PDA

View Full Version : Totul despre implantul dentar



Aminah Khan
07-22-2007, 07:38 PM
La ora actuala, implantologia ocupa un loc de frunte in stomatologia moderna, tocmai datorita multiplelor avantaje pe care le ofera. Se adreseaza atat tinerilor, cat si pacientilor varstnici si ofera solutii de tratament simple, sigure si confortabile, pe care protetica simpla nu le rezolva in totalitate.

Ce este de fapt un implant dentar?
Implantul dentar reprezinta radacina unui dinte artificial ce urmeaza a inlocui dintele lipsa de pe arcada. Materialul din care este realizat este titanul, material 100% biocompatibil. Terapia pe implante necesita de obicei cateva etape impartite pe o durata mai lunga de timp (in jur de 3-9 luni), perioada in care implantul dentar se osteointegreaza. Perioada necesara pentru osteointegrare difera de la maxilar (aproximativ 6 luni) la mandibula (aproximativ 3 luni). Dupa aceasta perioada, implantul este acoperit cu un bont de vindecare si o coroana provizorie (are rolul de a conforma gingia si a favoriza protezarea definitiva ulterioara). Exista si posibilitatea plasarii unui implant imediat dupa extractia dintelui bolnav, tehnica folosita pentru a reduce timpul de tratament si a conserva osul care va primi implantul. In aceeasi sedinta, pacientul poate primi si coroana provizorie-protezare imediata. Acestea sunt ultimele tehnici din implantologie folosite cu succes in clinicile stomatologice.

Succes in proportie de 98-100%
Rata de succes variaza in functie de starea de sanatate a pacientului, de tehnica operatorie, de calitatea si cantitatea osului si, cel mai important, de igiena pacientului. Daca sunt ingrijite corect, implantele dentare pot dura toata viata. Este necesar ca pacientul sa mearga regulat la control. Se considera ca implantele dentare au cea mai mare rata de succes dintre toate tratamentele stomatologice. Nu se cariaza, dar atunci cand igiena orala nu este corecta se poate dezvolta periimplantita, afectiune ce poate duce la infectarea tesutului din jurul implantului si, ulterior, la pierderea lui. Riscul de periimplantita este crescut la fumatori si la pacientii cu igiena orala deficitara.

Implant dentar vs. lucrare protetica clasica?
Atunci cand nu stiti ce tip de lucrare sa alegeti (implant dentar sau lucrare protetica clasica) este bine sa va informati cu privire la avantajele si dezavantajele fiecarei variante:

Avantaje implante dentare: sunt alegerea ideala in cazul pacientilor care nu au alta solutie decat o proteza mobila; nu se sacrifica integritatea dintilor vecini; din punct de vedere estetic, lucrarile pe implante arata identic cu dintii naturali; previn retractia gingiilor si resorbtia osului; sunt cea mai buna alegere, rata de succes fiind cea mai mare fata de alte tratamente stomatologice.

Dezavantaje implante dentare: costul ridicat; durata tratamentului este mai lunga, dar necesita mai putine sedinte; necesita o igiena orala riguroasa, fara de care exista riscul pierderii rapide a implanturilor.

Avantaje lucrari protetice: cost mai scazut al tratamentului; durata tratamentului este scurta (maximum o luna); adaptare marginala perfecta; etanse dupa cimentare.

Dezavantaje lucrari protetice: sacrificarea dintilor vecini integri; dintii stalpi se cariaza in timp; exista posibilitatea aparitiei complicatiilor pulpare (oricat de corect ar fi tratamentul endodontic la nivelul dintilor stalpi); posibilitatea aparitiei complicatiilor parodontale in lipsa igienei riguroase.

hajar
07-29-2007, 03:20 AM
salam alaykom
esti cumva stomatolog?e doar o curiozitate
eu am terminat tehnica dentara acum si fac si stomatologia
nu ma vreau sa ma specializez in implantologie ci in ortodontie
ar fi placut sa vorbesc cu cineva di acelasi domeniu
wa alecum salam
Arabi Maak

Aminah Khan
07-29-2007, 12:30 PM
Walaykum as salam Wa Rahmatullah Wa Barakatuh

Nu, nu sunt stomatolog :)

Fi Amanu Allah

hajar
07-31-2007, 01:53 AM
salam alaykom
multumesc mult,sper ca nu am fost indiscreta,am fost putin cam entuziasmata cand am vazut subiectul mesajului
scuze daca am fost indiscreta
wa alecum salam
Arabi Maak

Aminah Khan
07-31-2007, 02:50 AM
Assalam-o-alaykum Wa RahmatuAllah Wa Barakatuh

Stai linistita :)

Fi Amanu Allah

Mariyah
09-22-2007, 04:36 AM
Dar nu e mai bun dintele acela pus cu pivot decat implanul dentar?Un coleg de al meu si-a facut implant si a venit o sapt la facultate cu o fata de parca l-a boxat cineva.Era atat de umflat si parca de atunci e f schimbat la fata.

raluca
09-22-2007, 07:08 PM
Sunt ochi si urechi..am emotii cand ma gandesc la asta!
De cate feluri sunt implanturile...si ce materiale se folosesc, preturile difera in ftie de ce?

Mariyah
12-22-2007, 01:53 PM
salam


stie cineva cati ani dureaza facultatea de stomatologie si cam care ar fi taxele de scolarizare pt un an?

Pe site-ul facultatii de medicina dentara nu exista aceste aspecte care zic eu ca sunt esentiale.




Multumesc anticipat,

genan
12-23-2007, 12:54 AM
asslamo 3laykom!

la stoma se fac 6 ani.
taxa este de 35 de milioane (3500 RON) pt studentii care sunt la locurile cu taxa si pt cei care sunt la minim a2a facultate.