pe la 6 dimineata cand m-am trezit, veioza era scoasa din priza desi nu era nimeni in casa afara de mine, in fine in casa aia se intamplau multe lucruri ciudate, dar nu prea am timp sa scriu acum.
O prietena mi-a zis ca poate erau djini, si ca spre ex in Yemen se intampla multe lucruri de genul asta, dar nu stiu.
Cand am citit prima oara Surat Al Baqara desi eram la et.2 si nu aveam vecini de balacon sau asa ceva stateam pe canapea cu spatele la fereastra si implicit la balcon si am auzit pret de cateva secunde batai in geam deci..... ceva exista, am sa povestesc mai mult cand voi avea timp. Daca aveti o explicatie.......
Eu va pot povesti mai multe caci am patit destule in genul asta numai sa nu spuneti ca sunt nebuna.....

sara
07-22-2007, 09:17 PM
Eu cred ca-i doar o legenda , nu cred in vampiri , strigoi etc .
Mi se mai intampla si mie cateodata chestii " ciudate " , dar nu le iau in seama . De ex in cls a 9 am stat la camin . Cateodata nopoaptea aveam impresia ca nineva merge in camera , odata mi sa parut ca este chiar cineva care respira , si eram singura in camera , m-am uitat in toate paturile si nu era nimeni , dar sunetul era . Eu pun totul pe seama fricii , se spune ca frica bate la usa , credinta se duce sa-i deschida si nu gaseste pe nimeni . In camera mea am veioza cu senzor , si cateodata se mai intampla sa vina lumina mai puternica , cateodata o sting si ma trezesc dim cu ea aprinsa .
Cu toate astea , nu cred in strigoi si vampiri .
Parerea mea , poate ingerul nostru pazitor ;)

shama
07-22-2007, 09:26 PM
Wa alaikum salaam,

Am auzit despre astfel de intamplari, salema, desi nu neaparat intr-un context religios anume. Au fost (si sunt inca) o groaza de documentare pe tema asta. Par sa fie manifestari/fenomene, nici nu stiu cum sa le numesc, universale - daca vrei. Apar cam peste tot in lume.
Nu stiu ce forte sau entitati le dau nastere, dar in opinia mea nu se poate afirma ca cei carora li se intampla sunt dusi cu pluta sau posedati de cine stie ce. Prin urmare, nici tu :).
Nu sunt nici pe departe in masura sa dau vreo explicatie stiintifica sau religioasa a lor, Allahu alim, dar cred ca cel mai important este sa nu te sperii atunci cand ti se intampla cate ceva mai "nastrusnic". Stiu ca cel mai usor este sa dai sfaturi altora :) si este perfect posibil ca eu sa ma fi urcat pe lampa de frica in locul tau, dar... Teama pare sa alimenteze aceste fenomene, ele inmultindu-se si sporind in intensitate. Asa ca ramai calma (atat cat se poate), daca este posibil iesi un timp din spatiul respectiv (camera, casa sau ce-o fi), iar daca trebuie sa revii si sa ramai acolo, incearca sa fii insotita de altcineva.
Ultima sugestie ar fi, bineinteles, sa te rogi lui Allah subhanahu wa ta'ala sa te protejeze de "bilibistroci":).
Masalaam.

sara
07-22-2007, 09:46 PM
Mai incearca sa citesti Quran mult , daca se poate sa ai un casetofon si sa asculti tot timpul Quran , chiar si noaptea .
Allah sa ne tina departe de lucruri ciudate .

salema81
07-22-2007, 11:31 PM
Salam

Asta am facut, adica eu nu m-am oprit din citit si nici nu m-am intors spre geam atunci cand batea in geam.
Cat despre faza cu copilul, am fost speriata o perioada, acum mi-a trecut si dorm iar singura daca este cazul fara probleme, oricum in perioada aia am invatat sa spun prima oara Bismillah Rahman Rahim, am intrebat pe cineva si m-a invata sa spun asa, insa de atunci daca visez urat in vis spun Bismillah Rahman Rahim si eventual ma trezesc.

Alta kestie pe care am patit-o tot in perioada aia am avut un vis ciudat, nu stiu daca e postat unde trebuie dar eu totusi am sa va povestesc.

Dormeam intr-o dupamasa era iarna asa ca pe la 4-5 era deja intuneric , si am visat ca eram la servici , suna telefonul si niciuna din colegele mele nu ridica receptorul...
M-am ridicat de pe scaun si am raspuns, in receptor tipa o femeie, vroia sa vorbeasca cu cineva, pe masura ce tipa in receptor eu amorteam si cadeam pe scaun, nu ma mai puteam misca, toti colegii mei de servici treceau pe langa mine si nu ma vedeau, in vis am inceput sa repet Bismillah Rahman Rahim- Eudzu Billah Min Sheitan Ragim, erau singurele ganduri care imi strigau in minte si pe care le repetam in timp ce cadeam simteam ca mor si ca femeia aia ma omoara.......... m-am trezit, in jurul meu era intuneric, se vedea doar lumina becurilor de afara...... un vis m-am gandit ,si m-am intins la loc in pat.

In secunda urmatoare am auzit o voce de femeie la capul meu, vorbea ceva o limba pe care nu am inteles-o atunci pe moment, dupa ce mi-am revenit am crezut ca era araba dar nu stiu.

O auzeam bolborosind ceva la capul meu si fosnea ceva ca o punga un plastic, ceva care facea zgomot, am amortit si totul s-a intunecat in jurul meu, negru, nici o urma de lumina....simteam cum cad in gol, cum ma duc parca ceva ma tragea din corp si totul era negru, incercam sa ma misc dar mainile si picioarele nu vroiau sa raspunda, doar mintea imi era lucida, auzeam mereu vorbele si zgomotul ca de punga fosnita, m-am gandit gata, mor....... am reusit si de data asta sa repet, sa urlu in gand, Bismillah Rahman Rahim- Eudzu Billah Min Sheitan Ragim, desi nu stiam exact ce inseamna vorbele astea le repetam, mereu mereu pe masura simteam ca nu ma voi mai intoarce, ma agatam de aceste vorbe doar atat mai putem gandi...dupa un timp, nu stiu daca peste cateva secunde sau cateva minunte, luminozitatea camerei a revenit la normal- adica becurile de pe strada sunt la nivelul ferestrei mele si niciodata nu e intuneric in camera.

Asta am patit eu si mai sunt si altele lucruri care s-au intamplat in 2 case diferite daca ma gandesc bine in 3.

Frica nu imi e de lucrurile astea, pentru ca Allah va hotarii daca traiesc sau mor....

Insa diferite persoane cu care am vorbit mi-au dat diverse sfaturi, unii - crestini, inclusiv mama- sa merg la preot la dezlegari pentru ca cineva imi face ceva farmece sa ma omoare, altii sa fac niste cursuri de bioenergie, altii ca sunt djini, altii sa merg la o vrajitoare sa-mi spuna ce se intampla....

O prietena muslim m-a invatat sa citesc Surat Al Baqara in special Ayat Al Kursy.

Alta kestie:

M-am rugat la un moment dat pentru un prieten caruia ii curgea zilnic sange din nas, nu am spus ceva anume nu am citit din Quran, m-am rugat asa folosind cuvintele mele, si ce credeti ca am patit, el a doua zi nu mai avea nimic in schimb mie mi-a curs sange din nas vreo 3 luni, orice as fi facut eu aveam tot timpul sange inchegat in nas.
Cam asta am patit, acum incerc sa ignor lucrurile ciudate care se intampla pentru ca imi e frica sa nu ajung obsedata de ele.

Oricum cand citesc sau ascult Quranul imi curg lacrimile fara sa vreau, asta simt ca e drumul meu....

Astept sa imi spuneti voi cum vede islamul lucrurile astea si cum le vedeti voi

Salam

iman99
07-23-2007, 07:11 PM
Asalamu aleikom w rahmatulah w barakatu

Numai ceea ce Allah vrea se intampla...iar raul nu vine de la el vine de la noi
Profetul Mohammad (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) a spus:Visul frumos este de la Allah ,iar visul urat de la sheitan.
Dupa trezire este bine sa scuipati de 3 ori in stanga fara saliva, sa cautati adaopost la Allah de sheitan,apoi nu trebuie sa-l povestiti (raportat de buhary si muslim)

Intr-adevar surat al Kursy recitata din inima (constient) il tine pe sheitan departe de noi pana dimineata
De asemenea ca si sfat este bine sa faci wodo inainte de a merge la culcare sa citesti utimele 2 sure din Quran 113 si 114 si ultimele versete din surat al baqara.
... facand fapte bune ,recitand Quran,ascultand Quran stand departe de ceea ce aduce suparare lui Allah

sara
07-23-2007, 07:22 PM
MashaAllah Iman ,
La subiect ca intotdeauna :scenic:
Vreau sa mai adaug ca ianinte de culcare se recita ultimele 3 sure din Quran , Al Ikhlas , Al Falaq si Al Nas { fiecare de 3 ori } , ultimele 2 versete din surat al baqara , precum si ayatul Kursi , si se doarme de partea dreapta .

iman99
07-23-2007, 07:40 PM
Trebuie sa satm departe de pacate pe cat putem de mult si s afacem fapte bune sa gandim pozitiv ,sa aratam dragoste parintilor,sa ajutam oameni nevoiasi ,toate aceste lucruri ne ridica credinta,sa tinem post voluntar...etc
Sheitan alta treaba nu are .El incearca sa ne abata de la drumul cel bun si subhan Allah daca am constientiza cum trebuie noi oameni ,sa vedem cat de slab este sheitan ..subhan Allah este FOARTE SLAB....SI CHIAR EL O VA RECUNOAASTE..CUM spune si Allah in sfantul Quran,
Sheitan le va spune celor care vor umple iadul,eu n-am avut nici o putere asupra vostra eu doar v-am soptit si voi m-ati urmat.

Trebuie sa invatam sa spunem alhamdulillah..multumim lui Allah pentru orice chiar orice ..oricat de marunt ar fi lucrul acela,trebuie sa invatam sa fim statornici in fapte bune ,toate lucrurile acestea alunga raul si ne intareste credinta...sa nu ne pierdem timpul cautand lucruri inutile....chiar mi-i s-a intamplat..am avut un vis..si m-am trezit..stiam ca am visat ceva "rau" dar nu era fresh in memoria mea..pentru moment am avut intentia de a incerca sa=mi amintesc..apoi mi-am zis..alhamdulilah halas pentru ce?
O voi cei care fredeti!Nu intrebati despre lucruri care daca vi-i s-ar descoperi,nu v-ar placea!Insa daca intrebati despre ele in timp ce Quranul este revelat atunci ele vi se vor descoperi..../Au intrebat despre ele si alti oameni inaintea voastra si apoi au ajuns sa nu creada in ele(surat al maida 101,102 traducerea sensurilor Quran)

In acest verset se face aluzie la superstiti.

Alexyna
08-21-2009, 11:31 AM
Slam alikom ,

Cat priveste povestea contelui dracula ni se spusese la o ora de engleza ca Bram Stoker nici macar nu a fost in Romania si tot ce a scris s-a bazat pe legende si pe anumite lucruri pe care le citise intr-o bibleoteca .